[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
https://www.902.gr/eidisi/politiki/7...toy-kke-gia-tin-protasi-tis-kyvernisis-gia-ti

Το ΚΚΕ θεωρεί ότι στο δημοψήφισμα η απάντηση του ελληνικού λαού πρέπει να είναι μία: «ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΟΣΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΘΕΣΜΩΝ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ - ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ».
Ζητάει να υπάρχει τέτοια επιλογή στο δημοψήφισμα.


ΝΑΡ για την κομμουνιστική απελευθέρωση


https://www.pandiera.gr/ναρ-o-λαός-να-πει-ένα-περήφανο-ανυπότακ/
Καλούμε τη νεολαία και τον λαό, να αντιτάξουν ένα περήφανο, ανυπότακτο, επιβλητικό «Όχι» με τους μαζικούς κοινωνικούς και πολιτικούς αγώνες ανατροπής, αλλά και σε όποια κάλπη όπου και όταν στηθεί.
Για την αντεπίθεση του κινήματος, για το μεγάλο «Ναι» στον άλλο δρόμο της συνειδητής ρήξης με ΕΕ – ΔΝΤ, της αντικαπιταλιστικής ανατροπής της επίθεσης του μαύρου μετώπου. Για την άμεση ικανοποίηση των εργατικών λαϊκών αιτημάτων, την παύση πληρωμών και τη διαγραφή του χρέους, την αποδέσμευση από ευρώ και ΕΕ, την εθνικοποίηση των τραπεζών και των μεγάλων επιχειρήσεων χωρίς αποζημίωση και υπό εργατικό έλεγχο, το κτύπημα των κερδών, του πλούτου και της δύναμης του κεφαλαίου, Για μια νέα Άνοιξη των κοινωνικών και δημοκρατικών δικαιωμάτων του λαού μας, ένα διεθνιστικό μήνυμα αντίστασης, αξιοπρέπειας και απελευθέρωσης προς όλους τους λαούς της Ευρώπης και του κόσμου.

Εντάξει, το παραδέχομαι το ΚΚΕ. Κατάφερε να πει όχι και να μην συμφωνήσει με κανέναν ακόμα και εδώ... Τελικά δίκιο έχει ο Καμμένος, μας ψεκάζουν. :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εντάξει, το παραδέχομαι το ΚΚΕ. Κατάφερε να πει όχι και να μην συμφωνήσει με κανέναν ακόμα και εδώ... Τελικά δίκιο έχει ο Καμμένος, μας ψεκάζουν. :crazy:

Μα τα ίδια τα στελέχη του Σύριζα λένε ότι το όχι θα είναι για την στήριξη της πρότασης-μνημόνιο του Σύριζα των 8 δισ. Είναι δυνατόν ο λαός να συμφωνήσει σε κάποια από τις δύο λαιμητόμους για τα συμφέροντα του; ΟΧΙ. ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΕΕ-ΔΝΤ ρήξη με το ΚΕΦΑΛΑΙΟ με πολιτικούς και κοινωνικούς αγώνες, καμία ανοχή σε μνημονιακές προτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μα τα ίδια τα στελέχη του Σύριζα λένε ότι το όχι θα είναι για την στήριξη της πρότασης-μνημόνιο του Σύριζα των 8 δισ. Είναι δυνατόν ο λαός να συμφωνήσει σε κάποια από τις δύο λαιμητόμους για τα συμφέροντα του; ΟΧΙ. ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΕΕ-ΔΝΤ ρήξη με το ΚΕΦΑΛΑΙΟ με πολιτικούς και κοινωνικούς αγώνες, καμία ανοχή σε μνημονιακές προτάσεις.

Και μετά?
Χωρίς να λαμβάνω ουδεμία θέση επί του θέματος, θέλω να θέσω αυτήν την ερώτηση. Βασική σου θέση είναι:
Αν οι Έλληνες πούνε ναι σήμερα, αύριο θα έρθουν καινούργια μέτρα, απολύσεις, μειώσεις, περισσότερη φτώχεια. Δεκτό.
Αν οι Έλληνες πούνε όχι σήμερα, θα αποδεσμευτούν από την ΕΕ, θα έρθουν σε ρήξη με το κεφάλαιο, θα κάνουν πολιτικούς αγώνες, δεν θα δείξουν ανοχή σε μνημονία. Όλα αυτά σήμερα. Αύριο?

