Αντιμετώπιση χωρισμού

efiger

Νεοφερμένος

Η efiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι μου πήρε καιρό να ξεπεράσω την απόρριψη. Βασικά θεωρουσα ότι δεν ημουν αξια για κάτι καλό και έβγαινε προς τα έξω. Η φίλη μου αυτή όσο ήταν ελευθερη μπορεί να της μίλαγε κάποιος όταν βγαίναμε αλλά ήταν πολυ ουδετερη. Είναι από τους ανθρώπους που θα μιλήσουν σε αρκετά άτομα (γυναικες ή άντρες) επειδή έτσι είναι. Εγώ είμαι πιο επιλεκτική με παρεες (για τις σχέσεις δεν λεω τπτ γιατί δεν ημουν κ τόσο). Απλά αυτή η φίλη μου είναι πιο χαλαρή σαν άνθρωπος. Όσο για το τι να ξεκαθαρίσω... Κατά βάθος ξέρω ότι δεν υπάρχει κάτι αλλά μάλλον με πιανει ο μαζοχισμός μου και το επαναφέρω. Τόσο καιρό ημουν σε ένταση και πραγματικα τωρα που είμαι ήρεμη είναι σαν να αποζητω πάλι την ένταση. Τρελό αλλά το κάνω κ αυτό. 😁
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι μου πήρε καιρό να ξεπεράσω την απόρριψη. Βασικά θεωρουσα ότι δεν ημουν αξια για κάτι καλό και έβγαινε προς τα έξω. Η φίλη μου αυτή όσο ήταν ελευθερη μπορεί να της μίλαγε κάποιος όταν βγαίναμε αλλά ήταν πολυ ουδετερη. Είναι από τους ανθρώπους που θα μιλήσουν σε αρκετά άτομα (γυναικες ή άντρες) επειδή έτσι είναι. Εγώ είμαι πιο επιλεκτική με παρεες (για τις σχέσεις δεν λεω τπτ γιατί δεν ημουν κ τόσο). Απλά αυτή η φίλη μου είναι πιο χαλαρή σαν άνθρωπος. Όσο για το τι να ξεκαθαρίσω... Κατά βάθος ξέρω ότι δεν υπάρχει κάτι αλλά μάλλον με πιανει ο μαζοχισμός μου και το επαναφέρω. Τόσο καιρό ημουν σε ένταση και πραγματικα τωρα που είμαι ήρεμη είναι σαν να αποζητω πάλι την ένταση. Τρελό αλλά το κάνω κ αυτό. 😁

Δεν ειναι θέμα μαζοχισμού μονο... ο τύπος αυτος οπως τον περιγράφεις ηταν επικινδυνος εφοσον ηταν τοσο παραλογα ζηλιάρης. Αυτο οντως ειναι κουσούρι. Δεν μπορει να του λές εσύ οτι θές να βγεις με μια φιλη κ αυτος να φαντάζεται οτι τον κερατώνεις κ να κάνει σαν υστερικος στα μηνύματα κ να σου λεει οτι θέλει να αυτοκτονησει.

Αν το μυαλο κάποιου ή κάποιας δεν λειτουργει σωστα κ δεν ξέρει να εκτιμάει πράγματα... η απορριψη τους ειναι τελικα τοσο σημαντική για σένα ;
 

efiger

Νεοφερμένος

Η efiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν ειναι θέμα μαζοχισμού μονο... ο τύπος αυτος οπως τον περιγράφεις ηταν επικινδυνος εφοσον ηταν τοσο παραλογα ζηλιάρης. Αυτο οντως ειναι κουσούρι. Δεν μπορει να του λές εσύ οτι θές να βγεις με μια φιλη κ αυτος να φαντάζεται οτι τον κερατώνεις κ να κάνει σαν υστερικος στα μηνύματα κ να σου λεει οτι θέλει να αυτοκτονησει.

