Αξιολόγηση εκπαιδευτικών

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Α μάλιστα. Δηλαδή σε συγκριση με 15-20 χρόνια πριν ας πουμε το 2003-2005 είναι πιο αγριεμενα Ε ; ασχολουνται και με αυτά τα trap ;
Αν σκεφτεις οτι λειπω απο τα σχολεια μονο 6 χρονια,καθως οταν τελειωσα στο σχολειο μπηκα κατευθειαν στην ΑΣΚΤ ,η οποια ειναι 5ετους φοιτησης και διοριστικα τον επομενο χρονο...καταλαβαινεις οτι σχεδον συνεχεια ειμαι στα σχολεια.Οποτε εχω πολυ καλη εικονα.
Η αλλαγη εγινε σταδιακα και καμια σχεση ,με οταν πρωτοδιοριστικα.
ΝΑΙ..ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ 2003-2005.
Οι μεγαλες διαφορες χοντρικα και στο περιπου θα πω οτι ειναι εδω και μια 7ετια..με πολυ μεγαλο βαθμο ομως επιταχυνσης.Δηλαδη τα τελευταια 2 χρονια γινεται Ο ΧΑΜΟΣ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Αν σκεφτεις οτι λειπω απο τα σχολεια μονο 6 χρονια,καθως οταν τελειωσα στο σχολειο μπηκα κατευθειαν στην ΑΣΚΤ ,η οποια ειναι 5ετους φοιτησης και διοριστικα τον επομενο χρονο...καταλαβαινεις οτι σχεδον συνεχεια ειμαι στα σχολεια.Οποτε εχω πολυ καλη εικονα.
Η αλλαγη εγινε σταδιακα και καμια σχεση ,με οταν πρωτοδιοριστικα.
ΝΑΙ..ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ 2003-2005.
Οι μεγαλες διαφορες χοντρικα και στο περιπου θα πω οτι ειναι εδω και μια 7ετια..με πολυ μεγαλο βαθμο ομως επιταχυνσης.Δηλαδη τα τελευταια 2 χρονια γινεται Ο ΧΑΜΟΣ.

Που οφείλεται αυτό κατά τη γνώμη σου ;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Που οφείλεται αυτό κατά τη γνώμη σου ;
Στο οτι τα παιδια μιμουνται τους ενηλικες,στην τεραστια πληροφοριση που εχουν οχι μονο απο ιντερνετ αλλα απο παντου,στον μιμιτισμο , στο ''χασιμο'' της παιδικοτητας απο την τοσο μεγαλη πληροφοριση εγκληματικων καταστασεων κυριως.Οσο μεγαλωνει η εγκληματικοτητα και εκτιθονται σε ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΔΟΤΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ..τοσο θα αυξανεται η εγκληματικοτητα και στα παιδια αφου εχουν προσβαση σε αυτες τις ειδησεις και εχουν την ταση να ειναι σφουγγαρια και να απορροφουν τα παντα.Μαζι με αυτο ειναι και η απολυτη ανικανοτητα παρα πολλων γονεων στο να βαζουν ορια στα παιδια,να τα κανουν να καταλαβουν οτι η κοινωνια εχει κανονες και οφειλουν να τους τηρουν,να τα διαπαιδαγωγησουν σωστα και να τους δωσουν τις σωστες βασεις.

Οποιος πει οτι το σχολειο διαμορφωνει το παιδι παιρνει ΟΣΚΑΡ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑΣ.
Ολες οι επιστημονικες ερευνες δειχνουν οτι η βασικη προσωπικοτητα των παιδιων εχει πια διαμορφωθει ηδη απο.........ναι..απο την ηλικια των 3-4 ετων!
Ειδικα στο γυμνασιο τα παιδια ερχονται ηδη εντελως διαμορφωμενα.Μαλιστα οσα βελτιωνονται ειναι αυτα που το οικογενειακο τους περιβαλλον τα εχει κανει να ειναι δεκτικα και να εχουν αναπτυξει μαι αλφα κριτικη σκεψη.

Γενικα το προβλημα ειναι πολυσυνθετο και σηκωνει τεραστια κουβεντα.

