Αρνητικοί και τεμπέληδες συνάδελφοι

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχετε συναδελφους στον χωρο εργασιας σας που ειναι συνεχως αρνητικοι και τεμπελιαζουν; Πως τους αντιμετωπιζετε; Γιατι δεν φευγουν αν τους ενοχλει η δουλεια που κανουν ωστε να μην ταλαιπωρουν τον εαυτο τους κανοντας κατι που δεν τους αρεσει, οπως επισης και να μην ενοχλουν τους υπολοιπους;

Η συναδελφος μου ειναι υπερβολικα αρνητικη και μου χαλαει συνεχως την διαθεση. Ολα την πειραζουν και παντα φερνει την καταστροφη. Θα της αναθεσει κατι το αφεντικο μου, πχ να επικοινωνησει με συγκεκριμενες υπηρεσιες για να βρει πληροφοριες για πραγματα που χρειαζομαστε, αλλα δεν θα το κανει γιατι κατα την γνωμη της το θεωρει ανουσιο και πιστευει οτι δεν θα παρει απαντησεις. Παραλαβαμε μια βαση δεδομενων σε αθλια κατασταση απο τα προηγουμενα ατομα και αντι να κατσει να βοηθησει να την συμμαζεψουμε, συνεχεια παραπονιεται οτι ειναι χαλια. Με τους 2 απο τους 3 ανωτερους μας δεν επικοινωνει γιατι τους θεωρει αυταρχικους (εμενα μου φαινονται μια χαρα ατομα). Ελλειψε 3 εβδομαδες για διακοπες και νομιζα οτι οταν επιστρεψει θα ειναι πιο χαρουμενη, αλλα με το καλημερα αρχισε παλι να σταζει χολη και να παραπονιεται για τα παντα.

Το χειροτερο βεβαια ειναι οτι επειδη τα θεωρει ολα ανουσια και χασιμο χρονου, ολη η δουλεια πεφτει πανω μου. Τελευταια αρχισε να θεωρει τα meetings ανουσια και βρισκει ενα σωρο δικαιολογιες για να μην ερθει. Οτι συζηταμε εκει και οτι αναθετουν, καταληγουν ολα σε εμενα. Ακομα και αν της δωσω report απο το meeting, δεν θα κανει τιποτα. Μεχρι τωρα δεν εχει ετοιμασει ουτε ενα report για τα meetings (δουλευουμε μαζι 10 μηνες). Με την βαση δεδομενων σταματησε να ασχολειται και πλεον δεν ξερω με τι ασχολειται. Πολλες φορες την βλεπω απλα να σερφαρει. Απο οτι φαινεται βγαζω και την δικη της δουλεια και εχω φτασει σε σημειο να κανω υπερωριες σε καθημερινη βαση γιατι δεν μου φτανει το 8ωρο. Θα μιλησω με το αφεντικο μου γιατι η κατασταση εχει φτασει στο αμην. Εγω δεν προκειται να φυγω γιατι μου αρεσει η δουλεια μου!

Γενικα παντως μου χαλαει την διαθεση μου. Μια φορα σταματησε να μου μιλαει για 2-3 μερες στα καλα καθουμενα και επειδη υπηρχε ελλειψη επικοινωνιας εγιναν πολλα λαθη. Με αλλα ατομα που δουλευουν στο ιδιο κτιριο με εμας, δεν συναναστρεφεται. Δεν πιανει ποτε κουβεντα με αλλους. Ουτε με αλλους συναδελφους συναναστρεφεται. Δε λεω να γινουν φιλαρακια, αλλα το θεωρω εντελως περιεργο να τους αντιμετωπιζει σαν ξενους που βλεπει για πρωτη φορα.

Πως αντιμετωπιζετε τετοια ατομα; Θα μιλησω στο αφεντικο με ρισκο να γινω κακια και ρουφιανα, αλλα προτιμω να γινω ρουφιανα απο το να κανω την δουλεια της και αυτη να καθεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
να μαντέψω είναι η ίδια που δεν ξέρει να συμμαζέψει το pc της; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως αντιμετωπιζετε τετοια ατομα; Θα μιλησω στο αφεντικο με ρισκο να γινω κακια και ρουφιανα, αλλα προτιμω να γινω ρουφιανα απο το να κανω την δουλεια της και αυτη να καθεται.

