Αγορά laptop: ποια εταιρεία να προτιμήσω;

Ποια εταιρεία στον τομέα κατασκευής laptop πιστεύετε ότι είναι αξιόπιστη;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Καλύτερο θα ήταν δεν έχω όμως να δώσω τόσα χρήματα φίλε.Εξαλου το θέλω καθαρά για την σχολή.


Φώτη; Εσυ; :bleh:

Πλάκα πλάκα με αυτόν τον Α9 και την 4άρα ραμ (αν δεν είναι soldered στη μητρική όπως κάνουν μερικές τσιπικες εταιρείες πια, διορθώνεται βέβαια αυτό), διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν θα λειτουργεί χωρίς να σου σπάσει τα νεύρα.

Εγω, χωρίς να στο παίζω έξυπνος, θα έδινα άλλα 200 να πάω τουλάχιστον εδω με i5 κι ας είναι διπύρηνος και 8GB, τουλάχιστο μια MX110 διακριτή nvidia για παν ενδεχόμενο (καλά τα 2 γιγα της είναι για να τσιμπάει το πόπολο, είναι πάναργη).

Βεβαια προσωπικά δε θα ακούμπαγα ΗΡ ούτε με καλάμι ψαρέματος αλλά λέμε τώρα ένα τυχαίο παράδειγμα

Ακόμα και για γραφείου/πανεπιστημίου.

Εχω παρατηρήσει ότι στο 200άρικο οι διαφορές στις μεγάλες κλάσεις δεν είναι και πολύ μεγάλες (πχ ένα λαπτοπ 1000 ευρώ από 1200), αλλά στο διακοσάρι 350-550 είναι η μέρα με τη νύχτα κυριολεκτικά. Αν και ποτέ δεν κάνει να κρίνει κάποιος έτσι αυθαίρετα αλλά στο λέω λαικά. Το χαμηλότερο εύρος είναι για πέταμα.

Το ξέρω γιατί κι εγω πήρα στη μάνα μου ένα lenovo με i3 γιατί ο προυπολογισμός της ήταν αυστηρά μέχρι 300 άντε 350 (εκεί δε θες λαπτοπ της είπα, θες ενα θαύμα), αλλά της έκανα το χατήρι γιατί θα μενε με παράπονο.

Και βγήκε μπρίκι. Λειτουργεί χωρίς προβλήματα, αλλά είναι οτι να ναι, κάνει τα τρελά του ωρες ωρες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Φώτη; Εσυ; :bleh:

Πλάκα πλάκα με αυτόν τον Α9 και την 4άρα ραμ (αν δεν είναι soldered στη μητρική όπως κάνουν μερικές τσιπικες εταιρείες πια, διορθώνεται βέβαια αυτό), διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν θα λειτουργεί χωρίς να σου σπάσει τα νεύρα.

Εγω, χωρίς να στο παίζω έξυπνος, θα έδινα άλλα 200 να πάω τουλάχιστον εδω με i5 κι ας είναι διπύρηνος και 8GB, τουλάχιστο μια MX110 διακριτή nvidia για παν ενδεχόμενο (καλά τα 2 γιγα της είναι για να τσιμπάει το πόπολο, είναι πάναργη).

Βεβαια προσωπικά δε θα ακούμπαγα ΗΡ ούτε με καλάμι ψαρέματος αλλά λέμε τώρα ένα τυχαίο παράδειγμα

Ακόμα και για γραφείου/πανεπιστημίου.

Εχω παρατηρήσει ότι στο 200άρικο οι διαφορές στις μεγάλες κλάσεις δεν είναι και πολύ μεγάλες (πχ ένα λαπτοπ 1000 ευρώ από 1200), αλλά στο διακοσάρι 350-550 είναι η μέρα με τη νύχτα κυριολεκτικά. Αν και ποτέ δεν κάνει να κρίνει κάποιος έτσι αυθαίρετα αλλά στο λέω λαικά. Το χαμηλότερο εύρος είναι για πέταμα.

