Αξιολόγηση εκπαιδευτικών

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Κια μονο που λες αυτο..δειχνει την ασχετοσυνη σου.ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Ναι...εσυ φταις που βαριοσουν τοσο πολυ και σορυ...αλλα δεν βαριουνται ολα τα παιδια τοσο πολυ.Δεν εισαι ΕΣΥ ολα τα παιδια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι..και θα συνεχισω για την ασχετοσυνη σου λεγοντας οτι το σχολειο ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ουτε μπορει ουτε ειναι αυτος ο ρολος του.Το σχολειο σου δινει τις βασεις και την ''λογικη'' για να μαθεις και να μπορεις να ψαχνεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.Χαιρομαι που εντελως αθελα σου επιβεβαιωνεις ποσο καλο σου εκανε το σχολειο.

Οποιος νομιζει οτι το σχολειο θα του μαθει τα παντα...κατι παει λαθος.

Το σχολειο οφειλει να σε κανει να μαθεις τον τροπο να ψαχνεις και να σου αυξησει την κριτικη σκεψη,να σε ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ,να σε μαθει να σκεφτεσαι..να ψαχνεις ΚΛΠ.Δεν ειναι ΕΝΑ πραγμα..ειναι παρα πολλα.
Καληνυχτα μεταφορικα και κυριολεκτικα αυρα.
Για μένα και τον περίγυρό μου λέω. Προφανώς δεν γνωρίζω για όλη την Ελλάδα.

Ναι είναι η γνώμη μου αν μπορώ να έχω γνώμη, γιατί στο δημοτικό δεν είχαμε τόσο χάσμα μεταξύ μας στις γνώσεις όσο είχαμε μετά.

Τι μας λες τώρα, θα πρεπε όλοι να ξέρουμε τα βασικά, να ξέρουμε ορθογραφία, λίγο ιστορία, λίγο μαθηματικά κτλ δεν είπα να γίνουμε φωστήρες
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Για μένα και τον περίγυρό μου λέω. Προφανώς δεν γνωρίζω για όλη την Ελλάδα.

Ναι είναι η γνώμη μου αν μπορώ να έχω γνώμη, γιατί στο δημοτικό δεν είχαμε τόσο χάσμα μεταξύ μας στις γνώσεις όσο είχαμε μετά.

Τι μας λες τώρα, θα πρεπε όλοι να ξέρουμε τα βασικά, να ξέρουμε ορθογραφία, λίγο ιστορία, λίγο μαθηματικά κτλ δεν είπα να γίνουμε φωστήρες
Ε οχι..αν λες οτι δεν εμαθες ορθογραφια στο σχολειο..θα το ξαναπω..κατι ΕΣΥ δενε κανες σωστα.Αν μας λες οτι επρεπε να κανεις φροντιστηριο για να μαθεις ορθογραφια και οτι οι καθηγητες δνε μαθαινουν ουτε την ορθογραφια στο σχολειο....,οτι δεν σου μαθαιναν στο σχολειο βασικα μαθηματικα και ιστορια...γελαω ασυστολα...ΝΑΙ..ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.Με επιβεβαιωνεις απολυτα.
ΔΕΝ ΗΘΕΛΕς ΝΑ ΜΑΘΕΙς ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ..ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΣΚΑΓΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΤΟ ΦΡΟ...απλα και ομορφα.

Αν ειναι δυνατον δηλαδη να πιστεψουμε οτι ολοι οι καθηγητες σου στο γυμνασιο ηταν αχρηστοι και δεν σας εμαθαν τα βασικα,ορθογραφια,μαθηματικα ,ιστορια... :whatever:

ΥΓ Να το κομπλεξ που εγραψε ο Διας.Πες καλυτερα οτι δεν ειχες καλους βαθμους να το καταλαβουμε (γιατι αραγε; )και ασε τα παραμυθακια για αγριους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι είναι η γνώμη μου αν μπορώ να έχω γνώμη,
Εννοειται μπορεις να εχεις γνωμη και εμεις να την κρινουμε.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ε οχι..αν λες οτι δεν εμαθες ορθογραφια στο σχολειο..θα το ξαναπω..κατι ΕΣΥ δενε κανες σωστα.Αν μας λες οτι επρεπε να κανεις φροντιστηριο για να μαθεις ορθογραφια και οτι οι καθηγητες δνε μαθαινουν ουτε την ορθογραφια στο σχολειο....,οτι δεν σου μαθαιναν στο σχολειο βασικα μαθηματικα και ιστορια...γελαω ασυστολα...ΝΑΙ..ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.Με επιβεβαιωνεις απολυτα.
ΔΕΝ ΗΘΕΛΕς ΝΑ ΜΑΘΕΙς ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ..ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΣΚΑΓΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΤΟ ΦΡΟ...απλα και ομορφα.