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα? Αν μιλήσεις στο αφεντικό γι'αυτό το πράγμα ευθέως, πρώτον θα δημιουργήσεις έχθρα μεταξύ σου και της τεμπέλας συναδέλφου και δεύτερον, αφού αυτή θα αρνηθεί φυσικά τα πάντα (και θα έχει έναν πολύ πειστικό τρόπο για να το κάνει) εν τέλει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χαλάσεις απλά τη δική σου εικόνα και να φανείς εσύ ως η μη συνεργάσιμη, troublemaker κτλ. Και φυσικά δεν νομίζω να θες κάτι τέτοιο. Οπότε πρέπει να ακολουθήσεις έναν πιο πλάγιο, passive - aggressive δρόμο.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για μένα είναι να της δώσεις αρκετό σκοινί για να κρεμαστεί. Σταμάτα καταρχάς να κάνεις και τη δική της δουλειά. Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύετε και αν αναλαμβάνετε ένα project σαν ομάδα, αλλά και έτσι να είναι, όταν αναλαμβάνετε κάποια δουλειά χώρισε τις αρμοδιότητες ισόποσα και πες της πως πρέπει να κάνει το Χ και το Υ και έχει τόσο καιρό διορία και αυτό το timetable κράτησε το σε ένα αρχείο έτσι ώστε να έχεις αποδείξεις αργότερα για το ποιος ανέλαβε τι. Αυτή επειδή είναι τεμπέλα αργά η γρήγορα θα σκατώσει το δικό της κομμάτι. Τότε εσύ δεν πρέπει απλά να επέμβεις για να σώσεις την κατάσταση και να φανεί καλό το team, αλλά να την αφήσεις να πνιγεί περισσότερο.

Όταν οι από πάνω δούνε ότι κάτι δεν πάει καλά με εσάς και ότι η ομάδα δεν λειτουργεί θα σας καλέσουν να δώσετε εξηγήσεις και τότε θα παρουσιάσεις όλη τη δική σου δουλειά καθώς και το διαχωρισμό εργασίας αλλά και το timetable που βάλατε και τότε θα έχεις χειροπιαστές αποδείξεις για το ποιος φταίει και θα μπορείς να ζητήσεις να αλλάξεις θέση ή να αλλάξει αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εχετε συναδελφους στον χωρο εργασιας σας που ειναι συνεχως αρνητικοι και τεμπελιαζουν; Πως τους αντιμετωπιζετε;

Το πλέον κλασσικό απο φίλο μηχανικό του οποίου ο πλοίαρχος Β τεμπέλιαζε όλη μέρα δεν έκανε τίποτα και πολλές φορές έβριζε τους κατώτερους του.Συνεννοούνται λοιπόν όλοι οι υπόλοιποι μηχανικοί και πλοίαρχοι και πριν φτάσουν Καναδά σταματάνε Βραζιλία και του λένε κατέβα κάτω φτάσαμε Καναδά μόλις κατεβαίνει του πετάνε τα πράγματα κάτω και τα ταξιδιώτικά έγγραφα και μπαρκάρουν ξανά για πάνω Βόρεια Αμερική συνεννοήθηκαν με την ναυτιλιακή τον ξήλωσαν και στην συνεχεια τον περάσαν στην "μαύρη λίστα" της ένωσης εφοπλιστών δεν μπορούσε να βρει εταιρεία να προσληφθεί ξανά και έχει μείνει άνεργος εδώ και 3 χρόνια.Με συνοπτικές διαδικασίες οχι μ@λ@κίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Το πλέον κλασσικό απο φίλο μηχανικό του οποίου ο πλοίαρχος Β τεμπέλιαζε όλη μέρα δεν έκανε τίποτα και πολλές φορές έβριζε τους κατώτερους του.Συνεννοούνται λοιπόν όλοι οι υπόλοιποι μηχανικοί και πλοίαρχοι και πριν φτάσουν Καναδά σταματάνε Βραζιλία και του λένε κατέβα κάτω φτάσαμε Καναδά μόλις κατεβαίνει του πετάνε τα πράγματα κάτω και τα ταξιδιώτικά έγγραφα και μπαρκάρουν ξανά για πάνω Βόρεια Αμερική συνεννοήθηκαν με την ναυτιλιακή τον ξήλωσαν και στην συνεχεια τον περάσαν στην "μαύρη λίστα" της ένωσης εφοπλιστών δεν μπορούσε να βρει εταιρεία να προσληφθεί ξανά και έχει μείνει άνεργος εδώ και 3 χρόνια.Με συνοπτικές διαδικασίες οχι μ@λ@κίες!

