Απέκλεισαν παίκτη με Aids από το Master chef

Συμφωνείτε με αυτή την κίνηση της παραγωγής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Συμφωνώ

    Ψήφοι: 24 52.2%
  • Διαφωνώ

    Ψήφοι: 22 47.8%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πληροφορήθηκα λοιπόν ότι η παραγωγή της εταιρείας studio ATA είπε όχι σε παίκτη που διαπιστώθηκε ότι ήταν θετικός στον ιό του Aids. Ο παίκτης αποκλείστηκε από τους παραγωγούς με πρόσχημα τους λόγους υγείας, καθώς τα κοψίματα κατά την διάρκεια της μαγειρικής είναι δεδομένα και η ροή του αίματος μπορεί να δημιουργούσε προβλήματα. Από την πλευρά του ο παίκτης έχει στείλει εξώδικο στην εταιρεία επικαλούμενος πίεση για συναινετικό διαζύγιο. Όπως όλα δείχνουν η υπόθεση θα οδηγηθεί στα δικαστήρια και θα προχωρήσει, καθώς από την μία ο παίκτης υποστηρίζει και με το δίκιο του ότι έπεσε θύμα κοινωνικού ρατσισμού ενώ οι παραγωγοί επικαλούνται σοβαρούς λόγους υγιεινής. Παρά την όποια προσπάθεια έκανα κι εγώ χθες να βρω και να μιλήσω με τους υπευθύνους δεν τα κατάφερα. Ελπίζω κάποια στιγμή να βγάλουν επίσημα μια ανακοίνωση για το θέμα καθώς τέτοιες πρακτικές κοινωνικού αποκλεισμού δεν τιμούν κανέναν...
https://www.inews.gr/131/apekleisan-paikti-me-Aids-apo-to-Master-chef.htm


Συμφωνείτε με αυτή την κίνηση του mega;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συμφωνώ μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν μαχαίρια...τα οποία αγγίζουν πολλοί εκείνοι την ώρα....

Ειμαι κατά του ρατσισμού αλλά όπως και να το κάνεις,σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει ο φόβος.Αν ήταν δραστηριότητες άλλου είδους,δε θα υπήρχε δίλημμα για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...θα στείλω κι εγώ εξώδικο που δεν με δέχτηκαν στο Next Top Model... Δεν είναι αυτό κοινωνικός ρατσισμός; :worry:
Επίσης θα παραπονεθώ που δεν με παίρνουν στην αεροπορία, επειδή έχω μυωπία!!!! ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δυστυχώς, στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι το MEGA έχει δίκιο! Υπάρχει πράγματι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ κίνδυνος μετάδοσης της νόσου μέσω της συγκεκριμένης δραστηριότητας, πράγμα που θεωρώ ότι θ' αποδειχτεί και στο δικαστήριο. Έναν καθηγητή Ιατρικής να φέρει το κανάλι για μάρτυρα και καθάρισε. Λυπάμαι για τον αγαπητό οροθετικό, αλλά δεν μπορεί να υποχρεώσει κανένας τους υπόλοιπους να ρισκάρουν τη ζωή τους προς χάριν των δικών του δικαιωμάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ε νομίζω καλά έκαναν γιατί με τα μαχαίρια είναι λίγο ρίσκο. Αν γινόταν κάτι; Μετά τι μπελά θα έβρισκαν; Και όπως και να χει δεν είναι τώρα σωστό να στέλνει εξώδικα για αυτό το λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
To εξώδικο είναι απλώς ένας τρόπος να δηλώσεις επίσημα πως ενοχληθήκες και δεν αποτελεί τρόπο δικαστικής διεκδίκησης των δικαιωμάτων σου. Συνεπώς θεωρώ πως αυτό είναι απλώς ένας τρόπος να γίνει παραπάνω ντόρος για το Master Chef και φυσικά κανένας δικαστικός αγώνας δεν θα λάβει χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εάν έχω καταλάβει καλά, στηρίζεται το MEGA στο ότι το μολυσμένο αίμα μπορεί να πάει στα φαγητά και να μολύνει τους κριτές;



