Αθεΐα ή αποδοχή της ύπαρξης του Θείου

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Μου φαίνετε...., πως στην ερώτηση “Πιστεύετε στο Θεό;” αντι για "ειμαι αθεος" καλυτερα να πει κανεις "ειμαι κομμουνιστης".....- τοτε σιγουρα δεν θα ακολουθούσε...- γιατι..., απο ποτε..., πως και ετσι.......:hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μου φαίνετε...., πως στην ερώτηση “Πιστεύετε στο Θεό;” αντι για "ειμαι αθεος" καλυτερα να πει κανεις "ειμαι κομμουνιστης".....- τοτε σιγουρα δεν θα ακολουθούσε...- γιατι..., απο ποτε..., πως και ετσι.......:hmm::)
Και τί γίνεται όταν οι κομουνιστές κάνουν τον σταυρό τους, όπως η Κανέλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
O Κομμουνιστης και ο Ενθεος δεν ειναι mutually exclusive(Συγγνωμη δεν θυμαμαι την εκφραση στα ελληνικα). Δηλαδη δεν εισαι η το ενα η το αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις όταν λέμε οτι η επιλογή να είσαι ένθεος ή άθεος είναι θέμα πίστης?

Απο που προκυπτει οτι ειναι θεμα πιστης?

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος, δεν ειναι περισοτερο η λιγοτερο θεμα πιστης απο οσο ειναι θεμα πιστης το οτι περιμενεις οτι αυριο θα ανατειλει ο ηλιος.

Ειναι θεμα πιστης μονο σε γλωσσολογικο επιπεδο ορισμου της λεξης.

Το οτι δεν πιστευεις στον αγιο βασιλη ειναι τελικα θεμα "πιστης" αλλα δεν ειναι ολες οι μορφες "πιστης" το ιδιο ισχυρες η βασιμες στην πραγματικοτητα.

Κοιτας τα στοιχεια και τις ενδειξεις και βγαζεις ενα λογικο πορισμα.

Δεν ειμαι αθεος εκ πιστεος ειμαι αθεος γιατι βλεπω οτι αυτο ειναι η πιο λογικη εξηγηση για τον κοσμο γυρω μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Well...Οσο βασιμες ειναι οι ενδειξεις οτι υπαρχει Αι-Βασιλης...Αλλο τοσο ειναι βασιμες και οι ενδειξεις οτι υπαρχει καποια θεικη οντοτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Κοιτας τα στοιχεια και τις ενδειξεις και βγαζεις ενα λογικο πορισμα.

Δεν ειμαι αθεος εκ πιστεος ειμαι αθεος γιατι βλεπω οτι αυτο ειναι η πιο λογικη εξηγηση για τον κοσμο γυρω μας.

Όταν λες "η πιο λογική",εγώ τουλάχιστον,καταλαβαίνω οτι υπάρχει ένα μικρό ποσοστό πιθανότητας που αντιστοιχεί στις υπόλοιπες εξηγήσεις.
Άρα διαλέγεις και παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εννοει(ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω εγω) οτι συμφωνα με το Ξυραφι του οκαμ η πιο λογικη εξηγηση ειναι η αθεια...
Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει(αλλωστε δεν ειναι δικια μας δουλεια,το βαρος της αποδειξης πεφτει σε αυτους που κανουν τον ισχυρισμο), οποτε ακολουθεις την εξηγηση που εχει λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όταν λες "η πιο λογική",εγώ τουλάχιστον,καταλαβαίνω οτι υπάρχει ένα μικρό ποσοστό πιθανότητας που αντιστοιχεί στις υπόλοιπες εξηγήσεις.
Άρα διαλέγεις και παίρνεις.

Οσο μικρο ποσοστο πιθανοτητας υπαρχει να υπαρχει ο αγιος βασιλης και οι νεραιδες.

Γιατι δεν πιστευεις σε αυτα? Γιατι θεωρεις γελειο, ηληθιο και παιδικο να πιστευεις, πραγματικα να πιστευεις στον αγιο βασιλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οσο μικρο ποσοστο πιθανοτητας υπαρχει να υπαρχει ο αγιος βασιλης και οι νεραιδες.

Γιατι δεν πιστευεις σε αυτα? Γιατι θεωρεις γελειο, ηληθιο και παιδικο να πιστευεις, πραγματικα να πιστευεις στον αγιο βασιλη?
και στους λοιπούς άθεους

https://www.youtube.com/watch?v=tmlTHfVaU9o&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=a4LSEXsvRAI&feature=related

:hmm: πως εξηγείται λοιπόν αυτό.

Είναι διαφορερικό να μην είσαι χριστιανός, βουδιστής και μουσουλμάνος και διαφορετικός να είσαι άθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και τί γίνεται όταν οι κομουνιστές κάνουν τον σταυρό τους, όπως η Κανέλη;
Eμ, ποιος σου είπε ότι η Κανέλλη είναι κομμουνίστρια;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το παιδι τελικα υπεκυψε...Κριμα....