Αν ειναι δυνατον δηλαδη να πιστεψουμε οτι ολοι οι καθηγητες σου στο γυμνασιο ηταν αχρηστοι και δεν σας εμαθαν τα βασικα,ορθογραφια,μαθηματικα ,ιστορια... :whatever:

ΥΓ Να το κομπλεξ που εγραψε ο Διας.Πες καλυτερα οτι δεν ειχες καλους βαθμους να το καταλαβουμε (γιατι αραγε; )και ασε τα παραμυθακια για αγριους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εννοειται μπορεις να εχεις γνωμη και εμεις να την κρινουμε.
Φροντιστήρια έκανα μαθηματικά φυσική δεν έκανα ιστορία και ορθογραφία.

Και δε είπα δεν μου έμαθαν οι κακοί καθηγητές, εσύ κομπλεξαρίζεσαι γιατί έχεις τη μύγα.

Είπα γενικά σαν σύστημα δε δουλεύει καλά, τι το αρνείσαι ;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Φροντιστήρια έκανα μαθηματικά φυσική δεν έκανα ιστορία και ορθογραφία.

Και δε είπα δεν μου έμαθαν οι κακοί καθηγητές, εσύ κομπλεξαρίζεσαι γιατί έχεις τη μύγα.

Είπα γενικά σαν σύστημα δε δουλεύει καλά, τι το αρνείσαι ;
Το κομπλεξ που το βλεπεις; Κομπλεξ εχει οποιος μιλαει για ολους και γενικευει..κατι που κανεις εσυ.Εγω δεν μιλησα ποτε για μαθητες βασικα,απαντω σε σε εσενα συγκεκριμενα και για καποιους μαθητες.

Κατα τα αλλα το στρογγυλευεις.Καμια σχεση με το αν δουλευει το συστημα που ΝΑΙ,ΔΟΥΛΕΥΕΙ απιστευτα καλα σε σχεση μετα εφοδια που μας δινουν,ελαχιστα δηλαδη.. καια αυτα που εγραψες πριν.Θυμιζω οτι σου απαντησα στη ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΒΑΡΙΕΜΑΡΑ που ενιωθες στο σχολειο και οτι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΑς ΕΜΑΘΑΝ ,ΟΥΤΕ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ,ΟΥΤΕ ΙΣΤΟΡΙΑ..ΕΣΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΥΤΑ ,ουτε τα στοιχειωδη εγραψες οτι δεν σας εμαθαν..γελαμε τωρα,ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΑΘΕΣ ΣΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ... ΠΟΥ ΤΑ ΕΣΚΑΓΑΝ ΟΙ ΕΡΜΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ.Τα υπολοιπα ειναι δικα σου στρογγυλεματα και κωλοτουμπες.
Ποτε δεν ειπα οτι ολα ειναι τελεια στα σχολειοα..ισα ισα.

Το κομπλεξ ξεκαθαρα πηγαζει απο εσενα και ειχε απολυτο δικιο ο Διας που βασικα σε αυτον απαντησες,που ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΚΟΜΠΛΕΞ...να τη η μυγα ΣΟΥ.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το κομπλεξ που το βλεπεις; Κομπλεξ εχει οποιος μιλαει για ολους και γενικευει..κατι που κανεις εσυ.Εγω δεν μιλησα ποτε για μαθητες βασικα,απαντω σε σε εσενα συγκεκριμενα και για καποιους μαθητες.

Κατα τα αλλα το στρογγυλευεις.Καμια σχεση με το αν δουλευει το συστημα που ΝΑΙ,ΔΟΥΛΕΥΕΙ απιστευτα καλα σε σχεση μετα εφοδια που μας δινουν,ελαχιστα δηλαδη.. καια αυτα που εγραψες πριν.Θυμιζω οτι σου απαντησα στη ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΒΑΡΙΕΜΑΡΑ που ενιωθες στο σχολειο και οτι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΑς ΕΜΑΘΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΑΘΕΣ ΣΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΣΚΑΓΑΝ ΟΙ ΕΡΜΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ.Τα υπολοιπα ειναι δικα σου στρογγυλεματα και κωλοτουμπες.
Ποτε δεν ειπα οτι ολα ειναι τελεια στα σχολειοα..ισα ισα.

