Αξιολόγηση εκπαιδευτικών

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Mε αυτή την απαξιωτική προσέγγιση θα πηγαινες να συναντησεις έναν δάσκαλο ή εναν καθηγητη ;
Με χειροτερη.Ενα θα σου πω.Μαλακισμενα παιδια,μαλακισμενοι γονεις,στανταρ αυτο.
Με στυλακι του τυπου ποιος εισαι εσυ που θαβαλεις 18 στο παιδι μου και ας εγραψε πχ το παιδι του 12...,μα το παιδι μου δεν εκανε τιποτα,ενω μπορει να εχει χτυπησει και παιδια η να φτυνει απο τον οροφο,τα αλλα παιδια τον στοχοποιουν και λοιπες μαλακιες.

ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙΑ.
Γενιακ μπουμπουκακια παιδια μπουμπουκακια γονεις,το ξαναειπα και ειναι φακτ αυτο.

Κια να σημειωσω για αλλη μια φορα οτι σαφως και ειμαι ,οπως και οι περισσοτεροι καθηγητες ΥΠΕΡ της αξιολογισης ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ,ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ,αλλα με σωστη εξιολογιση παντα.
Κια τωρα περιμενουμε την αξιολογιση και ενα θα σας πω...οι συμβουλοι σχολειου που ειχαμε ΕΦΥΓΑΝ απο την θεση τους ,ειμαστε χωρις αυτους...μεχρι να δουν ποιους θα βαλουν και να τους αξιολογησουν,κατα τα αλλα αρχισε η αξιολογιση ΓΕΛΑΕΙ ΤΟ ΠΑΡΔΑΛΟ ΚΑΤΣΙΚΙ.Ουτε αλλαγη σχολικου περιβαλλοντος δεν μπορουμε να κανουμε σε μαθητη,διοτι ακριβως δενε χουμε σχολικο συμβουλο.
ΓΕΛΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να αξιολογούνται και οι γονείς που συχνα χώνουν τη μυτη τους εκει που δεν πρέπει.
Σχολη γονεων...εμας κανει το δικο μας το σχολειο,σεμιναρια για γονεις,εμεις το διοργανωνουμε..αλλα ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ τις ελαχιστες εξαιρεσεις αυτων των σεμιναριων...εγω το λεω συνεχως.
Θες να γινεις γονιος ; Τελεια:
-ΠΡΩΤΑ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ/ΨΥΧΙΑΤΡΙΟ
-Μετα να περασεις και μια σχετικη μορφωση,διοτι στανταρακι οσο πιο αμορφωτος(οχι σωνει και καλα πτυχια,αλλα διαβασμα σιγουρα) τοσο πιο μαλακας,με τις εξαιρεσεις παντα..και μετα γινε και γονιος..τρομαρα σου.Δεν μπορει η πιο σοβαρη και δυσκολη ''δουλεια'' να αφηνεται στην ΤΥΧΗ.
-Παρε την πιστοποιηση σου και γινε γονιος.
Την πληρωνει ολη η κοινωνια μετα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,498 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος καθηγητής στη Γ' Λυκείου έχει πολλή όρεξη και θέλει να κάνει σωστό και αποδοτικό μάθημα. Ζητά από τους μαθητές να παρακολουθούν στην τάξη, τους φέρνει βοηθητικά φυλλάδια, τους δίνει εργασίες και ασκήσεις για το σπίτι και θέλει να του τις φέρνουν λυμένες.
Ναι, αυτά είναι ο ορισμός του αποδοτικού και σωστού μαθήματος. Πικ παιδαγωγικής προσέγγισης τα φυλλάδια, η παρακολούθηση της διάλεξης και οι εργασίες για το σπίτι

