Αξίζει να πηγαίνουμε ταξίδια;

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Ένα ένα ρε παιδιά. Αν έχεις λεφτά για ταξίδια, το συζητάμε αν αξίζουν ή όχι. Αν μαζεύεις ένα χρόνο λεφτά για να πας ένα ταξίδι τότε όχι δεν αξίζει. Καλύτερα να τα κρατήσεις για κάτι μεγαλύτερης σημασίας. Αυτό κάνει η χιμελα και ο χάκερ κλπ. Αν βγάζεις δικά σου λεφτά είναι πολύ σημαντικό το που θα τα ξοδέψεις. Αυτό λέμε. Αν στα δίνει κάποιος άλλος τότε αυτομάτως χάνουν την αξία τους, δεν αισθάνεσαι το βάρος του να τα χάσεις σε ένα ταξίδι 3 ημερών και να εξαφανιστούν. Τότε δεν αξίζουν τα ταξίδια, υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα να κάνεις ή ακόμα και να κρατήσεις αυτά τα 200-300 ευρώ στην άκρη για ώρα ανάγκης. Αν έχεις ήδη λεφτά στην άκρη για ώρα ανάγκης είναι πιο εύκολο να τα ξοδέψεις για ταξίδι.

Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι τα δύο μέλη (+ φόκος) που αναφέρεις θεωρούν άχρηστα τα ταξίδια (τελεία). Βασικά για τον Χάκερ δε θυμάμαι, αλλά για τη Χιμέλα αυτό που κατάλαβα είναι ότι και να είχε πολλά λεφτά, δε θα επέλεγε ποτέ να τα δώσει σε ταξίδι γιατί δεν της δίνει κάτι πέρα από κούραση. Εγώ αυτό το δέχομαι. Σε αυτό που διαφωνώ είναι ότι τα ταξίδια γενικά δεν σού δίνουν τίποτα πέρα από κούραση. Θα επαναλάβω, μία φορά και τελευταία, ότι αυτό εξαρτάται από το σκοπό του ταξιδιού, την κοσμοθεωρία και τα αναλυτικά εργαλεία που έχει ο καθένας και η καθεμία μας.

Τώρα για τα λεφτά αν είναι βγαλμένα από τον ιδρώτα μας ή μας τα έδωσαν άλλοι ως δώρο, δεν αλλάζει ότι και τα δύο είναι δικά μας στην τελική. Κι αν θέλω τα βάζω φωτιά και τα καίω. :P

Πέρα από την πλάκα, καταλαβαίνω ως ένα βαθμό ότι την κριτική στο να σε πληρώνει κάποιος για να κάνεις ντόλτσε βίτα*, αλλά αυτό είναι κάτι γενικότερο που απλά έχει και την έκφανσή του στα ταξίδια. Οπότε δεν το καταλαβαίνω ως αντεπιχείρημα για τα ταξίδια.

*που βέβαια είναι κοινό γενικά μέχρι και τη φοιτητική ζωή σε διαφορετικό βαθμό ανάλογα με την οικονομική κατάσταση της οικογένειας, ας μην κάνουμε λες και είναι κάτι ξένο
 

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Yπάρχει και η άλλη οπτική, που αναφέρεται στη σούρα.

Ταξίδια vs Τα ξύδια. :redface:

Θες να ταξιδέψεις αλλά να μη το κουνήσεις ρούπι από την καρέκλα σου;
Τώρα υπάρχει η λύση.
Βότκα κι ουίσκι, για άμπσολουτ γουόλκινγκ. :whatever:

Με μισή μπουκάλα και θα μπορείς το Πάσχα στα Κανάρια Νησιά να σουβλίζεις Τενερίφια.
Επίσης, με 3 ποτηράκια θα βρίσκεσαι σε ουρανοξύστη στη Θεσσαλονίκη, στο λεγόμενο Τουμπάϊ.
Θα μπορείς να τρως και μακαρόνια με καβούρι στη Σικελία, κραμπονάρα.
:panwkatw:
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,117 μηνύματα.
Ακόμα και γι' αυτό είναι περιττά τα έξοδα των βοτκουισκιών, καλύτερα ουζοτσίπουρα. :pfff:

 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά επειδή το θέμα το έχετε παρεξηγήσει, υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που πολύ πιθανό να αξίζει να επενδύσει κάποιος αντι ταξιδιών, όπως:

  • Συνδρομή σε γυμναστήριο ή σε πολεμικές τέχνες

  • Ρούχα που μένουν καιρό(παλτά, καλά παπούτσια κλπ)

  • Μόρφωση(βιβλία, e-courses, workshops)

  • Προιόντα τεχνολογίας για επαγγελματικούς σκοπούς

  • 'Αλλες μορφές ψυχαγωγίας(π.χ. όπερα, θέατρο)

  • Προφανώς κάποια μορφή επένδυσης



Αν κάποιος αντί αυτού τα χαλάει σε:

  • Junk Food και καφέδες

  • Προιόντα σπιτιού(τραπεζαρίες, φωτιστικά κλπ)

  • Video games



Τότε συγγνώμη, αλλά είναι μπούχλας και ζηλεύει αυτούς που ταξιδεύουν και γενικά κάνουν κάτι στη ζωή τους.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Παιδιά επειδή το θέμα το έχετε παρεξηγήσει, υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που πολύ πιθανό να αξίζει να επενδύσει κάποιος αντι ταξιδιών, όπως:

  • Συνδρομή σε γυμναστήριο ή σε πολεμικές τέχνες

  • Ρούχα που μένουν καιρό(παλτά, καλά παπούτσια κλπ)

  • Μόρφωση(βιβλία, e-courses, workshops)

  • Προιόντα τεχνολογίας για επαγγελματικούς σκοπούς

  • 'Αλλες μορφές ψυχαγωγίας(π.χ. όπερα, θέατρο)

  • Προφανώς κάποια μορφή επένδυσης



Αν κάποιος αντί αυτού τα χαλάει σε:

  • Junk Food και καφέδες

  • Προιόντα σπιτιού(τραπεζαρίες, φωτιστικά κλπ)

  • Video games



Τότε συγγνώμη, αλλά είναι μπούχλας και ζηλεύει αυτούς που ταξιδεύουν και γενικά κάνουν κάτι στη ζωή τους.

Κοίτα για όλα στη ζωή χρειάζεται μια ισορροπία. Κανείς δεν είπε να κάνει κάποιος ταξίδια και να μην μορφώνεται, να μην πηγαίνει θέατρο, να μην ψωνίζει ρούχα. Προσωπικά, μια φορά το χρόνο όλο και σε κάποιο πρόγραμμα e-learning θα γραφτώ, ε, λογικά ένα ρουχαλάκι θα πάρω κλπ. Ακόμα και τα έπιπλα και προϊόντα σπιτιού είναι χρήσιμα προφανώς. Μερικές φορές συνδυάζω και το τερπνόν μετά του ωφελίμου, φέτος μαζί με το ταξιδάκι πήρα και ρουχαλάκια, όχι ακριβά, πήγα σε Primark (όσοι έχουν ταξιδέψει τα γνωρίζουν, πώς λέμε Η&Μ και ακόμα πιο οικονομικά)...
Και φυσικά τα ταξίδια δεν είναι το μοναδικό πράγμα που κάνω στη ζωή μου.. όπως και δεν απαξιώνω όσους ασχολούνται με κάτι που δε με ενδιαφέρει καθόλου, πχ ποδόσφαιρο, πολεμικές τέχνες ή.. πλέξιμο!
Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι καθένα από αυτά που μας ευχαριστεί έχει να μας δώσει κάτι, από απλή ευχαρίστηση μέχρι και γνώσεις. Τα ταξίδια σου δίνουν αυτό που θες να σου δώσουν, από διασκέδαση και ψυχαγωγία μέχρι και πολλές γνώσεις!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Τα ταξίδια σου δίνουν αυτό που θες να σου δώσουν, από διασκέδαση και ψυχαγωγία μέχρι και πολλές γνώσεις!
Αν εξαιρέσουμε την διασκέδαση (που προσωπικά μπορώ να βρω όπου κι αν είμαι με τους ανθρώπους που έχω επιλέξει, αλλά οκ ας το δεχτώ), τι παραπάνω γνώση πιστεύεις ότι σου προσφέρουν τα ταξίδια σε σχέση με τη γνώση από βιβλία ή το ίντερνετ;
 

