Απορία...

zeta

Νεοφερμένος

Η zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
H φύση (και δεν εννοώ μόνο το φυσικό περιβάλλον) είναι οι μηχανισμοί που διατηρούν την ισορροπία γύρω μας & την συνύπαρξη των ειδών, χωρίς προβλήματα, ακόμη και μέσα στις άναρχες μεγάλες πόλεις. Ειναι αυτή που "επιλέγει" την διάρκεια ζωής όλων των εμβίων όντων & που εμένα τουλάχιστον μου έχει φερθεί πολύ καλά & έχω κάθε λόγο να την τιμώ & να την σέβομαι.
Οπως σέβομαι και τις δικές σας απόψεις & πρακτικές, & όπως φαντάζομαι ισχύει & το αντίστροφο. C' est tout!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia

Νεοφερμένος

Ο Sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
H φύση (και δεν εννοώ μόνο το φυσικό περιβάλλον) είναι οι μηχανισμοί που διατηρούν την ισορροπία γύρω μας & την συνύπαρξη των ειδών, χωρίς προβλήματα, ακόμη και μέσα στις άναρχες μεγάλες πόλεις. Ειναι αυτή που "επιλέγει" την διάρκεια ζωής όλων των εμβίων όντων & που εμένα τουλάχιστον μου έχει φερθεί πολύ καλά & έχω κάθε λόγο να την τιμώ & να την σέβομαι.
Οπως σέβομαι και τις δικές σας απόψεις & πρακτικές, & όπως φαντάζομαι ισχύει & το αντίστροφο. C' est tout!

ναι συμφωνώ ( αν εχω καταλαβει καλα τι θες να πεις).
Μονο που εμεις (οι ανθρωποι) τουλαχιστον εδω στις μεγαλουπόλεις έχουμε δημιουργήσει το "δικό μας φυσικό περιβάλλον" οπου πια η φυσική επιλογή δεν βασίζεται στην ΦΥΣΙΚΗ επιλογή αλλά στην ΤΕΧΝΙΚΗ και ΥΛΙΚΗ επιλογή.

ζούμε στη ζεστασιά και στη θαλπωρή του κλειστού μας χώρου και άρα μιλάμε εκ του ασφαλούς.

μείνε για κάνα τρίμηνο χειμώνα σε μια ερημική παραλία , χωρίς να έχεις πάρει τα κατάλληλα αποθέματα και μετά ξαναπές τα..:/:

δεν αντιλέγω σε αυτά που λες. απλά θεωρώ ότι δεν υφίστανται στη σήμερον ημέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta

Νεοφερμένος

Η zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Την σήμερον ημέρα εμείς την διαμορφώνουμε (στο μέτρο που μπορούμε), αλλά δεν καταλαβαίνω την προτροπή σου για ηρωϊσμό (άσκοπο). Αν υπάρχει διάσταση παραλληλισμού με τα αδεσποτάκια, γι' αυτό τα ταϊζω για να μην τους λειπουν τα αποθέματα. Δεν θεωρώ ότι κάνω κάτι σημαντικό, ούτε ότι θα σώσω τον κόσμο, απλά ότι κάνω το καλύτερο στα δικά μου μέτρα. Κι αν είμαι ρομαντική ή ουτοπική, Οκ μια χαρά είναι κι έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena_p

Νεοφερμένος

Ο Elena_p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πωπω, πού να κάτσω να τα διαβάσω ολα αυτά!
Λοιπόν η άποψή μου είναι ότι είτε δέχεται το σάιτ αγγελίες είτε όχι, πάντα θα υπάρχουν ανεύθυνοι ή μη σωστά ενημερωμένοι άνθρωποι (γιατί ένα απο τα 2 συμβαίνει με ανθρώπους που αφήνουν τη γάτα τους να γεννάει ανεξέλεγκτα - και φυσικά δεν εννοώ γάτες ράτσας).
Δε φταίνε τα γατάκια που οι ιδιοκτήτες της μαμάς τους δεν έκατσαν να το σκεφτούν πριν την αφήσουν να γεννήσει και δεν είναι σωστό να πληρώσουν αυτά γι'αυτό.
Αλλωστε ας μην ξεχναμε ότι τα περισσότερα αδέσποτα κάπως έτσι ξεκίνησαν...απο κάποιον που του φάνηκε πολύ χαριτωμένο να γεννήσει η γάτα του και όταν τα μικρά έφτασαν 1-2 μηνών (στην καλύτερη περίπτωση), τα'βαλε σε μια κούτα και τα παράτησε στην τύχη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia

Νεοφερμένος

Ο Sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Την σήμερον ημέρα εμείς την διαμορφώνουμε (στο μέτρο που μπορούμε), αλλά δεν καταλαβαίνω την προτροπή σου για ηρωϊσμό (άσκοπο). Αν υπάρχει διάσταση παραλληλισμού με τα αδεσποτάκια, γι' αυτό τα ταϊζω για να μην τους λειπουν τα αποθέματα. Δεν θεωρώ ότι κάνω κάτι σημαντικό, ούτε ότι θα σώσω τον κόσμο, απλά ότι κάνω το καλύτερο στα δικά μου μέτρα. Κι αν είμαι ρομαντική ή ουτοπική, Οκ μια χαρά είναι κι έτσι

ναι τώρα ούτε εγώ κατάλαβα που είδες αυτή τη προτροπή μου για ηρωισμό καθώς και την κρητική μου πάνω σε αυτό που παρέχεις εσύ:hmm: .


το μόνο που μπορώ πια να πω είναι ότι όπως και να έχει, το θέμα ξεφεύγει και μάλλον δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να ειπωθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RedCat

Νεοφερμένος

Η RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
διαβασα προσεκτικα τα όσα γραφτηκαν (εκτος βεβαια από τις προσβολες για το φορουμ και τις ειρωνιες οι οποιες δεν με αφορουν) και εχω να πω ότι και εγω θυμωνω σαν την Σια, πραγματι πολλές φορες "βγαίνω απο τα ρούχα μου" βλέποντας αγγελίες απο τυχαία ζευγαρώματα "δεσποζομένων" γατών και μάλιστα με τίτλους όπως "Επειγόν γατακια θα μεινουν στον δρομο κλπ" και εγω θυμωνω πολύ και εγω σκεφτομαι οτι δίνοντας ελεύθερη πρόσβαση για τέτοιες αγγελιες ειναι σαν να χτυπαμε τον αλλον στην πλατη και να του λεμε: δεν πειραζει μωρε και τι εγινε και ας εχουμε μαζεψει κατακρεουργημενα γατακια απο αυτοκινητο στο δρομο την ιδια μερα...στο θυμο που εκφραζεις Σια, σου δίνω δίκιο από την αλλη δεν μπορω να μην αναφέρω οτι ο ανευθυνος "ιδιοκτητης" που δεν στειρωνει, δεν προσεχει αν θα κολλησει κατι η γατα του, δεν θα εχει και κανενα προβλημα να αφησει τα γατια στο δρόμο "και οποια τα καταφερουν" ή στα σκουπιδια που θα τα βρουμε εσύ και εγώ...φαύλος κύκλος...
ας δουμε όμως και την αλλη μερια...τη δευτερη γατουλα μου την πηρα απο μια κοπελλα αποδεδειγμενα και συνειδητοποιημενα φιλοζωη..η γατα της 5 μηνων εμεινε εγκυος, δυστυχως δεν την πρόλαβε...εκανε 4 γατακια που συνειδητα τα 2 τα κρατησε γιατι προτιμησε να βρουν σπιτακι αλλα με περισσότερη αναγκη...θελω να πω ας μην τους βαζουμε σε ενα τσουβαλι όλους...ο "και καλα φιλοζωος" διακρινεται νομίζω απο ενα εμπειρο μάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NiaR

