Αγορά laptop: ποια εταιρεία να προτιμήσω;

Ποια εταιρεία στον τομέα κατασκευής laptop πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστη;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
τα surface books κάποτε είχαν βγει φόλα από το consumer reports δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η κατάσταση πλέον. Κατά τ' άλλα συμφωνώ για τα thinkpads. Σκέφτομαι μήπως τα σκάσω για κάνα T495s, είναι ακριβούτσικα αλλα πρέπει να τα αξίζουν.
Αν το θελεις για δουλεια, σερφαρισμα και photoshop ειναι reliable. Αν το θελεις για παιχνιδια τοτε προτεινω τα P-series που εχουν πιο δυνατους επεξεργαστες, καρτες γραφικων και περισσοτερη μνημη. Για portability συστηνω το Χ1.Εγω με τα Τ ειμαι πολυ ευχαριστημενη και στο μελλον παλι thinkpad θα παρω. Λειτουργει και στις πιο ακυρες συνθηκες και ξερεις οτι δεν θα σε αφησει στην μεση. Για μενα τα αξιζουν τα λεφτα τους. Το value for money ειναι αν το παρεις refurbished ή/και προηγουμενης χρονια μοντελο. Εγω θα επαιρνα refurb χωρις 2η σκεψη. Επισης τα περισσοτερα thinkpads τρεχουν windows pro το οποιο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με τα home edition.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αν το θελεις για δουλεια, σερφαρισμα και photoshop ειναι reliable. Αν το θελεις για παιχνιδια τοτε προτεινω τα P-series που εχουν πιο δυνατους επεξεργαστες, καρτες γραφικων και περισσοτερη μνημη. Για portability συστηνω το Χ1.Εγω με τα Τ ειμαι πολυ ευχαριστημενη και στο μελλον παλι thinkpad θα παρω. Λειτουργει και στις πιο ακυρες συνθηκες και ξερεις οτι δεν θα σε αφησει στην μεση. Για μενα τα αξιζουν τα λεφτα τους. Το value for money ειναι αν το παρεις refurbished ή/και προηγουμενης χρονια μοντελο. Εγω θα επαιρνα refurb χωρις 2η σκεψη. Επισης τα περισσοτερα thinkpads τρεχουν windows pro το οποιο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με τα home edition.

Τα P είναι με Quadro, οπότε δε νομίζω ότι είναι τόσο για gaming όσο για επαγγελματίες στο χώρο του σχεδίου κλπ.

Τα Legion είναι η Gaming σειρά αλλά δεν τα εμπιστεύομαι ειδικά στην Ελλάδα λόγω αντιπροσωπείας.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν το θελεις για δουλεια, σερφαρισμα και photoshop ειναι reliable. Αν το θελεις για παιχνιδια τοτε προτεινω τα P-series που εχουν πιο δυνατους επεξεργαστες, καρτες γραφικων και περισσοτερη μνημη. Για portability συστηνω το Χ1.Εγω με τα Τ ειμαι πολυ ευχαριστημενη και στο μελλον παλι thinkpad θα παρω. Λειτουργει και στις πιο ακυρες συνθηκες και ξερεις οτι δεν θα σε αφησει στην μεση. Για μενα τα αξιζουν τα λεφτα τους. Το value for money ειναι αν το παρεις refurbished ή/και προηγουμενης χρονια μοντελο. Εγω θα επαιρνα refurb χωρις 2η σκεψη. Επισης τα περισσοτερα thinkpads τρεχουν windows pro το οποιο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με τα home edition.

μεχ ξεφεύγει η τιμή σε αυτά αν και πιο premium είναι η αλήθεια. Το θέμα είναι το laptop να ναι κάπως portable υπό την έννοια του να μη το ξορκίζεις έτσι και κοπανίσει πουθενά κι ακούς τριξίματα κι από την άλλη να σηκώνει 5 πράματα ώστε να ναι κατάλληλο για δουλειά
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Θα πρότεινα Lenovo.

Αγόρασα ένα Laptop Lenovo G5070 πρίν 6 χρόνια με τιμή κάτω από 500 € και ακόμα λειτουργεί άπταιστα.

Το μόνο που άλλαξα είναι το πληκτρολόγιο πρόσφατα και αναβάθμισα την μνήμη RAM πρίν 5 χρόνια , όχι γιατί χάλασε η προηγούμενη αλλά γιατί είχα 4 gb και ήθελα να βάλω 2χ4 gb δηλαδή 8 gb

Ο σκληρός δίσκος για παράδειγμα δεν έπαθε απολύτως τίποτα και έκανα και αναλυτικό check και μου βγάζει 0 errors ! Είναι 6 χρονών ! Σε γνωστούς χαλάει κάθε λίγο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.
Μετα απο 1.5 χρονο με εναν HP και την απαίσια εμπειρία που ειχα μαζι του τον σουταρω και πηρα σημερα Dell. Τιμη 600 ευρω.