Και ξαναλέω, η ερώτηση δεν είναι ρητορική και δεν έχει σκοπό να περάσει έμμεσα κάποια θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
https://www.902.gr/eidisi/politiki/7...toy-kke-gia-tin-protasi-tis-kyvernisis-gia-ti

Το ΚΚΕ θεωρεί ότι στο δημοψήφισμα η απάντηση του ελληνικού λαού πρέπει να είναι μία: «ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΟΣΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΘΕΣΜΩΝ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ - ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ».
Ζητάει να υπάρχει τέτοια επιλογή στο δημοψήφισμα.


ΝΑΡ για την κομμουνιστική απελευθέρωση


https://www.pandiera.gr/ναρ-o-λαός-να-πει-ένα-περήφανο-ανυπότακ/
Καλούμε τη νεολαία και τον λαό, να αντιτάξουν ένα περήφανο, ανυπότακτο, επιβλητικό «Όχι» με τους μαζικούς κοινωνικούς και πολιτικούς αγώνες ανατροπής, αλλά και σε όποια κάλπη όπου και όταν στηθεί.
Για την αντεπίθεση του κινήματος, για το μεγάλο «Ναι» στον άλλο δρόμο της συνειδητής ρήξης με ΕΕ – ΔΝΤ, της αντικαπιταλιστικής ανατροπής της επίθεσης του μαύρου μετώπου. Για την άμεση ικανοποίηση των εργατικών λαϊκών αιτημάτων, την παύση πληρωμών και τη διαγραφή του χρέους, την αποδέσμευση από ευρώ και ΕΕ, την εθνικοποίηση των τραπεζών και των μεγάλων επιχειρήσεων χωρίς αποζημίωση και υπό εργατικό έλεγχο, το κτύπημα των κερδών, του πλούτου και της δύναμης του κεφαλαίου, Για μια νέα Άνοιξη των κοινωνικών και δημοκρατικών δικαιωμάτων του λαού μας, ένα διεθνιστικό μήνυμα αντίστασης, αξιοπρέπειας και απελευθέρωσης προς όλους τους λαούς της Ευρώπης και του κόσμου.

