Αντίο Κώστα Βουτσά

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


Με τον παιχνιδιάρικo χαρακτήρα του, την ανάλαφρη διάθεσή του, το πληθωρικό και μπριόζικο παίξιμό του, οι ερμηνείες του Κώστα Βουτσά αποτελούσαν εγγύηση γέλιου και αγαπήθηκαν όσο λίγες από το ελληνικό κοινό

news24726 Φεβρουαρίου 2020 07:02
Νωρίς το πρωί της Τετάρτης, έφυγε από τη ζωή ο αγαπημένος ηθοποιός Κώτσας Βουτσάς σε ηλικία 88 χρονών. Η είδηση του θανάτου του καταξιωμένου και δημοφιλή κωμικού ηθοποιού που άφησε ανεξίτηλο στίγμα στον χρυσό ελληνικό κινηματογράφο και το θέατρο, με την καλλιτεχνική του διαδρομή να ξεπερνά τα 70 χρόνια, σκορπά θλίψη και συγκίνηση σε όλη τη χώρα.
Τον τελευταίο καιρό αντιμετώπιζε προβλήματα με την υγεία του και νοσηλευόταν στο Νοσοκομείο «Αττικόν». Σύμφωνα με ανακοίνωση του νοσοκομείου, ο Κώστας Βουτσάς στις 7 Φεβρουαρίου παρουσίασε συμπτώματα λοίμωξης αναπνευστικού και επιβάρυνσης της καρδιακής και της αναπνευστικής του λειτουργίας και μεταφέρθηκε στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας.
Σύμφωνα με το ιατρικό ανακοινωθέν του Νοσοκομείο «Αττικόν», ο αγαπημένος ηθοποιός άφησε την τελευταία του πνοή στις 02.24 τα ξημερώματα:
«Ο Κώστας Βουτσάς εισήχθη στο Π.Γ.Ν. «ΑΤΤΙΚΟΝ» στις 7 Φεβρουαρίου 2020 με λοίμωξη του αναπνευστικού και σημαντική καρδιακή και αναπνευστική δυσλειτουργία, που οδήγησαν σε διασωλήνωση και εισαγωγή στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας. Ετέθη σε μηχανική υποστήριξη της αναπνοής και της νεφρικής λειτουργίας. Η κατάστασή του σταθεροποιήθηκε αρχικά αλλά την 24η Φεβρουάριου το βράδυ παρουσίασε σημαντική επιδείνωση, που εξελίχθηκε σε πολυοργανική ανεπάρκεια και κατέληξε πάρα τις γενόμενες θεραπευτικές παρεμβάσεις, στις 26/02/2020 στις 02:24.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.
Ένας από τους κορυφαίους και καλύτερους Έλληνες ηθοποιούς. Ο μοναδικός που όχι μόνο έφτασε σε αυτή την ηλικία αλλά έπαιζε συνεχώς στο θέατρο ακόμα και μετά τα 85 του κάτι που τον έκανε ανθρώπινο φαινόμενο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Το περιμένα όταν είχα διαβάσει για την λοίμωξη . Πολύ κρίμα :/: .
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Εντάξει. Τα είχε τα χρόνια του.μακάρι όλοι να πεθαίναν μεγάλοι.

Χμμ κοίτα είναι ανάλογα . Άλλοι φτάνουν μεγάλες ηλικίες και δεν έχουν ζήσει τίποτα και άλλοι πεθαίνουν σε μικρές ηλικίες και έχουν ζήσει πάρα πολλά ή τα μέγιστα που τους επιτρέπει ο όσος χρόνος τους . Γι'αυτό πλέον λέω οτι καλύτεραν να ζήσεις ένα εύλογο διάστημα σαν άρχοντας παρά 60-70 χρόνια μέσα στην μιζέρια . Ωστόσο ναι,για αυτό είπα οτι το περίμενα,συνήθως τέτοιες ηλικίες και λοίμωξη σημαίνουν θάνατος .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Τον μεσαίωνα πάντως πεθαίναν γύρω στα 40 μιλάμε οι μεγάλοι που είχαν τα μέσα οι άλλοι λογικά νεώτεροι.

