Αθεΐα ή αποδοχή της ύπαρξης του Θείου

Nemain

Νεοφερμένος

Η Nemain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Η μόνη λύση είναι να πιστεύει ο καθένας με τον δικό του τρόπο, μακριά απο πρέπει και κανονές που στην ούσια έχουν επιβάλλει οι ίδιοι οι άνθρωποι και όχι ο Θεός. Στην τελική ποιος μπορεί να εγγυηθεί πως η θρησκεία τελικά δεν είναι ένα καθαρά ανθρώπινο κατασκεύασμα; Κάνεις δεν μπορέι να αποδείξει την ύπαρξη ή την ανυπαρξία του Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όταν λέει οτι είναι κατά του χριστιανισμού δεν εννοεί οπωσδήποτε την άρνηση όλων αυτών. Και εγώ είμαι κατά του χριστιανισμού, αλλά δεν είμαι κατά της συγχώρεσης ή του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο. Απλά δεν μπορώ να πιστέψω το υπερφυσικό του μέρος..Θεοί, άγια πνεύματα, άγιοι, παράδεισοι, αναστάσεις, κτλπ.


Συμφωνώ. Ο Χριστιανισμός διδάσκει πολύ απλά πράγματα, καθημερινά. Εκφυλίστηκε όμως η θεωρία του από τα συμφέροντα όλα αυτά τα χρόνια. Σιχαίνομαι πλέον να βλέπω κάθε μέρα τους πάντες να το παίζουν καλοί χριστιανοί και να κλωτσάνε τα αδέσποτα αντί να τα μαζέψουν σπίτι τους.

Αν και διαφωνώ με την διδασκαλία αποκλειστικά μιας θρησκείας στο σχολείο και είμαι υπέρ του μαθήματος της θρησκειολογίας στα σχολεία και όχι των θρησκευτικών (έτσι ώστε να μαθαίνουμε τι λένε και οι άλλες θρησκείες - έστω από περιέργεια βρε αδερφέ!).

Εγώ μιλάω πιο γενικά για τις πρακτικές ζωής μέσα από τις οποίες ουσιαστικά περνάνε "υπόγεια" (ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η φράση αυτή) την εκάστοτε θρησκεία. Η υποχρεωτική παρουσία στην προσευχή είναι πραγματικά μία σταγόνα στον ωκεανό και συμφωνώ ότι μπορεί απλά να εκληφθεί ως άλλη μία απλή υποχρέωση (όπως η υποχρεωτική παρουσία του μαθητή στην εκκλησία όταν ο εκκλησιασμός γίνεται την ώρα του μαθήματος - αλλιώς απουσία)


Και πάλι συμφωνώ απόλυτα. Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι δεν πίστευα πως το μάθημα της θρησκειολογίας φέτος(Β' Λυκείου) θα μου άνοιγε τόσο πολύ τα μάτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και γιατι να υπαρχει καν μαθημα θρησκειας στο σχολειο ; Ας βαλουν καλυτερα κανα αλλο πιο χρησιμο και για τα πιστευω του ας μεριμνει ο καθενας μονος του. Προσωπικη υποθεση ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το μάθημα των Θρησκευτικών δε με ενοχλεί. Αυτό που θα ήθελα θα ήταν να αναφέρεται σε όλες τις γνωστές θρησκείες εκτενέστερα. Μόνον έτσι θα μπορούσε ο μαθητής κατά τη γνώμη μου να κερδίσει κάτι από τις θρησκείες...
..Ας πούμε δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλοι οι μεγάλοι μύστες έχουν πει σχεδόν τα ίδια πράγματα!
Από το λίγο που έχω ασχοληθεί με το θέμα, η ζωή μετά θάνατον και η αγάπη είναι αγαπημένα μοτίβα των θρησκειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ναι... καταλαβαίνω τι λες. Αν και διαφωνώ με την διδασκαλία αποκλειστικά μιας θρησκείας στο σχολείο και είμαι υπέρ του μαθήματος της θρησκειολογίας στα σχολεία και όχι των θρησκευτικών (έτσι ώστε να μαθαίνουμε τι λένε και οι άλλες θρησκείες - έστω από περιέργεια βρε αδερφέ!).