Εγω λιγες σκεψεις μου λεω.

Εν κατακλειδη τα παιδια μιμουνται τους ενηλικες.

Η ζωη εχει γινει πολυ πιο αγρια απο οτι ηταν παλια.
Τα παιδια μεγαλωνουν πλεον και χανουν την παιδικοτητα τους πολυ νωριτερα,αφου εχουν προσβαση σε παρα πολλες πληροφοριες που παλια δεν ειχαν και πολυ κακες πληροφοριες

Η ενημερωση δεν εχει ορια και πλεον απο ενημερωση εχει γινει ΠΡΟΣΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ,με αποτελεσμα τα λαθος προτυπα.
Ο μιμιτισμος σε κακα προτυπα ειναι γεγονος.

Το οικογενειακο περιβαλλον ειναι ανικανο πολλες φορες να ανταποκριθει στον ρολο του.
Δυστυχως δενε χουν την ικανοτητα ολοι να ειναι καλοι γονεις.

Βαλε σε ολα αυτα και μια πολυ κακη αντιμετωπιση των παιδιων με την εννοια οτι απο το ενα ακρο πηγαμε στο αλλο ακρο..ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ.Απο το ξυλο με τον χαρακα και το κουρεμα πηγαμε στο ΜΗΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΝΑ ΚΛΑΣΕΙ...ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟς ΚΑΠΟΥ.
ΚΑΙ Η ΑΤΙΜΩΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ.

Τα παιδια το ξερουν αυτο και το εκμεταλλευονται/
Εμενα μου εχουν πει ,και το εχω ξαναγραψει.
''ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ..ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ!''
Ειπες κατι;

Και..παει λεγοντας.
Τι να πρωτοπουμε;
Το γεγονος ομως παραμενει.
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΓΡΙΕΨΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ και κατι πρεπει να γινει .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Εν πάση περιπτώση όπως εχω γράψει ξανά στο παρελθόν προσωπικά εγώ σε τάξεις - μπουρδέλα δεν θα δεχόμουν να μπώ να κάνω μάθημα εκτός και εάν συμμορφωνόντουσαν έστω κ αργά.

Σκέψου τωρα να μπεί ένας τύπος σαν κ εμένα σε μια απο αυτές τις τάξεις... που γίνονται όλα οσα γίνονται οταν αυτος ο τύπος (εγώ) έχει πει σε τάξη "Δεν θα σχολιάζετε ερωτήσεις συμμαθητών σας" οταν σχολιάσθηκε κάποιος μετά απο ερώτηση που 'εκανε σε μένα και εγώ ήμουν μέσα στην αίθουσα και έκανα μάθημα.

Το θεώρησα ασέβεια. Πρέπει να μάθουν να σέβονται απο μικροί ο ένας τον άλλον... αλλα πού.... τέλοςπσαντων υψηλά γράμματα.

Βεβαια έκανα μάθημα σε στρατιωτική σχολή. Οχι πως και εκεί δεν γίνονται καψώνια ο παλαιότερος στον νεότερο αμα η κατασταση ας πούμε κάποια στιγμή ξεφυγει ή το επιτρέψουν οι συγκυρίες αλλα λέμε τώρα. Τουλαχιστον οταν ήμουν εγώ εκει δεν έβλεπα τέτοια πράγματα γιατι αν έβλεπα θα τα έκοβα. Η διοίκηση ξεκινάει απο ψηλά και ανάλογα δίνει τον ρυθμό... αμα κάποιος πάει διοικητής κάπου και εξαρχης ξεκαθαρίσει οτι αυτα ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ επιτρεπτά το πράγμα αλλάζει. Αυτη ειναι η γνώμη μου.

Εκει... οταν ο καθηγητης μπαινει στη τάξη σηκώνονται όρθιοι.

Πράγμα που επισης συμβαίνει και σε ενα πολιτικό δικαστήριο -ημουν σε μια σοβαρή δίκη τις προάλλες μάρτυρας και το είδα κ λέω κοιτα να δεις κάποιοι θα νόμιζαν κιόλας οτι προσπαθουμε να τους το παιξουμε ανώτεροι ενώ ειναι μια κίνηση που δειχνει σεβασμό και τιποτε άλλο.