Το κομπλεξ ξεκαθαρα πηγαζει απο εσενα και ειχε απολυτο δικιο ο Διας που βασικα σε αυτον απαντησες,που ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΚΟΜΠΛΕΞ...να τη η μυγα ΣΟΥ.
Το κόμπλεξ είναι επειδή το γυρνάς γύρω από τους καθηγητές. Καθηγητές είχαμε και καλούς , ε ωραία..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Το κόμπλεξ είναι επειδή το γυρνάς γύρω από τους καθηγητές. Καθηγητές είχαμε και καλούς , ε ωραία..
Σορυ που απαντω στις @ριες που γραφεις και επειδη απαντω εχω κομπλεξ... :whatever:

Οι καθηγητες ειθισται να διδασκουν στα σχολεια..δεν ξερω αν το εχεις αντιληφθει.

Καλη κουβεντα δεν ειπες για καθηγητες..αντιθετα ειπες οτι:

Λες οτι βαριοσουν ασυστολα στο σχολειο...οτι ολα τα εμαθες στο φροντιστηρο..οτι ,δεν φταιτε εσεις που δεν μαθατε ιστορια και μαθηματικα στο σχολειο...οτι δεν σας εμαθαν ουτε τα στοιχειωδη στο σχολειο,ουτε ορθογραφια,ουτε ιστορια,ουτε μαθηματικα...αληθεια ποιοι διδασκουν στα σχολεια; τα θρανια; Ή οι καθαριστριες; Αν ειναι να ξερω δηλαδη οτι δεν αναφερεσε στους καθηγητες αλλα στα θρανια.Κια μου λες τωρα τι; Οτι εχω κομπλεξ εγω ;Κια γιατι αραγφε μιλαω για τους καθηγητες και τους υποστηριζω;

Δικαιολογω ΑΠΟΛΥΤΑ τους βαθμους που σου εβαζαν οι καθηγητες σου στο σχολειο..και στο λεω ευθαρσως! Το εισεπραξες με το σπαθι σου!
1678561595351.png
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Σορυ που απαντω στις @ριες που γραφεις και επειδη απαντω εχω κομπλεξ... :whatever:

Οι καθηγητες ειθισται να διδασκουν στα σχολεια..δεν ξερω αν το εχεις αντιληφθει.

Καλη κουβεντα δεν ειπες για καθηγητες..αντιθετα ειπες οτι:

Λες οτι βαριοσουν ασυστολα στο σχολειο...οτι ολα τα εμαθες στο φροντιστηρο..οτι ,δεν φταιτε εσεις που δεν μαθατε ιστορια και μαθηματικα στο σχολειο...οτι δεν σας εμαθαν ουτε τα στοιχειωδη στο σχολειο,ουτε ορθογραφια,ουτε ιστορια,ουτε μαθηματικα...αληθεια ποιοι διδασκουν στα σχολεια; τα θρανια; Ή οι καθαριστριες; Αν ειναι να ξερω δηλαδη οτι δεν αναφερεσε στους καθηγητες αλλα στα θρανια.Κια μου λες τωρα τι; Οτι εχω κομπλεξ εγω ;Κια γιατι αραγφε μιλαω για τους καθηγητες και τους υποστηριζω;

Δικαιολογω ΑΠΟΛΥΤΑ τους βαθμους που σου εβαζαν οι καθηγητες σου στο σχολειο..και στο λεω ευθαρσως! Το εισεπραξες με το σπαθι σου!
View attachment 113776
Ναι προφανώς ότι ο καθηγητές πχ έλυνε μια άσκηση και εσύ ζοριζόσουν χωρίς φροντιστήρια , δεν είναι φταίξιμο του καθηγητή αυτό . Ούτε ακριβώς για τα υπόλοιπα, πχ ιστορία μπορεί να φταίνε και τα βιβλία που προσφέρονταν για παπαγαλία παρά για κατανόηση ή ότι γενικώς δεν είχαμε τη γνώση και την κατανόηση της προηγούμενης ύλης οπότε τι να συζητήσει και ο καθηγητής και τι ερέθισμα να μας δώσει και πότε να προλάβει ; ή ότι στο λύκειο όλα πήγαν στο καιάδα και διαβάζαμε πανελλήνιες, πάλι δεν φταίνε οι καθηγητές.

