Αποτρίχωση

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει καμιά σας αυτές τις συσκευές που κάνεις laser στο σπίτι; Κι αν ναι, με τι κόστος; Γιατί βρίσκω από 60 μέχρι 400 ευρώ και δεν καταλαβαίνω αν έχουν κάποια διαφορά. Κάνουν δουλειά άραγε;

View attachment 74488
Δεν ξέρω λεπτομέρειες γιατί δεν έχω δοκιμάσει, μια φίλη μου που είχε πάρει το παράτησε πάντως επειδή δεν της έκανε δουλειά, είχε δώσει γύρω στο 100αρι απ όσο θυμάμαι.

Επίσης είναι σημαντικό να διακρίνουμε ότι είναι IPL και δεν είναι λέιζερ Αλεξανδρίτη προφανώς. Η δική μου εμπειρία με IPL (κοινώς φωτόλυση), είναι η εξής: πολύς πόνος μέτριο αποτέλεσμα. Αλλά αν έχεις μηχάνημα στο σπίτι να χτυπάς όποτε θες (και λογικά με λιγότερο πόνο αν έχει μικρότερη ένταση) μπορεί σε βάθος χρόνου να είναι αποτελεσματικό, δεν το ξέρω σίγουρα!

Παρακολουθούσα παλιά και μία ξένη youtuber η οποία πρόσφατα ανέβασε ένα βίντεο sponsored για συσκευή IPL και λέει πως έμεινε ικανοποιημένη με λίγα λόγια, αλλά ήταν και sponsored και πλέον δεν την παρακολουθώ οπότε δεν ξέρω πια πώς λειτουργεί.

Το βίντεο το παραθέτω εδώ μήπως και χρησιμεύσει

 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Hey παιδιά.Ερώτηση:Αν κάνω κερί στα χέρια μου,πόσο γρήγορα είναι πιθανό να ξαναβγούν οι τρίχες;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

dikigorina

Νεοφερμένος

Η dikigorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Kαλημέρα!
Τώρα που είμαστε σε περίοδο lockdown και οι συνεδρίες laser έχουν αναβληθεί. Πως αντιμετωπίζετε την τριχοφυΐα; Εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την ξυριστική μηχανή για όλο το σώμα. Τι λέτε; Θα επηρεαστεί η πρόοδος που έχω κάνει μέχρι τώρα στις συνεδρίες laser αποτρίχωσης;
Υπάρχει κάποια/ος που να έχει αντίστοιχο προβληματισμό με εμένα;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Kαλημέρα!
Τώρα που είμαστε σε περίοδο lockdown και οι συνεδρίες laser έχουν αναβληθεί. Πως αντιμετωπίζετε την τριχοφυΐα; Εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την ξυριστική μηχανή για όλο το σώμα. Τι λέτε; Θα επηρεαστεί η πρόοδος που έχω κάνει μέχρι τώρα στις συνεδρίες laser αποτρίχωσης;
Υπάρχει κάποια/ος που να έχει αντίστοιχο προβληματισμό με εμένα;
Καλημερα! :)
Ενταξει δε θα ελεγα προβληματισμο,με την εννοια οτι δεν υπαρχει αλλη λυση,σαφως συνεχιζεις με καποια αλλη μεθοδο,ξυραφι ή κερι ή αποτριχωτικη κρεμα,μεχρι να ξανανοιξουν τα λειζερ αισθητικης οποτε θα ξεινησεις και παλι τις όποιες συνεδριες.
Προσωπικα χρησιμοποιω κερι και ξυραφι,το λειζερ το ειχα δοκιμασει παλια,μετα απλα αλλαξα πολη και το σταματησα.Αλλαξα και συνηθειες γιαυτο.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Kαλημέρα!
Τώρα που είμαστε σε περίοδο lockdown και οι συνεδρίες laser έχουν αναβληθεί. Πως αντιμετωπίζετε την τριχοφυΐα; Εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την ξυριστική μηχανή για όλο το σώμα. Τι λέτε; Θα επηρεαστεί η πρόοδος που έχω κάνει μέχρι τώρα στις συνεδρίες laser αποτρίχωσης;
Υπάρχει κάποια/ος που να έχει αντίστοιχο προβληματισμό με εμένα;
heyyyyyyyyyy!Συνεδρίες λειζερ γίνονται κανονικά σε δερματολόγους πάντως,έκανα πριν μια βδομάδα :D
 

