• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σου ! Συμφωνώ μαζι σου.καλυτερα θα ηταν να παω σε ενα δερματολογο να μου τι πρεπει να παρω για να μην βγουν αλλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Φτιάξε τη διατροφή σου.
Μη τρως απ' έξω συνέχεια ή πολλά τηγανιτά/λιπαρά, να τρως φρούτα&λαχανικά.
Να πίνεις ΠΑΡΑ πολύ νερό.
Να καθαρίζεις το πρόσωπό σου πρωί και βράδυ, ΌΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, να πλένεις συχνά τα χέρια σου, να μην αγγίζεις το πρόσωπό σου γενικά όταν είσαι έξω, γιατί τα χέρια μεταφέρουν πολλά μικρόβια.
Σπυράκια δημιουργούνται ακόμα κι από τους ρύπους όταν κυκλοφορείς πολύ στους δρόμους, οπότε όταν επιστρέφεις σπίτι ο καθαρισμός είναι απαραίτητος.
Αυτάα είναι λεπτομέρειες που προσέχω εγώ γενικά και βγάζω πιο σπάνια από παλιά σπυράκια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλως, θα προσπαθησω να τα εφαρμοσω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Φιλαράκι χωρίς παρεξήγηση...
αλλά μία πολύ καλή λύση είναι να κόψεις λίγο την μ@λκι@!:D
Τα συμπτώματα είναι καθαρά της ηλικίας!
Η λύση που σου πρότεινα θα σου επιδείξει σίγουρα τεράστια διαφορά...
Σύμφωνα με έρευνες σε αυτήν την ηλικία οι ορμόνες φτάνουν στο απόγειο........ και οι εφηβοι το κάνουν σφεντόνα :lol::lol::lol: (έρευνες το λένε) με αποτέλεσμα ο οργανισμός να αντιδρά βγάζοντας σπυράκια στο πρόσωπο και λοιπά...:P


Συμπέρασμα:κόψτε την μ@λκι@ γιατί χανόμαστε :lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Λες και γινεται φιλε μου χαχαχαχααχα..πως να συγκρατηθω ..λες να παιζει τοσο μεγαλο ρολο ε? Νιωθω λιγο αβολα τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ εαν αρχισεις να πλενεις το προσωπο σου με κανονικο σαπουνι του εμποριου. Εγω αυτο κανω εδω και ενα χρονο και εχω παρατηρησει μεγαλη διαφορα. Οχι οτι ειχα σοβαρο προβλημα, αλλα και παλι ελαττωθηκαν τα σπυρακια. Το σαπουνι θα στα 'στεγνωσει', θα τα καθαρισει με φυσικο και οικονομικο τροπο! Αξιζει η δοκιμη νομιζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Σπυράκια θα βγάζεις όπως και να χει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε κάποιο δερματολόγο ώστε να σου δώσει κάποιες κρέμες ή ακόμη και χάπια ώστε με την κατάλληλη δόση να εξαφανιστούν, αλλά δεν θα ναι και η μόνιμη λύση, πάντα θα βγαίνουν που και που. Επίσης να μην τρώς τροφές όπως σοκολάτες που βοηθάνε στην αύξηση των σπυριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Xμμ θα προσπαθησω να σταματησω τις σοκολατες και τις βλακειες που τρωω.. Θα επισκεφτω τον δερματαλογο μαλλον την παρασκευη οποτε θα μου πει και αυτος τι πρεπει να κανω..Επισης αυτο που ειπες για το κανονικο σαπουνι δεν ξερω! Δεν νομιζω να δω διαφορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αμα δεν το δοκιμάσεις πως θα ξέρεις αν θα έχεις διαφορά ή όχι; Μερικά προϊόντα πρέπει να τα δοκιμάζουμε για να δούμε αν τα αντέχει και είναι εντάξει για το δέρμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα σου λεω τι πιστευω..Πιστευω ο δερματολογος θα μου τι ακριβως πρεπει να κανω γιατι δεν εχω αλλο υπομονη.. Οπως διαβαζα το θεμα παρατήρησα οτι καποιος ανεφερε οτι μπορω να παω σε ενα αισθητικο για καθαρισμο προσωπου..Ισχυει κατι τετοιο και τι πλεονεκτηματα εχει ο καθαρισμος σε αισθητικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από catloverGG:
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα σου λεω τι πιστευω..Πιστευω ο δερματολογος θα μου τι ακριβως πρεπει να κανω γιατι δεν εχω αλλο υπομονη.. Οπως διαβαζα το θεμα παρατήρησα οτι καποιος ανεφερε οτι μπορω να παω σε ενα αισθητικο για καθαρισμο προσωπου..Ισχυει κατι τετοιο και τι πλεονεκτηματα εχει ο καθαρισμος σε αισθητικο?

