• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακτινοβολία από ακτινογραφία: είναι επικίνδυνη;

BeauJayce

Νεοφερμένος

Ο BeauJayce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Πριν λιγο καιρο χτυπησα το ποδι μου και ειχα έντονο πόνο, ετσι σκεφτηκα να παω σε μια κλινική όπου ο ορθοπεδικός μου έγραψε να κανω μια ακτινογραφία γονάτου. Στην ακτινογραφία φάνηκε οτι δεν εχω κατι. Χθες πηγα και σε εναν αλλο γιατρο γιατι η ενόχληση επέμενε παροτι είχαν περασει 2 βδομάδες. Και ο δεύτερος γιατρός ειπε οτι δεν εχω κατι σοβαρό και οτι με τον καιρο θα φτιαξει το γόνατό μου. Μάλιστα βλέποντας την ακτινογραφία μου ειπε το εξής : "τσάμπα ακτινοβολία"... δεν έδωσα σημασια σε αυτη τη φράση εκεινη τη στιγμη, ωστόσο απο χθες το βραδυ την σκεφτομαι και ανησυχω πολυ ! Υπάρχει κίνδυνος να πάθω κατι κακό με την ακτινοβολία της ακτινογραφίας ; (δεν ειμαι φυσικα έγκυος)... ανησυχω πολυ! Να σημειώσω οτι ειμαι γενικα φοβιτσιαρα και αρρωστοφοβικη Στο παρελθόν εχω ξανακάνει ακτινογραφία για να βαλω σιδεράκια, δηλαδη την πανοραμική και την κεφαλομετρική. (Ελπίζω να μην με κοροϊδέψετε για αυτη μου την ανησυχία γιατι εχω αγχωδη διαταραχή με τις ασθένειες
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου φίλε!
Μην ανησυχείς, δεν θα εμφανίσεις κάτι επειδή έκανες ακτινογραφία. Αν ήταν τόσο επικίνδυνη θα είχε απαγορευτεί. Όταν εκτείθεσαι διαρκώς σε ακτινοβολία μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα...

Είσαι μια χαρά κομπλέ. Καθημερινά ο οργανισμός μας εκτείθεται σε ακτινοβολία από διάφορες συσκευές. Μην ανησυχείς για την ακτινογραφία :) Δεν θα πάθεις κάτι, επειδή έκανες ακτινογραφία.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ακτινοβολία της ακτινογραφίας σκοτωνει το Dna των κυττάρων, οπότε αν σε ενδιαφέρει να μην γεράσεις γρήγορα καλό είναι να τις αποφεύγεις.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Δε παθαίνεις τίποτα. Καλα κανανε και σε στείλαν γι ακτινογραφία γιατί ήταν ενδεδειγμένο.


Το ζήτημα ειναι αν κανείς κάθε λιγο ακτινογραφία ή τομογραφίες. Με Μια ακτινογραφία γόνατος και ειδικά σε σημείο που δεξ περιελαμβανει ζωτικά όργανα (όπως πχ σε κάποια ακτινογραφία θώρακος), μην ανησυχείς καθόλου.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μια χαρα θα'σαι. Εχω κανει
*μετραει τα δαχτυλα του χεριου*
7 φορες και δεν εχω παθει τιποτα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Η ακτινογραφία όπως και κάθε υπεριώδης ακτινοβολία είναι επικίνδυνη.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εχει δίκιο ο ακικο αλλα έχουν θεσπιστεί όρια για έκθεση ακτινοβολίας και πρςγκτικα με μια ακτινογραφία δεν εχει να φοβάσαι.

Τώρα θα μιλήσω περί 2ου ιατρού κακός επαγγελματιας, αντί συναδελφικός δε λες τέτοια λόγια :/ ο 1ος πήρε σωστή απόφαση ειδικά αν μιλάμε για οξεία φσση ο 2ος έκανε marketing στον εαυτό του ...

