Αλήθειες λέει ο Παναγιώτης Τραϊανός;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σε πολλά σημεία καλά τα λέει ο αρθογράφος. 'Ενα ανθελληνικό κόμμα είναι αυτό που οδήγησε στην άνοδο της ακροδεξιάς στην Ελλάδα και στην καταστροφή της ευρωπαικής αριστεράς. Αν οι δεξιοί ηγέτες ήταν βλάκες και καθυστερημένοι μπουρτζόβλαχοι, οι σοσια-ληστές ήταν κάτι χειρότερο, συνειδητοί απατεώνες και ανθέλληνες. Απορώ βέβαια που κόσμος μισεί τόσο πολύ τον Γιώργο Παπανδρέου. Ο πατέρας του έχει πολύ μεγαλύτερες ευθύνες συγκριτικά. Αυτά που γράφει για τους Εβραίους είναι τα γνωστά μπλα μπλα μπλα, ότι κάποιοι άλλοι συνωμοτούν εις βάρος μας και εμείς αιωνίως είμαστε οι θεικοί 'Ελληνες που μας χρωστάνε όλοι. Και άλλοι πρωθυπουργοί, σε άλλα κράτη ήταν εβραιουποκινούμενοι ή εβραικής καταγωγής αλλά έκαναν θαύματα. Ο σοσιαλιστής Schmidt είναι εγγονός εβραίου. Γιατί δεν κατέστρεψε τη Γερμανία όπως την Ελλάδα ο Ανδρέας ; Ο Kohl είναι εβραικής καταγωγής, κι όμως ένωσε την πατρίδα του που ήταν χωρισμένη στα δυο. Κανείς κακός άνθρωπος δεν υποχρέωσε τον Ανδρέα να τρώει τα λεφτά της Ευρώπης για να ταίζει το εθνικοσοσιοαλιστικό καθεστώς του. Και κανείς δεν υποχρέωσε τους ψηφοφόρους να ψηφίζουν Ανδρέα ξανά και ξανά μέχρι που τον επανέφεραν στην εξουσία το 93 ως λείψανο πάσχοντα από άνοια. Ο λαός τα έκανε όλα. Οπότε...οι γνωστές εθνικές δικαιολογίες. Αμφιβάλλω και για την ειλικρίνεια του αρθογράφου. Τα γράφει αυτά επειδή ανήκει σε κάποιο κόμμα ή τα γράφει επειδή αγαπάει την Ελλάδα ; Δεν τον ξέρω, η γραφή του σοσιαλίζει κάπως ακόμα κι αν γράφει εναντίον των σοσια-ληστών (δηλαδή λαικίζει και ισοπεδώνει όπως αυτοί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
όχι


Υγ. ορίστε ρε σείς, με τρία γράμματα και απάντησα
άλλοι γράφετε ολόκληρα βιβλία στο θέμα :P
ΝΑΙ !
Ο Ανδρέας Γ. Παπανδρέου, που ο πατέρας του προέβλεψε την κατασροφή της Ελλάδας, σε περίπτωση που κυβερνήσει, να δεις πώς τον είπαν κάποτε, πώς, πώς,

Α, ΝΑΙ ! ΝΑΙ !

ΛΕΒΕΝΤΗ μωρέ τον είπανε ! ΛΕΒΕΝΤΗ !

Η εκπόρνευση της καισαρίνας, λεβεντιά καμαρωτή. :redface::redface::redface:

Η γυναίκα του καίσαρα, πρέπει να φαίνεται τίμια.:eek::eek::eek:

Αν είναι, ακόμα καλύτερα.

Μη μου παραπονεθείς, για ένα όχι πόσα ΝΑΙ, σου έστειλα! :kill:

:kill: :kill: :kill: :kill: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
[FONT=&quot]Αρα, δεν έκαναν λάθη, παρά συντάχθηκαν στην καταστροφή της χώρας, ... εν αγνοία των. [/FONT]
Αν είναι δυνατό, καθηγητές πράγμα!!!:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κανείς κακός άνθρωπος δεν υποχρέωσε τον Ανδρέα να τρώει τα λεφτά της Ευρώπης για να ταίζει το εθνικοσοσιοαλιστικό καθεστώς του.
Αυτός που προσπαθώντας να πιάσει τα ποντικάκια και βάζει το τυράκι στην φάκα, δεν είναι αναγκαστικά και κακός.
Είναι απλά μεθοδικός. Μοναχά που το φιρμάνι από το κόστος της μεθόδου που αυτή την στιγμή έφτασε στα ποντικάκια.
Και κανείς δεν υποχρέωσε τους ψηφοφόρους να ψηφίζουν Ανδρέα ξανά και ξανά μέχρι που τον επανέφεραν στην εξουσία το 93 ως λείψανο πάσχοντα από άνοια. Ο λαός τα έκανε όλα.
Ο λαός εκείνο που έκανε, ήταν να πιστέψει τα μεθοδικά ψέματα, όπως: ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΟΚ ! ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΤΟ ! ΕΟΚ ΚΑΙ ΝΑΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ !
Αλλά και τα νέα σύγχρονα ψέματα όπως :
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !

Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω, είναι ότι << ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΟΥΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟΣΟ ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ>> .

Οσο για τα ψευτοεπαναστατικά κόμματα, διαθέτουν και αυτά εφιάλτες στους κόλπους τους. Διαφορετικά δεν μπορεί να εξηγηθεί η στήριξη που παρέχουν στις δύσκολες στιγμές.

Οπότε...οι γνωστές εθνικές δικαιολογίες. Αμφιβάλλω και για την ειλικρίνεια του αρθογράφου. Τα γράφει αυτά επειδή ανήκει σε κάποιο κόμμα ή τα γράφει επειδή αγαπάει την Ελλάδα ; Δεν τον ξέρω, η γραφή του σοσιαλίζει κάπως ακόμα κι αν γράφει εναντίον των σοσια-ληστών (δηλαδή λαικίζει και ισοπεδώνει όπως αυτοί).
Το ακροτελεύτιο άρθρο 120, επιτρέπει ακόμα και την επανάσταση.
Εσύ παραπονιέσαι για ισοπέδωση;
Μήπως θα πρέπει να ακολουθήσει κάποιος και καλή φρασεολογία ;
Εκλεψαν, κατέστρεψαν την οικονομία της χώρας, μετέτρεψαν την χρηματοοικονομική υποχρέωση κάλυψης με ρευστό σε τρεις ημέρες, δηλ. Τ + 3 και το μετέτρεψαν σε Τ + 10 ολόκληρες ημέρες, επιτρέποντας την εκτόξευση των σπρεντ (χθες 1100 μονάδες βάσης περίπου).
Μεταχειρίστηκαν το ΔΝΤ, προκειμένου να διαλύσουν μοναχά και όχι να νοικοκυρέψουν.
Γιατί να είμαι εγώ και ο κάθε πολίτης της Ελλάδας αποδέκτης θέλω δεν θέλω ;
Γιατί να μην αρχίσουν το νοικοκύρεμα από την διαφάνεια στις χρηματοδοτήσεις των κομμάτων ;

Ο Μαντέλης αθωώθηκε με τρία χρόνια εξαγοράσιμης ποινής. (αν ήταν τέσσερα θα πήγαινε στην φυλακή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
η γραφή του σοσιαλίζει κάπως ακόμα κι αν γράφει εναντίον των σοσια-ληστών (δηλαδή λαικίζει και ισοπεδώνει όπως αυτοί).
Αναζητάω να βρω έστω και ένα κόμμα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, -εκτός των ¨σοσια-ληστών¨ όπως λες- που ΔΕΝ λαϊκίζει και ΔΕΝ ισοπεδώνει και δεν το βρίσκω...:hmm: Μάλλον ισοπεδωτική, λαϊκίστικη και μονοδιάστατα επιλεκτική είναι αυτή η σκέψη,τύπου Λαζόπουλου και Ράδιο-Αρβύλα, αν θεωρείς τον λαΪκισμό και την ισοπέδωση προνόμιο μόνο των ¨σοσια-ληστών¨...

Και οκ, το να λαϊκίζουν τα ¨αριστερίζοντα¨ κόμματα είναι κάπως ¨αποδεκτότερο¨ αν θέλεις, μιας και εκ συστάσεως είναι πιο κοντά στις λαϊκές μάζες, και ο λαϊκισμός έρχεται σαν αναπόφευκτο επακόλουθο...Οπότε ας δεχτώ τον τραγελαφικό-εμετικό Τσίπρα όταν το κάνει, έχει γίνει cult και είναι και διασκεδαστικός...-προσωπική άποψη-
Θα δεχτώ και την Παπαρήγα όταν το πράττει, με τον δέοντα σεβασμό που αξίζει σε αυτήν και την πορεία της... -συνυπάρχει και με μπόλικη αμφισβήτηση, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία-

Το να λαϊκίζει ένα ¨σοσιαλιστικό¨ κόμμα -σαν συνδετικός κρίκος- ¨βόρειων και νότιων¨ άντε να το καταπιώ και αυτό...όχι με τη ίδια ευκολία που θα το δεχόμουν σε ένα αριστερίζον κόμμα, αλλά άντε , οριακά ας το δεχτώ και αυτό....