Είναι της ηλικίας αυτά μην κάνεις τίποτα θα περάσουν απο μόνα τους όταν φτάσεις 18 θα έχουν εξαφανιστεί εντελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν νομιζω να μπορω να περιμενω μεχρι τα 18..προσπαθω εδω και καιρο να προσεγγισω μια κοπελα και τα εστω μικρα σπυρακια δεν βοηθανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Φιλε μου εγω ειμαι της σοκολατας κ δεν ειχα ποτε ακμη, ουτε στην εφηβεια ουτε ποτε. Αρα δεν ειναι απολυτο. Απο σεξ τι κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Φιλε μου εγω ειμαι της σοκολατας κ δεν ειχα ποτε ακμη, ουτε στην εφηβεια ουτε ποτε. Αρα δεν ειναι απολυτο. Απο σεξ τι κανεις?



φίλε μου, μη ρωτάς,
αναπόλησε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Μην ρωτας τετοια :P . Ουτε εγω πιστευω οτι ειναι το φαι βασικα..απλα τυχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peggy69379

Νεοφερμένος

Η peggy69379 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα πάλι σε όλους σας. Θέλω απλώς να περιγράψω τη πολύχρονη ιστορία μου με το πρόβλημα της ακμής. Ξεκίνησε περίπου στα είκοσι.Είχα κυστική ακμή και έτσι οι διάφορες κρέμες που χρησιμοποιούσα δεν είχαν ιδιαίτερο αποτέλεσμα(AIROL, ADAFERINE).Εκανα υπέρηχο γυναικολογικό και βρέθηκε ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες που έχουν ως αποτέλεσμα αυξημένη σμηγματορροια. Μου συνέστησε η γυναικολόγος αντισυλληπτκά τα MELIANE ήταν ελαφριά και στην αρχή δεν είδα ιδιαίτερο αποτέλεσμα κατόπιν μου έδωσε τα Gynofene πιο βαριά αλλά με πολύ καλό αποτέλεσμα. Ότι και αν έτρωγα δεν επηρέαζε τη κατάσταση του προσώπου μου. Ήταν τελείως καθαρό. Συνολικάπήρα ορμόνες για τέσσερα χρόνια. Αλλά η δεύτερη αγωγή με τις ορμονες μου προκάλεσε θρόμβωση εν τω βάθει και τα σταμάτησα στην ηλικία των είκοσι έξι ετών.( καθ όλη τη διάρκεια της θεραπείας σας με χάπια θα πρέπει να κάνετε εξετάσεις που θα σας συστήσει είτε ο δερματολόγος γιατί κάποια έχουν σοβαρές παρενέργειες). Μετά από 4 μήνες της διακοπής των ορμονών η ακμή ξανάρχισε και οι κρέμες που χρησιμοποιούσα δεν είχαν σχεδόν κανένα αποτέλεσμα πήρα indoxyl, brevoxyl, airol αντιβίωση microbrate χωρίς όμως οριστικό αποτέλεσμα. Έχοντας κουραστεί και ξέροντας ότι δε μπορούσα να πάρω ορμόνες και οι κρέμες δεν βοηθούσαν έψαχνα για κάτι άλλο.Είχα διαβάσει σε ένα άρθρο για την ισοτριτοϊνη και παρακάλεσα τη δερματολόγο να μου χορηγήσει.Την θεραπεία με Accuran την ξεκίνησα άνοιξη και η θεραπεία κράτησε τρείς μήνες γιατί δεν επιτρέπεται κατά το καλοκαίρι. Είχα ξηρότητα στο στόμα στα μαλλιά και μυικούς πόνους αλλά η ακμή είχε υποχωρήσει(απαραίτητες καθ όλη τη διάρκεια της θεραπείας οι εξετάσεις γιατί αυτά τα χάπια έχουν σοβαρές παρενέργειες). Το καλό αποτέλεσμα κράτησε περίπου ένα χρόνο. Μετά πάλι τα ίδια. Η δερματολόγος μου συνέστησε να πάρω ισοτριτοινη τον μεθεπόμενο χρόνο για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα χειμώνα εώς αρχές άνοιξης περίπου 5 μήνες. Τα αποτελέσματα είναι καλά και σχεδόν μόνιμα εδώ και δυο χρόνια έως σήμερα. Αν κατά καιρούς βγάζω κάποιες κύστες η σπυράκια όχι πια πολλά τα αντιμετωπίζω με την κρέμα erybenz έχει πολύ καλό αποτέλεσμα μέσα σε τρείς τέσσερις μέρες χρήσης εξαφανίζει τα μικρά σπυράκια και ξηραίνει τα μεγάλα. Δε μπόρεσα να αποφύγω τις ουλές της κυστικής ακμής- δεν πείραζα καθ όλη τη διάρκεια της θεραπείας ούτε κύστες ούτε σπυράκια αλλά μάλλον έτσι ο οργανισμός μου ή το είδος της ακμής άφηνε αυτό το αποτέλεσμα. Θέλω να συμβουλέψω είτε το πρόβλημα σας είναι μεγάλο είτε μικρό μην απελπίζεστε. Ακολουθείστε τις θεραπείες κάποια θα σας ταιριάζει. Χρειάζεται στενή συνέργασια ασθενή και δερματολόγου έτσι ώστε αν δεν έχετε αποτελέσματα από κάποια θεραπεία μετά από κάποιο διάστημα να σας την αλλάξει με κάποια που θα ανταποκρίνεται σε εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εμμ αυτο δεν νομιζω να κολλαει με την υποθεση μου αλλα οκ..Δεν ειμαι και γυναικα και δεν εχω ακμη απλα σπυρακια μικρα και εκνευριστικα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Mια μικρη παρεμβαση, δεν απαγορευεται η θεραπεια τους καλοκαιρινους μηνες, αλλα πρεπει να εισαι πολυ πολυ προσεκτικος, γιατι γινεται πολυ ευαισθητο το δερμα.

