• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν έχω κύστες κάτω από το δέρμα και δεν θυμάμαι να είχα και ποτέ. Κάποια σημάδια τα έχω περισσότερα από 5 χρόνια, από ότι καταλαβαίνω άργησα πολύ να ενδιαφερθώ:redface: Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση:)

Γιατι αποφεύγεις τα χαπια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
καλησπερα κι απο μενα.. ειμαι 18 ετων, και περυσι (μαη του '13) εδωσα πανελληνιες, καθως ομως αυτες πλησιαζαν το στρες (αν ειναι οντως στρες) αυξανοταν.. γενικα το διαβασμα μου συνδυαζοταν με μια υπερενταση, μεχρι που καποια στιγμη εμφανισα κατι πολυ περιεργο, στα μαγουλα μου και κατω απ' τα αυτια μου, μεταξυ λαιμου και κρανιου (ξερω η κατατοπηση μου ειναι για σεμιναριο :P)... ωστοσο δεν ειναι ακριβως σπυρια, δυστυχως κατι πολυ βαρυ, σα να χει εγκλωβιστει μεγαλη ποσοτητα πυον, αλλα που δε σπαει καθολου ευκολα!! οταν αναπτυσσονταν πονουσαν πολυ, αλλα μετα το τελος της αναπτυξης τους δεν πονανε σχεδον καθολου, εκτος αν τα πιεσω παααρα πολυ... οταν το σπαγα γιατι μου την εδινε, ξαναγεμιζε (παροδικα περισσοτερο απ οτι ειχε στην αρχη)... πηγα σε δερματολογο μου ειπε οτι ειναι φλεγμονωδης ακμη, το εψαξα στο νετ, και δε βρηκα κατι αντιστοιχο σε φωτογραφια... καποια στιγμη ξεκινησα μια αντιβιωση (minocin) και παραλληλα εβαζα 2 αλοιφες (Ygielle απο Frezyderm+tracyclin ointment απο mediterm) αλλα λιγα πραματα... ο δερματολογος μου συνεστησε στη συνεχεια να ακολουθησω θεραπεια.. η αληθεια ειναι πως παρατηρησα οτι αυτα τα μεγαλα (σπυρια?) βγηκαν με την υπερενταση στη θεση μικρων σπυριων (των 2-3 ημερων), καθως δεν εσπαγα τα μικρα αυτα σπυρια και εφευγαν μονο επιφανειακα ενω εσωτερικα ειχε μεινει λιγο πυον.. εχει κανεις τετοιο προβλημα? και αν ναι πως το ελυσε? ειναι πολυ ενοχλητικα... -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το πρόβλημά σου λέγεται κυστική ακμή είναι ειδική μορφή της ακμής που οφείλεται σε αυξημένη δραστηριότητα των σμιγματογόνων αδένων και σε διαταραχές επιθηλιοποίησης της επιδερμίδας. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι θεραπεία με χάπια (ρετινοειδή). Είναι ισχυρή θεραπεία αλλά είναι η μόνη με αποτέλεσμα στην κυστκιή ακμή. Κρέμες και αντιβίωση βοηθούν από ελάχιστα εώς καθόλου. Και ενοείται μην τα πειράζεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εχει δοκιμασει κανενας την κρεμα elicina; και αν ναι,εχει δει αποτελεσματα στο να φυγουν οι ουλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μου κανες την καρδια περιβολι κ. Σταματοπουλε :P :/ υπαρχει περιπτωση να φυγουν μονα τους αυτα τα πραγματα? εστω και αν παρει καιρο, χωρις θεραπεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κάποια στιγμή θα σταματήσεις να βγάζεις νέα, το θέμα είναι όμως ότι μέχρι τότε θα σου έχουν αφήσει σημάδια που μετά θα δυσκολευτείς πολύ να βελτιώσεις. Αν σε καμία περίπτωση δεν θέλεις να πάρεις χάπια υπάρχει και η λύση του laser με αποτελέσματα όχι τόσο καλά όσο των χαπιών αλλά καλύτερα από κρέμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
θα σκεφτω τι πρεπει να κανω.. οπως και να χει ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
εγω χρησιμοποιώ το LA ROCHE POSAY Effaclar Gel και ειμαι πολυ ικανοποιημενη παντως!!!



