• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ανησυχία για την Ευλογιά των Πιθήκων

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.
Αυτό είναι η ουσία , ότι για να μεταδόσει ο άλλος πρέπει ήδη να έχει συμπτώματα.

Όχι απαραίτητα εξανθήματα αλλά να έχει έστω συμπτώματα γρίπης/κορωνοιού
Που και τότε κυρίως με την επαφή μεταδίδεται.

Αερογενώς μεταδίδεται μόνο με μεγάλα σταγονίδια.
Για να το πούμε μπακάλικα είσαι φάτσα με φάτσα με κάποιον που φτύνει όταν μιλάει και σε παίρνουν τα σκάγια.

Δεν είναι όπως με τον κορωνοιό που αν είσαι σε έναν κλειστό χώρο με κάποιον που βήχει μπορεί να κολλήσεις και ας είστε σε απόσταση.

Πόσο δίνει να σκάσουν 5-10 κρούσματα μες στη βδομάδα και να μην καταργηθεί η μάσκα τελικά; 🤔
Σε όλο τον κόσμο καμιά 100η εχουν καταγραφεί οπότε αν σκάσουν 5-10 σε εμάς, ειδικά αν είναι άσχετοι μεταξύ τους, πολλά θα είναι.
Δεν το βλέπω και πολύ πιθανό, τόσο σύντομα έστω.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Αυτό είναι η ουσία , ότι για να μεταδόσει ο άλλος πρέπει ήδη να έχει συμπτώματα.

Όχι απαραίτητα εξανθήματα αλλά να έχει έστω συμπτώματα γρίπης/κορωνοιού
Που και τότε κυρίως με την επαφή μεταδίδεται.

Αερογενώς μεταδίδεται μόνο με μεγάλα σταγονίδια.
Για να το πούμε μπακάλικα είσαι φάτσα με φάτσα με κάποιον που φτύνει όταν μιλάει και σε παίρνουν τα σκάγια.

Δεν είναι όπως με τον κορωνοιό που αν είσαι σε έναν κλειστό χώρο με κάποιον που βήχει μπορεί να κολλήσεις και ας είστε σε απόσταση.


Σε όλο τον κόσμο καμιά 100η εχουν καταγραφεί οπότε αν σκάσουν 5-10 σε εμάς, ειδικά αν είναι άσχετοι μεταξύ τους, πολλά θα είναι.
Δεν το βλέπω και πολύ πιθανό, τόσο σύντομα έστω.
Τι ακριβώς σημαίνει με μεγάλα σταγονίδια? Δεν το καταλαβαίνω αυτό... Δηλαδή αν ο άλλος στο λεωφορείο φτερνιστει πάνω σου δεν θα κολλήσεις? Ή αν βήξει?
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Αερογενώς μεταδίδεται μόνο με μεγάλα σταγονίδια.
Για να το πούμε μπακάλικα είσαι φάτσα με φάτσα με κάποιον που φτύνει όταν μιλάει και σε παίρνουν τα σκάγια.

Δεν είναι όπως με τον κορωνοιό που αν είσαι σε έναν κλειστό χώρο με κάποιον που βήχει μπορεί να κολλήσεις και ας είστε σε απόσταση.
ναι ευτυχως ειναι πιο καλα τα πραγματα σε σχεση με τον κορωνοιο, ειναι λιγοτερο μεταδοτικος.

Ωστοσο μεσα σε ενα νοικοκυριο, τα χνωτα θα υπαρχουν στο χωρο που ζει μια οικογενεια.
Μπορει δλδ να μην το κολλησεις ευκολα στο αστικο ή στην παραλια ή στην καφετερια, αλλά ειναι πολυ πιθανο να το κολλησεις ενδοοικογενειακα στο σπιτι ή στην παρεα με φιλους που αραζετε καπου ή στο γραφειο στη δουλεια.

Και προφανως σε μαζικες εκδηλωσεις τυπου πχ συναυλιες ουυυ εκει να δεις σωματικη επαφη στο moshpit ο ενας πανω στον αλλον.