Οταν χάνεται ο σεβασμός αυτα γίνονται. Και ολο αυτο συνεχιζεται και μετέπειτα... στα Πανεπιστημια - στην εργασία - στην οικογενεια - στο δρομο κτλ κτλ

ηταν ένας τυπος προχθές που μ έκανε απο το καθρεφτη το σημα της μαλακίας... επειδη πέρασα και αυτος ερχοταν γκαζωμένος ηταν δυσκολο να κόψει ταχυτητα λίγο... σου λεει οχι δε φταιω εγω φταιει ο αλλος ειναι μαλάκας εγω ειμαι παντογνώστης και εχω το αλάθητο.

Σεβομαι τα χρόνια σου του ειπα καθως πέρασα απο διπλα αν κ δεν θα έπρεπε γιατι είσαι θρασύς κ αγενής.

Keep walking....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Οι καθηγητές πρέπει να να περνάνε από ψυχολογική εκτίμηση ,γνώμη μου
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Μπααααααααααα...ψεμματα θα ειναι δεν μπορει.Αυτα δεν συμβαινουν ποτε στα ιδιωτικα σχολεια.Μονο στα δημοσια.Στα ιδιωτικα ολα ειναι τελεια. :bunny:
Το σχολείο είναι το Αρσάκειο.

Άγριο bullying στο Αρσάκειο: Στο Σύλλογο Kαθηγητών οι ανήλικοι δράστες - ΕΔΕ για ευθύνες εκπαιδευτικών (newsit.gr)

Αν οι δράστες είναι γόνοι "αξιόλογων" οικογενειών, το θέμα θα θαφτεί. Ίσως κάποιος άσημος καθηγητάκος χάσει τη δουλειά του...

1680509224112.png
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Τα παιδια μεγαλωνουν πλεον και χανουν την παιδικοτητα τους πολυ νωριτερα,αφου εχουν προσβαση σε παρα πολλες πληροφοριες που παλια δεν ειχαν και πολυ κακες πληροφοριες
Θυμάμαι όταν ήμουν εγώ παιδάκι και βλέπαμε κάποιο πρόγραμμα με τους γονείς μου και τελείωνε και άρχιζαν οι ειδήσεις στις 8 το βράδυ, αν ήταν να υπάρχουν σκηνές άγριες που είναι ακατάλληλες για παιδιά ο παρουσιαστής έλεγε "απομακρύνετε τα παιδιά από την οθόνη, ακολουθούν άγριες σκηνές". Τώρα το κάθε ανήλικο έχει πρόσβαση σε youtube, netflix, σάιτ πορνό, σάιτ με όλων των ειδών τα βίντεο, τα εγκλήματα, κλπ. Η κατάσταση έχει ξεφύγει και τα πράγματα μόνο χειρότερα θα γίνονται.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Όταν το πράγμα στραβώνει ο ένας ρίχνει τις ευθύνες στον άλλον και τότε θυμούνται τις διαδικασιες αλλα εάν πάς πιο πριν να τις ξεκινήσεις γινεσαι ο δυσάρεστος και αυτός που δημιουργεί προβλήματα. Τα προβλήματα που ηδη υπάρχουν και δεν θέλει κανείς να τα λύσει.

Μη νομίζετε οτι οι πιο πολλοί επικεφαλείς θέλουν να ακούγεται οτι η μονάδα τους ειτε ειναι ΣΧΟΛΕΙΟ , ειτε ειναι ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ , ειτε ειναι Πλοίο - σκάφος - είτε Αστυνομικό τμήμα - είτε σταθμός τρένου έχει προβλήματα.

Ειμαι σιγουρος το συγκεκριμενο ειχε ξαναγινει αλλα κανεις δεν ήθελε να ασχοληθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Για ποσο θα ειμαστε τυχεροι; Ελεος πια.