Σοβαρα τωρα...Αυτες ειναι οι αποδειξεις σου για την υπαρξη ενος θεου?? Η περιγραφες καποιου που ηταν αναισθητος για τρια λεπτα, οπου ο εγκεφαλος του στερηθηκε οξυγονο και αιμα?? Απλως ειδε ενα ονειρο...Λιγο πιο ζωντανο ισως απο τα κανονικα(λεγεται lucid dreams).
Οριστε η πολυποθητη εξηγηση σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
και στους λοιπούς άθεους

https://www.youtube.com/watch?v=tmlTH...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=a4LSE...eature=related

πως εξηγείται λοιπόν αυτό.

Είναι διαφορερικό να μην είσαι χριστιανός, βουδιστής και μουσουλμάνος και διαφορετικός να είσαι άθεος.

Πως εξηγητε ποιο ακριβως? Οτι ο θεος αποφαφισε να εμφανηστει σαν ενας κακος ραπερ σε ενα λευκο δωματιο στον υποξικο εγγεφαλο ενος εφηβου με υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια?

Ε ναι αυτο ειναι η σιγουρη αποδειξη οτι υπαρχει θεος.

Ελεος...

Αν μη τι αλλο ειναι ενοχλητικο να μην δινονται ευσημα στους γιατρους που τον γλιτωναν καθε φορα.

Εκκρίνονται ουσίες που απαλύνουν από τον πόνο και δίνουν ένα αίσθημα εφορία
αλλά όλοι βλέπουν το ίδιο πράγμα (και εδώ έρχεται το μεταφυσικό)

Ολοι τους βλεπουν εναν ραπερ...?

Damn...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ειμαι αθεος εκ πιστεος ειμαι αθεος γιατι βλεπω οτι αυτο ειναι η πιο λογικη εξηγηση για τον κοσμο γυρω μας.

λες για λογικη οχι για επιστημη,,αλο το ενα αλλο το αλλο.

θες να πιστευεις αυτο που λες παραπανω,,αλλα δεν ισχυει συνηθως,,

ολοι ετσι λενε για την αποψη τους βασει του χαρακτηρα τους,,οτι ειναι η αντικειμενικη αληθεια και οχι απλα προσωπικη πιστη μου..

οι αθεοι πασχιζουν να βγαλουν την εννοια πιστη απο την αθεια,αλλα πασχιζουν ματαια,,
και αυτοι πιστοι ειναι,,μια ιδεας ενος συμπαντος,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
λες για λογικη οχι για επιστημη,,αλο το ενα αλλο το αλλο.

θες να πιστευεις αυτο που λες παραπανω,,αλλα δεν ισχυει συνηθως,,

ολοι ετσι λενε για την αποψη τους βασει του χαρακτηρα τους,,οτι ειναι η αντικειμενικη αληθεια και οχι απλα προσωπικη πιστη μου..

οι αθεοι πασχιζουν να βγαλουν την εννοια πιστη απο την αθεια,αλλα πασχιζουν ματαια,,
και αυτοι πιστοι ειναι,,μια ιδεας ενος συμπαντος,,

Εχω βαρεθει να λεω τα ιδια και τα ιδια, βρες κανεναν αλλο τροπο να ανεπιχειρηματολογισεις, τουλαχιστων δωσε μου κανα επιχειρημα που να με κουρασει λιγακι η προσπαθεια να το ανασκευασω.

Χρησημοποιεις και τον ορο πιστη και τον ορο λογικη καταχρηστικα, οταν λεω λογικη εννοω τον φορμαλισμο, την γλωσσα της επιστιμης. Ητοι, εννοω το συστημα που εχουμε αναπτυξει για να βγαζουμε συμπερασματα απο αλλα συμπερασματα και αξιοματα.

Οταν λεω πιστη εννοω την δογματικη θεωρηση αληθειας μιας προτασης ΑΣΧΕΤΑ απο τα στοιχεια.

Ως εκ τουτου δεν "πιστευω" στην αθεια περισοτερο η λιγοτερο απο οτι πιστευω στην βαρυτητα. Τεχνικα τελειως και στην βαρυτητα και στους νομους της "πιστευουμε" γιατι δεν μπορουμε ποτε για οτιδηποτε να ειμαστε 100% σιγουροι. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι σοφρων να πιστευουμε και σε βλαμενες εναλακτικες.

Δεν θα πιστευες ποτε οτι η βαρυτητα εχει χρωμα ροζ και δουλευει μονο καθε τριτη απογευμα απο το ετος 2123 και μετα. Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν θα γινει αυτο, αλλα δεν θα χαρακτηριζες και "πιστο στη βαρυτητα" επειδη υπαρχει μια τραγικα ηλιθιωδος μικρη πιθανοτητα να συμβει το παραπανω.

