Απέκλεισαν παίκτη με Aids από το Master chef

Συμφωνείτε με αυτή την κίνηση της παραγωγής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Συμφωνώ

    Ψήφοι: 24 52.2%
  • Διαφωνώ

    Ψήφοι: 22 47.8%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σας μεταφέρω την είδηση και από δεύτερη πηγή:

Μούδιασμα προκαλεί η είδηση ότι αποκλείστηκε παίκτης από την δημοφιλή εκπομπή Master Chef, επειδή βρέθηκε οροθετικός στον ιό του AIDS!

Όλοι οι υποψήφιοι παίκτες υποβλήθηκαν σε ιατρικές εξετάσεις σε ιδιωτική κλινική. Ο υποψήφιος παίκτης του Master Chef έπαθε σοκ όταν του ανακοινώθηκε από τους ανθρώπους της παραγωγής του παιχνιδού ότι είναι οροθετικός! Η ανακοίνωση των δυσάρεστων νέων έγινε μάλιστα μπροστά και στους υπόλοιπους υποψήφιους Chef του παιχνιδιού, κάτι τον που έφερε σε πολύ δύσκολη θέση. Tελικά αναγκάστηκε να αποχωρήσει πριν το παιχνίδι βγει στον αέρα.

Το TLIFE επικοινώνησε με την δικηγόρο του παίκτη κ. Σύλβια Πανά. Η κ. Πανά δεν θέλησε να μας επιβεβαιώσει ότι πρόκεται για την συγκεκριμένη εκπομπή, ωστόσο δήλωσε ότι ο εντολέας της θα προβεί σε μηνύσεις τόσο κατά της εταιρείας παραγωγής της εκπομπής όσο και κατά της κλινικής που παραβίασε το ιατρικό απόρρητο και πληροφόρησε τρίτους, ότι ο παίκτης βρέθηκε θετικός στον ιό του AIDS.

Σύμφωνα με την δικηγόρο, η παραγωγή του παιχνιδιού προσέβαλε την προσωπικότητα του παίκτη, με την κίνησή της να ανακοινώνει ενώπιον και των υπολοίπων παικτών ότι ο πελάτης της είναι θετικός στον ιό του AIDS. Θεωρεί επίσης ότι τον οδήγησαν στην αποχώρηση από το παιχνίδι αφού του έθεσαν το δίλημμα, ή να αποχωρήσει ή να παραμείνει στην "απομόνωση" μένοντας σε ξεχωριστό δωμάτιο με ξεχωριστή τουαλέτα από τους υπόλοιπους παίκτες.

Η κ. Πανά δήλωσε στο TLIFE, ότι ο εντολέας της θα κινηθεί νομικά και κατά της κλινικής, η οποία δεν τήρησε το ιατρικό απόρρητο και ενημέρωσε για τα αποτελέσματα των εξετάσεων όχι τον ίδιο αλλά την παραγωγή του παιχνιδιού.
tlife

Όπως βλέπετε ο άνθρωπος έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται για το ιατρικό του απόρρητο, ωστόσο σε τηλεπαιχνίδια όπως αυτό, η παραγωγή είναι αυτή που επιλέγει τους διαγωνιζόμενους και είμαι σίγουρη ότι θα βρουν χίλιους δύο λόγους να πουν για την απόρριψή του. Τόσους και τόσους άλλους αρτιμελείς και υγιείς θα απέρριψαν άλλωστε. That's show biz.
Προφανώς τα δεδομένα για την υγεία του έπρεπε να ανακοινωθούν μόνο σ' αυτόν και να του δοθεί η ευκαιρία να αποχωρήσει αξιοπρεπώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
εγω παντως οταν πρωτοακουσα το συγκεκριμενο ρεπορταζ στην τηλεοραση δεν ειχαν διευκρινησει το ριαλιτι
απο κει και περα ο παιχτης υποστηριζει οτι το τεστ για το aids εγινε χωρις τη συνενεση του και μαλιστα του ανακοινωθηκε το αποτελεσμα μπροστα σε πολυ κοσμο
αυτα τα 2 γεγονοτα τον ωθησαν να καταθεσει μηνυση
να τονισω εδω οτι ο ιδιος δεν ηξερε οτι ηταν φορεας και το εμαθε μεσω του παιχνιδιου
απο κει και περα η παραγωγη του προτεινε αν ηθελε να μπει στο παιχνιδι , αν εχει δικο του δωματιο και μπανιο, αλλα αρνηθηκε