Εχω δει σχολεια ερειπια λεμε.Δηλαδη παλι θααντους θελουμε για να γινει κατι.Κια ισως καιπαλι να μην γινει.

1680542258495.png

Τυχεροί ήταν μαθητές και δάσκαλοι σε δημοτικό σχολείο στον Βόλο, καθώς τμήμα της οροφής κατέρρευσε λίγο πριν επιστρέψουν στην αίθουσα από το τελευταίο διάλειμμα.
Σύμφωνα με πληροφορίες της ιστοσελίδας thenewspaper.gr, όλα έγιναν στο 18ο δημοτικό σχολείο του Βόλου το πρωί της Δευτέρας (03/04), όταν κατέρρευσε το τμήμα της οροφής μέσα στην σχολική αίθουσα.

Τα περισσότερα παιδιά, όπως και οι εκπαιδευτικοί, βρίσκονταν εκτός της αίθουσας σε διάλειμμα και έτσι από τύχη δεν τραυματίστηκαν.
Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι οι λίγοι μαθητές που ήταν μέσα στην αίθουσα κατά τη διάρκεια του διαλείμματος, κάθονταν μακριά από το σημείο όπου έπεσαν οι σοβάδες.

Όπως ήταν φυσικό, το συμβάν προκάλεσε την έντονη ανησυχία των γονέων, οι οποίοι θέλουν να κινηθούν νομικά σε μια προσπάθεια να προστατεύσουν την σωματική ακεραιότητα των παιδιών τους.


Και βεβαια θελω αξιολογιση στο δημοσιο αλλα και παντου, για να φυγουν κατι ξοανα ,αλλα θελω να αξιολογησω και εγω τους δημους και τους υπευθυνους σχολικων κτηριων ,το υπουργειο παιδειας και οχι μονο,μπορω;
ΟΧΙ.
Κια μην μου πειτε τους αξιολογουμε με την ψηφο.Οχι δεν ειναι αυτο αξιολογιση για αυτα τα σκατα.Θελω να τους αξιολογησω κανονικα οπως θα αξιολογησουν και εμενα.ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΑ.Αν κανουν σωστα την δουλεια τους και αν ειναι επικινδυνοι με την εγκληματικη τους αμελεια.Ο κοσμος μετα ας ψηφισει οτι θελει.
ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
Ε....δεν γινεται.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
τα σχολεία έχουν απαξιωθεί σε ένα απλό μπέιμπισιτινγκ για τα πιτσιρίκια του καθένα. να πάει κι αυτός/αυτή για δουλειά, για καφέ κλπ. χωρίς ιδιαίτερα δεν γίνεται τίποτα, εδώ και χρόνια. γιατί δεν κάνουν τάξεις με 4-5 παιδιά ανά δάσκαλο, χωρισμένα ανάλογα την κλήση τους και τις δυνατότητες και αξιολόγηση να είναι οι επιδόσεις τους;
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
τα σχολεία έχουν απαξιωθεί σε ένα απλό μπέιμπισιτινγκ για τα πιτσιρίκια του καθένα. να πάει κι αυτός/αυτή για δουλειά, για καφέ κλπ. χωρίς ιδιαίτερα δεν γίνεται τίποτα, εδώ και χρόνια. γιατί δεν κάνουν τάξεις με 4-5 παιδιά ανά δάσκαλο, χωρισμένα ανάλογα την κλήση τους και τις δυνατότητες και αξιολόγηση να είναι οι επιδόσεις τους;
Δεν υπαρχουν λεφτα και στοχος του σχολειου ειναι να παραγει εργατες οχι σκεπτομενους ανθρωπους
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
με 4-5 παιδιά ανά δάσκαλο
4-5 παιδια ανα δασκαλο ειναι υπερβολη.Ομως τα 10 ατομα σε καθε ταξη ειναι το ιδανικο.Δεν το κανουν, για λογους οικονομικους και κτηριακους που παλι ειναι οικονομικοι.Ας εκαναν ολα τα αλλα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.Εδω δεν κανουν τιποτα.Μονο αξιολογιση εκπαιδευτικων θελουν,απλα για να ικανοποιησουν καποια κομπλεξικα της κοινωνιας.Ψηφαλακια.Οχι οτι δεν πρεπει να γινει,αλλα τα κομπλεξικα λυσσανε.