Η αθεια - αντιθετα με την πιστη σε καποιο θεο/δυναμη/ροζ μονοκερο/ιπταμενη μακαροναδα (αν θες πιστεψε το αλλα ολα οσα ανεφερα εχουν ακριβως την ιδια ισχυ οσων αφορα τα στοιχεια υπαρξης τους) - δεν δινει απαντησεις. Και αθεοι μπορουν να ειναι μονο οι ανθρωποι που μπορουν να αντεξουν το ευθραυστο της υπαρξης τους και μπορουν να παραγγωνισουν τον εγωισμο τους μπροστα στην φρικτη ομωρφια του συμπαντος.

Κατι που ο πιστος δεν μπορει να κανει γιατι θεωρει οτι το συμπαν ολοκληρο φτιαχτηκε για αυτον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παραγγωνισουν τον εγωισμο τους μπροστα στην φρικτη ομωρφια του συμπαντος.
μαλλον το αντιθετο..

οι αθεοι εχουν αυξημενο εγωισμο συχνα αφου νιωθουν οτι δεν θελουν καμια βοηθεια απο ψηλα,,και μπορουν μνοι τους να ορισουν μονοι τους τη μοιρα τους..

ειδικα απο σενα αν κρινω,,δεν βλεπω να σου λειπει εγωισμος..;)


παντως εχεις την αποψη σου εχω τη δικη μου..
η επιστημη επισημα δεν εχει βγαλει συμπερασμα περι θεου οποτε μεχρι να βγαλει πειραματικα δεδομενα ,,δεν βγαζουμε συμπερασμα..
βλαμενες εναλακτικες.
τι σημαινει βλαμμενες?
οτιηποτε δεν καταρριπτεται με πειραματικα δεδομενα δεν μπορει να θεωρειται βλαμμενο..


α,, και καλή πρωτοχρονιά..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μαλλον το αντιθετο..

οι αθεοι εχουν αυξημενο εγωισμο συχνα αφου νιωθουν οτι δεν θελουν καμια βοηθεια απο ψηλα,,και μπορουν μνοι τους να ορισουν μονοι τους τη μοιρα τους..

ειδικα απο σενα αν κρινω,,δεν βλεπω να σου λειπει εγωισμος..

Οσο περιεργο και να σου φαινεται δεν ειμαι εγωιστης. Με τσατιζει η βλακεια και γινομαι ειρωνικος και επιθετικος αλλα οχι γιατι θεωρω οτι εγω ειμαι κατι τοσο ξεχωριστο, απλα οτι ο βλακας ειναι κατι καταπτυστο ΕΙΔΙΚΑ την περιοδο που εχουμε ολη την ανθρωπινη γνωση στα ακροδαχτυλα μας.

Αλλα ο εγωισμος στον οποιο αναφερομαι αφορα την ιδια τη φυση. Εγω προσωπικα σαν αθεος (και οσοι αθεοι ξερω) δεν θεωρω οτι το συμπαν εχει φτιαχτει για εμενα. Ολα τα ζωα πανω σε αυτο το πλανητη ειναι ασημαντα και ευθραυστα και αυτο ακριβως τα κανει τοσο ξεχωριστα.

Παρεπιπτωντος το να θεωρεις οτι δεν χρειαζεσαι βοηθεια απο ενα τυπο στον ουρανο που ασχολητε με τις σεξουαλικες και διατροφικες πεποιθησεις καθε ανθρωπου στο γη δεν ειναι εγωισμος. Προφανες ειναι.

τι σημαινει βλαμμενες?
οτιηποτε δεν καταρριπτεται με πειραματικα δεδομενα δεν μπορει να θεωρειται βλαμμενο..

Αρα πιστευεις οτι απο το 2126 και μετα η βαρυτητα θα εχει χρωμα ροζ και θα δουλευει μονο τριτες απογευμα, σωστα? Δεν εχει καταριφθει με πειραματικα δεδομενα οποτε δεν ειναι βλαμενο να το πιστευεις αυτο, σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οσο περιεργο και να σου φαινεται δεν ειμαι εγωιστης. Με τσατιζει η βλακεια και γινομαι ειρωνικος και επιθετικος αλλα οχι γιατι θεωρω οτι εγω ειμαι κατι τοσο ξεχωριστο, απλα οτι ο βλακας ειναι κατι καταπτυστο ΕΙΔΙΚΑ την περιοδο που εχουμε ολη την ανθρωπινη γνωση στα ακροδαχτυλα μας.

