Αρνητικοί και τεμπέληδες συνάδελφοι

ΝΜαριτάκης

Νεοφερμένος

Ο ΝΜαριτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Περιγράφεις ένα χαρακτηριστικό τύπο εργαζόμενου στις ελληνικές επιχειρήσεις σήμερα. Ο οποίος υπεκφεύγει από κάθε δουλειά και κάνει συνεχώς αρνητική κριτική για τους γύρω του. Το κακό είναι ότι τέτοια άτομα - ειδικά στις ελληνικές επιχειρήσεις - ακμάζουν. Η μόνη λύση για την αντιμετώπιση τέτοιων συναδέλφων είναι να φύγουν ή να φύγεις. Ότι και να κάνεις πάντα, τελικά, εκεί καταλήγεις, δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σιγα μη φυγει η κοπελα εξαιτιας της τεμπελας!

Μιλα στο αφεντικο σου. Τα γυρω γυρω δε φερνουν αποτελεσμα. Μιλα του ευθεως. Απο ποτε οι επαγγελματιες ειναι ρουφιανοι; Ετσι τους ονομαζουν αυτοι που τους βολευει. Κοιτα τη δουλεια σου και οτιδηποτε σου δημιουργει προβλημα, να απευθυνεσαι στο αφεντικο σου. Εφοσον εχεις δοκιμασει να της μιλησεις. Τι αλλο να κανεις πια; Παντως μην καθυστερεις μην και την πληρωσεις εσυ την νυφη στο τελος και θεωρησουν κι εσενα τεμπελα που αφηνεις μια δουλεια στη μεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Περιγράφεις ένα χαρακτηριστικό τύπο εργαζόμενου στις ελληνικές επιχειρήσεις σήμερα. Ο οποίος υπεκφεύγει από κάθε δουλειά και κάνει συνεχώς αρνητική κριτική για τους γύρω του. Το κακό είναι ότι τέτοια άτομα - ειδικά στις ελληνικές επιχειρήσεις - ακμάζουν. Η μόνη λύση για την αντιμετώπιση τέτοιων συναδέλφων είναι να φύγουν ή να φύγεις. Ότι και να κάνεις πάντα, τελικά, εκεί καταλήγεις, δυστυχώς.

Εγω δεν καταλαβα πως το εννοεις "ακμαζουν" πως ακμαζουν με τους τεμπεληδες; Αντιθετως, παρακμαζουν θες να πεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Απλά μίλα στους ανωτέρους σου και πες τους τι συμβαίνει από τη μεριά σου. Όχι ξεκατινιάσματα mails μου πε- σου πε απλά την ειλικρινή σου γνώμη και τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις. Εσύ από μέρους σου της μίλησες και δεν καταλαβαίνει πλέον δεν είναι δική σου ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν φευγω με τιποτα απο την δουλεια μου (την οποια λατρευω) εξαιτιας της ηλιθιας! Να φυγει αυτη!!! :pfff:

Την προηγουμενη φορα οι ανωτεροι μου ζητησαν reports και updates στο επομενο meeting. Σημερα εχουμε meeting και της ειπα χθες οτι πρεπει να ετοιμασουμε αυτα που ζητησαν. Και μου απαντα: "Τι τα θελουν τα reports? Δεν εχουμε τιποτα να τους πουμε. Τα ιδια χαλια ειναι με πριν, δεν εχει αλλαξει τιποτα. Τι updates να τους δωσουμε; Ολα ειναι χαλια".

Αυτη τη φορα δεν ετοιμασα κανενα report (ολα εγω τα ετοιμαζω! Αυτη δεν εχει ετοιμασει ουτε ενα, ενα χρονο τωρα!) και θα αφησω αυτην να δωσει εξηγησεις γιατι δεν ετοιμασε τιποτα. Πηρα ρισκο γιατι μπορει να τα ακουσω και εγω, αλλα ελπιζω να εκτεθει σημερα. Παραλληλα ομως εστειλα στο αφεντικο μου αναλυτικο πινακα με αυτα που ασχολουμαι καθε ωρα οπως και τι ωρα παω και τι ωρα φευγω (αυτος το ειχε ζητησει, κυριως για την αλλη, οταν του ειχα πει οτι δεν ξερω με τι ασχολειται). Την προηγουμενη φορα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να καταγραφω τι κανω και οτι δεν θελει κατι τετοιο απο εμενα (=εμπιστοσυνη).