Εγώ μιλάω πιο γενικά για τις πρακτικές ζωής μέσα από τις οποίες ουσιαστικά περνάνε "υπόγεια" (ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η φράση αυτή) την εκάστοτε θρησκεία. Η υποχρεωτική παρουσία στην προσευχή είναι πραγματικά μία σταγόνα στον ωκεανό και συμφωνώ ότι μπορεί απλά να εκληφθεί ως άλλη μία απλή υποχρέωση (όπως η υποχρεωτική παρουσία του μαθητή στην εκκλησία όταν ο εκκλησιασμός γίνεται την ώρα του μαθήματος - αλλιώς απουσία)

Είχαμε φέτος κάποια κεφάλαια στο τέλος που έδιναν τα βασικά περι Ισλαμισμού, Βουδισμού, Γιόγκα και Ινδουισμού. Νιώθω, όπως ξαναείπα, τυχερή, που δύο χρόνια τώρα έτυχε να έχω μία καθηγήτρια η οποία ήταν ανοιχτή σε κάθε είδους συζήτηση. Είχε αφιερώσει μία ώρα και μας είχε φέρει τις διαφορές μεταξύ των μάρτυρων του Ιαχωβά και των ορθόδοξων χριστιανών και άλλη μία ώρα λέγαμε για τους σατανιστές και άλλη μία για τους πιστούς στους θεούς του Ολύμπου (Ολυμπιστές; ) Τέλος πάντων, γνωρίζω οτι αυτό σπάνια γίνεται, όμως αν ζητήσουμε να μας μαθαίνουν στο σχολείο και άλλες θρησκείες πέρα της χριστιανικής να ζητήσουμε να μας μαθαίνουν και την ιστορία άλλων χωρών, γιατί της δικής μας ιστορίας το κάθε τι το έχουμε πει το λιγότερο 2 φορές, που σημαίνει οτι τη 1 φορά θα μπορούσαμε να μιλάμε για την γερμανική ιστορία, ή την κουβανέζικη (ώστε να μη νομίζουν και τα περισσότερα "παιδάκια" οτι ο Τσε Γκεβάρα είναι μάρκα t-shirt)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Δεν ξερω, εγω ποτε δεν ενιωσα να μου κανει κανεις πλυση εγκεφαλου η να με προσυλητιζει. Το οτι ο χριστιανισμος ειναι η επισημη θρησκεια του κρατους δε μου λεει τιποτα, οκ ειμαι σε μια χωρα οπου τυπικα η πλειοψηφια ειναι χριστιανοι κι εχουν καθε δικαιωμα να το εκφραζουν με οποιον τροπο μπορουν. Να τη διδασκουν στα σχολεια (βεβαια μην ξεχναμε οτι σε καποια ταξη μαθαμε και για τις υπολοιπες θρησκειες) να κανουν την προσευχη τους, να βγαζουν ΜακΣαρακοστη-Καρασωστη, να φτιαχνουν και κανα κουραμπιε. Ε και στην ιδια χωρα η πιο δημοφιλης μουσικη ειναι τα σκυλαδικα αλλα δεν ενιωσα ποτε να με επηρεαζει αυτο.
Δεν ξερω, ολο αυτο το...μισος; Η αντιδραση; Τεσπα η εντονη αντιθεση πιο πολυ σε προσπαθεια εντυπωσιασμου και επιδειξη διαφορετικοτητας μου κανει παρα σε οτιδηποτε αλλο. Προσωπικα οπως δεν θελω να μου σπαει κανεις τα ουμπαλα που ειμαι δεν πιστευω, ετσι δεν θα σπασω τα ουμπαλα κανενος που πιστευει, ουτε θα ειρωνευτω οσους "περιμενουν μεχρι το γαμο" η "εξομολογουνται πριν κοινωνησουν" η νηστευουν κλπ κλπ κλπ. Αλλα φαινεται οτι εκει ακριβως ειναι η αρχη της διαφωνιας μας, προφανως τα δικα σου τα ουμπαλα καποιος σου τα εσπασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Hakuna Matata δεν μιλάμε για οργανωμένη ή εντατική πλύση εγκεφάλου, οπότε είναι φυσικό να μην την ένιωσες. Δεν είναι όπως π.χ. επί κομμουνισμού που ήταν εξώφθαλμη η προπαγάνδα υπέρ της κομμουνιστικής ιδεολογίας. Εγώ απλά επεσήμανα ότι ο καθημερινός τρόπος ζωής οδηγεί αναπόφευκτα το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού προς την κυρίαρχη θρησκεία (όχι ότι τους κάνει σκληροπυρηνικούς πιστούς, έτσι; Απλά μέλη της συγκεκριμένης Εκκλησίας). Οπότε αυτό που αμφισβητώ είναι το ότι εν τέλει όλοι μας είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε θρησκεία και πιστεύω σε μεγαλύτερη ηλικία. Ναι, κανείς δεν μας το απαγορεύει, αλλά και κανείς δεν μας ωθεί προς την ελεύθερη αυτή επιλογή. Οπότε λίγοι είναι αυτοί που εν τέλει επιλέγουν συνειδητά μια θρησκεία (ή δεν επιλέγουν καμία), όπως είπε το exophrenic (ελπίζω να θυμάμαι σωστά το nick).

