Απωθημένο....

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Ναι καταλαβαίνω τι λες, εντάξει κάποιο απωθημένο έχει κι αυτή για να το λέει έτσι. Εμένα με ξενίζει η "έξαψη" η οποία είναι πάντα διαφορετικού τύπου στις γυναίκες, κάτι σαν "ιδέα που αιωρείται στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα". Τον οργασμό της κάψας να τον καταλάβω, την ιδέα, τι να την κάνω; Δεν γίνομαι φιλόσοφος καλύτερα; :redface:
Είναι το 50 shades of grey , οι πεταλουδίτσες στο στομάχι όπως λεν και στο Κιλκις.

Είναι μια κατα Ντιντερό "Τα συγκρατημένα πάθη κάνουν συνηθισμένους ανθρώπους." προσέγγιση στο πέπλο της ασυνηθιστης υπαρξιακής εφαρμογής, με μια ρέουσα νοητική παρέκκλιση στο εκκρεμές του μετουσιωτικού σοδομισμού της εντασιακής οργασμικής φύσης.

Μια φαλκιδευμένη διανοητική παρείσφρηση στον δολιχοδρομούντα ψυχισμό μιας εκστασιασμένης μα και στείρας μικροαστικής καταπίεσης η οποία καταδυναστεύει το ουτιδανό μας είναι.

Απλούστερα τα έχει πει και η μεγάλη μύστις, Σάσα Μπάστα:


Κάπως άβγαλτος εκείνη την εποχή, η πλάκα ήταν πως ήμασταν συνομήλικοι κι εγώ γι' αυτήν ήμουνα ο 16ος εραστής! Επειδή όμως το νούμερο ήταν όπως και να το κάνουμε κάπως μεγάλο, της έλεγα για πλάκα, εντάξει δεν βαριέσαι, είμαι ο 3ος Νίκος. :hehe:

Μου επιτρέπεις;


when she cheated.jpg
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Είναι μια κατα Ντιντερό "Τα συγκρατημένα πάθη κάνουν συνηθισμένους ανθρώπους." προσέγγιση στο πέπλο της ασυνηθιστης υπαρξιακής εφαρμογής, με μια ρέουσα νοητική παρέκκλιση στο εκκρεμές του μετουσιωτικού σοδομισμού της εντασιακής οργασμικής φύσης.

Μια φαλκιδευμένη διανοητική παρείσφρηση στον δολιχοδρομούντα ψυχισμό μιας εκστασιασμένης μα και στείρας μικροαστικής καταπίεσης η οποία καταδυναστεύει το ουτιδανό μας είναι.
:worship::worship::worship:

..αυτά είναι, να τα δει η πουλ-πουλ να τα κάνει ΚΕΦΑΛΑΙΑ! :hehe:

"Τα συγκρατημένα πάθη κάνουν συνηθισμένους ανθρώπους.", άτσα ο Ντιντερό ;) γι' αυτό ερωτεύονται τα "κακά" παιδιά.

Μικροαστική καταπίεση είναι βρε κουτό, ο καπιταλισμός φταίει. :P
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
Φαντάσου να δικαιολογείς την απιστία και να θες να βγεις και από πάνω
 