Φανταζομαι η αλλη θα ανεβασει παλι τους τονους σημερα. Πραγματικα απορω με ανθρωπους σαν και αυτη που συνεχεια γκρινιαζουν και ειναι μιζεροι. Ελπιζω να την στειλουν σπιτι της συντομα γιατι στο τελος θα καταληξω με καταθλιψη με την αρνητικη ατμοσφαιρα που δημιουργει στο γραφειο. Αν ειχα @@ θα μου τα ειχε κανει αεροστατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Υπομονη βρε κοριτσι...
Το προβλημα ειναι δικο της, αυτο να θυμασαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις φταίει κυρίως το μεγάλο κεφάλι και λιγότερο ο "τεμπέλης" εργαζόμενος.

Δεν καθόρισε πλήρως τις αρμοδιότητες. Μεγάλος λάθος να αναθέσεις την ίδια δουλειά σε δυο άτομα που έχουν την ίδια θέση. Αν έχετε ένα πίνακα στο χώρο έργασίας καταμέρισε τη δουλειά σε κομματάκια και ότι κάνεις γράφεις το ονομά σου.

Σημαντικό είναι να ζητήσεις στο "μεγάλο κεφάλι" να δίνετε ξεχωριστά reports η καθεμιά. Θα γράφεις το σύνολο των αρμοδιοτήτων και τι διεκπαιρέωσες. Αν του τα λες προφορικά δεν λέει τίποτα. Την ώρα της "κρίσης" θα πρέπει να έχει κάτι γραπτό για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.

Δεν ξέρω αν αυτά που λέω είναι σωστά αλλά βλέπω αρκετές σειρές και έτσι κάνουν :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eλένη Σκαριώτου

Νεοφερμένος

Η Eλένη Σκαριώτου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν δεν διαμαρτυρηθείς ηκατάσταση δεν θα αλλάξει. Μίλα μαζί της και αν δεν βγάλεις άκρη τότε αναγκαστικά πας στο αφεντικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα αλλαξει αναγκαστικα η κατασταση την επομενη εβδομαδα που θα κανω επεμβαση στο χερι μου και θα ειμαι εκτος για 2 εβδομαδες. Δυστυχως δεν ειναι οτι καλυτερο για εμενα, αλλα δεν μπορω να κανω και αλλιως. Απλα ελπιζω οτι οταν επιστρεψω να ειναι τουλαχιστον πιο θετικη γιατι οταν η ατμοσφαιρα ειναι αρνητικη επηρεαζεται η αναρρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Εγω ειχα μια τετοια διευθυντρια που περιγραφεις,και το ειχα πει στον προεδρο στα κεντρικα,και ειχαμε κανει συνομοσια με αλλη μια υπαλληλο και γελουσαμε ολη την ωρα σχολιαζοντας την να φυγει η μουτζουφλα και της πηγαιναμε κοντρα ωσπου πριν 3 μερες μας εδιωξε και τους δυο και γελαει αυτη τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν έχει πλάκα να είσαι υπάλληλος πρέπει να υπακούς πάντα ένα μεγάλο κεφάλι ¨/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
@fockos
Ναι, και αυτός έχει την ευθύνη. Αν υπήρχε καταμερισμός ευθυνών και ιεραρχία, η δουλειά του γραφείου θα είχε περισσότερη πλάκα αλλά για καμιά βδομάδα. Μετά η επιχείρηση θα χαλούσε. Δεν γίνεται να μην υπάρχει ιεραρχία. Αλλά για να μην παρεξηγηθώ, ιεραρχία δεν σημαίνει υποδούλωση.
Όταν π.χ. σε παίρνει ο θείος σου στην δουλειά για χαρτζιλίκη, τον ακούς. Δεν κάνεις ότι θες.
Όταν κάποιος έχει αναλάβει την κατανομή των εργασιών σε μια επιχείρηση και σου αναθέσει κάτι που δεν θες, τον ακούς. Δεν κάνεις ότι θες. Δεν έχει πλάκα αλλά ποιος είπε ότι η πλάκα είναι ο στόχος της επιχείρησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
δεν έχει πλάκα να είσαι υπάλληλος πρέπει να υπακούς πάντα ένα μεγάλο κεφάλι ¨/