...θα στείλω κι εγώ εξώδικο που δεν με δέχτηκαν στο Next Top Model... Δεν είναι αυτό κοινωνικός ρατσισμός; :worry:
Επίσης θα παραπονεθώ που δεν με παίρνουν στην αεροπορία, επειδή έχω μυωπία!!!! ...
Για ένα απ' τα δύο δεν θα 'χεις και άδικο. Guess which one. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
μόνος του αποκλείστηκε, το μέγκα έκλεισε τη συμφωνία και την υπογραφή του ο διάολος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εάν έχω καταλάβει καλά, στηρίζεται το MEGA στο ότι το μολυσμένο αίμα μπορεί να πάει στα φαγητά και να μολύνει τους κριτές;
Από ότι νομίζω,αν το φαγητό είναι μαγειρεμένο ,οι υψηλές θερμοκρασίες δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια επιβίωσης στον ιό.Μάλλον φοβούνται περισσότερο οτι στις δοκιμασίες που οι υποψήφιοι συνεργάζονται,αν κάποιος αφήσει πάνω σε ένα σκεύος,οποιοδήποτε υγρό του,(αν κοπεί πχ)που θα περιέχει τον ιό,και έρθει σε επαφή με οποιοδήποτε τρόπο με ένα υγρό άλλου υποψηφιου,τότε μολύνεται κι ο δεύτερος(κατά πάσα πιθανότητα)


Επίσης το συζήτησα με τη μητέρα μου,και μου είπε πως αν έισαι θετικός σε HIV virus ή ηπατίτιδα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να γίνεις chef.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ πάντως συμφωνώ με την κίνηση του Μέγκα. Τόσα ατυχήματα γίνονται στις κουζίνες και δεν χωράνε περιθώρια για ρίσκα. Και ας μη ξεχνάμε ότι οι παίκτες ζούνε και όλοι μαζί σε ένα σπίτι, πράγμα που σημαίνει ότι θα έπρεπε να υπήρχε μεγάλη προσοχή, μην τραυματιστεί, μεγαλύτερη προσοχή σε θέματα υγιεινής, και αυτός θα έπρεπε να υποστεί ίσως τον ρατσισμό από τους συμπαίκτες του, μπορεί και όχι, αλλά σίγουρα θα υπήρχαν αντιδράσεις.
Και όπως είπε και η λοβ, όσοι άνθρωποι ασχολούνται με φαγώσιμα είδη, πριν προσληφθούν σε μια δουλειά επιβάλλεται να κάνουν εξετάσεις για να αποδειχτεί ότι δεν έχουν κάποιο μεταδοτικό νόσημα, αν έχουν πολύ απλά δεν την παίρνουν τη δουλειά, και το ίδιο έγινε και στο Master Chef, δε βλέπω κάποια διαφορά.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
συμφωνω οτι αν καποιος ειναι φορεας του AIDS να μην μενει στο περιθωριο . πρεπει να ειναι στο συνολο . και το μεγκα εκανε φαουλ σε αυτο . μπορουσε να το αποφυγει αυτο και ας επαιζε με τα μαχαιρια ο τυπος . με μια προυποθεση . να ειχε ενημερωσει ο παιχτης οτι ειναι φορεας ωστε η παραγωγη να λαβει τα μετρα της . αν δεν ειχε ενημερωσει την παραγωγη του παιχνιδιου τοτε το φταιξιμο το εχει ο παιχτης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν είναι κάποιος φορέας του η hiv ή όχι αποτελεί προσωπικό δεδομένο (άδικο κατά την γνώμη μου). Το μέγκα παρανόμησε με τον παίχτη που κατά πάσα πιθανότητα ήξερε ότι είναι φορέας και θέλει να βγάλει κάποια χρήματα από το μεγάλο κανάλι ( ο νόμος τον δικαιώνει). Αυτοί που έχουν hiv εισάγονται στα νοσοκομεία με αρχικά ονομάτων ή ψευδώνυμα. (ο οποιοσδήποτε έχει αιτζ μπορεί να κάνει οποια δουλειά θέλει)

Οι σεφ γενικά δεν ακολουθούν κανόνες υγιεινής. π.χ. πιάνουν με τα χέρια τους άψητο κρεας και στην συνέχεια αφού το ψήσουν στήνουν το ψημένο κρέας τους με τα ίδια χέρια που ακούμπησαν όταν το ίδιο ήταν άψητο ενώ οι κρεοπωληδες χρησιμοποιούν όλοι γάντια οι σεφ δε χρησιμοποιούν..
Επίσης πολλοί σεφ δε ψήνουν αρκετά τα κρέατα τους.