οχι ρε γμτ, αλλο ενα καλοκαιρι χωρις street mode festival?? :no:
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
ναι ευτυχως ειναι πιο καλα τα πραγματα σε σχεση με τον κορωνοιο, ειναι λιγοτερο μεταδοτικος.

Ωστοσο μεσα σε ενα νοικοκυριο, τα χνωτα θα υπαρχουν στο χωρο που ζει μια οικογενεια.
Μπορει δλδ να μην το κολλησεις ευκολα στο αστικο ή στην παραλια ή στην καφετερια, αλλά ειναι πολυ πιθανο να το κολλησεις ενδοοικογενειακα στο σπιτι ή στην παρεα με φιλους που αραζετε καπου ή στο γραφειο στη δουλεια.

Και προφανως σε μαζικες εκδηλωσεις τυπου πχ συναυλιες ουυυ εκει να δεις σωματικη επαφη στο moshpit ο ενας πανω στον αλλον.

οχι ρε γμτ, αλλο ενα καλοκαιρι χωρις street mode festival?? :no:
Εγώ πάω σε καθιστές συναυλίες, για εσάς δεν ξέρω 😂 city garden forever, δεν το αντέχω και το όρθιο
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Ε ωραία, τότε αν δεν μεταλλαχθεί ο ιός, είναι πολύ δύσκολο να κολλήσουμε! Ειδικά από μμμ, στην σχολή και τέτοια
Μα αυτο λενε και οι ειδικοι...δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,κολλαει ΟΟΛΥ δυσκολα και θελει πολυ στενη επαφη.Απλα το περιεργο και μυστηριο ειναι πως εχουμε ξαφνικα τοσα κρουσματα στον δυτικο κοσμο,ενω παλιοτερα ειχαμε στην Αφρικη.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Μα αυτο λενε και οι ειδικοι...δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,κολλαει ΟΟΛΥ δυσκολα και θελει πολυ στενη επαφη.Απλα το περιεργο και μυστηριο ειναι πως εχουμε ξαφνικα τοσα κρουσματα στον δυτικο κοσμο,ενω παλιοτερα ειχαμε στην Αφρικη.
Εν τω μεταξύ βγήκε ένας γιατρός πριν και είπε ότι τα περισσότερα κρούσματα είναι ομοφυλόφιλοι άντρες. Και μάλιστα είπε ότι εξαπλώθηκε από σάουνες και από χώρους φετίχ, οπότε δεν το βρίσκω και δύσκολο να μεταδοθεί, ένας να το είχε, εξαπλώθηκε με τέτοιες επαφές
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ βγήκε ένας γιατρός πριν και είπε ότι τα περισσότερα κρούσματα είναι ομοφυλόφιλοι άντρες. Και μάλιστα είπε ότι εξαπλώθηκε από σάουνες και από χώρους φετίχ, οπότε δεν το βρίσκω και δύσκολο να μεταδοθεί, ένας να το είχε, εξαπλώθηκε με τέτοιες επαφές
Ναι,με τη διαφορα οτι ειχαν πολυ στενες επαφες και βεβαια δεν θα πας τετοια περιοδο σε σαουνα.Διοτι υπαρχοιυν και ανεγκεφαλοι που θα εχουν εξανθημα και θα πανε,Στα αντικριμενα υπαρχει..αλλα και παλι θελει να ερθουμε σε σωματικη επαφη με υγρα αλλου σωματος μολυσμενου.

Σαουνες κ χαμαμ και δημοσια λουτρα σαφως δεν ενδεικνονται...ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ μην γελιομαστε.
Οπως και να εχει δενε χει καμια σχεση με την μεταδοτικοτητα του κορονοιου ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Ναι,με τη διαφορα οτι ειχαν πολυ στενες επαφες και βεβαια δεν θα πας τετοια περιοδο σε σαουνα.Διοτι υπαρχοιυν και ανεγκεφαλοι που θα εχουν εξανθημα και θα πανε,Στα αντικριμενα υπαρχει..αλλα και παλι θελει να ερθουμε σε σωματικη επαφη με υγρα αλλου σωματος μολυσμενου.