Νεοφερμένος

Η NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
παιδια αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ο κοσμος δεν ειναι σωστα ενημερωμενος..... ουτε για την στειρωση , ουτε για την ανατροφη των γατιων. Και μιλαω εκ πειρας. Πηρα γατα απο κυρια σε μεγαλη ηλικια , μορφωμενη που ειχε γατες απο μικρη μεσα στο σπιτι...Ποτε στειρωμενες, οταν της ειπα θα το στειρωσω αντεδρασε, ειπε ειναι ρατσας θα δοθουν ευκολα. Οταν της εξηγησα οτι υπαρχουν 100 κινδυνοι για το ζωακι (να πηδηξει απο το μπαλκονι εχοντας οιστρο, να αποκτησει προβληματα υγειας κλπ) μου ειπε οχι εχω μια ζωη γατες, εχω τους καλυτερους πανεπιστιμιακους κτηνιατρους και κανεις δεν μου το εχει πει αυτο!!!
Μια απο τις φορες που ηρθε να το δει το ταιζε σοκολατα και του δωσε και Ουισκυ (ναι ναι υπαρχει μαρτυρας η χρηστης μαγισσα ηταν εκει επιτηδες!) !!!!!!!!!!!
Ενημερωση πρωτα.... αλλα με καλο τροπο , γιατι με φωνες, απειλες και διαφορα αλλα μαλλον το αντιθετο θα επιτυχουμε....
δεν ειναι σκοπος μας οι κοντρες αλλα ενα σωστο αποτελεσμα, ειτε απο δω μεσα ειτε -το βασικο-εκει εξω.... γιατι πισω απο ενα πληκτρολογιο ο καθενας λεει οτι θελει και οτι εχει σωσει 100 γατες και τους εχει βρει σπιτι(!!!) και και και.... λιγους ξερω που πραγματικα χαλανε την βολη τους για τετοιοες δραστηριοτητες
Συγγνωμη αν σας κουρασα
Φιλικα
Νιαρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
:up::up:..... νομίζω έβαλα την "πατουσίτσα"...μου και τα βρήκαμε???!!!!:)

Πάντα κάπου στην μέση βρίσκετε η λύση.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia

Νεοφερμένος

Ο Sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδια,,, αν δεν είχαμε χαθεί σε post άσχετα θα βλέπατε ότι αυτούς που αναφέρεις Νοτα έχουν ηδη προαναφερθει οχι μονο απο εμενα αλλα και απο άλλους που υποστηρίζουν την ιδια αποψη. και δεν ειναι επίδειξη ηρωισμού η πρωτιάς στο ποιος αναφερε πρωτα τι κτλ κτλ

το γνωρίζω αυτό που λες..και βασικά για να μην λέμε πάλι τα ίδια και μπερδευτούμε και άντε πάλι φτου απο την αρχή παραθέτω κομμάτι απο το δικο σου ποστ και στο οποίο θεωρω προσωπικά ( και γιαυτό ανοιξα αυτό το θεμα εξ'αρχής) ότι θα έπρεπε να βασίζουμε τις "ιδεες" μας και "απόψεις" σε όλα τα προηγούμενα post

πραγματι πολλές φορες "βγαίνω απο τα ρούχα μου" βλέποντας αγγελίες απο τυχαία ζευγαρώματα "δεσποζομένων" γατών και μάλιστα με τίτλους όπως "Επειγόν γατακια θα μεινουν στον δρομο κλπ" και εγω θυμωνω πολύ και εγω σκεφτομαι οτι δίνοντας ελεύθερη πρόσβαση για τέτοιες αγγελιες ειναι σαν να χτυπαμε τον αλλον στην πλατη και να του λεμε: δεν πειραζει μωρε και τι εγινε και ας εχουμε μαζεψει κατακρεουργημενα γατακια απο αυτοκινητο στο δρομο την ιδια μερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NiaR

Νεοφερμένος

Η NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
:up::up:..... νομίζω έβαλα την "πατουσίτσα"...μου και τα βρήκαμε???!!!!:)

Πάντα κάπου στην μέση βρίσκετε η λύση.....;)

Βαλε και την αλλη πατουσα κοπελια γιατι θα χρειαστει και αλλη μουντζα! :P :lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RedCat

Νεοφερμένος

Η RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
εγω προσπαθω να πω ακριβως αυτο που ειπε και η Νιαρ. Οτι ολα θελουν την διπλωματία τους, με ακραιες λύσεις και συμπεριφορες δεν λύνεται το θέμα. Αλλωστε νομιζω οτι μπορουμε να κρινουμε που ακριβως βρίσκεται η αναγκη για άμεση φιλοξενια και που όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Βαλε και την αλλη πατουσα κοπελια γιατι θα χρειαστει και αλλη μουντζα! :P :lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Θα αμολήσω το παιδί και αυτό είναι ΥΠΟΣΧΕΣΗ!!!!!!!!!!:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Θα αμολήσω το παιδί και αυτό είναι ΥΠΟΣΧΕΣΗ!!!!!!!!!!:cool:


Ωχχχχ:blink:....παιδιά κρυφτείτεεεεε:P:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni

Νεοφερμένος

Η gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κάποιοι άνθρωποι μπορούν απλά να ταΐζουν, κάποιοι μπορούν να στειρώνουν και να ταΐζουν, κάποιοι μπορούν και να εμβολιάζουν αποπαρασιτώνουν κλπ. Δε νομίζω ότι πρέπει να ρίξουμε στη πυρά όποιον μόνο ταΐζει ή τέλος πάντων δεν μπορεί και να τα στειρώσει, στο κάτω κάτω είναι καλύτερα να βλέπουμε τα ζώα να είναι καταπεινασμένα; Ότι επιτρέπουν τα οικονομικά του καθενός κάνει. Είναι καλύτερα να βοηθάμε και να γινόμαστε μια ομάδα με αυτούς που προσπαθούνε να βοηθήσουν τα ζώα παρά να τους βρίζουμε. Και γενικότερα δεν μπορούμε να μιλάμε περί φύσης και φυσικό περιβάλλον όταν εμείς οι άνθρωποι τα έχουμε ισοπεδώσει όλα κατά πως μας βολεύει και δε λαμβάνουμε υπόψη μας ότι πρέπει να σεβαστούμε και τα υπόλοιπα ζωντανά αυτού του πλανήτη. Αν θέλουμε να μιλάμε για φύση κλπ ας μην τα κάναμε όλα τσιμέντο και ας αφήναμε χώρο και για τα ζώα και τα φυτά. Ναι τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε για νόμους της φύσης κλπ.
Και γω εκνευρίζομαι όταν έρχεται κάποιος και βάζει μια αγγελία (και εκεί πιστεύω είναι οι αντιδράσεις κάποιων μελών) « Α η γάτα ή οι γάτες μου είναι έγκυες και αν θέλετε πάρτε γατάκια μόλις γεννήσουν». Και στην ερώτηση γιατί δεν τις στειρώνεις η απάντηση είναι «α δεν πρόλαβα μου μπήκε ο γάτος μέσα, βγήκε η γάτα έξω και χιλιάδες τέτοιες γελοίες κατά την άποψη μου δικαιολογίες. Όταν φέρεσαι τόσο ανεύθυνα είναι σχεδόν σίγουρο όταν σου προσφέρεται η λύση «α ΟΚ μόλις γεννήσει βάλε μια αγγελία στο χαρίζονται" δε νομίζω ότι θα πας να τη στειρώσεις μετά. Και επιπλέον είναι άτοπο να προσπαθούμε από τη μία να βάζουμε αγγελίες για γατάκια που βρήκαμε, για γατάκια που δεν μπορούμε να σώσαμε και δεν μπορούμε να κρατήσουμε και από την άλλη αβίαστα να δεχόμαστε καταστάσεις σαν τις παραπάνω. Όπως άτοποι είναι τότε και οι για κουμπαράδες που προσπαθούμε να βάλουμε σε κτηνιατρεία για αδεσποτάκια και χιλιάδες άλλα πράγματα που προσπαθούμε να κάνουμε και δεν τα γράφω όλα γιατί ήδη έχω μακρηγορήσει και επιπλέον οι πιο πολλοί τα ξέρουμε και τα σαπορτάρουμε. Απλά για σκεφτείτε το. Ίσως κάπου τις ίδιες τις προσπάθειες που κάνουμε με αυτό τον τρόπο τις «πετάμε» μόνοι μας.
Δεν εννοώ να μη βάζει αγγελία ή να βρίζουμε (μέλη διαχειριστές) οποιονδήποτε αναρτήσει ένα τέτοιο θέμα απλά να μην είμαστε και τελείως διαλλακτικοί σε τέτοιες συμπεριφορές. Και τέλος πάντων μετά από σκέψη να παρθεί οποιαδήποτε απόφαση.
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω πρόβλημα με κάποιες γέννες ιδιωτών, οι οποίοι έχουν βρει σπίτι για τα νεογέννητα προσέχουν με ποιον γάτο ή γάτα θα ζευγαρώσει το ζώο τους κλπ. αλλά ΕΧΩ πρόβλημα με την αβίαστη συμβουλή να μπαίνουν αγγελίες για μελλοντικά νεογέννητα από κάποιους που απερίσκεπτα ζευγαρώνουν τη ράτσας γάτα τους με τον δεν ξέρω και ’γω ποιον αδέσποτο. Αντί να τους λέμε κατευθείαν για αγγελία θα έπρεπε να τους πείθουμε να τη στειρώσουν έστω και εγκυμονούσα Γιατί τότε εγώ και πολλοί άλλοι τα στειρώνουν οικόσιτα και αδέσποτα; είμαστε μακάκες; Με αυτή τη λογική προτρέπουμε και άλλο κόσμο να μην στειρώνει και απλά να βάζει αγγελίες να δοθούν.
Και για να μην ξαναπαρεξηγηθώ καταλαβαίνω απόλυτα το να σου γεννήσει άγρια αδέσποτη που δεν μπορείς να πιάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LIFE