Αν το μυαλο κάποιου ή κάποιας δεν λειτουργει σωστα κ δεν ξέρει να εκτιμάει πράγματα... η απορριψη τους ειναι τελικα τοσο σημαντική για σένα ;
Πλεον δεν είναι τόσο σημαντική ή απόρριψη αλλά παλιοτερα ήταν. Ωρίμασα κ λιγο παραπανω αυτά τα δυο χρόνια. Είδα τα όρια μου και συνειδητοποίησα διαφορα για τον εαυτό μου που πριν τα παρεβλεπα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Τόσο καιρό ημουν σε ένταση και πραγματικα τωρα που είμαι ήρεμη είναι σαν να αποζητω πάλι την ένταση. Τρελό αλλά το κάνω κ αυτό. 😁

Οσο το κάνεις τέτοια, τέτοιους θα προσελκύεις.... γιατι ένας ανθρωπος που εστιάζει αλλού στην ουσια πχ στη συντροφικοτητα.... στα συναισθηματα.... στο καλο σέξ... στην σωστη επικοινωνια σορρυ αλλα δεν θα κατσει να παιξει τέτοια παιχνιδια... θα κουραστει κ μονο που θα τα ακουσει. Οποτε ο μονος που δεν θα κουραστει ειναι οποιος τρέφεται απο τις εντάσεις και τα θελω να αυτοκτονησω επειδη η κοπελα που έχει σχέση βγηκε με μια φιλη της.... ακου ατακα ρε φιλε... τι psycho κοσμος κυκλοφορει ρε πστ.

Εγω αμα έβλεπα οτι κάποια ειναι μπλεγμένη σε τέτοια θα ειχα γίνει λούης. Αυτη βεβαια θα νομιζε οτι" ελα μωρε αυτος εψαχνε απλα ευκολα να πηδηξει για αυτο κ σηκωθηκε κ έφυγε".
 

efiger

Νεοφερμένος

Η efiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Οσο το κάνεις τέτοια, τέτοιους θα προσελκύεις.... γιατι ένας ανθρωπος που εστιάζει αλλού στην ουσια πχ στη συντροφικοτητα.... στα συναισθηματα.... στο καλο σέξ... στην σωστη επικοινωνια σορρυ αλλα δεν θα κατσει να παιξει τέτοια παιχνιδια... θα κουραστει κ μονο που θα τα ακουσει. Οποτε ο μονος που δεν θα κουραστει ειναι οποιος τρέφεται απο τις εντάσεις και τα θελω να αυτοκτονησω επειδη η κοπελα που έχει σχέση βγηκε με μια φιλη της.... ακου ατακα ρε φιλε... τι psycho κοσμος κυκλοφορει ρε πστ.

Εγω αμα έβλεπα οτι κάποια ειναι μπλεγμένη σε τέτοια θα ειχα γίνει λούης. Αυτη βεβαια θα νομιζε οτι" ελα μωρε αυτος εψαχνε απλα ευκολα να πηδηξει για αυτο κ σηκωθηκε κ έφυγε".
Φάση είναι κ αυτό θα περασει. Να βρω κ μια δουλειά και θα είναι καλυτερα. Τόσο ελευθερο χρόνο που έχω τώρα όλο τέτοια σκέφτομαι. Όσο για αυτό που λες στο τέλος δεν σε αδικω καθόλου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Φάση είναι κ αυτό θα περασει. Να βρω κ μια δουλειά και θα είναι καλυτερα. Τόσο ελευθερο χρόνο που έχω τώρα όλο τέτοια σκέφτομαι. Όσο για αυτό που λες στο τέλος δεν σε αδικω καθόλου.

Καλή επιτυχία λοιπόν και με έναν καλό συντροφο.... που οταν θα βγαινεις εξω δεν θα παθαινει εγκεφαλικο. ΛΟΛ

