• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Μήπως λέγεται φαγεσωρική; Αν είναι να επιμείνω ή να αποταθώ σε άλλον.
Τι εννοείς εσωτερικά;

δεν θυμαμαι καθολου:/:
εσωτερικα εννοω να μην εχουν πυον ή κεφαλι με πυον..να ειναι σπυρια συνηθως μεγαλα που πονανε και χωρις εξωτερικο πυον..δεν ξερω αν το περιεγραψα καλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
δεν θυμαμαι καθολου:/:
εσωτερικα εννοω να μην εχουν πυον ή κεφαλι με πυον..να ειναι σπυρια συνηθως μεγαλα που πονανε και χωρις εξωτερικο πυον..δεν ξερω αν το περιεγραψα καλα:P
Αυτά που έχω τώρα είναι με πύον. Πάντως έχω βγάλει κατά καιρούς και αυτά που περιγράφεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
αν εχεις βγαλει κι απτα 2 τοτε δεν ξερω..δεν ειμαι γιατρος:P

αν εμπιστευεσαι τον δερματολογο σου κανε οτι σου λεει..
αλλιως παρε και μια 2η γνωμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
αν εχεις βγαλει κι απτα 2 τοτε δεν ξερω..δεν ειμαι γιατρος:P

αν εμπιστευεσαι τον δερματολογο σου κανε οτι σου λεει..
αλλιως παρε και μια 2η γνωμη!
Βασικά, τι έχεις ακούσει για τα εσωτερικά σπυριά;
Καλά ναι, εννοείται ότι ο δερματολόγος έχεις τον τελευταίο λόγο. Απλώς συζήτηση κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
(χωρις να θελω να κανω διαφημιση)
μετα απο πολλα που δοκιμασα για την μετριας μορφης ακμη μου δοκιμασα και μια σειρα που μου προτεινε μια φιλη
ειναι της CLINIQUE και λεγεται anti blemish solutions ειναι ειδικη για ακνεικα δερματα και περιλαμβανει σαπουνι καθαρισμου σε μορφη αφρου, λοσιον η οποια μεσα εχει πουδρα για να ρυθμιζει την λιπαροτητα(μαλιστα πρεπει να την ανακινεις επειδη η πουδρα καθετια στον πατο του μπουκαλιου) και κρεμα ενυδατικη και σμηγματορυθμιστικη.
παρολο που δεν το περιμενα εχω δει πραγματικα αποτελεσματα αν και βαφομαι καθε μερα. Επισης η σειρα εχει και ειδικο μεικ απ που ενω καλυπτει τα σπυρακια για ασιθητικο αποτελεσμα κανει και δουλεια κατα της ακμης αφου περιεχει οπως και ολα τα υπολοιπα προιοντα σαλικυλικο οξυ.
Τα αποτελεσματα με κατεπληξαν και θα τα ξαναγορασω οι κοκκινιλες εχουν εξαφανιστει και τα σπυρακια εχουν μειωθει κατα πολυ......σε συνδυασμο και με μια κρεμα απολεπισης μια φορα την εβδομαδα που μου την συτησε ενας δερματολογος εχω γλιτωσει απο τα χαπια και τις πολλες παρενεργειες που εχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
πω ρε δεν το πιστευω :( εκει που ειχαν εξαφανιστει παλι γεμισα στο μετωπο σπυρια :( δεν το αντεχω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
πω ρε δεν το πιστευω :( εκει που ειχαν εξαφανιστει παλι γεμισα στο μετωπο σπυρια :( δεν το αντεχω..
ειναι της ηλικιας τωρα..τα αγορια γενικα καθυστερουν λιγο στην αναπτυξη (παρε παραδειγμα το υψος) και για αυτο λογω ορμονων βγαζεις σπυρακια.
πηγαινε σε εναν δερματολογο να σου δωσει κατι ειδικο να βαζεις καποιο σαπουνι ή καποια τοπικη αλοιφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ειναι της ηλικιας τωρα..τα αγορια γενικα καθυστερουν λιγο στην αναπτυξη (παρε παραδειγμα το υψος) και για αυτο λογω ορμονων βγαζεις σπυρακια.
πηγαινε σε εναν δερματολογο να σου δωσει κατι ειδικο να βαζεις καποιο σαπουνι ή καποια τοπικη αλοιφη
βαζω...και το αποτελεσμα το ειδες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Έχετε καμιά ιδεά αν η ακμή σχετίζεται με τα αραιά και αδύναμα γένια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
πω ρε δεν το πιστευω :( εκει που ειχαν εξαφανιστει παλι γεμισα στο μετωπο σπυρια :( δεν το αντεχω..