Ακόμα και αυτά τα 40 χρόνια όμως ήταν το λιγότερο επίπονα για πολλούς .
Επομένως η ζωή έχει νόημα μόνο όταν είναι ελεύθερη και ωραία ,ειδάλλως πρόκειται για αναμονή,μέχρι τον θάνατο .
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό μοιάζει με ευχή αλλά μπορεί να είναι και κατάρα :ermm:
κου-κου:teasing:
Να γίνεις βουλευτής.
μπορεί κ να είμαι.τ point?
Χμμ κοίτα είναι ανάλογα . Άλλοι φτάνουν μεγάλες ηλικίες και δεν έχουν ζήσει τίποτα και άλλοι πεθαίνουν σε μικρές ηλικίες και έχουν ζήσει πάρα πολλά ή τα μέγιστα που τους επιτρέπει ο όσος χρόνος τους . Γι'αυτό πλέον λέω οτι καλύτεραν να ζήσεις ένα εύλογο διάστημα σαν άρχοντας παρά 60-70 χρόνια μέσα στην μιζέρια . Ωστόσο ναι,για αυτό είπα οτι το περίμενα,συνήθως τέτοιες ηλικίες και ,λοίμωξη σημαίνουν θάνατος .
είναι λάθος αυτό το μέγιστό που λες. Δεν μπορούμε να το κρίνουμε εμείς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
κου-κου:teasing:
μπορεί κ να είμαι.τ point?
είναι λάθος αυτό το μέγιστό που λες. Δεν μπορούμε να το κρίνουμε εμείς.

Προφανώς σε σύγκριση με άλλους πάντα καθώς αντικειμενικά το ζω χάλια ή υπέροχα δεν έχει αυστηρό τρόπο ορισμού ,ούτε μπορεί αντικειμενικά όπως λες να προσδιοριστεί . Επομένως το αναφέρω πιο πολύ ως νοητικό άκρο .
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,660 μηνύματα.
Ακόμα και αυτά τα 40 χρόνια όμως ήταν το λιγότερο επίπονα για πολλούς .
Επομένως η ζωή έχει νόημα μόνο όταν είναι ελεύθερη και ωραία ,ειδάλλως πρόκειται για αναμονή,μέχρι τον θάνατο .

Για τον Βουτσά πάντως που είναι το θέμα μας σε καμιά περίπτωση δεν ίσχυε αυτό, μέχρι πριν έναν μήνα όπως διάβασα έπαιζε κανονικά στο θέατρο κάθε μέρα.
 

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενταξει,εφυγε ο Βουτσας... Ε,και;;; Δλδ η δικη του ζωη αξιζε ενω των αλλων.ανθρωπων που πεθαινουν,οχι;;; Δεν αποδεχομαι την ιδιαιτερη τιμη που κανουν σε διασημους ανθρωπουν οταν πεθαινουν.Το βρισκω υποτιμητικο για τον υπολοιπο κοσμο!
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Εντάξει, κάποιοι αισθάνονται την ανάγκη να "αποχαιρετήσουν" ηχηρά ένα διάσημο πρόσωπο που, για όποιο δικό τους λόγο, θεωρούν σπουδαίο. Ως εκεί καλά, αλλά να παραχωρεί ο Κυριάκος τάφο στο Α νεκροταφείο (το επισημαίνω με κάθε σεβασμό στη μνήμη του νεκρού) λες και ήταν ο εφευρέτης της πενικιλίνης... θα φέρει ψήφους όμως αυτός ο τάφος ξέρεις ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Ενταξει,εφυγε ο Βουτσας... Ε,και;;; Δλδ η δικη του ζωη αξιζε ενω των αλλων.ανθρωπων που πεθαινουν,οχι;;; Δεν αποδεχομαι την ιδιαιτερη τιμη που κανουν σε διασημους ανθρωπουν οταν πεθαινουν.Το βρισκω υποτιμητικο για τον υπολοιπο κοσμο!

Λες και δεν το ξέρεις. Στην Ελλάδα μετά το 1830, μας αρέσει το υπερθέαμα του καραγκιόζη σε όλα: χαρά και λύπη. Δεν λέω να μην τιμήσουμε τον νεκρό και εννοείται ότι κανείς δεν αμφισβητεί την προσφορά του σύγχρονο Ελληνικό Θέατρο και Κινηματογράφο. Το πρόβλημα είναι στην ανθρωποφαγία των γύρω, που μαζεύτηκαν σε αυτή την ιδιαίτερη στιγμή να πάρουν λίγο δόξα είτε με τα άκυρα ρούχα που φοράνε σε κάτι κηδείες επωνύμων (βλ. συναδέλφους καλλιτέχνες) και τον διαγωνισμό σε μεγάλο μαύρο γυαλί (όσο πιο μεγάλος ο φακός τόσο πιο πολύ πένθος ή περισσότερο καλλιτεχνικό ταλέντο / σνομπισμό) ή στις κομματικές προτιμήσεις του νεκρού. Αυτό δείχνει το πολιτισμικό κενό της χώρας μας. Βέβαια τα ΜΜΕ καλά κάνουν και το παρουσιάζουν ως υπερθέαμα γιατί είναι η βιομηχανία του θεάματος. Το ερώτημα είναι πόσοι πραγματικά λυπήθηκαν με τον θάνατο αυτού του ανθρώπου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Απλοί και διάσημοι, ελίτ και λαός, όλων η ζωή την ίδια αξία έχει. Ο θάνατος μιας διασημότητας παίρνει περισσότερη έκταση γιατί ήταν ακριβώς μες τα πράγματα για δεκαετίες.