(δεν ξερω αν τα εχει ηδη αναφερει ολα αυτα καποιος, και συγνωμη αν επαναλαμβανομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
1)Eπρεπε να φύγει.Με ζωές δεν παίζουμε στο όνομα της προόδου.

αλλά

2)αν το έμαθε ετσι και ο ιδιος και οι υπολοιποι,μιλαμε για ελλειψη ανθρωπιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ο παίχτης το ήξερε και απλώς oi υπεύθυνοι στο παιχνίδι υποψιάστηκαν ότι κάτι δεν πάει καλά και του κάνανε εξετάσεις. Ο παίχτης εκμεταλευόμενος κάποιους νόμους είπε πως δεν του ήταν γνωστό και τώρα στράφηκε δικαστικά (μια δίκη που θα κερδίσει) για να βγάλει κάποια λεφτά. Aυτό πιθανότατα συμβαίνει γιατί το συγκεκριμένο στοιχίζει και δεν συμφέρει να το κάνουν σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
.....και θα μπορούμε να τους περιθωριοποιήσουμε ανενόχλητοι....
helloooo!αγαπατε αλληλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ο HIV είναι ιός που μεταδίδεται πολύ δύσκολα. Επίσης, δεν μπορεί να επιβιώσει για πολύ έξω από το ανθρώπινο σώμα. Πρακτικά, νομίζω πως οι πιθανότητες μετάδοσης του ιού υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες είναι μηδαμινές, αν θεωρήσουμε φυσικά πως τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής. Δυστυχώς, ακόμα και στις μέρες μας υπάρχει πολύ άγνοια για το ζήτημα, θεωρώντας πως η μετάδοση του ιού είναι πολύ εύκολη κι ότι η καθημερινή αλληλεπίδραση με κάποιον οροθετικό μας βάζει σε συνεχή θανάσιμο κίνδυνο. Εύχομαι ότι κάποια στιγμή θα εκλείψουν οι συγκεκριμένες στάσεις, αλλά, όπως συμβαίνει με πλήθος ασθενειών, πολλοί άνθρωποι θα βιώσουν την κοινωνική απομόνωση πριν εξαφανιστεί το στίγμα.

Από την άλλη δεν ξέρω, φοβάμαι μήπως τα ισοπεδώνω κι εγώ όλα. Πιθανώς το να κοπεί ο οροθετικός και να ακουμπήσει κάποιος άμεσα το μολυσμένο κομμάτι του μαχαιριού σε δική του ανοιχτή πληγή να είναι πιο σύνηθες να συμβεί σε σχέση με την δική μου αντίληψη. Αλλά πολύ αμφιβάλλω.

Βέβαια, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου την κοινωνική απομόνωση αλλά και την αμηχανία που θα δημιουργούταν κατά την διαδικασία του παιχνιδιού, καλύτερα που τον έδιωξαν. Αλλά, όπως προανέφερα, για το συγκεκριμένο αιτία δεν αποτελεί η επικινδυνότητα της ασθένειας, αλλά το στίγμα που την περιβάλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Underwater συμφωνω γενικά,αλλα η παραγωγη οφείλει να τείνουν οι πιθανότητες στο 0.Μην ξεχνάμε πως η ανθρώπινη ζωή είναι τι σημαντικότερο όλων.

Ο magic Johnson αναγκάστηκε να σταματήσει το basket.Μικρές οι πιθανότητες να μολύνει κάποιον.Ε και?Παρεμεναν πιθανότητες.