Αλλά πάτε και πιάνετε και κάτι παραδείγματα, η Τρίτη λυκείου εξ ορισμού έχει πολλές ιδιαιτερότητες σε αυτό το σύστημα. Έχεις 17χρονα παιδιά, με όλα τα δικά τους θέματα που έχουν πόση ύλη ήδη και περιμένεις εσύ να ασχοληθούν με τη δική σου όρεξη. Ύλη που έχουν λάβει από παντού το αντιφατικό μήνυμα ότι γίνεται σωστά στο φροντιστήριο, που το πληρώνουν και δεν μπορούν να «χασομεράνε», αλλά ξέρουν κιόλας ότι ο δικός σου βαθμός θα μετρήσει παραέξω. Και έρχεσαι εσύ και τους λες θα κάνουμε 10 ασκήσεις σήμερα και θα έχετε άλλες τόσες στον ήδη μεγάλο πάκο και θυμώνεις που υπάρχει μετά ο παραπάνω φαύλος κύκλος. Αποδοτικό είναι αυτό που αποδίδει, αν δεν λαμβάνουν κανένα όφελος από αυτό που προσπαθείς, άλλαξε το, να κάνετε 10 ασκήσεις σε όλη τη χρόνια, να δοκιμάσεις αν λειτουργούν ομαδικά, αν υπάρχουν άτομα που δεν έχουν φροντιστήριο και μπορείς να επικεντρωθείς εκεί, θα είναι πιο χρήσιμο από 100 φυλλάδια που δεν θα τους μείνει τίποτα και θα τα βρεις στα σκουπίδια. Αν δεν μπορείς να προσαρμοστείς και να καταλάβεις τα προβλήματα ενός συστήματος που προφανώς δεν μπορείς να αλλάξεις έτσι απλά, τότε μάλλον δεν φταίνε τα παιδιά. Καμία εξωτερική αξιολόγηση δεν μπορεί να το λύσει αυτό, το ότι έχουμε μείνει στην ίδια σκέψη για τη μάθηση εδώ και δεκαετίες, μια στρατηγική για όλες τις τάξεις.
Δηλαδή από ιστορία πιο καλά έμαθα τη σοβιετική ένωση επειδή έκανα παρέα με κνίτες, παρά το 1821. Πως να σου πω..
Επειδή ίσως αυτό για σένα είχε νόημα, μια χρησιμότητα. Είναι σημαντικό κεφάλαιο της μάθησης. Να ξέρουμε πως συγκρατεί ο εγκέφαλος την πληροφορία
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ο γονιός δεν εχει καμια δουλειά να παρεμβαινει στο έργο του δασκάλου. Και βλέπω αρκετές και αρκετούς που δυστυχως κάνουν τα αντίθετα.
Εσυ λοπον, και οποιος συμφωνει μαζι σου, μπορειτε να παρκαρετε τα παιδια σας σε ο,τι σας κατσει απο τη σουπερ-ντουπερ ελιτ που μαζευει το υπουργειο παιδειας (αμπελοφιλοσοφους, υστερικες καριολες κοκ) και να τους αφηνετε να κανουν ο,τι πιστευουν. Ωραια? Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα εμποδιζεις τους αλλους να μπορουν να εχουν τη δυνατοτητα επιλογης για αυτο που πιστευουν οτι ειναι καλυτερο για τα παιδια τους. Γιατι καπου το εχουμε χασει και προσπαθουμε να βγαλουμε το συμπερασμα οτι δεν μπορουμε να κρινουμε το εργο των αλλων. Ή αν θελουμε να λειτουργουμε ετσι, να καταλαβουμε τι σημαινει αυτο, και αν μη γκρινιαζουμε μετα για τον κακο και αχριστο κρατος που δεν κανει τα πραγματα οπως πρεπει (και εμεις τα ξερουμε σωστα)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα εμποδιζεις τους αλλους να μπορουν να εχουν τη δυνατοτητα επιλογης για αυτο που πιστευουν οτι ειναι καλυτερο για τα παιδια τους
O καθε γονιος μπορει να πιστευει και να πραττει οτι θελει στα παιδια του, ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ...χωρις να σημαινει οτι αυτο ειναι οκ,εξαλλου βλεπουμε τα αποτελεσματα ΤΟΥΣ στην κοινωνια.Διοτι τα παιδα ηδη ερχονται διαμορφομενα στο μεγαλυτερο ποσοστο στο σχολειο απο το σπιτι.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ..ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΜΟΔΙΑ ΟΡΓΑΝΑ..
ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟ ΓΟΝΕΑ.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΚ/ΚΟΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ διοτι μονο ετσι μπορειτε να δικαιολογησετε τις μπουρδες σας.
ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΘΟΨΗΦΙΑ,ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥς ΑΡΜΟΔΙΟΥς ΦΟΡΕΙΣ...και εδω τελεία.

Στο σχολειο κουμαντο δεν κανουν οι γονεις,αλλα το εκαστοτε ''προγραμμα'' και τακτικη που ακολουθουν οι εκπαιδευτικοι συμφωνα με τις εγκυκλιους και το υπουργειο.Ουτε θα πει ο γονιος πως θα κανει μαθημα ο καθηγητης,με ποιες γνωσεις αραγε; Ουτε πως θα κανει τη δουλεια του.Σαφεστατα θα διαμαρτηρηθει αν κατι δει οτι πηγαινει στραβα και υπαρχουν τα αρμοδια οργανα να το ελεγξουν αυτο,κανενας δεν του το απαγορευει.Ομως δεν ειναι δυνατον ο καθε γονιος να οριζει και το μαθημα ή το σχολειο και να μας το παιζει τσαουσης.

-ΟΚ...ο ΧΑ γιτης γονιος λοιπον θελει την ιστορια που τον βολευει...οτι ο Παπαδιπουλος ηταν σωτηρας της ελλαδας και ο μιχαλολιακος μπατριωτης,και να βαρανε τα απειθαρχα παιδια.
Πας καλα;

-Ο αλλος γονιος ειναι θεουσος και πιστευει οτι πρεπει τα ΄παιδια να φορανε στολες,να καταργηθουν καποια μαθηματα,να μην κανουν σεξουαλικη διαπαιδαγωγιση τα παιδια( ναι...κανουμε πλεον στα εργαστηρια δεξιοτητων και ναι..οταν καλουμε ειδικους γιατρους να μαθουν στα παιδια για το αναπαραγωγικο συστημα.υπαρχουν γονεις που δεν επιτρεπουν στα παιδια τους να παραστουν! ) και να διδασκονται παρθενια μεχρι να παμτρευτουν και αλλα ομορφα καλουδια.
Πας καλα;

-Ο αλλος γονιος ειναι αναρχικος και πιστευει οτι πρεπει να διδασκονται πως να αντιστεκονται στοσ υστημα ,να φτιαχνουν μολοτοφ και να μην τηρους τουςμ κοινωνικους κανονες..
Πας καλα;

100 τετοια παραδειγματα μπορω να σου φερω,αλλα εχω και δουλειες να κανω.