Σαουνες κ χαμαμ και δημοσια λουτρα σαφως δεν ενδεικνονται...ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ μην γελιομαστε.
Οπως και να εχει δενε χει καμια σχεση με την μεταδοτικοτητα του κορονοιου ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
Ε τότε εγώ δεν πιστεύω να έρθει στην Ελλάδα. Εκτός και αν έρθει από άλλη χώρα το κρούσμα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Θα είναι η νέα τάση μόδας 😂
Τώρα για το καλοκαίρι είναι ότι πρέπει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα αγοράσω ένα τέτοιο γιατί δεν με βλέπω καλά... Σήμερα στο λεωφορείο ήμουν με δύο μάσκες και γάντι για να πιάνομαι. Αλλά με την στολή θα είμαι πιο safe
Τα καημένα τα κουνούπια δεν τα σκέφτηκες; Πως θα αναπαραχθούν;

...
Πάντως δεν μεταδίδουν από ο,τι κατάλαβα οι ασυμπτωματικοί.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
cc @Εριφύλη

Δεν ξερω ποιος το ειπε αυτο, αλλά σύμφωνα με CDC και WHO, η μετάδοση γίνεται σαφώς και μέσω της αναπνευστικής οδού, δλδ με σταγονίδια. Δεν είναι τόσο μεταδοτική όσο πχ η ομικρον και ο κορωνοιος, αλλά η μετάδοση μέσω σταγονιδίων όχι μόνο είναι εφικτή αλλά και συνήθης τρόπος. Επίσης η μετάδοση μπορεί να γίνει και μέσω μολυσμένων αντικειμένων.

Η επαφή δέρμα-με-δέρμα είναι μόνο ένας από τους τρόπους μετάδοσης.

Πηγές δείτε παρακάτω:





Ε αφού τα λέει ο Ευαγγελάτος δεν ξέρεις εσύ :lol: :lol:

Ευχαριστούμε πραγματινα για την ήρεμη ενημέρωση σου :hi:

Όλοι εμεις παντως (80 γεννημένοι και μετά) είμαστε ένα βήμα πίσω από τις παλιότερες γενιές που είναι εμβολιασμενοι και εχου μια μερική προστασία...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Καλμ και ολα καλα.

Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας: Η ευλογιά των πιθήκων μπορεί να ελεγχθεί, ο ιός δεν μεταλλάσσεται – Οι οδηγίες του ECDC


Επιδημία χαρακτηρίζει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας την ευλογιά των πιθήκων και εκτιμά ότι μπορεί να ελεγχθεί, καθώς ο ιός δε φαίνεται να έχει μεταλλαχθεί, αλλά μπορεί να εξαπλωθεί, ενώ το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων (ECDC) συνιστά στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης να εστιάσουν στην άμεση αναγνώριση, διαχείριση, ανίχνευση επαφών και αναφορά νέων κρουσμάτων της ασθένειας και αναθεωρεί προς τα κάτω τα κρούσματα.

Σύμφωνα με νέα ενημέρωση του ECDC τα κρούσματα της ευλογιάς των πιθήκων ανέρχονται σε 67 και όχι σε 85 όπως ανέφερε προηγούμενη ανακοίνωση. Οι χώρες στις οποίες έχουν εντοπιστεί είναι οι Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ολλανδία, Πορτογαλία, Ισπανία και Σουηδία.


Η Ρόζαμουντ Λιούις, η επικεφαλής της Γραμματείας Ευλογιάς (που αποτελεί τμήμα του Προγράμματος Επειγουσών Καταστάσεων του ΠΟΥ) δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι οι μεταλλάξεις αυτής της ευλογιάς είναι συνήθως λιγότερες με αυτόν τον ιό. Η αλληλούχιση του γονιδιώματός του ωστόσο θα βοηθήσει τις υγειονομικές αρχές να κατανοήσουν το ξέσπασμα αυτό. Η ίδια σημείωσε ότι αυτή η μολυσματική νόσος που είναι ενδημική στη δυτική και κεντρική Αφρική έχει την τάση να μην αλλάζει.