Όμως, η άκρως τραγελαφική και άκρως υποτιμητική για την νοημοσύνη μας -αλλά και πάλι είναι καθαρά προσωπική άποψη- είναι η εμμονικά αντιπολιτευτική λαϊκιζουσολαγνεία που έχει πιάσει τον Σαμάρα -όχι τον Τρύφωνα, τον οποίο σαφώς και προτιμώ- και τον Καρατζαφέρη... Όταν βλέπω τον Σαμαρά να φοράει την περίλυπη και συμπάσχουσα μάσκα και να ξεχύνεται στις αγορές, πραγματικά ούτε σαν ανέκδοτο δεν μπορώ να το δω... Υποψιάζομαι ότι βλέποντας τα λουκέτα ξερο@ύνει... Ο άλλος, ο Καρατζαφέρης πλασσάρεται ως μητέρα-τερέζα των φτωχών,ταπεινών και καταφρονεμένων και βρίσκει και αποδέκτες!

Δεν αντιλέγω ότι οι σοσιαλιστές λαϊκίζουν, αλλά ας μην βλέπουμε μόνο το δέντρο, αλλά και το δάσος...
Τώρα αν αμφισβητήσεις το κατά πόσο οι σοσιαλιστές, είναι τελικά όντως σοσιαλιστές και κατά πόσο άρτια πρεσβεύουν αυτό που θα έπρεπε ,εδώ δεν θα διαφωνήσω μαζί σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Και οκ, το να λαϊκίζουν τα ¨αριστερίζοντα¨ κόμματα είναι κάπως ¨αποδεκτότερο¨ ...

Το να λαϊκίζει ένα ¨σοσιαλιστικό¨ κόμμα -σαν συνδετικός κρίκος- ¨βόρειων και νότιων¨ άντε να το καταπιώ και αυτό...όχι με τη ίδια ευκολία που θα το δεχόμουν σε ένα αριστερίζον κόμμα, αλλά άντε , οριακά ας το δεχτώ και αυτό....

.. Όταν βλέπω τον Σαμαρά να φοράει την περίλυπη και συμπάσχουσα μάσκα και να ξεχύνεται στις αγορές, πραγματικά ούτε σαν ανέκδοτο δεν μπορώ να το δω... Υποψιάζομαι ότι βλέποντας τα λουκέτα ξερο@ύνει... Ο άλλος, ο Καρατζαφέρης πλασσάρεται ως μητέρα-τερέζα των φτωχών,ταπεινών και καταφρονεμένων και βρίσκει και αποδέκτες!

Δεν αντιλέγω ότι οι σοσιαλιστές λαϊκίζουν, αλλά ας μην βλέπουμε μόνο το δέντρο, αλλά και το δάσος...
Τώρα αν αμφισβητήσεις το κατά πόσο οι σοσιαλιστές, είναι τελικά όντως σοσιαλιστές και κατά πόσο άρτια πρεσβεύουν αυτό που θα έπρεπε ,εδώ δεν θα διαφωνήσω μαζί σου...

Καλή μου Μαρίνα, ο λαϊκισμός καταγράφεται ιστορικά, ως η κλασική προσέγγιση του φασισμού προς τις λαϊκές διαστρωματώσεις μίας κοινωνίας. Όταν λοιπόν κάποιο αριστερό κόμμα λαϊκίζει, απλά περιπίπτει σε φασισμό. Μη λησμονείς, ότι η φασιστική διεθνής (Χίτλες, Μουσουλίνι, Φράνκο , Σιωνιστές, Σταλινικοί κλπ)ήταν σάρκα εκ της σαρκός της Β' και Γ΄Διεθνούς:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αναζητάω να βρω έστω και ένα κόμμα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, -εκτός των ¨σοσια-ληστών¨ όπως λες- που ΔΕΝ λαϊκίζει και ΔΕΝ ισοπεδώνει και δεν το βρίσκω...:hmm: Μάλλον ισοπεδωτική, λαϊκίστικη και μονοδιάστατα επιλεκτική είναι αυτή η σκέψη,τύπου Λαζόπουλου και Ράδιο-Αρβύλα, αν θεωρείς τον λαΪκισμό και την ισοπέδωση προνόμιο μόνο των ¨σοσια-ληστών¨...

