Αγορές από Amazon.com

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πρόσφατα παρήγγειλα ενα ξενόγλωσσο βιβλίο από το αμαζον. η παραγγελία μου δεν ήρθε μεσα στο χρονικό διάστημα που έλεγε και τωρα εστειλα μειλ στον πωλητη οτι δεν ηρθε τιποτα κλπ.
σας εχει τυχει αυτο; εχω αρχίσει να ανησυχω και για τα λεφτα μου αλλα κ επειδη χρειαζομαι το βιβλίο αμεσα:/:

πηγα να το παρω φθηνότερα και την πατησα μαλλον :/:
θα δουμε τι θα μου απαντησει...

Είχα αγοράσει από το amazon (co.uk) μέσω 3ου (δεν ήταν δικό τους δλδ) ένα παιδικό παιχνίδι και καθυστερούσε υπερβολικά. 2,5 εβδομάδες μετά την παραγγελία έστειλα e-mail στο amazon και τους ανέφερα ότι η παραγγελία δεν έχει φτάσει ακόμα.
Μου απάντησαν εντός 3 ωρών και με ενημέρωσαν ότι μου στέλνουν "first class" εκ νέου το αντικείμενο.
Έφτασε μέσα σε 3 μέρες.
Δεν έχω ιδέα τι απέγινε το πρώτο..χάθηκε? Πάντως το amazon δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ προβλήματα. Εδώ και 3-4 χρόνια τις περισσότερες αγορές μου (ρούχα, παπούτσια, βιβλία κτλ) τα παίρνω απο κεί και μόνο αυτή έχω που να είχε θέμα. Όλες τις υπόλοιπες έφτασαν και νωρίτερα από την αναμενόμενη ημερομηνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εγω αγορασα παλια απο το amazon παιχνιδια (ηλεκτρονικα).Παρολο που ειχε καλες τιμες αργουσε αφανταστα,τουλαχιστον 1-2 μηνες.Σε συνδυασμο με το οτι δεν ημουν το υποδειγμα υπομονης,σταματησα να αγοραζω απο εκει.Προτιμω να παω σε ενα καταστημα και να τα αγοραζω παρα να περιμενω σαν την Πηνελοπη να ερθει το πακετο.:)

Dude, you're doing it wrong. :P

Κάνα λάθος θα 'γινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σίγουρα λάθος θα έγινε, ο κανονικός χρόνος είναι 10-15 μέρες το απλό, 2-3 το κούριερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
σημερα το πρωι βρηκα το χαρτακι του ταχυδρομειου!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Να κάνω μία ερώτηση ακόμα. Ευχαριστώ την Revekka και τον Mercury για τις απαντήσεις στις προηγούμενες.

Η χρήση της χρεωστικής έγκειται στην εισαγωγή του 16-ψήφιου αριθμού της κάρτας και του ονόματος μόνο;
Επειδή για δοκιμή μία ημέρα πριν πλήρωσα τον λογαριασμό του ΟΤΕ με την κάρτα, μου ζήτησε και τον τριψήφιο αριθμό (CVC2 ή κάτι τέτοιο). Αυτό δεν χρειάζεται στο amazon.co.uk; Εμένα δεν μου ζητήθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια μου, δεν θυμάμαι...Δεν θυμάμαι δηλαδή αν στην πιστωτική είχε ζητήσει τον αντίστοιχο αριθμό... Μήπως θυμάται ο Mercury..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Η debit μου δεν έχει τέτοιο αριθμό (και επιπλέον δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω για online αγορές, πλην μερικών εξαιρέσεων σε τοπικά online καταστήματα), έχουν όμως οι πιστωτικές μου και αν θυμάμαι καλά μου έχει τύχει να μη μου έχει ζητηθεί αυτός ο αριθμός, αλλά το site ήταν verified by visa, οπότε με έκανε redirect στην τράπεζά μου για να βάλω τον κωδικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
fuck. μόλις το πηρα και είναι παλαιότερη έκδοση!
λεει ότι μπορώ να κανω "claim" αλλά τότε θα πρεπει να τους το ξαναστείλω πίσω; δεν εχω ξαναμπει σε αυτη τη διαδικασία..:/:
παντως αν είναι να το επιστρεψω κ να περιμενω το σωστό δε συμφερει γιατί φοβαμαι ότι θα περιμενω αλλο τόσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Επειδή είναι δικό τους το λάθος, θα πρέπει να σου καλύψουν τα μεταφορικά. Αλλά αναγκαστικά θα περιμένεις. Αν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με αυτό, να κάνεις παράπονα ότι δεν είναι η έκδοση που έλεγε η περιγραφή και λογικά θα σου επιστρέψουν κάποιο μέρος του ποσού ή θα σου δώσουν έκπτωση σε μελλοντικές αγορές. Αν αρνηθούν να βοηθήσουν, εδώ είμαστε.
To CVC2 είναι απαραίτητο να το ζητάνε τα ηλεκρονικά καταστήματα ή για αγορές μέσω τηλεφώνου (σε περιπτώσεις δηλαδή που γίνεται συναλλαγή από απόσταση). Η παράλειψή του είναι σαν να μην σου ζητάνε ταυτότητα στο σουπερ μάρκετ όταν πληρώνεις με την κάρτα. Οι μόνες περιπτώσεις που δικαιολογείται να μην ζητηθεί είναι όταν το checkout γίνεται μέσω site τράπεζας, όπου ρωτάνε πληροφορίες όπως ΑΦΜ, ΑΤ, κλπ για επιβεβαίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
To CVC2 είναι απαραίτητο να το ζητάνε τα ηλεκρονικά καταστήματα ή για αγορές μέσω τηλεφώνου (σε περιπτώσεις δηλαδή που γίνεται συναλλαγή από απόσταση). Η παράλειψή του είναι σαν να μην σου ζητάνε ταυτότητα στο σουπερ μάρκετ όταν πληρώνεις με την κάρτα. Οι μόνες περιπτώσεις που δικαιολογείται να μην ζητηθεί είναι όταν το checkout γίνεται μέσω site τράπεζας, όπου ρωτάνε πληροφορίες όπως ΑΦΜ, ΑΤ, κλπ για επιβεβαίωση.
Και δε μου το ζήτησε και έγινε κανονικά η αγορά τελικά.
Και 'μένα με ξενίζει, αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δεν γίνεται χωρίς αυτό, είπα ότι είναι βασικό μέτρο προστασίας δικιάς σου από τον πωλητή. Και χωρίς ταυτότητα περνάει η πιστωτική (duh!), αλλά καλό είναι να την ζητάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδια γεια σας να ρωτησω δηλαδη αυτο που καταλαβα ειναι οτι to amazon.uk ειναι προτιμοτερο και δεν περναει απο τελωνειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Βασικά είναι βλακεία να έχεις κάρτα για να παραγγελεις κατι εκτός Ελλάδας. Θα έπρεπε να λειτουργούν όλα με την αντικαταβολή, αλλά που!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να παραγγείλω δύο βιβλία στα γαλλικά τα οποία δεν τα βρήκα στην Ελλάδα. Μπορώ να τα παραγγείλω από το Άμαζον της Γαλλίας και να μου τα φέρουν στην Ελλάδα? Τα έξοδα αποστολής πόσα είναι? Γίνεται να πληρώσεις με αντικαταβολή ή μόνο με κάρτα? Και πόσες μέρες κάνουν να σου τα φέρουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να παραγγείλω δύο βιβλία στα γαλλικά τα οποία δεν τα βρήκα στην Ελλάδα. Μπορώ να τα παραγγείλω από το Άμαζον της Γαλλίας και να μου τα φέρουν στην Ελλάδα? Τα έξοδα αποστολής πόσα είναι? Γίνεται να πληρώσεις με αντικαταβολή ή μόνο με κάρτα? Και πόσες μέρες κάνουν να σου τα φέρουν?