γενικα για να αποφύγουμε άσκοπες δόσεις ακτινοβολίας αποφεύγουμε να πηγαίνουμε επείγοντα για πρσγμστα χρόνια, . .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Πριν λιγο καιρο χτυπησα το ποδι μου και ειχα έντονο πόνο, ετσι σκεφτηκα να παω σε μια κλινική όπου ο ορθοπεδικός μου έγραψε να κανω μια ακτινογραφία γονάτου. Στην ακτινογραφία φάνηκε οτι δεν εχω κατι. Χθες πηγα και σε εναν αλλο γιατρο γιατι η ενόχληση επέμενε παροτι είχαν περασει 2 βδομάδες. Και ο δεύτερος γιατρός ειπε οτι δεν εχω κατι σοβαρό και οτι με τον καιρο θα φτιαξει το γόνατό μου. Μάλιστα βλέποντας την ακτινογραφία μου ειπε το εξής : "τσάμπα ακτινοβολία"... δεν έδωσα σημασια σε αυτη τη φράση εκεινη τη στιγμη, ωστόσο απο χθες το βραδυ την σκεφτομαι και ανησυχω πολυ ! Υπάρχει κίνδυνος να πάθω κατι κακό με την ακτινοβολία της ακτινογραφίας ; (δεν ειμαι φυσικα έγκυος)... ανησυχω πολυ! Να σημειώσω οτι ειμαι γενικα φοβιτσιαρα και αρρωστοφοβικη Στο παρελθόν εχω ξανακάνει ακτινογραφία για να βαλω σιδεράκια, δηλαδη την πανοραμική και την κεφαλομετρική. (Ελπίζω να μην με κοροϊδέψετε για αυτη μου την ανησυχία γιατι εχω αγχωδη διαταραχή με τις ασθένειες


Η ζημιά της ιονίζουσας ακτινοβολίας εξαρτάται απο :
1)Το είδος της ακτινοβολίας(Στην περίπτωση μας ακτίνες X)--> Επιβλαβής,αλλά θεωρητικά,παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο...

2)Την ισοδύναμη απορροφηθείσα δόση-->Ο πιο κρίσιμος παράγοντας...είναι ελάχιστη,όση χρειάζεται για έναν καλό λόγο σήματος(λήψης) προς θόρυβο.

3)Απο τον τρόπο απορρόφησης( οξεία ή χρόνια)-->Οξεία,αλλά και πάλι,μικρή δόση όπως είπα πριν

4)Ποιο μέλος του σώματος εκτέθηκε;--> Γόνατο έκανες,δηλαδή κόκκαλο πέτυχε κυρίως.Εκεί τα κύτταρα,διαιρούνται λιγότερο συχνά και επομένως δεν επηρεάζονται τόσο όσο άλλα σημεία του σώματος.

Για να σε πείσω πως είναι safe,φαντάσου οτι η ακτινοβολία που τρως είναι ισοδύναμη,πολύ μπακάλικα,με αυτή που δέχεσαι σε μερικές μέρες εξαιτίας της κοσμικής ακτινοβολίας στην οποία εκτιθέμεθα όλοι. Bottom line,εαν είσαι γιατρός καλό θα είναι να μην κάνεις άσκοπες ακτινογραφίες στον ασθενή γιατί όντως είναι επιβλαβείς για την υγεία έστω και θεωρητικά. Εαν είσαι ασθενής και χρειάστηκε να κάνεις κάποιες φορές,δεν τρέχει μια. Είναι στατιστικά απίθανο να πάθεις κάτι. Πρόκειται κυριολεκτικά για "φωτογραφία",ούτε δευτερόλεπτο δεν κρατάει :P.Φαντάσου οτι ο φόβος σου είναι ισοδύναμος με την πιθανότητα να πέσει ξαφνικά ένα αεροπλάνο στο σπίτι σου και να σε σκοτώσει.Θεωρητικά εφικτό επομένως ;Ναι,στην πράξη αξίζει να φοβάσαι όμως για αυτό ; Μπαα... Το πιο σημαντικό πάντως είναι να θυμάσαι οτι εφόσον δεν είναι κάτι για το οποίο ανησυχεί ο ίδιος ο γιατρός,προφανέστατα είναι ότι χρειάζεσαι για να είσαι ήρεμος.