Φυσικά το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με χίλια δυο άλλα πράγματα, από ιδεολογίες μέχρι και τον τρόπο ζωής. Τα σκυλάδικα που αναφέρεις είναι καλό παράδειγμα. Μπορεί εσένα και εμένα να μην μας επηρεάζουν, αλλά σίγουρα αυτός ο τρόπος ζωής είναι μόδα για τους περισσότερους, έτσι; Και η διασκέδαση αυτή μαθαίνεται υποσυνείδητα και (εννοείται!) ανεπίσημα από τον έναν στον άλλο.

Ξαναλέω: ΔΕΝ είναι κακή η μάθηση πρακτικών αυτή καθ' αυτή. Κακή είναι η έλλειψη επιλογής που έχουμε τελικά και για την οποία ίσως έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης και εμείς. Η επιλογή ενδυναμωνει τα πιστεύω μας, ανεξάρτητα αν πρόκειται για θρησκεία, πολιτική ιδεολογία ή τρόπο ζωής. Όταν απλά το δεχόμαστε παθητικά χωρίς να το έχουμε επιλέξει αμφιβάλλω κατά πόσο μας εκφράζουν ουσιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Η ελευθερια επιλογης ομως αφορα τον καθενα μας ξεχωριστα. Βρισκομαστε σε μια χωρα οπου κυριαρχει μια θρησκεια-προς το παρον τουλαχιστον-οποτε πολλα πραγματα στην παραδοση και την καθημερινοτητα σχετιζονται μ'αυτην. Εφοσον ομως τιποτα δεν μας επιβαλλεται (αλλο "το βλεπουμε παντου γυρω μας" κι αλλο το "μας επιβαλλεται") αφορα τον καθενα μας ξεχωριστα το ποσο ανοιχτο μυαλο εχουμε και το αν εχουμε τη δυνατοτητα να σκεφτουμε απο μονοι μας η να δρασουμε σαν προβατα. Δεν σου φταιει το ελληνικο κρατος η ο ελληνικος λαος αν εσυ δεν εχεις το νιονιο να σκεφτεις απο μονος σου και καταπινεις ο,τι σου σερβιρουν, οπως δεν φταιει ο Μακροπουλος η το ραδιοφωνο αν εσυ δεν εχεις καμια μουσικη παιδεια και πηγαινεις στα μπουζουκια χωρις να ξερεις αν τελικα αυτη η μουσικη σου αρεσει, απλα πηγαινεις γιατι ολοι εκει πανε και θα εισαι κι εσυ τρεντυ αν πας.
Εγω απλα λεω οτι ειναι τυχερος αυτος που πιστευει και ξερει γιατι πιστευει, οπως πολυ καλα κανει αυτος που ακουει Μακροπουλο γιατι αυτο του αρεσει. Οσοι απλα ακολουθουν τη μαζα ειναι ηλιθιοι αλλα γι'αυτο φταινε οι ιδιοι και η οικογενεια τους που τους μεγαλωσε σαν κουνουπιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγω απλα λεω οτι ειναι τυχερος αυτος που πιστευει και ξερει γιατι πιστευει, οπως πολυ καλα κανει αυτος που ακουει Μακροπουλο γιατι αυτο του αρεσει. Οσοι απλα ακολουθουν τη μαζα ειναι ηλιθιοι αλλα γι'αυτο φταινε οι ιδιοι και η οικογενεια τους που τους μεγαλωσε σαν κουνουπιδια.

:) Συμφωνώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα κάτι, ποια θρησκεία και ποιά πίστη μας κάνει καλύτερους απο έναν άθεο; ΄δεν καταλαβένω απο το πρώτο πόστ πώς είναι δυνατόν κα λέμε Θα πώ καλύτερα εγώ να λέω ότι είμαι ποιο "συνετός απο κάποιον που δεν πιστέυει;

Ολά αυτά είναι μπαρούφες, σέβομαι απεριόρηστα αυτούς που δεν πιστέυουν και πιστέυω ότι είναι και ελέυθεροι σαν άνθρωποι, η επιλογή της μή θρησκείας δεν άλλαζει τον χαρακτήρα για μένα, πώς να το κάνουμε τώρα; να τον κρεμάσουμε επιδή δεν πιστέυει;

Ξέρω ότι όσοι δεν πιστέυουν είναι καμια φορά πιέσμένοι απο την ίδια την χώρα τους, ξέρω ότι όσοι δεν πιστέυουν τους έχουν σαν κακά στοιχεία πόλοι άνθρωποι, άλλα ποιος είμαι εγώ να κρίνω τις επιλογές του; ποιος είμαι εγώ να κρίνω άν έκανε αμαρτία ενώ δεν πιστέυει ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είμαι.

Πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να μειωθεί η υπερβοληκη"διαφήμηση" της θρησκείας στην ελάδα και να αρχήσουμε να χωρίζουμε τους καλούς-κακούς και όχι πιστούς-άθεους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aerosmith

Νεοφερμένος

Ο Aerosmith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν τον μελετήσεις θα δεις ότι διδάσκει την εγκράτια την αγάπη το σεβασμό την κατιπόταξη των προσωπικών παθών την ταπεινοφρωσύνη και την συγχώρεση. Όλα τα παραπάνω οδηγούν στην αρετή.
Φιλε στην ουσια ολες αυτο διδασκουν βρες μια που να μην διδασκει αυτα.
Απλα ο Χριστιανισμος και καθε χριστιανισμος ειναι ενα μεγαλο παραμυθι και κολπο για να βγαλουν φραγκα και να στρεφουν τον κοσμο σε αλλα θεματα απο το να κοιταει τα πραγματικα του προβληματα σκεφτειτε το η εκκλησια αυτη τη στιγμη ειναι η μεγαλητερη εξουσια στην Ελλαδα(ουσιαστικα ειναι ασε που ειναι και καλα η κυβερνηση και ολα τα συναφη) τη να μας πουνε τωρα με τα λεφτα που πηραν με τα οργια τα τρελα που εκαναν ή με τα διθεν θαυματα που ειναι στημενα οσο δεν παει? Και κατι ακομα μια ερωτηση: Ο Θεος Εφτιαξε τον ανθρωπο ή ο ανθρωπος το θεο???? Μεγαλη ερωτηση που εγω πιστευω η απαντηση ειναι το δευτερο ο θεος εγινε απο τους ανθρωπους μεσα στο μυαλο γιατι ο ανθρωπος ειχε,εχει και θα εχει την αναγκη να στηριζετε σε κατι ανωτερο και ισως θεικο.
Αυτα απο μενα αυτη ειναι η αποψη μου ελπιζω να μη σας κουρασα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Απλα ο Χριστιανισμος και καθε χριστιανισμος ειναι ενα μεγαλο παραμυθι και κολπο για να βγαλουν φραγκα και να στρεφουν τον κοσμο σε αλλα θεματα απο το να κοιταει τα πραγματικα του προβληματα σκεφτειτε το η εκκλησια αυτη τη στιγμη ειναι η μεγαλητερη εξουσια στην Ελλαδα(ουσιαστικα ειναι ασε που ειναι και καλα η κυβερνηση και ολα τα συναφη) τη να μας πουνε τωρα με τα λεφτα που πηραν με τα οργια τα τρελα που εκαναν ή με τα διθεν θαυματα που ειναι στημενα οσο δεν παει?