Που καν δεν εχει αρχισει..μην εχει κανεις αυταπατες και ουτε προκειται.ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΥς ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΠΟΥ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ!ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ!
Ειπατε κατι;

ΤΟ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ ΤΩΝ ΕΚΑΠΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟ ΨΕΜΑ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.Η πλατφορμα υποτιθεται οτι μπηκε και η αξιολογιση των διευθυντων ξεκινησε που ουτως η αλλως γινεται παντα καθε 3 ή 4 χρονια και ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ.
Τους συμβουλους τους ειχαν ξηλωσει...που αυτοι μαζι με τους διευθυντες θα μας αξιολογησουν...τωρα αξιολογουνται και οι υποψηφιοι συμβουλοι ,για να δουν ποιους θα βαλουν.

Αφου γινουν ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ ΑΥΤΑ,και εχουμε και εκλογες.......Μετα ΠΡΩΤΑ θα αξιολογηθουν οι νεοδιοριστοι,διοτι αν δεν αξιολογηθουν μονιμοποιηση γιοκ.ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΟΜΗΡΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ
Μετα παμε στους υπολοιπους.Ξεκινοντας παντα απο τους νεοτερους διορισθεντες.
ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΙΠΑΤΕ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ;;;;

1680547497671.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

στοχος του σχολειου ειναι να παραγει εργατες οχι σκεπτομενους ανθρωπους
Ελα σοβαρεψου.Στοχος των κυβερνοντων και καθε εξουσιας και οχι του σχολειου.Οι καθηγητες δεν παιρνουν μερος σε αυτο.Λιγα τα λογια σου .
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ελα σοβαρεψου.Στοχος των κυβερνοντων και καθε εξουσιας και οχι του σχολειου.Οι καθηγητες δεν παιρνουν μερος σε αυτο.Λιγα τα λογια σου .
Ε το ιδιο λεμε κουμαντο κανει το κρατος, το τι κανουν οι καθηγητες ειναι αδιαφορο
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ε το ιδιο λεμε κουμαντο κανει το κρατος, το τι κανουν οι καθηγητες ειναι αδιαφορο
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ.ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.
Οι καθηγητες διδασκουν οχι ο μητσοτακης.Μπορει να εχουν απαξιωσει την δημοσια εκπάιδευση,αλλα την κριτικη σκεψη εμεις τους την περναμε οχι ο μητσοτακλας.Αλλο το ενα,αλλο το αλλο.Κια αυτο φαινεται.Διοτι η νεολαια αντιδρα πολλες φορες.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η τοσο μεγαη απαξιωση του σχολειου ειναι ο στοχος καθε εξουσιας και εσυ το ΚΑΝΕΙΣ.Με απολυτη αποτυχια θα ελεγα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.

Θυμάμαι οταν έκανα μάθημα στη τάξη εκτος που δεν δεχόμουν κανείς να σχολιάζει ερωτησεις ή απαντησεις συμμαθητη του οι οποίες απευθύνονταν σε εμένα, μια ημέρα ειχαν έρθει να σκουπίσουν. Έπιασα και εγώ τη σκουπα σε ενα σημείο κάτω απο το πίνακα... και επισης ζητησα απο κάποιους να μαζεψουν τα μπουκαλάκια εξω απο το καλαθάκι κ να τα βάλουν μέσα. Εξάλλου ειχαν έρθει να σκουπίσουν απο άλλη τάξη και δεν ειχαν κ καμια υποχρέωση αν και νεότεροι να μαζεύουν τα μπουκάλια των άλλων. Στο τέλος είπαμε ευχαριστούμε.

Νομίζω δεν θα υπήρχε bullying εκεί που θα ήμουν εγώ... γιατι αν υπήρχε δεν θα έπρεπε να ειμαι. Θα επρεπε να με ειχαν διωξει απο το σχολείο ή να είχα φυγει μόνος μου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Το σχολείο είναι το Αρσάκειο.