Τα παρακάτω αποτελούν μια βασική ανάλυση των μηχανισμών με τους οποίους η ιονίζουσα ακτινοβολία(όπως οι ακτίνες x) μπορεί να βλάψει τον ανθρώπινο οργανισμό. Και ο λόγος που στα αναφέρω είναι οτι ξέρω πως πολλοί που φοβούνται αρχίζουν να διαβάζουν διάφορα και τρελαίνονται ακόμα παραπάνω.Θέλω δηλαδή να καταλάβεις πως γίνεται κάτι τόσο ίδιο στην φύση του να είναι ταυτόχρονα επιβλαβές(π.χ. καταστροφή του Chernobyl) αλλά και σωτήριο(Στην ιατρική απεικόνιση),γιατί είναι απορία που έχουν αρκετοί κατά καιρό και δεν ξέρουν εαν θα έπρεπε να φοβούνται ή όχι.

Θα επιχειρήσω να σου εξηγήσω με όσο πιο απλό τρόπο γίνεται τι ισχύει και τι όχι(δεδομένου οτι δεν έχεις σχετικό υπόβαθρο ή δεν θυμάσαι απο το σχολείο ορισμένα πράγματα).

Στην απεικόνιση με σκοπό την διάγνωση,η ιατρική κάνει χρήση ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας(γνωστή και ως φως) .
Δηλαδή πρόκειται για ακτινοβολία ενέργειας με μορφή κύματος. Αυτό που αρκεί να γνωρίζεις είναι οτι κάθε κύμα έχει μια συχνότητα. Λόγω του αγαπητού Einstein, γνωρίζουμε οτι το κύμα αυτό έχει και σωματιδιακό χαρακτήρα που συνυπάρχει με τον κυματικό. Ο αντίστοιχος σωματιδιακός χαρακτήρας εκδηλώνεται μέσω του φωτονίου .

Έτσι λοιπόν,εαν έχεις ένα ηλεκτρομαγνητικό κύμα συχνότητας f,τα φωτόνια του θα έχουν ενέργεια
E = h*f, οπου h είναι μια σταθερά(του Planck).Το σημαντικό είναι να καταλάβεις το εξής : όσο η συχνότητα του κύματος αυξάνεται,τόσο η ενέργεια των διακριτών σωματιδίων που απαρτίζουν το φως μεγαλώνει .

Τώρα,τίθεται το εξής πρόβλημα : το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα(δηλαδή το εύρος των συχνοτήτων) εκτείνεται θεωρητικά απο το 0 εως το άπειρο. Το φως που χρησιμοποιούν τα μάτια μας για να βλέπουμε είναι 400THz-800THz , THz = 10^12 Hz ,και όπως ξέρεις δεν μας βλάπτει. Ωστόσο,γνωρίζεις προφανώς οτι σε αυτές τις συχνότητες δεν μπορούμε να δούμε "μέσα" στο σώμα του άλλου. Αποδεικνύεται όμως οτι με χρήση κατάλληλης συχνότητας αυτό γίνεται εφικτό. Συγκεκριμένα για συχνότητες της τάξεως των 10^17 Hz ας πούμε. Αλλά όπως είπαμε αύξηση της συχνότητας,προκαλεί αύξηση της ενέργειας του κάθε φωτονίου(του διακριτού σωματιδίου του φωτός).