παιζει μεγαλο ρολο η διατροφη γιαννη,κοψε χοιρινα,αυγα και μερεντες..εγγυημενο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
roaccutane η μόνη εγγύηση. Τουλάχιστον για εμένα που είχα πολύ λιπαρό δέρμα, και άπειρους σμηγματολαλα κάτω απο το στόμα. Απο κρέμες @@ όλες άχρηστες είναι :-P οι καλύτερες που έτυχε να πετύχω ήταν κάποιες που καίγαν το σπυράκι που έβγαινε, και μετά απο μέρες ψόφαγε (το σπυράκι)

Σχετικά με την κυριά σμάρω, πίο πολύ για διαφήμιση μου κάνει το πόστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
(χωρις να θελω να κανω διαφημιση)
μετα απο πολλα που δοκιμασα για την μετριας μορφης ακμη μου δοκιμασα και μια σειρα που μου προτεινε μια φιλη
ειναι της CLINIQUE και λεγεται anti blemish solutions ειναι ειδικη για ακνεικα δερματα και περιλαμβανει σαπουνι καθαρισμου σε μορφη αφρου, λοσιον η οποια μεσα εχει πουδρα για να ρυθμιζει την λιπαροτητα(μαλιστα πρεπει να την ανακινεις επειδη η πουδρα καθετια στον πατο του μπουκαλιου) και κρεμα ενυδατικη και σμηγματορυθμιστικη.
παρολο που δεν το περιμενα εχω δει πραγματικα αποτελεσματα αν και βαφομαι καθε μερα. Επισης η σειρα εχει και ειδικο μεικ απ που ενω καλυπτει τα σπυρακια για ασιθητικο αποτελεσμα κανει και δουλεια κατα της ακμης αφου περιεχει οπως και ολα τα υπολοιπα προιοντα σαλικυλικο οξυ.
Τα αποτελεσματα με κατεπληξαν και θα τα ξαναγορασω οι κοκκινιλες εχουν εξαφανιστει και τα σπυρακια εχουν μειωθει κατα πολυ......σε συνδυασμο και με μια κρεμα απολεπισης μια φορα την εβδομαδα που μου την συτησε ενας δερματολογος εχω γλιτωσει απο τα χαπια και τις πολλες παρενεργειες που εχουν

τη συγκεκριμενη σειρα τη χρησιμοποιουσα πολυ καιρο και δεν μου εκανε τιποτα:(
και δεν ειχα και φοβερη ακμη..
ισως βοηθαει τα ατομα που εχουν εξωτερικα σπυρακια..γιατι εγω δεν ειχα εξωτερικα σπυρακια

αυτο που εχω καταλαβει γενικοτερα χωρις να ειμαι ειδικος ειναι οτι οταν καποιος εχει εξωτερικα σπυρακια αντιμετωπιζονται και με αλοιφες σαπουνια κλπ..
οποιος εχει εσωτερικα χρειαζεται να παρει και χαπια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εγώ γιατί θεωρώ μ@λακίες τις θεραπείες των δερματολόγων; Κρεμούλες και λοσιόν και να πλένεσαι. Αυτό λένε πάντα. Και δίνουν και σε όλους τα ίδια φάρμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xamouil

Νεοφερμένος

Η xamouil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
βρε παιδιά έχει κάνει κάποιος χημικό πήλινγκ να μου πει αν είχε αποτελέσματα ? βασικά εγω έχω κοκκινιλες και σημάδια που μ έμειναν από την ακμή και ο δερματολόγος μου πρότεινε να κάνω χημικό πήλινγκ ελεγχόμενου εγκαύματος .για 5 μέρες θα καίει το δέρμα μου λίγο λίγο σε 2ωρη επίσκεψη και μετά ,την 7η μέρα θα μου αφαιρέσει το δέρμα και λέει πως θα δω 80% διαφορά ..φοβάμαι λίγο να το κάνω παρόλο που μου είπε πως δεν έχει παρενέργειες κτλπ και ότι η μόνη ταλαιπωρία είναι πως δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω νερό στο πρόσωπο μου κατά την διάρκεια της βδομάδας που θα γίνει η θεραπεία ! αν έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο πέστε μου !!!Please help me !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Καλησπέρα. (:
Εδώ και δυο μήνες (τώρα μπήκα στον τρίτο) παίρνω τα accuran.

Γίνεται να παίρνω παράλληλα με αυτά αντισυλληπτικά; :/:

Για ιατρικούς-γυναικολογικούς λόγους. (Η μάνα μου είναι αρνητική!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλησπέρα. (:
Εδώ και δυο μήνες (τώρα μπήκα στον τρίτο) παίρνω τα accuran.

Γίνεται να παίρνω παράλληλα με αυτά αντισυλληπτικά; :/:

Για ιατρικούς-γυναικολογικούς λόγους. (Η μάνα μου είναι αρνητική!)
Δεν υπάρχει αντένδειξη παρόλα αυτά και τα 2 φάρμακα είναι ηπατοξικά οπότε πρέπει να προσέχεις τις τρανσαμινάσες σου

γιατί δε ρώτας τον δερματολόγο σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Καλησπέρα. (:
Εδώ και δυο μήνες (τώρα μπήκα στον τρίτο) παίρνω τα accuran.