Κάτσε.. Μην τα παίρνει όλα η μπάλα και τρέχουν στον κατήφορο.

Αν αρχίσουμε να μιλάμε για την εξουσία που έχει η Εκκλησία στην Ελλάδα, δεν είναι τίποτα μπροστά στην εξουσία που έχει ο Πάπας στο Βατικανό ή ο Πατριάρχης στο φανάρι.

Επίσης απο τις σταθερές μου απόψεις, είναι οτι από πάντα οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν τη θρησκεία, τη πίστη, τον φόβο προς τις θεότητες, για να κερδίσουν χρήμα/δόξα/εξουσία. Όμως παράλληλα πάντα υπήρχαν άνθρωποι που πραγματικά πίστευαν και ακολουθούσαν τις διδαχές της θρησκείας τους που οδηγούσαν στην αρετή κτλπ.

Όπως για παράδειγμα και με τους παπάδες, υπάρχουν πολλοί που έχουν χρησιμοποιήσει το "αξίωμα" τους ώστε να βγάλουν χρήματα, να σπουδάσουν τον γιο στην Αγγλία και την κόρη στην Ιταλία, να έχουν ολόκληρη πεδιάδα στο όνομα τους, και μία limo για τις βόλτες στην παραλία , όμως υπάρχουν και άνθρωποι, όπως είπε ο exophrenic, που είναι αληθινοί χριστιανοί. Και εγώ γνωρίζω έναν ιερέα που πραγματικά θεωρώ οτι λίγοι άνθρωποι υπάρχουν σήμερα σαν κι αυτόν. Μην τους παίρνει όλους η μπάλα, η θρησκεία υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει, και οι άνθρωποι πίστευαν και θα πιστεύουν επειδή το έχουν ανάγκη. Κάποιοι το εκμεταλλεύονται, και τι έγινε; Πάντα υπάρχει κάποιος που εκμετελλεύεται ευέλικτες καταστάσεις, είτε αυτές αφορούν θρησκεία, είτε αφορούν πολιτικά καθεστώτα και οτιδήποτε γενικότερα συγκεντρώνει μαζικό θαυμασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ανεξηθρησκία στα χαρτία (και σε αυτά χλωμό... το ξέρεις οτι η βλασφημία απαγορεύεται απο το σύνταγμα; ).
Δεν είναι μόνο η βάφτιση, είναι πολλά ακόμη. Επειδή βαριέμαι να τα γράψω όλα θα σου δώσω 2 παραδείγματα: θρησκευτικά και προσευχή στο σχολείο.
Επίσης μην ξεχνάς οτι και η ψυχολογική βία, βία είναι.

1. Λογικο δεν ειναι να προστατευεται η προσβολη καποιου στοιχειου το οποιο μπορει να σημαινει πολλα για καποιο ατομο; Εφοσον δεν απαγορευεται η προσβολη μονο για τον χριστιανοσμο, αλλα για οποιαδηποτε επισημα αναγνωρισμενη θρησκεια, ποιο το προβλημα; (Εκτος και αν ως βλασφημια θεωρειται πχ και να δηλωσεις οτι ο Χριστος δεν υπηρξε ποτε, αλλα το ψιλοαποκλειω να εχουμε γυρισει στο 20 μ.Χ :| )