Μη λαικιστές πολιτικοί είναι πολύ λίγοι δυστυχώς, κάποιοι που τολμούν ρήξη με τον βολεμένο και κοιμισμένο λαό και σου λένε "θα κάνω αυτό κι αυτό πολύ συγκεκριμένα προκειμένου να δυναμώσω την οικονομία και κόψτε το λαιμό σας συνδικαλιστές, συνδικάτα, λαέ, δημόσιοι υπάλληλοι, εκκλησία κλπ. Ψάξτε τους να τους βρείτε, είδαμε την τύχη τους, κάτι outsiders Στέφανοι Μάνοι και κάτι τέτοιοι ειλικρινείς τουλάχιστον πολιτικοί που είναι χαντακωμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Καλή μου Μαρίνα, ο λαϊκισμός καταγράφεται ιστορικά, ως η κλασική προσέγγιση του φασισμού προς τις λαϊκές διαστρωματώσεις μίας κοινωνίας. Όταν λοιπόν κάποιο αριστερό κόμμα λαϊκίζει, απλά περιπίπτει σε φασισμό. Μη λησμονείς, ότι η φασιστική διεθνής (Χίτλες, Μουσουλίνι, Φράνκο , Σιωνιστές, Σταλινικοί κλπ)ήταν σάρκα εκ της σαρκός της Β' και Γ΄Διεθνούς:redface:!
Αχ ψυχοθεραπευτούλη μου .... :redface:
αποκαλώντας το παραπάνω σαρκοβόρο παρεάκι απλώς ¨λαϊκιστές¨ -στην καλύτερη και επιεικέστερη προσέγγιση λαοπλάνους,μεγαλομανείς δημαγωγούς- είναι σαν να τους χαϊδεύεις με βελούδινο γάντι...;)
Το να λαϊκίζει ένα αριστερίζον κόμμα , με ποια λογική περιπίπτει σε φασισμό;:hmm:
Ίσως εκ φύσεως και εκ συστάσεως είναι ο πλέον δικαιολογημένος χώρος να ενδείεται -και- λαϊκίστικο χαρακτήρα, (χωρίς να σημαίνει ότι καθαγιάζεται και επικροτείται αυτό, απλά δικαιολογείται σχετικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Έλα ντε! ¨να φύγουνε ! να πάνε αλλού!¨ :mpinelik:
Που catέλαβαν πραξικοπηματικά και βουλησιαρχικά την εξουσία και αναρωτιόμαστε όλα εμείς τα... αθώα θύματα πώς, γιατί και από πού μας ήρθε... ;)


ούτε κατηγόρησα, ούτε θα κατηγορήσω ποτέ το φτωχόπαιδο που κατέβηκε από το χωριό για να φάει ένα κομμάτι ψωμί από τον διορισμό που του έταξε ο που να μην λιώσει ποτέ στο δημόσιο με συνέπεια αυτός και η οικογένειά του να τους ψηφίζουν από υποχρέωση.
Κατηγορώ αυτόν που έκανε την μισή ελλάδα να δουλεύει για την άλλη μισή ενώ ήξερε ότι αυτό ήταν θέμα χρόνου να αποβεί μοιραίο για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
ούτε κατηγόρησα, ούτε θα κατηγορήσω ποτέ το φτωχόπαιδο που κατέβηκε από το χωριό για να φάει ένα κομμάτι ψωμί από τον διορισμό που του έταξε ο που να μην λιώσει ποτέ στο δημόσιο με συνέπεια αυτός και η οικογένειά του να τους ψηφίζουν από υποχρέωση.
Κατηγορώ αυτόν που έκανε την μισή ελλάδα να δουλεύει για την άλλη μισή ενώ ήξερε ότι αυτό ήταν θέμα χρόνου να αποβεί μοιραίο για όλους.
Οκ, καπου εκεί, στον ακραίο (άσπρο-μαύρο) τρόπο προσέγγισης εμπεριέχεται και η ένστασή μου...
Μου θυματοποιείς και απενοχοποιείς απόλυτα,χειριστικά περιγράφοντας ως Βασιλάκη Καϊλα της επαρχίας τον βισματικά διορισμένο πολίτη,
και στην αντίπερα όχθη μου δαιμονοποιείς απόλυτα τον εκάστοτε πολιτικό που του πραγματώνει το αίτημα...
Σε μια αλλησβερίστικη δοσοληψία προσφοράς και ζήτησης, οιασδήποτε φύσης, δεν μπορεί να ενοχοποιείται απόλυτα μόνο ο προσφέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Το να λαϊκίζει ένα αριστερίζον κόμμα , με ποια λογική περιπίπτει σε φασισμό;:hmm:
Ίσως εκ φύσεως και εκ συστάσεως είναι ο πλέον δικαιολογημένος χώρος να ενδείεται -και- λαϊκίστικο χαρακτήρα, (χωρίς να σημαίνει ότι καθαγιάζεται και επικροτείται αυτό, απλά δικαιολογείται σχετικά)

Μαρινάκι μου, άλλο πράγμα ο "λαϊκός" κι άλλο ο "λαϊκίζων", νομίζω:)! Επιμένω πάλι, πως όταν ο αυτοαποκαλούμενος "αριστερός" λαϊκίζει, απλά είναι ένας φασιστίζων (τουλάχιστον!). Η ιστορία του 20ου αιώνα μας προσφέρει απλόχερα πάμπολλα σχετικά παραδείγματα, καλή μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μαρινάκι μου, άλλο πράγμα ο "λαϊκός" κι άλλο ο "λαϊκίζων", νομίζω:)! Επιμένω πάλι, πως όταν ο αυτοαποκαλούμενος "αριστερός" λαϊκίζει, απλά είναι ένας φασιστίζων (τουλάχιστον!). Η ιστορία του 20ου αιώνα μας προσφέρει απλόχερα πάμπολλα σχετικά παραδείγματα, καλή μου!
Όντως, άλλο πράγμα ο ¨λαϊκός¨ και άλλο ο ¨λαϊκίζων¨...συμφωνούμε εδώ, δεν νομίζω να υπήρξε και διαφωνία ως προς αυτό...
Τον συνειρμό-αναγωγή δεν μπορώ να πιάσω πώς ο αυτοαποκαλούμενος (έστω )αριστερός βαφτίζεται και... ¨τουλάχιστον φασιστίζων¨...