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
@Him έλα <------- Την βρήκαμε κλεισμένη στο στέκι να της λένε "άντε στο διάολο" και να απαντά "δεν ταξιδεύω".
Eίναι γλυκιά, χαδιάρα και ψάχνει μια αγκαλιά, κάποιον να την αγαπήσει για πάντα.
Ας της βρούμε ένα νέο σπίτι.

Αν εξαιρέσουμε την διασκέδαση (που προσωπικά μπορώ να βρω όπου κι αν είμαι με τους ανθρώπους που έχω επιλέξει, αλλά οκ ας το δεχτώ), τι παραπάνω γνώση πιστεύεις ότι σου προσφέρουν τα ταξίδια σε σχέση με τη γνώση από βιβλία ή το ίντερνετ;


Δηλ. στην υπογραφή του προφίλ σου, εννοείς ότι θα ήθελες
να ήσουν στο κρεββάτι σου και δίπλα στη θάλασσα, ταυτόχρονα;
Το να πας στη θάλασσα, εκτός κι αν ζεις σε beach house, δεν απαιτεί
κι αυτό ένα ταξίδι;

Άρα το πνεύμα σου αποζητά το ταξίδι που σε φέρνει κοντά στη θάλασσα
αλλά τα λόγια σου λένε ότι η θάλασσα δε διαφέρει και τόσο από μια στροφή
από ποίημα του Ελύτη;

σιριουσλι?

"Αύγουστε μήνα και Θεέ
σε σένα ορκιζόμαστε
πάλι του χρόνου να μας βρεις
στο βράχο να φιλιόμαστε".

Το να αντλείς πληροφορία για ένα φιλί
δίπλα στο θαλασσοδαρμένο βράχο πόσες φορές υστερεί
μπροστά στην αλμύρα των χειλιών, το καρδιοχτύπι,
το κλείδωμα στα δάχτυλα και τον αμυδρό φόβο για το επόμενο κύμα,
να διαγράφουν οι ρώγες από το μπικίνι γιατί το νερό είναι λίγο κρύο,
και να μπερδεύονται οι βλεφαρίδες σας;

Η θεωρητική γνώση που προσφέρουν τα βιβλία είναι καταλύτης όταν
ας πούμε έχεις ένα ταξιδιωτικό οδηγό που σε κατευθύνει.
(που κι αυτά καταργούνται με το 4square, πχια!)
Νομίζω, ότι η διανοητική οπή στο σκεπτικό σου οφείλεται στο ότι βλέπεις το ταξίδεμα
σαν κουμπαρά γνώσης όταν στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για jeopardy
αλλά πιο πολύ με άνοιγμα ψυχής προς το "άγνωστο", και τις αντιδράσεις σου
ως προς αυτό που στο τέλος σου δίνουν ένα μπούσουλα για το ποιος είσαι τελικά;
(θυμίσου ορισμό νοημοσύνης κατά Πιαζέ)


Ανοίγει ο εγκέφαλος, βέβαια μπορείς να το κάνεις αυτό και με LSD.
Αλλά δε χρειάζονται υπερβολές.
Ας βάλουμε στη ζωή μας το περπάτημα.:laugh:

Με τη λογική σου ρε χιμελίνιο, όταν θα βρισκόσουν στη θάλασσα,
δε θα ανέβαινες ποτέ πάνω σε θαλάσσιο ποδήλατο γιατί κι αυτό κάπου σε πάει.:P

Αν ήσουν μενίρ στη Γαλατία, δε θα ανέβαινες πάνω σε καταπέλτη,
αν ήσουν φαντάρος θα ζητούσες αμετάθετο από το κέντρο νεοσυλλέκτων κλπ. λολ.

