Αξίζει να πηγαίνουμε ταξίδια;

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ φθηνό επιχείρημα το "πάτε ταξίδια με λεφτά άλλων" πάντως.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Eπίσης οι περισσότεροι από σας πάτε ταξίδια με χρήματα των γονιών σας ή αν δε το κάνετε σας βοηθάνε κατά κάποιο τρόπο οικονομικά.
Αναφέρεσαι στους νεώτερους του φόρουμ προφανώς.. Ωστόσο οι πιο νέοι μπορούν να κάνουν με πολύ λίγα χρήματα πολύ ωραία ταξίδια. Μπορούν να μείνουν σε hostel, να εκμεταλλευτούν ταξίδια interail με τρένο, να έχουν σημαντικές εκπτώσεις σε μαγαζιά αλλά και αξιοθέατα με την διεθνή φοιτητική κάρτα και πολλά άλλα... Εγώ, ως μεγαλύτερος δε θα μπορούσα να τα κάνω αυτά, θεωρητικά θα μπορούσα, έστω, να μείνω σε hostel, αλλά και πάλι δε μου ταιριάζει πλέον κάτι τέτοιο. Ακόμα κι έτσι όμως πάντα κυνηγάω ευκαιρίες...
Για μένα το επιχείρημα "τα ταξίδια είναι ακριβά" τουλάχιστον για τις περισσότερες χώρες της Ευρώπης, δεν ισχύει. Χώρια το ότι ένας νέος μπορεί να πάει και ταξίδια σε low season περίοδο ακόμα πιο οικονομικά. Το ωραίο μάλιστα είναι ότι ως κανόνας ισχύει, ότι όσο πιο νέος είναι κανείς, τόσο μεγαλύτερη ευχέρεια έχει να κάνει ταξίδια, δεν έχει άλλες υποχρεώσεις, δεν έχει επαγγελματικές ή οικογενειακές δεσμεύσεις.
Η αποταμίευση είναι καλή, και το έχω ξαναπεί αυτό, προφανώς αν δεν έχεις εξασφαλίσει βασικές βιοποριστικές σου ανάγκες δε μπορείς να κάνεις οτιδήποτε άλλο, και όχι μόνο ταξίδια, αλλά θεωρώ ότι μιλάμε για τι γίνεται από εκεί και πέρα..
Και για μένα το κόστος ενός ταξιδίου δεν αποτελεί επιχείρημα, ίσχυε πριν 20-30-40 χρόνια, όχι πλέον στις μέρες μας. Χώρια δηλαδή ότι και για ένα πιο ακριβό ταξίδι, θα έλεγα καλύτερα να τα επενδύσει κανείς σε αυτό από το να αγοράσει το τελευταίο iphone ή Samsung κινητό, ή ένα πανάκριβο κόσμημα..
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μ αρέσει πάντως που κάποιοι εμφανίζετε μια απίστευτη σιγουριά για τις ζωές των άλλων. Πώς το κάνετε αυτό? Τρυπωνετε στα σπίτια μας ? Έχετε υπερφυσικές δυνάμεις ή πήγατε στην κυρά Καίτη να σας πει τα χαρτιά?

Προσωπικά προέρχομαι απο μια οικογένεια που προτιμάει να μου δίνει χρήματα για να ταξιδεύω παρά πχ να τα ξοδεύω σε ακριβά καλλυντικά και ρούχα. Όχι ότι το δεύτερο είναι κακό αλλά αυτή είναι η φιλοσοφία τους . Ούτε πολλά χρήματα έχουμε αλλά θεωρώ ότι και η οικογένεια μου καί εγώ έχω μάθει να ταξιδεύω χωρίς να ξοδεύω πολλά αλλά να περνάω όμορφα.

Εσείς που είστε στην ηλικία μου ψάξτε τίποτα youth exchanges μέσω Erasmus. Είναι σχεδόν δωρεάν και μαθαίνεις και κάποια πράγματα και στο βιογραφικό σου μπορείς να το βαλεις κλπ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προσωπικά προέρχομαι απο μια οικογένεια που προτιμάει να μου δίνει χρήματα για να ταξιδεύω παρά πχ να τα ξοδεύω σε ακριβά καλλυντικά και ρούχα. Όχι ότι το δεύτερο είναι κακό αλλά αυτή είναι η φιλοσοφία τους . Ούτε πολλά χρήματα έχουμε αλλά θεωρώ ότι και η οικογένεια μου καί εγώ έχω μάθει να ταξιδεύω χωρίς να ξοδεύω πολλά αλλά να περνάω όμορφα.