Γενικώς, έχω μία απόσταση από τον όρο ¨φασίστας-ισμός¨ και τα παράγωγά του, τον χρησιμοποιώ -όταν και αν- με φειδώ και επιφύλαξη, γιατί συνήθως λειτουργεί ως καθρέφτης σε αυτόν που τον διατυπώνει...;) πόσο, δε, μάλλον όταν τον λες για τον αριστερό χώρο που ακριβώς αυτό που του προσάπτεις προσπαθεί να εξαλείψει.. Και δεν θεωρώ ότι το κάνει με ...ομοιοπαθητικό τρόπο... Άλλα φάουλ ναι, μπορείς να τους προσάψεις πάμπολα, αλλά ο χαρακτηρισμός-μομφή ¨φασιστίζων¨ , ειδικά στην προκειμένη, μου φαίνεται συνώνυμος και hardcore αντανάκλαση του ίδιου του εαυτού του... (τες παν)
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Οκ, καπου εκεί, στον ακραίο (άσπρο-μαύρο) τρόπο προσέγγισης εμπεριέχεται και η ένστασή μου...
Μου θυματοποιείς και απενοχοποιείς απόλυτα,χειριστικά περιγράφοντας ως Βασιλάκη Καϊλα της επαρχίας τον βισματικά διορισμένο πολίτη,
και στην αντίπερα όχθη μου δαιμονοποιείς απόλυτα τον εκάστοτε πολιτικό που του πραγματώνει το αίτημα...
Σε μια αλλησβερίστικη δοσοληψία προσφοράς και ζήτησης, οιασδήποτε φύσης, δεν μπορεί να ενοχοποιείται απόλυτα μόνο ο προσφέρων...