Δυστυχως τετοια ατομα βρισκουν δουλεια σε δημοσιες υπηρεσιες. Στον ιδιωτικο τομεα δυσκολο γιατι κανεις εργοδοτης δεν ειναι ηλιθιος να χαραμιζει τα χρηματα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχως τετοια ατομα βρισκουν δουλεια σε δημοσιες υπηρεσιες. Στον ιδιωτικο τομεα δυσκολο γιατι κανεις εργοδοτης δεν ειναι ηλιθιος να χαραμιζει τα χρηματα του...

Μια χαρα καραπανευκολο ειναι, αντιπροσωπει πανω απο το 50%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μια χαρα καραπανευκολο ειναι, αντιπροσωπει πανω απο το 50%

Είναι διαφορετική η αντιμετώπιση του τεμπέλη απο τις ιδιωτικές εταιρείες και το ελληνικό δημόσιο.Να τύχει να πεις του εφοπλιστή π.χ οτι να ξέρεις το φορτίο που μετέφερα έπεσε στην θάλασσα απολύεσαι και δεν ξαναβρίσκεις δουλειά σε ναυτιλιακή εταιρεία στην Ελλάδα στον αιώνα αντίστοιχα ο εφοριακός να χάσει ενα ποσο π.χ 50.000 ευρώ ή υπάλληλος υπουργείου να κακοδιαχειριστεί κονδύλια ΕΣΠΑ στην χειρότερη να φάει 6μηνη παύση ανευ αποδοχών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι μέθοδοι είναι σίγουρα διαφορετικές, αλλά το αποτέλεσμα δεν παύει να ισχύει. Όσο πιο μεγάλη είναι μια εταιρία, τόσο πιο πολλά εγώ μαζεύονται και πρέπει να συνυπάρξουν. Ακόμα και 2-3 άτομα να έχεις να "μανατζάρεις", πολύ εύκολα θα τους θεωρήσεις κομμάτια κρέας κλπ. Τώρα σκέψου το κατά πόσον αυξάνονται οι πιθανότητες, όταν είναι πάρα πολύ δύσκολο να επιλέξεις έναν μανατζερ και δεν ξέρεις με ποιον έχει τα κολλητιλίκια και με ποιον όχι.

Λ.χ. ο donald είναι υπεύθυνος για πάνω από 1000 εταιρίες. Στις περασμένες 10ετίες δεν είχε κανένα σοβαρό σκάνδαλο και μόνο 15 από αυτές πήγαν να χρεοκοπήσουν, αυτό είναι ΘΑΥΜΑ του management, αλλά στο μέσο άνθρωπο που δεν έχει καν τα εφόδια να σκεφτεί πως πάντοτε μιλάμε συγκριτικά, φαίνεται χείριστο μέρος να δουλεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
να μαντέψω είναι η ίδια που δεν ξέρει να συμμαζέψει το pc της; :P

Οχι, ευτυχως αυτη ειναι μια χαρα :D Αλλη ειναι το προβλημα και εχω αρχισει να φτανω στο αμην μαζι της.