Προσωπικά είμαι αντίθετως να θεωρειται αυτή η ασθένεια προσπωικό δεδομένο και η πράξη του μεγκα αν και παράνομη συμφωνώ μαζί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αν είναι κάποιος φορέας του η hiv ή όχι αποτελεί προσωπικό δεδομένο (άδικο κατά την γνώμη μου). Το μέγκα παρανόμησε με τον παίχτη που κατά πάσα πιθανότητα ήξερε ότι είναι φορέας θέλει να βγάλει κάποια χρήματα από το μεγάλο κανάλι ( ο νόμος τον δικαιώνει). Αυτοί που έχουν hiv εισάγονται στα νοσοκομεία με αρχικά ονομάτων ή ψευδώνυμα. (για αυτόν τον λόγο ο οποιοσδήποτε έχει αιτζ μπορεί να κάνει οποια δουλειά θέλει).

Οι σεφ γενικά δεν ακολουθούν κανόνες υγιεινής. π.χ. πιάνουν με τα χέρια τους άψητο κρεας και στην συνέχεια αφού το ψήσουν στήνουν το ψημένο κρέας τους με τα ίδια χέρια που ακούμπησαν όταν το ίδιο ήταν άψητο (χωρίς να τα κάνουν ασηψία) ενώ οι κρεοπωληδες χρησιμοποιούν όλοι γάντια οι σεφ δε χρησιμοποιούν..
Επίσης πολλοί σεφ δε ψήνουν αρκετά τα κρέατα τους.

Προσωπικά είμαι αντίθετως να θεωρειται αυτή η ασθένεια προσπωικό δεδομένο και η πράξη του μεγκα αν και παράνομη συμφωνώ μαζί της.

Αγαπητε Γιωργο,

όντας εκπαιδευόμενη σεφ, θέλω να σου πω πως δε σημαίνει πως οι σεφ δεν πλένουν τα χέρια τους επειδη δεν το δείχνει η τηλεόραση...Να γίνει σωστή δουλειά με γάντια δε γίνεται,πιστεψε με, έχω δοκιμάσει...Εγώ πάντως υπεύθυνα, σου λέω οτι αν ο αλλος ξέρει τι κάνει μεσα στην κουζίνα, υπάρχει απόλυτη υγιεινή...Εγω για παράδειγμα, καθε φορα που πηγαίνω πραγματα στη λαντζα, ρίχνω και ενα πλυσιμο...

Για το ψήσιμο των κρεάτων έχω να σου πω το εξης... Είναι κάποια είδη κρέατος τα οποία δε γίνεται να τα ψήσεις πολυ γιατι χαλάνε...Τώρα αν ο πελάτης θέλει το κρέας του να είναι εντελως αψητο, δηλαδη rare, το καταστημα του δινει να υπογραψει υπευθυνη δήλωση οτι παιρνει αυτος ευθυνη για την υγιεινη του κρέατος...

Επίσης το αν πιάσει καποιος με aids με γυμνα χέρια το κρέας χωρις να υπάρχει πληγη, δεν θα γίνει κατι με το κρέας...Παντως γενικά, φορείς του aids ειναι δυσκολο να ασχοληθουν με τετοια επαγγελματα λογω αιχμυρων αντικειμενων.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν εννοώ ότι οι σεφ πρέπει να μαγειρεύουν με γάντια αλλά να πλένουν τα χέρια τους με αντισηπτικό και όχι μόνο με σαπούνι και νερό Σε πολλά εστιατόρια η υγιεινή είναι στοιχειώδης.

Δυστυχώς πολλοί που βρίσκονται σε εστιατόρια ως επικεφαλείς δεν είναι επαγγελματίες σεφ όπως άλλωστε και άλλα επαγγέλματα (σίγουρα ένας επαγγελματίας ξέρει πως να προφυλάξει και τον εαυτό του αλλά και τον πελάτη του).

Η πιθανότητα να κολλήσει κάποιος αιτζ με μετάδοση που έγινε μέσω του σεφ στο φαγητό είναι απειροελάχιστη εως και αδύνατη (αφού ο ιός δε μπορεί να επιβιώσει σε ωμό κρέας) . αλλά το κρέας μπορεί να προέρχεται από μολυσμένο ζώο.

