Απορίες για ADSL με Static IP

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπον απο την isp μου δωσαν Νetmask Νetwork address UsableIPs και Broadcastaddress μπορει να μου πει καποιος τι περιπου πρεπει να αλλάξω;

edit: αυτο που εκανα ήταν να αλλάξω το Netmask σε PCs και router ... το network address δεν ξερω τι ειναι ... επισης απο τις διαθεσιμες ips εβαλλε την πρωτη στο router και τις υπολοιπες στα PCs την broadcastaddaress δεν ξερω τι ειναι αρα δεν την χρησιμοποιησα... αα επισης εκλεισα και το NAT

To DCHP τι ειναι; να το εχω ανοιχτω η κλειστω;
Μπορει να κανω ο καθε λογαριασμος σε ενα PC να εχει ξεχωριστες IPs; Παντα μιλαμε για XP...
Πως εξηγειτε η Internet IP στο status του router να ειναι διαφορετικη απο το πακετο IPs που εχω;
Κατι παρομοιο γινετε και με την Netmask ... διαφορετικη Netmask μου βγαζει στο πεδιο internet διαφορετικη στο πεδιο lan
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το DHCP είναι πρωτοκολλο για να δίνει αυτόματα ip addresses στα pcια που έχεις στο lan. Αμα τα βαζεις με το χέρι δεν χρειάζεται.

Τα υπόλοιπα δεν τα ξερω. Παντως με τις διαφορετικές ip addresses μαλλον έχεις αλλες ρυθμισεις στο τοπικο δύκτιο και αλλες για το internet. Μερικοι routers το κανουν κι αυτο, και κανεις NAT αντιστοιχόντας καθε IP που σου δινει ο ISP σε μια αλλη IP στο LAN σου. Αλλά δεν ειμαι καθόλου σιγουρος για το αν κανεις αυτο (δεν έχω στησει router με πολλές IPs).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
απο τι μου ειπαν στην altecnet πρεπει να εχω κλειστω το NAT... να αλλαξω τις ip και netmask στο router αλλα και στα PCs συμφωνα με αυτα που μου δωσαν...
παντως ετσι δουλευει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το απλούστερο σενάριο ειναι χωρίς NAT. Αυτο που σου λεω το κανεις συνηθως αμα εχεις πχ 8 ips, 20 pcια στο LAN και θες τα 7 χωρίς NAT και τα υπολοιπα να μοιράζονται την 8η ip. Απλά το ανέφερα μήπως είχες ενεργοποιήσει καμια τέτοια επιλογή.

Αστό έτσι που δουλεύει οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Το απλούστερο σενάριο ειναι χωρίς NAT. Αυτο που σου λεω το κανεις συνηθως αμα εχεις πχ 8 ips, 20 pcια στο LAN και θες τα 7 χωρίς NAT και τα υπολοιπα να μοιράζονται την 8η ip. Απλά το ανέφερα μήπως είχες ενεργοποιήσει καμια τέτοια επιλογή.
Mπα δεν χρείαζομαι κάτι τέτοιο...
Κάτι άλλο μπορεί ο κάθε λογαριασμός στα XP να έχει διαφορετική IP ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Mπα δεν χρείαζομαι κάτι τέτοιο...
Κάτι άλλο μπορεί ο κάθε λογαριασμός στα XP να έχει διαφορετική IP ;

Όχι.Δε γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ψάχνω κάποιον τρόπο ώστε αντι να δίνω την IP μου να δίνω κάποιο όνομα . Αυτό το κάνω για μεγάλυερη ασφάλεια ...

Μέσα στο no-ip.com που έψαξα δεν βρήκα τπτ σχετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάνο έτσι όπως το έγραψες μόνο όσοι σε ξέρουμε καταλαβαίνουμε τι εννοείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
πειράζει που το δικό σου ποστ δεν το κατάλαβα και σε ξέρω κιόλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πειραζει που εγω δεν εχω καταλαβει τπτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συννενούμαστε πάντως πολύ καλά μεταξύ μας, δεν μπορείτε να πείτε :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχω κάνει τον υπολογιστή μου και webserver (apache)... το domain ειναι η IP που έχω ... ε εγώ θέλω κάποιο όνομα π.χ. www.company.com/exposedpc να πηγαίνει στην ip έτσι ώστε να μην μπορεί κάποιος να βρεί εύκολα την ip μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παλι δεν καταλαβα και πολλα αλλα αυτο ειναι μαλλον λογο του οτι δεν ξερω απο αυτα:P


@michele, μηπος τελικα παιζω μπουζουκι και νομιζω οτι παιζω κιθαρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εχω κάνει τον υπολογιστή μου και webserver (apache)... το domain ειναι η IP που έχω ... ε εγώ θέλω κάποιο όνομα π.χ. www.company.com/exposedpc να πηγαίνει στην ip έτσι ώστε να μην μπορεί κάποιος να βρεί εύκολα την ip μου

Ναι για ηλίθιους τους πέρασες τους άλλους να μη μπορούν να βρούν την IP σου. Ενα ping από κονσόλα στο www.company.com/exposedpc και σε βρήκαν!:P

Ψάξου και λίγο μόνος σου :P Όλα έτοιμα τα θες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
έψαξα στο no-ip δεν βρήκα τπτ σχετικό... δεν ξέρω κάτι άλλο... ωστε να ψάξω

Οσο για το ping εε αυτο που με ενδιαφερεί είναι να μην κάνει μπαμ η ip μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
τελικά κατάφερα αυτό που ήθελα με το no-ip.com...ομως πριν κλειδωσω το θεμα ... θελω να κανω μια ερωτηση...
μήπως στο no-ip ο free λογαριασμος εχει καποιο περιορισμο; οπως π.χ. bandwidth; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν παίζει ρόλο το bandwidth με τον λογαριασμό σου στο no-ip. Απλά σου "κρύβει" το ip σου...κατέβασες τον client για αυτόματο update?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
yeap ... αν και δεν χρείαζομαι updates :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σωστό! παρασύρθηκα από τη δική μου σύνδεση, με dynamic ip:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ζήτησα από την forthnet, static IP. Ωστόσο μου δίνει μόνο μια ... κάτι που είναι διαφορετικό που αυτό που ήξερα να δουλεύω.

Θέλω να ρωτήσω αν είναι εφικτό να δίνω σαν διεύθυνση xxx.xxx.xxx.xxx:YYYY, όπου Y μιας port και να ξεκινάει ο apache.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top