Εμένα επι παραδείγματι, δεν με ξέρει κανένας, όταν πεθάνω η ανθρωπότητα θα συνεχίσει κανονικά και δε θα ανοίξει μύτη, ούτε θα γίνει ιδιαίτερη μνεία στη θεϊκή μου υπόσταση. Ξέρω, άδικο, αλλά έτσι είναι η ζωή. (Απλά για το γαμώτο γράφτε πάνω στο μνήμα μου "ήταν γαμάτος αλλά τα έκανε όλα σκατά στη ζωή του")

Εντός θέματος τώρα:

Δε με νοιάζει ποιός ήταν ο Βουτσάς, διάσημος ή όχι, δεξιός αριστερός, κοντός ψηλός, εμένα μου ήταν συμπαθής και τον θεωρούσα ταλαντούχο στο πεδίο του. Υποκριτική; Υποκριτική. Αυτό ήξερε να κάνει ο άνθρωπος και το έκανε καλά.

Ελπίζω να έζησε τα περισσότερα απ' όσα επιθυμούσε και καλό του ταξίδι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,321 μηνύματα.
Απλοί και διάσημοι, ελίτ και λαός, όλων η ζωή την ίδια αξία έχει. Ο θάνατος μιας διασημότητας παίρνει περισσότερη έκταση γιατί ήταν ακριβώς μες τα πράγματα για δεκαετίες.


Εμένα επι παραδείγματι, δεν με ξέρει κανένας, όταν πεθάνω η ανθρωπότητα θα συνεχίσει κανονικά και δε θα ανοίξει μύτη, ούτε θα γίνει ιδιαίτερη μνεία στη θεϊκή μου υπόσταση. Ξέρω, άδικο, αλλά έτσι είναι η ζωή. (Απλά για το γαμώτο γράφτε πάνω στο μνήμα μου "ήταν γαμάτος αλλά τα έκανε όλα σκατά στη ζωή του")

Εντός θέματος τώρα:

Δε με νοιάζει ποιός ήταν ο Βουτσάς, διάσημος ή όχι, δεξιός αριστερός, κοντός ψηλός, εμένα μου ήταν συμπαθής και τον θεωρούσα ταλαντούχο στο πεδίο του. Υποκριτική; Υποκριτική. Αυτό ήξερε να κάνει ο άνθρωπος και το έκανε καλά.

Ελπίζω να έζησε τα περισσότερα απ' όσα επιθυμούσε και καλό του ταξίδι.
Μια ένσταση έχω στο μήνυμα σου.Το υποκριτική φαίνεται ότι το λες κάπως υποτιμητικά.Νομίζω.
Καθόλου δεν θα έπρεπε ,το αντίθετο.
Δεν είναι καθόλου εύκολη η υποκριτική ,οι περισσότεροι δεν το κατέχουν το άθλημα και είναι απο τις υψηλότερες τέχνες.
Υποκλίνομαι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Μια ένσταση έχω στο μήνυμα σου.Το υποκριτική φαίνεται ότι το λες κάπως υποτιμητικά.Νομίζω.
Καθόλου δεν θα έπρεπε ,το αντίθετο.
Δεν είναι καθόλου εύκολη η υποκριτική ,οι περισσότεροι δεν το κατέχουν το άθλημα και είναι απο τις υψηλότερες τέχνες.
Υποκλίνομαι.

Οχι αγάπη μου, κι εγω θέατρο έχω παίξει με κοστούμια (βασικά αρχαίες στολές ήταν αλλά τέσπα) και λοιπά. Καθόλου υποτιμητικά. Το λέω για όσους αναρρωτηθούν "και τι έκανε".
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,321 μηνύματα.
Οχι αγάπη μου, κι εγω θέατρο έχω παίξει με κοστούμια (βασικά αρχαίες στολές ήταν αλλά τέσπα) και λοιπά. Καθόλου υποτιμητικά. Το λέω για όσους αναρρωτηθούν "και τι έκανε".
Χαίρομαι πολύ.
Είμαστε λοιπόν και συνάδελφοι. :vroum: Κατά μία έννοια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Προσωπικά ας μην ανήκω στο χώρο της υποκριτικής, θεωρώ το επάγγελμα του ηθοποιού ως το δυσκολότερο όλων καθώς υπερβαίνεις καθημερινά τον εαυτό σου σε μια προσωπικότητα που δεν είσαι εσύ για να μην...φας γιαούρτια. Ο καλός ηθοποιός όπως είπε και ο μέγιστος Βογιατζής του Ελληνικού κινηματογράφου δεν προέρχεται από βουτυράτη ζωή αλλά έχει κάνει άλλα επαγγέλματα λόγω ανάγκης. Αλλιώς δεν μπορείς να μεταφέρεις την κοινωνία στο σανίδι όσο Ίψεν και να μελετήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top