Αξίζει να πηγαίνουμε ταξίδια;

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν παθαίνουν τιποτα είναι εγγύηση τα αεροπλάνα ότανδενείναι737μαχ
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι και αυτά είναι τέρμα οικονομικά. Αλλά με την αεροπορική το κάνεις;;
Απ'όσο γνωρίζω για τις εταιρείες της Ευρώπης ισχύουν συγκεκριμένα standards τα οποία όλες πρέπει να τηρούν οπότε δεν υπάρχει θέμα ασφαλείας
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εντωμεταξύ πέστε να με φάτε, βλέπω στο άλλο θέμα που λέτε για μέρη για ταξίδια και καταβάλλω πολλή προσπάθεια για ακόμα μια φορά να καταλάβω και να νιώσω τί παραπάνω προσφέρει σε κάποιον το να δει από κοντά ένα μέρος παρά ας πούμε σε ένα ντικιμαντέρ ή μια φωτογραφία. Δε σας κάνω πλάκα, είναι κάτι που δε νομίζω ποτέ να το καταλάβω. Εγώ από όσα μέρη έχω πάει (λίγα), θυμάμαι με ποιον ήμουν, τί έκανα, πώς ένιωθα, και δε θυμάμαι, όσο κι αν προσπαθώ, κανένα μέρος από όσα είδα. Το μόνο που είναι ενδιαφέρον σε κάποιο ξένο τόπο είναι να βλέπεις τη ζωή των ντόπιων, αλλά αυτό μπορώ να το δω και σε ένα ντοκιμαντέρ ή να μου το διηγηθεί κάποιος. :look:

Ε, με την ίδια λογική γιατί να πάμε σε μια συναυλία ή ένα θέατρο αφού μπορούμε να τα δούμε στην τηλεόραση ή στο διαδίκτυο.. Γιατί να βγαίνουμε καν έξω; Η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο ώστε να εργαζόμαστε από το σπίτι εξ αποστάσεως, να ψωνίζουμε από το σπίτι μας, να ενημερωνόμαστε από το σπίτι..
Ε, δεν είναι έτσι όμως... Το ίδιο είναι να βλέπεις για παράδειγμα τη θάλασσα και το ίδιο να πας για μπάνιο; Το ίδιο είναι να βλέπεις την Ακρόπολη σε φωτογραφίες και να πας εκεί να τη δεις; Όσες φωτογραφίες και αν δεις δε θα δεις ποτέ μικρές λεπτομέρειες της καθημερινής ζωής των ανθρώπων, δε θα μπορέσεις να αφουγκραστείς το κλίμα, τους θορύβους μιας περιοχής, τον τρόπο που κινούνται και διασκεδάζουν.. Να σκεφτείς ότι ένας λόγος που δε μου αρέσουν ιδιαίτερα τα ταξίδια σε οργανωμένα γκρουπ είναι που σου βάζουν πρόγραμμα τι θα δεις και που θα πας και σου δείχνουν ένα σωρό αξιοθέατα μέσα από το πούλμαν, και μόνο η ιδέα ότι θα είμαι τόσο κοντά σε κάτι χωρίς να κατεβώ να το δω με κάνει να σκάω..
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
airbnb? τι είμαστε τίποτα λεφτάδες; hostel μόνο
Κι όμως τώρα τελευταία που τό ψάχνω έχω βρει Airbnb τύπου δωμάτιο (με κοινόχρηστο ή ιδιωτικό μπάνιο) στην ίδια τιμή ή και πιο οικονομικό απ ότι τό hostel. Οπότε σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει.
 

Mariaxatzi

Νεοφερμένος

Η Mariaxatzi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν το γνωρίζω ελπίζω να έχεις δίκαιο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κι όμως τώρα τελευταία που τό ψάχνω έχω βρει Airbnb τύπου δωμάτιο (με κοινόχρηστο ή ιδιωτικό μπάνιο) στην ίδια τιμή ή και πιο οικονομικό απ ότι τό hostel. Οπότε σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει.