Σύμφωνα με τη Μαρία βαν Κέρκοβ, την επικεφαλής του τμήματος αναδυόμενων ασθενειών και ζωονόσων, τα περισσότερα από 100 ύποπτα και επιβεβαιωμένα κρούσματα που έχουν εντοπιστεί στην Ευρώπη και τη Βόρεια Αμερική δεν είναι σοβαρά. «Πρόκειται για μια κατάσταση που μπορεί να ελεγχθεί, ιδίως στις χώρες όπου παρατηρούμε να εξαπλώνεται η επιδημία στην Ευρώπη», τόνισε η Βαν Κέρκοβ, εξηγώντας ότι η μετάδοση του ιού «μπορεί να σταματήσει» στις χώρες όπου αυτός δεν είναι ενδημικός.

Τα εμβόλια​


Στο τωρινό στάδιο, οι επιστήμονες προσπαθούν να καταλάβουν την προέλευση των κρουσμάτων και αν έχει αλλάξει κάτι στον ιό της ευλογιάς των πιθήκων.
Οποιοδήποτε πλάνο εμβολιασμού θα χρησιμοποιήσει το υπάρχον εμβόλιο ευλογιάς, καθώς δεν υπάρχει εγκεκριμένος εμβολιασμός κατά της ευλογιάς των πιθήκων. Η ανοσία κατά της ευλογιάς έχει αποδειχθεί ότι προσφέρει προστασία έναντι της ευλογιάς των πιθήκων. Η ευλογιά κηρύχθηκε εξαλειφθείσα το 1980, αλλά διατηρήθηκαν αποθέματα εμβολίων για λόγους προστασίας από μία πιθανή αναζωπύρωση.

Πάντως το ECDC συνιστά στις χώρες της Ευρώπης να εστιάσουν την προσοχή τους στην άμεση αναγνώριση, διαχείριση, ανίχνευση επαφών και αναφορά νέων κρουσμάτων ευλογιάς των πιθήκων. Επίσης αναφέρει ότι οι χώρες πρέπει να επικαιροποιήσουν τους μηχανισμούς ανίχνευσης επαφών, τη διαγνωστική ικανότητα για τους συγκεκριμένους ιούς και να επανεξετάσουν τη διαθεσιμότητα εμβολίων κατά της ευλογιάς, αντιικών φαρμάκων και μέσων ατομικής προστασίας για τους επαγγελματίες υγείας.


Από τις 15 έως τις 23 Μαΐου, αναφέρθηκαν αρχικά 85 κρούσματα που εντοπίστηκαν στην ΕΕ σε οκτώ κράτη μέλη της ΕΕ (Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Κάτω Χώρες, Πορτογαλία, Ισπανία, Σουηδία). Τα επί του παρόντος διαγνωσμένα κρούσματα ανθρώπινης ευλογιάς των πιθήκων αφορούν κυρίως άνδρες που κάνουν σεξ με άνδρες, γεγονός που υποδηλώνει ότι η μετάδοση μπορεί να λαμβάνει χώρα κατά τη διάρκεια των στενών σχέσεων. Η μετάδοση μπορεί να συμβεί μέσω στενής επαφής του βλεννογόνου ή του μη ακέραιου δέρματος με μολυσματικό υλικό από τις βλάβες ή μέσω μεγάλων αναπνευστικών σταγονιδίων κατά τη διάρκεια παρατεταμένης επαφής πρόσωπο με πρόσωπο.
«Τα περισσότερα από τα τρέχοντα κρούσματα έχουν παρουσιάσει ήπια συμπτώματα της νόσου και για τον ευρύτερο πληθυσμό, η πιθανότητα εξάπλωσης είναι πολύ χαμηλή», δήλωσε η Andrea Ammon, διευθύντρια του ECDC. «Ωστόσο, η πιθανότητα περαιτέρω εξάπλωσης του ιού μέσω στενής επαφής, για παράδειγμα κατά τη διάρκεια σεξουαλικών δραστηριοτήτων μεταξύ ατόμων με πολλαπλούς σεξουαλικούς συντρόφους, θεωρείται υψηλή».