δεν ξερω ρε γαμωτο εμενα δεν θα με ενοχλουσε η κοπελα να βγαινει με φιλες της.... τα όρια τα ξέρει. Εφοσον ειναι σε σχέση δεν χρειαζεται να τα συζητάμε συνεχεια καταντάει κουραστικό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
... Κατά βάθος ξέρω ότι δεν υπάρχει κάτι αλλά μάλλον με πιανει ο μαζοχισμός μου και το επαναφέρω. Τόσο καιρό ημουν σε ένταση και πραγματικα τωρα που είμαι ήρεμη είναι σαν να αποζητω πάλι την ένταση. Τρελό αλλά το κάνω κ αυτό. 😁
Καλημέρα!
Λίγο άσχημη λέξη δεν χρησιμοποιείς για μια ουσιαστική κακοιποιητικη σχέση που πέρασες και στο λέω από τώρα ξεκάθαρα με όλα αυτά που διαβάζω οτι επειδή έχει τύχει να μιλήσω με μερικές γυναίκες πάνω ακριβώς σε αυτό το θέμα, δεν θα μπορέσεις να την αποβάλλεις χωρίς επαγγελματική βοήθεια ώστε να αντιληφθείς το πραγματικο μέγεθος της επιρροής που έχει περάσει αυτος ο άνθρωπος επάνω σου .

Μας περιεγραψες ένα άκρως ζηλιάρη,εγωιστικό, κομπλεξικό και χειριστικο τύπο που έβγαλε όλα τα δικά του κόμπλεξ και ανασφαλειες σε ένα επίσης ευάλωτο χαρακτήρα.
Βρήκε έδαφος σαν να λέμε και όσο έσπερνε τα δικά του ζιζάνια αντί να του τα ξεριζωνεις,εσύ τα καλλιεργουσες με την δική σου αποδεκτικη συμπεριφορά με αποτέλεσμα να νιώθεις όλα αυτά που νιώθεις σήμερα...
Κάθε φορά που έφευγες και ξαναγυρνουσες τόσο πιο πολύ του επιβεβαιωνες πόσο πρόσφορο έδαφος είχε βρει αυτός ο τύπος..

Τύψεις και ενοχές αντί να νιώσεις το μεγαλύτερο αίσθημα ελευθερίας που απαλαχτηκες από ένα τέτοιο τύπο μόνο αποτύπωμα μια χειριστικης σχέσης ειναι ..
Να είσαι σίγουρη κορίτσι μου πως τέτοιοι τύποι έχουν την ικανότητα με τον άκρως χειριστικο τους τρόπο να σε κάνουν να νιώθεις πως εσυ φταις για όλα ...
Σε παρασύρουν στον ρυθμό τους χωρίς να το καταλάβεις, ακόμα και ο ποιο δυνατός άνθρωπος να ήσουν μέχρι εκείνη την στιγμή και αυτό θέλω να το κρατήσεις σαν πρωταρχικό και κυρίαρχο γεγονός ώστε να σποβαλλεις τελείως το ενδεχόμενο ότι φταις μόνο εσύ για όλο αυτό ..

Φαντάζομαι στην αρχή θα ήταν ο ιδανικός σύντροφός?
Ο καθ όλα υπέροχος τύπος που σε φροντίζει και σε προστατεύει μέχρι να αρχίσει να εκδηλώνει όλα αυτά?
Εσένα φυσικά σου άρεσε όλο αυτό?
Φαντάζομαι κολακευτικές ακόμα περισσότερο με την διαφορά ηλικίας?

Να σταθούμε όμως στο θέμα του δικού σου προβλήματος υγείας και κατά πόσο αυτό μπορεί να είναι η αιτία για όλα αυτά που πέρασες ή περνάς?
Νομίζεις ότι ίσως αυτό οφείλεται ότι είσαι φοβισμένη και θες να είσαι πλέον σε μια σχέση ακόμα και κακοιποιητικη ?
Γενικά αισθάνεσαι περισσότερο ασφάλεια όταν στο μυαλό σου ή ζωή σου έχει μπει στο κουτάκι "είμαι σε σχέση άρα αξίζω και είμαι ασφαλής " ;