ΤΑΞΙΔΙ = ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΤΗΣ ΝΕΥΡΩΝΩΝ, ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΟΡΙΩΝ, ΑΡΣΗ ΦΟΒΩΝ ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞ.

...που σημαίνει πως όποιος αγνοεί τα θετικά του να ταξιδεύεις,
είναι ένας βολεψάκιας που ορίζει τα όρια του κόσμου μόνο γύρω από το κοτέτσι του.

Κι οι κότες είναι τα μόνα πτηνά που δεν πετάνε, αλλά θα ταξίδευαν ακόμη και στο κέντρο της γης
αν έβρισκαν τρύπα να αποδράσουν.

Τέσπα,
...πάω να παίξω σκάκι με την ΟΔ.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μερικοί δεν έχουν καταλάβει ότι ο μέσος Έλληνας θα αντιμετωπίσει σημαντικά προβλήματα.... και αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία είμαστε καταδικασμένοι.

Καλώς ένα ταξίδι το χρόνο αλλά εδώ οι περισσότεροι πάτε 4,5 ταξίδια το χρόνο....

Λοιπόν αποταμιεύστε τα λεφτά που σας δίνουν και κάντε μετρημένα ταξίδια....... η χρυσή κότα πέθανε.

Ούτε δημόσιο σύστημα υγείας δε θα έχουμε σε λίγο .. εγώ ψάχνω ιδιωτική ασφάλεια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα για όλα στη ζωή χρειάζεται μια ισορροπία. Κανείς δεν είπε να κάνει κάποιος ταξίδια και να μην μορφώνεται, να μην πηγαίνει θέατρο, να μην ψωνίζει ρούχα. Προσωπικά, μια φορά το χρόνο όλο και σε κάποιο πρόγραμμα e-learning θα γραφτώ, ε, λογικά ένα ρουχαλάκι θα πάρω κλπ. Ακόμα και τα έπιπλα και προϊόντα σπιτιού είναι χρήσιμα προφανώς. Μερικές φορές συνδυάζω και το τερπνόν μετά του ωφελίμου, φέτος μαζί με το ταξιδάκι πήρα και ρουχαλάκια, όχι ακριβά, πήγα σε Primark (όσοι έχουν ταξιδέψει τα γνωρίζουν, πώς λέμε Η&Μ και ακόμα πιο οικονομικά)...
Και φυσικά τα ταξίδια δεν είναι το μοναδικό πράγμα που κάνω στη ζωή μου.. όπως και δεν απαξιώνω όσους ασχολούνται με κάτι που δε με ενδιαφέρει καθόλου, πχ ποδόσφαιρο, πολεμικές τέχνες ή.. πλέξιμο!
Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι καθένα από αυτά που μας ευχαριστεί έχει να μας δώσει κάτι, από απλή ευχαρίστηση μέχρι και γνώσεις. Τα ταξίδια σου δίνουν αυτό που θες να σου δώσουν, από διασκέδαση και ψυχαγωγία μέχρι και πολλές γνώσεις!
Εχ, αν δεις τα μηνύματα, μου στέκομαι σαφώς υπέρ των ταξιδιών, αλλά αυτό που λες στο τέλος δεν ισχύει.

Τα έπιπλα και τα προιόντα σπιτιού δε σου προσφέρουν κάτι εκτός αν είανι απολύτως απαραίτητα. Τα videogames και όσα άλλα είπα το ίδιο.

Τα ταξίδια είναι και καταναλωτική και ψυχαγωγική ασχολία. Σίγουρα μπορεί τα οφέλη απ' αυτά να είναι μικρά για κάποιον που δεν τα κάνει σωστά και κυρίως δεν κάενι κ άλλα πράγματα στη ζωή του, αλλά ακόμα κι αυτό είναι καλύτερο απ' το μιζέριασμα.
 