Oneira96

Νεοφερμένος

Η Oneira96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά..Οι απαντήσεις βοήθησαν αρκετά πολύ.
Απο την ημέρα που δημοσίευσα το άρθρο μου τις βλέπω ξανά και ξανά για να μπορώ και εγώ να βγάλω ένα αποτέλεσμα για εμένα.
Αποφάσισα λοιπόν να πάψω να ασχολούμαι με τον πρώην ή γκόμενο ή όπως θέλετε να τον πείτε και να κοιτάξω τον γάμο μου.
Δεν θέλω να τον χαλάσω και αν τον χαλάσω δεν θα είναι για τον άλλον αυτό δεν το αξίζει κανένας άνθρωπος και πόσο μάλλον ο άντρας μου.Μου έχει σταθεί σε όλα και με στηρίζει όπως κάνω και εγω, ανεξαρτήτως αν τον απάτησα. Από μεριά μου θέλω να προσπαθήσω να δω τι πραγματικά είναι αυτό που μου λείπει. Πιστεύω ότι δεν είναι απωθημένο απλά με πείραξε αρκετά γιατί είμασταν και φίλοι πέρα απο το ότι βρισκόμασταν και περνούσαμε καλά. Αν δεν θέλει στο καλό να πάει.
Θα σας πω κάτι γιατί απλά θέλω να το βγάλω από μέσα μου και όχι για να με συμπονέσετε ή οτιδήποτε άλλο...
Χρόνια πίστευα ότι έχω έλλειψη αγάπης απο πολλούς ανθρώπους και κυρίως απο τους γονείς μου και τους φίλους μου,έχασα τον πατέρα μου σε μικρή ηλικία (ήμουν 13 χρονών) και ήμουν μπροστά όταν έγινε αυτό το ατυχές συμβάν..Ξέρετε ήταν αδυναμία και δεν θα πάψει ποτέ να είναι ακόμα και σήμερα πετάγομαι στον ύπνο μου γιατί βλέπω στον ύπνο μου ακριβώς ότι έχει γίνει εκείνη την ημέρα.
Ξαφνικά έμεινα μόνο εγώ και η μητέρα μου ,κόλλησε πραγματικά πάνω μου .
Από το 2011 μέχρι και σήμερα κάνω συνεδρίες με ψυχολόγο.Έχω αλλάξει πολλούς ψυχολόγους. Δεν μπορούσα να ξεπεράσω με τίποτα ότι έφυγε ο πατέρας μου. Μέσα από συνεδρίες με την τελευταία μου ψυχολόγο το συμπέρασμά της ήταν ότι αυτό που πραγματικά μου λείπει είναι η ασφάλεια. Φυσικά για την παράλληλη σχέση που είπα και σε εσάς το ξέρει και εκείνη και μου έχει πει ότι πρέπει να δεις πραγματικά τι θες.
Όλα αυτά πριν να γίνει ο γάμος μιλάμε για διάστημα απο το 2018-2021.
Όταν είδα στις εξετάσεις μου ότι κάτι δεν πάει καλά και έμαθα τελικά ότι έχω αιματολικό καρκίνο πραγματικά σας μιλάω η πρώτη φράση που είπα στην μητέρα μου ήταν <<Θα χωρίσω>> αυτό το είπα γιατί ήξερα ότι θα περάσουμε πολύ δύσκολα και επειδή τον είχα κερατώσει κιόλας τα σκεφτόμουν όλα μαζί. Κατά την διάρκεια των χημειοθεραπειών ήταν πάντα μαζί μου στο νοσοκομείο και στο σπίτι. Όταν πέρασαν όλα αποφάσισα ότι αυτός είναι ο άνθρωπος μου και γι'αυτό τον λόγο τον παντρεύτηκα. Τώρα γιατί σκέφτομαι τον άλλον; Θεωρώ ότι όλο αυτό είναι μια φούσκα μέσα στο μυαλό μου και θεωρητικά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερος απο τον άντρα μου. Δεν το νομίζω.Αν ήθελε θα ήταν στην ζωή μου ,τότε ήξερε ότι θέλω να χωρίσω για άλλους λόγους(είχαμε προβλήματα και δεν υπήρχε και ο γάμος τότε), οπότε θα μπορούσε να περιμένει αν ήθελε.
Αποφάσισα λοιπόν να δω τι λείπει στον γάμο μου έχω ξεκινήσει ήδη τις συζητήσεις με τον σύζυγο μου για να βρούμε μία λύση. Αν δεν βρούμε θα χωρίσουμε και θα το κάνω εγώ πρώτη.
Και πάλι σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,729 μηνύματα.
Παντρεύτηκες το ΄22, απ΄ ό,τι διάβασα, και ένα χρόνο σχεδόν μετά θες να χωρίσεις ; Άρα, αυτός ο γάμος θα πάει αργά ή γρήγορα για φούντο...Να πω ότι ήσουν πολλά χρόνια παντρεμένη και περνάς μια φάση ή μια κρίση, να το καταλάβω και να σου πω "αν αξίζει, πάλεψέ το". Αλλά αν το μυαλό σου είναι στο φευγιό και στον άλλον (τώρα είναι αυτός, αύριο θα είναι κάποιος άλλος) δεν έχει νόημα όλο αυτό. Και είναι άδικο και για τον άντρα σου, ίσως. Στερείς και από αυτόν το δικαίωμα να βρει κάποια που θα τον αγαπήσει πολύ και πραγματικά.