Κατηγορείς τον ευατο σου σε κάποια θέματα γιατί πιστεύεις ότι λόγου αυτού δεν χειριστικες κάποια πράγματα καλά και νομίζεις ότι προκαλούσες εσύ ή ίδια με τον τρόπο σου αυτή την κακή συμπεριφορά του ?
Με λίγα λόγια έχεις φτάσει στο σημείο της ενοχής?
Νομίζω όσο σε διαβάζω έχεις πάρει όλη αυτή την πορεία της σχεσης σας και έχεις επομιστει μονο εσύ όλο το βάρος των απαράδεκτων συμπεριφορών του ,σου έχει περάσει άψογα το κομμάτι τις ενοχής γι αυτό και είχες τα πισωγύρισμα και γενικά ο τύπος πήρε ένα ζυμάρι στα χέρια του και κατάφερε και το έπλασε με τέτοιο τρόπο ώστε να μην αντιλσμβανεσαι ότι οποιαδήποτε στοιχείο της προσωπικότητας σου που προϋπήρχε χάθηκε με την πίεση που του ασκήθηκε ώστε να του δώσει το τελικό σχήμα που μόνο εκείνων εξυπηρετούσε...
Αντιλαμβανεσαι ότι πολλά στοιχεία σου πλέον είναι δικά του κομμάτια?

Και κάτι πολύ σημαντικό που δεν πρόσεξα αν αναφέρθηκε..
Έχεις πάει ποτέ να μιλήσεις σε ειδικό για το πως θα διαχειριζεσαι το δικό σου θέμα με την υγεία σου ωστε να μην σε φοβίζει γενικά στην ζωή σου ?
Το να μεγαλώνεις σε ένα προστατευμενο περιβάλλον από μόνο του σίγουρα δεν είναι καλό πόσο μάλλον να επιβάλλεται να μεγαλώνεις λόγο θεμάτων υγείας...

Αν θέλεις πάρε μια μια τις ερωτήσεις μου και απάντησε σε ενα τετράδιο με ηρεμία..

Έπειτα κάτσε και γράψε ποια τα θετικά αυτής τις σχέσης και ποια τα αρνητικά για να δεις ποια θα υπερισχύουν..
Είμαι σίγουρη ότι θα χρειαστεί τις διπλές σελίδες για τα αρνητικά...
Μετά ξαναδιάβασε όλα αυτά που έγραψες αλλά με την σκέψη ενος τρίτου ατόμου και πεσμου αν πρότεινες ποτέ σε ένα φίλο σου ή φίλη σου να συνεχίσει να ειναι σε μια τέτοια σχέση..
Νομίζω ότι θα τους έλεγες πως είναι πολύ δυνατοί που κατάφεραν και βγήκαν από όλο αυτό και πως αξίζουν πολλά περισσότερα και πρέπει να παλέψουν γι αυτά..
Θα τους ελεγες ακόμα περισσότερα και θα τους έδειχνες ποσο τους αγαπάς και θέλεις το καλό τους ..

Μετα από όλα αυτά λοιπόν δεν νομίζεις ότι πρέπει να δείξεις και εσύ στον ευατο σου πόσο τον αγαπάς και ότι αξίζεις πολλά περισσότερα? ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

efiger

Νεοφερμένος

Η efiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλή επιτυχία λοιπόν και με έναν καλό συντροφο.... που οταν θα βγαινεις εξω δεν θα παθαινει εγκεφαλικο. ΛΟΛ

δεν ξερω ρε γαμωτο εμενα δεν θα με ενοχλουσε η κοπελα να βγαινει με φιλες της.... τα όρια τα ξέρει. Εφοσον ειναι σε σχέση δεν χρειαζεται να τα συζητάμε συνεχεια καταντάει κουραστικό.
Χαχα αυτό με το εγκεφαλικό ήταν το κάτι άλλο. Εσυ εισαι διαφορετικός χαρακτήρας προφανως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα!
Λίγο άσχημη λέξη δεν χρησιμοποιείς για μια ουσιαστική κακοιποιητικη σχέση που πέρασες και στο λέω από τώρα ξεκάθαρα με όλα αυτά που διαβάζω οτι επειδή έχει τύχει να μιλήσω με μερικές γυναίκες πάνω ακριβώς σε αυτό το θέμα, δεν θα μπορέσεις να την αποβάλλεις χωρίς επαγγελματική βοήθεια ώστε να αντιληφθείς το πραγματικο μέγεθος της επιρροής που έχει περάσει αυτος ο άνθρωπος επάνω σου .