Εσείς που είστε στην ηλικία μου ψάξτε τίποτα youth exchanges μέσω Erasmus. Είναι σχεδόν δωρεάν και μαθαίνεις και κάποια πράγματα και στο βιογραφικό σου μπορείς να το βαλεις κλπ.
Δεν ταξιδεύεις μόνο για αναψυχη αλλά το συνδυάζεις με ενίσχυση βιογραφικου μέσω προγραμματων. Αυτο είναι διαφορετικό από το σκέτο αναψυχή.

Το θέμα είναι τα επόμενα χρόνια τα ενοίκια σε Θεσσαλονίκη/Αθήνα θα πανε στο Θεο (700 ευρώ το μήνα) όπως γινονται σε ολα τα αστικα κεντρα του εξωτερικού. Αυτη τη στιγμή όποιος νέος έχει μια δουλειά και βγάζει κανα 1000ρικο και με λίγη βοήθεια από γονεις μπορεις να αγορασει σε κάποια χρόνια ένα σπίτι (20.000 - 30.000 ευρώ).

Στο μέλλον που τα ενοίκια να μεγαλώνουν και αρκετοί θα χάνουν (10.000 το χρόνο για στέγαση) ή θα νοικιάζουν μακριά (π.χ. Ελευσίνα) θα άλλαζαν πολλά γυρνόντας το χρόνο πίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μ αρέσει πάντως που κάποιοι εμφανίζετε μια απίστευτη σιγουριά για τις ζωές των άλλων. Πώς το κάνετε αυτό? Τρυπωνετε στα σπίτια μας ? Έχετε υπερφυσικές δυνάμεις ή πήγατε στην κυρά Καίτη να σας πει τα χαρτιά?

Πιστεύω ότι η μέση νοοτροπία Έλληνα είναι ίδια και λίγο πολύ ξέρω τι κάνουν. Πάρα πολλοί ξοδεύουν ένα σωρό λεφτά και στο τέλος κλαίγονται ότι δεν έχουν λεφτά.....

πχ γονείς δασκάλοι , καθηγητών σε δημόσια σχολεία έχουν μάθει να πηγαίνουν πολλά ταξιδιά κατ επέκταση μεταδίνουν αυτή την συνήθεια στα παιδιά τους.

Επίσης συνταξιούχοι γονείς κυρίως συνεισφέρουν στους νέους πολλοί από τους οποίους είναι άνεργοι και αντί να επενδύσουν καπου καλά τα λεφτά τα σπαταλάνε.... αλλά αυτά θα σταματήσουν... εμείς δε θα μπορούμε να τροφοδοτούμε τους απογόνους μας και έρχονται δύσκολοι καιροι και όποιος δεν το έχει καταλάβει θα το πληρώσει αργότερα.

Ταξίδια erasmus και αυτά που έχουν να κάνουν με εκπαίδευση τα δικαιολογώ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δεν πάει να απαγορεύσει κανεις σε κανέναν να πάει ταξίδια, απλά λέμε ότι είναι κάτι ακριβό σε σχέση με άλλα χόμπι. Το να στριμωχτω σε ένα λεωφορείο ή σε μια πανσιόν και να τρώω με φραγκοδιφραγκα για να πω ότι είδα 5 μέρη δε μου φαίνεται δελεαστικο. Αν σε άλλους φαίνεται, με γεια τους με χαρά τους.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η μέση νοοτροπία Έλληνα είναι ίδια και λίγο πολύ ξέρω τι κάνουν. Πάρα πολλοί ξοδεύουν ένα σωρό λεφτά και στο τέλος κλαίγονται ότι δεν έχουν λεφτά.....

πχ γονείς δασκάλοι , καθηγητών σε δημόσια σχολεία έχουν μάθει να πηγαίνουν πολλά ταξιδιά κατ επέκταση μεταδίνουν αυτή την συνήθεια στα παιδιά τους.

Επίσης συνταξιούχοι γονείς κυρίως συνεισφέρουν στους νέους πολλοί από τους οποίους είναι άνεργοι και αντί να επενδύσουν καπου καλά τα λεφτά τα σπαταλάνε.... αλλά αυτά θα σταματήσουν... εμείς δε θα μπορούμε να τροφοδοτούμε τους απογόνους μας και έρχονται δύσκολοι καιροι και όποιος δεν το έχει καταλάβει θα το πληρώσει αργότερα.

