Αξίζει να βάλω Linux;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Επειδή όπως είπα και παραπάνω δεν την πάω την Microsoft προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ δικά της προγράμματα.
Δεν χρησιμοποιώ ποτέ Internet Explorer αλλά Google Chrome
και έχω αντικαταστήσει το Windows Media Player με το i- Tunes. Όσο για το Microsoft Office σε κάποια διαστήματα μου χρειάζεται αλλά καθόλου δεν θα με πειράξει το Open Office νομίζω!:)


RAM έχω 2GB! :eek:

+ o Άγγελος έχει δίκιο, εδώ μιλάμε για αρχάριους! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.
Ειχες προβλημα με τον flash player γιατι δεν υπηρχε 64bit native flash player. Πλεον υπαρχει.

Κι εκτος απο αυτο το Fedora ειναι λειτουργικο για αρχαριους. Λειτουργικο για αρχαριους δεν ειναι π.χ. το Gentoo, Arch κτλ. Fedora, Ubuntu ειναι για αρχαριους γιατι εγκαθιστονται σχετικα ευκολα. Και οταν λεμε ευκολια στην ουσια αυτο εννοουμε, ποσο ευκολο ειναι να το εγκαταστησεις, αντε και να το λειτουργησεις.
Γιατι και το Arch Linux που χρησιμοποιω ειναι το ιδιο ευκολο με Ubuntu οσον αφορα την χρηση, αλλα μου πηρε μια μερα να το εγκαταστησω αλλα στο τελος τα πλεονεκτηματα του με δικαιωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ειχες προβλημα με τον flash player γιατι δεν υπηρχε 64bit native flash player. Πλεον υπαρχει.
αυτο εννοεις? preview λεει,,οχι τελικο..(και οντως πριν μειρκους μηνες δεν υπηρχε..)και παλι δεν συγκρινεται με τη μεγιστη στηριξη των 32βιτ flash κλπ..


και με 2γιγα επιλεγουμε 32βιτ νομιζω..

με ubuntu 32bit θα εχεις τη μεγιστη συμβατοτητα και βοηθεια σε ελληνικα φορουμς κλπ ..


Fedora, Ubuntu ειναι για αρχαριους γιατι εγκαθιστονται σχετικα ευκολα.
ναι,,αλλα το fedora δεν εχει ελληνικη υποστηριξη..

συγκρινουμε με ολοκληρο κεντρο υποστήριξης που εχει το ubuntu με χιλιες οδηγιες στα ελληνικα?

πατηστε fedora στο google..θα δειτε πολυ λιγοτερα ελληνικα αποτελεσματα απο το ubuntu gr..

ελεος,, μια κινηση παει να κανει η κοπελα..μην τη ριξουμε στα βαθια..δεν θελει επιδοσεις ουτε ανεπτυγμενα χαρακτηριστικα..απλα ενα linux που να λειτουργει οσο πιο συμβατα γινεται..και να εχει ελληνικη απλετη βοηθεια στα πρωτα προβληματα που θα βρει μπροστα της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
αυτο εννοεις? preview λεει,,οχι τελικο..(και οντως πριν μειρκους μηνες δεν υπηρχε..)


και με 2γιγα επιλεγουμε 32βιτ νομιζω..

με ubuntu 32bit θα εχεις τη μεγιστη συμβατοτητα και βοηθεια σε ελληνικα φορουμς κλπ ..

Με προλαβες.
Αλλα για κατσε... 64bit δεν βαζεις μονο για την μνημη. 64bit βαζεις και για την αποδοση του επεξεργαστη, γιατι ο επεξεργαστης δουλευει τα 64bitα instruction sets που σου δινουν πλεονεκτημα στην αποδοση του συστηματος.