Οποτε σκέψου και το αλλο:ποιος θα πήγαινε να τον μαρκάρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Underwater συμφωνω γενικά,αλλα η παραγωγη οφείλει να τείνουν οι πιθανότητες στο 0.Μην ξεχνάμε πως η ανθρώπινη ζωή είναι τι σημαντικότερο όλων.

Ο magic Johnson αναγκάστηκε να σταματήσει το basket.Μικρές οι πιθανότητες να μολύνει κάποιον.Ε και?Παρεμεναν πιθανότητες.


Οποτε σκέψου και το αλλο:ποιος θα πήγαινε να τον μαρκάρει?

Το να αναφέρουμε τι έκανε ο χ οροθετικός πριν πολλά χρόνια, όταν το κοινωνικό στίγμα για τον HIV ήταν απείρως πιο έντονο δεν βοηθά. Θέλω να πιστεύω ότι στις μέρες μας δεν είναι δύσκολο να σκεφτεί κάποιος ότι η δερματική επαφή δεν αποτελεί κίνδυνο για να κολλήσεις.

Οι πιθανότητες δεν μπορούν να φτάσουν στο 0 ποτέ. Ποιός μου εγγυάται ότι ο οροθετικός συνάδελφός μου δεν πάσχει από σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα που θα τον οδηγήσουν στο να με βιάσει για να μου μεταδώσει την ασθένεια ή θα με κολλήσει στον τοίχο και θα μου κάνει ένεση με βελόνα που έχει χρησιμοποιήσει ο ίδιος πριν; Ας τους αποκλείσουμε από όλα τα επαγγέλματα λοιπόν.

Να αναφέρω επίσης επειδή τυχαίνει να έχω αλληλεπιδράσει αρκετά με φορείς του HIV (φαντάζομαι δεν θα με θέλετε στα meetings σας τώρα :P ) ότι οι ίδιοι είναι πολύ προσεκτικοί στην επαφή τους με τους άλλους. Όχι μόνο θα αποφύγουν να βάλουν κάποιον άλλον σε κίνδυνο, αλλά και θα αποφύγουν κινήσεις που κάποιος αδαής θα μπορούσε να θεωρήσει ότι πιθανώς να τον βάλουν σε κίνδυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ΜΑ το θεμα ειναι πως και σημερα θα γινοταν.Σε θεματα ασθενειων που μεταδιδονται δεν αλλαζει κατι...

Αλλο το περιθωριοποίηση,κι άλλο το από εγωισμο θελω να κανω κατι που ενδεχομενως,εστω και κατα 1%,μεταδώσει σε καποιον το ιο.

Κι αν εσυ εισαι υπευθυνος για καποιους,οφειλεις να παρεις μια πολυ δυσκολη,αλλα ορθη αποφαση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ΜΑ το θεμα ειναι πως και σημερα θα γινοταν.Σε θεματα ασθενειων που μεταδιδονται δεν αλλαζει κατι...

Αλλο το περιθωριοποίηση,κι άλλο το από εγωισμο θελω να κανω κατι που ενδεχομενως,εστω και κατα 1%,μεταδώσει σε καποιον το ιο.

Κι αν εσυ εισαι υπευθυνος για καποιους,οφειλεις να παρεις μια πολυ δυσκολη,αλλα ορθη αποφαση..

Εννοείς φαντάζομαι ότι το μαρκάρισμα του παίχτη αποτελούσε και τότε και τώρα τρόπο μετάδοσης της ασθένειας. Όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει, καθώς η δερματική επαφή δεν αποτελεί τρόπο μετάδοσης του ιού. Αν κάποιος την αποφύγει σημαίνει ότι είναι αδαής, όχι ότι θα υπάρχει κίνδυνος αν το κάνει.