Ταξίδια erasmus και αυτά που έχουν να κάνουν με εκπαίδευση τα δικαιολογώ....
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι η νοοτροπία του μέσου Έλληνα είναι να κάνει τα λεφτά του σπίτια και να πηγαίνει κάθε χρόνο Χαλκιδική διακοπές? Και λέω δεν είναι κακό αλλά δε πιστεύω ότι ο μέσος Έλληνας έχει σχέση με αυτόν που περιγράφεις . Btw οι γονείς μου δεν ανήκουν σε καμία απο τις κατηγορίες που ανέφερες. Απλά τους αρέσουν τα ταξίδια και απο μικρή προσπαθούσαν να μου δώσουν να καταλάβω γιατί είναι σημαντικά.

Είμαι υπέρ της αποταμίευσης. Κι εγώ όταν μια περίοδο έβγαζα τα δικά μου χρήματα και αποταμίευση έκανα και ταξίδι πήγα.

Τα Erasmus , οποιοδήποτε είδος, άνετα τα συνδιάζεις καί με διασκέδαση και με ταξίδια οπότε όσο είσαι νέος γιατί να μην το εκμεταλλευτείς?

Δεν πάει να απαγορεύσει κανεις σε κανέναν να πάει ταξίδια, απλά λέμε ότι είναι κάτι ακριβό σε σχέση με άλλα χόμπι. Το να στριμωχτω σε ένα λεωφορείο ή σε μια πανσιόν και να τρώω με φραγκοδιφραγκα για να πω ότι είδα 5 μέρη δε μου φαίνεται δελεαστικο. Αν σε άλλους φαίνεται, με γεια τους με χαρά τους.
Χιμελα ειλικρινής επιμένω ότι δε το έχεις ψάξει. Και δεν είμαι μόνο εγώ, είναι πολλοί που στο λένε.
Υπάρχει η Ryanair και άλλες low cost εταιρίες όπως και η Airbnb . Και απο λεωφορεία ναι, υπάρχoυν τα flixbus, τα οποία για την τιμή τους είναι πολύ άνετα.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Υπάρχει η Ryanair και άλλες low cost εταιρίες όπως και η Airbnb . Και απο λεωφορεία ναι, υπάρχoυν τα flixbus, τα οποία για την τιμή τους είναι πολύ άνετα.

Flixbus, τώρα που τα είπες: θεϊκά :worship::worship:
Βρυξέλλες - Lille (Γαλλίας): 9,98 μετ' επιστροφής
Βρυξέλλες - Αμβέρσα: 7,98 μετ' επιστροφής
Βρυξέλλες - Άμστερνταμ: 14,99 (oneway)
με free wifi και ταινίες στο κινητό στο δωρεάν wifi. Θύρα USB για δωρεάν φόρτιση
Μπολόνια - Φλωρεντία (σε παλαιότερο ταξίδι): 5 Ευρώ (oneway)

Himela μου κάνεις λάθος, τα ταξίδια δεν είναι πλέον ακριβά, είναι πολύ φθηνότερα από ό,τι στο παρελθόν και προσιτά σχεδόν για όλους. Επιπλέον επειδή έχουμε εστιάσει σε ταξίδια εξωτερικού, ένα ταξίδι στο εξωτερικό μπορεί να έρθει πολύ φθηνότερα από ένα ταξίδι εντός Ελλάδας, τα παραδείγματα άπειρα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Flixbus, τώρα που τα είπες: θεϊκά :worship::worship:
Βρυξέλλες - Lille (Γαλλίας): 9,98 μετ' επιστροφής
Βρυξέλλες - Αμβέρσα: 7,98 μετ' επιστροφής
Βρυξέλλες - Άμστερνταμ: 14,99 (oneway)
με free wifi και ταινίες στο κινητό στο δωρεάν wifi. Θύρα USB για δωρεάν φόρτιση
Μπολόνια - Φλωρεντία (σε παλαιότερο ταξίδι): 5 Ευρώ (oneway)

Δεν είχε λειτουργικά έξοδα φαί , διαμονή κοκ ....
Κάνουν πιο φτηνά τα εισητήρια και δε κοιτάτε τα αλλα έξοδα....