2. Στα θρησκευτικα αν δηλωσεις οτι δεν θες να παρακολουθησεις γιατι εισαι αλλοθρησκος, ουτε υποχρεουσαι να τα παρακολουθησεις, ουτε βαθμολογεισαι. Υποθετω το ιδιο θα ισχυει και για τους αθεους. :)

3. Στην προσευχη δεν χρειαζεται να συμμετεχεις ενεργα. Αρα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ουφ, βαριέμαι να απαντήσω σε τόσους ρε παιδιά!
Θα απαντήσω σε όσα μου έμειναν απο τα παραπάνω, γιατί σε όλα δεν παίζει.
1. Είχα την εντύπωση οτι όσον αφορά το σύνταγμα αναφερόταν μόνο στην χριστιανική θρησκεία. Πάντως και πάλι, το τι είναι βλασφημία και τι όχι ποιός το ορίζει;
2. Γιατί να πρέπει να είσαι αλλόθρησκος για να μην παρακολουθήσεις θρησκευτικά; Αν δεν έχεις αποφασίσει ακόμα γιατί να υποστείς αυτή την πλύση εγκεφάλου;
3. Συμφωνώ απόλυτα στο οτι τα θρησκευτικά θα έπρεπε να είναι ουσιαστικά θρησκειολογία και όχι κατήχηση στο χριστιανισμό. Αλλά αυτό στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να γίνει :(
4. Όσον αφορά την προσευχή, γιατί να πρέπει να την ακους; Δεν είναι λύση το να μην συμμετέχεις ενεργά.

Ενιγουέι, δεν νιώθω σήμερα και πολύ καλά απο το πρωί οπότε δεν γράφω και πολύ συγκροτημένα, οπότε τα λέμε άλλη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ουφ, βαριέμαι να απαντήσω σε τόσους ρε παιδιά!
Θα απαντήσω σε όσα μου έμειναν απο τα παραπάνω, γιατί σε όλα δεν παίζει.
1. Είχα την εντύπωση οτι όσον αφορά το σύνταγμα αναφερόταν μόνο στην χριστιανική θρησκεία. Πάντως και πάλι, το τι είναι βλασφημία και τι όχι ποιός το ορίζει;
2. Γιατί να πρέπει να είσαι αλλόθρησκος για να μην παρακολουθήσεις θρησκευτικά; Αν δεν έχεις αποφασίσει ακόμα γιατί να υποστείς αυτή την πλύση εγκεφάλου;
3. Συμφωνώ απόλυτα στο οτι τα θρησκευτικά θα έπρεπε να είναι ουσιαστικά θρησκειολογία και όχι κατήχηση στο χριστιανισμό. Αλλά αυτό στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να γίνει :(
4. Όσον αφορά την προσευχή, γιατί να πρέπει να την ακους; Δεν είναι λύση το να μην συμμετέχεις ενεργά.

Ενιγουέι, δεν νιώθω σήμερα και πολύ καλά απο το πρωί οπότε δεν γράφω και πολύ συγκροτημένα, οπότε τα λέμε άλλη φορά.

Ασε μισέλ αναλαμβάνω εγώ σε καλύπτω, ξεκουράσου, Ποιος έχει αντίθετη γνώμη ότι τους καταπιέζουν; ποιος μπορεί να πεί με σιγουριά ότι όλοι οι έλληνες δεν γενηθήκαν ρατσιστές σε ότι είναι διαφορετικής άποψης απο αυτό που πιστέυουν; Γιατί θα πρέπει να υπάρχει νόμος και τα σχετικά για κάτι που είναι υποχρεωμένο να προσφέρει το κράτος σε όλους; (Ελευθερία χωρίς κανόνες που να αναφέρουν τους πιστούς και τους αθεούς) Γιατί πρέπει να γίνετε διαχωρισμός;
Πρέπει να Γινει κάτι για να αφήσουν ελέυθερους αυτούς που είναι έξυπνοι με στο να διασπαστούν απο την κοινονία που μας θέλει ίσους μόνο με τις δικές τους προιποθέσεις:)