Επισης, το Ubuntu χρησιμοποιει ως Desktop Interface το Gnome, που ειναι μετεφρασμενο στα ελληνικα χρονια τωρα. Εε και το Fedora το ιδιο DE χρησιμοποιει και τα ιδια ελληνικα που βλεπεις στο Ubuntu θα τα βλεπεις και στο Fedora :P

Οσον αφορα τον flash player, ειναι preview release, αλλα τον προτεινω ανεπιφυλακτα καθως δεν μου εχει εμφανισει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης. Αν δεν σε πειθω, δοκιμασε τον και μονος σου. Ασε που σε λιγο θα βγει και η stable release. ;)

πατηστε fedora στο google..θα δειτε πολυ λιγοτερα ελληνικα αποτελεσματα απο το ubuntu gr..
Συμφωνοι. Αλλα πρωτον, την καλυτερη υποστηριξη θα τα βρεις στα Αγγλοφωνα forums και οχι στα ελληνικα. Ο μονος λογος που προτεινω Fedora αντι για Ubuntu ειναι γιατι τα εχω χρησιμοποιησει και τα 2 και θεωρω το Ubuntu μια αναρχη διανομη, το συστημα μου ειχε σπασει πολλες φορες εξαιτιας αυτων των απαισιων "καινοτομων" αυτοματισμων που εισαγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα με 2γιγα παντως τελειωνει η σηζητηση νομιζω..

zoitca εχεις αλλο υπολογιστη,σταθερο πχ..ή εχεις μονο το λαπτοπ?


Αλλα για κατσε... 64bit δεν βαζεις μονο για την μνημη. 64bit βαζεις και για την αποδοση του επεξεργαστη, γιατι ο επεξεργαστης δουλευει τα 64bitα instruction sets που σου δινουν πλεονεκτημα στην αποδοση του συστηματος.
τα 64βιτ,,απο οτι εχω ακουσει,τρωνε περισσοτερη μνημη..γιαυτο και λεω 32βιτ..

μια χαρα παντως ο flash player?καλο νεο..εγω εχω 6 γιγα,, οποτε δεν ειχα ενδοιασμους..



και αφου το gnome ειναι μεταφρασμενο εδω και χρονια και ετοιμο..γιατι στο ubuntu 10.10 εδω λεει οτι η ελληνικη μεταφραση ειναι στο 96%?

ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
καλα με 2γιγα παντως τελειωνει η σηζητηση νομιζω..

zoitca εχεις αλλο υπολογιστη,σταθερο πχ..ή εχεις μονο το λαπτοπ?




τα 64βιτ,,απο οτι εχω ακουσει,τρωνε περισσοτερη μνημη..γιαυτο και λεω 32βιτ..

μια χαρα παντως ο flash player?καλο νεο..εγω εχω 6 γιγα,, οποτε δεν ειχα ενδοιασμους..

Οχι δεν τρωνε μεγαλυτερη μνημη. Το θεμα με τα 32bit λειτουργικα ειναι οτι δεν μπορουν να δουν μνημη ανω των 3GΒ. Για αυτο, οποιος εχει μνημη ανω των 3GB και θελει να την αξιοποιησει ολη, βαζει 64bit και τελος. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι τρωνε μεγαλυτερη μνημη! Απο κει και περα με τα 64bit λειτουργικα κερδιζεις σε αποδοση.
Ο flash player για 64bit ειναι αξιοπιστος και σου συνιστω να τον κατεβασεις αν δεν το εχεις κανει ηδη :)

και αφου το gnome ειναι μεταφρασμενο εδω και χρονια και ετοιμο..γιατι στο ubuntu 10.10 εδω λεει οτι η ελληνικη μεταφραση ειναι στο 96%?
Γιατι το υπολειπομενο 4% ανηκει σε προγραμματα της Canonical ειδικα για το Ubuntu, ασχετα με το Gnome. Π.χ. Ubuntu One
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οκ..καταλαβα..

θα το ξσναβαλω το linux τελικα,,..

παντως οι σελιδες στο Linux 64bit,,δεν ανοιγαν τοσο ανετα και γρηγορα οσο με τα win xp ... κυλούσαν καπως κολλημενα συγκριτικα..