Εντάξει τώρα ;


Και βαθμούς είχα λέμε, αν δεν είχα θα λεγα κάτι δεν πάει καλά , διαβάζω λάθος ας πούμε.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος καθηγητής στη Γ' Λυκείου έχει πολλή όρεξη και θέλει να κάνει σωστό και αποδοτικό μάθημα. Ζητά από τους μαθητές να παρακολουθούν στην τάξη, τους φέρνει βοηθητικά φυλλάδια, τους δίνει εργασίες και ασκήσεις για το σπίτι και θέλει να του τις φέρνουν λυμένες. Οι βαθμοί που βάζει είναι πραγματικοί και όχι χαριστικοί.

Πώς θα αντιδράσουν στον καθηγητή αυτόν;
ΜΑΘΗΤΕΣ: Σιγά τον μ@@@@@, τι θέλει να παραστήσει; Το μάθημα στο σχολείο είναι τυπικό. Ας προχωρά απλά την ύλη του. Ας μας αφήνει (όπως άλλοι) στην ώρα του να διαβάζουμε για το φροντιστήριο και να μας βάζει μεγάλους βαθμούς.
ΓΟΝΕΙΣ: Αν είναι δυνατόν. Τα παιδιά μας δεν μπορεί να διαβάζουν και για το σχολείο, όταν μελετούν για το φροντιστήριο γιατί αυτό θα του βάλει στο πανεπιστήμιο. Βαθμούς υψηλούς να βάζει μόνο.
ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ: Ρε συνάδελφε, τι χαλιέσαι άδικα; Αφού κανένας δεν ενδιαφέρεται για το σχολείο κοίτα να περνάς την ώρα σου όσο πιο ήσυχα και ανώδυνα μπορείς.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Βλέποντας ο καθηγητής τέτοια απαξίωση από όλους, γρήγορα θα απογοητευθεί και τελικά κάποια στιγμή θα γίνει αυτό που όλοι κατηγορούν.


1678565859604.png

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Ναι προφανώς ότι ο καθηγητές πχ έλυνε μια άσκηση και εσύ ζοριζόσουν χωρίς φροντιστήρια , δεν είναι φταίξιμο του καθηγητή αυτό . Ούτε ακριβώς για τα υπόλοιπα, πχ ιστορία μπορεί να φταίνε και τα βιβλία που προσφέρονταν για παπαγαλία παρά για κατανόηση ή ότι γενικώς δεν είχαμε τη γνώση και την κατανόηση της προηγούμενης ύλης οπότε τι να συζητήσει και ο καθηγητής και τι ερέθισμα να μας δώσει και πότε να προλάβει ; ή ότι στο λύκειο όλα πήγαν στο καιάδα και διαβάζαμε πανελλήνιες, πάλι δεν φταίνε οι καθηγητές.

Εντάξει τώρα ;


