Απορία...

Bobbie

Νεοφερμένος

Η Bobbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Είδες Ζbeez μου πως επικοινωνούμε εμείς οι (λίγο) μεγαλύτερες;

Το οποίο άρθρο θα μπορούσε να γραφτεί (δε γνωρίζω εάν είναι εφικτό) με τη συνεργασία κάποιων μελών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Είδες Ζbeez μου πως επικοινωνούμε εμείς οι (λίγο) μεγαλύτερες;

Το οποίο άρθρο θα μπορούσε να γραφτεί (δε γνωρίζω εάν είναι εφικτό) με τη συνεργασία κάποιων μελών
Αν θέλεις, θα βοηθήσω κι εγώ. Όσα γατιά είχα ποτέ εγώ από το 1984 και εντεύθεν, ήταν όλα, μα όλα, μαζεμένα από τον δρόμο. Άρα διαθέτω μεγάλη... προϋπηρεσία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ohimso

Νεοφερμένος

Η ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τί διαφορά έχει ένα γατάκι που γεννήθηκε σε σπίτι, από ένα που γεννήθηκε στο δρόμο. Έχει καμιά σημασία; Και αν θέλετε να επιρρίψετε σώνει και καλά ευθύνες σε κάποιον, θα μπορούσατε ποτέ να πείτε ότι φταίει το γατάκι που δεν στειρώθηκε η μάνα του; Έλεος...

Αν κάποιος θέλει να υιοθετήσει ένα γατάκι, δε νομίζω ότι μας πέφτει λόγος για τον... τόπο προέλευσής του. Και αν εσείς έχετε φτάσει στο συμπέρασμα ότι η στείρωση είναι η μόνη οδός, δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις, και πως στην τελική όταν οι ζωόφιλοι τρώγονται μεταξύ τους, ο μόνος που κερδίζει είναι εκείνος που βάζει φόλες, ή που τα πετάει στα σκουπίδια.

Μη νομίζετε πως οι άνθρωποι που δε στειρώνουν τη γάτα τους είναι ΟΛΟΙ ίδιοι, ασυνείδητοι, έτοιμοι να τα πετάξουν στο δρόμο ή και να τα αφήσουν να τα πολτοποιήσει το απορριματοφόρο αν δεν τα πάρει κανένας... Για να μπεί κάποιος να βάλει αγγελία, πάει να πει ότι ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ για το τί θα απογίνουν τα γατάκια.

"Ας έκανε στείρωση στη γάτα του, για να είναι πιο υγιής, ψυχικά και σωματικά, να μην διαιωνίζουμε το πρόβλημα με τις αδέσποτες, και εφόσον ήδη υπάρχουν πολλά αδεσποτάκια που μένουν στο ράφι, γιατί να γεννιούνται και άλλα γατάκια μπλα μπλα μπλα..."

Υπάρχουν άνθρωποι που δε θεωρούν τα αδέσποτα γατιά στο δρόμο πρόβλημα, αλλά τους αλήτες που τα δηλητηριάζουν. Ωραία, πείτε ότι στειρώσαμε όλες τις γάτες, και βρήκαμε σπίτι σε όσες είναι αδέσποτες. Και τί έγινε; Πετύχαμε κάτι; ΟΚ, δε θα υπάρχουν γάτες στο δρόμο. Ναι, οκ, θα ζουν κλεισμένες στα σπίτια. Στην τελική ΟΚ, να ζευγαρώνονται μόνο όσες επιλέγουμε εμείς, και να έχουν βρεθεί ήδη σπίτια για τα γατάκια.

Μα είναι δυνατόν; Σας αρέσει αυτή η εικόνα; Είναι το ίδιο αποκρουστική με το να βλέπεις τα γατάκια πατημένα στο δρόμο... Εμένα μ'αρέσει να τις βλέπω να παίζουν στον κήπο, να κυνηγάνε, να γλιστράνε στο γρασίδι και να λιάζονται στο χώμα. Και στις γάτες μου αρέσει, έτσι έχουν μάθει να ζουν. Και μ'αρέσει που γεννήθηκαν από μια πρώην αδεσποτούλα που τάιζα, και έτσι βρέθηκαν στη ζωή μου. ΓΙΑΤΙ σώνει και καλά θα έπρεπε να την είχα στειρώσει, και να μην έχω τώρα αυτές τις δύο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Είδες Ζbeez μου πως επικοινωνούμε εμείς οι (λίγο) μεγαλύτερες;
Αν θέλεις, στείλε μου το mail σου με ένα προσωπικό μήνυμα. Καλό για κακό, σου δίνω και τις σχετικές οδηγίες (μήπως και δεν το έχεις ξαναχρησιμοποιήσει).
Κάνεις κλικ στο Zbeebz, επιλέγεις "αποστολή προσωπικού μηνύματος" κι έπειτα... γράφεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Παιδιά, ίσως σας βοηθήσει για το άρθρο το φυλλάδιο που έχει κάνει η Αρήθα για την υιοθεσία ενήλικης γατούλας. Το "πρώην αδέσποτη" υπονοείται περισσότερο, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό από γατούλες που χαρίζονται αδέσποτες και δυσκολεύονται να βρουνε σπίτι ειναι ενήλικες.
Αν χρειάζεστε κάτι μου λέτε και εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia

Νεοφερμένος

Ο Sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πολύ σωστή και μεστή πρόταση! Κάτι σαν το αυγό του Κολόμβου!
Bobbie, υποκλίνομαι! :)


μαζί και εγώ :) ( γκρρρ δεν υπάρχει εικονίδιο υπόκλισης )
ένας ωραίος τίτλος είναι αυτός ακριβώς που ανέφερες Bobbie

""Γιατι να υιοθετήσω αδέσποτο"" :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta

Νεοφερμένος

Η zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bobbie

Νεοφερμένος

Η Bobbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δε φαντάζεστε πόση χαρά μου δίνετε που, μέσα απ΄όλη αυτή τη διαμάχη, φαίνεται να υπερισχύει η αγάπη!!!

Το χρωστώ στη μνήμη της Μπομπίτσας μου να καταθέσω, πόση αφοσίωση κι αγάπη μπορεί να δείξει ένα αβοήθητο αδέσποτο...

Θα παρακαλούσα όμως να μου υποδείξετε ένα τρόπο συνεργασίας μας ( δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένη με την τεχνολογία βλέπετε) ή και κάποια επικοινωνία με τους διαχειριστές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αν θές γράφεις το άρθρο και το στέλνεις με μαιλ στου Διαχειριστές, και το βάζουν αυτοί, ή για κατι άλλο τους στέλνεις εμαιλ ή πμ. (προσωπικό μήνυμα):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia

Νεοφερμένος

Ο Sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δε φαντάζεστε πόση χαρά μου δίνετε που, μέσα απ΄όλη αυτή τη διαμάχη, φαίνεται να υπερισχύει η αγάπη!!!

Το χρωστώ στη μνήμη της Μπομπίτσας μου να καταθέσω, πόση αφοσίωση κι αγάπη μπορεί να δείξει ένα αβοήθητο αδέσποτο...

Θα παρακαλούσα όμως να μου υποδείξετε ένα τρόπο συνεργασίας μας ( δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένη με την τεχνολογία βλέπετε) ή και κάποια επικοινωνία με τους διαχειριστές


στο προφιλ σου ενεργοποίησε την επιλογή να δέχεσαι pm's (personal messages) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Παιδιά σε ό,τι χρειαστείτε,από κείμενο μέχρι επεξεργασία φωτογραφίας,κι εγώ εδώ είμαι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bobbie

Νεοφερμένος

Η Bobbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ΟΚ
Πιστεύω πως θα βρούμε κάποιο τρόπο να συντονιστούμε...:up:

Να είστε όλες καλά! Κι εσείς και τα ψιψίνια σας και όλες οι γάτες του κόσμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Κορίτσια θα πρότεινα να το στήσετε (και) σε μορφή φυλλαδίου (όπως αυτό για υιοθεσίες ενηλίκων που έβαλα πιο πάνω), ώστε να μπορούμε να το τυπώνουμε και να το μοιράζουμε. Αν έχει και πίσω κάποια τηλέφωνα και διευθύνσεις φιλοζωικών που δίνουν ζωάκια θα είναι πολύ καλό.

Και πάλι, αν χρειαστείτε κάτι μου λέτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zbeebz

Νεοφερμένος

Η αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κορίτσια θα πρότεινα να το στήσετε (και) σε μορφή φυλλαδίου (όπως αυτό για υιοθεσίες ενηλίκων που έβαλα πιο πάνω), ώστε να μπορούμε να το τυπώνουμε και να το μοιράζουμε. Αν έχει και πίσω κάποια τηλέφωνα και διευθύνσεις φιλοζωικών που δίνουν ζωάκια θα είναι πολύ καλό.