Από ότι ξέρω το άψητο κρέας είναι εισαγομένη κουλτούρα που μας ήρθαν από βόρειες χώρες (παλιότερα δεν σερβιραν τα ελληνικά εστιατόρια ωμό κρέας). Στις βόρειες χώρες λόγω κλίματος τα κρέατα δεν φέρουν πολλά παθογόνα μικρόβια όπως την Ελλάδα και είναι πιο ασφαλή από τα δικά μας.

Στην Σουηδία όταν πήγά ενα ταξίδι ζήτησα μια καλοψημένη μπριζόλα ( και αναγκάστηκα να στείλω το κρέας 3 φορές να το συνεχίσουν το ψήσιμο). Επίσης από ότι ξέρω σε αυτές τις χωρες υπάρχουν οργανώσεις που θέλουν να απαγορεύσουν το σερβίριμα ωμού κρέατος στα εστιατόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Η λίστα των ασθενών με HIV/AIDS πρέπει να ανακοινώνεται δημόσια, με ονόματα, διευθύνσεις, ενώ οι φορείς θα πρέπει να φέρουν ειδικό βραχιόλι εντοπισμού.

Τα οφέλη θα είναι τεράστια: Οι διαφθαρμένοι της κοινωνίας μας θα είναι ορατοί και θα μπορούμε να τους περιθωριοποιήσουμε ανενόχλητοι.

Δεύτερο όφελος που πολλοί δεν σκέφτονται: Αν πάψουν να είναι απόρρητα τα τεστ HIV, ελάχιστα άτομα από τις ομάδες υψηλού κινδύνου θα δέχονται να κάνουν εξέταση, με αποτέλεσμα να αυξηθούν οι φορείς που δε το γνωρίζουν και να επιταχυνθεί η διάδοση του HIV. Θα μειωθεί και η χρήση αντιρετροϊκών φαρμάκων με αποτέλεσμα την ταχύτερη πρόοδο της ασθένειας.

Πολλοί εδώ θα αναρωτηθούν: μα τι θετικό υπάρχει από τη διάδοση του HIV; Μα φυσικά η τιμωρία των ανήθικων ανθρώπων. Το HIV είναι επίγεια τιμωρία από το Θεό, για το αμάρτημα της σεξουαλικής επαφής.

Τώρα, σχετικά με το Master Chef, βρίσκω την απόφαση σωστή. Τι πρότυπα θα περάσουμε στα παιδιά μας, αν αφήσουμε διεφθαρμένους ανθρώπους να προβάλλονται στην τηλεόραση;

Μπορεί κάποιοι να θεωρούν ασήμαντη την πιθανότητα να μεταδοθεί ο HIV σε μια κουζίνα. Τι θα συμβεί όμως, αν ο οροθετικός παίκτης, μετά από απόφαση αποχώρησης, επιτεθεί πρωκτικά σε κάποιον κριτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεύτερο όφελος που πολλοί δεν σκέφτονται: Αν πάψουν να είναι απόρρητα τα τεστ HIV, ελάχιστα άτομα από τις ομάδες υψηλού κινδύνου θα δέχονται να κάνουν εξέταση, με αποτέλεσμα να αυξηθούν οι φορείς που δε το γνωρίζουν και να επιταχυνθεί η διάδοση του HIV. Θα μειωθεί και η χρήση αντιρετροϊκών φαρμάκων με αποτέλεσμα την ταχύτερη πρόοδο της ασθένειας.

Συμφωνώ.:)
Τα φάρμακα τα αντιρετροικά (τα οποία μπορούμε να τα θεωρήσουμε ως δώρο του Θεού προς στον άνθρωπο για τους μετανοημένους) να δίνονται στους παπάδες οι οποίοι μετά το ιερό μυστήριο της εξομολογήσεως να κρίνουν αν θα δώσουν ή όχι αγωγή στους ασθενείς μετά το μυστήριο.

Τέτοιο μέτρο θα μπορούσε να εφαρμοστεί και σε άλλες ασθένειες όπως οι ηπατίτιδες.