Eνταξει δεν ειστε χαζοι τελικά είστε επικίνδυνοι. Ξεφτιλα του κομμουνισμού όλης της γής.
Ξυπνάτε μαλάκες Έλληνες.
“Ας βγούμε από το ευρώ και ας σταματήσουν να γίνονται εισαγωγές. Και ας πεινάσουμε όπως προσπαθούν να μας πείσουν οι ξένοι και οι Έλληνες δοσίλογοι των καναλιών. Όλοι λένε ότι θα σταματήσουν να γίνονται εισαγωγές, αλλά έκατσε κανείς από εσάς να σκεφτεί τι ακριβώς εισάγουμε και τι ακριβώς να πάψει να έρχεται στην Ελλάδα; Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε αυτοκίνητα.
Τότε να δείτε κλάμα που θα ρίξουν Γερμανοί και Γάλλοι που δεν θα ξαναπουλήσουν ούτε ένα αυτοκίνητο τα επόμενα χρόνια.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε γάλα, τυριά και βούτυρο.
Τότε να δείτε κλάμα που θα ρίξουν τα φασιστόμουτρα οι Βέλγοι και οι Ολλανδοί.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε ξηρούς καρπούς από την Τουρκία.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε καρπούζια και σταφύλια από την Αφρική.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε σταφίδες από την Χιλή (αν είναι δυνατόν!)
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε σπορέλαια και άλλα γράσα.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε ρετσίνα από την Καλιφόρνια (θου Κύριε).
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τις εκατοντάδες είδη από οινοπνευματώδη ποτά.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τυριά, κονσέρβες, κέικ, ζαμπονάκια κλπ.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε κινητά, τηλεοράσεις, υπολογιστές και τα χίλια δυο ηλίθια γκάτζετ που στραβώνουν τον κόσμο.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τα εκατοντάδες είδη καπνού, πούρων και άλλων δηλητηρίων.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τα μπατζάρια τουρσί από την Γερμανία (θεέ μου, θεέ μου). -Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τα δεκάδες είδη ξένων γλυκών και σοκολατοειδών που στέλνουν τα λεφτά μας στο εξωτερικό και την χοληστερίνη στα ύψη.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια, και πληθώρα από άχρηστα είδη για το σπίτι (μέχρι κόφτης για να κόβεις σε ίσια κομμάτια την μπανάνα υπάρχει!!!).
Ας επιστρέψουμε στην εποχή του 60.
Ας περπατήσουμε και πάλι ήσυχοι στον άδειο δρόμο.
Ας κοιμηθούμε το βράδυ χωρίς να ξυπνάμε από τον κάθε αργόσχολο ηλίθιο που τριγυρνάει με το αμάξι ακούγοντας τουρκογύφτικα καψουρολαϊκά ή χαζά ραπ στην διαπασών.
Ας φάμε λιγότερο και ας χάσουμε το υπέρβαρο λίπος μας.
Ας κάνουμε πάλι γιορτές-ρεφενέ.
Ας ξανακάνουμε αληθινούς φίλους, αντί για τους ηλεκτρονικούς που έχουμε σήμερα.
Ξυπνάτε μαλάκες Έλληνες.
Έχουμε περάσει δια πυρός και σιδήρου.
Έχουμε δώσει τα φώτα του πολιτισμού στον κόσμο.
Έχουμε τσακίσει στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο την ιταλική και γερμανική υπερδύναμη.
Και έχουμε καταντήσει σήμερα να ζητιανεύουμε από τους κωλο-ευρωπαίους και να τους παρακαλάμε να μας πηδάνε ώστε να έχουμε βίντεο και κινητά.
Και από πάνω καθόμαστε και μας βρίζουν, αφού δεν έχουμε πλέον ΚΑΘΟΛΟΥ αξιοπρέπεια.”
-Χάρρυ Κλυνν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Θα σταματησεις να εισαγεις, το θεμα ειναι μπορεις να παραξεις; Οχι, αν μπορουσες δε θα εισηγαγες εξ αρχης!!! Αμα ειναι να γυρισουμε στο 60 χωρις αυτοκινητα και υπολογιστες, να καταργησουμε και τα λεφτα και να συναλλασουμε με ειδη!!! Ωραιος ο Χαρυ Κλυν αλλα μαλλον ζει σε μια αλλη ρομαντικη εποχη και αυτος πρεπει να ξυπνησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Eνταξει δεν ειστε χαζοι τελικά είστε επικίνδυνοι. Ξεφτιλα του κομμουνισμού όλης της γής.
Ξυπνάτε μαλάκες Έλληνες.
“Ας βγούμε από το ευρώ και ας σταματήσουν να γίνονται εισαγωγές. Και ας πεινάσουμε όπως προσπαθούν να μας πείσουν οι ξένοι και οι Έλληνες δοσίλογοι των καναλιών. Όλοι λένε ότι θα σταματήσουν να γίνονται εισαγωγές, αλλά έκατσε κανείς από εσάς να σκεφτεί τι ακριβώς εισάγουμε και τι ακριβώς να πάψει να έρχεται στην Ελλάδα; Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε αυτοκίνητα.
Τότε να δείτε κλάμα που θα ρίξουν Γερμανοί και Γάλλοι που δεν θα ξαναπουλήσουν ούτε ένα αυτοκίνητο τα επόμενα χρόνια.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε γάλα, τυριά και βούτυρο.
Τότε να δείτε κλάμα που θα ρίξουν τα φασιστόμουτρα οι Βέλγοι και οι Ολλανδοί.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε ξηρούς καρπούς από την Τουρκία.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε καρπούζια και σταφύλια από την Αφρική.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε σταφίδες από την Χιλή (αν είναι δυνατόν!)
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε σπορέλαια και άλλα γράσα.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε ρετσίνα από την Καλιφόρνια (θου Κύριε).
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τις εκατοντάδες είδη από οινοπνευματώδη ποτά.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τυριά, κονσέρβες, κέικ, ζαμπονάκια κλπ.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε κινητά, τηλεοράσεις, υπολογιστές και τα χίλια δυο ηλίθια γκάτζετ που στραβώνουν τον κόσμο.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τα εκατοντάδες είδη καπνού, πούρων και άλλων δηλητηρίων.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τα μπατζάρια τουρσί από την Γερμανία (θεέ μου, θεέ μου). -Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τα δεκάδες είδη ξένων γλυκών και σοκολατοειδών που στέλνουν τα λεφτά μας στο εξωτερικό και την χοληστερίνη στα ύψη.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια, και πληθώρα από άχρηστα είδη για το σπίτι (μέχρι κόφτης για να κόβεις σε ίσια κομμάτια την μπανάνα υπάρχει!!!).
Ας επιστρέψουμε στην εποχή του 60.
Ας περπατήσουμε και πάλι ήσυχοι στον άδειο δρόμο.
Ας κοιμηθούμε το βράδυ χωρίς να ξυπνάμε από τον κάθε αργόσχολο ηλίθιο που τριγυρνάει με το αμάξι ακούγοντας τουρκογύφτικα καψουρολαϊκά ή χαζά ραπ στην διαπασών.
Ας φάμε λιγότερο και ας χάσουμε το υπέρβαρο λίπος μας.
Ας κάνουμε πάλι γιορτές-ρεφενέ.
Ας ξανακάνουμε αληθινούς φίλους, αντί για τους ηλεκτρονικούς που έχουμε σήμερα.
Ξυπνάτε μαλάκες Έλληνες.
Έχουμε περάσει δια πυρός και σιδήρου.
Έχουμε δώσει τα φώτα του πολιτισμού στον κόσμο.
Έχουμε τσακίσει στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο την ιταλική και γερμανική υπερδύναμη.
Και έχουμε καταντήσει σήμερα να ζητιανεύουμε από τους κωλο-ευρωπαίους και να τους παρακαλάμε να μας πηδάνε ώστε να έχουμε βίντεο και κινητά.
Και από πάνω καθόμαστε και μας βρίζουν, αφού δεν έχουμε πλέον ΚΑΘΟΛΟΥ αξιοπρέπεια.”
-Χάρρυ Κλυνν