Εδω κανεις μεγαλο λαθος. Ισως να ειχες να κανεις με λαθος ατομα στο παρελθον, αλλα το μεγαλο κεφαλι στο οποιο αναφερεσαι δεν ειναι παντα ο κακος και αυτος που σε λιωνει στην δουλεια. Το σωστο αφεντικο ειναι καθοδηγητης και σε αντιμετωπιζει ως συνεργατη και οχι ως πιονι. Αν κανει λαθος απολογειται και παντα αναγνωριζει την δουλεια και τον κοπο σου. Σου λεει ευχαριστω ακομα και για κατι πολυ ασημαντο. Σε κανει να νιωθεις απαραιτητος και αναντικαταστατος. Δεν σου φωναζει και δεν σε προσταζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Α όλα κι όλα σε αυτό είναι κύριοι.Ευχαριστώ, ένα ενθαρρυντικό χτύπημα στην πλάτη και σε κερνάνε και μια μπύρα :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Από ότι καταλαβα έχεις ξεκινήσει και φτάνεις στα όρια σου...
Οπότε πολύ απλά πέρα από τα απολύτως τυπικά δεν ανταλάζεις καμία άλλη κουβέντα και κοιτάς αποκλειστικά τη δική σου και μόνο δουλειά.

Στα reports φροντίζεις να τονίζεις το δικό σου κομμάτι δουλειάς και να το παρουσιάζεις.
Επίσης κάτι πάρα πολύ σημαντικό.. απο εδώ και πέρα θα αναλαμβάνεις τα projects μόνος σου ή με κάποιον άλλον συνάδελφο (εάν υπάρχει στο ίδιο πόστο) με τον οποίο μπορείς να συνεργαστείς.
Σε περίπτωση που σου αναθέσουν ξανά project μαζί με την τύπισσα ξεκαθαρίζεις στους ανωτέρους ποια κομμάτια αναλαμβάνεις και φροντίζεις να είσαι μέσα στην διορία.

Κατα τη διάρκεια του κοινού πρότζεκτ θα ενημερώνεις με mail την συνάδελφο σου για την πορεία και την πρόοδο του δικού σου μέρους δουλειάς και θα της ζητάς ενημέρωση . Όλα εκτός απο προφορικά και θα γίνονται και γραπτά και θα της εξηγησεις την αιτία, ώστε αμα δημιουργηθει πρόβλημα με τους ανωτέρους να έχεις αποδείξεις!
- Σε περίπτωση που δεν έχετε εταιρικά mail θα της ζητήσεις το προσωπικό της και θα απαιτήσεις να το ελέγχει αφού πλέον είναι κομμάτι της εργασιακής ρουτίνας-.

Και πολύ απλά όταν φτάσει η ώρα της παρουσίασης δίχως τύψεις και ενοχές παρουσιάζεις το δικό σου κομμάτι δουλειας , και πολύ απλά αναφέρεις ότι δεν ήταν συνεργάσιμη η συνάδελφος και ότι παρουσιασε αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα κατα τη διάρκεια του project

Υ.Γ. Στο προηγούμενο κειμενάκι νόμιζα ότι είχες μια δόση υπερβολής γι αυτό και σου έγραψα να μη "ρουφιανέψεις"... Αλλά σε περιπτώσεις που κάποιος προκαλεί τόσο έντονα και επηρεάζει σε τόσο σημαντικό βαθμό τη δουλεια σου σίγουρα δεν το αφηνεις άλυτο.