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα? Αν μιλήσεις στο αφεντικό γι'αυτό το πράγμα ευθέως, πρώτον θα δημιουργήσεις έχθρα μεταξύ σου και της τεμπέλας συναδέλφου και δεύτερον, αφού αυτή θα αρνηθεί φυσικά τα πάντα (και θα έχει έναν πολύ πειστικό τρόπο για να το κάνει) εν τέλει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χαλάσεις απλά τη δική σου εικόνα και να φανείς εσύ ως η μη συνεργάσιμη, troublemaker κτλ. Και φυσικά δεν νομίζω να θες κάτι τέτοιο. Οπότε πρέπει να ακολουθήσεις έναν πιο πλάγιο, passive - aggressive δρόμο.

Κοιτα, δεν μιλουσα τοσο καιρο και μια μερα σε ενα meeting (αυτη φυσικα δεν πατησε), νευριασε μαζι μου γιατι δεν εχουμε συμμαζεψει την βαση δεδομενων και του ειπα οτι οτι εχω συμμαζεψει τα ταδε τμηματα και οτι δεν προλαβαινω να ασχολουμαι πλεον με αυτο γιατι τρεχω εδω και εκει με τα αλλα tasks που μου εχει αναθεσει. Τοτε νευριασε παρα πολυ και αρχισε να με ρωταει τι κανει η αλλη, αν ερχεται στην δουλεια (ειχε να την δει καιρο) και αν δουλευει. Στην αρχη προσπαθησα να την καλυψω για να μη γινω ρουφιανα, αλλα με πιεζε παρα πολυ και στο τελος του ειπα οτι την βλεπω να σερφαρει τακτικα και να μην ασχολειται με τιποτα. Αυτος γνωριζει οτι εγω τρεχω ολη μερα γιατι με βλεπει σχεδον καθημερινα και δεν υπαρχει μερα που δεν επικοινωνω μαζι του. Επισης γνωριζει πολυ καλα οτι κανω υπερωριες (απληρωτες μαλιστα). Την φωναξε λοιπον στο γραφειο του μετα απο ολα οσα του ειπα και την επομενη ημερα η λεγαμενη δεν μου μιλουσε καθολου.

Το θετικο ειναι οτι εχω την εμπιστοσυνη του γιατι με γνωριζει καλυτερα απο αυτην και μιλαμε συνεχεια σε φιλικο τονο. Αν του πω οτι η αλλη δεν κανει τιποτα και αυτη αρχισει να μου ριχνει λασπη, θα πιστεψει εμενα και οχι αυτην. Ο λογος που θελω να του πω τι γινεται εχει να κανει με το γεγονος οτι την πληρωνει χωρις να κανει τιποτα και το θεωρω πολυ αδικο να σπαταλαει τα χρηματα του σε ενα τετοιο ατομο.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για μένα είναι να της δώσεις αρκετό σκοινί για να κρεμαστεί. Σταμάτα καταρχάς να κάνεις και τη δική της δουλειά. Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύετε και αν αναλαμβάνετε ένα project σαν ομάδα, αλλά και έτσι να είναι, όταν αναλαμβάνετε κάποια δουλειά χώρισε τις αρμοδιότητες ισόποσα και πες της πως πρέπει να κάνει το Χ και το Υ και έχει τόσο καιρό διορία και αυτό το timetable κράτησε το σε ένα αρχείο έτσι ώστε να έχεις αποδείξεις αργότερα για το ποιος ανέλαβε τι. Αυτή επειδή είναι τεμπέλα αργά η γρήγορα θα σκατώσει το δικό της κομμάτι. Τότε εσύ δεν πρέπει απλά να επέμβεις για να σώσεις την κατάσταση και να φανεί καλό το team, αλλά να την αφήσεις να πνιγεί περισσότερο.
Θα το ειχα κανει ηδη, αλλα δουλευουμε σαν ομαδα και πολλες φορες ειναι δυσκολο να διαχωριστουν οι αρμοδιοτητες. Το προβλημα ειναι οτι αυτη πλεον δεν ερχεται στα meetings (αλλες φορες λεει οτι αργησε το τραινο της, αλλες φορες λεει οτι δεν ενιωθε καλα, κτλ) και οτι νεα tasks μου δινουν, ολα καταληγουν σε εμενα. Αυτη αρνειται να παρει τα μισα γιατι θεωρει τα meetings ανουσια, οπως και τα tasks που μας δινουν. Πχ τωρα ζητουν updates και reports στα meetings και αναγκαζομαι και τα κανω ολα εγω γιατι αυτη δεν ερχεται. Ηδη αρχισαν να εκνευριζονται μαζι της. Αν της πω "θελεις να αναλαβεις αυτο και εγω το αλλο;" μου λεει οχι γιατι δεν επικοινωνησαν μαζι της απευθειας για να της το αναθεσουν. Το προβλημα ειναι οτι επειδη εγω επικοινωνουσα πιο συχνα μαζι τους, με καλουν ή στελνουν email μονο σε εμενα με νεα tasks και οταν της λεω τι μου ειπαν να κανουμε νευριαζει γιατι δεν επικοινωνησαν μαζι της. Πιστευω οτι απλα βρισκει δικαιολογιες για να μη δουλεψει.