Πριν χρησιμοποιείς τις απόψεις άλλων, που ενδεχόμενα έχουν αμφιλεγόμενη πορεία στη ζωή της χώρας, καλό είναι να έχεις δική σου γνώμη. Σε περίπτωση που η Ελλάδα κάνει την υπέρβαση όπως αρκετοί πουλάνε ως ιδεολογική ψευτομαγκιά στο facebook και σε blogs, ποια είναι η επόμενη μέρα; Ποιο είναι το σχέδιο που έχει ο Τσιπραντρέου και δεν το γνωρίζουμε; :P Ακούμε για σχέδιο εξόδου από την κρίση αλλά σχέδιο δεν βλέπουμε. Αντιθέτως βλέπουμε μια κοινωνία να βυθίζεται σε ένα τέλμα δίχως πολιτισμικά αντανακλαστικά! Μου κάνει εντύπωση όλο αυτό το χρονικό διάστημα, που ενώ ο λαός έκανε μια επιλογή τον Φεβρουάριο, από τότε μέχρι σήμερα, το νέο καθεστώς συμπλέει με τη σαπίλα του παρελθόντος, ανθρώπους χωρίς επιστημονική γνώση, χωρίς ένσημο και φυσικά με τη νοοτροπία πελατειακού συνδικαλιστικού κράτους βολεμένων κηφήνων. Μάλιστα προέβησαν στον διορισμό και δικών τους παιδιών από τον κομματικό στρατό που διαθέτουν. Μα τόση ομοιότητα με το διεφθαρμένο κράτος της "αλλαγής" και της "φαύλης επανίδρυσης"; Αυτά που κατηγορούσαν ως αντιπολίτευση, να τα κάνουν με αδιευκρίνιστο κόστος στην τσέπη του φορολογούμενου;

Αν τα εκτρώματα των ΝΔ-Πασοκ συνετέλεσαν σε αυτό που θεωρούμε ως οικονομική καταστροφή, η νέα κυβέρνηση σε τι ακριβώς συγκρούστηκε με το παρελθόν; Αντί να παίξει στα ζάρια πολιτικές καριέρες φελλών πολιτικών ανδρών, που όχι μόνο δεν έχουν ίχνος ντροπής πάνω τους, βγαίνουν και κρίνουν πάντα αυτό που ακούγεται εύηχο στα αυτιά του όχλου. Μήπως η εξουσιομανία τελικά λειαίνει τις "γωνίες"; Η αλαζονεία έλεγαν οι Αρχαίοι, οδηγεί στην τιμωρία. Δεν ξέρω όμως από που θα έρθει αυτή η τιμωρία.