Κοίταξε να δεις τώρα τι συμβαίνει. Όλα στην φύση αποτελούνται απο άτομα,τα οποία αρκεί να γνωρίζεις οτι έχουν έναν πυρήνα που αποτελείται απο ορισμένα σωματίδια(πρωτόνια και νετρόνια) και γύρω απο αυτόν άλλα σωματίδια,τα ηλεκτρόνια(e).Για να σχηματιστούν οι διάφορες μορφές της ύλης(όπως τα σώματα μας),απαιτείται αυτά τα άτομα να "συνεργαστούν",να μοιραστούν δηλαδή ηλεκτρόνια.Αυτός είναι ένας τύπος δεσμού,υπάρχουν και άλλοι,αλλά ας το κρατήσουμε έτσι στο μυαλό μας. Έτσι λοιπόν πολλά άτομα ενώνονται και δημιουργούν μόρια μέσω των χημικών δεσμών.Αυτά τα μόρια συνθέτουν τα βασικά δομικά συστατικά της βιολογικής ύλης,όπως π.χ. το DNA που περιέχει όλες τις πληροφορίες για την δομή και την λειτουργία των κυττάρων του ανθρώπινου σώματος .

Here's the catch now.Εαν η ακτινοβολία αυτή περιέχει φωτόνια που δεν ξεπερνούν μια συγκεκριμένη ενέργεια,ανάλογα το μόριο,ΔΕΝ μπορεί να το επηρεάσει.Δεν μπορεί να "κλωτσήσει" το φωτόνιο κατά την πρόσκρουσή του τα ηλεκτρόνια, και να διακόψει τον δεσμό,και επομένως είμαστε ασφαλείς.Το ορατό φως για παράδειγμα δεν έχει αυτή την δυνατότητα.Οι ακτίνες X απο την άλλη,είναι επιβλαβείς γιατί έχουν αυτή την δυνατότητα.

Το σώμα αποτελείται κυρίως απο νερό H2O,η ιονίζουσα ακτινοβολία(όπως οι ακτίνες X) προκαλεί μια διαδικασία που ονομάζεται ραδιόλυση του νερού.Αποσπάει δηλαδή ένα e απο το μόριο του H2O . Αυτό το ηλεκτρόνιο συνεχίζει και διεισδύει τελικά σε κάποιο μόριο νερού H2O(ιονίζοντας στο ενδιάμεσο άλλα μόρια H2O). Η διαδικασία συνεχίζεται προφανώς ανάλογα με την ποσότητα της ακτινοβολίας,την διάρκεια και τον τρόπο που αυτή προσφέρεται στο ανθρώπινο σώμα.

Επειδή το e είναι ένα αρνητικά φορτισμένο σωματίδιο,φεύγοντας απο ένα μόριο νερού το μετατρέπει σε θετικό ιόν H2O(γιατί αρχικά είναι ουδέτερο,ας πούμε) ενώ στο μόριο που "χώνεται" ,μετατρέπει το απλό H2O σε ένα αρνητικό ιον H2O. Αυτά τα ιόντα είναι ασταθή και κάνουν τις λεγόμενες ρίζες OH & Η και ορισμένα ιόντα,αλλά δεν θα πάμε σε περισσότερη λεπτομέρεια. Αυτό που αρκεί να συλλάβεις είναι οτι αυτές οι ρίζες είναι πολύ δραστικές και προκαλούν χημικές αντιδράσεις που προκαλούν βλάβες όπως π.χ. καταστροφή υπαρχόντων χημικών δεσμών,αλλαγή της "σειράς" των δεσμών,δημιουργία δεσμών που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν στο ίδιο μόριο,ή δημιουργία δεσμών με γειτονικά άτομα άλλων μορίων κτλπ. Το point είναι οτι αυτές οι αλλαγές προκαλούν αλλοιώσεις και επηρεάζουν την ομαλή διεξαγωγή ορισμένων αναγκαίων χημικών διεργασιών του ανθρωπίνου σώματος. Ανάλογα το πόσο σοβαρές είναι αυτές οι ζημιές,λαμβάνοντας όλους τους παράγοντες υπόψιν, μπορούν να προκαλέσουν απο κανένα ή πολύ ήπια και παροδικά συμπτώματα εως και μόνιμα συμπτώματα/παθήσεις ή θάνατο.