dikigorina

Νεοφερμένος

Η dikigorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ήθελα να σας ρωτήσω ποια θεωρείται η ιδανική ένταση στο λέιζερ Αλεξανδρίτη;
Επίσης όταν κάνετε την συνεδρία σας λέει η γιατρός σε ποιά ένταση σας χτυπάει τις τρίχες;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κορίτσια καλησπέρα.Μιας και πολλές μας ενδιαφέρει η αποτρίχωση νιώθω χρέος μου να σας πω κάτι πάρα πολύ σημαντικό για να μην πάθετε το ίδιο με εμένα.Θα το γράψω με bold.
ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΛΕΙΖΕΡ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΤΗ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ!ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ,ΕΙΔΙΚΑ ΑΜΑ ΕΧΕΤΕ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΜΗΝ,ΜΗΝ,ΜΗΝ!!!!!!
Πήγα και έκανα πηγούνι,παρειές και λαιμό.Έγινα χάλια.Χάλια-χάλια όμως.Θα ξεκινήσω ριζική η οποία είναι πανάκριβη και πονάει πάρα πολύ αλλά δε μπορεί αλλιώς να διορθωθεί το πρόβλημα.Είμαι απογοητευμένη αλλά ταυτόχρονα νιώθω ανάγκη να σας πω να μη κάνετε το ίδιο λάθος με εμένα.Η συγκεκριμένη που μου έκανε το λέιζερ πήγε και χτύπησε και χνούδι η κακούργα και έχω και στα μάγουλα τώρα τρίχα.Μου έρχεται να την τσουρομαδήσω άμα την δω μπροστά μου.Μεγάλη προσοχή λοιπόν!
Να τονίσω πως αν υπάρχουν ορμονικά θέματα πρέπει να ρυθμίσετε και αυτά πρώτα γιατί και η ριζική δε θα βοηθήσει και πολύ(θυρεοειδή,πολυκυστικές,υπερπλασία επινεφριδίων,υπερανδρογοναιμία,υπερπρολακτιναιμία).Προσωπικά έχω θυρεοειδή τον οποίο έχω ρυθμίσει και σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών(PCOS),με το οποίο ευτυχώς δεν έχω τρομερά θέματα για αυτό και δε λαμβάνω αντισύλληψη(δεν έχω καθυστερήσεις στη περίοδο μου).Μεγάλη προσοχή για άλλη μια φορά ξαναλέω.Δείτε και το βίντεο μιας κοπέλας που αντιμετωπίζει επίσης PCOS και δείτε τι έπαθε με το λέιζερ σε συνδυασμό με φωτόλυση.Έπειτα ξεκίνησε ηλεκτρόλυση και η διαφορά είναι εμφανής.Έχει και άλλα βίντεο στα οποία δείχνει οτι κάνει ηλεκτρόλυση και στο στέρνο επειδή έχει και εκεί μαύρες τρίχες.Τσεκάρετέ την,αξίζει!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και επειδή θέλω να σας δείξω την έκταση της κατάστασης,θα σας παραθέσω δύο φωτογραφίες όπου και πάλι δε φαίνεται τόσο καλά.1 μήνας και 1 βδομάδα μετά το λέιζερ στο αριστερό και δεξιά μάγουλο.
IMG_20210507_132244.jpg