Κλείνοντας, θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο μέρος του κόσμου γνωρίζεις-ετε, ότι φορομπηχτικά μέτρα προς αποφυγή εξυγίανσης του πελατειακού δημοσίου εις βάρος του τίμιου ιδιωτικού τομέα (διότι υπάρχει και ο κομματικός ιδιωτικός τομέας με τις offshores και τους απατεώνες-χρηματοδότες εκλογών και βουλευτικών θέσεων), θεωρούνται μέτρα εξόδου από την κρίση; Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά δεν έχει στοιχειώδη λογική να φορολογείς τον εξαθλιωμένο για να συντηρείς μια παράγκα, τα δε έξοδα να πηγαίνουν σε καταναλωτικά είδη που η χώρα μας δεν έχει κανένα οικονομικό κέρδος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Πριν χρησιμοποιείς τις απόψεις άλλων, που ενδεχόμενα έχουν αμφιλεγόμενη πορεία στη ζωή της χώρας, καλό είναι να έχεις δική σου γνώμη. Σε περίπτωση που η Ελλάδα κάνει την υπέρβαση όπως αρκετοί πουλάνε ως ιδεολογική ψευτομαγκιά στο facebook και σε blogs, ποια είναι η επόμενη μέρα; Ποιο είναι το σχέδιο που έχει ο Τσιπραντρέου και δεν το γνωρίζουμε; :P Ακούμε για σχέδιο εξόδου από την κρίση αλλά σχέδιο δεν βλέπουμε. Αντιθέτως βλέπουμε μια κοινωνία να βυθίζεται σε ένα τέλμα δίχως πολιτισμικά αντανακλαστικά! Μου κάνει εντύπωση όλο αυτό το χρονικό διάστημα, που ενώ ο λαός έκανε μια επιλογή τον Φεβρουάριο, από τότε μέχρι σήμερα, το νέο καθεστώς συμπλέει με τη σαπίλα του παρελθόντος, ανθρώπους χωρίς επιστημονική γνώση, χωρίς ένσημο και φυσικά με τη νοοτροπία πελατειακού συνδικαλιστικού κράτους βολεμένων κηφήνων. Μάλιστα προέβησαν στον διορισμό και δικών τους παιδιών από τον κομματικό στρατό που διαθέτουν. Μα τόση ομοιότητα με το διεφθαρμένο κράτος της "αλλαγής" και της "φαύλης επανίδρυσης"; Αυτά που κατηγορούσαν ως αντιπολίτευση, να τα κάνουν με αδιευκρίνιστο κόστος στην τσέπη του φορολογούμενου;

Αν τα εκτρώματα των ΝΔ-Πασοκ συνετέλεσαν σε αυτό που θεωρούμε ως οικονομική καταστροφή, η νέα κυβέρνηση σε τι ακριβώς συγκρούστηκε με το παρελθόν; Αντί να παίξει στα ζάρια πολιτικές καριέρες φελλών πολιτικών ανδρών, που όχι μόνο δεν έχουν ίχνος ντροπής πάνω τους, βγαίνουν και κρίνουν πάντα αυτό που ακούγεται εύηχο στα αυτιά του όχλου. Μήπως η εξουσιομανία τελικά λειαίνει τις "γωνίες"; Η αλαζονεία έλεγαν οι Αρχαίοι, οδηγεί στην τιμωρία. Δεν ξέρω όμως από που θα έρθει αυτή η τιμωρία.

Κλείνοντας, θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο μέρος του κόσμου γνωρίζεις-ετε, ότι φορομπηχτικά μέτρα προς αποφυγή εξυγίανσης του πελατειακού δημοσίου εις βάρος του τίμιου ιδιωτικού τομέα (διότι υπάρχει και ο κομματικός ιδιωτικός τομέας με τις offshores και τους απατεώνες-χρηματοδότες εκλογών και βουλευτικών θέσεων), θεωρούνται μέτρα εξόδου από την κρίση; Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά δεν έχει στοιχειώδη λογική να φορολογείς τον εξαθλιωμένο για να συντηρείς μια παράγκα, τα δε έξοδα να πηγαίνουν σε καταναλωτικά είδη που η χώρα μας δεν έχει κανένα οικονομικό κέρδος!