Το ξέρω γιατί κι εγω πήρα στη μάνα μου ένα lenovo με i3 γιατί ο προυπολογισμός της ήταν αυστηρά μέχρι 300 άντε 350 (εκεί δε θες λαπτοπ της είπα, θες ενα θαύμα), αλλά της έκανα το χατήρι γιατί θα μενε με παράπονο.

Και βγήκε μπρίκι. Λειτουργεί χωρίς προβλήματα, αλλά είναι οτι να ναι, κάνει τα τρελά του ωρες ωρες.

Γιατί δεν θα έπαιρνες HP???
Μαζί με την Lenovo είναι Νο1 σε πωλήσεις PC και Laptops.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Γιατί δεν θα έπαιρνες HP???
Μαζί με την Lenovo είναι Νο1 σε πωλήσεις PC και Laptops.

Κι επειδή είναι καλύτερες σε πωλήσεις τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι είναι και αξιόπιστα σαν μηχανήματα ή έχουν καλό σέρβις για παράδειγμα;

Η μια είναι άριστη στο μάρκετινγκ και η άλλη είναι ηγέτιδα κόστους.

Δεν θα έπαιρνα ΗΡ διότι δεν την εμπιστεύομαι και έχω άλλες καλύτερες επιλογές (Dell, ναι, ακόμα και τώρα που έχει πέσει σαν εταιρία, παραμένει καλύτερη από το σωρό)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι επειδή το ξέχασα και είναι αγένεια: Αφού αυτό επέλεξες δεκτόν, μεγειά και "καλοτάξιδο".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μακριά από ΗΡ, κακή σε ποιότητα κατασκευής. Toshiba & Dell, σταθερά πολύ καλές εταιρείες. Όλα τα laptop που είχα και ήταν είτε Toshiba είτε Dell βγήκαν πάρα πολύ καλά. Τα HP της αδερφής μου πάλι, χάλια μαύρα.
Apple δε θα πάρω, σόρρυ. =)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φώτη αν μπορείς να ακυρώσεις την αγορά ακύρωσε την.

Το hp που παρήγγειλες είναι πεταμένα λεφτά λόγω αργού CPU και έλλειψη ssd:
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+A9-9425&id=3278

Mπορείς να πας σε κάτι τέτοιο:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Φώτη αν μπορείς να ακυρώσεις την αγορά ακύρωσε την.

Το hp που παρήγγειλες είναι πεταμένα λεφτά λόγω αργού CPU και έλλειψη ssd:
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+A9-9425&id=3278

Mπορείς να πας σε κάτι τέτοιο:

Κι αυτό σχετικά αργό θα είναι πλάκα πλάκα... 5ης γενιάς είναι 2014 αν θυμάμαι καλά. Ηδη είμαστε στη 10η.

Βέβαια ο SSD και τα 8 γιγα θα είναι άλλο πράγμα σαν απόδοση πράγματι, σε αυτά τα λεφτά 379 χμ ίσως ναι.

Η εγγύηση 1 χρόνος προσοχή.

Είναι όντως καλύτερο από αυτό που πήρε ο Φώτης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μακριά από ΗΡ, κακή σε ποιότητα κατασκευής. Toshiba & Dell, σταθερά πολύ καλές εταιρείες. Όλα τα laptop που είχα και ήταν είτε Toshiba είτε Dell βγήκαν πάρα πολύ καλά. Τα HP της αδερφής μου πάλι, χάλια μαύρα.
Apple δε θα πάρω, σόρρυ. =)
Μέχρι και στα λαπτοπ που παίρνει, πέρφεκτ ρε φίλε...
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό που πόσταρε ο akikos όμως είναι refurbished...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτό που πόσταρε ο akikos όμως είναι refurbished...
:D ναι. και η εγγύηση ειναι τυπική :D καθώς δεν το καλύπτει ο κατασκευαστής. Τα laptop εχουν ακριβύνει και τώρα με το Κορωνοιο ακόμα πιο πολύ.