Όταν βγήκε ο ακατανόμαστος το 81 δεν είχε τάξει πως θα διορίσει στο δημόσιο, είχε τάξει αλλαγή στο βιοτικό επίπεδο του έλληνα, αφότου βγήκε άρχισε να εξαργυρώνει της ψήφους με το ελληνικό όνειρο.
αν σου λέγαν εσένα στην δουλειά σου αύριο θα πάρεις αύξηση 7.000ε το μήνα θα έλεγες ποτέ όχι; γι'αυτό έχουμε τους ηγέτες για να συντονίζουν τα πράγματα με την δυνατόν μεγαλύτερη δικαιοσύνη και όχι να τα κάνουν μπουρδέλο και μετά να ζητούν τα ρέστα από τον πελάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Όταν βγήκε ο ακατανόμαστος το 81 δεν είχε τάξει πως θα διορίσει στο δημόσιο, είχε τάξει αλλαγή στο βιοτικό επίπεδο του έλληνα, αφότου βγήκε άρχισε να εξαργυρώνει της ψήφους με το ελληνικό όνειρο.
αν σου λέγαν εσένα στην δουλειά σου αύριο θα πάρεις αύξηση 7.000ε το μήνα θα έλεγες ποτέ όχι; γι'αυτό έχουμε τους ηγέτες για να συντονίζουν τα πράγματα με την δυνατόν μεγαλύτερη δικαιοσύνη και όχι να τα κάνουν μπουρδέλο και μετά να ζητούν τα ρέστα από τον πελάτη.
Τους ηγέτες εμείς τους εκλέγουμε... δεν καταλαμβάνουν θέσεις βουλησιαρχικά...και προφανώς για να τους εκλέγουμε -συμφωνώ με πόρισμα Ρούσβελτ- αυτούς αξίζουμε κιόλας, απλά τα πράγματα... (επαναλαμβάνομαι, το ξέρω)
Το να τους πετάς μπαλάκι για τα πάντα ως εξαπατημένος , είναι σαν να ενστερνίζεσαι μια θυματοποίηση και μια υποτέλεια...Υπάρχει και η κριτική ικανότητα, γιατί θα πρέπει πάντα να την αποποιούμαστε και να την παραβλέπουμε; Στάση ,καταρχήν , μειωτική για εμάς είναι αυτή -να υποδυόμαστε συνεχώς την παραπλανημένη κοκκινοσκουφίτσα...
Όσο για το ψευτοδίλημα που μου υποβάλλεις περί αύξησης 7.000 ευρώ...Θα σου απαντήσω...
Είμαι άνεργη εδώ και 1 1/2 χρόνο... με έχει ξεράσει ο καναπές... έχω βαρεθεί το παρακμιακό πήγαινέλα στον οαεδ...
Άνεργη από θέση που επέλεξα ΕΓΩ να παραιτηθώ...(οπότε δεν πήρα καν επίδομα...) (εγκεφαλικό η μαμά , ο μπαμπάς, ο σύζυγος)
Θέση όχι των 7.000 ευρώ και άνω... Θέση, όμως, των διόλου ευκαταφρόνητων 930 ευρώ (κοινωνική λειτουργός) (δεν μου περισσεύουν, μου είναι απόλυτα αναγκαία)
Να σου πω και τον λόγο;;; Γιατί δεν ήθελα να νιώθω ότι εξαπατώ και παραμυθιάζω τον κόσμο, αφού σε ένα ανύπαρκτο κράτος πρόνοιας, πολύ απλά δεν είχα εργαλεία να δουλέψω... Εγώ και η επαγγελματική μου υπόσταση δεν γούσταρα να γίνω το δικό τους άλλοθι , για να βαυκαλίζουν ότι υπάρχει κράτος Πρόνοιας... Ένιωσα ότι δεν ήμουν κοιν.λειτουργός, απλά την ¨υποδυόμουν¨...
Το τίμημα λοιπόν το πληρώνω -αυτό που με πονάει είναι ότι το πληρώνουν μαζί μου και οι δικοί μου άνθρωποι...και παρασιτοζωώ στις πλάτες τους... αλλά τουλάχιστον νιώθω οκ με την συνείδησή μου, έστω και αν νιώθω και μαλάκας, δεν πειράζει, και αυτό στα πλαίσια του τιμήματος είναι...
Δε γαμ@@ται;; Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, (αλλά δυστυχώς δεν με λένε Ελπίδα... :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Όντως, άλλο πράγμα ο ¨λαϊκός¨ και άλλο ο ¨λαϊκίζων¨...συμφωνούμε εδώ, δεν νομίζω να υπήρξε και διαφωνία ως προς αυτό...
Τον συνειρμό-αναγωγή δεν μπορώ να πιάσω πώς ο αυτοαποκαλούμενος (έστω )αριστερός βαφτίζεται και... ¨τουλάχιστον φασιστίζων¨...

Γενικώς, έχω μία απόσταση από τον όρο ¨φασίστας-ισμός¨ και τα παράγωγά του, τον χρησιμοποιώ -όταν και αν- με φειδώ και επιφύλαξη, γιατί συνήθως λειτουργεί ως καθρέφτης σε αυτόν που τον διατυπώνει...;) πόσο, δε, μάλλον όταν τον λες για τον αριστερό χώρο που ακριβώς αυτό που του προσάπτεις προσπαθεί να εξαλείψει.. Και δεν θεωρώ ότι το κάνει με ...ομοιοπαθητικό τρόπο... Άλλα φάουλ ναι, μπορείς να τους προσάψεις πάμπολα, αλλά ο χαρακτηρισμός-μομφή ¨φασιστίζων¨ , ειδικά στην προκειμένη, μου φαίνεται συνώνυμος και hardcore αντανάκλαση του ίδιου του εαυτού του... (τες παν)
:)

- Ίσως επειδή θεωρώ πως ο αριστερός και η αριστερά, απλά κυοφορούνται στο παρόν και γεννιούνται στο μέλλον. Το παρόν, όσο θα υπάρχει η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο, θα ανήκει πάντα στη δεξιά και στους δεξιούς. Αριστερός δεν είναι ο αυτοαποκαλούμενος, αλλά εκείνος που αξιώνεται στο μέλλον για το παρελθόν του, ως τέτοιος. Τα φαινόμενα όπως πχ ο εθνικοσοσιαλισμός των Ναζί, ο σοσιαλφασισμός της μεσοπολεμικής Β΄Διεθνούς, ο Σταλινισμός, ο Πασοκισμός και άλλες σοσιαλίζουσες περιπτώσεις ανά την υφήλιο μας διδάσκουν, ότι όσο θα υπάρχει καπιταλισμός έστω και σε μία μικρή γωνία της ανθρωπότητας, η αριστερά δεν μπορεί να υφίσταται ως καθεστώς, αλλά ως διαρκής εγκυμοσύνη, της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο. Λέω λοιπόν: δεν είμαι αριστερός, αλλά θέλω να υπάρξω ως αριστερός. Στο τέλος μόνον δικαιούμαι να ευλογήσω τα γένια μου, ως αριστερός. Κι αυτό το τέλος θα υπάρξει μόνον, όταν δεν θα υπάρχει ούτε μία ανθρώπινη ύπαρξη αδικημένη, από την ανθρωπότητα!
Δεν νοώ μία "κατά συνθήκη αριστερά", παρά μόνον εκείνη ...του Κυρίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Παιδιά έχω πεθάνει στα γέλια με κάτι βιντεάκια που βλέπω......:hehe::hehe::hehe::hehe:
Προτείνω να γνωρίσουμε τον αδέκαστο Στέφανο Χίο με τον Παναγιώτη Τραϊανό!!!!
Αφιερωμένο σε όλους μας-σας, have fun! :)
https://www.youtube.com/watch?v=h0rNdIxkT8s
https://www.youtube.com/watch?v=8xXhh4HNYjA&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παιδιά έχω πεθάνει στα γέλια με κάτι βιντεάκια που βλέπω......:hehe::hehe::hehe::hehe:
Προτείνω να γνωρίσουμε τον αδέκαστο Στέφανο Χίο με τον Παναγιώτη Τραϊανό!!!!
Αφιερωμένο σε όλους μας-σας, have fun! :)
https://www.youtube.com/watch?v=h0rNdIxkT8s
https://www.youtube.com/watch?v=8xXhh4HNYjA&feature=related