Όταν οι από πάνω δούνε ότι κάτι δεν πάει καλά με εσάς και ότι η ομάδα δεν λειτουργεί θα σας καλέσουν να δώσετε εξηγήσεις και τότε θα παρουσιάσεις όλη τη δική σου δουλειά καθώς και το διαχωρισμό εργασίας αλλά και το timetable που βάλατε και τότε θα έχεις χειροπιαστές αποδείξεις για το ποιος φταίει και θα μπορείς να ζητήσεις να αλλάξεις θέση ή να αλλάξει αυτή.
Ηδη εχει γινει αυτο, την καλεσαν για εξηγησεις, ανεβηκαν οι τονοι, αλλα αυτη δεν υποχωρει. Ηδη προχθες εκνευριστηκαν που δεν ηρθε στο meeting και αναρωτηθηκαν γιατι την πληρωνουν. Της εστειλαν email και της ειπαν να στειλει λιστα με τα πραγματα που ασχολειται. 2η φορα που της ζητανε κατι τετοιο (ως τωρα αρνειται να στειλει) και πιστευω οτι αν αρνηθει και αυτη τη φορα θα παρει ποδι. Σε λιγες ημερες θα δουν τι πραγματικα συμβαινει οταν θα αναγκαστω να λειψω για 2 βδομαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηδη εχει γινει αυτο, την καλεσαν για εξηγησεις, ανεβηκαν οι τονοι, αλλα αυτη δεν υποχωρει. Ηδη προχθες εκνευριστηκαν που δεν ηρθε στο meeting και αναρωτηθηκαν γιατι την πληρωνουν. Της εστειλαν email και της ειπαν να στειλει λιστα με τα πραγματα που ασχολειται. 2η φορα που της ζητανε κατι τετοιο (ως τωρα αρνειται να στειλει) και πιστευω οτι αν αρνηθει και αυτη τη φορα θα παρει ποδι. Σε λιγες ημερες θα δουν τι πραγματικα συμβαινει οταν θα αναγκαστω να λειψω για 2 βδομαδες.

Ε αφού οι από πάνω γνωρίζουν την κατάσταση τότε είναι απλά θέμα χρόνου. Καλή σκέψη η άδεια. Πάντως με εκπλήσσει η ανοχή τους. Προσωπικά θα την είχα διώξει προ πολλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Βασικά κοίτα τη δουλειά σου και κοίτα να την κάνεις όσο καλύτερα γίνεται.
Το πως συμπεριφέρονται οι άλλοι από εκεί και πέρα δεν σε ενδιαφέρει. Άμα όντως δεν αγαπάει τη δουελιά της και δεν την ενδιαφέρει, πίστεψε με .. σίγουρα το έχουν παρατηρήσει και άλλοι , απλά δεν της δίνουν σημασία.
Και εάν χρειαστεί να κάνετε μαζί κάποιο project βγάλτο όσο πιο καλά μπορείς και τόνισε στους ανώτερους τη δική σου δουλειά.