Κι όπως ανέφερα παραπάνω, το να υπάρχει κάποια ελάχιστη πιθανότητα να κολλήσεις κάποιον άλλον τόσο τον συγκεκριμένο ιό, όσο και κάτι άλλο στο οποίο είσαι φορέας, δεν μπορεί ποτέ να αποκλειστεί και για τίποτα, οποιαδήποτε δουλειά κι αν κάνεις, ακόμα κι αν σηκώνεις τηλ. (το αυθαίρετο 1% που λες δεν αποτελεί ελάχιστη, είναι ιδιαίτερα σημαντική πιθανότητα που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει). Οπότε λέω, είτε θα πρέπει να αποκλείσουμε τους οροθετικούς από όλα τα επαγγέλματα, είτε να τους εμπιστευτούμε στο ότι δεν θα βλάψουν κάποιον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θα σου δώσω παράδειγμα εμένα.Δεν παίζω μπάσκετ αλλά ποδόσφαιρο,συγκεκριμένα τερματοφύλακας(πράγμα που σημαίνει πως σακατεύομαι περισσότερο)Κάνω και taekwondo.Δεν είναι τόσο ωμή η βία όπως στο box,αλλά κατά τη διάρκεια και των δυο,ξέρεις πόσες φορές έχω ματώσει?Και το χειρότερο:πόσες φορές ο τραυματισμός δεν είναι τόσο σοβαρός ώστε να τον αντιληφθώ πριν τελειώσει το παιχνίδι?

Σκέψου τη θα συνέβαινε αν κι εγώ,κι οι υπόλοιποι γνωρίζαν πως έχω τον ιό.Και σκέψου πως είμαστε όλοι επαγγελματιες,και ζούμε από το άθλημα.Κανεις δε θα με πλησίαζε.Με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Αντικατέστησε τώρα τον αθλητισμό,που εμπεριέχει σωματική επαφή,με τη μαγειρική,που εμπεριέχει επαφή σε ελαχιστο χρονικό διαστημα κοφτερών αντικειμένων από διαφορετικούς ανθρώπους.

Επίσης,γιατι θα πρεπει η να τους εμπιστευτουμε,ή να τους αποκλεισουμε από όλα?Με αυτό το σκεπτικό,επισης ολα τα επαγγελματα ειναι ιδια και δεν υπαρχουν βαρέα.Το να διεκδικει καποιος με HIV να είναι σεφ,μην το μπερδευεις με το να διεκδικούμε μπάρες για τα ΑΜΕΑ.

Στην τελικη καποιος με HIV μπορει να μαγειρευει για αυτους που θελει και θελουν,αλλα δεν ειναι θεμιτο να μη ρωταμε και τους υπολοιπους σε ενα διαγωνισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αντικατέστησε τώρα τον αθλητισμό,που εμπεριέχει σωματική επαφή,με τη μαγειρική,που εμπεριέχει επαφή σε ελαχιστο χρονικό διαστημα κοφτερών αντικειμένων από διαφορετικούς ανθρώπους.

Μου φαίνεται αδιανόητο να σκεφτώ ότι σε τέτοιου επιπέδου εκπομπή δεν έχει προβλεφθεί να χρησιμοποιεί κάθε φορά ο κάθε παίκτης τα δικά του σκεύη. Θα μου πεις στο επόμενο γύρισμα δεν μπορεί να τύχει να τα πάρει άλλος; Πιθανότητα. Αν όμως έχουν πλυθεί απλά δεν υφίσταται κίνδυνος. Πώς να το κάνουμε;