IMG_20210507_132446.jpg
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γειαααααα σας,
Επειδή δεν με βλέπω να πηγαίνω Ελλάδα σύντομα για να συνεχίσω το laser σκέφτηκα να κάνω στον εαυτό μου Χριστουγεννιάτικο δώρο τώρα καί σκέφτηκα να αγοράσω το IPL hair removal από Kenzzi. Ξέρω ότι κάνει πληρωμένες διαφημίσεις, ξέρω ότι είναι ακριβό (αν και Με την έκπτωση βγαίνει γύρω στα 170€) αλλά είδα μία YouTuber που εμπιστευόμαι (Cassandra Bakson) λέγεται νομίζωη οποία έκανε επί ένα χρόνο μόνο τό ένα τής πόδι καί η διαφορά είναι τεράστια. Επίσης έχω κατάλληλο τύπο δέρματος γι αυτό (άσπρη επιδερμίδα σκούρη τρίχα) . Έλεγα μηηηηηηηηπως κάποιος τό έχει πάρει και τό έχει χρησιμοποιήσει γιατί ακούω κατά καιρούς ότι είτε είναι μουφα είτε ότι είναι εξαιρετικό αλλά τό ξυράφι μου προκαλεί άπειρους ερεθισμούς, τό silkepil επίσης βλέπω ότι μου σπάει μικρές φλεβιτσες στα πόδια, λεφτά για laser στην Ολλανδία δεν έχω και παράλληλα η κοινωνία με θέλει ατριχη όπως κι εγώ τόν εαυτό μου
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πριν 3 βδομαδες αγορασα μια IPL remington. Εχω κανει 2 φορες αποτριχωση και μεχρι στιγμης εχω δει αποτελεσματα στα ποδια, στο μπικινι και στο προσωπο. Εχουν μειωθει οι τριχες κατα 50%! Δεν περιμενα να δω αποτελεσματα τοσο γρηγορα και δεν ημουν και αισιοδοξη. Εχω ενθουσιαστει και το καλυτερο ειναι οτι δεν ποναει. Νιωθεις ζεστη και μερικες φορες κατι σαν τσιμπημα και αλλοτε μυριζεις κατι σαν καμμενο. Στις μασχαλες δεν εχω δει ακομα διαφορα. Μου αρκει αν κανει δουλεια μονο σε ποδια, προσωπο και μπικινι. Τις αλλες περιοχες θα τις κανω λειζερ. Εχω ομως το ιδανικο συνδιασμο. Μαυρη/σκουρη καστανη τριχα, πολυ λευκο δερμα (τοσο λευκο που σε foundation/concealer παντα παιρνω το πιο ανοιχτο χρωμα)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πριν 3 βδομαδες αγορασα μια IPL remington. Εχω κανει 2 φορες αποτριχωση και μεχρι στιγμης εχω δει αποτελεσματα στα ποδια, στο μπικινι και στο προσωπο. Εχουν μειωθει οι τριχες κατα 50%! Δεν περιμενα να δω αποτελεσματα τοσο γρηγορα και δεν ημουν και αισιοδοξη. Εχω ενθουσιαστει και το καλυτερο ειναι οτι δεν ποναει. Νιωθεις ζεστη και μερικες φορες κατι σαν τσιμπημα και αλλοτε μυριζεις κατι σαν καμμενο. Στις μασχαλες δεν εχω δει ακομα διαφορα. Μου αρκει αν κανει δουλεια μονο σε ποδια, προσωπο και μπικινι. Τις αλλες περιοχες θα τις κανω λειζερ. Εχω ομως το ιδανικο συνδιασμο. Μαυρη/σκουρη καστανη τριχα, πολυ λευκο δερμα (τοσο λευκο που σε foundation/concealer παντα παιρνω το πιο ανοιχτο χρωμα)
Δεν είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιούμε τέτοιες συσκευές μόνες στο σπίτι αν δεν είμαστε ειδικοί ? Εγώ σε ινστιτούτο πηγαίνω . Επίσης αυτό έχει μόνιμα αποτελέσματα?
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιούμε τέτοιες συσκευές μόνες στο σπίτι αν δεν είμαστε ειδικοί ? Εγώ σε ινστιτούτο πηγαίνω . Επίσης αυτό έχει μόνιμα αποτελέσματα?
Δεν ειναι επικινδυνο, εκτος αν εχεις πολυ σκουρο δερμα, αλλα υποτιθεται η μηχανη δεν ξεκιναει αν εχεις σκουρο δερμα. Τα αποτελεσματα λενε οτι ειναι μονιμα. Προς το παρον 3 βδομαδες τωρα οι τριχες μου εχουν μειωθει. Μεχρι το καλοκαιρι θα ξερω.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιούμε τέτοιες συσκευές μόνες στο σπίτι αν δεν είμαστε ειδικοί ? Εγώ σε ινστιτούτο πηγαίνω . Επίσης αυτό έχει μόνιμα αποτελέσματα?
Πάντως εγώ τέτοιο μηχάνημα δε θα το χρησιμοποιούσα με τίποτα..εδώ σε δερματολογικό ιατρείο πήγαινα και έκανα αλεξανδρίτη και γέμισα γέννια,σαν άντρας είχα γίνει,φούντωσα!!!!Φαντάσου με αυτό πως θα γινόμουν.
Πλέον πάω κι εγώ σε ένα καλό ινστιτούτο αισθητικής,μου κάνουν διοδικό λέιζερ και η τριχοφυϊα έχει μειωθεί κατακόρυφα...θέλει προσοχή με αυτά τα πράγματα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πάντως εγώ τέτοιο μηχάνημα δε θα το χρησιμοποιούσα με τίποτα..εδώ σε δερματολογικό ιατρείο πήγαινα και έκανα αλεξανδρίτη και γέμισα γέννια,σαν άντρας είχα γίνει,φούντωσα!!!!Φαντάσου με αυτό πως θα γινόμουν.
Πλέον πάω κι εγώ σε ένα καλό ινστιτούτο αισθητικής,μου κάνουν διοδικό λέιζερ και η τριχοφυϊα έχει μειωθεί κατακόρυφα...θέλει προσοχή με αυτά τα πράγματα.
Συμφωνώ ούτε εγώ θα το επεδίωκα μόνη