Η δικιά μου η αποψάρα ειναι απόλυτα εκφρασμένη έξω απο εδώ. Παρέθεσα μοναχα το κείμενο που παιζει πολυ.
Σε μια χωρα όπου οι φτωχοι αυτοκτονούν και οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι και το ΣΚΑΙ βασιλεύει στην παπαρολογια εγώ δεν ψήνομαι να ζω. Ειτε πτωχευση ειτε νεα μνημονια νομοι φοροι μαλακιες εμενα το ιδιο ειναι. Κατσε να σε π..ε εσενα ελληνα και ελεγε και ευχαριστώ γιατι αξιοπρέπεια ήδη δεν έχεις. Η οικογενεια μου καταστραφηκε οταν απολυθηκε ο πατερας μου και τοτε ζουμε κυριως με τα λεφτα των παπουδων μου και με μεροκαματα, 6 στοματα. HASTA LA VISTA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Η δικιά μου η αποψάρα ειναι απόλυτα εκφρασμένη έξω απο εδώ. Παρέθεσα μοναχα το κείμενο που παιζει πολυ.
Σε μια χωρα όπου οι φτωχοι αυτοκτονούν και οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι και το ΣΚΑΙ βασιλεύει στην παπαρολογια εγώ δεν ψήνομαι να ζω. Ειτε πτωχευση ειτε νεα μνημονια νομοι φοροι μαλακιες εμενα το ιδιο ειναι. Κατσε να σε π..ε εσενα ελληνα και ελεγε και ευχαριστώ γιατι αξιοπρέπεια ήδη δεν έχεις. Η οικογενεια μου καταστραφηκε οταν απολυθηκε ο πατερας μου και τοτε ζουμε κυριως με τα λεφτα των παπουδων μου και με μεροκαματα, 6 στοματα. HASTA LA VISTA.

Δεν μου απάντησες στα παραπάνω. Υπεκφεύγεις. :) Έτσι όμως, δεν γίνεται διάλογος. Θέλω συγκεκριμένα επιχειρήματα και όχι αναπαραγωγή απόψεων άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ρε σεις νομίζετε οτι αν βγούμε απο το ευρώ θα αλλάξει η κατάσταση; Πάλι σε 100 χρόνια χρεωμένη θα είναι η χώρα(1893). Η νοοτροπία του ρουσφετιού και του βολέματος αν δεν σταματήσει, δεν πρόκειται να πάει μπροστά ποτέ η χώρα αυτή. Δεν φταίει καμία Μέρκελ και κανένας Σόιπμλε αν μια ασήμαντη χώρα 10 εκατομμυρίων έχει καταχραστεί εκατοντάδες δις ευρώ( οι πολιτικοί με στήριξη του λαού) και τώρα ζητάει τα ρέστα. Ποιά χώρα τόσο μικρή στην Ευρώπη έχει σπαταλήσει τόσο χρήματα σε τόσα λίγα χρόνια; Mια Ελλάδα, στην οποία στους καιρούς πριν την εισαγωγή του ευρώ, οι μισθοί ήταν επιπέδου Βουλγαρίας, άρχισε ξαφνικά να αποκτάει περισσότερους δημοσίους υπαλλήλους απ οτι η Αγγλία, με μισθούς ανάλογους, της τάξης των 2000-2500 EΥΡ,με μηδενική παραγωγή και βιομηχανία. Όσα χρέη και αν σβηστούν, τόσα πάλι δημιουργηθούν σε λίγα χρόνια λόγω της νοοτροπίας και του μυαλού του Νεοέλληνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες στα παραπάνω. Υπεκφεύγεις. :) Έτσι όμως, δεν γίνεται διάλογος. Θέλω συγκεκριμένα επιχειρήματα και όχι αναπαραγωγή απόψεων άλλων.