δηλαδη,εμπαινα νετ με το ubuntu για το διαφορετικο του θεματος βασικα..

αλλα οταν εμπαινα στα win μετα ηταν αλλο πραγμα..

δεν υπαρχει συκριση ,,η διαφορα ηταν εμφανης,ειδικα στην κυλιση..και σε διαφορα αλλα ψιλοκολληματα..που στα win απλα δεν υπηρχαν..



ετσι για να ειμαι ειλικρινης.και να ειμαστε ειλικρινεις εμεις που εχουμε δοκιμασει linux απεναντι στους αλλους που εχουν δει μονο win.
μην περιμενουνετσι ευκολα τη συμβατοτητα ακομα καιστο browsing των win..


ειχα πολλους μηνες ubuntu και 9.04 και τα επομενα,,και παντα ηταν το ιδιο..

δεν τσουλαγαν με τοση ανεση οπως τα win..ειχες συνεχως να υπερπηδησεις εμποδια,,που δεν ξερεις τελικα αν αξιζει τον κοπο,,αφου μπορεις να γυρισεις στα win και να μην εχεις κανενα προβλημα..
ελπιζω να αλλαξει αυτο σιγα σιγα..


ο ξερω οτι οι Linuxοφιλοι θα επιτεθουν τωρα.αλλα να δουμε τα πραγματα περα απο ιδεολογιες και με καθαρα πρακτικη ματια..και αποδοση..


και η μεγαλη ερωτηση που βρισκεται παντου στο νετ με πολλες απαντησεις(συνηθως αρνητικες βεβαια)
Is Linux worth It?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Καταρχήν θα ήταν πολύ χρήσιμο να ρίξεις μια ματία ή και να γίνεις μέλος στην κοινότητα του ubuntu και θα μπορέσεις να λύσεις εύκολα τις απορίες σου με την βοήθεις και των πάααρα πολλών οδηγών
https://forum.ubuntu-gr.org/
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=859
Θα σε βοηθήσουμε για ότι χρειαστείς!!
Αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει Linux καλύτερα θα ήταν να δοκιμάσεις το Ubuntu σε wubi (https://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/windows-installer) - (https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide) Είναι απόλυτα ασφαλές και η εγκατάσταση είναι εικονική και δοκιμαστική. Μπορείς να το σβήσεις όποτε θέλεις σαν ένα απλό πρόγραμμα!!
Το ubuntu 10.10 μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ: https://www.ubuntu.com/
Δεν υπάρχει κάποια διαφορετική έκδοση για ελληνικά, απλώς επιλέγεις την γλώσσα στην εγκατάσταση που είναι πλήρως εξελληνισμένη.
Δοκίμασέ το λοιπόν και αργότερα μόλις το συνηθήσεις κάνει και κανονική εγκατάστηση σε partiotion και μετά σβήνεις και τελείως τα windows :D -> Αυτή είναι η ροή ενός νέου χρήστη Linux.
Ετοιμάσου λοιπόν να έρθεις σε έναν νέο κόσμο!!!
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό:
https://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποια διαφορετική έκδοση για ελληνικά, απλώς επιλέγεις την γλώσσα στην εγκατάσταση που είναι πλήρως εξελληνισμένη.
Δοκίμασέ το λοιπόν και αργότερα μόλις το συνηθήσεις κάνει και κανονική εγκατάστηση σε partiotion και μετά σβήνεις και τελείως τα windows -> Αυτή είναι η ροή ενός νέου χρήστη Linux.
Ετοιμάσου λοιπόν να έρθεις σε έναν νέο κόσμο!!!
μπραβο για την παρεμβαση...



αλλα οντως εχει μεταφραστει τελειως το ubuntu 10.10? θα ειναι μεσα στο cd ή θα το κατεβασει απο το νετ?