20211231_152216.jpg

20211231_174707.jpg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Σίγουρα Lenovo. Και αμέσως μετά Dell και Asus :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Στα 600 ευρώ όχι Dell. Lenovo επρεπε. Αλλά μεγειά σε καθε περίπτωση.
Dell μόνο στα XPS ή οτι υπάρχει τωρα σε light ultrabook

Σε gaming laptop (πχ αυτο που θέλω εγω ως desktop replacement) ή από 1300Ε και πάνω πας σε custom λύσεις τύπου XMG

Εμπορικά στην Ελλάδα τωρα το καλύτερο σαν λύση ειναι το ASUS G14 αν και έχει κάποια φοβερά λάθη κατασκευαστικά (πχ περναει το καλώδιο μπροστά απο τη θερμική εξαγωγή γιατι η υποδοχή ειναι απο διπλα της + soldered dimm ram 8gb στη μητρική) γι αυτό και λεω XMG απο εξω καλύτερα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγω τα λενοβο τα έχω για μαπες

HP και Dell μόνο . χρησιμοποιώ Hp
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
DEL για αντοχη (σκυλια)
ΗP για ομορφια
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Εγω τα λενοβο τα έχω για μαπες

HP και Dell μόνο . χρησιμοποιώ Hp
Τα HP δεν τα βλέπω με το καλό μάτι, της αδερφής μου έβγαλε μια χαζή βλάβη μετά από 1 χρόνο λειτουργίας και αναγκάστηκε να αλλάξει λάπτοπ και πήρε Lenovo. Εγώ τώρα έχω πάρει πρώτο λάπτοπ στη ζωή μου ένα Huawei matebook d15 και προσωπικά νομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή για τη τιμή που πρόσφερε πριν 1 χρόνο. Πριν είχα ένα PC.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τα HP δεν τα βλέπω με το καλό μάτι, της αδερφής μου έβγαλε μια χαζή βλάβη μετά από 1 χρόνο λειτουργίας και αναγκάστηκε να αλλάξει λάπτοπ και πήρε Lenovo. Εγώ τώρα έχω πάρει πρώτο λάπτοπ στη ζωή μου ένα Huawei matebook d15 και προσωπικά νομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή για τη τιμή που πρόσφερε πριν 1 χρόνο. Πριν είχα ένα PC.
Δεν ξέρω για το κάποιο λόγο θεωρώ τα HP και Dell σαν ποιοτικά .Ίσως επειδή δεν έχω αγοράσει άλλη μάρκα λάπτοπ

Βέβαια μετράνε και πολύ τα χαρακτηριστικά ! Εγώ αυτά κοιτάω περισσότερο

Πως σου φαίνεται αυτό που έχεις πάρει ?
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
HP ο,τι καλύτερο έχω κ αρκετό καιρό μάλιστα τίποτα δεν έχει πάθει . Πολύ καλό . Δε θυμάμαι πόσο κόστιζε
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Πως σου φαίνεται αυτό που έχεις πάρει ?
Περα από ότι η κάμερα είναι κρυφή σαν ένα κουμπί μέσα στο πληκτρολόγιο που το πατάς και ανοίγει η κάμερα και όπως σε δείχνει η κάμερα δεν είναι το καλύτερο γιατί σε δείχνει από χαμηλά.

Κατά αλλά το λάπτοπ έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου, μπορεί να αντεπεξέλθει σε μερικά βαριές εφαρμογές, είναι γρήγορο, η κατασκευή της ποιοτική και θα δείξει στο μέλλον. Για να καταλάβεις παίζω και μερικά παιχνίδια πχ Valorant, CSGO και δεν κολλάει καθόλου. Για τα 650€ που το αγόρασα πέρυσι δεν το μετάνιωσα καθόλου.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Το 2013 πήρα ένα HP laptop το οποίο μέχρι τον Αύγουστο που μας πέρασε λειτουργούσε μια χαρά. Εμφάνισε ξαφνική βλάβη, άγνωστη μέχρι σήμερα, αλλά δεν έχω παράπονο, έκανε τον κύκλο του και έπρεπε να αλλάξω συσκευή ούτως ή άλλως.

Το 2016 μου έκαναν δώρο ένα άλλο λάπτοπ (Compaq) του οποίου η κατάσταση ως ολοκαίνουργιο ήταν χειρότερη από του τότε τριών χρόνων HP. Εμφάνισε βλάβες σχετικά γρήγορα και χρειαζόταν μονίμως επισκευή.

Δεν είμαι fan της HP σαν εταιρία. Υπάρχουν πολύ καλύτερες. Το συγκεκριμένο μοντέλο όμως, θα το ξανά έπαιρνα, αν κυκλοφορούσε ακόμα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Περα από ότι η κάμερα είναι κρυφή σαν ένα κουμπί μέσα στο πληκτρολόγιο που το πατάς και ανοίγει η κάμερα και όπως σε δείχνει η κάμερα δεν είναι το καλύτερο γιατί σε δείχνει από χαμηλά.

Κατά αλλά το λάπτοπ έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου, μπορεί να αντεπεξέλθει σε μερικά βαριές εφαρμογές, είναι γρήγορο, η κατασκευή της ποιοτική και θα δείξει στο μέλλον. Για να καταλάβεις παίζω και μερικά παιχνίδια πχ Valorant, CSGO και δεν κολλάει καθόλου. Για τα 650€ που το αγόρασα πέρυσι δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Α τώρα που είπες κάμερα .Τα HP δεν έχουν καθόλου καλή κάμερα ....είναι σαν να τραβάς σελφι με κινητά Νοκία με κουμπιά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

λάπτοπ (Compaq)
Έχω λάπτοπ 10ετιας τέτοιας μάρκα ....δουλεύει ακόμα σκυλί και ας μην το περιποιούμαι όπως πρέπει
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top