Υ.Γ.Δεν χρειάζεται να αναφέρεις κάτι στους ανώτερους ... Γιατί να "βλάψεις" τον άλλον και γιατί να θεωρηθείς αναξιόπιστος(εκτός βέβαια και εάν σκοπεύεις μακροπρόθεσμα σε άλλα πράγματα και θέλεις να τους έχεις από κοντά.. που και πάλι μόνο η ρετσινιά που θα σου βγει δεν λέει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ε αφού οι από πάνω γνωρίζουν την κατάσταση τότε είναι απλά θέμα χρόνου. Καλή σκέψη η άδεια. Πάντως με εκπλήσσει η ανοχή τους. Προσωπικά θα την είχα διώξει προ πολλού.

Εγω θα την ειχα διωξει απο τον 1ο μηνα. Απο την ημερα που πατησε το ποδι της ολο προκαλει καβγαδες και προβληματα και ειναι υπερβολικα αρνητικη και μιζερη. Δεν εχω συναντησει αλλη φορα ανθρωπο που να γκρινιαζει τοσο πολυ. Ενταξει, δεν σου αρεσει κατι, προσπαθεις να το αλλαξεις, με την γκρινια δεν προκειται να βελτιωθει η κατασταση απο μονη της.

Βασικά κοίτα τη δουλειά σου και κοίτα να την κάνεις όσο καλύτερα γίνεται.
Το πως συμπεριφέρονται οι άλλοι από εκεί και πέρα δεν σε ενδιαφέρει. Άμα όντως δεν αγαπάει τη δουελιά της και δεν την ενδιαφέρει, πίστεψε με .. σίγουρα το έχουν παρατηρήσει και άλλοι , απλά δεν της δίνουν σημασία.
Και εάν χρειαστεί να κάνετε μαζί κάποιο project βγάλτο όσο πιο καλά μπορείς και τόνισε στους ανώτερους τη δική σου δουλειά.

Υ.Γ.Δεν χρειάζεται να αναφέρεις κάτι στους ανώτερους ... Γιατί να "βλάψεις" τον άλλον και γιατί να θεωρηθείς αναξιόπιστος(εκτός βέβαια και εάν σκοπεύεις μακροπρόθεσμα σε άλλα πράγματα και θέλεις να τους έχεις από κοντά.. που και πάλι μόνο η ρετσινιά που θα σου βγει δεν λέει)

Το προβλημα ειναι οτι κανω την δουλεια μου αλλα πλεον δεν προλαβαινω γιατι εχω παρα πολλη δουλεια εξαιτιας της και κανω καθημερινα υπερωριες. 10-12 ωρες ημερησιως δουλευω και πολλες φορες παιρνω δουλεια και στο σπιτι. Δεν μπορω δυστυχως να μη κανω και την δικη της δουλεια γιατι εχουμε να κανουμε με ασθενεις και αν φυγει ο ασθενης δεν μπορεις να τον φωναζεις να ερχεται οποτε θελεις εσυ. Επισης τους θελουμε σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα οποτε αν η αλλη δεν επικοινωνει μαζι τους για να ερθουν, καποιος πρεπει να το κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Της έχεις μιλήσει ποτέ?
Της έχεις εξηγήσει ποιο είναι το πρόβλημα?
Αφού συνεργάζεστε πρέπει να μπορείτε να επικοινωνείτε για τα βασικά!!

Στην τελική άμα βλέπεις ότι και ο άλλος δεν παίρνει χαμπάρι βάλε και μια φωνή (επιβλητικά πάντα) μπας και ισιώσει!!

Επίσης και κάτι άλλο... Αμα ξέρει ότι οι άλλοι θα κάνουν τη δική της δουλειά γιατί να κάτσει να δουλέψει?
Και στη δουλεια μένει... και ο μισθός έρχεται και εκείνη κάθεται χαλαρή και ασχολείται με άλλα πραγματάκια!!
Οπότε μήπως η κοπέλα θα έπρεπε να μείνει λίγο ξεκρέμαστη και να μη γίνει η δουλειά της εφόσον η ίδια δεν έχει αναλάβει τις εργασιακές ευθύνες της??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Της έχεις μιλήσει ποτέ?
Της έχεις εξηγήσει ποιο είναι το πρόβλημα?
Αφού συνεργάζεστε πρέπει να μπορείτε να επικοινωνείτε για τα βασικά!!