Και το κυριότερο είναι να μην κάνετε και κανένα παιδάκι και σε κανά χρόνο ή δύο χωρίσετε τα τσανάκια σας...Αυτό, ειδικά, δε θα φταίει σε τίποτα. Και συνήθως αυτά τα πληρώνουν όλα. Γι΄ αυτό τώρα ακόμα που είναι αρχή, φέρσου ώριμα και υπεύθυνα...

Κανείς δεν στερεί απο κανενάν το δικαίωμα. Απο τη στιγμή που ο φίλος μας κάθεται σε μια τέτοια ιστορία του αξίζει αυτο που ζεί. Όποιος θεωρεί οτι αδικείται ξεκινάει διαδικασίες να αλλάξει την καθημερινότητα του. Είτε αυτο ειναι αλλαγή δουλειάς ειτε αλλαγή συντρόφου. Εκείνο που έχω καταλάβει ειναι πως οι ψυχολογοι απλά προσπαθούν να σου ξεκολήσουν τον νού και το μυαλό σου απο αυτο που παράλογα ειναι κολλημένο.

Και οταν είσαι παράλογα κολλημένος κάπου εισαι απλά πεισματάρης και δεν κάνεις καλό στον εαυτό σου. Αν αποφασίσεις λοιπόν να ξεκολήσεις απο μόνος σου τοτε δεν έχεις ανάγκη ουτε τους ψυχολόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,466 μηνύματα.
Κανείς δεν στερεί απο κανενάν το δικαίωμα. Απο τη στιγμή που ο φίλος μας κάθεται σε μια τέτοια ιστορία του αξίζει αυτο που ζεί. Όποιος θεωρεί οτι αδικείται ξεκινάει διαδικασίες να αλλάξει την καθημερινότητα του. Είτε αυτο ειναι αλλαγή δουλειάς ειτε αλλαγή συντρόφου. Εκείνο που έχω καταλάβει ειναι πως οι ψυχολογοι απλά προσπαθούν να σου ξεκολήσουν τον νού και το μυαλό σου απο αυτο που παράλογα ειναι κολλημένο.

Και οταν είσαι παράλογα κολλημένος κάπου εισαι απλά πεισματάρης και δεν κάνεις καλό στον εαυτό σου. Αν αποφασίσεις λοιπόν να ξεκολήσεις απο μόνος σου τοτε δεν έχεις ανάγκη ουτε τους ψυχολόγους.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Δεν μπορούν όλοι να ξεκινήσουν τις διαδικασίες που αναφέρεις. Να σου δώσω ένα παράδειγμα : Ας πούμε ότι με απάτησε ο σύντροφός μου και σε απάτησε η σύντροφός σου...Εσύ μπορεί να πάρεις αμέσως την απόφαση να χωρίσεις, να μην το δεχθείς, να μην το συζητήσεις καν. Εγώ, από την άλλη, μπορεί να είμαι μια μπρος και δέκα πίσω. Ενώ το στομάχι μου δεν θα μπορεί να το χωνέψει, το μυαλό μου δε θα μπορεί να το χωρέσει, θα τον δικαιολογώ, θα ρίχνω ευθύνη και στον εαυτό μου, θα λέω "έλα, μωρέ, το έκανε μια φορά δεν θα το ξανακάνει" κ.λπ. Εσένα, που από την αρχή πήρες την απόφαση να το σταματήσεις και που ήσουν σταθερός σ΄ αυτή σου την απόφαση, δε χρειάζεται κάποιος ειδικός...Σ΄ εμένα αντίθετα, που είμαι ήξεις αφήξεις, χρειάζεται. Γιατί ο χαρακτήρας μου είναι τέτοιος, τα σχήματά μου τέτοια, ο τρόπος που μεγάλωσα τέτοιος που θα χρειαστώ βοήθεια για να πάρω μιαν απόφαση. Γιατί στο μυαλό μου μπορεί να ξέρω τί πρέπει να κάνω, ποιό είναι το σωστό, αλλά να μην μπορώ να το υποστηρίξω 100%.