τώρα είναι σαν να λες σε φοιτητή πως οι σπιτικές φακές είναι πιο φθηνές απ' τα σουβλάκια...
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
τώρα είναι σαν να λες σε φοιτητή πως οι σπιτικές φακές είναι πιο φθηνές απ' τα σουβλάκια...
Ρε ωραίο το χοστελ ωραίο και το Airbnb τώρα ο,τι θέλει ο καθένας. Προσωπικά αν έχω τη δυνατότητα για Airbnb το προτιμώ εκτός αν γενικά θέλουμε να βρούμε τύπου party hostel που διοργανώνουν pub crawls κλπ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ισχύει ότι οι κατσίκες απειλούν τη βιωσιμότητα του νησιού; :P το διάβασα σήμερα


Όταν πας έχω να σε συμβουλέψω να φας. Σάντουιτς με κατσίκι, κατσίκι στιφάδο, κατσίκι με κυδώνι, συκωταριά κατσικίσια, κατσίκι στη σχάρα και έπιασες το νόημα νομίζω. Είναι εξαίσια, αν και λίγο δυσπρόσιτη ταβέρνα χωρίς αυτοκίνητο. Και τώρα που είπα αυτοκίνητο, δεν παρκάρεις κάτω από δέντρα σε μέρη με κατσίκες τριγύρω. Κάνουν παρκούρ.

Κι όμως τώρα τελευταία που τό ψάχνω έχω βρει Airbnb τύπου δωμάτιο (με κοινόχρηστο ή ιδιωτικό μπάνιο) στην ίδια τιμή ή και πιο οικονομικό απ ότι τό hostel. Οπότε σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει.


Αν είναι κάτω από 30 ευρώ το άτομο για τη βραδιά ναι, αλλά και τα airbnb πηγαίνουν 40+ πλέον, ανάλογα τον προορισμό πάντα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όταν πας έχω να σε συμβουλέψω να φας. Σάντουιτς με κατσίκι, κατσίκι στιφάδο, κατσίκι με κυδώνι, συκωταριά κατσικίσια, κατσίκι στη σχάρα και έπιασες το νόημα νομίζω. Είναι εξαίσια, αν και λίγο δυσπρόσιτη ταβέρνα χωρίς αυτοκίνητο. Και τώρα που είπα αυτοκίνητο, δεν παρκάρεις κάτω από δέντρα σε μέρη με κατσίκες τριγύρω. Κάνουν παρκούρ.




Αν είναι κάτω από 30 ευρώ το άτομο για τη βραδιά ναι, αλλά και τα airbnb πηγαίνουν 40+ πλέον, ανάλογα τον προορισμό πάντα.

Πράγα και Βιέννη που έκλεισα πρόσφατα βγηκε το ένα 15 ευρώ και το άλλο 18 ευρώ το άτομο. Το πρώτο με ιδιωτικό μπάνιο το άλλο με κοινόχρηστο για ένα ή δύο δωμάτια. Καί τά δύο κοντά στο κέντρο αλλά όχι φουλ κέντρο. Την ίδια τιμή, άντε να ήταν λίγο πιο χαμηλή είχαν και τά hostels σε αντίστοιχη τοποθεσία. Σίγουρα αν νοικιάσεις ολόκληρο διαμέρισμα συνήθως βγαίνει πιο ακριβά, εκτός αν είστε τύπου 5,6 άτομα αλλά αν ψάχνεις ιδιωτικό δωμάτιο είδα ότι είναι εφικτό να βρεις οικονομικό :)
Πράγα ίσως να υπάρχουν πιο οικονομικα hostels αλλά παίζει ρόλο ότι κλείσαμε τελευταία στιγμή οπότε οι τιμές λογικά ήταν πιο ανεβασμένες
 

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δεν είπα ότι είναι κακό, είπα ότι από μόνο του δεν είναι αξιοθαύμαστο/αξιοσέβαστο. Ότι συνήθως βασίζεται σε escapism και wannabe-ism. Ούτε να παίζεις κιθάρα είναι "κακό", αλλά οι φλωροπέφτουλες στις παραλίες παίρνουν 0 respek από εμένα. :tongue:


ρισπεκτ μονο στα παλικαρια που το κανουν για την γκαβλα τους
πχ

 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

Ευρωπη

Νεοφερμένος

Η Ευρωπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θεωρώ τα ταξίδια αναγκαία. Ας είναι και κοντινά, και για μόνο 3-4 μέρες . Προτιμώ τη φύση από τις πόλεις. Ένα μέρος καθαρό, πράσινο, με λίγους τουρίστες, όχι πολύ κόσμο, μικρή παρέα . Θάλασσα, βουνό, πεζοπορία.....
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τιps για να ελέγχουμε την καθαριότητα σε 5* ξενοδοχεία από τον Τάσο Δούση.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
είδατε ότι δεν είναι τόσο καλό να πηγαίνουμε ταξίδια και ότι η φύση δεν είναι κατασκευασμένη ώστε να γυρίζουμε τον κόσμο;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,876 μηνύματα.
Τελικά τζάμπα οι 15 σελίδες συζήτησης, το δίλημμα λύθηκε από τις καταστάσεις. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top