Και βαθμούς είχα λέμε, αν δεν είχα θα λεγα κάτι δεν πάει καλά , διαβάζω λάθος ας πούμε.
Για τα βιβλια δεν ευθυ ονται οι καθηγητες,κατα τα αλλα παραληρεις σαν παιδακι δημοτικου.Απαντησα στις @ που εγραψες και μου γραφεις συρφετους ασχετους και χαζους.Ενταξει τωρα δεν θα χανω χρονο να απαντω σε νηπιαουρισματα,εχω καλυτερα πραγματα να κανω.σορυ.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Για τα βιβλια δεν ευθυ ονται οι καθηγητες,κατα τα αλλα παραληρεις σαν παιδακι δημοτικου.Απαντησα στις @ που εγραψες και μου γραφεις συρφετους ασχετους και χαζους.Ενταξει τωρα δεν θα χανω χρονο να απαντω σε νηπιαουρισματα,εχω καλυτερα πραγματα να κανω.σορυ.
Εγώ δεν φταίω αν ο μόνος σου καημός είναι η υπεράσπιση των καθηγητών και όχι οι παθογένειες του σχολείου γενικά.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.
Εγω κομπλεξ που εβγαλα; Δεν λεω οτι ολα τα παιδια ηταν ετσι οπως περιγραφεις εσυ,ΟΥΤΕ οτι ηταν ολα ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ...ΕΥΤΥΧΩΣ .Εγω απαντω στην βαρεμαρα σου,που ΕΣΥ εγραψες.Εχω παρα πολλα εξαιρετικα παιδια και εξαιτερικους μαθητες που δνε εκαναν ουτε μια ωρα φροντιστηριο και μαντεψε; Περασαν στις καλυτερες σχολες.
Τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιτσες γλυκουλα μου.
Στο λυκειο το 70% των παιδιων εκαναν φροντιστηριο παντως στη ταξη μου.Το υπολοιπο 30% ειτε δεν εδωσε καν ειτε εγραψε κατω απο 8κ μορια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Εγώ δεν φταίω αν ο μόνος σου καημός είναι η υπεράσπιση των καθηγητών και όχι οι παθογένειες του σχολείου γενικά.
Ενταξει..ειπαμε το κομπλεξ σου μην το μεταφερεις σε μενα ομως.Εγω σου απαντησα σε συγκεκριμενο ποστ και σε συγκεκριμενα πραγματα που ειπες,σαφως και υπαρχουν παθογενειες στο συστημα,οπως και καλοι και κακοι εκ/κοι.Εσυ ομως δνε ειπες κατι τετοιο.Κατα τα αλλα με επιβεβαιωνεις περιτρανα ομως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Συνηθως στα πανεπιστημια μετραει η αξιολογηση των καθηγητων, αλλωστε εκει λαμβανονται υποψην και αλλα ζητηματα. Εχω βιωσει πραγματικα την ουσια της αξιολογησης στην σχολη που σπουδασα καθως καθηγητρια εχασε μαθημα της, επειδη εκοβε φοιτητες και ηταν μη αποδοτικη.
Τι να σου πω, μακαρι να ισχυει γενικα αυτο που λες γενικα, γιατι σε εμας οι ιδιοι οι καθηγητες παραδεχονταν οτι η αξιολογιση γινεται..και μπαινει σε ενα συρταρι (κατι που ειδαμε και εμεις στην πραξη πιο μετα)
Αλλα αν μιλαμε για δευτεροβαθμια, και ακομα χειροτερα για πρωτοβαθμια, που πιστευεις οτι μπορει να βρεθει μια αντικειμενικη αποψη; Εγω παντως αυτο που βλεπω ειναι οτι ολοι οι γονεις εχουν θεμα με τους δασκαλους, και οτι τα παιδια τους ειναι αγια και απλα στοχοποιουνται... ποσο αξιοπιστα ειναι τα εφηβακια που θα κρινουν εναν εκπαιδευτικο;
Τι σχεση εχει η αντικειμενικη αποψη? Μπορει κατι να δουλευει για εσενα και για αλλους οχι ή να υπαρχουν διαφορετικες προτεραιοτητητε ή χιλια δυο αλλα πραγματα. Δεν προσπαθω να βρω τη μια και μοναδικη σωστη προσεγγυση. Και πραγματικα δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πραγματα απο τοτε που πηγα σχολειο, αλλα δεν θυμαμαι να ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα οπως βλεπω συνεχεια στις απαντησεις οσο αφορα το οτι οι γονεις πιστευουν οτι τα παιδια τους ειναι αγια ή σαϊνια. Υπηρχαν τετοια ατομα (οπως εχω πει ενα σωρο φορες), ή αλλοι που αδιαφορουσαν, αλλα δεν ηταν και η συντριπτικη πλειοψηφια. Και σιγουρα δεν θα πιστευεις οτιδηποτε πει το παιδι, προφανως και ο γονιος πρεπει να ψαξει το ζητημα και να το επιβεβαιωσει.

Εμενα μου κανει εντυπωση παντως οτι ολη η σκεψη τελειωνει στο οτι καποιοι θα κανουν λαθη και πρεπει να απορριφθει η προταση. Καταρχας, δεν ξερω αν υπαρχει αισθηση το ποσο αυταρχικη ειναι αυτη η λογικη, το οτι ο αλλος δεν μπορει να αποφασισει σωστα για τον εαυτο του και αρα πρεπει να περιοριστει το τι μπορει να κανει. Γιατι αυτο σημαινει επιβολη - και δεν ειναι ζητημα ερμηνειας. Αν οι λογικες καποιων ανθρωπων τους οδηγει στην καταστροφη, ας το υποστουν. Αυτες ειναι οι λογικες τους, αυτες ειναι οι συνεπειες, δεν τους δημιουργεις τεχνητα καποιο αποτελεσμα. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να περιοριζεις την ελευθερια ολων, γιατι ετσι θα πρεπει ολοι να ζουμε σε μια φυλακη οπου τα παντα στην ζωη μας θα ελεγχονται.