Η Επίτροπος Υγείας​

«Βρισκόμαστε σε στενή επαφή με τα κράτη μέλη από τις πρώτες αναφορές κρουσμάτων του ιού της ευλογιάς των πιθήκων στην ΕΕ και είμαστε έτοιμοι να υποστηρίξουμε και να συντονίσουμε ενεργά την απάντηση της ΕΕ με όλα τα μέσα που έχει στη διάθεση της η ΕΕ», αναφέρει η Επίτροπος Υγείας και Ασφάλειας Τροφίμων της ΕΕ, Στέλλα Κυριακίδου.
Παράλληλα, η κ. Κυριακίδου ανέφερε ότι «πρέπει όλοι να παραμείνουμε σε επαγρύπνηση, να διασφαλίσουμε ότι υπάρχει επαρκής διαγνωστική ικανότητα εντοπισμού των επαφών και ότι διαθέτουμε τα απαραίτητα εμβόλια, αντιιικά και ατομικό προστατευτικό εξοπλισμό για τους επαγγελματίες υγείας».
Η Task Force Έκτακτης Ανάγκης (ETF) του EMA συζητά πιθανές θεραπείες και εμβόλια που είναι διαθέσιμα και επίσης θα εξετάσει και θα συστήσει την ανάγκη για πρόσθετη κλινική έρευνα για την ευλογιά των πιθήκων.

Ο ΕΜΑ​


Ο Eυρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων (EMA) βρίσκεται σε στενή επαφή με το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νόσων (ECDC), το οποίο παρακολουθεί την επιδημιολογική κατάσταση στην Ευρώπη όσον αφορά την ευλογιά των πιθήκων, καθώς και με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.


Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) αναμένει να εντοπιστούν κι άλλα κρούσματα της ευλογιάς των πιθήκων, καθώς επεκτείνει την επιτήρηση σε χώρες όπου η νόσος αυτή δεν είναι ενδημική.

Η ευλογιά των πιθήκων, μολυσματική ασθένεια που συνήθως έχει ήπια συμπτώματα, είναι ενδημική σε τμήματα της δυτικής και της κεντρικής Αφρικής. Εξαπλώνεται μέσω στενής επαφής, κάτι που σημαίνει πως μπορεί να περιοριστεί σχετικά εύκολα, με απομόνωση και τήρηση κανόνων υγιεινής.


 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Καλμ και ολα καλα.

Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας: Η ευλογιά των πιθήκων μπορεί να ελεγχθεί, ο ιός δεν μεταλλάσσεται – Οι οδηγίες του ECDC