Το να πας σε ταξίδι στο εξωτερικό και να κάθεσαι σε ένα μπακάκι απλά δεν αξίζει........ για να πας ένα ταξίδι θέλει δε θέλει κάποιος θα ξοδεύσει ένα σεβαστό ποσό.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν είχε λειτουργικά έξοδα φαί , διαμονή κοκ ....
Κάνουν πιο φτηνά τα εισητήρια και δε κοιτάτε τα αλλα έξοδα....

Το να πας σε ταξίδι στο εξωτερικό και να κάθεσαι σε ένα μπακάκι απλά δεν αξίζει........ για να πας ένα ταξίδι θέλει δε θέλει κάποιος θα ξοδεύσει ένα σεβαστό ποσό.

Φαγητό θα φάει κανείς όπου και να βρίσκεται, είτε σπίτι του, είτε αλλού.
Ξέρεις πόσα ξοδεύουν κάποιοι το μήνα, που όταν για παράδειγμα εργάζονται αγοράζουν φαγητό και καφέ απ' έξω; Έχεις υπολογίσει το κόστος διακοπών μιας εβδομάδας σε Μύκονο, Σαντορίνη αλλά και σε πολλά άλλα ελληνικά νησιά; Το εισιτήριο μετάβασης κι επιστροφής μετ' αμαξιού σε πλοίο της γραμμής μπορεί να είναι πιο ακριβό από ό,τι να πας αεροπορικώς σε κάποιες πόλεις του εξωτερικού. Πόσο κοστίζει ένα μέτριο κινητό; Μια τηλεόραση;
Παιδιά, όταν κάποιος θέλει να ζήσει, και όχι μόνο όλη μέρα 24/7/365 μέρες το χρόνο να είναι δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά, όποιο μα όποιο χόμπι και να έχει θα του κοστίσει. Είτε είναι συλλέκτης, είτε του αρέσει να έχει βάρκα και να ψαρεύει, είτε εξοχικό (το οποίο έχει πολλά έξοδα), είτε να πηγαίνει μια φορά τη βδομάδα σε κλαμπ, μπουζούκια, κινηματογράφο, θέατρο, είτε να αγοράζει βιβλία κλπ, όλα έχουν ένα κόστος. Αυτό δεν είναι δικαιολογία.
Άλλο το τι είναι προτεραιότητα και τι ευχαριστεί τον καθένα, αυτό το δέχομαι και κατανοώ ότι δεν έχουν όλοι τα ίδια ενδιαφέροντα και τις ίδιες ανάγκες. Αλλά σε καμία περίπτωση το κόστος εδώ, δεν είναι πρωταρχικό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Άραγε αξίζει να πηγαίνεις ταξίδια;Εύκολη απάντηση.Σε 2 πράγματα θα μου άρεσε να ξοδεύω τα χρήματα μου:Στα ταξίδια και στα αυτοκίνητα.Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα να γνωρίζεις τον κόσμο.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, σε έναν άνθρωπο που έχει απορρίψει τα ταξίδια γενικά δεν έχει νόημα η σύγκριση των εξόδων εντός Ελλάδας vs εξωτερικό. Αφού δεν θα πάει σε κανένα από τα δύο.

Προσωπικά στο εξωτερικό στήριζα (αόριστος, γιατί έχω καιρό να βγω) το couchsurfing. Και πιο οικονομικά βγαίνει στη διαμονή, και στο φαγητό πολλές φορές, και αν έχει χρόνο ο οικοδεσπότης έχει πιο ενδιαφέρον το ταξίδι. :)
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, σε έναν άνθρωπο που έχει απορρίψει τα ταξίδια γενικά δεν έχει νόημα η σύγκριση των εξόδων εντός Ελλάδας vs εξωτερικό. Αφού δεν θα πάει σε κανένα από τα δύο.

Προσωπικά στο εξωτερικό στήριζα (αόριστος, γιατί έχω καιρό να βγω) το couchsurfing. Και πιο οικονομικά βγαίνει στη διαμονή, και στο φαγητό πολλές φορές, και αν έχει χρόνο ο οικοδεσπότης έχει πιο ενδιαφέρον το ταξίδι. :)


Αν είσαι κοπέλα βρίσκεις πολύ πιο εύκολα couchsurfing, για προφανείς λόγους. Επίσης είναι πολύ αναξιόπιστο. Τελευταία στιγμή να στο ακυρώσει κάποιος θα μείνεις χωρίς σπίτι και με τιμές στα hostel και τα ξενοδοχεία να καίνε. Αξίζει η προσπάθεια, αλλά έχει και τα ρίσκα του...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Πολύ φθηνό επιχείρημα το "πάτε ταξίδια με λεφτά άλλων" πάντως.