Υ.Γ. 2 Δεν υπάρχει άλλος συνάδελφος με χαμηλότερες ευθύνες/πιο χαμηλή θέση τον οποίο συμπαθείς αλλά ωστόσο να γνωρίζεις πως είναι αρκετά ικανός να ανaλάβει project ή ένα κομμάτι του? Σκέφτηκα πως εάν προτείνεις ένα νέο συνεργάτη και τον εγκρίνουν οι ανώτεροι,εν καιρό θα αποδεσμευτείς από την συνάδελφό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Από ότι καταλαβα έχεις ξεκινήσει και φτάνεις στα όρια σου...
Οπότε πολύ απλά πέρα από τα απολύτως τυπικά δεν ανταλάζεις καμία άλλη κουβέντα και κοιτάς αποκλειστικά τη δική σου και μόνο δουλειά.


Αστα να πανε. Εχω να εισαγω σχεδον ολοκληρο πακετο χαρτι (2 οψεις) στην βαση δεδομενων μεχρι την Τεταρτη. Τρεχω ολη μερα στα ιατρεια, συλλεγω δεδομενα και επειδη ειμαι ολη μερα στα ιατρεια δεν εχω χρονο για να ασχοληθω με τα χαρτια που εχω συλλεξει με αποτελεσμα να συσσωρευονται. Αν ερχοταν και αυτη στα ιατρεια θα ειχα χρονο και να συλλεγω και να τα περναω στην βαση. Θα βγαλω μια φωτο αργοτερα με τον ογκο χαρτιου που εχω και θα την στειλω στον ανωτερο μου και θα του πω οτι αν συνεχιστει η ιδια κατασταση, δεν προλαβαινω να τα τελειωσω μεχρι την Τεταρτη και θα τρεχουν και δεν θα φτανουν αν δεν αλλαξει κατι αμεσα.

Στα reports φροντίζεις να τονίζεις το δικό σου κομμάτι δουλειάς και να το παρουσιάζεις.
Επίσης κάτι πάρα πολύ σημαντικό.. απο εδώ και πέρα θα αναλαμβάνεις τα projects μόνος σου ή με κάποιον άλλον συνάδελφο (εάν υπάρχει στο ίδιο πόστο) με τον οποίο μπορείς να συνεργαστείς.
Σε περίπτωση που σου αναθέσουν ξανά project μαζί με την τύπισσα ξεκαθαρίζεις στους ανωτέρους ποια κομμάτια αναλαμβάνεις και φροντίζεις να είσαι μέσα στην διορία.

Κατα τη διάρκεια του κοινού πρότζεκτ θα ενημερώνεις με mail την συνάδελφο σου για την πορεία και την πρόοδο του δικού σου μέρους δουλειάς και θα της ζητάς ενημέρωση . Όλα εκτός απο προφορικά και θα γίνονται και γραπτά και θα της εξηγησεις την αιτία, ώστε αμα δημιουργηθει πρόβλημα με τους ανωτέρους να έχεις αποδείξεις!
- Σε περίπτωση που δεν έχετε εταιρικά mail θα της ζητήσεις το προσωπικό της και θα απαιτήσεις να το ελέγχει αφού πλέον είναι κομμάτι της εργασιακής ρουτίνας-.

Και πολύ απλά όταν φτάσει η ώρα της παρουσίασης δίχως τύψεις και ενοχές παρουσιάζεις το δικό σου κομμάτι δουλειας , και πολύ απλά αναφέρεις ότι δεν ήταν συνεργάσιμη η συνάδελφος και ότι παρουσιασε αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα κατα τη διάρκεια του project
Εχουμε εταιρικα και εχω ηδη αρκετες αποδειξεις. Βασικα φαινεται οτι δεν δουλευει ακομα και αν δεν κανω τα παραπανω γιατι σε καθημερινη βαση στελνω πανω απο 20 emails στους ανωτερους ενω αυτη ζητημα να στειλει 1-2 emails την εβδομαδα, για να μη πω τον μηνα!!! Πχ πριν μας εστειλαν email να βρουμε 2 περιπτωσεις συγκεκριμενης παθησης και αντιμετωπισης. Αυτη αρχισε να γκρινιαζει οτι αυτος που τους χειρουργησε θα επρεπε να τους θυμαται και οτι ειναι παραλογο να τους βρει αυτη που δεν τους εχει συναντησει ποτε και αγνοησε το task. Εγω επειδη τρεχω ολη μερα σε ιατρεια και χειρουργεια και επειδη ενδιαφερομαι και μου αρεσει αυτο που κανω, αναγνωρισα αμεσως τις περιπτωσεις που αναφερθηκαν και εστειλα email με τις λεπτομερειες που ζητησαν.