Και εγω συτο χρησιμοποιώ πολύ καλο!!!!...για ενυδατικη ποια χρησιμοποιείς;;

Γενικά το δέρμα σου από τη δτιγμή που δεν έχει κάτι να το ενοχλέι χρειάζεται 1 μήνα περίπου να "στρώσει". Εσύ ξέρεις τι τύπο ακμής είχες πριν ώστε να ξέρεις αν βγάζεις ακόμα. Η κοκκινίλα πάντως φέυγει αργά η γρήγορα, το δύσκολο είναι στην ανώμαλη επιφάνεια με βαθουλώματα και εξογκώματα.


ειχα ακμη πριν από 4 χρονια. πηρα 5 μηνες accuran,εφυγαν. Μετα από 4 χρονια και εχω ακομη κοκκινιλες!!!είναι δυνατον;;; εχω βαλει απειρες κρεμες!!!..αυτή που βαζω αυτή τη περιοδο είναι μια μασκα της avene, την antirougeur. είναι δυνατον να μην μου εχουν φυγει ακομη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
σκεφτομαι να κανω χημικο peeling,επειδη τα μαγουλα μου ειναι σκατα...εχει κανει κανεις; και τη αποτελεσμα εχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gk77

Νεοφερμένος

Ο gk77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας εχω ακμη και θα ηθελα να αρχισω θεραπεια με χαπια για να απαλλαγω οριστικα απ αυτη! θα ηθελα να αρχισω αυτη τη θεραπεια στα τελη μαρτιου αλλα διαβασα οτι ειναι καλο να μη γιινετε καλοκαιρι λογω της φωτοευαισθησιας που προκαλει. ισχυει κατι τετοιο???
παρακαλω απαντηστε μου οσο το δυνατον συντομοτερα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δε δοκιμάζεις πρώτα τις κρέμες και πας απευθείας στα χάπια; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki10000

Νεοφερμένος

Η tzenaki10000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!!Είμαι 20 χρονων και είχα ελαφριά ακμή(κάνα σπυράκι και έλαφρως λίγες κοκκινίλες )πριν από ενάμισι χρόνο..το τελευταίο 5μηνο όμως άλλαξαν όλα απότομα πολύ και έπειτα από στενοχώριας ,άγχους και ποτού που πρέπει να γνωρίζετε ότι επιβαρύνει σημαντικά την ακμή,έγινα μαύρο χαλι..έκανα να βγω απ το σπίτι μου σίγουρα 1,5 μηνα και η ψυχολογία μου χαλια..πήγα αμέσως στη δερματολόγο που επισκεπτόμουν αρχικά και μου έδωσε αντιβίωση για 10 μέρες και ύστερα με έβαλε στα χάπια reducar..αρχικά 1 κάθε πρωί,στην συνεχεια 2..τις πρώτες εβδομάδες υπήρξε ένα φούντωμα το οποιο είναι άκρως φυσιολογικό και παίρνοντας ο καιρός κατέληξα να μην βγάζω καινούρια σπυράκια..το πρώτο στάδιο είναι αυτό...με τις κόκκινες κηλίδες όμως τι γίνεται??σε ένα μηνα σταματάω τα χάπια και το μονο που σκέφτομαι είναι αυτό..υπάρχουν όμως πολλά που μπορούμε να κάνουμε όπως έχει προχωρήσει η επιστήμη και αν τα προλάβετε να μην φοβάστε σε μόνιμα σημάδια του προσώπου..να επισκέπτεστε αμέσως δερματολόγο..εγώ δεν σταματάω και ούτε θέλω να βάφομαι για να πάω για έναν καφέ θέλω να κυκλοφορώ άβαφτη χωρίς να ντρέπομαι,εύχομαι να τα καταφέρω και σας εύχομαι σε όλους το ίδιο..γιατι το πρόσωπο πρέπει να ναι καθρέφτης...φιλια..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
@gk77
κι εγω μια απ τα ιδια, ισχυει αυτο που λες για τον ηλιο... καλυτερα συμβουλευσου γιατρο αν προκειται να το ξεκινησεις τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexkos

Νεοφερμένος

Ο alexkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας σε όλους!!Ειμαι 19 χρονών και ακολουθώ την θεραπεία με τα γνωστά σε όλους σας reducar..κλείνω σε λίγο έναν μήνα απο την μέρα που τα ξεκίνησα, παίρνω 3 χάπια την ήμερα (πρωί-μεσημέρι-βράδυ) εννοείτε πως προσέχω την διατροφή μου και κάθε πρωι μου ειπε η δερματολόγος μου να πίνω ενα ποτήρι νερο με μισο στημένο λεμόνι μεσα. Η παρενέργειες που εχω ειναι οι γνωστες έντονη ξηροδερμία,σκάσιμο χειλιών και ελάχιστο φούντωμα.Εκει που ηθελα να καταλήξω ειναι οτι λογο της έντονης ξηροδερμίας καθε βραδυ πριν κοιμηθω βαζω στο πρόσωπο μου την ενυδατικη της Νιβεα(την μπλε την απλη που ειναι για γενική χρίση).Ξερει κανεις αν δεν πρεπει να το κανω αυτο? γιατι μονο ετσι ενυδατώνω το δερμα μου και νιώθω καλύτερα οταν ξυπνάω..Ας μου απαντήσει καποιος που ξερει ευχαριστω. Α και κατι ακομα μετα απο ποσο καιρο είδατε εσείς τα πρωτα αποτελεσματα ακολουθοντας αυτην την θεραπεια?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εμενα μου ειχε προτεινει η δερματολογος κρεμες, σαπουνι καθαρισμου και lip balm και ημουν απολυτα ευχαρηστημενη. Δεν βρισκω το λογο να μη βαζεις ενυδατικη απλα επειδη η νιβεα ειναι λιπαρη μηπως δεν κανει. Γιατι δεν τη ρωτας μηπως σου προτεινει εκεινη καποια ενυδατικη να βαζεις?

Εγω μετα τον 1.5 μηνα δεν ξαναδα τιποτα στο προσωπο και τη πλατη μου, αλλα γενικα ειχα ηπια ακμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexkos

Νεοφερμένος

Ο alexkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και εγω ηπια ακμη εχω, οσο για τη νιβεα και γω για αυτο ρωτησα επιδη ειναι λιπαρη και ισως δεν κανει..τεσπα θα παω σε 3 μερες ετσι και αλλιως να μου γραψει παλι τα χαπια θα την ρωτησω για την νιβεα ευχαριστω παντως για την απαντηση σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
To καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις σχετικά με την ακμή είναι να πας σε κάποιο δερματολόγο, εκείνος θα ξέρει τι να κάνει με την περίπτωση σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
κατά τη διάρκεια της θεραπείας με ρετινοειδή (πχ. reducar) είναι απαραίτητη η ενυδάτωση χειλιών και προσώπου!
ιδανικά χρησιμοποιούμε μια ουδέτερη ενυδατική χωρίς αρωματικά και αλλεργιογόνα.
Γενικά κατά τη διάρκεια της θεραπείας χρειάζεται πιο λιπαρή και "θρεπτική" κρέμα από ότι συνήθως. Αν το δέρμα σου ανέχεται καλά την συγκεκριμένη κρέμα συνέχισε να τη χρησιμοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kobe24

Νεοφερμένος

Ο kobe24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα,ειμαι 19 ετων και κανω θεραπεια με χαπια ακνοτρεν. Είμαι στον τελευταιο μηνα(7ο), ωστοσο παραμενουν καποιειες εσωτερικες κυστες που δεν εχουν φυγει ακομα...Η επιδραση των χαπιων διαρκει για πολυ μετα το τέλος της θεραπειας ?? Ο δερματολογος μου, μου προτεινε να κανω χημικο πιλινγκ για τα σημαδια κατ'ευθειαν μολις τελειωσω τη θεραπεια(σε 15 μερες),ειναι σωστο αυτο?? ρωταω γιατι το δερμα μου ειναι ερεθισμενο κ ξηρο απο τα χαπια.. Ευχαριστω προκαταβολικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εκανα την Δευτερα. laser για τα σημαδια που ειχε απο την ακμη(ειχα παρει χαπια)...Ελπιζω να αξιζει τον κοπο.Το προσωπο μου τωρα ειναι πιο σκουρο και ο γιατρος μου ειπε οτι θα κρατησει ακομα 4 μερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top