Οποτε,παρε τις αποψεις σου και καντες οτι θες...στο σχολειο ομως,το τι μαθηματα θα γινουν,πως και απο ποιον και το ολο συστημα ,δεν το καθοριζουν οι γονεις .Αλλα οι εκπαιδευτικοι κιαι το κρατος.ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΑΣ ομορφα και ωραια...και βλεπουμε τι κουμασια βγαζετε ορισμενοι και για αυτο τα βγαζετε ετσι.

ΑΛΛΙΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ (ΠΑΡΑΝΟΜΑ) ΣΧΟΛΕΙΟ,ΟΠΩΣ ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΣΑς.
Αλλα δεν θα κανει ο,καθενας το σχολειο σαν τα μουτρα του.Ουτε οπως τον βολευει.
Ελα πια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,826 μηνύματα.
Εμ πεστο ντε....σε καταλαβαμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Με χειροτερη.Ενα θα σου πω.Μαλακισμενα παιδια,μαλακισμενοι γονεις,στανταρ αυτο.
Με στυλακι του τυπου ποιος εισαι εσυ που θαβαλεις 18 στο παιδι μου και ας εγραψε πχ το παιδι του 12...,μα το παιδι μου δεν εκανε τιποτα,ενω μπορει να εχει χτυπησει και παιδια η να φτυνει απο τον οροφο,τα αλλα παιδια τον στοχοποιουν και λοιπες μαλακιες.

ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙΑ.
Γενιακ μπουμπουκακια παιδια μπουμπουκακια γονεις,το ξαναειπα και ειναι φακτ αυτο.

Κια να σημειωσω για αλλη μια φορα οτι σαφως και ειμαι ,οπως και οι περισσοτεροι καθηγητες ΥΠΕΡ της αξιολογισης ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ,ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ,αλλα με σωστη εξιολογιση παντα.
Κια τωρα περιμενουμε την αξιολογιση και ενα θα σας πω...οι συμβουλοι σχολειου που ειχαμε ΕΦΥΓΑΝ απο την θεση τους ,ειμαστε χωρις αυτους...μεχρι να δουν ποιους θα βαλουν και να τους αξιολογησουν,κατα τα αλλα αρχισε η αξιολογιση ΓΕΛΑΕΙ ΤΟ ΠΑΡΔΑΛΟ ΚΑΤΣΙΚΙ.Ουτε αλλαγη σχολικου περιβαλλοντος δεν μπορουμε να κανουμε σε μαθητη,διοτι ακριβως δενε χουμε σχολικο συμβουλο.
ΓΕΛΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σχολη γονεων...εμας κανει το δικο μας το σχολειο,σεμιναρια για γονεις,εμεις το διοργανωνουμε..αλλα ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ τις ελαχιστες εξαιρεσεις αυτων των σεμιναριων...εγω το λεω συνεχως.
Θες να γινεις γονιος ; Τελεια:
-ΠΡΩΤΑ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ/ΨΥΧΙΑΤΡΙΟ
-Μετα να περασεις και μια σχετικη μορφωση,διοτι στανταρακι οσο πιο αμορφωτος(οχι σωνει και καλα πτυχια,αλλα διαβασμα σιγουρα) τοσο πιο μαλακας,με τις εξαιρεσεις παντα..και μετα γινε και γονιος..τρομαρα σου.Δεν μπορει η πιο σοβαρη και δυσκολη ''δουλεια'' να αφηνεται στην ΤΥΧΗ.
-Παρε την πιστοποιηση σου και γινε γονιος.
Την πληρωνει ολη η κοινωνια μετα.

Ξέρω , έχει τύχει και στη δική μου δουλειά να έρθει ένας έξυπνακιας (ο οποιος βεβαια τα απογευματα επαιζε τσαμπουκαδες και βρισιδια στην περιοχή του) να μ πει οτι έκανα μεροληπτική κινηση να κοιτάξω μόνο αυτόν... αλλα επειδή εγω δεν ειμαι κάνα παιδάκι να μ λέει ο καθένας τα δικά του... ειχα φροντισει πιο πριν να κοιτάΞΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΆΛΛΟΝ (ΑΥΤΟΝ ΜΕ ΤΟΝ οποιο ειχε αντιδικιες) και μάλιστα ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.