Είναι φτηνό. Απόλυτα. Και η φτήνια το διαπερνά σαν φράση από τη στιγμή που μπαίνει σε μια συζήτηση.

Επιτέλους, συμφωνούμε.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένα ένα ρε παιδιά. Αν έχεις λεφτά για ταξίδια, το συζητάμε αν αξίζουν ή όχι. Αν μαζεύεις ένα χρόνο λεφτά για να πας ένα ταξίδι τότε όχι δεν αξίζει. Καλύτερα να τα κρατήσεις για κάτι μεγαλύτερης σημασίας. Αυτό κάνει η χιμελα και ο χάκερ κλπ. Αν βγάζεις δικά σου λεφτά είναι πολύ σημαντικό το που θα τα ξοδέψεις. Αυτό λέμε. Αν στα δίνει κάποιος άλλος τότε αυτομάτως χάνουν την αξία τους, δεν αισθάνεσαι το βάρος του να τα χάσεις σε ένα ταξίδι 3 ημερών και να εξαφανιστούν. Τότε δεν αξίζουν τα ταξίδια, υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα να κάνεις ή ακόμα και να κρατήσεις αυτά τα 200-300 ευρώ στην άκρη για ώρα ανάγκης. Αν έχεις ήδη λεφτά στην άκρη για ώρα ανάγκης είναι πιο εύκολο να τα ξοδέψεις για ταξίδι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θεωρώ απόλυτα σωστό και νορμάλ που οι γυναίκες παίρνουν πιο εύκολα χρήματα απ' τους γονείς τους να πάνε ταξίδια. Τα φύλα έχουν τεράστειες διαφορές μεταξύ τους και ο σωστός γονέας οφείλει να είναι πιο ελαστικός με τις κόρες του, παρά με τους γιους του.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ απόλυτα σωστό και νορμάλ που οι γυναίκες παίρνουν πιο εύκολα χρήματα απ' τους γονείς τους να πάνε ταξίδια. Τα φύλα έχουν τεράστειες διαφορές μεταξύ τους και ο σωστός γονέας οφείλει να είναι πιο ελαστικός με τις κόρες του, παρά με τους γιους του.
Πηγή: Περιοδικό Φανταζιο 1969
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά παρατηρώ τι συμβαίνει σε οικογένειες και ζευγάρια με ευτυχή, ευκατάστατα και πετυχημένα άτομα, πολλές φορές τα πράγματα που κάνουν είανι τελείως διαφορετικά με αυτά που πιστεύει ο μέσος άνθρωπος. Κάτι λογικό αν αναλογιστούμε τη μίζερη κατάσταση του.
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι ότι σε κάποιους μπορεί να μην αρέσουν τα ταξίδια ή να το θεωρούν περιττό, αλλά αυτή η "κακία" που βγάζουν μερικοί, όσο και τα γελοία "αντεπιχειρήματα", ειλικρινα με ξεπερνούν.


Το θέμα είναι τα επόμενα χρόνια τα ενοίκια σε Θεσσαλονίκη/Αθήνα θα πανε στο Θεο (700 ευρώ το μήνα) όπως γινονται σε ολα τα αστικα κεντρα του εξωτερικού. Αυτη τη στιγμή όποιος νέος έχει μια δουλειά και βγάζει κανα 1000ρικο και με λίγη βοήθεια από γονεις μπορεις να αγορασει σε κάποια χρόνια ένα σπίτι (20.000 - 30.000 ευρώ).

Τώρα σοβαρά το πιστεύεις αυτό; Χωρίς ανάπτυξη και χωρίς επένδυση από άραβες και ρώσσους όπως γίνεται σε άλλες χώρες περιμένεις κάτι τέτοιο; Και μάλιστα "τα επόμενα" χρόνια...

Πάντα ονειρευόμουν μια "πολυτελή" υπόγεια τρύπα, στην καλύτερη, με αυτό το ποσό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top