Για καινούριο θα έπαιρνα αυτό https://www.skroutz.gr/s/17668829/Dell-Inspiron-3585-2500U-8GB-256GB-FHD-W10.html αλλά εκεί που το βρισκες με 450 τώρα ειναι 630 και υπεβαινει του budget του Φωτη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Κι επειδή είναι καλύτερες σε πωλήσεις τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι είναι και αξιόπιστα σαν μηχανήματα ή έχουν καλό σέρβις για παράδειγμα;

Η μια είναι άριστη στο μάρκετινγκ και η άλλη είναι ηγέτιδα κόστους.

Δεν θα έπαιρνα ΗΡ διότι δεν την εμπιστεύομαι και έχω άλλες καλύτερες επιλογές (Dell, ναι, ακόμα και τώρα που έχει πέσει σαν εταιρία, είναι ακόμα καλύτερη)

Ευχαριστώ παρά πολύ για όλες τις απαντήσεις.Εγω αυτό το πήρα καθαρα για τις εργασίες του πανεπιστημίου και για τα μάθηματα που κάνουνε τώρα μέσω Skype.
Για κανονικό υπολογιστή έχω το mcbook της οικογένειας.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρά πολύ για όλες τις απαντήσεις.Εγω αυτό το πήρα καθαρα για τις εργασίες του πανεπιστημίου και για τα μάθηματα που κάνουνε τώρα μέσω Skype.
Για κανονικό υπολογιστή έχω το mcbook της οικογένειας.

ΕΙΠΑ ΚΙ ΕΓΩ!!! :bleh:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρά πολύ για όλες τις απαντήσεις.Εγω αυτό το πήρα καθαρα για τις εργασίες του πανεπιστημίου και για τα μάθηματα που κάνουνε τώρα μέσω Skype.
Για κανονικό υπολογιστή έχω το mcbook της οικογένειας.
συμφωνώ με akiko
είσαι οικονομικά ως σχολή και πρέπει να εχεις ενα prenium υπολογιστή και δυνατό και ιδανικό για παρουσιάσεις... έχει και οθόνης αφής και είναι πολύ καλός... και φοβερή ποιότητα.

https://www.cosmodata.gr/product/33...ssd-choris-optiko-disko-webcam-windows-10-pro

θα επαιρνα αυτό χωρίς δεύτερη σκέψη...

Επίσης το σασί αυτού του υπολογιστή που έχεις τον έχω και εγώ.... γενικά ειμαι ευχαριστημένος αλλά εμένα είχε ssd και τον είχα πάρει προ 4 ετίας (μπορεί και παραπάνω)... και επεξεργαστή core i7.. παει σφινα αλλά από ποιότητα κατασκευής όχι... δεν είχα πρόβλημα αυτά τα 3 χρόνια στον 1,5 χρόνο τον ανοιξα για να καθαρίσω το ανεμιστηράκι πίσω και αλλαξα και την οθόνη στα 2 χρόνια γιατί ήταν led και είχε κατι πράσινα σημαδάκια...
Μεγάλο αρνητικό ότι ανοίγει δύσκολα δε βγάζεις δηλαδή καπάκι για τον δίσκο καπάκι για την μνήμη ανοίγει ολός πάνω.. Επίσης δε γνωρίζω πόσα slots μνήμης έχει το δικό σου αν έχει 1 μακριά....

γενικά όμως είμαι ευχαριστημένος από hp από acer που ανέφερει η πληειοψηφία πάνω μακριά και αγαπημένοι.....

Το δίκό σου αυτό που παραγγειλες θα κολλάει όμως δε θα κάνεις σοβαρή δουλεια... θα σου σπάσει τα νέυρα ο αλλος πάνω είναι παλιός αλλα ποιοτικός πιο δυνατός από αυτός που μας έδειξε... και με τον ssd ειναι ότι πρέπει για δουλειες γραφείου.