Μας περιεγραψες ένα άκρως ζηλιάρη,εγωιστικό, κομπλεξικό και χειριστικο τύπο που έβγαλε όλα τα δικά του κόμπλεξ και ανασφαλειες σε ένα επίσης ευάλωτο χαρακτήρα.
Βρήκε έδαφος σαν να λέμε και όσο έσπερνε τα δικά του ζιζάνια αντί να του τα ξεριζωνεις,εσύ τα καλλιεργουσες με την δική σου αποδεκτικη συμπεριφορά με αποτέλεσμα να νιώθεις όλα αυτά που νιώθεις σήμερα...
Κάθε φορά που έφευγες και ξαναγυρνουσες τόσο πιο πολύ του επιβεβαιωνες πόσο πρόσφορο έδαφος είχε βρει αυτός ο τύπος..

Τύψεις και ενοχές αντί να νιώσεις το μεγαλύτερο αίσθημα ελευθερίας που απαλαχτηκες από ένα τέτοιο τύπο μόνο αποτύπωμα μια χειριστικης σχέσης ειναι ..
Να είσαι σίγουρη κορίτσι μου πως τέτοιοι τύποι έχουν την ικανότητα με τον άκρως χειριστικο τους τρόπο να σε κάνουν να νιώθεις πως εσυ φταις για όλα ...
Σε παρασύρουν στον ρυθμό τους χωρίς να το καταλάβεις, ακόμα και ο ποιο δυνατός άνθρωπος να ήσουν μέχρι εκείνη την στιγμή και αυτό θέλω να το κρατήσεις σαν πρωταρχικό και κυρίαρχο γεγονός ώστε να σποβαλλεις τελείως το ενδεχόμενο ότι φταις μόνο εσύ για όλο αυτό ..

Φαντάζομαι στην αρχή θα ήταν ο ιδανικός σύντροφός?
Ο καθ όλα υπέροχος τύπος που σε φροντίζει και σε προστατεύει μέχρι να αρχίσει να εκδηλώνει όλα αυτά?
Εσένα φυσικά σου άρεσε όλο αυτό?
Φαντάζομαι κολακευτικές ακόμα περισσότερο με την διαφορά ηλικίας?

Να σταθούμε όμως στο θέμα του δικού σου προβλήματος υγείας και κατά πόσο αυτό μπορεί να είναι η αιτία για όλα αυτά που πέρασες ή περνάς?
Νομίζεις ότι ίσως αυτό οφείλεται ότι είσαι φοβισμένη και θες να είσαι πλέον σε μια σχέση ακόμα και κακοιποιητικη ?
Γενικά αισθάνεσαι περισσότερο ασφάλεια όταν στο μυαλό σου ή ζωή σου έχει μπει στο κουτάκι "είμαι σε σχέση άρα αξίζω και είμαι ασφαλής " ;

Κατηγορείς τον ευατο σου σε κάποια θέματα γιατί πιστεύεις ότι λόγου αυτού δεν χειριστικες κάποια πράγματα καλά και νομίζεις ότι προκαλούσες εσύ ή ίδια με τον τρόπο σου αυτή την κακή συμπεριφορά του ?
Με λίγα λόγια έχεις φτάσει στο σημείο της ενοχής?
Νομίζω όσο σε διαβάζω έχεις πάρει όλη αυτή την πορεία της σχεσης σας και έχεις επομιστει μονο εσύ όλο το βάρος των απαράδεκτων συμπεριφορών του ,σου έχει περάσει άψογα το κομμάτι τις ενοχής γι αυτό και είχες τα πισωγύρισμα και γενικά ο τύπος πήρε ένα ζυμάρι στα χέρια του και κατάφερε και το έπλασε με τέτοιο τρόπο ώστε να μην αντιλσμβανεσαι ότι οποιαδήποτε στοιχείο της προσωπικότητας σου που προϋπήρχε χάθηκε με την πίεση που του ασκήθηκε ώστε να του δώσει το τελικό σχήμα που μόνο εκείνων εξυπηρετούσε...
Αντιλαμβανεσαι ότι πολλά στοιχεία σου πλέον είναι δικά του κομμάτια?