Εννοειται πως μπορεις να τα παραγγειλεις. Αντικαταβολη σαφως και δεν γινεται, μονο καρτα.

Grèce
Rapide (5 à 8 jours) Éclair (1 à 2 jours)
Livre 7,50 EUR par envoi + 2,50 EUR par kg 15,00 EUR par envoi + 3,00 EUR par article
DVD, Blu-ray, musique, logiciels et jeux vidéo 5,00 EUR par envoi + 2,50 EUR par kg 15,00 EUR par envoi + 3,00 EUR par article
Tout autre article 7,50 EUR par envoi + 2,50 EUR par kg 15,00 EUR par envoi + 3,00 EUR par article

Στο εκανα copy paste. Απο εδω ειναι https://www.amazon.fr/gp/help/customer/display.html/ref=hp_left_v4_sib?ie=UTF8&nodeId=201368030
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να παραγγείλω δύο βιβλία στα γαλλικά τα οποία δεν τα βρήκα στην Ελλάδα. Μπορώ να τα παραγγείλω από το Άμαζον της Γαλλίας και να μου τα φέρουν στην Ελλάδα? Τα έξοδα αποστολής πόσα είναι? Γίνεται να πληρώσεις με αντικαταβολή ή μόνο με κάρτα? Και πόσες μέρες κάνουν να σου τα φέρουν?
θα σου προτεινα εφοσον προκειται για βιβλια να ψαξεις πρωτα στο book depository μιας και εκει δεν χρεωνουν μεταφορικα
ισως να μην τα χει αλλα τσεκαρε πρωτα εαν δεν εχεις. επισης πληρωνεις μεσω καρτας. https://www.bookdepository.com/
ισως θα σου παρει περιπου 1+1/2 βδομαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Συμφέρει πολυ το Amazon και απο άποψη τιμών και ταχύτητας αλλα και απο την άποψη οτι έχει μεγάλη ποικιλία, μπορείς να βρεις τα πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Συμφέρει πολυ το Amazon και απο άποψη τιμών και ταχύτητας αλλα και απο την άποψη οτι έχει μεγάλη ποικιλία, μπορείς να βρεις τα πάντα...

Επειδη το μονο που εχω επιχειρησει να αγορασω απο αμαζον ειναι cd εχω διαπυστωσει πως απο τοτε που μπηκαν μεταφορικα το κοστος δεν διαφερει(μαξιμουν 2,5ε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτο αλλα σε πιο ακριβά πράγματα έχει διαφορά! Στο λέω εκ πείρας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Έκανα χτες παραγγελία από amazon ένα ζευγάρι Vans και τα μεταφορικά ήταν γύρω στα 10 ευρώ. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η τιμή του προϊόντος αλλά το είδος του. Σας παραθέτω από κάτω screenshot από τη σελίδα του amazon.co.uk



Βέβαια ενώ λέει για το standard shipping 5 με 8 μέρες, εμένα μου υπολόγισε την παραλαβή 13 με 15 του Γενάρη :hmm:

Υ.Γ 'Οπως κάποιος προανέφερε σε αυτό το θέμα, αν μένετε Ελλάδα αγοράζετε πάντα από το amazon.co.uk και όχι από το αμερικανικό γιατί με τα έξτρα από τελωνεία/φόρους κτλ η τιμή ανεβαίνει πάααρα πολύ. Είχα δοκιμάσει να παραγγείλω κάτι από το αμερικανικο amazon και η συνολική τιμή ανέβηκε γύρω στα 50 ευρώ παραπάνω απ'ότι είχα υπολογίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top