Πως γίνεται να έκανες λέιζερ και να φουντώσες?? Εμένα μου έφυγαν κανονικά οι τρίχες . Μπορεί τα μηχανήματα να μην ήταν καλά. Πάντως πρώτη φορά το ακούω αυτό να κάνεις αποτριχωση κ να βγαίνουν πιο πολλές 🤣
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ε ανηκεις στα ατομα που εκδηλωνουν παρενεργειες. Δεν σημαινει οτι ηταν κακο το ινστιτουτο ή το μηχανημα. Ειναι οπως και το coolsculpting. Καποιοι αδυνατιζουν, αλλοι γεμιζουν λιπος.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Συμφωνώ ούτε εγώ θα το επεδίωκα μόνη


Πως γίνεται να έκανες λέιζερ και να φουντώσες?? Εμένα μου έφυγαν κανονικά οι τρίχες . Μπορεί τα μηχανήματα να μην ήταν καλά. Πάντως πρώτη φορά το ακούω αυτό να κάνεις αποτριχωση κ να βγαίνουν πιο πολλές 🤣
Χμμμ γενικά λένε ότι το λειζερ αλεξανδρίτη στο πρόσωπο δεν είναι σωστό επειδή είναι ορμονοεξαρτώμενη περιοχή και λόγω θερμότητας γεμίζεις και παράπλευρα τρίχες.Αυτό συνέβη και σε εμένα σε συνδυασμό με πειραγμένες ορμόνες.Πλέον άλλαξα και τύπο λέιζερ και έχω ρυθμίσει ορμόνες,και τα δύο παίζουν καθοριστικό ρόλο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Χμμμ γενικά λένε ότι το λειζερ αλεξανδρίτη στο πρόσωπο δεν είναι σωστό επειδή είναι ορμονοεξαρτώμενη περιοχή και λόγω θερμότητας γεμίζεις και παράπλευρα τρίχες.Αυτό συνέβη και σε εμένα σε συνδυασμό με πειραγμένες ορμόνες.Πλέον άλλαξα και τύπο λέιζερ και έχω ρυθμίσει ορμόνες,και τα δύο παίζουν καθοριστικό ρόλο.
Εμένα μια χαρά μου έφυγαν οι τρίχες από το πρόσωπο πάντως με τον Αλεξανδρίτη... Βέβαια όπως λες έχει να κάνει και με άλλα θέματα ... Τώρα τι κάνεις ??
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εμένα μια χαρά μου έφυγαν οι τρίχες από το πρόσωπο πάντως με τον Αλεξανδρίτη... Βέβαια όπως λες έχει να κάνει και με άλλα θέματα ... Τώρα τι κάνεις ??
Παίζει ρόλο τι τύπο τριχοφυίας είχες κιόλας.Αν είχες 2-3 μαύρες τρίχες λέμε τώρα και καθόλου χνούδι λογικό ο αλεξανδρίτης να μη σου έκανε κακό.Εγώ ήμουν μέσα στα χνούδια και μέσα σε αυτά ξεπεταγόντουσαν 2-3 μαύρες τρίχες,τα οποία χτυπήθηκαν επειδή η κυρία που το έκανε ήταν βλαμμένη,και γέμισα με τόσες τρίχες σε σημείο που δεν έβγαινα από το σπίτι 2 μήνες.
Πλέον κάνω δυοδικό λέιζερ με βοήθησε πολύ,σε συνδυασμό με αντισυλληπτικά λόγω συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Παίζει ρόλο τι τύπο τριχοφυίας είχες κιόλας.Αν είχες 2-3 μαύρες τρίχες λέμε τώρα και καθόλου χνούδι λογικό ο αλεξανδρίτης να μη σου έκανε κακό.Εγώ ήμουν μέσα στα χνούδια και μέσα σε αυτά ξεπεταγόντουσαν 2-3 μαύρες τρίχες,τα οποία χτυπήθηκαν επειδή η κυρία που το έκανε ήταν βλαμμένη,και γέμισα με τόσες τρίχες σε σημείο που δεν έβγαινα από το σπίτι 2 μήνες.
Πλέον κάνω δυοδικό λέιζερ με βοήθησε πολύ,σε συνδυασμό με αντισυλληπτικά λόγω συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών.
Κι εγώ έχω... Όχι μόνο είμαι μελαχρινή αλλά το σύνδρομο αυτό εντείνει το πρόβλημα ... Ευτυχώς σώθηκα. Βέβαια έχω αρχίσει κ αντίστοιχη αγωγή οπότε ίσως να βοηθήσε κ αυτό
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top