Αν γυρίζατε το χρόνο πίσω τι θα αλλάζατε;

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα μαλακίες. Θα είμασταν τουλάχιστον καλά. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
φιλίες..............ω ναι φιλίες,θα πρόσεχε περισσότερο ποιους πλησιάζω και ποιους αφήνω να με πλησιάσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα πρόσεχα περισσότερο τον ευατό μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τίποτα απολύτως. Οι επιλογές σου είναι σωστές όταν τις κάνεις, δεν είναι? Αλλιώς γιατί τις κάνεις? (πάντα για περιπτώσεις όπου έχεις την ελευθερία να επιλέξεις λέω, ναι, μπλα μπλα) Το πόσο μαλακία μπορεί να αποδειχτεί κάτι μετά από καιρό είναι τελείως άσχετο. Όταν το 'κανες δε φαινόταν μαλακία, γιατί λοιπόν να μπεις στη διαδικασία να το κρίνεις όντας άλλος άνθρωπος?

Δεν πολυσκέφτομαι σε retrospective, δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
αχμ... δεν θα αφηνα καποια ατομα να επεμβαινουν με ασχημο τροπο στην ζωη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
θα άκουγα ροκ πιο νωρίς,θα διάβαζα λογοτεχνία πιο νωρίς,και φυσικά θα γραφόμουν στο στεκι πιο νωρίς...............έψω γνωρίσει κάποια κοπέλα που τη θεωρώ κολλητη :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
θα σκεφτομουν καλυτερα μερικα πραγματα και δεν θα κινουμουν τοσο αυθορμιτα
και θα επρεπε να αντιδρω πιο εντονα σε καποιες περιπτωσεις
αλλα νεβερμαιντ δεν προκειται να σκαλωσω στις μαλακιες που εκανα στο παρελθον
who cares, δεν αλλαζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Θα διάβαζα πολύ περισσότερο και πολύ καλύτερα για τις Πανελλήνιες... Δεν βαριέσαι όμως, η φύση μ' έκανε ανοργάνωτη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα διάβαζα πολύ περισσότερο και πολύ καλύτερα για τις Πανελλήνιες... Δεν βαριέσαι όμως, η φύση μ' έκανε ανοργάνωτη:P

Ποτέ δεν πρέπει να κοιτάζουμε το παρελθόν ώστε να μας επηρεάζει το παρόν και το μέλλον. Και να θέλουμε, το παρελθόν δεν αλλάζει, οπότε; Όσο ζούμε, μαθαίνουμε και βελτιωνόμαστε ώστε το παρόν και το μέλλον να είναι καλύτερο προς όφελός μας, για την ζωή μας,..κλπ. Κανένας άνθρωπος δεν είναι τέλειος σε όλους τους τομείς. Ο καθένας κάνει τον υποκειμενικό του αγώνα..σ' αυτό το ανεξήγητο βιολογικό θαύμα που λέγεται ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τους αριθμούς που έπαιξα την προηγούμενη εβδομάδα στο JOKER.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
θα τελείωνα πιο γρήγορα την σχολή μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
θα ειχα καλυτερη συνδεση στο ιντερνετ γτ σημερα δν γινεται δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
την εγγραφη μου στο i-school
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα διάβαζα από την άγχη της χρονιάς τα μαθηματικά καλύτερα.. Ίσως τώρα να μην είχα τέτοιο πρόβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μιλώντας με βάση τα προσωπικά μου βιώματα, και μόνο, πιστεύω ότι παπάγια θα την βελτίωνε (μην σας πω και μάνγκο). Παραδέχομαι ότι πολλές φορές έχω μπει στον πειρασμό τέτοιων σκέψεων, με μεγάλες εσωτερικές διαμάχες, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν είχα μια τέτοια θεωρητική δυνατότητα να αλλάξω το παρελθόν, το πρωϊ που θα ξυπνούσα και θα με κοίταζα στον καθρέφτη θα έπαιρνα φόρα προς την όψη μου βρωντοφωνάζοντας "Φτου σου πισωγλέντη !" συνοδεία σιελοεκτόξευσης.

Εξηγούμαι καλύτερα. Σαφέστατα και πιστεύω ότι όχι μόνο είναι καλό αλλά και συνάμα επιβεβλημένο, να προσπαθούμε να αλλάζουμε καταστάσεις που επιδέχονται αλλαγών στο παρόν, αν πιστεύουμε ότι είναι εφικτό. Να μην σκεφτόμαστε δηλαδή "Αχ να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω" αλλά "Τι μπορώ να κάνω ΤΩΡΑ ?". Αν μπορώ έχει καλώς, αν Όχι δεν έχει κανένα νόημα να σκεφτόμαστε τι θα μπορούσε να είχε γίνει. Από εκεί και πέρα υπάρχει μια μεγάλη παγίδα που λέγεται "Ωραιοποίηση της θεωρητικής οδού που δεν ακολουθήσαμε σε σχέση με την απόφαση που πάρθηκε". Και αυτό είναι κάτι που πολύ συχνά το μυαλό μας πλάθει βασιζόμενο στις διαπιστωμένες αποτυχίες. Αφού αυτός ο δρόμος ήταν λανθασμένος, δεν σημαίνει όμως ότι ο άλλος ήταν σωστός !