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Μερικοί δεν έχουν καταλάβει ότι ο μέσος Έλληνας θα αντιμετωπίσει σημαντικά προβλήματα.... και αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία είμαστε καταδικασμένοι.

Θα θα...με τα θα δεν πας πουθενα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Θα πάρω νέο αυτοκίνητο και μαζεύω λεφτά για μελλοντικό ιατρείο.


Ωραία.

Και όποιος πηγαίνει ταξίδια σημαίνει ότι ταυτόχρονα δεν μπορεί να πάρει αυτοκίνητο ή να ξοδέψει τα χρηματά του αλλού; Μη μπερδεύεσαι.
Οποιός βάζει στόχους (με βάσει τις δικές του προτεραιότητες), κάνει και τα κουμάντα του μια χαρά τα καταφέρνει όλα αν θέλει.

Τέσπα, νομίζω κάνουμε ένα κύκλο τόση ώρα. Το αν θέλει να ξοδέψει κάποιος τα χρήματά του στα ταξίδια είναι καθαρά θέμα πρότιμησης.
Αν θέλει να τα ξοδέψει καλώς, αν πάλι δεν θέλει και πάλι καλώς.

Απλά μου κάνει "trigger" η καταστροφολογία και η απαισιοδοξία μερικών hater των ταξιδιών.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ωραία.

Και όποιος πηγαίνει ταξίδια σημαίνει ότι ταυτόχρονα δεν μπορεί να πάρει αυτοκίνητο ή να ξοδέψει τα χρηματά του αλλού; Μη μπερδεύεσαι.
Οποιός βάζει στόχους (με βάσει τις δικές του προτεραιότητες), κάνει και τα κουμάντα του μια χαρά τα καταφέρνει όλα αν θέλει.

Τέσπα, νομίζω κάνουμε ένα κύκλο τόση ώρα. Το αν θέλει να ξοδέψει κάποιος τα χρήματά του στα ταξίδια είναι καθαρά θέμα πρότιμησης.
Αν θέλει να τα ξοδέψει καλώς, αν πάλι δεν θέλει και πάλι καλώς.

Απλά μου κάνει "trigger" η καταστροφολογία και η απαισιοδοξία μερικών hater των ταξιδιών.
Δεν είμαι hater ταξιδιών .. έχω παει Μόσχα, Γερμανία , Πεκίνο , Μπρατισλάβα, Γαλλία, Κωνσταντινούπολη
απλά λέω οτι δεν αξίζει...

κάνουμε επιλογές σε αυτή την ζωή και δεδομένου οτι το δημόσιο εχει πεθάνει πρεπει να βρούμε κάτι άλλο να μας ευχαριστεί και να περιορίσουμε τα ταξίδια στο ελάχιστο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι hater ταξιδιών .. έχω παει Μόσχα, Γερμανία , Πεκίνο , Μπρατισλάβα, Γαλλία, Κωνσταντινούπολη
απλά λέω οτι δεν αξίζει...

κάνουμε επιλογές σε αυτή την ζωή και δεδομένου οτι το δημόσιο εχει πεθάνει πρεπει να βρούμε κάτι άλλο να μας ευχαριστεί και να περιορίσουμε τα ταξίδια στο ελάχιστο

Φοκο τώρα τα πράγματα στην Ελλάδα θα χειροτερέψουν και μέσω των ταξιδιών μπορείς να βρεις το καλύτερο μέρος να πας όταν πλέον στην Ελλάδα δε μπορείς να ζήσεις(π.χ. σε 4 χρόνια μπορεί να ξαναβγεί ο άλεξ και θεός φυλάξοι).
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φοκο τώρα τα πράγματα στην Ελλάδα θα χειροτερέψουν και μέσω των ταξιδιών μπορείς να βρεις το καλύτερο μέρος να πας όταν πλέον στην Ελλάδα δε μπορείς να ζήσεις(π.χ. σε 4 χρόνια μπορεί να ξαναβγεί ο άλεξ και θεός φυλάξοι).