Δεν μου αρέσει να τα ισοπεδώνω όλα. Αλλά το όλο ζήτημα μου φαίνεται τελείως υστερικό. Άλλωστε, σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε, το ζήτημα δεν είναι το Master Chef. Θα μπορούσε να είχε συμβεί στο Big Brother, στο X-Factor και οποιοδήποτε ριάλιτι ή talent show. Στην ανακοίνωση που πόσταρε η Isiliel πριν δεν διάβασα ότι του τέθηκαν όροι για το τι μαχαίρια θα χρησιμοποιεί, αλλά του ζητήθηκε να χρησιμοποιεί διαφορετικό υπνοδωμάτιο και μπάνιο από τους άλλους. Τι μεσαιωνικές τακτικές είναι οι συγκεκριμένες; Θυμάμαι παιδάκι, όταν το AIDS αποτελούσε φόβο και τρόμο, στα ενημερωτικά διάβαζα ξεκάθαρα "Το AIDS μεταδίδεται με την σεξουαλική επαφή, την μετάγγιση αίματος, την χρήση βελόνας και λοιπά. Δεν κολλάει με την δερματική επαφή, ούτε με την χρήση της τουαλέτας"! Σα να είμαστε στις αρχές των 80s με έκαναν να νιώσω τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε αυτά τα παιχνίδια δηλώνουν συμμετοχή πάρα πολλά άτομα. Φαντάζομαι ότι η Παραγωγή επιλέγει αυτούς τους λίγους που τελικά παρακολουθούμε στις οθόνες μας με διάφορα κριτήρια υπεράνω φαντασίας... Αυτό πιστεύω πως θα ισχυριστούν και σε πιθανή δίκη. Πως δηλαδή δεν ταίριαζε με δεκάδες άλλα standards και γι' αυτό τον απέκλεισαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δε μιλησα για δερματική επαφή,αυτό να ξεκαθαριστεί.Και δε μιλάω για ένα τηλεπαιχνίδι,αλλά για το κατά πόσο μπορεί ένας άνθρωπος με HIV να ακολουθησει οποιοδήποτε επάγγελμα.Μπορει κατ'εμέ να ανοιξει δικό του εστιατόρειο,αφου ενημερώσει βεβαια τον πελατη για την ασθενεια του,αλλα δεν μπορει να αναγκάσει άλλους να εργάζονται μαζί του.Γιατι δεν ειναι ιδεολογικο το θεμα,αλλα θεμα επικυνδινότητας.Εγω σου λεω,εστω οτι η πιθανοτητα ειναι μια στις 10000 .Τι θα πεις στον ενα απο τους δεκα χιλιαδες που θα κολλησουν?Οτι η ευθυνη είναι δική του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δε μιλησα για δερματική επαφή,αυτό να ξεκαθαριστεί.Και δε μιλάω για ένα τηλεπαιχνίδι,αλλά για το κατά πόσο μπορεί ένας άνθρωπος με HIV να ακολουθησει οποιοδήποτε επάγγελμα.Μπορει κατ'εμέ να ανοιξει δικό του εστιατόρειο,αφου ενημερώσει βεβαια τον πελατη για την ασθενεια του,αλλα δεν μπορει να αναγκάσει άλλους να εργάζονται μαζί του.Γιατι δεν ειναι ιδεολογικο το θεμα,αλλα θεμα επικυνδινότητας.Εγω σου λεω,εστω οτι η πιθανοτητα ειναι μια στις 10000 .Τι θα πεις στον ενα απο τους δεκα χιλιαδες που θα κολλησουν?Οτι η ευθυνη είναι δική του?

Και ξαναλέω: αν ακολουθούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής πώς στο καλό να κολλήσεις; Και ποιός οροθετικός έβαλε με το ζόρι κάποιον άλλο να δουλέψει στο εστιατόριό του;:P Μήπως το παρατραβάμε ;

Όπως το θέτεις, θα πρέπει να αποκλειστούν όλοι οι οροθετικοί, οι φορείς της ηπατίτιδας, όσοι έχουν HPV και λοιπά από όλα τα επαγγέλματα, επειδή ποτέ δεν μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι δεν θα συμβεί κάτι απρόβλεπτο. Για ποιό λόγο να κολλάμε με τον HIV; Θα σου πω ευθύς: για τον μύθο που τον περιβάλλει, το στίγμα της ασθένειας και την έλλειψη καλής πληροφόρησης, ακόμα κι αν είμαστε στο 2010 και μπορούμε να γκουγκλάρουμε τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γιατι τα τσουβαλιαζεις ολα?

1)Αυτος ηθελε να αναγκασει τους υπολοιπους να δεχθουν να συμμετεχει εκει ενω ειχε AIDS-δε μπορουσε να το κανει.