Γενικά τα φάρμακα είναι δώρο του Θεού προς το άνθρωπο και πρέπει να χορηγούνται σε αυτούς που πραγματικά έχουν μετανοήσει. Αυτό είναι μια απόδειξη ότι ο Θεός δεν χρησιμοποιεί τη τιμωρία ως αυτοσκοπό και δέχεται αυτούς που πραγματικά μετανοούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τώρα, σχετικά με το Master Chef, βρίσκω την απόφαση σωστή. Τι πρότυπα θα περάσουμε στα παιδιά μας, αν αφήσουμε διεφθαρμένους ανθρώπους να προβάλλονται στην τηλεόραση;

Μπορεί κάποιοι να θεωρούν ασήμαντη την πιθανότητα να μεταδοθεί ο HIV σε μια κουζίνα. Τι θα συμβεί όμως, αν ο οροθετικός παίκτης, μετά από απόφαση αποχώρησης, επιτεθεί πρωκτικά σε κάποιον κριτή;

Κι όμως,σκέψου πόσο θα οφελούσε ένα νέο να μάθαινε live πως ένας διεφθαρμενος νέος κόλλησε από έναν άλλο διεφθαρμένο νέο,εν μέσω κυνηγιού ηδονής,καθαρίζοντας παπάγιες για ζαρκάδι.Ετσι,θα προωθηθεί και η αέναος νηστεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Συμφωνώ.:)
Τα φάρμακα τα αντιρετροικά (τα οποία μπορούμε να τα θεωρήσουμε ως δώρο του Θεού προς στον άνθρωπο για τους μετανοημένους) να δίνονται στους παπάδες οι οποίοι μετά το ιερό μυστήριο της εξομολογήσεως να κρίνουν αν θα δώσουν ή όχι αγωγή στους ασθενείς μετά το μυστήριο.

Τέτοιο μέτρο θα μπορούσε να εφαρμοστεί και σε άλλες ασθένειες όπως οι ηπατίτιδες.

Γενικά τα φάρμακα είναι δώρο του Θεού προς το άνθρωπο και πρέπει να χορηγούνται σε αυτούς που πραγματικά έχουν μετανοήσει. Αυτό είναι μια απόδειξη ότι ο Θεός δεν χρησιμοποιεί τη τιμωρία ως αυτοσκοπό και δέχεται αυτούς που πραγματικά μετανοούν.

Βλέπω ότι σταδιακά έχεις αναπτύξει βαθειά κατανόηση της ουσίας του χριστιανισμού. Εύγε.

Στο θέμα μας, δυστυχώς η πραγματικότητα είναι ότι οι γιατροί μοιράζουν ανεξέλεγκτα τα αντιρετροϊκά, χωρίς να ελέγξουν αν ο οροθετικός έχει μετανοήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
το φαρμακο της εξομολογησης του αμαρτωλου μπροστα σε τριμελης επιτροπη πιανει ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Συμφωνώ.:)
Τα φάρμακα τα αντιρετροικά (τα οποία μπορούμε να τα θεωρήσουμε ως δώρο του Θεού προς στον άνθρωπο για τους μετανοημένους) να δίνονται στους παπάδες οι οποίοι μετά το ιερό μυστήριο της εξομολογήσεως να κρίνουν αν θα δώσουν ή όχι αγωγή στους ασθενείς μετά το μυστήριο.

Τέτοιο μέτρο θα μπορούσε να εφαρμοστεί και σε άλλες ασθένειες όπως οι ηπατίτιδες.

Γενικά τα φάρμακα είναι δώρο του Θεού προς το άνθρωπο και πρέπει να χορηγούνται σε αυτούς που πραγματικά έχουν μετανοήσει. Αυτό είναι μια απόδειξη ότι ο Θεός δεν χρησιμοποιεί τη τιμωρία ως αυτοσκοπό και δέχεται αυτούς που πραγματικά μετανοούν.

Βλέπω ότι σταδιακά έχεις αναπτύξει βαθειά κατανόηση της ουσίας του χριστιανισμού. Εύγε.

Στο θέμα μας, δυστυχώς η πραγματικότητα είναι ότι οι γιατροί μοιράζουν ανεξέλεγκτα τα αντιρετροϊκά, χωρίς να ελέγξουν αν ο οροθετικός έχει μετανοήσει.


Πλάκα κάνετε δεν μπορεί.

Όσο αφορά την απόφαση του καναλιού ήταν πιστεύω γενικά αποδεκτή
και μεταξύ των παιχτών.

Δυστυχώς η ασθένεια αυτή είναι ανίατη, θανατηφόρα, μεταδοτική,
έχει όλα τα κακά επάνω της, γι'αυτό και δεν μπορώ να κατηγορήσω τον ομόγυρο
για την επιφυλακτικότητα που δείχνει.

Ελπίζω να βρεθεί το φάρμακο σύντομα ώστε να θεραπευτούν αυτοί οι ανθρώποι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top