τπ ξερω οτι δεν ειναι ουσια,,αλλα γιατι να μην εχει πληρη τη μεταφραση μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Κοίτα αυτό:
Είναι εγκατάσταση σε usb, αλλά δεν έχει σημασία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μα γιατί κολλάς βρε Άγγελε στην Ελληνική μετάφραση; Ούτως ή άλλως είναι μακράν καλύτερο να έχεις Αγγλική έκδοση για να έχεις ευκολότερο support... Με τα Ελληνικά δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα, απλά κάνεις την ζωή δυσκολότερη στα παιδιά στο helpdesk.

Κι εγώ προτείνω για τους παραπάνω λόγους αυτή τη διαδικασία. Ξεκίνα βάζοντας wubi που είναι 3 βήματα (επιλέγεις δίσκο, επιλέγεις password, εγκαθιστάς) και αν σ' αρέσει το περνάς κανονικά. :)
Κατά τα άλλα εγώ ουδέποτε είχα πρόβλημα στους 9 μήνες που χρησιμοποιώ σταθερά linux. Windows μπαίνω μόνο όταν είναι να παίξω νάρκες (κι αυτό από Vbox) ή άντε κάνα παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Πάντως εμένα το Arch μου άρεσε. Πολύ γρήγορο και από θέμα συστήματος και από θέμα εντολών. Μια κι έξω. Βέβαια το ξήλωσα και έβαλα Ubuntu 10.10 πρώτον γιατί ήταν φρέσκια η εγκατάσταση και ήθελε στήσιμο και συντήρηση και δεν είχα ΚΑΘΟΛΟΥ χρόνο και δεύτερον για να δοκιμάσω το Ubuntu που λόγω αντιπάθειας, είχα να του δώσω σημασία από την 5.04!:P

Ψήνομαι πάντως για ρέουσα Mint (Debian Testing) και ίσως για την κοπελίτσα να είναι καλή επιλογή. Δε θα χρειαστεί να το ξηλώσει ποτέ για να βάλει μια νέα πιό πρόσφατη έκδοση καθώς είναι ρέουσα διανομή και επίσης δε θα χρειαστεί να στήσει ποτέ codecs για mp3, xvid, dvd κλπ καθώς είναι όλα έτοιμα.

Μόνο μειονέκτημα όταν θ αρχίσει να τρέχει το Testing και θα πέφτουν τα πακέτα βροχή από πάνω στο update οπότε μπορεί να γίνουν διάφορα.

Υπάρχει και ασφαλέστερη επιλογή το aptosid πρώην sidux. Ρέουσα επάνω στο Debian Unstable με πολλές δικλείδες ασφαλείας, εύκολη χρήση και στημένοι codecs εξ αρχής κι εκεί. Το μόνο κακό η νέα και αδύναμη κοινότητά του για υποστήριξη. Αν και το Debian είναι Debian όπως και να το ονομάσεις οπότε θα βρει η φίλη μας βοήθεια σίγουρα.

Για αρχή πάντως ας διαλέξει κάτι που να μην απαιτεί πολύ χέρι κάτω από το καπώ, δηλαδή αυτές τις δυο επιλογές κατα τη γνώμη μου. Αν πάλι δεν σκοπεύει να αναβαθμίσει ποτέ και σε τίποτα, δε χάνει τίποτα να δοκιμάσει απλά το Ubuntu 10.10 μπας και της κάτσει καλύτερα. Σε 20 λεπτά είσαι μέσα και δουλεύεις. Άλλωστε δε θα έβγαζα έξω από τις προτάσεις κάτι που έχω εγκαταστήσει κι εγώ για έναν εκ των σοβαρών λόγων που είπαμε (ελάχιστος χρόνος)

Απλά είμαι φαν των ρεουσών διανομών, πως να το κάνουμε... Όταν βρω πολύ χρόνο (μετά το Μεταπτυχιακό) θα ξαναστήσω το Archάκι μου ΣΩΣΤΑ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λοιπον,,απο οτι διαβασα,,οντως ακομα και με 64bit ubuntu δεν χρειαζεται περισσοτερη μνημη και τρεχει καλυτερα το λειτουργικο..