Σόρυ που επεμβένω άλλα αρχίζω πάλι να τα πέρνω με τις απόψεις των πολλών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
και σε αυτά χλωμό... το ξέρεις οτι η βλασφημία απαγορεύεται απο το σύνταγμα;
To ξερεις οτι αυτο συμβαινει στο Ελληνικο συνταγμα, ενα σε αλλες χωρες πιο ανεπτυγμενες δεν ειναι ετσι ; Μεχρι και εδω προσπαθουν να το αλλαξουν αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To ξερεις οτι αυτο συμβαινει στο Ελληνικο συνταγμα, ενα σε αλλες χωρες πιο ανεπτυγμενες δεν ειναι ετσι ; Μεχρι και εδω προσπαθουν να το αλλαξουν αυτο...
Και; Τι θες να πεις με αυτό; Εγώ το ανέφερα για να στηρίξω το επιχείρημα οτι στην ελλάδα γίνεται πλύση εγκεφάλου όσον αφορά τη θρησκεία. Εσύ έτσι που το λες, ενισχύεις το επιχείρημα ΜΟΥ. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω.

ΠΙΣΤΕΥΩ για ΜΕΝΑ,για ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ και δεν έχω καμιά διάθεση να σας πείσω και να σας προσυλητίσω,αλλά και να προσπαθήσετε για το αντίθετο δεν θα τα καταφέρετε.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το μάθημα των Θρησκευτικών δε με ενοχλεί. Αυτό που θα ήθελα θα ήταν να αναφέρεται σε όλες τις γνωστές θρησκείες εκτενέστερα. Μόνον έτσι θα μπορούσε ο μαθητής κατά τη γνώμη μου να κερδίσει κάτι από τις θρησκείες...
..Ας πούμε δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλοι οι μεγάλοι μύστες έχουν πει σχεδόν τα ίδια πράγματα!
Από το λίγο που έχω ασχοληθεί με το θέμα, η ζωή μετά θάνατον και η αγάπη είναι αγαπημένα μοτίβα των θρησκειών.

Isi, και ποίος θα διδάσκει για τις άλλες θρησκείες; Anyway κάπως έτσι είναι το βιβλίο της 1 λυκείου και λίγο της δευτέρας το αποτέλεσμα;

1. Τα μαθήματα που αφορούν άλλες θρησκείες να γίνονται σε χρόνο dt ή καθολου
2. Η θεούσα καθηγήτρια να προσπαθεί με κάθε τρόπο να δείξει την ανωτερότητα του χριστιανισμού.



Τα θρησκευτικά και την προσευχή μπορείς να μην τα κάνεις με μια απλή αίτηση των γονιών στο διευθυντή του σχολείου. Τουλάχιστον στο δικό μου έτσι γινόταν. Από το δημοτικό είχα συμμαθητές που 2-3 ήταν άθεοι και 1-2 είχαν άλλη θρησκεία από τη δική μας και έρχονταν στο σχολείο μετά την προσευχή και την ώρα των θρησκευτικών έκαναν ένα ωραιότατο κενό. Όσο για την συμπεριφορά μας απέναντι τους, δεν είχε καμία διαφορά και ουδέποτε έπεσε στην αντίληψη μου κάποιος ρατσισμός απέναντι τους, ακόμα και στο δημοτικό που είμασταν και μικρά.
Τι υπέροχο; εεε; Δηλαδή υποχρεωτικά ο άθεος (και σχεδόν πάντα και ορθολογιστής) μαθητής θα πρέπει χάνει μια ακόμη ώρα από την ζωή του είτε να ακούει τα για τον χριστιανισμό είτε να κάνει κενό; :clapup:


Αλλά δεν είναι οι μόνες μορφές βίαιας, οι παραπάνω, που χρησιμοποίησε ο χριστιανισμός, είμαι σίγουρος ότι η μελέτη της ιστορίας θα έδινε φοβερή έμπνευση στους Leigh Whannell και James Wan
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα ξέφυγε για ακόμη μια φορά, οι προσωπικές επιθέσεις και άχρηστα post αφαιρέθηκαν ώστε να μείνει μόνο η ουσία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top