Νεοφερμένος

Η LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μπορώ να προσπαθήσω να πώ κάτι????:hmm:

Καταλαβαίνω και τις 2 πλευρές..... απλά ίσως ΔΕΝ έχουν τοποθετηθεί κατανοητά το πρόβλημα και η απορία.....

Και εγώ φρικάρω με τα πατημένα γατιά, τα δηλητηριασμένα κλπ κλπ.
Και εγώ ταΐζω και στειρώνω... (δεν έχει αυτό σημασία)

ΝΟΜΙΖΩ το πρόβλημα είναι οτι όλο και περισσότερος κόσμος ΤΑΐΖΕΙ απλά τα αδέσποτα, με αποτέλεσμα να είναι όλα γομάρια, να γεννάνε να πολλαπλασιάζονται....και να ταΐζουν πάλι τα μικρά τα οποία πάλι από την αρχή.....

Και εγώ φρικάρω και αναρωτιέμαι το απλούστατο.... ΤΟΣΑ λεφτά σε τροφές, τόσο κουβάλημα απο τις γριούλες, εμάς και τόσους άλλους.... :(
αν μαζεύαμε κάποια από τα λεφτά που δίνουμε έτσι και αλλιώς στις τροφές, και τις κάναμε στειρώσεις. Κάποια στιγμή θα "σταθεροποιόταν" ο πληθυσμός ή τουλάχιστον θα μετριόταν το πρόβλημα....

Αυτό νομίζω είναι η πηγή του προβλήματος...:)

Τώρα είναι και πάλι λογικό αν είσαι όλη την ημέρα μέσα στα αδέσποτα, τρέχεις, φιλοξενείς, κλπ κλπ .
και σου σκάει στα μούτρα η Αγγελία γέννησε η γάτα μου 8 ΒΟΗΘΕΙΑ - Αν στειρώσω την γάτα μου θα ξεμείνω απο γατιά κλπ κλπ
.... λογικό να μας γυρνάνε τα μάτια.....


Αν απαγορευτούν αυτές οι αγγελίες.... έτσι και αλλιώς αυτά τα 8 ή τα 18 πάλι στον δρόμο δεν θα βρεθούνε???
Αν τους βρούμε σπιτάκι... και μιλήσουμε και εξηγήσουμε στο μέλος οτι θα ΣΩΣΕΙ την γάτα του.. και την στειρώσει δεν κάναμε ΚΑΤΙ???

Καλή σας μέρα :)

Θα συμωφωνησω με τη julia.
Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι οντως η Μαρινα φτυνει αιμα καθημερινα με τα αδεσποτα,κανοντας πολυ σπουδαιο εργο.Το τροπο εκφρασης της δεν θα ηθελα να τον σχολιασω,ουτε να πω αν συμφωνω με ολο αυτο η οχι,απλα το μονο που εγω τουλαχιστον πιστευω ειναι οτι δεν μπηκε εδω για να ''ψαρεψει''κοσμο για το φορουμ της και ηταν αρκετα ασχημο να υπονοηθει κατι τετοιο,απλα καποιες φορες οταν η αγαναχτηση χτυπαει κοκκινο λεμε καποια πραγματα ισως με πιο εντονο υφος απο οτι χρειαζεται.Προσωπικα η Μαρινα με εχει βοηθησει πολυ με το Μαλιο απο το τηλεφωνο,οταν δεν εβρισκα κανεναν ,ουτε απο σωματεια ουτε γιατρο εκεινο το ΣΚ που τον βρηκα ετοιμοθανατο...Και απο οτι ακουω καθημερινα δινει μεγαλο αγωνα,οχι αστεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonfly-kishar