Στο ειπα ηδη οτι δεν θα κατσω να εκφρασω αποψη εδω μεσα. :) Και πιο χαζος ανθρωπος ομως πιστευω αντιλαμβανεται οτι μετα απο τοσα χρονια που ήμασταν σε ολα ΝΑΙ (εκτος απο το αρθρο 16) για πρώτη φορά η μπάλα γυρίζει στο λαο και αυτο αν μη τι αλλο ειναι τιμητικό για τον ΣΥΡΙΖΑ. Και η καραμελα με το τι εκανε 5 μηνες διαπραγματευση εχει λιώσει, κερδιζε ξεκάθαρα χρόνο και η 'ευρωπαίοι' του τον δίνανε απλόχερα. Το "τελος η χρηματοδοτιση και πατε για πτωχευση ειτε ναι ειτε οχι" μπορούσαν και οι ίδιοι να το πουν 5 μήνες πριν. Αυτά. Καλη απόφαση (αν) την άλλη Κυριακή.

Ρε σεις νομίζετε οτι αν βγούμε απο το ευρώ θα αλλάξει η κατάσταση; Πάλι σε 100 χρόνια χρεωμένη θα είναι η χώρα(1893). Η νοοτροπία του ρουσφετιού και του βολέματος αν δεν σταματήσει, δεν πρόκειται να πάει μπροστά ποτέ η χώρα αυτή. Δεν φταίει καμία Μέρκελ και κανένας Σόιπμλε αν μια ασήμαντη χώρα 10 εκατομμυρίων έχει καταχραστεί εκατοντάδες δις ευρώ( οι πολιτικοί με στήριξη του λαού) και τώρα ζητάει τα ρέστα. Ποιά χώρα τόσο μικρή στην Ευρώπη έχει σπαταλήσει τόσο χρήματα σε τόσα λίγα χρόνια; Mια Ελλάδα, στην οποία στους καιρούς πριν την εισαγωγή του ευρώ, οι μισθοί ήταν επιπέδου Βουλγαρίας, άρχισε ξαφνικά να αποκτάει περισσότερους δημοσίους υπαλλήλους απ οτι η Αγγλία, με μισθούς ανάλογους, της τάξης των 2000-2500 EΥΡ,με μηδενική παραγωγή και βιομηχανία. Όσα χρέη και αν σβηστούν, τόσα πάλι δημιουργηθούν σε λίγα χρόνια λόγω της νοοτροπίας και του μυαλού του Νεοέλληνα.

Δες στατιστικά απο αλλες χώρες για το πόσα χρωστάνε γιατί μάλλον δεν το έχεις ψάξει. Θα ξαφνιαστείς αν μη τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από meloveyoudo:
Δες στατιστικά απο αλλες χώρες για το πόσα χρωστάνε γιατί μάλλον δεν το έχεις ψάξει. Θα ξαφνιαστείς αν μη τι άλλο.
Και συγκρίνεις εσυ τώρα το πόσα χρωστάει η Αγγλία και η Γερμανία, παγκόσμιες οικονομικές υπερδυνάμεις με βαριά βιομηχανία, με το τι χρωστάει η Ελλάδα, που δεν βγάζει ούτε σπίρτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από meloveyoudo:
Δες στατιστικά απο αλλες χώρες για το πόσα χρωστάνε γιατί μάλλον δεν το έχεις ψάξει. Θα ξαφνιαστείς αν μη τι άλλο.

Και συγκρίνεις εσυ τώρα το πόσα χρωστάει η Αγγλία και η Γερμανία, παγκόσμιες οικονομικές υπερδυνάμεις με βαριά βιομηχανία, με το τι χρωστάει η Ελλάδα, που δεν βγάζει ούτε σπίρτα;