Και κάτι πολύ σημαντικό που δεν πρόσεξα αν αναφέρθηκε..
Έχεις πάει ποτέ να μιλήσεις σε ειδικό για το πως θα διαχειριζεσαι το δικό σου θέμα με την υγεία σου ωστε να μην σε φοβίζει γενικά στην ζωή σου ?
Το να μεγαλώνεις σε ένα προστατευμενο περιβάλλον από μόνο του σίγουρα δεν είναι καλό πόσο μάλλον να επιβάλλεται να μεγαλώνεις λόγο θεμάτων υγείας...

Αν θέλεις πάρε μια μια τις ερωτήσεις μου και απάντησε σε ενα τετράδιο με ηρεμία..

Έπειτα κάτσε και γράψε ποια τα θετικά αυτής τις σχέσης και ποια τα αρνητικά για να δεις ποια θα υπερισχύουν..
Είμαι σίγουρη ότι θα χρειαστεί τις διπλές σελίδες για τα αρνητικά...
Μετά ξαναδιάβασε όλα αυτά που έγραψες αλλά με την σκέψη ενος τρίτου ατόμου και πεσμου αν πρότεινες ποτέ σε ένα φίλο σου ή φίλη σου να συνεχίσει να ειναι σε μια τέτοια σχέση..
Νομίζω ότι θα τους έλεγες πως είναι πολύ δυνατοί που κατάφεραν και βγήκαν από όλο αυτό και πως αξίζουν πολλά περισσότερα και πρέπει να παλέψουν γι αυτά..
Θα τους ελεγες ακόμα περισσότερα και θα τους έδειχνες ποσο τους αγαπάς και θέλεις το καλό σου ..

Μετα από όλα αυτά λοιπόν δεν νομίζεις ότι πρέπει να δείξεις και εσύ στον ευατο σου πόσο τον αγαπάς και ότι αξίζεις πολλά περισσότερα? ;)
Εχω παει σε ειδικό και πηγαινω ακόμα και ισχυουν σε μεγάλο βαθμό αυτά που λες. Ένιωθα πολλες ενοχές στην διάρκεια της σχέσης και ενώ δεν πρόκειται να επιστρέψω ξανά νιωθω κάπως σαν να πρέπει να δικαιολογήσω την παραμονη μου σε αυτή τη σχέση προσπαθώντας εν μέρει να βρω τι έκανα λάθος εγώ. Ότι του τυπου δε μπορεί να ταν τόσο απαίσιος κτλ. Τώρα όχι συνέχεια βέβαια αλλά και πάλι το κάνω κάπως. Το θετικό είναι ότι πλέον ξανά έφτιαξα τις σχέσεις μου με φίλες κ φίλους που είχα και δεν το αλλάζω . Όσο για το ότι ένιωθα ότι αξιζω όταν είμαι σε σχέση... Οχι ακριβώς. Απλά ένιωθα ότι φοβάμαι τι θα γίνει μετά, ότι θα μείνω μόνη μου κτλ. Ήμουν αρκετά μοναχική μέχρι το πανεπιστημιο και μετά δεν ημουν η προσωποποίηση του κοινωνικού ανθρώπου οπότε αν και είχα άτομα γυρω μου ένιωθα ότι είναι περιεργο που με επιλέγουν για παρεα. Τώρα το χω ξεπέρασει αυτο και νιώθω πολυ καλυτερα γτ πλέον είμαι ο εαυτός μου μαζί τους, πριν ήμουν ενα κομματι του εαυτού μου γτ προσπαθουσα να γίνω αποδεκτή. Και είναι πολυυυυ κουραστικό. Επίσης, αν δεν πηγαινα σε ειδικό δεν θα ήμουν σε αρκετά καλή κατάσταση ψυχολογικά αυτή την στιγμή γτ και από το νοσοκομείο το καλοκαίρι η γιατρός εκεί μου έκανε ψυχολογική αξιολόγηση για κατάθλιψη κ ευτυχώς δε είχα, ουτε έχω. Προσπαθώ παρά πολυ να ξεφυγω από όλο αυτό γτ πραγματικα δεν θέλω να φιρτωθω αλλα φάρμακα και ιδιαίτερα τα αντικαταθλιπτικά δεν στα βγάζουν κ ευκολα. Ξέρω από γνωστους. Όσο για την ιδέα με τα θετικά και αρνητικά θα το προσπαθησω☺☺
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω παει σε ειδικό και πηγαινω ακόμα και ισχυουν σε μεγάλο βαθμό αυτά που λες. Ένιωθα πολλες ενοχές στην διάρκεια της σχέσης και ενώ δεν πρόκειται να επιστρέψω ξανά νιωθω κάπως σαν να πρέπει να δικαιολογήσω την παραμονη μου σε αυτή τη σχέση προσπαθώντας εν μέρει να βρω τι έκανα λάθος εγώ. Ότι του τυπου δε μπορεί να ταν τόσο απαίσιος κτλ. Τώρα όχι συνέχεια βέβαια αλλά και πάλι το κάνω κάπως.
Καταρχην χαίρομαι που πήγες γιατί έτσι μας δείχνεις ότι αντιλαμβανεσαι πλήρως τις δυνατοτητες και τις αντοχές σου σαν άνθρωπος..
κάποια πραγματα μας ξεπερνούν και τι καλύτερο να τα αναγνωρίζουνε ,παραμεριζοντας ετσι την λειτουργεια του εγωιστικου μας μηχανισμού που συχνά δουλεύει στο φουλ σε τέτοιες περιπτώσεις..