Κάτι που θεωρώ ακόμα σημαντικότερο είναι το κατά πόσο δικαιούμαστε να έχουμε μια δεύτερη ευκαιρία. Αν εγώ που είχα την ευκαρία να σπουδάσω την σχολή της αρεσκείας μου έχω πλεόν μετανιώσει, θα ήταν κατάφορη αδικία να μπορούσα να γυρίσω πίσω τον χρόνο και να κάνω μια άλλη επιλογή, αν μη τι άλλο προς όλους αυτούς που δεν είχαν καν μία ευκαιρία να σπουδάσουν...Αλλά και στον χώρο των σχέσεων, και δεν αναφέρομαι φυσικά στους εκάστοτε περαστικούς κομήτες που είχαν προδιαγεγραμμένη τροχιά, αν θα μπορούσα να οπισθοδρομήσω αρκετά χρόνια πλέον...και να αλλάξω μια απόφαση ή κάποιες συμπεριφορές για μια σχέση που δυνητικά διαισθάνομαι ότι θα μπορούσε να είχε γίνει σχέση ζωής, πάλι θα έπρεπε να βασιστώ σε μεταγενέστερες εμπειρίες, δηλαδή να ζήσω 5-10 χρόνια παραπάνω...και μετά να επιστρέψω !!! Οπότε άτοπο....άσε που παίρνουμε δεδομένο ότι αυτός ο διαφορετικός σε συμπεριφορές άνθρωπος θα ήταν αφενός αρεστός από την άλλη πλευρά και αφετέρου δεν θα ολίσθαινε εκ νέου σε σφάλματα του παρελθόντος...Αλλά και εδώ υπάρχει ένα φλέγον ερώτημα το οποίο δεν έχει ικανοποιητική απάντηση. "Αφού ήταν μια τόσο λαμπερή-σημαντική σχέση για την ζωή σου, γιατί την άφησες να λήξει ?". Και προφανώς η ανωριμότητα δεν επαρκεί για να το αντικρούσει.

Συμπέρασμα: Τα λάθη (αυτά που κρίναμε ως τέτοια) και οι επιλογές του παρελθόντος πρέπει να αποτελούν εφόδια για το παρόν και το μέλλον. Διαφωνώ με το "αν δεν έγινε, δεν ήταν γραφτό να γίνει" ή "κάθε εμπόδιο για καλό" και λέω "θυμήσου τι έγινε και πράξε ενθυμούμενος την εμπειρία εκείνη, έχοντας υπόψιν όμως ότι άλλο το τότε και άλλο το τώρα και φυσικά ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..."

Αν μη τι άλλο μου έμεινε, η αξία της παραδοχής-αποδοχής των πράξεων και των δικών μου ευθυνών, δίχως να προσπαθώ να τις μετακυλίω σε άλλους. Και επίσης ότι ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο μπαλέτο (κλασικό,μπολσόϊ,μουλέν ρουζ, όποιο θέλει αυτός χαλάλι του)

Υ.Γ: Όπου α'πληθυντικό βάλτε α'ενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Θα είχα φτύσει απ'την αρχή-όπως έπρεπε- πολύυυ κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
1. Θα αλλαζα το προγραμμα των εξετασεων ετσι ωστε να μην εγραφα αρχαια τη Δευτερα
2. Θα εβρισκα την δυναμη να διωξω καποιους απο την ζωη μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την εμπιστοσύνη που έδειξα σε άτομα που δεν την άξιζαν ουτε στο ελάχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
θα ξοδευα λιγοτερο χρονο προσπαθωντας να αποδειξω την αξια μου σε ανθρωπους που δεν αξιζαν.
θα ηθελα να γνωριζα νωριτερα καποια ατομα και να αφιερωνα περισσοτερο χρονο και συναισθηματα σε αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν θα άλλαζα τίποτα. Οκ έχω κάνει λάθη και έχω αναρωτηθεί αν τα είχα κάνει σωστά κάποια πράγματα αν θα ήταν καλύτερα, αλλά δεν μου το εγγυάται και κανείς. Οπότε επειδή μέσες άκρες μου αρέσει η ζωή μου, αν είχα κάνει άλλες επιλογές μπορεί να ήταν καλύτερη, αλλά μπορεί να ήταν και χειρότερη. Αν είχα την ευκαιρία λοιπόν, δεν θα το ρίσκαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top