2)Και δε μπορουσε γιατι ήταν η φυση της δραστηριότητας τετοια.Αν,αν εισαι σιγουρη πως αν τηρουνται βασικοι κανονες ο ιος δε μεταδίδεται,τότε χαρά μου να μην αποκλείσω τον οροθετικό.

3)Οχι,τα επαγγελματα δεν είναι όλα ιδια,για να λες "από όλα τα επαγγέλματα".Ουτε οι ασθενειες ειναι ολες ιδιες. Δε θα με ενδιεφερε δηλαδη αν ειχε κάτι που δε μεταδίδεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γιατι τα τσουβαλιαζεις ολα?

1)Αυτος ηθελε να αναγκασει τους υπολοιπους να δεχθουν να συμμετεχει εκει ενω ειχε AIDS-δε μπορουσε να το κανει.
Σαφώς. Θα μπορούσε σαν όρος να υπάρχει οτιδήποτε που να αποκλείει συγκεκριμένες ομάδες. Αν υπήρχε όρος ότι αποκλείονται οι ξανθοί παίχτες, κάποιος ξανθός δεν θα μπορούσε να αναγκάσει τους υπεύθυνους να τον συμπεριλάβουν και δεν θα συμμετείχε. Το παραπάνω δεν θα σήμαινε όμως ότι θα υπήρχε αντικειμενικός λόγος να αποκλειστεί ο χ ξανθός παίχτης.

2)Και δε μπορουσε γιατι ήταν η φυση της δραστηριότητας τετοια.Αν,αν εισαι σιγουρη πως αν τηρουνται βασικοι κανονες ο ιος δε μεταδίδεται,τότε χαρά μου να μην αποκλείσω τον οροθετικό.
Νομίζω πως για το συγκεκριμένο μπορείς να ρωτήσεις κάποιον γιατρό. Όπως και να 'χει, κανείς δεν μπορεί να ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ την δυνατότητα μετάδοσης του οποιοδήποτε ιού. Ποιός λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιο ατύχημα οποιουδήποτε είδους που θα αναγκάσει 2 ανθρώπους να φέρουν σε επαφή τις πληγές τους; Σεισμός ας πούμε. Όπως όμως ανέφερα και παραπάνω, τα "έκτακτα" είναι γεγονότα που μπορούν να λάβουν χώρα σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους. Επομένως ο οροθετικός μπορεί να είναι δυνάμει επικίνδυνος είτε ως μάγειρας, είτε ως τηλεφωνητής. Όπως λοιπόν δεν αποκλείουμε τον τηλεφωνητή, έτσι νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να αποκλείουμε και τον μάγειρα.

3)Οχι,τα επαγγελματα δεν είναι όλα ιδια,για να λες "από όλα τα επαγγέλματα".Ουτε οι ασθενειες ειναι ολες ιδιες. Δε θα με ενδιεφερε δηλαδη αν ειχε κάτι που δε μεταδίδεται.

Κοίτα και παραπάνω. Όσο για τις ασθένειες που ανέφερα στο παραπάνω post, είναι όλες μεταδοτικές κι επικίνδυνες. Απλά ο κόσμος παγώνει κι αποκλείει κοινωνικά τους φορείς του HIV απείρως ευκολότερα από τους υπολοίπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
πιστευω οτι και να αφηναν να παρει μερος στο ριαλιτι φανταζομαι οι περισσοτεροι θα τον αντιμετωπιζαν καπως,και ολοι θα ασχολουνταν περισσοτερο με την ασθενεια του παρα με τη μαγειρικη του....παντως μπορει να ηταν λιγο επικυντινο ολο αυτο ,λογω το οτι θα χρησιμοποιουσε αιχμηρα αντικειμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επίσης το συζήτησα με τη μητέρα μου,και μου είπε πως αν έισαι θετικός σε HIV virus ή ηπατίτιδα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να γίνεις chef.