Έπειτα νομίζω πρέπει να δουλέψεις ακόμα πιο πολυ την ενδοπροσωπικη νοημοσύνη σου, με ποιο απλά λόγια να αποκτήσεις καλύτερα το γνώθι αυτόν..
Είναι πολύ σημαντικό ο άνθρωπος να συνειδητοποιει και να δίνει ονόματα στα διάφορα συναισθήματα του χωρίς να τα φοβάται.
Άλλωστε αυτή η ικανότητα είναι που μας δείχνει ποιον δρόμο να διαλέξουμε στα πάντα στην ζωή μας και όχι μόνο στον ερωτικό μας τομέα.

Εσύ ναι μεν τα αναγνωρίζεις αλλά ακόμα υπάρχουν κατάλοιπα αυτής της χειριστικης συμπεριφοράς του που δε σε αφήνουν να το αποβαλλεις τελείως όλο αυτό..
Το θετικό είναι ότι πλέον ξανά έφτιαξα τις σχέσεις μου με φίλες κ φίλους που είχα και δεν το αλλάζω . Όσο για το ότι ένιωθα ότι αξιζω όταν είμαι σε σχέση... Οχι ακριβώς. Απλά ένιωθα ότι φοβάμαι τι θα γίνει μετά, ότι θα μείνω μόνη μου κτλ.
Αυτό λέω, νιώθεις ασφάλεια μέσα σε μια σχέση οποία είναι αυτή γιατί φοβάσαι το μετά ..
Δεν το κάνει απαραίτητα κάποιος που φοβάται μόνο την μοναξια όπως την λαμβάνουμε οι περισσότεροι.
Το κάνει και κάποιος που φοβάται, νιώθει αδύναμος όταν του συμβαίνει ένα περιστατικό και αντιλαμβάνεται ότι δεν μπορεί να το διαχειριστει μόνος του...
Μηπως ειναι ενα κομμάτι που σου εχει αφήσει και το θεμα της υγείας σού?
Ο φόβος ότι μπορεί να συμβεί κάτι και ότιτη δεδομένη στιγμή θα είσαι μονη σού?
Ήμουν αρκετά μοναχική μέχρι το πανεπιστημιο και μετά δεν ημουν η προσωποποίηση του κοινωνικού ανθρώπου οπότε αν και είχα άτομα γυρω μου ένιωθα ότι είναι περιεργο που με επιλέγουν για παρεα. Τώρα το χω ξεπέρασει αυτο και νιώθω πολυ καλυτερα γτ πλέον είμαι ο εαυτός μου μαζί τους, πριν ήμουν ενα κομματι του εαυτού μου γτ προσπαθουσα να γίνω αποδεκτή. Και είναι πολυυυυ κουραστικό.
Φυσικά όπως και αυτό που ζεις τώρα...
Σκέψου πόση προσπάθεια καταβαλλεις και στις δύο περιπτώσεις ..
Ουσιαστικά πάντα προσπαθείς να αποδείξεις κάτι στην ζωή σου ..
Στιγμές απόλαυσης και χαλαρώσεις ελάχιστες νομίζω..
Οπότε φυσικό επακόλουθο όλη αυτή η ψυχολογική κούραση..