Στην τελική άμα βλέπεις ότι και ο άλλος δεν παίρνει χαμπάρι βάλε και μια φωνή (επιβλητικά πάντα) μπας και ισιώσει!!

Επίσης και κάτι άλλο... Αμα ξέρει ότι οι άλλοι θα κάνουν τη δική της δουλειά γιατί να κάτσει να δουλέψει?
Και στη δουλεια μένει... και ο μισθός έρχεται και εκείνη κάθεται χαλαρή και ασχολείται με άλλα πραγματάκια!!
Οπότε μήπως η κοπέλα θα έπρεπε να μείνει λίγο ξεκρέμαστη και να μη γίνει η δουλειά της εφόσον η ίδια δεν έχει αναλάβει τις εργασιακές ευθύνες της??

Της μιλησα μια φορα σε πολυ ηπιο και φιλικο τονο και προσπαθησα να της εξηγησω την κατασταση και την επομενη ημερα δεν μου μιλουσε. Δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να της πω τι να κανει και τι οχι γιατι δεν ειμαι ανωτερη της. Ακομα και στον ανωτερο της ειχε το θρασσος να του πει οτι δεν εκανε την ταδε δουλεια γιατι δεν της εδωσε deadline.

Ελλειπε για 3 εβδομαδες διακοπες και οσο ελλειπε ειχα meeting με τους ανωτερους και μου ανεθεσαν 2 πολυ χρονοβορα και δυσκολα tasks (γνωριζε για το meeting και για τα tasks πριν φυγει). Της εστειλα email με λεπτομερειες και της ειπα οτι το ενα task θα το αναλαβω εγω και το αλλο αυτη, αλλα οσο λειπει θα δουλευω και στο δικο της γιατι μας πιεζει ο χρονος. Επεστρεψε λοιπον απο τις διακοπες της, της ειπα τι εχω κανει και τι χρειαζεται να γινει, εχει περασει 1 εβδομαδα απο την επιστροφη της και δεν το εχει αγγιξει καν! Και οι αλλοι απο πανω με πιεζουν να τα ολοκληρωσουμε. Οχι τιποτα αλλο αλλα ειχαμε meeting την περασμενη Παρασκευη και αυτη εστειλε μηνυμα την Πεμπτη το βραδυ να πει οτι κρυωσε και οτι δεν θα ερθει στην δουλεια. Μια χαρα μου φαινοταν την Πεμπτη και ποσο χαλια πια ηταν αυτο το κρυωμα για να μην ερθει;

Εχω την εντυπωση οτι σε γενικες γραμμες εχει προβλημα. Ειναι φυσιολογικο να ερχεται πολλα πρωινα νευριασμενη και να γκρινιαζει με το καλημερα (ασχετα αν δεν χαιρεταει ποτε); Ειναι φυσιολογικο να τους θαβει ολους και να νομιζει οτι εχουν κατι εναντιον της; Προσπαθω να αστειευομαι οταν γκρινιαζει για το ενα και για το αλλο, αλλα εχω αρχισει να κουραζομαι με αυτη την κατασταση. Πραγματικα δεν της αρεσει τιποτα. Ουτε στην δουλεια, ουτε στην πολη, ουτε στους ανθρωπους, ουτε πουθενα. Θελω το περιβαλλον μου να ειναι αν οχι φιλικο, τουλαχιστον θετικο και ευχαριστο. Ενω λατρευω την δουλεια μου εχω φτασει σε σημειο να ξυπναω το πρωι και να μου χαλαει η διαθεση που θα περασω αλλο ενα 8ωρο μαζι της και να ανησυχω μηπως εχει σταματησει και παλι να μου μιλαει χωρις λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενω λατρευω την δουλεια μου εχω φτασει σε σημειο να ξυπναω το πρωι και να μου χαλαει η διαθεση που θα περασω αλλο ενα 8ωρο μαζι της και να ανησυχω μηπως εχει σταματησει και παλι να μου μιλαει χωρις λογο.