Ας μην ακύρωνουμε, λοιπόν, τη δουλειά του κάθε θεραπευτή. Η ένσταση η δική μου έχει να κάνει με ότι ακούω για πολλά χρόνια...ψυχοθεραπείας. Εκεί τρελαίνομαι. Αν η βαλίτσα πάει μακριά (μέχρι και 10 χρόνια έχω ακούσει) σημαίνει ότι είτε ο θεραπευτής δεν κάνει καλά τη δουλειά του, είτε ο θεραπευόμενος αρνείται πεισματικά ν΄ αλλάξει τρόπο σκέψης (και ζωής κατ΄ επέκταση)...

Σε κάθε περίπτωση, η θεματοθέτρια αποφάσισε να δώσει μια δεύτερη ευκαιρία στο γάμο της. Και της εύχομαι ό,τι καλύτερο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,729 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Δεν μπορούν όλοι να ξεκινήσουν τις διαδικασίες που αναφέρεις. Να σου δώσω ένα παράδειγμα : Ας πούμε ότι με απάτησε ο σύντροφός μου και σε απάτησε η σύντροφός σου...Εσύ μπορεί να πάρεις αμέσως την απόφαση να χωρίσεις, να μην το δεχθείς, να μην το συζητήσεις καν. Εγώ, από την άλλη, μπορεί να είμαι μια μπρος και δέκα πίσω. Ενώ το στομάχι μου δεν θα μπορεί να το χωνέψει, το μυαλό μου δε θα μπορεί να το χωρέσει, θα τον δικαιολογώ, θα ρίχνω ευθύνη και στον εαυτό μου, θα λέω "έλα, μωρέ, το έκανε μια φορά δεν θα το ξανακάνει" κ.λπ. Εσένα, που από την αρχή πήρες την απόφαση να το σταματήσεις και που ήσουν σταθερός σ΄ αυτή σου την απόφαση, δε χρειάζεται κάποιος ειδικός...Σ΄ εμένα αντίθετα, που είμαι ήξεις αφήξεις, χρειάζεται.

Ναί γιατί ο υποθετικός χαρακτήρας που περιγράφεις ζούσε μια ζωή σε μια γυάλα. Δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση απο το μυαλό και τη καρδιά μας να αναρρώνει όταν δεν τα έχουμε εκπαιδεύσει για κάτι τέτοιο. Οι αρχαίοι έλεγαν νους υγιης οταν και σώμα υγιές και το αντίστροφο. Οταν εισαι ένας χαρακτηράκος απαίδευτος με ενα κάρο κόμπλεξ και κολλήματα αυτο θέλει χρόνο και βεβαίως θα χρειαστείς θεραπευτή μπορεί και coach.

Γιατί ο χαρακτήρας μου είναι τέτοιος, τα σχήματά μου τέτοια, ο τρόπος που μεγάλωσα τέτοιος που θα χρειαστώ βοήθεια για να πάρω μιαν απόφαση. Γιατί στο μυαλό μου μπορεί να ξέρω τί πρέπει να κάνω, ποιό είναι το σωστό, αλλά να μην μπορώ να το υποστηρίξω 100%.

Ναι ακριβώς αυτο λέω και εγώ.

Ας μην ακύρωνουμε, λοιπόν, τη δουλειά του κάθε θεραπευτή. Η ένσταση η δική μου έχει να κάνει με ότι ακούω για πολλά χρόνια...ψυχοθεραπείας. Εκεί τρελαίνομαι. Αν η βαλίτσα πάει μακριά (μέχρι και 10 χρόνια έχω ακούσει) σημαίνει ότι είτε ο θεραπευτής δεν κάνει καλά τη δουλειά του, είτε ο θεραπευόμενος αρνείται πεισματικά ν΄ αλλάξει τρόπο σκέψης (και ζωής κατ΄ επέκταση)...

Σε κάθε περίπτωση, η θεματοθέτρια αποφάσισε να δώσει μια δεύτερη ευκαιρία στο γάμο της. Και της εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Είναι αυτο που σου έγραψα και εγώ -αρνούνται πεισματικά να αλλάξουν τρόπο σκέψης-. Αυτό ειναι και το βασικό πρόβλημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν δεν μπορείς να ξεπεράσεις εναν χωρισμό για το καλό σου... τοτε γυρευε στο μελλον σε πιο σοβαρά ζητήματα τι θα γίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Η θεματοθέτρια πήρε τις απαντήσεις που ήθελε. :lock:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top