Νομίζω με την δουλειά που κάνεις με τον ψυχολογο σού θα ανακαλύψεις ότι μπορεί αυτές οι δύο φάσεις τις ζωής σου να ήταν τελείως διαφορετικές αλλά εχουν ενα κσι μοναδικό παρονομαστή και αυτό φυσικά θα το διαχειριστειται μαζί ..
Επίσης, αν δεν πηγαινα σε ειδικό δεν θα ήμουν σε αρκετά καλή κατάσταση ψυχολογικά αυτή την στιγμή γτ και από το νοσοκομείο το καλοκαίρι η γιατρός εκεί μου έκανε ψυχολογική αξιολόγηση για κατάθλιψη κ ευτυχώς δε είχα, ουτε έχω.
Ένας άνθρωπος δεν πάει σε ειδικό μόνο όταν έχει κατάθλιψη ουτε πρέπει να νιώθει ενοχος αν όντως έχει ή ζήτησε βοήθεια από τον γιατρο .
Αυτό θέλω να το βάλεις πολύ καλά στο μυαλό σου γιατί πολλοί το βλέπουν ετσι ...

Συνήθως οι άνθρωποι που είναι ευαίσθητοι και ευάλωτοι σε καταστάσεις που έρχονται από τρίτους με άμεσο αντίκτυπο στην ζωή τους, είναι αυτοί που φτάνουν εξω από την πόρτα ενός ψυχολόγου συνειδητα πλέον ;)
Προσπαθώ παρά πολυ να ξεφυγω από όλο αυτό γτ πραγματικα δεν θέλω να φιρτωθω αλλα φάρμακα και ιδιαίτερα τα αντικαταθλιπτικά δεν στα βγάζουν κ ευκολα. Ξέρω από γνωστους. Όσο για την ιδέα με τα θετικά και αρνητικά θα το προσπαθησω☺☺
Να ξέρεις ότι τα φάρμακα είναι κάπως πλασεμπο ,σου κουκουλωνουν μια κατάσταση μέχρι να βρεις την ψυχική δύναμη να δουλέψεις μέσο της ψυχοθεραπεία.
Κανένα φάρμακο δεν θα σε δυναμώσει ουσιαστικά αν εσύ δεν αναγνωρίζεις τα ευάλωτα σημεία σου και να δουλέψεις πάνω σε αυτά.
Άλλωστε τα χάπια σε τέτοιες περιπτώσεις και να δίνονται είναι για λίγο και όχι φυσικά εφορου ζωής.
Πάντως αν ο γιατρός σου κρίνει ότι για ένα διάστημα πρέπει να μπεις και σε αγωγή να τον εμπιστευτείς.
Αυτό δεν θα σε κανει ουτε λιγότερο άνθρωπο ούτε λιγότερο γυναίκα που δεν έχει το δικαίωμα σε μια επόμενη όμορφη σχέση.
Αρκεί να βρεις κσι τπν κατάλληλο που δεν θα σε δει απλα επιφανειακά αλλά και τι κρύβεται εκεί μέσα βαθιά :)

Να ακούς πάντα τους γιατρούς σου κσι νομίζω θα τα καταφέρεις, απλα ξέρω όσο εύκολα σε παίρνει η κατρακυλα είναι πολυ πιο δύσκολο να ανέβεις ξανά εκεί που ήσουν ,δουλίτσα λοιπόν αγάπη μου και θα γίνεις ακόμα καλύτερη εκδοχή του ευατου σου πλέον,αυτό να σκέφτεσαι και να παίρνεις δύναμη :bigarmhug
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top