Οποτε οταν ήρθε με ύφος να μ τη πεί κιολας γυρνάω στο συνάδελφο τον ρωτάω αν πιο πριν πήγαμε και στον άλλον η απαντηση ηταν καταφατική.... ο τύπος εμεινε παγωτό και είπε συγγνωμη μετά γιατι βεβαιως του ειπα και να περάσει εξω απο το γραφείο γιατι εγω δεν σηκώνω και δεν δέχομαι να μου έρχεται ο άλλος στη δουλειά μου και να λέει ιστοριες για αγρίους. Αν θελει επισης μπορει να κάνει αναφορά παραπόνων να την κοιτάξουμε.

Συμπερασματικά , οι περισσοτεροι δεν ξέρουν να μιλάνε και να επικοινωνουν σαν άνθρωποι ειδικα δε οταν έχουν και προβλημα.

Έρχονται με υφάκι, με ειρωνεια... εγω τα ξερω ολα κτλ. Το ιδιο ισχυει και για αρκετους δημοσιους λειτουργους βεβαια. Αν δεν συμμορφωθούν άπαντες κ δεν μάθουν να σέβονται και τουλάχιστον αρχικά να έρθουν με μια στοιχειώδη ευγένεια τυπικά θα λέγαμε δουλειά δεν θα γινει.

Στο σχολειο κουμαντο δεν κανουν οι γονεις,αλλα το εκαστοτε ''προγραμμα'' και τακτικη που ακολουθουν οι εκπαιδευτικοι συμφωνα με τις εγκυκλιους και το υπουργειο.Ουτε θα πει ο γονιος πως θα κανει μαθημα ο καθηγητης,με ποιες γνωσεις αραγε; Ουτε πως θα κανει τη δουλεια του.Σαφεστατα θα διαμαρτηρηθει αν κατι δει οτι πηγαινει στραβα και υπαρχουν τα αρμοδια οργανα να το ελεγξουν αυτο,κανενας δεν του το απαγορευει.Ομως δεν ειναι δυνατον ο καθε γονιος να οριζει και το μαθημα ή το σχολειο και να μας το παιζει τσαουσης.

-ΟΚ...ο ΧΑ γιτης γονιος λοιπον θελει την ιστορια που τον βολευει...οτι ο Παπαδιπουλος ηταν σωτηρας της ελλαδας και ο μιχαλολιακος μπατριωτης,και να βαρανε τα απειθαρχα παιδια.
Πας καλα;

-Ο αλλος γονιος ειναι θεουσος και πιστευει οτι πρεπει τα ΄παιδια να φορανε στολες,να καταργηθουν καποια μαθηματα,να μην κανουν σεξουαλικη διαπαιδαγωγιση τα παιδια( ναι...κανουμε πλεον στα εργαστηρια δεξιοτητων και ναι..οταν καλουμε ειδικους γιατρους να μαθουν στα παιδια για το αναπαραγωγικο συστημα.υπαρχουν γονεις που δεν επιτρεπουν στα παιδια τους να παραστουν! ) και να διδασκονται παρθενια μεχρι να παμτρευτουν και αλλα ομορφα καλουδια.
Πας καλα;

-Ο αλλος γονιος ειναι αναρχικος και πιστευει οτι πρεπει να διδασκονται πως να αντιστεκονται στοσ υστημα ,να φτιαχνουν μολοτοφ και να μην τηρους τουςμ κοινωνικους κανονες..
Πας καλα;

100 τετοια παραδειγματα μπορω να σου φερω,αλλα εχω και δουλειες να κανω.

Τι τραβάτε και εσεις ώρες ωρες - εδω που τα λέμε-.

Τα στερεοτυπα και τις προκαταληψεις ΜΑΣ να τις περάσουμε και ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Κατα τα αλλα τα χω ζησει κ εγω και απο πολιτες και απο προισταμενους - υφισταμενους. Δυστυχως εχει χαθει ο σεβασμος.

Υπαρχει κριση αξιών στις μέρες μας.

Εγω βεβαια δεν τους αφηνω σχεδον ποτέ. Εχω γυρισει κ εχω πει σε προισταμενο αμα δεν εκτιμάτε την δουλειά μου με ζητάνε και αλλού.... και όντως με ζητάνε. 1-2-3 του τα είπα και ξεκαθαρίστηκα.

Δεν θα κατσω εγω να ανέχομαι παραλογίες. Θα σέβονται όπως σέβομαι και εγώ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών δε μιλατε; δεν ξέρω γιατί έχουν χωθει και οι γονείς στη συζήτηση. Εννοείται και δεν πρέπει να εισβάλλουν στο κομμάτι της διδασκαλίας. Εγώ όμως αναφέρομαι στο κομμάτι της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών. Δε βρίσκω τον λόγο να μην Αξιολογουνται να μην περνουν από έλεγχο και να μην έχουν κι αυτοί τον φόβο της συστασης της απόλυσης όπως και σε όλες τις δουλειές. Αυτό ισχυει για όλους τους δημόσιους, αυτό το σίγουρο της μονιμότητας δηλαδή...
Διαφωνείτε δηλαδή ότι πολλοι τετοιοι εκμεταλλεύονται τη θέση τους.
Σαφέστατα υπάρχουν εξαιρετικοί εκπαιδευτικοι και αυτοί οφείλουμε να τους το αναγνωρίζουμε και επίσημα και επώνυμα
Αλλα ειναι και άλλοι που θέλουν μαζεμα
Και δεν έχω καταλάβει γιατί αρνουνται και κάνουν απεργίες γι'αυτό. Καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται γιατί διαμαρτυρονται ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι τραβάτε και εσεις ώρες ωρες - εδω που τα λέμε-.