Αλλα ο εγωισμος στον οποιο αναφερομαι αφορα την ιδια τη φυση. Εγω προσωπικα σαν αθεος (και οσοι αθεοι ξερω) δεν θεωρω οτι το συμπαν εχει φτιαχτει για εμενα. Ολα τα ζωα πανω σε αυτο το πλανητη ειναι ασημαντα και ευθραυστα και αυτο ακριβως τα κανει τοσο ξεχωριστα.

Δεν είσαι εγωιστής σκεπτικιστής είσαι. :hmm:
Αυτοί που πιστεύουν τον Θεό δε θεωρούν ότι το σύμπαν έχει φτιαχτεί για αυτούς απαραίτητα:hmm:
:hmm:
Δεν έχουμε καμία γνώση στα δακτυλά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"Βλέποντας τέτοια αρμονία στο σύμπαν που εγώ, με το περιορισμένο ανθρώπινο μυαλό μου, είμαι σε θέση να αναγνωρίσω, υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που λένε ότι δεν υπάρχει Θεός. Αλλά αυτό που πραγματικά με κάνει να θυμώνω είναι που αναφέρουν και εμένα ότι υποστηρίζω τέτοιες απόψεις".



και απο ενα σχολιο
"My position concerning God is that of an agnostic. I am convinced that a vivid consciousness of the primary importance of moral principles for the betterment and ennoblement of life does not need the idea of a law-giver, especially a law-giver who works on the basis of reward and punishment."
-Albert Einstein 1950 in a letter to M. Berkowitz


Albert Einstein's religious views have been studied due to his sometimes apparently ambiguous statements and writings on the subject. He believed in the God of Baruch Spinoza, but not in a personal God, a belief which he criticized. He also called himself an agnostic, and criticized atheism, preferring he said "an attitude of humility."

https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein's_religious_views

"I have repeatedly said that in my opinion the idea of a personal God is a childlike one. You may call me an agnostic, but I do not share the crusading spirit of the professional atheist whose fervor is mostly due to a painful act of liberation from the fetters of religious indoctrination received in youth. I prefer an attitude of humility corresponding to the weakness of our intellectual understanding of nature and of our own being."[1] According to Prince Hubertus, Einstein said, "In view of such harmony in the cosmos which I, with my limited human mind, am able to recognize, there are yet people who say there is no God. But what really makes me angry is that they quote me for the support of such views."[14]
Einstein had previously explored the belief that man could not understand the nature of God. In an interview published in 1930 in G. S. Viereck's book Glimpses of the Great, Einstein explained:
I'm not an atheist. I don't think I can call myself a pantheist. The problem involved is too vast for our limited minds. We are in the position of a little child entering a huge library filled with books in many languages. The child knows someone must have written those books. It does not know how. It does not understand the languages in which they are written. The child dimly suspects a mysterious order in the arrangement of the books but doesn't know what it is. That, it seems to me, is the attitude of even the most intelligent human being toward God. We see the universe marvelously arranged and obeying certain laws but only dimly understand these laws. Our limited minds grasp the mysterious force that moves the constellations. I am fascinated by Spinoza's pantheism, but admire even more his contribution to modern thought because he is the first philosopher to deal with the soul and body as one, and not two separate things.[6]


δεν βλεπω την απολυτοτητα της σιγουριας οτι δεν υπαρχει τιποτα περα απο τη λογικη μας..

το αντιθετο..αφηνει ανοιχτο το μυαλο του,,

αλλα απορριπτει λογικα τον ανθρωπομορφο παιδικο απλοικο θεο που ξερουμε ολοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αναρωτιεμαι γιατι δεν τα βαζεις ΟΛΑ οσα γραφει στην γουικι...

I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly.

χμμμμμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αναρωτιεμαι γιατι δεν τα βαζεις ΟΛΑ οσα γραφει στην γουικι...

I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly.

αλλο αυτο

η ουσια παραμενει

η φανατικη αθεια-οπως και ενθεια- παραμενει κλειστομυαλη και οχι δειγμα τοσο υψηλης ευφυιας,,αλλα μαλλον επωδυνων εμπειριων οπως λεει και ο αινσταιν

ειναι φοβισμενος θρησκος που το παιζει αθεος ο αινσταιν οπως ελεγε ο φαντασμενος? οπως ολοι οι δειλοι αγνωστικιστες?


δεν ειπα οτι ειμαι υπερ προσωπικου θεου,,ο θεος μπορει να ειναι μια ανωτερη οντοτητα περα απο οτι ξερουμε και απο τον καθε ανθρωπο ξεχωριστα..


ο αινσταιν δεν ηταν τοσο εξυπνος δηλαδη? που μας χτυπαγες εποτε τοση ωρα οτι η ευφυια ειναι δειγμα εξυπνδας κλπ?


απο αυτα που διαβασα του αινσταιν συμφωνω στο 80% να πω?σιγουρα πολυ περισσοτερο απο τη δογματικη δικη σου αθεη σταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top