Γίνεται να παίρνω παράλληλα με αυτά αντισυλληπτικά; :/:

Για ιατρικούς-γυναικολογικούς λόγους. (Η μάνα μου είναι αρνητική!)
Θα επικοινωνήσεις με το γυναικολόγο σου πρωτίστως και με το δερματολόγο δευτερευόντως, δε γίνεται να παίρνεις αντισυλληπτικά απλά έτσι επειδή σου φώτισε.

Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτό το σκεύασμα που παίρνεις συγχορηγείται με αντισυλληπτικά από του στόματος για να προληφθεί εγκυμοσύνη. Είναι περίεργο αν είσαι αναπαραγωγικής ηλικίας που ο δερματολόγος δε σου έγραψε και αντισυλληπτικά μαζί.

Τα αντισυλληπτικά δεν είναι ηπατοτοξικά επί της ουσίας, και τα ηπατικά ένζυμα έτσι κι αλλιώς ελέγχονται με εξετάσεις που θα σου έχει ορίσει ο δερματολόγος όταν είσαι σε αγωγή με ισοτρετινοΐνη ή παράγωγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Βλακεία μου που δε τη ρώτησα τη δερματολόγο. =/
Καλά εξετάσεις κάνω κάθε μήνα έτσι κ αλλιώς.
Τέλος πάντων........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γενικά η διατροφή σχετίζεται με την ακμή.
Ξέρω ότι λέγεται ότι είναι μύθος, αλλά σε μένα η σοκολάτα πάντα χειροτέρευε την ακμή, όπως επίσης τα αλλαντικά και τα τηγανητά αυγά.
αυτο με την σοκολατα το θεωρω ψεμα. και εγω αντιμετωπιζω προβλημα με την ακμη και καθε φορα που τρωω σοκολατα επιδεινωνεται....ξερεισ κατι ομως ; εγω ειμαι αλλεργικη στην σοκολατα γιαυτο συμβαινει αυτο.μηπως εισαι και εσυ;.

διαβασα ολα αυτα που ειπατε.με μερικους συμφωνω με αλλους οχι.αντιμετωπιζω και γω προβλημα με την ακμη μου..ειμαι 17 χρονων και βασανιζομαι πολλα χρονια.πηγα σε δερματολογους σε αρκετουσ μπορω να πω.μου εδιναν συνεχεια κρεμεσ και σαπουνια.ομως δεν μου εκαναν τιποτα απολυτως..προσφατα ομως πηρα καποιες κρεμες και ενα σαπουνι και εχει περιοριστει η ακμη σε πολυ μεγαλο βαθμο.το σαπουνι που πηρα(απο το φαρμακειο φυσικα) λεγεται effaclar .επλενα το προσωπο μου με αυτο 2 φορεσ την μερα πρωι-βραδυ.και οι κρεμεη ηταν η μια adasil kai indoxyl .Και τις χρησιμοποιούσα εναλλάξ το βαδυ μόνο. Είναι πολύ καλά αυτά μπορώ να πω. mporw na pw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vvv#

Νεοφερμένος

Ο vvv# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
λοιπον η σχεση μου με την ακμη ειναι χρονια,με αγαπαει πολυ μαλλον...
15 βγαζω τα πρωτα σπυρακια,οκ εφηβεια σου λενε ολοι θα φυγουν και παμε ...αλοιφες,αντιβιωσεις...Στα 18 μου μετα τις πανελληνιες ξαφνικα φευγουν και το προσωπο μου καθαριζει,σχεδον δεν ειχα τπτ.
18-20 ολα οκ δεν βγαζω σπυρακια απλα γενικα πολλες φορες το προσωπο μου ειναι λιγο κοκκινο χωρις λογο...με ετρωγε αυτο ελεγα η ακμη δεν εχει φυγει αλλα ειμαι πολυ καλυτερα.Στα 21 το καλοκαιρι αρχιζω να ξαναβγαζω πολλα σπυρακια (εχω αυτα με τ πυον οχι κυστικη ).Στην αρχη τα πηρα αγρια και αρχισα να σκεφτομαι τι εγινε,αλλα οπως φαινοταν η ακμη με ηθελε ν με κανει ξανα δικο της....:P
τον τελευταιο χρονο χειροτερευω και βγαζω και στην πλατη και αναγκαζομαι να σκεφτω το roacutan που μου ειχε προτεινει ο γιατρος σαν λυση.μαλλον δεν υπαρχει αλλη το θεμα το εχω εξαντλησει με τις αλοιφες και αυτο δεν το χω παρει ποτε.
Το παιρνω 2 μηνες τωρα και θα δουμε τι θα γινει,παντως σταμαησα να βγαζω σπυρακια.Νομιζω ειναι καλο σημαδι οτι με πιανει
αν και περιμενα να χειροτερεψω ειδικα τους 2 πρωτους μηνες...

Αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top