Κοίτα μη σε μερικές μέρες μας πουν ότι μεταλλάχθηκε 😂 μα τον Θεό, αν γίνει κάτι τέτοιο, εγώ θα σας αφήσω χρόνους
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Κοίτα μη σε μερικές μέρες μας πουν ότι μεταλλάχθηκε 😂 μα τον Θεό, αν γίνει κάτι τέτοιο, εγώ θα σας αφήσω χρόνους
Ρε χαλαρωσε γμτ....σε εχω συμπαθησει τελικα..μην μου παθεις κατι! :hehe:
Σοβαρα το λεω..μπορει να σε αποπηρα σε καποια φαση στην αρχη,αλλα εισαι γλυκουλα!...αλλα ρε συ χαλαρωσε...μην φοβασαι αυτην την ασθενεια.,περισσοτερο φοβαμαι την επισιτιστικη κριση που μπορει να παθουμε με τον πολεμο...ευλογια μην την φοβασαι..τραστ μι!:hug:
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Ρε χαλαρωσε γμτ....σε εχω συμπαθησει τελικα..μην μου παθεις κατι! :hehe:
Σοβαρα το λεω..μπορει να σε αποπηρα σε καποια φαση στην αρχη,αλλα εισαι γλυκουλα!...αλλα ρε συ χαλαρωσε...μην φοβασαι αυτην την ασθενεια.,περισσοτερο φοβαμαι την επισιτιστικη κριση που μπορει να παθουμε με τον πολεμο...ευλογια μην την φοβασαι..τραστ μι!:hug:
Ρε συ αν έμενα μόνη μου δεν θα με ένοιαζε, αλλά επειδή είμαι η μόνη στο σπίτι που μπαίνει σε μμμ, καθώς όλοι οι άλλοι στην οικογένεια είναι δίπλα στην δουλειά και στην σχολή, φοβάμαι μη τους κολλήσω... Εγώ ήμουν που τους κόλλησα κοβιντ, αν τους κολλήσω και ευλογιά θα πεθάνω
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Ρε συ αν έμενα μόνη μου δεν θα με ένοιαζε, αλλά επειδή είμαι η μόνη στο σπίτι που μπαίνει σε μμμ, καθώς όλοι οι άλλοι στην οικογένεια είναι δίπλα στην δουλειά και στην σχολή, φοβάμαι μη τους κολλήσω... Εγώ ήμουν που τους κόλλησα κοβιντ, αν τους κολλήσω και ευλογιά θα πεθάνω
Μαναρι μου σε νιωθω απολυτα,αλλα δεν μεταδιδεται τοσο ευκολα το βλεπεις το λενε ολοι οι γιατροι! Μην φοβου....χαλαρωσε! :hug:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κολλάει δύσκολα ΑΝ είναι ο ίδιος ιός με αυτόν που απαντάται στην Αφρική. Αν έχει μεταλλαχθεί και μεταδίδεται πιο εύκολα, δεν το γνωρίζουμε ακόμα. Εγώ περιμένω τα αποτελέσματα του genome sequencing του ιού. Το γεγονός όμως ότι έχει εξαπλωθεί σε τόσες χώρες εκτός Αφρικής, ειναι ανησυχητικό διότι υποδηλώνει community spread.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Επισης δεν ειναι θανατηφορα αυτη η φαση της ευλογιας.,οπως φαινεται καθολου..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε συ αν έμενα μόνη μου δεν θα με ένοιαζε, αλλά επειδή είμαι η μόνη στο σπίτι που μπαίνει σε μμμ, καθώς όλοι οι άλλοι στην οικογένεια είναι δίπλα στην δουλειά και στην σχολή, φοβάμαι μη τους κολλήσω... Εγώ ήμουν που τους κόλλησα κοβιντ, αν τους κολλήσω και ευλογιά θα πεθάνω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενας στις 50 επαφες κολλανε λενε οι γιατροι.Δηλαδη ενας που νοσει και ερθει σε επαφη με 50 ατομα ο ΕΝΑΣ θα κολλησει.Φαντασου! Αλλα το περιεργο ειναι γιατι εχει ερθει εδω στην ευρωπη και γενικα στον δυτικο κοσμο ενω πριν δεν ηταν ετσι!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Καλημερα!
Μην γελασετε

(οκ γελαστε αν σας ερθει... :hehe: ) αλλα μου ηρθε μια ιδεα βλεποντας το τι λενε οι επιστημονες.Τους προβληματιζει ΠΟΛΥ το πως εξαπλωθηκε στην δυση ετσι και κυριως ευρωπη.Ειναι μυστηριο ολο αυτο!
Και μου ηρθε μια λεξη στο μυαλο.

Πουτιν!
Να το διοχετευσε στην ΕΕ ! Μαλιστα η Ρωσια μονο εχει κρατησει σε εργαστηρια της τον παλιο ιο της κανονικης ευλογιας!

Εχει γουστο;:bunny:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top