Τα στερεοτυπα και τις προκαταληψεις ΜΑΣ να τις περάσουμε και ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Κατα τα αλλα τα χω ζησει κ εγω και απο πολιτες και απο προισταμενους - υφισταμενους. Δυστυχως εχει χαθει ο σεβασμος.

Υπαρχει κριση αξιών στις μέρες μας.

Εγω βεβαια δεν τους αφηνω σχεδον ποτέ. Εχω γυρισει κ εχω πει σε προισταμενο αμα δεν εκτιμάτε την δουλειά μου με ζητάνε και αλλού.... και όντως με ζητάνε. 1-2-3 του τα είπα και ξεκαθαρίστηκα.

Δεν θα κατσω εγω να ανέχομαι παραλογίες. Θα σέβονται όπως σέβομαι και εγώ.
Ένας Φαυλος κυκλος είναι
Δε φτάνε οι γονείς ουτε και οι δάσκαλοι
Μα φυσικά στο τέλος πως γίνεται να τη πληρωνουν τα παιδια
Γι'αυτό χρειάζεται μια ολική αναδόμηση
Ένας σωστός υπουργός που θα βάλει την τάξη να έρθει η ισορροπία
Αυτό δε γίνεται με μια μόνο απόφαση
Ας ξεκινήσουμε από κάπου
Αξιολογηση κοινωνικοί λειτουργοί υποχρεωτικοί ψυχολόγοι κοινωνικοί λειτουργοί θα έλεγα κι εγώ για ΟΛΟΥΣ κοκ

Περνάνε τα παιδια συχνά πυκνά από κεδασυ για μαθησιακές δυσκολίες
Γιατί δε βγάζουν κέντρο παρομοιο που θα παίρνουν οι εκπαιδευτικοι για διδακτικές δυσκολίες; υπαρχουν κι αυτες. Να παιρνουν κι αυτοι γνωμάτευση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Περνάνε τα παιδια συχνά πυκνά από κεδασυ για μαθησιακές δυσκολίες
Γιατί δε βγάζουν κέντρο παρομοιο που θα παίρνουν οι εκπαιδευτικοι για διδακτικές δυσκολίες; υπαρχουν κι αυτες. Να παιρνουν κι αυτοι γνωμάτευση
Τώρα μάλιστα!! Αν τα ΚΕΔΑΣΥ εκδίδουν και για τους καθηγητές γνωματεύσεις σαν αυτές που εκδίδουν για τους δυσλεκτικούς μαθητές, τα πιάσαμε τα λεφτά μας.

1678874207737.png
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Τώρα μάλιστα!! Αν τα ΚΕΔΑΣΥ εκδίδουν και για τους καθηγητές γνωματεύσεις σαν αυτές που εκδίδουν για τους δυσλεκτικούς μαθητές, τα πιάσαμε τα λεφτά μας.

Δε σε καταλαβαίνω

Τι να σου απαντήσω τώρα σε αυτό που γραφεις δεξ ξέρω καθώς δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις 😇
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δε σε καταλαβαίνω
Φυσικά και καταλαβαίνεις. Σίγουρα είχες και συ συμμαθητές που ξαφνικά στη Γ' λυκείου λίγους μήνες πριν τις πανελλήνιες εμφάνισαν βεβαίωση "δυσλεξίας" για να εξεταστούν προφορικά με επιείκεια. Οπωσδήποτε άκουσες ότι στην Ύδρα το ΚΕΔΑΣΥ έβγαλε "δυσλεκτικούς" το 50% των μαθητών. Αυτοί είναι οι "δυσλεκτικοί μαϊμούδες". Ζητάς τώρα και γνωματεύσεις για τους καθηγητές από την ίδια υπηρεσία για ...διδακτικές δυσκολίες. Καλή επιτυχία.