Σύμφωνα με αυτό πάντως, αυτό που σου είπε η μαμά σου δεν ισχύει και πιο συγκεκριμένα:

ΕΡΓΑΣΙΑ

64. Δεν επιτρέπεται η εξέταση για ανίχνευση αντισωμάτων του ιού του AIDS, ως προϋπόθεση πρόσληψης.​
65. Δεν επιτρέπονται ερωτήσεις που αφορούν στις σεξουαλικές προτιμήσεις του υποψηφίου προς πρόσληψη.​
66. Δεν είναι υποχρεωτικό για οροθετικό να δηλώσει την κατάσταση της υγείας του στον εργοδότη.​
67. Η αποκάλυψη μετά την πρόσληψη ότι ο εργαζόμενος είναι οροθετικός, δεν θα πρέπει να έχει καμία δυσμενή συνέπεια.​
68. Δεν επιτρέπεται η απόλυση ή δυσμενής αλλαγή των εργασιακών σχέσεων εργαζομένου, όπως μετάθεση, υποβιβασμός κ.λ.π. εξαιτίας και μόνο του γεγονότος ότι είναι οροθετικός.​
69. Σε περιπτώσεις ασθενών με AIDS εφαρμόζεται η εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία που αφορά στις ασθένειες εργαζομένων.​
70. Οι εργαζόμενοι με οποιαδήποτε ασθένεια, συμπεριλαμβανομένης και της μόλυνσης από τον ιό του AIDS, θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με κατανόηση και να τους επιτρέπεται να εργάζονται ανάλογα με τις δυνατότητές τους.​
71. Ο εργοδότης που γνωρίζει ότι εργαζόμενος είναι οροθετικός ή ασθενής με AIDS, είναι υποχρεωμένος να τηρεί εχεμύθεια. Το ίδιο ισχύει και για όλους όσοι έχουν διευθυντικές θέσεις ή ασκούν με οποιοδήποτε τρόπο διοικητική εξουσία.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σαφώς. Θα μπορούσε σαν όρος να υπάρχει οτιδήποτε που να αποκλείει συγκεκριμένες ομάδες. Αν υπήρχε όρος ότι αποκλείονται οι ξανθοί παίχτες, κάποιος ξανθός δεν θα μπορούσε να αναγκάσει τους υπεύθυνους να τον συμπεριλάβουν και δεν θα συμμετείχε. Το παραπάνω δεν θα σήμαινε όμως ότι θα υπήρχε αντικειμενικός λόγος να αποκλειστεί ο χ ξανθός παίχτης.
Εχει πεθάνει ποτέ κάποιος λόγω χρώματος μαλλιών?


Νομίζω πως για το συγκεκριμένο μπορείς να ρωτήσεις κάποιον γιατρό. Όπως και να 'χει, κανείς δεν μπορεί να ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ την δυνατότητα μετάδοσης του οποιοδήποτε ιού. Ποιός λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιο ατύχημα οποιουδήποτε είδους που θα αναγκάσει 2 ανθρώπους να φέρουν σε επαφή τις πληγές τους; Σεισμός ας πούμε. Όπως όμως ανέφερα και παραπάνω, τα "έκτακτα" είναι γεγονότα που μπορούν να λάβουν χώρα σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους. Επομένως ο οροθετικός μπορεί να είναι δυνάμει επικίνδυνος είτε ως μάγειρας, είτε ως τηλεφωνητής. Όπως λοιπόν δεν αποκλείουμε τον τηλεφωνητή, έτσι νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να αποκλείουμε και τον μάγειρα.
Ενω οδηγάς μπορει να πέσει πάνω στο αυτοίνητο σου ενας εκτροχιασμένος δορυφόρος.Αυτό δε σημαίνει πως δεν πρέπει να οδηγάς φορώντας τη ζώνη σου.



Κοίτα και παραπάνω. Όσο για τις ασθένειες που ανέφερα στο παραπάνω post, είναι όλες μεταδοτικές κι επικίνδυνες. Απλά ο κόσμος παγώνει κι αποκλείει κοινωνικά τους φορείς του HIV απείρως ευκολότερα από τους υπολοίπους.

Ο κόσμος.Οχι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top