Και το κυριοτερο, ποια ειναι η εναλλακτικη? Γιατι μου φιανεται πως θεωρειται οτι υπαρχει ηδη καποια τελεια λυση, που θα εφαρμοστει απο καποια τελεια και αμεροληπτη αρχη με το πατημα ενος κουμπιου. Οχι. Καταρχας οι ιδιοι ανθρωποι που θεωρεις οτι ειναι ακαταλληλοι (και μαλλον οχι μονο σε ζητηματα εκπαιδευσης) θα δωσουν το input τους στη συνολικη πορεια ολων λογω της δημοκρατιας. Αρα, δεν τους "φιλτραρεις" καπως. Και δευτερο, χωρις να θελω να δωσω κομματικη διασταση στη συζητηση, ε, δες πως ειναι οι ελληνικες κυβερνησεις και πες μου αν θες αυτοι οι ανθρωποι να διαχειριζονται τετοια ζητηματα.

Καπου, η εμμονη να "σωσουμε" τους αλλους απο τους εαυτους τους δημιουργει περισσοτερα προβληματα απ'οτι λυνει. Η εναλλακτικη του να αυτοκαταστραφουνε καποιοι ανθρωποι δεν ειναι ειναι να σωθουν ολοι, αλλα να καταστραφουν ολοι - δηλαδη αυτο που γινεται τωρα. Και αν θελει καποιος να εχει εναν "μπαμπα" στη ζωη του να του λεει τι να κανει, να το κανει στο εαυτο του, οχι σε αλλους. Οποτε, μηπως τελικα να αφησουμε καοιους να σωσουν τους εαυτους τους και σιγα-σιγα να αρχισει να χτιζεται ενα υγιες προτυπο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Ναι...αυτοι οι γονεις και οι μαθητες ειπαν καποιοι να αξιολογουν τους καθηγητες;

Το περιστατικό βίας έλαβε χώρα στο Γυμνάσιο Περίστασης Κατερίνης πριν από 15 ημέρες, ωστόσο, τώρα γίνεται γνωστό. Οι γονείς και συγγενείς ενός μαθητή φέρονται να προπηλάκισαν τον καθηγητή πληροφορικής και άσκησαν σωματική βία σε βάρος του, ενώ στη συνέχεια κατέθεσαν μήνυση εναντίον του.

Όπως αναφέρει το ThessToday.gr, ο μαθητής Ρομά μάλωνε με έναν συμμαθητή του εντός της τάξης για μεταξύ τους διαφορές και πιάστηκαν στα χέρια. Τον διαπληκτισμό αντιλήφθηκε ο καθηγητής, ο οποίος έσπευσε να χωρίσει τα δύο παιδιά. Σύμφωνα με πηγές, ο καθηγητής κράτησε τον Ρομά μαθητή για να τους σταματήσει και όσο τον κρατούσε, ο άλλος μαθητής βρήκε την ευκαιρία να χτυπήσει το παιδί στο πρόσωπο.

Στη συνέχεια, οι γονείς και οι συγγενείς του πρώτου μαθητή έφτασαν στο σχολείο, απείλησαν τον καθηγητή, τον προπηλάκισαν και προχώρησαν σε χειροδικία. Ο καθηγητής χρειάστηκε να μεταφερθεί στο Γ.Ν. Κατερίνης.

Οι γονείς του πρώτου μαθητή, καταλογίζοντας ευθύνες στον εκπαιδευτικό για ό,τι συνέβη στον γιο τους, προχώρησαν σε μήνυση. Το περιστατικό οδήγησε τους συναδέλφους του στο Γυμνάσιο Περίστασης να εκδώσουν ανακοίνωση, εκφράζοντας την συμπαράστασή τους στον καθηγητή, ενώ ανακοίνωση εξέδωσε και η ΕΛΜΕ Πιερίας.

Συνάδελφός του μάλιστα, κάνει λόγο για έναν καθηγητή ήπιων τόνων, ο οποίος δεν θα προχωρούσε σε πράξη ρατσιστικού χαρακτήρα.

ΕΛΜΕ Πιερίας: «Στηρίζουμε με όλες μας τις δυνάμεις τον εκπαιδευτικό και τους εκπαιδευτικούς και πάμε παρακάτω»​


Σε δήλωσή του στην ιστοσελίδα, ο Μιχάλης Δελής από την ΕΛΜΕ Πιερίας αναφέρει ότι πρόκειται για ένα πρωτόγνωρο περιστατικό, κατά το οποίο οι γονείς επιτέθηκαν απρόκλητα στον καθηγητή και τονίζει την θέση των εκπαιδευτικών, σύμφωνα με την οποία τέτοιες πράξεις δεν μπορεί να συμβαίνουν στις σχολικές κοινότητες.