1678877087230.png
Υ.Γ. Μπορείς να μου απαντήσεις για να έχεις τον τελευταίο λόγο. Δεν συνηθίζω να συνεχίζω τέτοιες συζητήσεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος μιας που το είδα παραπάνω είναι από τα πιο ηλίθια μέτρα. Ουσιαστικά είναι ξεφορτώνομαι ένα «πρόβλημα» σε άλλον. Δεν λύνει τίποτα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,826 μηνύματα.
Ένας Φαυλος κυκλος είναι
Δε φτάνε οι γονείς ουτε και οι δάσκαλοι
Μα φυσικά στο τέλος πως γίνεται να τη πληρωνουν τα παιδια
Γι'αυτό χρειάζεται μια ολική αναδόμηση
Ένας σωστός υπουργός που θα βάλει την τάξη να έρθει η ισορροπία
Αυτό δε γίνεται με μια μόνο απόφαση
Ας ξεκινήσουμε από κάπου
Αξιολογηση κοινωνικοί λειτουργοί υποχρεωτικοί ψυχολόγοι κοινωνικοί λειτουργοί θα έλεγα κι εγώ για ΟΛΟΥΣ κοκ

Περνάνε τα παιδια συχνά πυκνά από κεδασυ για μαθησιακές δυσκολίες
Γιατί δε βγάζουν κέντρο παρομοιο που θα παίρνουν οι εκπαιδευτικοι για διδακτικές δυσκολίες; υπαρχουν κι αυτες. Να παιρνουν κι αυτοι γνωμάτευση

Αυτά τα θέματα δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να φτάνουν στον Υπουργό αν το σύστημα δουλευει σωστά απο την αρχή.

Θελω να πω οτι δεν ειναι θέματα που θα λύσει ο Υπουργός. Αν και κάποιοι θα μπορούσαν να βγουν απο το γραφείο και να πάνε στα σχολεία να δούν τα προβλήματα που υπάρχουν αλλα αυτο δεν μπορει να γίνει για ΚΑΘΕ σχολείο.

Θα πρέπει ο γονιός να έχει μια διακριτική παρουσία - να αφήνει τους καθηγητές να κάνουν τη δουλειά τους κ αν βλέπει οτι οι καθηγητές αδιαφορούν τοτε να επιλέξει μια μορφή παρέμβασης. Αυτο βεβαια απέχει έτη φωτός απο τη συμπεριφορά ορισμένων που τελικά απορείς με ποιο σκεπτικό πέραν του αυθορμητισμού και του ενστίκτου αποφασισαν να γίνουν γονείς.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αστυνομικοί συνέλαβαν εκπαιδευτικό που συνόδευε μαθητές σε εκδρομή | esos.gr

Αστυνομικοί συνέλαβαν εκπαιδευτικό , η οποία συνόδευε σε εκδρομή μαθητές σχολείου όπου φοιτά μαθητής που χθες έβαλε με αεροβόλο πιστόλι εναντίον αστυνομικού στο κέντρο
Ειδικότερα, σύμφωνα με ανακοινωθέν της αστυνομίας:
Συνελήφθη χθες (12-03-2023) το βράδυ στα Ιωάννινα από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Ιωαννίνων ανήλικος ημεδαπός, για παραβάσεις της νομοθεσίας περί όπλων.
Ειδικότερα, πριν από τη σύλληψή του, ο ανήλικος έβαλε με αεροβόλο πιστόλι εναντίον αστυνομικού στο κέντρο της πόλης, ο οποίος εκτελούσε υπηρεσία τροχαίας αστυνόμευσης.
Στο πλαίσιο διερεύνησης της υπόθεσης κατασχέθηκαν το αεροβόλο πιστόλι και πλήθος πλαστικών σφαιριδίων.
Επιπλέον, συνελήφθησαν εκπαιδευτικός, η οποία συνόδευε σε εκδρομή μαθητές του σχολείου όπου φοιτά και ο ανήλικος, καθώς και οι γονείς του, σε βάρος των οποίων σχηματίστηκε δικογραφία για παραμέληση της εποπτείας του.

1678884492368.png

Παίζουν το κεφάλι τους, την καριέρα τους και την οικογενειακή τους γαλήνη στη "ρουλέτα" και το υπουργείο Παιδείας κοιτά προς τα πάνω και σφυρίζει αδιάφορα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Φυσικά και καταλαβαίνεις. Σίγουρα είχες και συ συμμαθητές που ξαφνικά στη Γ' λυκείου λίγους μήνες πριν τις πανελλήνιες εμφάνισαν βεβαίωση "δυσλεξίας" για να εξεταστούν προφορικά με επιείκεια. Οπωσδήποτε άκουσες ότι στην Ύδρα το ΚΕΔΑΣΥ έβγαλε "δυσλεκτικούς" το 50% των μαθητών. Αυτοί είναι οι "δυσλεκτικοί μαϊμούδες". Ζητάς τώρα και γνωματεύσεις για τους καθηγητές από την ίδια υπηρεσία για ...διδακτικές δυσκολίες. Καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Μπορείς να μου απαντήσεις για να έχεις τον τελευταίο λόγο. Δεν συνηθίζω να συνεχίζω τέτοιες συζητήσεις.
Δεν τα γνωρίζω αυτά σορυ
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Και δεν έχω καταλάβει γιατί αρνουνται και κάνουν απεργίες γι'αυτό. Καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται γιατί διαμαρτυρονται ;
Ποιος κανει απεργια για την αξιολογιση; Το οτι προκηρυσει η ΟΛΜΕ απεργια σημαινει οτι την ακολουθουν ολοι; ΠΟΣΟΙ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ;