Νεοφερμένος

Η dragonfly-kishar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Web designer και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θα συμωφωνησω με τη julia.
Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι οντως η Μαρινα φτυνει αιμα καθημερινα με τα αδεσποτα,κανοντας πολυ σπουδαιο εργο.Το τροπο εκφρασης της δεν θα ηθελα να τον σχολιασω,ουτε να πω αν συμφωνω με ολο αυτο η οχι,απλα το μονο που εγω τουλαχιστον πιστευω ειναι οτι δεν μπηκε εδω για να ''ψαρεψει''κοσμο για το φορουμ της και ηταν αρκετα ασχημο να υπονοηθει κατι τετοιο,απλα καποιες φορες οταν η αγαναχτηση χτυπαει κοκκινο λεμε καποια πραγματα ισως με πιο εντονο υφος απο οτι χρειαζεται.Προσωπικα η Μαρινα με εχει βοηθησει πολυ με το Μαλιο απο το τηλεφωνο,οταν δεν εβρισκα κανεναν ,ουτε απο σωματεια ουτε γιατρο εκεινο το ΣΚ που τον βρηκα ετοιμοθανατο...Και απο οτι ακουω καθημερινα δινει μεγαλο αγωνα,οχι αστεια.


Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όμως δεν είμαι εδώ για να μιλήσω γιαυτά που κάνει η ομάδα μας, αλλά για να υποστηρίξω τη μοναδική λύση που θα σώσει τις γάτες... όχι εμένα.

Το σχόλιο για τα μέλη, είναι απλά αστείο και θα ήθελα να αφαιρεθεί το link που αναφέρεται από άλλο μέλος για να μη νομίζετε πως "ψαρεύω" μέλη. Υπάρχουν πάνω από 10.000 μέλη στο site, είναι απλά αστείο να πιστεύετε ότι τσακώνομαι για τη στείρωση ώστε να ψαρέψω μέλη. Το forum είναι μια από τις κοινότητες του site, δεν είναι το ίδιο το site.

Άσχετα από αυτό, μπορεί να είμαστε οι ξινοί που βριζόμαστε σε όλες τις κοινότητες, αλλά ίσως κάποιος που έχει 1% μυαλό μπορεί να διαπιστώσει ότι πάντα και παντού μιλάμε και υποστηρίζουμε τη στείρωση. Και ευτυχώς έχουμε πείσει αρκετό κόσμο να στειρώσει τα ζώα του, αυτό για εμάς είναι σημαντικότερο και το τίμημα ας είναι να μας φοράτε ταμπέλες.

Μαρίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Άσχετα από αυτό, μπορεί να είμαστε οι ξινοί που βριζόμαστε σε όλες τις κοινότητες, αλλά ίσως κάποιος που έχει 1% μυαλό μπορεί να διαπιστώσει ότι πάντα και παντού μιλάμε και υποστηρίζουμε τη στείρωση. Και ευτυχώς έχουμε πείσει αρκετό κόσμο να στειρώσει τα ζώα του, αυτό για εμάς είναι σημαντικότερο και το τίμημα ας είναι να μας φοράτε ταμπέλες.

Μαρίνα
Κακώς "βρίζεστε" στις κοινότητες γιατί έτσι χάνετε και τα όποια δίκια σας. Συνήθως (τι συνήθως, πάντα!) η προσωπική εκτόνωση λειτουργεί εναντίον της πειθούς.
Επίσης είναι στατιστικά αδύνατον να πείσεις με τη μία ολόκληρη ετερόκλητη ομάδα ανθρώπων. Αλλιώς όλοι πρωθυπουργοί θα 'μασταν και αρχηγοί κρατών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bobbie

Νεοφερμένος

Η Bobbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας

Παρακολουθώ τη συζήτηση από την αρχή -έχω μάλιστα αναφερθεί στη γειτόνισσά μου που αναπαράγει αδέσποτα-. Δε με ενοχλεί η "σκληρή γλώσσα" και οι διαφωνίες, φτάνει να οδηγούν σε θετικό αποτέλεσμα.

Σ΄ένα πόλεμο όλοι οι στρατιώτες δεν είναι ίδιοι. Τους ενώνει όμως ο ίδιος εχθρός, φτάνει να είναι σε θέση να τον διακρίνουν ξεκάθαρα για να μην αλληλοσκοτωθούν. Εδώ, ο εχθρός είναι η αδικία απέναντι στα ζώα, λόγω έλλειψης παιδείας, σεβασμού και φιλοζωικής συνείδησης γενικότερα.

Ας μη γελιώμαστε. Οι συνειδήσεις δε διαμορφώνονται ούτε εύκολα ούτε γρήγορα. Και δεν ευθύνονται γι αυτό ούτε οι αγγελίες ούτε ο τρόπος που βοηθάει ο καθένας.