Μαρινάκι μου, πρέπει να γελάς εξαιρετικά εύκολα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,893 μηνύματα.
Παιδιά έχω πεθάνει στα γέλια με κάτι βιντεάκια που βλέπω......:hehe::hehe::hehe::hehe:
Προτείνω να γνωρίσουμε τον αδέκαστο Στέφανο Χίο με τον Παναγιώτη Τραϊανό!!!!
Αφιερωμένο σε όλους μας-σας, have fun! :)
https://www.youtube.com/watch?v=h0rNdIxkT8s
https://www.youtube.com/watch?v=8xXhh4HNYjA&feature=related

Ο στραβοσάγονος Ποπάυ! :hehe::hehe::rofl::rofl::rofl: :hehe:

Ο μπέμπης με τη φράτζα του μίστερ καρνέισον! :hehe::hehe:8)8):yahoo::yahoo:

Να' σαι καλά Μαρινάκι, μας ευθύμησες πρωί πρωί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Τους ηγέτες εμείς τους εκλέγουμε... δεν καταλαμβάνουν θέσεις βουλησιαρχικά...και προφανώς για να τους εκλέγουμε -συμφωνώ με πόρισμα Ρούσβελτ- αυτούς αξίζουμε κιόλας, απλά τα πράγματα... (επαναλαμβάνομαι, το ξέρω)
Το να τους πετάς μπαλάκι για τα πάντα ως εξαπατημένος , είναι σαν να ενστερνίζεσαι μια θυματοποίηση και μια υποτέλεια...Υπάρχει και η κριτική ικανότητα, γιατί θα πρέπει πάντα να την αποποιούμαστε και να την παραβλέπουμε; Στάση ,καταρχήν , μειωτική για εμάς είναι αυτή -να υποδυόμαστε συνεχώς την παραπλανημένη κοκκινοσκουφίτσα...
Όσο για το ψευτοδίλημα που μου υποβάλλεις περί αύξησης 7.000 ευρώ...Θα σου απαντήσω...
Είμαι άνεργη εδώ και 1 1/2 χρόνο... με έχει ξεράσει ο καναπές... έχω βαρεθεί το παρακμιακό πήγαινέλα στον οαεδ...
Άνεργη από θέση που επέλεξα ΕΓΩ να παραιτηθώ...(οπότε δεν πήρα καν επίδομα...) (εγκεφαλικό η μαμά , ο μπαμπάς, ο σύζυγος)
Θέση όχι των 7.000 ευρώ και άνω... Θέση, όμως, των διόλου ευκαταφρόνητων 930 ευρώ (κοινωνική λειτουργός) (δεν μου περισσεύουν, μου είναι απόλυτα αναγκαία)
Να σου πω και τον λόγο;;; Γιατί δεν ήθελα να νιώθω ότι εξαπατώ και παραμυθιάζω τον κόσμο, αφού σε ένα ανύπαρκτο κράτος πρόνοιας, πολύ απλά δεν είχα εργαλεία να δουλέψω... Εγώ και η επαγγελματική μου υπόσταση δεν γούσταρα να γίνω το δικό τους άλλοθι , για να βαυκαλίζουν ότι υπάρχει κράτος Πρόνοιας... Ένιωσα ότι δεν ήμουν κοιν.λειτουργός, απλά την ¨υποδυόμουν¨...
Το τίμημα λοιπόν το πληρώνω -αυτό που με πονάει είναι ότι το πληρώνουν μαζί μου και οι δικοί μου άνθρωποι...και παρασιτοζωώ στις πλάτες τους... αλλά τουλάχιστον νιώθω οκ με την συνείδησή μου, έστω και αν νιώθω και μαλάκας, δεν πειράζει, και αυτό στα πλαίσια του τιμήματος είναι...
Δε γαμ@@ται;; Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, (αλλά δυστυχώς δεν με λένε Ελπίδα... :/: )