«Είναι ένα θέμα στο οποίο πρέπει να εστιάσουμε για να δούμε γιατί οι έφηβοι μαθητές έχουν αντιπαραθέσεις και οι γονείς αντί να βρουν λύσεις και να βοηθήσουν τα παιδιά τους με διάλογο, επιλέγουν να οξύνουν τα πράγματα και να ασκήσουν βία πάνω σε εκπαιδευτικούς. Δεν είχαμε περιστατικά βίας στην Πιερία και ελπίζω να μην έχουμε συνέχεια», τονίζει.

Όπως επισημαίνει, η κατάσταση στο γυμνάσιο είναι ήρεμη έκτοτε και ο καθηγητής συνεχίζει την δουλειά του. «Οι εκπαιδευτικοί είναι στην πρώτη γραμμή αντιμετώπισης των κρίσεων στα νέα παιδιά. Μετά από τον εγκλεισμό δύο χρόνων, οι μαθητές μένοντας μακριά από το σχολείο και την κοινωνικοποίηση, έχουν κι αυτοί προβλήματα. Κατανοούμε τα φαινόμενα και τα βάζουμε στη σωστή διάσταση. Στηρίζουμε με όλες μας τις δυνάμεις τον εκπαιδευτικό και τους εκπαιδευτικούς και πάμε παρακάτω», σημειώνει.
Εκτος απο την ειδηση αυτη καθεαυτη που δειχνει οτι εχουν ξεφυγει παιδια και γονεις...τα εχουμε πει αυτα και στοιχειωδη εξυπναδα καταλαβαινεις οτι αξιολογιση ΔΕΝ μπορει και ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να γινεται απο 2 εμπλεκομενες μεταξυ τους μεριες.
Απο τριτη αρχη και βεβαια ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ και επιστημονικα κριτηρια ΜΟΝΟ , Η ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ μπορει να γινει.
ΟΧΙ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ.Οτιδηποτε αλλο εκτος απο επικινδυνο ειναι και ηλιθιο.
Ενταξει δηλαδη λεμε τα αυτονοητα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Να αξιολογουνται να αξιολογουνται
Να ελέγχονται και να απολύονται κιόλας
Αντε αρκετά σαπισαμε ειδικά με εκπαιδευτικούς που νομίζουν ότι είναι θεοί παντων και κάνουν ότι τους κατέβει
Να αξιολογουνται και να χεζονται και λίγο όπως αξιολογουμαστε κι εμείς που εργαζομαστε στον ιδιωτικό τομέα
Δεν κατουρησαμε στο πηγάδι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Να αξιολογουνται να αξιολογουνται
Να ελέγχονται και να απολύονται κιόλας
Αντε αρκετά σαπισαμε ειδικά με εκπαιδευτικούς που νομίζουν ότι είναι θεοί παντων και κάνουν ότι τους κατέβει
Να αξιολογουνται και να χεζονται και λίγο όπως αξιολογουμαστε κι εμείς που εργαζομαστε στον ιδιωτικό τομέα
Δεν κατουρησαμε στο πηγάδι

Να αξιολογούνται και οι γονείς που συχνα χώνουν τη μυτη τους εκει που δεν πρέπει.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Να αξιολογούνται και οι γονείς που συχνα χώνουν τη μυτη τους εκει που δεν πρέπει.
Δε σε επιασα
Διαφωνείς με αυτό που λέω ;

Στους γονείς ουτως η αλλως τίθενται όρια. Και μια χαρά τηρούνται. Μεσα στο σχολικό χώρο υπάρχουν τα προβληματα
Πόσες φορές έχω βρεθεί έξω από τα σχολείο κ δεν υπάρχει ουτε ένας ουτε ένας στο διάλειμμα να επιβλέπει
Καλά αυτό δεν είναι τίποτα έχω απειρα παράδειγματα να δώσω αλλά δεν έχει νόημα

Να αξιολογουνται λοιπόν οι δημόσιοι γενικώς θα έλεγα και να απολύονται επίσης
Χθες!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Δε σε επιασα
Διαφωνείς με αυτό που λέω ;

Στους γονείς ουτως η αλλως τίθενται όρια. Και μια χαρά τηρούνται. Μεσα στο σχολικό χώρο υπάρχουν τα προβληματα
Πόσες φορές έχω βρεθεί έξω από τα σχολείο κ δεν υπάρχει ουτε ένας ουτε ένας στο διάλειμμα να επιβλέπει
Καλά αυτό δεν είναι τίποτα έχω απειρα παράδειγματα να δώσω αλλά δεν έχει νόημα

Να αξιολογουνται λοιπόν οι δημόσιοι γενικώς θα έλεγα και να απολύονται επίσης
Χθες!