Από μικρή έχω περιθάλψει στο σπίτι μου από σπουργίτια μέχρι άπορους ηλικιωμένους.
Δεν έχω αφήσει ποτέ άρρωστο ή τραυματισμένο ζώο αβοήθητο. Έχω πάντα στο αυτοκίνητο τροφές και νερό. Έχω δείρει άντρα που κακοποιούσε αδέσποτο σκύλο στο δρόμο. Έχω αμέτρητα περιστατικά να θυμάμαι, που με βοηθούν να αισθάνομαι όμορφα απέναντι στα ζώα και απέναντι στον εαυτό μου. Και όχι, δεν έχω στειρώσει άλλες γάτες εκτός από τις δικές μου.
Δε θα μπω στη διαδικασία της ενοχής για το τι δεν έχω κάνει ή τι δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.

Επέλεξα αυτό το site, μετά απο αρκετό ψάξιμο, τη μέρα που έχασα τη Μπομπίτσα μου (πρώην αδέσποτη). Αν και επιφυλακτική, χαίρομαι που ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου και λυπάμαι διότι αν το είχα κάνει νωρίτερα, η γατούλα μου ίσως και να ζούσε ακόμα. Εκτός από την ζεστή αγκαλιά, βρήκα σωστή πληροφόρηση και κατευθύνσεις γιά ο,τι είμαι διατεθειμένη να προσφέρω από δω και πέρα.

Τέλος, πιστεύω πως ένα ωραίο άρθρο π.χ "γιατί να επιλέξουμε αδέσποτο" σε εμφανή θέση, θα βοηθούσε πολύ.

Καλή συνέχεια στις προσπάθειές σας

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελένη Άνση

Νεοφερμένος

Η Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γειά σας

Εδώ, ο εχθρός είναι η αδικία απέναντι στα ζώα, λόγω έλλειψης παιδείας, σεβασμού και φιλοζωικής συνείδησης γενικότερα.

Ας μη γελιώμαστε. Οι συνειδήσεις δε διαμορφώνονται ούτε εύκολα ούτε γρήγορα. Και δεν ευθύνονται γι αυτό ούτε οι αγγελίες ούτε ο τρόπος που βοηθάει ο καθένας.
Ακριβώς! Η παιδεία και η ενημέρωση είναι το ΑΠΑΝ. Αγαπητές φίλες και φίλοι, όποιοι αγωνίζονται για τα πιστεύω τους παλεύοντας με νοοτροπίες παγιωμένες, "ας μην ειπούν πως θα βρουν μια στιγμή ησυχία, πως θάχουν μια ανάπαυλα στη μάχη και πως θα πάρουν κι αυτοί μιαν ανάσα....Σ'αυτή την πολεμική δραστηριότητα, ο κάθε μαχητής μοιάζει κάπως με το Σίσυφο, που κυλάει το βαρύ λιθάρι του προς την κορυφή και μόλις το φθάσει και το στηρίξει, εκείνο ξανακυλάει και πέφτει κάτω. Του χρειάζεται μεγάλη πίστη στην αποστολή του και στα ιδανικά του αγώνα του, για να μη χάσει το θάρρος του και να μην απογοητευτεί" (Π.Δελαπόρτα, Το λιθάρι του Σίσυφου).
Ένα λιθάρι, που όλο κατρακυλάει από την κορυφή, σπρώχνουμε όσοι αγωνιζόμαστε για ένα σκοπό ,είτε αυτός αφορά στα αδέσποτα είτε σε άλλα μετερίζια.Η κούραση κάθε φορά που το λιθάρι ξανακυλά πίσω, φέρνει οργή και η οργή απογοήτευση. Παρακαλώ, μην επιτρέπετε στην οργή από τη δικαιολόγημένη κούραση στη φροντίδα των αδέσποτων να σας αποπροσανατολίζει. Οι στόχοι είναι τρεις: Ενημέρωση, Ενημέρωση, Ενημέρωση.
Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τέλος, πιστεύω πως ένα ωραίο άρθρο π.χ "γιατί να επιλέξουμε αδέσποτο" σε εμφανή θέση, θα βοηθούσε πολύ.

Πολύ σωστή και μεστή πρόταση! Κάτι σαν το αυγό του Κολόμβου!
Bobbie, υποκλίνομαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top