ο δικός μου έχει αυτά τα χαρακτηριστικά , εχει μέσα 256 ssd και μια κάρτα γραφικών nvindia 2gb ...




εσένα θα σου σέρνεται με αυτά που έχει και με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρει ένα τίμιο μηχάνημα.
@akikos θυμάσαι τι χαρακτηριστικά έχει το δικό μου φίλε μου;

Αν το παράγγειλες και εδωσες καρτα οκ αν ειναι με αντικαταβολή ένα τηλέφωνο θα σώσει την κατάσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
3 μαρκες αξιζουν, οι υπολοιπες ειναι για πεταμα.
Apple, thinkpads, microsoft.

Φωτη παρε το Τ450 που σου ειπε ο @akikos. Εχω το Τ430s και Τ440s και ειναι σκυλια και τα 2. Το Τ430s το χρησιμοποιω περισσοτερο το οποιο βγηκε στην αγορα το 2012 και το πηρα το 2013 αν θυμαμαι καλα. Η μπαταρια του κραταει περιπου 3 ωρες και δεν την εχω αλλαξει ακομα. Του εκανα αναβαθμιση σε SSD και 12GB ram πριν πολλα χρονια και παει σφαιρα. Αυτη τη στιγμη τρεχω: remote desktop, 12 firefox tabs, skype, zoom, teams, spotify, EMR, 3 powerpoint, 5 excel, 7 word, outlook, 2 windows explorer, 4 pdfs, 1 Access, 1 mendeley και ειναι συνδεδεμενο με 2 οθονες (thinkvision εννοειται επειδη δεν εμπιστευομαι αλλες μαρκες πλεον) και δεν κολλαει καθολου.

Μη μασας αν ειναι refurbished. Εχει παρει γνωστος μου το Τ450 refurbished πριν 4 χρονια και δεν εχει ουτε ενα προβλημα. Εχουν γερη κατασκευη, ειναι ελαφρια και το πληκτρολογιο δεν συγκρινεται με κανενα αλλο! Απο τα καλυτερα, αν οχι τα καλυτερα, πληκτρολογια που υπαρχουν σε λαπτοπ. Το Τ430s εχει φαει πτωσεις απο τραπεζια, εκθεση σε ζεστο αυτοκινητο ή το ειχα ξεχασει ανοιχτο στην τσαντα και λειτουργουσε ο ανεμιστηρας, εκθεση σε -15, εκθεση σε βροχη και σκονη και εχω χυσει καφεδες και νερο στο πληκτρολογιο και δεν εχει παθει τιποτα. Πολλες φορες το σηκωνω απο την οθονη και δεν μασαει. Ειναι φτιαγμενο με ανθρακονηματα και μαγνησιο. Ειμαι τοσο ευχαριστημενη που ακομα δεν σκοπευω να παρω καινουριο, αν και ψηνομαι για το Χ1.

Το ΗΡ μη το παρεις, ειχα ΗΡ και ηταν για πεταμα. Ουτε 1 χρονο δεν αντεξε. Ασε που αυτα εχουν ενα σωρο λογισμικο-σκουπιδια που πρεπει να απεγκαταστησεις για να μη σου την σπανε. Το Τ450 θα ειναι καθαρο απο τετοιες βλακειες. Επισης μη παρεις 15.6" ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Θελεις ενα 13/14αρι για να το παιρνεις στη σχολη.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τα surface books κάποτε είχαν βγει φόλα από το consumer reports δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η κατάσταση πλέον. Κατά τ' άλλα συμφωνώ για τα thinkpads. Σκέφτομαι μήπως τα σκάσω για κάνα T495s, είναι ακριβούτσικα αλλα πρέπει να τα αξίζουν.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βάλτε και Latitude στην ίδια κατηγορία, ειδικά τα φετινά μοντέλα είναι φοβερά. Μπορείς να πάρεις latitude 7000 series που είναι αντίστοιχα με τα Τ της thinkpad αλλά πολύ πιο οικονομικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top