Αν το μόνο πράγμα που κάνει όταν ανοίγει το στόμα της είναι να σου χαλάει τη μέρα δεν θα έπρεπε να ευελπιστείς πως σταμάτησε να σου μιλάει αντί να ανησυχείς?

Νομίζω πως η συγκεκριμένη αποτελεί κλασσικό στερεότυπο της ανοργασμικής-κακογαμημένης που της φταίνε όλοι και όλα. Εντάξει τι να πω, καλή τύχη και υπομονή. Λογικά θα πάρει πόδι σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν το μόνο πράγμα που κάνει όταν ανοίγει το στόμα της είναι να σου χαλάει τη μέρα δεν θα έπρεπε να ευελπιστείς πως σταμάτησε να σου μιλάει αντί να ανησυχείς?

Νομίζω πως η συγκεκριμένη αποτελεί κλασσικό στερεότυπο της ανοργασμικής-κακογαμημένης που της φταίνε όλοι και όλα. Εντάξει τι να πω, καλή τύχη και υπομονή. Λογικά θα πάρει πόδι σύντομα.

Θα χαιρομουν αν δεν μου μιλουσε, αλλα δυστυχως επηρεαζεται η δουλεια μου οταν δεν μιλαει και αγχωνομαι.

Να σου πω την αληθεια λυπαμαι τον αντρα της. Φαντασου αν ειναι ετσι στην δουλεια, πως θα ειναι στο σπιτι της! Κριμα ο ανθρωπος! :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θα χαιρομουν αν δεν μου μιλουσε, αλλα δυστυχως επηρεαζεται η δουλεια μου οταν δεν μιλαει και αγχωνομαι.

Να σου πω την αληθεια λυπαμαι τον αντρα της. Φαντασου αν ειναι ετσι στην δουλεια, πως θα ειναι στο σπιτι της! Κριμα ο ανθρωπος! :knife:

εγώ σε ρωτώ 1 απλό σκέφτηκες αν έχει άντρα :p (πίστεψε με αν έχει το πιθανότερο να φύγει και αυτός από εκεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα χαιρομουν αν δεν μου μιλουσε, αλλα δυστυχως επηρεαζεται η δουλεια μου οταν δεν μιλαει και αγχωνομαι.

Να σου πω την αληθεια λυπαμαι τον αντρα της. Φαντασου αν ειναι ετσι στην δουλεια, πως θα ειναι στο σπιτι της! Κριμα ο ανθρωπος! :knife:

Κι αυτός πρέπει να είναι αξιολύπητος με τη σειρά του, αν δε ταιριάζανε δε θα συμπεθεριάζανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Της εστειλα email με λεπτομερειες και της ειπα οτι το ενα task θα το αναλαβω εγω και το αλλο αυτη, αλλα οσο λειπει θα δουλευω και στο δικο της γιατι μας πιεζει ο χρονος.

Εγώ την επόμενη φορά που θα μου γκρίνιαζαν οι ανώτεροί μου ότι δεν βγαίνει η δουλειά, θα τους προωθούσα το μέιλ όπου γράφω αυτό που αναφέρεις. Έκανες κατανομή των tasks και αυτή τα έχει φορτώσει στον κόκκορα. Ας την ψάξουν, ας την καλέσουν σε ειδικό meeting, ας την κυνηγήσουν στο σπίτι της, ας της κλειδώσουν στο γραφείο. Έχεις αποδεικτικά στοιχεία γραπτά ότι δεν φταις εσύ για την καθυστέρηση και ότι η άλλη "εκμεταλλεύεται" το γεγονός ότι εσύ δουλεύεις και γουστάρεις αυτό που κάνεις, γιατί δεν τα χρησιμοποιείς; Μάλλον πρέπει να σταματήσεις να νιώθεις "ενοχές" και να προσπαθείς να τις καλύψεις με έξτρα προσωπικό σου φόρτο. Αυτή πατάει ακριβώς σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Καλα ειναι ολοφανερο οτι δεν της αρεσει η δουλεια και θελει να φυγει,απλα περιμενει για καποιο λογο γραφειοκρατικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top