Υ.Γ. Στο προηγούμενο κειμενάκι νόμιζα ότι είχες μια δόση υπερβολής γι αυτό και σου έγραψα να μη "ρουφιανέψεις"... Αλλά σε περιπτώσεις που κάποιος προκαλεί τόσο έντονα και επηρεάζει σε τόσο σημαντικό βαθμό τη δουλεια σου σίγουρα δεν το αφηνεις άλυτο.
Εχω γαιδουρινη υπομονη και δυστυχως δεν υπερβαλλω καθολου. Αφου πλεον οσοι με βλεπουν με ρωτανε τι κανει η αλλη και αν δουλευει! Ειμαι σε πολυ λεπτη θεση γιατι γνωριζομαι πολυ καλα με τον επικεφαλη και τον θεωρω κοντινο μου προσωπο (τα ιδια μου εχει πει και αυτος) και με εχει βοηθησει σε μια πολυ δυσκολη φαση της ζωης μου και δεν θελω να τον αφηνω αλλο στο σκοταδι. Γενικα ειναι παντα διπλα μου και με βοηθαει, ακομα και οταν σκονταψα τις προαλλες και γεμισα πληγες απο το πεσιμο, αυτος ετρεξε να μου τις καθαρισει και με πηρε και τηλεφωνο το βραδυ να με ρωτησει πως ειμαι! Δεν νιωθω καλα με τον εαυτο μου να μη του λεω οτι σπαταλαει τα χρηματα του σε μια αχρηστη. Ασε που κινδυνευω να χασω την εμπιστοσυνη του για μια ηλιθια.

Υ.Γ. 2 Δεν υπάρχει άλλος συνάδελφος με χαμηλότερες ευθύνες/πιο χαμηλή θέση τον οποίο συμπαθείς αλλά ωστόσο να γνωρίζεις πως είναι αρκετά ικανός να ανaλάβει project ή ένα κομμάτι του? Σκέφτηκα πως εάν προτείνεις ένα νέο συνεργάτη και τον εγκρίνουν οι ανώτεροι,εν καιρό θα αποδεσμευτείς από την συνάδελφό σου!
[/QUOTE]

Δυστυχως οχι. Αλλα θελει να προσλαβει εθελοντες, οποτε υπαρχει ελπιδα!

Σε 3 ημερες κανω επεμβαση και θα παρω αδεια για 1 εβδομαδα ή και παραπανω αν χρειαστει. Στην αρχη ελεγα να λειψω 2-3 ημερες, αλλα αλλαξα γνωμη για να δουν ποσο τραγικη ειναι η κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Κρίμα πάντως!!!
Η δουλειά πρέπει να μας γεμίζει με ευχαρίστηση μέσα στην ημέρα και όχι με έξτρα άγχος κάποιων ηλιθίων που το παίζουν και μούρη!!
Μακάρι να λυθεί γρήγορα το πρόβλημα σου και να ξαναμπείς σε κανονικούς ρυθμους.
Πριν βγεις σε άδεια μίλησε με τον ανώτερο σου για να δοθεί η λύση πριν ξεφύγετε τραγικά από τις διορίες και για να μην σε περιμένει ένα μπάχαλο όταν επιστρέψεις!!


..Περαστικά για το χέρι σου!!!
:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ευχαριστω!!! :kissing:
Ευτυχως λατρευω την δουλεια μου και η μερα περναει ευχαριστα, αλλιως δεν θα αντεχα. Εχω meeting σημερα μαζι του και ισως του το αναφερω. Βασικα εχω αγχωθει πολυ με την επεμβαση και δεν εχω μυαλο για τιποτα. Η κατασταση ομως πρεπει να αλλαξει γιατι καθε μερα μου φορτωνεται περισσοτερη δουλεια και εχω αρχισει να κουραζομαι.