Για επαγγελματικούς λόγους και για λόγους εκπαίδευσης να πηγαίνετε όσα ταξίδια θέλετε ... για αναψυχή καλο ειναι να περιοριστούν στο ελάχιστο ειδικά αν τα λεφτά δεν μας ανοίκουν.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν εξαιρέσουμε την διασκέδαση (που προσωπικά μπορώ να βρω όπου κι αν είμαι με τους ανθρώπους που έχω επιλέξει, αλλά οκ ας το δεχτώ), τι παραπάνω γνώση πιστεύεις ότι σου προσφέρουν τα ταξίδια σε σχέση με τη γνώση από βιβλία ή το ίντερνετ;
Σοβαρα τωρα ρε Himela? Πιστευεις οτι μπορεις να νιωσεις το ιδιο διαβαζοντας ενα βιβλιο ή βλεποντας ενα βιντεο πχ για δαση παρα να επισκευτεις το δασος, να νιωσεις το δροσερο αερακι στο προσωπο σου, να μυρισεις το αρωμα που εκλυουν τα πευκα, να πεσουν πανω σου δροσοσταλιδες, να ακουσεις τα πτηνα να τιτιβιζουν, να ακουσεις το αερακι να κουναει τα κλαδια, το ρυακι να ρεει, να χαζεψεις ενα σκιουρακι να καλει τον συντροφο του, να δεις αετους να πετανε στον αερα ή τρυποκαρυδους να τρυπανε δεντρα ή ακομα να πας σε μια βροχερη μερα και να ακους τον χτυπο της βροχης στα φυλλα; Στην τελικη να κουραστεις απο την αναβαση και να ανεβασεις αδρεναλινη; Μπορεις να τα κανεις ολα αυτα απο ενα βιβλιο;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω εδώ και ένα μήνα που κάνουμε αυτήν την συζήτηση τι ζόρι τραβάνε μερικοί με το αν ο άλλος θέλει να πήγαινει ταξίδια;Εμένα μπορεί να μου αρέσει να ξοδεύω 7.000€ το χρόνο σε ταξίδια,τι σας ενδιαφέρει μερικούς;Από τον λογαριασμό σας τα πήρα;


•Ξαναλέω.Παλι καλά που πολλοί φωνάζετε σε αλλά θέματα (πχ με τους Gay) ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει στην ζωή του.Το βλέπουμε εδώ τώρα.Ποσο υποκρισία σε αυτήν την χώρα;Έλεος.Σαν τους χωριάτες κάνετε που κουτσομπολεύουν τι κάνει ο καθένας στην ζωή του.Ελπιζω να μην φάω κράξιμο στο Σλακ.
.:rofl::rofl::
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Μερικοί δεν έχουν καταλάβει ότι ο μέσος Έλληνας θα αντιμετωπίσει σημαντικά προβλήματα.... και αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία είμαστε καταδικασμένοι.

Βρε focko δε σε ξέρω κιόλας αλλά από τα γραπτά σου μου θυμίζεις κάτι μεταξύ Σκρουτζ Μακ Ντακ και κάτι τύπους που καταστροφολογούν στις ΗΠΑ και περιμένοντας την πυρηνική καταστροφή, χτίζουν καταφύγια για να κλειστούν μέσα. Είπαμε καλή η αποταμίευση, κανείς δεν επιχειρηματολογεί για το αντίθετο, αλλά δεν είναι δυνατόν να ζούμε αναμένοντας την καταστροφή συνεχώς. Άλλο να επιβιώνεις και άλλο να ζεις. Από όσα λες, υποθέτω ότι είσαι κατά πάσης φύσεως περιττών εξόδων που μπορεί να αφορούν τη διασκέδαση και την ευζωία. Μα, ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον, δε μπορεί απλά να επιβιώνει μίζερα, δουλειά - σπίτι, σπίτι - δουλειά, και να βάζει τα χρήματα του κάτω από το στρώμα μη τον βρει κανένα κακό. Θέλει και τις "καταχρήσεις" του, τη διασκέδαση του, τα χόμπυ του, τα ταξίδια του...