Εχεις δει ποσοι απηργησαν ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ; Δεν μιλαω για αλλα ζητηματα,αλλα ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ; ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΟΙ ΑΝΤΙΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΙ δεν απηργησαν! Μην μπερδευτε την ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΠΕΡΓΙΑς ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΑΠΗΡΓΗΣΑΝ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ! Μαθετε να διαβαζετε και να αξιολογητε τις ειδησεις και τα λεγομενα.
Ακουτε στις ειδησεςι για ΑΠΕΡΓΙΑ,την οποια απλα προκηρυσει η ΟΛΜΕ ή η αδεδυ ..και νομιζετε οτι απεργει ο κοσμος σωρηδον;
Κια αυριο εχουμε απεργια,αλλα μαντεψε..ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ.Ειναι για τα Τεμπη,να μην κουκουλώσουν τιποτα,ασφαλεια στις συγκοινωνιες κλπ.

Οποτε την καραμελιτσα σου,οτι οι εκπαιδευτικοι απεργουν για την αξιολογιση και δεν θελουν αξιολογιση, αστην στα σκουπιδια.Η ΟΛΜΕ ΠΡΟΚΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ το ποιος θα απεργησει ειναι καθαρα προσωπικο του δικαιωμα.ΣΤΙΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗΣ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΑΜΙΝΗ.

Να ξερουμε τι λεμε.
Ευχαριστω.

ΥΓ Η συζητηση για τους γονεις μπηκε καθως καποιοι εξωγιηνοι ειπαν οι καθηγητες να αξιολογουνται απο τους γονεις και τους μαθητες,πελατειακη σχεση δηλαδη. ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ! Εξου και οι απαντησεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος μιας που το είδα παραπάνω είναι από τα πιο ηλίθια μέτρα. Ουσιαστικά είναι ξεφορτώνομαι ένα «πρόβλημα» σε άλλον. Δεν λύνει τίποτα.
Μια χαρα τα λύνει..ολοι οι ασχετοι εγιναν ειδικοι, μη χεσω.

Θυμαστε που σας ελεγα οτι ,μας εφεραν 2 απο τους μαθητες του ΑΛΛΟΥ σχολειου που αποπειραθηκαν να βιασουν την μαθητρια; Απο αλλαγη σχολικου περιβαλλοντος; Ε....ουτε κιχ δεν βγαζουν λεμε....ουτε κιχ.Ειναι δεν ειναι μεσασ την ταξη,ειδηση δεν παιρνεις.Κια εξω στο διαλλειμα τα ιδια.Μακρια απο τις παρεες τους σε αγνωστο περιβαλλον και με την ανακριτρια απο πανω τους καθε μηνα να βλεπει την αναφορα της διευθυντριας για την παρτη τους.ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ.
Στη γωνιτσα σου και σταματηστε ΟΛΟι να το παιζετε ειδικοι και καθηγηταδες.Ελεος καπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
καποιοι εξωγηινοι ειπαν οι καθηγητες να αξιολογουνται απο τους μαθητες
Κι όμως! Οι μαθητές θα μπορούσαν να έχουν γνώμη στην αξιολόγηση των καθηγητών τους. Όχι όμως όσο είναι ακόμα μαθητές, καθώς κάθε κρίση τους θα είναι "εν θερμώ" σε σχέση με τη σχολική καθημερινότητα, άρα συναισθηματική, μεροληπτική και όχι πάντα δίκαια. Αφού όμως αποφοιτήσουν και αποστασιοποιηθούν από τα καθημερινά συμβάντα, θα είναι σωστοί, δίκαιοι και αμερόληπτοι στις κρίσεις τους. Δηλαδή ένας σύλλογος αποφοίτων κάθε λυκείου, θα μπορούσε να είναι ένας από τους αξιολογητές των εκπαιδευτικών. Αυτό σε κάποια κράτη ήδη εφαρμόζεται.

1678897761861.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Κι όμως! Οι μαθητές θα μπορούσαν να έχουν γνώμη στην αξιολόγηση των καθηγητών τους. Όχι όμως όσο είναι ακόμα μαθητές, καθώς κάθε κρίση τους θα είναι "εν θερμώ" σε σχέση με τη σχολική καθημερινότητα, άρα συναισθηματική, μεροληπτική και όχι πάντα δίκαια. Αφού όμως αποφοιτήσουν και αποστασιοποιηθούν από τα καθημερινά συμβάντα, θα είναι σωστοί, δίκαιοι και αμερόληπτοι στις κρίσεις τους. Δηλαδή ένας σύλλογος αποφοίτων κάθε λυκείου, θα μπορούσε να είναι ένας από τους αξιολογητές των εκπαιδευτικών. Αυτό σε κάποια κράτη ήδη εφαρμόζεται.