Ξεκινησα θεραπεια Απριλη και την τελειωσα αρχες Νοεμβρη.
Ολο το καλοκαιρι το εβγαλα κατω απο μια ομπρελα με 50+ αντιηλιακο, φοραγα καπελα και πολλες φορες απεφευγα να βγω μεχρι το απογευμα (οταν ημουν στην αθηνα), οταν ημουν διακοπες η δερματολογος δεν μου απαγορευε συντομες βουτιες και μετα παλι κατω απο την ομπρελα με αντιηλιακο.

Επελεξα να την κανω καλοκαιρι ακομα κι αν ειχα αυτους τους περιορισμους γιατι δεν αντεχα μηνα παραπανω με τα σπυρακια, θελει ομως μεγαλη προσοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
θελω να μου απαντησετε απο εμπειρια το εξης
19 ετων και δεν εχει φυγει η ακμη , με πηγαινει απο υφεση σε εξαρξη και ναι μεν το αντεχω και θα μπορουσα να κανω υπομονη ,ομως δεν ειναι λιγες οι φορες που ψυχολογικα με παιρνει απο κατω

οποτε σκεφτομαι να μιλησω με το δερματολογο για να ξεκινησω θεραπεια με ισοτρετινοινη.Κρεμες δε με βοηθησαν ποτε απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου στα 15 με σπυρακια.
εμπειρικα τωρα , ειναι καλυτερα να περιμενω ή να προχωρησω ; σιγουρα ο δερματολογος που θα δει τη κατασταση θα μου πει αν ειναι για μενα αλλα εγω ρωταω εσας , ετυχε να σταματησει η ακμη μονη της ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Σε μενα οχι δεν εφυγε και ειχα και ηπια ακμη, απλα κυστικη. Πηρα χαπια και ησυχασα, και κακως το καθυστερησα τοσο πολυ. Αν γυρναγα τον χρονο πισω με το που θα γινομουν 18 θα επαιρνα χαπια.
Επειδη μαλιστα ειχα και ηπια ακμη σχεδον κανενας γιατρος δεν μου εδινε χαπια, ολο κατι κρεμες και αλοιφες που φυσικα δεν εκαναν τιποτα. Στην επομενη που πηγα, ημουν ετοιμη να της πω ή μου δινεις ή φευγω, αλλα ευτυχως μου το ειπε απο μονη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top