Και το ρεύμα σκοτώνει,αλλά είναι σαν να φοβάσαι μην πεθάνεις ή πάθεις κάτι επειδή θα σε "χτυπήσει το ρεύμα",λόγω στατικού ηλεκτρισμού. Δεν αξίζει να ανησυχείς τσάμπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BeauJayce

Νεοφερμένος

Ο BeauJayce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
High doses of xrays and gamma rays have been proven to increase cancer risks, but that's not the same as the exposure from an xray for diagnostic purposes. In thohttps://1921681001.id/se instances the exposures are very low power and the benefits of being able to accurately detect bone breakages far outweigh the risks.

https://19216811.cam/
 

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γεια σου φίλε!
Μην ανησυχείς, δεν θα εμφανίσεις κάτι επειδή έκανες ακτινογραφία. Αν ήταν τόσο επικίνδυνη θα είχε απαγορευτεί. Όταν εκτείθεσαι διαρκώς σε ακτινοβολία μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα...

Είσαι μια χαρά κομπλέ. Καθημερινά ο οργανισμός μας εκτείθεται σε ακτινοβολία από διάφορες συσκευές. Μην ανησυχείς για την ακτινογραφία :) Δεν θα πάθεις κάτι, επειδή έκανες ακτινογραφία.
Υπάρχει η ιοντίζουσα και η μη-ιοντίζουσα ακτινοβολία.
Η ιοντίζουσα μεταφέρει ενέργεια αρκετή ώστε να προκαλέσει ιοντισμό των ατόμων (να "διώξει" ηλεκτρόνια από τα άτομα) και η υπέρ-έκθεση σε αυτήν μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα υγείας.
Η μη-ιοντίζουσα μεταφέρει χαμηλή ενέργεια και δεν προκαλεί προβλήματα υγείας όταν βρίσκεται σε φυσιολογικά πλαίσια, αυτά ξέρουμε μέχρι σήμερα τουλάχιστον.
Στην περίπτωση της ακτινογραφίας μιλάμε για ιοντίζουσα.
Στην περίπτωση του κινητού σου για μη-ιοντίζουσα.
Δεν είναι το ίδιο πράγμα οι συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά με μία ακτινογραφία, οι διαφορές στην ενέργεια προκαλούν διαφορετικές παρενέργειες.
Περισσότερα εδώ: https://eeae.gr/με-μια-ματιά/μαθαίνουμε-για-τις-ακτινοβολίες/μη-ιοντίζουσα-ακτινοβολία

Δεν είμαι ο ειδικός για να αποφανθεί για τον αν επρέπε ή δεν έπρεπε να κάνεις την ακτινογραφία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κανουμε μια ερευνα στην οποια ζηταμε απο ασθενεις να βγαλουν 2 επιπροσθετες ακτινες στον καρπο με το καταγμα και αλλες 3 ακτινες στον υγιες καρπο. Η ακτινοβολια για τις επιπροσθετες ακτινες αντιστοιχει σε 1 ωρα επιπλεον εκθεση σε κοσμικη ακτινοβολια. Οι ακτινες εχουν πολυ χαμηλη ακτινοβολια και πλεον και οι συγχρονοι αξονικοι τομογραφοι εχουν χαμηλη ακτινοβολια. Μην αγχωνεσαι. Οι ορθοπεδικοι χειρουργοι τι να πουν που εκτιθονται καθημερινα για αρκετη ωρα σε fluoroscopy (real time ακτινες). Μονο το σωμα τους προφυλασσουν με στολες. Τα χερια τους και το υπολοιπο σωμα τους ειναι εκτεθειμενο.
Εγω εχω κανει καμια 10αρια ακτινες στο χερι, αλλες τοσες αξονικες, 5-6 μαγνητικες (και αυτες εχουν ακτινοβολια) και 3 φορες fluoroscopy. Αν εχεις επιλογη, να προτιμας μερη με συγχρονο εξοπλισμο. Ο παλιος εχει μεγαλυτερη ακτινοβολια.
Αν χρειαστει να βγαλεις και αλλες ακτινες ή αξονικη για το ποδι σου, μη διστασεις. Καλυτερα να δεις τι τρεχει και να το αντιμετωπισεις, παρα να καταληξεις με χρονιο προβλημα και ενδεχομενως ακομα περισσοτερες ακτινες στο μελλον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top