οποτε καταληξαμε..
ubuntu 10.10 64bit..

αλλα για τα ελληνικα κατι..
οντως ειναι λιγο "κουλτουριαρικα" τα ελληνικα στο λινουξ..και ισως δυσκολευουν περισσοτερο με την αγγλικη βοηθεια ,φορουμς κλπ..

αλλα αφου υπαρχει ελληνικη βοηθεια..για εναν αρχαριο ελληνα..ειναι μια χαρα ομως....
κανει το ubuntu πιο φιλικο..εγω τουλαχιστον παντα ετσι νιωθω..

αλλο πραγμα να εχεις η μηρικη σου γλωσσα,,καιαλλο αγγλικα ,οσο και να τα καταλαβαινεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
παντως οι σελιδες στο Linux 64bit,,δεν ανοιγαν τοσο ανετα και γρηγορα οσο με τα win xp ... κυλούσαν καπως κολλημενα συγκριτικα..

δηλαδη,εμπαινα νετ με το ubuntu για το διαφορετικο του θεματος βασικα..

αλλα οταν εμπαινα στα win μετα ηταν αλλο πραγμα..

δεν υπαρχει συκριση ,,η διαφορα ηταν εμφανης,ειδικα στην κυλιση..και σε διαφορα αλλα ψιλοκολληματα..που στα win απλα δεν υπηρχαν..
Σε μενα προσωπικα επισης ψιλοκολουσε ο Firefox. Αλλα αυτο δεν ειναι θεμα συμβατοτητας, δοκιμασα ενα διαφορετικο build του Firefox, βελτιστοποιημενο ειδικα για 64bit dual core επεξεργαστες και πηγαινε πολυ καλυτερα μπορω να πω.
Βεβαια τωρα χρησιμοποιω Chromium (open source εκδοση του Google Chrome) και πεταει!

Κοίτα αυτό:
Είναι εγκατάσταση σε usb, αλλά δεν έχει σημασία!!
Καλη φαση αλλα προσοχη. Δεν συνισταται η εγκατασταση σε usb stick γιατι θα σου κρεμασει πολυ γρηγορα το στικακι! Κι αυτο γιατι οι μνημες flash εχουν συγκεκριμενο αριθμο αναγνωσεων/εγγραφων μεχρι να κρεμασουν και ενα λειτουργικο κανει ολη την ωρα αναγνωση και εγγραφη.
Αν προκειται για εξωτερικο usb σκληρο δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.

Μα γιατί κολλάς βρε Άγγελε στην Ελληνική μετάφραση; Ούτως ή άλλως είναι μακράν καλύτερο να έχεις Αγγλική έκδοση για να έχεις ευκολότερο support... Με τα Ελληνικά δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα, απλά κάνεις την ζωή δυσκολότερη στα παιδιά στο helpdesk.

Κι εγώ προτείνω για τους παραπάνω λόγους αυτή τη διαδικασία. Ξεκίνα βάζοντας wubi που είναι 3 βήματα (επιλέγεις δίσκο, επιλέγεις password, εγκαθιστάς) και αν σ' αρέσει το περνάς κανονικά. :)
Κατά τα άλλα εγώ ουδέποτε είχα πρόβλημα στους 9 μήνες που χρησιμοποιώ σταθερά linux. Windows μπαίνω μόνο όταν είναι να παίξω νάρκες (κι αυτό από Vbox) ή άντε κάνα παιχνίδι.
+1
Το πιο πληρες support θα το βρεις σε ξενα forums. Προσωπικα χρησιμοποιω κι εγω τα Αγγλικα, τα Ελληνικα ειλικρινα ποτε δεν με βολεψαν! :/:

Πάντως εμένα το Arch μου άρεσε. Πολύ γρήγορο και από θέμα συστήματος και από θέμα εντολών. Μια κι έξω. Βέβαια το ξήλωσα και έβαλα Ubuntu 10.10 πρώτον γιατί ήταν φρέσκια η εγκατάσταση και ήθελε στήσιμο και συντήρηση και δεν είχα ΚΑΘΟΛΟΥ χρόνο και δεύτερον για να δοκιμάσω το Ubuntu που λόγω αντιπάθειας, είχα να του δώσω σημασία από την 5.04!:P

Ψήνομαι πάντως για ρέουσα Mint (Debian Testing) και ίσως για την κοπελίτσα να είναι καλή επιλογή. Δε θα χρειαστεί να το ξηλώσει ποτέ για να βάλει μια νέα πιό πρόσφατη έκδοση καθώς είναι ρέουσα διανομή και επίσης δε θα χρειαστεί να στήσει ποτέ codecs για mp3, xvid, dvd κλπ καθώς είναι όλα έτοιμα.

Μόνο μειονέκτημα όταν θ αρχίσει να τρέχει το Testing και θα πέφτουν τα πακέτα βροχή από πάνω στο update οπότε μπορεί να γίνουν διάφορα.

Υπάρχει και ασφαλέστερη επιλογή το aptosid πρώην sidux. Ρέουσα επάνω στο Debian Unstable με πολλές δικλείδες ασφαλείας, εύκολη χρήση και στημένοι codecs εξ αρχής κι εκεί. Το μόνο κακό η νέα και αδύναμη κοινότητά του για υποστήριξη. Αν και το Debian είναι Debian όπως και να το ονομάσεις οπότε θα βρει η φίλη μας βοήθεια σίγουρα.

Για αρχή πάντως ας διαλέξει κάτι που να μην απαιτεί πολύ χέρι κάτω από το καπώ, δηλαδή αυτές τις δυο επιλογές κατα τη γνώμη μου. Αν πάλι δεν σκοπεύει να αναβαθμίσει ποτέ και σε τίποτα, δε χάνει τίποτα να δοκιμάσει απλά το Ubuntu 10.10 μπας και της κάτσει καλύτερα. Σε 20 λεπτά είσαι μέσα και δουλεύεις. Άλλωστε δε θα έβγαζα έξω από τις προτάσεις κάτι που έχω εγκαταστήσει κι εγώ για έναν εκ των σοβαρών λόγων που είπαμε (ελάχιστος χρόνος)

Απλά είμαι φαν των ρεουσών διανομών, πως να το κάνουμε... Όταν βρω πολύ χρόνο (μετά το Μεταπτυχιακό) θα ξαναστήσω το Archάκι μου ΣΩΣΤΑ!:D
Το Linux mint ρεουσα διανομη; :eek: Τοτε να το βαλει με χιλια! :P
Ειμαι υπερ κι εγω των ρεουσων διανομων γενικα γιατι βολευουν και δεν σε παιδευουν. Αλλος ενας λογος που εστησα το Archιδι μου :P
Οσον αφορα το Arch παντως, το ατιμο ειναι δυσκολο και θελει χρονο στην αρχη. Αλλα αφου του εκανα ολο το setup, δεν χρειαστηκε να το ξαναπειραξω ποτε εδω και ενα χρονο!
Συν το οτι εχουν και απιστευτο wiki και forum που δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεις λυση στα προβληματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλλος ενας λογος που εστησα το Archιδι μου :P
Μονο ενα εχεις?:confused:
δυστυχεε...:/::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
arch linux installation




ubuntu installation



δες zoitca ποιο φαινεται πιο ευκολο..για εναν αρχαριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.



:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Το Linux mint ρεουσα διανομη; :eek:

Μόνο το Mint Debian Edition είναι ρέουσα γιατί βασίζεται στο Testing. Οι άλλες Mint editions είναι λιμνάζουσες!:P

Το κακό είναι πως είναι 32 bit και γι αυτό δεν το έβαλα στο μηχάνημά μου (Q6600 - 4GB RAM)

Να το δοκιμάσω άραγε ή θα χάσω το απόγευμά μου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top