Αν εξαιρέσουμε την διασκέδαση (που προσωπικά μπορώ να βρω όπου κι αν είμαι με τους ανθρώπους που έχω επιλέξει, αλλά οκ ας το δεχτώ), τι παραπάνω γνώση πιστεύεις ότι σου προσφέρουν τα ταξίδια σε σχέση με τη γνώση από βιβλία ή το ίντερνετ;


Δε θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι η γνώση και οι περιγραφές των βιβλίων ή ακόμα και μια φωτογραφία ή ένα βίντεο μπορούν να υποκαταστήσουν την αυτοπρόσωπη παρουσία κάπου. Είναι άλλο να διαβάζεις για το Σινικό Τείχος κι άλλο να βρίσκεσαι εκεί, άλλο να έχεις δει χιλιάδες φορές τη Νέα Υόρκη και άλλο να πας εκεί, η μαγεία που κάποιος θα νοιώσει όταν δει το Βόρειο Σέλας είναι άλλη από το να το δει σε φωτογραφία. Σκέψου ότι εκατομμύρια άνθρωποι από κάθε γωνιά του πλανήτη έρχονται στη χώρα μας για να θαυμάσουν τον Παρθενώνα, κι ας ξέρουν τα πάντα γι αυτόν (μερικές φορές γνωρίζουν πολύ περισσότερα από πολλούς Έλληνες), σκέφτομαι το δέος που θα νοιώθουν όταν τον δουν για πρώτη φορά. Στην πραγματικότητα όσα περισσότερα διαβάζουμε, ακούμε και βλέπουμε για ένα μέρος, τόσο περισσότερο θέλουμε να το επισκεφθούμε από κοντά, τουλάχιστον έτσι νοιώθω εγώ, καμιά φορά ακόμα και για να το απομυθοποιήσουμε. Για παράδειγμα πας στο Λούβρο για να δεις τη Μόνα Λίζα, βλέπεις έναν μικρό πίνακα σε έναν μεγάλο άδειο, κατά τ' άλλα τοίχο, η οποία είναι τοποθετημένη απέναντι από έναν τεραστίων διαστάσεων πίνακα, τη βλέπεις, λες ok, και προχωράς παρακάτω...
Προσωπικά αν υπήρχε χρονομηχανή θα ήθελα να ζούσα από κοντά και πολλά ιστορικά γεγονότα, άλλο να διαβάζεις γι αυτά κι άλλο να τα βλέπεις να διαδραματίζονται μπροστά σου.


Τα έπιπλα και τα προιόντα σπιτιού δε σου προσφέρουν κάτι εκτός αν είανι απολύτως απαραίτητα. Τα videogames και όσα άλλα είπα το ίδιο.
Δε συμφωνώ σε αυτό, ακόμα και αυτά δίνουν κάποια ευχαρίστηση. Αλλιώς όλοι μας θα είχαμε μια τάβλα με ένα στρώμα για κρεβάτι, μερικές καρέκλες κι ένα τραπέζι και τις απολύτως απαραίτητες ηλεκτρικές συσκευές. Θέλουμε όμως να έχουμε και μία νέα τηλεόραση, μεγάλη 4Κ, smart TV, για να την ευχαριστηθούμε, κρεμάμε στους τοίχους μας κάδρα, πίνακες κλπ, βάφουμε με διάφορα χρώματα το σπίτι κ.ο.κ. Το κάνουμε γιατί θέλουμε να είναι ευχάριστο το περιβάλλον μέσα στο οποίο ζούμε, να ξυπνάμε το πρωί ή να μπαίνουμε στο σπίτι μας μετά από μια κουραστική μέρα και να νοιώθουμε ωραία και όχι ότι μπαίνουμε σε ένα μίζερο και απρόσωπο περιβάλλον.