Σημερα μου την εσπασε ενα χαμηλοβαθμο στελεχος. Πηγα στο γραφειο της να της κανω την χαρη που μου ζητησε και την ρωτησα για κατι κωδικους που εχουν ληξει και πρεπει να τους ανανεωσει ωστε να μη με φωναζει να τις κανω χαρες και με πολυ αποτομο τροπο και με νευρα με εδιωξε γιατι ειχε δουλεια. Ενταξει, ελεος. Δεν φτανει που κανω την δουλεια της, μου φωναζει και απο πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Η δουλειά είναι ανάγκη, κανένας δεν δουλεύει δωρεάν όλοι δουλεύουν για τα χρήματα επειδή τα χρήματα είναι η ανάγκη.
Στο χέρι κάποιου είναι να διαλέξει την κατάλληλη δουλειά που να δημιουργεί ευχαρίστηση αυτά είναι αποφάσεις που λαμβάνονται συνήθως σε μικρές μετεφηβικές ηλικίες ο υποψήφιος θα πρέπει να διαλέξει την δουλειά που πιστεύει οτι θα του δημιουργήσει και ευχαρίστηση δεν θα είναι μόνο αγγαρεία.
Τα προβλήματα δημιουργούνται κάποια χρόνια αργότερα όταν καταλάβει οτι τότε σαν ανώριμος έκανε λάθος επιλογή ή αν η μεγάλη ανάγκη για χρήματα τον εξαναγκάσει να καταφύγει σε μια άλλη δουλειά άσχετη με αυτή που είχε διαλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η δουλειά είναι ανάγκη, κανένας δεν δουλεύει δωρεάν όλοι δουλεύουν για τα χρήματα επειδή τα χρήματα είναι η ανάγκη.
Στο χέρι κάποιου είναι να διαλέξει την κατάλληλη δουλειά που να δημιουργεί ευχαρίστηση αυτά είναι αποφάσεις που λαμβάνονται συνήθως σε μικρές μετεφηβικές ηλικίες ο υποψήφιος θα πρέπει να διαλέξει την δουλειά που πιστεύει οτι θα του δημιουργήσει και ευχαρίστηση δεν θα είναι μόνο αγγαρεία.
Τα προβλήματα δημιουργούνται κάποια χρόνια αργότερα όταν καταλάβει οτι τότε σαν ανώριμος έκανε λάθος επιλογή ή αν η μεγάλη ανάγκη για χρήματα τον εξαναγκάσει να καταφύγει σε μια άλλη δουλειά άσχετη με αυτή που είχε διαλέξει.

Θα διαφωνησω γιατι ειμαι απο τα ατομα που δεν δουλευω απο αναγκη αλλα απο ευχαριστηση και γνωριζω μερικα ακομα ατομα που το κανουν επισης απο ευχαριστηση. Επισης υπαρχει πολυς κοσμος που δουλευει εθελοντικα.

Δεν εχει σχεση η ηλικια ή η ανωριμοτητα για την λαθος επιλογη. Αν εχεις ορεξη για δουλεια ακομα και αυτη που διαλλεξες απο αναγκη, θα σου φανει ωραια. Εχω κανει και δουλειες που δεν μου αρεζαν (στο ξεκινημα) και μαλιστα εθελοντικα, αλλα παντα εβρισκα κατι ακομα και στην πιο χαλια δουλεια που με εκανε να θελω να δημιουργω και προσπαθω να βελτιωσω καποια πραγματα και στο τελος κατεληγα να μου αρεσει αυτο που κανω. Ακομα και στην δουλεια που ειμαι τωρα δεν μου αρεζε η συναναστροφη με ασθενεις (ειμαι εσωστρεφης χαρακτηρας), αλλα πλεον χαιρομαι να γνωριζω διαφορετικους ανθρωπους και χαρακτηρες. Ορεξη να εχεις και αγαπας αυτο που κανεις.

Υπαρχουν βεβαια και καποιες εξαιρεσεις, πχ βαρια και ανθυγειινα επαγγελματα, αλλα ακομα και σε αυτα πιστευω οτι υπαρχουν ανθρωποι που τους αρεσει αυτο που κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top