Ωραια ιδεα.Ενα μερος αξιολογισης βεβαια..οχι η συνολικη.
Κια θα σου πω και το αλλο.Βλεπω καποιους παλιους μαθητες μου που πλεον ειναι ενηλικες,καποιοι και με οικογεναια και ειναι εντελως αλλοι ανθρωποι,καμια σχεση με τα ζωντοβολακια που μας τυρανουσαν τότε και πιιανουμε εξαιρετικες συζητησεις και μου ένε κυρια..τι σας καναμε μωρε και πσοο δικιο ειχατε σε πολλα θεματα και ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ,το εννοω οτι συμβαινει πολυ συχνα!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι καθηγητές πρέπει να αξιολογούνται μέσω αλγορίθμων και ΑΙ. Βάζεις τα παιδιά να γράψουν ένα διαγώνισμα πριν την έναρξη της χρονιάς και ένα στο τέλος. Αν σημειωθούν πλασματικές βαθμολογίες και μηδενική πρόοδος στους μαθητές ο καθηγητής φεύγει. Την εποπτεία όλου του μηχανισμού πρέπει να έχουν ξένες εταιρίες πιστοποιημένες γι αυτό το σκοπό.

Οι απόφοιτοι, οι γονείς και ότι άλλο σκεφτεί το κράτος για να κοροϊδέψει τους εταίρους μας ότι κάνουμε αξιολόγηση είναι για τα μάτια του κόσμου. Τα κόμματα εξουσίας δεν θέλουν αξιολόγηση και δεν θα την εφαρμόσουν όσο κυβερνούν. Εδώ στο ΟΣΕ βάλανε τόσα μέτρα για να κοροϊδέψουν το κόσμο ότι θα αυξηθεί η ασφάλεια και δεν τολμήσανε να βάλουν αξιολόγηση στους υπαλλήλους του ΟΣΕ.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Οι καθηγητές πρέπει να αξιολογούνται μέσω αλγορίθμων και ΑΙ. Βάζεις τα παιδιά να γράψουν ένα διαγώνισμα πριν την έναρξη της χρονιάς και ένα στο τέλος. Αν σημειωθούν πλασματικές βαθμολογίες και μηδενική πρόοδος στους μαθητές ο καθηγητής φεύγει. Την εποπτεία όλου του μηχανισμού πρέπει να έχουν ξένες εταιρίες πιστοποιημένες γι αυτό το σκοπό.

Οι απόφοιτοι, οι γονείς και ότι άλλο σκεφτεί το κράτος για να κοροϊδέψει τους εταίρους μας ότι κάνουμε αξιολόγηση είναι για τα μάτια του κόσμου. Τα κόμματα εξουσίας δεν θέλουν αξιολόγηση και δεν θα την εφαρμόσουν όσο κυβερνούν. Εδώ στο ΟΣΕ βάλανε τόσα μέτρα για να κοροϊδέψουν το κόσμο ότι θα αυξηθεί η ασφάλεια και δεν τολμήσανε να βάλουν αξιολόγηση στους υπαλλήλους του ΟΣΕ.
Λμαο έχεις όρεξη να τα ακούσεις από δημόσιους υπαλλήλους πάλι
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Φυσικά και καταλαβαίνεις. Σίγουρα είχες και συ συμμαθητές που ξαφνικά στη Γ' λυκείου λίγους μήνες πριν τις πανελλήνιες εμφάνισαν βεβαίωση "δυσλεξίας" για να εξεταστούν προφορικά με επιείκεια. Οπωσδήποτε άκουσες ότι στην Ύδρα το ΚΕΔΑΣΥ έβγαλε "δυσλεκτικούς" το 50% των μαθητών. Αυτοί είναι οι "δυσλεκτικοί μαϊμούδες". Ζητάς τώρα και γνωματεύσεις για τους καθηγητές από την ίδια υπηρεσία για ...διδακτικές δυσκολίες. Καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Μπορείς να μου απαντήσεις για να έχεις τον τελευταίο λόγο. Δεν συνηθίζω να συνεχίζω τέτοιες συζητήσεις.
Πολλές φορές μάλιστα καθηγητές από το φροντιστήριο προτρέπουν να πάνε να πάρουν το χαρτί από το ΚΕΔΑΣΥ. Έχω περίπτωση συγγενικού μου προσώπου που ήταν να δώσει πανελλήνιες και μια φιλόλογος γύρισε και του είπε μην το πολυπαιδευεις πάρε το χαρτί της δυσλεξίας να είσαι εντάξει.
Που το συγγενικό μου πρόσωπο ουδέποτε είχε θέμα.
Αλλά για να γράψει το φροντιστήριο λίγες παραπάνω επιτυχίες γιατί όχι....ας πάρει το χαρτί.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Λμαο έχεις όρεξη να τα ακούσεις από δημόσιους υπαλλήλους πάλι
Δεν έχω πρόβλημα με τους δημόσιους υπαλλήλους. Καλά κάνουν. Ο άλλος έχει δουλέψει ποσά χρόνια ως ωρομίσθιος, έχει δώσει τόσες εξετάσεις. Φυσικό τώρα είναι να μην θέλει αξιολόγηση. Το πρόβλημα είναι για τους μη δημόσιους υπαλλήλους και τις νέες γενιές που αυτό το σύστημα τους στερεί θέσεις εργασίας και βγαίνουν στους δρόμους να το υπερασπιστούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top