Και πάλι, αν χρειαστείτε κάτι μου λέτε.
Συνγατιώτισσα drusilia, εμείς θα το γράψουμε, θα σας το στείλουμε κι από 'κει και πέρα αποφασίζετε εσείς αν θα γίνει και φυλλάδιο. Εγώ σκέφτομαι πως είναι καλύτερα να το κάνουμε μόνο για γάτες, διότι όποιος άγατος (στερητικόν α-!) μπει στο MyCat.gr, λογικά για γάτα θα ενδιαφέρεται και όχι τόσο για άλλο ζωάκι. Εξ άλλου, εμείς δεν εκπροσωπούμε σωματείο ή οργάνωση, εκπροσωπούμε μόνο τους γατόφιλους εαυτούς μας και μέσω του site απευθυνόμαστε σε άλλους γατόφιλους σαν κι εμάς. Θα "μιλήσουμε για γάτες", λοιπόν!
Χρειαζόμαστε ένα περιθώριο μέχρι το τέλος του μήνα. Αν το θέμα κρίνεται επείγον και κάποιος άλλος μπορεί να το κάνει νωρίτερα, καμία παρεξήγηση! Μόνο να μας το πείτε, ναι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Παιδιά, ούτε κι εγώ εκπροσωπό κάποιο σύλλογο, ανεξάρτητοι εθελοντές ειμαστε που απλα συνεργαζόμαστε σε κάποια πράγματα. Απλα ενννοώ ότι αν βάλετε τα πλεονεκτήματα του να υιοθετήσει κάποιος κάποιο αδέσποτο θα πρέπει να υπάρχουν κατά την αποψή μου και κάποιες επιλογές για το που μπορεί να βρει ένα τέτοιο ζωάκι, πέρα από το να το μαζέψει από το δρόμο φυσικά.
Το πρότεινα γιατί σε μορφή φυλλαδίου μπορεί να έχει απήχηση και σε κόσμο εκτός του νετ. Αλλα αν ειναι σε μορφή άρθρου και δεν έχετε πρόβλημα μπορώ να το μετατρέψω μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Παιδιά σε ό,τι χρειαστείτε,από κείμενο μέχρι επεξεργασία φωτογραφίας,κι εγώ εδώ είμαι!:)
Θα ήθελα κα εγώ να βοηθήσω σε ότι και αν χρειαστεί:up::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδιά, ούτε κι εγώ εκπροσωπό κάποιο σύλλογο, ανεξάρτητοι εθελοντές ειμαστε που απλα συνεργαζόμαστε σε κάποια πράγματα. Απλα ενννοώ ότι αν βάλετε τα πλεονεκτήματα του να υιοθετήσει κάποιος κάποιο αδέσποτο θα πρέπει να υπάρχουν κατά την αποψή μου και κάποιες επιλογές για το που μπορεί να βρει ένα τέτοιο ζωάκι, πέρα από το να το μαζέψει από το δρόμο φυσικά.
Το πρότεινα γιατί σε μορφή φυλλαδίου μπορεί να έχει απήχηση και σε κόσμο εκτός του νετ. Αλλα αν ειναι σε μορφή άρθρου και δεν έχετε πρόβλημα μπορώ να το μετατρέψω μετά.


Και αν θελήσετε ότιδήποτε από φυλλάδια στην Θεσσαλονίκη διαθέτο και μακετίστα και εκτύπωση λόγω της ενασχόλησεις και με τα διαφημιστικά φυλλάδια....να σας τυπώσω και κειμενο και εικόνες και ότι θέλετε εδώ είμαι και με μεγάλη αγάπή και αφιλοκερδός......ότι χρειαστείτε.......Ξέρετε που θα με βρείτε....:lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Και αν θελήσετε ότιδήποτε από φυλλάδια στην Θεσσαλονίκη διαθέτο και μακετίστα και εκτύπωση λόγω της ενασχόλησεις και με τα διαφημιστικά φυλλάδια....να σας τυπώσω και κειμενο και εικόνες και ότι θέλετε εδώ είμαι και με μεγάλη αγάπή και αφιλοκερδός......ότι χρειαστείτε.......Ξέρετε που θα με βρείτε....:lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol:Άλλη μια πτωχή πλην τίμια διαφημίστρια!!!!! :up::up::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
:lol::lol::lol::lol:Άλλη μια πτωχή πλην τίμια διαφημίστρια!!!!! :up::up::up:


Φτωχή μπορεί να είμαστε πλήν όμως έχομεν πλουσία αισθήματα ...... και διατί να το κρύψομεν άλλωστε (μετα του απαραίτητου τικ φυσικά) :lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top