Λυπάμαι, αλλά εγώ δεν μπορώ να βάλω στο ίδιο τσουβάλι έναν που έχει βγάλει το δημοτικό και δεν βλέπει πέρα από την μύτη του, με κάποιον που έχει γυρίσει τα πανεπιστήμια και τον κόσμο όλο και ο οποίος έχει την ευθύνη για το 100% του ελληνικού λαού σύμφωνα με το σύνταγμα από το οποίο κυρώθηκε η θέση του και όχι για το 42% που τον ψήφισε.

όσο για το δεύτερο, πολυτέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ο στραβοσάγονος Ποπάυ! :hehe::hehe::rofl::rofl::rofl: :hehe:
Ο μπέμπης με τη φράτζα του μίστερ καρνέισον! :hehe::hehe:8)8):yahoo::yahoo:
Να' σαι καλά Μαρινάκι, μας ευθύμησες πρωί πρωί. :)
Νικολάκη θα το αποθέωνε νομίζω το κείμενο του Παναγιώτη Τραϊανού ένα speakeage Στέφανου Χίου! :P

Λυπάμαι, αλλά εγώ δεν μπορώ να βάλω στο ίδιο τσουβάλι έναν που έχει βγάλει το δημοτικό και δεν βλέπει πέρα από την μύτη του, με κάποιον που έχει γυρίσει τα πανεπιστήμια και τον κόσμο όλο και ο οποίος έχει την ευθύνη για το 100% του ελληνικού λαού σύμφωνα με το σύνταγμα από το οποίο κυρώθηκε η θέση του και όχι για το 42% που τον ψήφισε.
όσο για το δεύτερο, πολυτέλεια.

Αχ με αυτά τα ακραία παραδείγματα...Μου αντιπαραβάλεις τώρα ¨τον δεν βλέπω πέρα από τη μύτη μου του Δημοτικού¨,( ωστόσο την πέρα απ'τη μύτη του πόρτα του βουλευτικού γραφείου την βρήκε ) με τον πανεπιστήμονα, μεταπτυχιακό βουλευτή κτλ...(ούτως ή άλλως όμως, έχω ενστάσεις ως προς αυτό,ξέρω πολλούς του Δημοτικού που πεταλώνουν ψύλλο και έχουν απίστευτη οξυδέρκεια )
Το θέμα του 42% , και του 100%... οκ, και εγώ Νιτσεϊκή δηλώνω ως προς αυτό και αμφισβητώ την ορθότητα της πλειοψηφίας , όμως δεν βλέπω και κανέναν πιο δίκαιο τρόπο να αντιπροτείνω ως επιλογή...Τί να κάνουμε; Το 100% είναι ουτοπικό...
Θα ήθελες να ψηφίζαμε βάσει χαρτιών και iq (μιας και είσαι τελείως επιεικής και απενοχοποιείς και απαλλάσσεις τον του Δημοτικού...άθελά σου τον υποτιμάς κιόλας....) Ρατσιστή θα σε έλεγαν....
Οκ, απλά θα σου πω, ότι πολλές θέσεις στο δημόσιο έχουν κατηληφθεί εδώ και χρόνια από απολυτήρια δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου, σαν αυτά που επιεικώς θωπεύεις,
και οι τύποι που περιγράφεις με την συλλογή χαρτιών , λίγο πριν τα φάνε ή τα βάλουν στον κ@@@ τους, μεταναστεύουν...
Ο ένας έχει να παλέψει με την επαγγελματική του αποκατάσταση στα 35 του, και ο άλλος διαμαρτύρεται για τα δώρα που του κόβουν, και ενώ μέχρι τα 35 έχει πάρει, επί σειρά ετών, άπειρα απ'αυτά... (δεν τον ψέγω γ'αυτό, σύγκριση κάνω...)

Τες παν, ας εστιάσουμε σ αυτά που θα συμφωνήσουμε φαντάζομαι...
Το υπερτροφικό , πελατειακό κράτος Δημοσίου , οι άρρωστες ΔΕΚΟ και οι άχρηστοι οργανισμοί,
έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την παρούσα κρίση...
Εδώ νομίζω συμφωνούμε...
Διαφωνούμε ως προς την λογική καταμερισμού ευθυνών... Οκ, δεν πειράζει, ας μην συμφωνούμε και σε όλα, βαρετό θα ήταν!:)

Μαρινάκι μου, πρέπει να γελάς εξαιρετικά εύκολα!!!
Το προσπαθώ ψυχοθεραπευτούλη μου! :):):):):):)
Είναι ψυχοθεραπευτικό! u know!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top