Απο ποιον τίθονται όρια ; γενικα προβληματικοί υπάρχουν και στις δυο πλευρές και καθηγητες κ γονείς για αυτο δε βγαινει άκρη.

Ο γονιός δεν εχει καμια δουλειά να παρεμβαινει στο έργο του δασκάλου. Και βλέπω αρκετές και αρκετούς που δυστυχως κάνουν τα αντίθετα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε σε επιασα
Διαφωνείς με αυτό που λέω ;

Στους γονείς ουτως η αλλως τίθενται όρια. Και μια χαρά τηρούνται. Μεσα στο σχολικό χώρο υπάρχουν τα προβληματα
Πόσες φορές έχω βρεθεί έξω από τα σχολείο κ δεν υπάρχει ουτε ένας ουτε ένας στο διάλειμμα να επιβλέπει
Καλά αυτό δεν είναι τίποτα έχω απειρα παράδειγματα να δώσω αλλά δεν έχει νόημα

Να αξιολογουνται λοιπόν οι δημόσιοι γενικώς θα έλεγα και να απολύονται επίσης
Χθες!

Και ας πουμε οτι κάποιος επιβλέπει στα σχολεία.... αν αρχίσουν να δέρνονται κάτι κωλοπαιδα και τα πιάσει ο καθηγητης και τα συνετισει και ΙΔΙΩΣ στο ένα που φταίει του κανει παρατηρηση μετά θα έρθει η μαμα ή ο μπαμπας του παιδιού που δεχθηκε δικαια το μάλωμα κ θα κανει φασαρια.

Κεφάλι καζάνι.... και εχεις τον καθε ενα που ετυχε να κανει παιδι να στα ζαλίζει για .... 900 ευρώ.

Θα ειχα παραιτηθει μόνος μου. Δεν θα χρειαζοταν απόλυση μετά αξιολογήσεως βεβαίως βεβαίως.

* Όπου μαμά ή μπαμπας βάλε μαμά του φεησμπουκ και μπαμπας του γηπεδου αντιστοιχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Απο ποιον τίθονται όρια ; γενικα προβληματικοί υπάρχουν και στις δυο πλευρές και καθηγητες κ γονείς για αυτο δε βγαινει άκρη.

Ο γονιός δεν εχει καμια δουλειά να παρεμβαινει στο έργο του δασκάλου. Και βλέπω αρκετές και αρκετούς που δυστυχως κάνουν τα αντίθετα.
Εξαρτάται πως το εννοείς το έργο
Τα όρια και το μπουλινγκ και βάλτε το βάλτο στο μυαλό σου ξεπερνώνται παντα παντα από τους ίδιους μέσα
Τελοσπαντων αυτά είναι μεγάλη κουβέντα
Κι εγώ παω να παραλαβω τα παιδιά μου από το σχολείο
Τα λέμε
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Εξαρτάται πως το εννοείς το έργο
Τα όρια και το μπουλινγκ και βάλτε το βάλτο στο μυαλό σου ξεπερνώνται παντα παντα από τους ίδιους μέσα
Τελοσπαντων αυτά είναι μεγάλη κουβέντα
Κι εγώ παω να παραλαβω τα παιδιά μου από το σχολείο
Τα λέμε

1."Εξαρταται πως εννοείς το έργο"

2."Εγω ειμαι του Ιδιωτικού και εσεις του Δημοσίου , παλιοτεμπέληδες" / εσυ επέλεξες να δουλέψεις στον Ιδιωτικο και να επιλέξεις τον εργοδότη σου.

3. "Βάλτε - βάτο στο μυαλό σου" / Οι προστακτικές δεν ειναι ευγενικές ειδικα σε κάποιον που δεν θα γνώριζες.

Mε αυτή την απαξιωτική προσέγγιση θα πηγαινες να συναντησεις έναν δάσκαλο ή εναν καθηγητη ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top