Άγριο bullying στο Αρσάκειο: Στο Σύλλογο Kαθηγητών οι ανήλικοι δράστες - ΕΔΕ για ευθύνες εκπαιδευτικών (newsit.gr)

Αν οι δράστες είναι γόνοι "αξιόλογων" οικογενειών, το θέμα θα θαφτεί. Ίσως κάποιος άσημος καθηγητάκος χάσει τη δουλειά του...


Όταν αφήνει τους μαθητές να χορεύουν εκει μέσα καθηγητάκος είναι. Εδω βλέπω υπάρχει ΕΔΕ σε εξέλιξη , υπάρχει κλήση του Ανακριτή και για άλλες παραβατικές συμπεριφορές εντος του σχολείου. Αυτά οι καθηγητες δεν τα έβλεπαν ; και αν τα έβλεπαν έπρεπε να ξεκινήσουν διαδικασίες νομότυπες και ότι γινει. Το πολύ πολύ αν τους έδιωχναν υπέρ τους θα ήταν γιατι αυτή τους η κίνηση θα έδειχνε οτι η συνεργασια θα ήταν τελικά ασύμφορη.

Τραβάς και μια αγωγή στο εκπαιδευτηριο οτι σε απέλυσαν διχως λόγο.... τσιμπας και μια αποζημιωση αν κερδισεις στο δικαστήριο και φευγεις με ψηλά το κεφάλι. Αν κ δεν νομιζω οτι ενας εκπαιδευτικος σε τέτοια θέματα δεν θα μπορούσε να κάνει τη δουλειά του.

Εξάλλου ειναι κάποιες φορές τοσο μικρόμυαλη η θεωρηση ορισμένων που φοβουνται ακομη κ οταν βλέπουν πλεον ποινικα αδικηματα. Τι φοβασαι ρε φιλε... αφου θα εμπλακει και ο εισαγγελεας μετά απο λιγο. Ακομη και αν ένας διευθυντης ειναι μπούφος και γλείφτης , μετά δεν θα μπορέσει να δικαιολογησει όλη την ποινική καταιγιδα που έρχεται. Το να σε πει ενοχλητικό και οτι ψάχνεσαι ναι μπορεί , οταν ομως το θεμα ειναι βαθύ δεν εχει τα περιθώρεια να το κάνει. Θα εκτεθει και θα γινει ρεζίλι πολύ απλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Αρσάκειο - σοκάρουν μαρτυρίες γονέων: Απειλές, ξυλοδαρμοί, ναρκωτικά και σουγιάδες | Alfavita

Ψέματα!!! Τα παιδιά απλώς έπαιζαν. Τέτοια πράγματα δεν συμβαίνουν στα καλά σχολεία, αλλά μόνον στα ΕΠΑΛ της δυτικής Αττικής. Στα ακριβά ιδιωτικά φοιτούν οι άριστοι μελλοντικοί ηγέτες της Ελλάδος.

1680709328086.png
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Μέσα σε όλα αυτά που λέτε, θυμήθηκα μία αγγλικού στην Γ γυμνασίου που την πρώτη φορά που είχε μπει μέσα στην αίθουσά μας στρογγυλοκαθισε στην έδρα μουγγα στην στρούγκα, ενώ εμείς μιλούσαμε λες και δεν συμβαίνει τίποτα. Πέρασε κανένα 20λεπτο και ρώτησε μία κοπέλα "εσείς κυρία γιατί δεν μιλάτε;" με την καθηγήτρια να αποκρίνεται με υφακι "Περιμένω να τελειώσετε την πάρλα, αλλά δεν το βλέπω".

Δηλαδή, αν ο ίδιος ο καθηγητής δεν μπορεί να επιβάλλει την τάξη καλύτερα να πάει στο σπίτι του. Αν είσαι από την πρώτη μέρα "ο,τι βρέξει ας κατεβάσει ", προφανώς τα παιδάκια θα το εκμεταλλευτούν αυτό όσο δεν πάει...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Έχει συμπληρώσει κανείς την αυτοαξιολόγηση μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας του υπουργείου;
 
Top