Τα ταξίδια είναι και καταναλωτική και ψυχαγωγική ασχολία. Σίγουρα μπορεί τα οφέλη απ' αυτά να είναι μικρά για κάποιον που δεν τα κάνει σωστά και κυρίως δεν κάενι κ άλλα πράγματα στη ζωή του, αλλά ακόμα κι αυτό είναι καλύτερο απ' το μιζέριασμα.
Σε αυτό συμφωνώ επίσης. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο ένα ταξίδι να σε κάνει πιο σοφό, αν και πιστεύω ότι ακόμα και έμμεσα, μέσω της επαφής με άλλους πολιτισμούς, το κάνει. Μπορεί κάποιος να πάει ένα ταξίδι για να ξεσκάσει, να αλλάξει παραστάσεις, να ξεχαστεί, να ξεφύγει από τη ρουτίνα και την καθημερινότητα. Με την ίδια λογική που θα πάει κάποιος να ακούσει χορευτική μουσική, να δει μια ταινία ή ένα θέατρο. Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή τα πάντα να "μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους".
Αν διαγράψουμε κάθε είδους διασκέδαση, όπως υπονοούν μερικοί, τότε πιστεύω ότι θα ζούμε μια μίζερη και απρόσωπη ζωή.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και όποιος πηγαίνει ταξίδια σημαίνει ότι ταυτόχρονα δεν μπορεί να πάρει αυτοκίνητο ή να ξοδέψει τα χρηματά του αλλού; Μη μπερδεύεσαι.
Οποιός βάζει στόχους (με βάσει τις δικές του προτεραιότητες), κάνει και τα κουμάντα του μια χαρά τα καταφέρνει όλα αν θέλει.

Βασικά αυτό σημαίνει. Το βλέπω και στη δική μου περίπτωση αλλά και των γονιών μου. Αν μπεις σε mood αποταμίευσης μπορείς να γλίτωσαν παρά πολλά λεφτά. Εμένα οι γονείς μου ήρθαν μετανάστες με 0 λεφτά και κατάφεραν να αγοράσουν οικόπεδο και να χτίσουν σπίτι, να αγοράσουν δύο αυτοκίνητα, ενώ ήταν απλοί εργάτες. Ζούσαν μια πάρα πολυ λιτή ζωή όμως. Γονείς φίλων μου που ήταν ντόπιοι, είχαν από πριν σπίτι και γενικότερα αντιμετώπισαν λιγότερα προβλήματα στη ζωή τους δεν μπορούσαν ούτε ένα αυτοκίνητο να πάρουν. Ποτέ δεν πρόσεχαν που τα ξόδευαν και όλα έφευγαν σε ταβέρνες και διασκέδαση. Έχει δίκιο ο Μητσοτάκης όταν λέει ότι δεν έχουμε μάθει να αποταμειευουμε σαν λαός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Βασικά αυτό σημαίνει. Το βλέπω και στη δική μου περίπτωση αλλά και των γονιών μου. Αν μπεις σε mood αποταμίευσης μπορείς να γλίτωσαν παρά πολλά λεφτά. Εμένα οι γονείς μου ήρθαν μετανάστες με 0 λεφτά και κατάφεραν να αγοράσουν οικόπεδο και να χτίσουν σπίτι, να αγοράσουν δύο αυτοκίνητα, ενώ ήταν απλοί εργάτες. Ζούσαν μια πάρα πολυ λιτή ζωή όμως. Γονείς φίλων μου που ήταν ντόπιοι, είχαν από πριν σπίτι και γενικότερα αντιμετώπισαν λιγότερα προβλήματα στη ζωή τους δεν μπορούσαν ούτε ένα αυτοκίνητο να πάρουν. Ποτέ δεν πρόσεχαν που τα ξόδευαν και όλα έφευγαν σε ταβέρνες και διασκέδαση. Έχει δίκιο ο Μητσοτάκης όταν λέει ότι δεν έχουμε μάθει να αποταμειευουμε σαν λαός.


Αν ένας παίρνει πάνω από 3.000€ το μήνα άνετα μπορεί να τα συνδιασει όλα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top