Δεν μιλησα για Αγγλια Γερμανια. Χωρες μικρότερες απο την Ελλάδα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ο Τσίπρας θέλει απλά να απαλλαγεί απ την πολιτική ευθύνη , μπορεί το δημοψήφισμα να είναι συμβουλευτικό όμως δεσμεύει ηθικά .
Ας μην κράξουμε όμως για το αν είναι όντως δειλός κλπ, απλά να αντιληφθούμε οτι στα αλήθεια γράφεται ιστορία και να μην αψηφούμε τη σοβαρότητα της κατάστασης.
Δύσκολα χρόνια θα έρθουν όπως και να 'χει . Κανείς δεν είναι μάντης να μας πει τι θα γίνει την επόμενη μέρα (ούτε οικονομολόγοι , ούτε νομικοί-πολιτικοί) παρ΄όλα αυτά ας δούμε το θετικό . Για πρώτη φορά ζητείται η γνώμη άμεσα απ' το λαό , με τη μορφή άμεσης δημοκρατικής διαδικασίας .Το πόρισμα θα αντιπροσωπεύει το σύνολο της κοινωνίας , όλα τα συμφέροντα , όλα τα στρώματα.
Πρέπει να σκεφτούν όλοι πολύ καλά το 'ναι ' και το ΄όχι ΄τους. Ακούω 'συμβουλές ' τύπου μακρυά αυτές τις μερες απ' τα μμε , επίκειται κατάφωρη προπαγάνδα, πιστεύω όμως οτι παρά την μαζοποίηση που θα επιχειρηθεί ίσως ακουστούν και σωστές γνώμες που θα βοηθήσουν όσους από μας δεν έχουν διαμορφώσει ακόμη κατασταλαγμένη άποψη με το να ακούσουμε κάτι διαφορετικό απ' αυτό που στηρίζει , ενδεχομένως , το περιβάλλον μας , αφού ως νέοι δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε πιο επιρρεπείς στο να ακολουθήσουμε την οικογενειακή γραμμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δες στατιστικά απο αλλες χώρες για το πόσα χρωστάνε γιατί μάλλον δεν το έχεις ψάξει. Θα ξαφνιαστείς αν μη τι άλλο.






Έχεις δίκαιο. Το Τζιμπούτι είναι πιο χρεωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μα δεν υπαρχει μεση λυση!! Και ο Τσιπρας με ενα ναι η ενα οχι θα απαντουσε, η θα φας νεα μετρα και θα μεινεις στην ευρωζωνη, η θα πεις οχι και θα πας δραχμη!! Αυτο ειναι το ερωτημα, απλο δεν ειναι, αλλα με ναι η οχι απανταται
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα του τύπου αν ψηφισουμε αυτό θα γίνει εκείνο. Πρώτα απ'ολα δεν ξέρουμε τι μπορεί να γίνει αν σε ενδεχόμενο δημοψήφισμα ο λαός πει ΟΧΙ. Μπορεί να βρεθεί δεύτερη λύση, μπορεί να συμβεί ελεγχόμενη χρεοκοπία εντός ευρώ και πολλές άλλες πιθανές περιπτώσεις. Η συντρηπτική πλειοψηφία των Ελλήνων δεν ξέρει καν τι επιπτώσεις έχει μια χρεοκοπία κι έξοδος από το ευρώ. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει καμιά ενημέρωση πανω σε αυτό για λόγους ευνόητους. Αν και ο ελληνικός λαός στο σύνολο για πολλούς λόγους έχει χαμηλή κριτική ικανότητα όσον αφορά πολιτικές αποφάσεις και συγκρίσεις με δημοψηφίσματα στην Ελβετία, Καναδά κτλ είναι άτοπες, θα ήμουν υπερ ενός δημοψηφίσματος, αλλά όχι την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Δημοψήφισμα έπρεπε να γίνει το 2010 πριν μπει η πρώτη υπογραφή για το μνημόνιο 1. Τώρα οσον αφορά ένα ενδεχόμενο ΝΑΙ που υποθετικά θα ψηφίζε ο ελληνικός λαός, πιστεύω ότι κάτω απο αυτές τις συνθηκες θα ήταν μια μ@λακία και μισή. Πάνω κάτω ξέρουμε τι θα ακολουθούσε, προφανώς παραίτηση της κυβέρνησης, πρόωρες εκλογές, περαιτέρω πολιτική και οικονομική αστάθεια, υποβάθμιση πιστοληπτικής ικανότητας και όποιος μετά αναλάμβανε τη διακυβέρνηση της χωρας θα πήγαινε στα 4 και με την όπισθεν στους "θεσμούς" για να ξαναζητήσει βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Eνταξει δεν ειστε χαζοι τελικά είστε επικίνδυνοι. Ξεφτιλα του κομμουνισμού όλης της γής.
Ξυπνάτε μαλάκες Έλληνες.
“Ας βγούμε από το ευρώ και ας σταματήσουν να γίνονται εισαγωγές. Και ας πεινάσουμε όπως προσπαθούν να μας πείσουν οι ξένοι και οι Έλληνες δοσίλογοι των καναλιών. Όλοι λένε ότι θα σταματήσουν να γίνονται εισαγωγές, αλλά έκατσε κανείς από εσάς να σκεφτεί τι ακριβώς εισάγουμε και τι ακριβώς να πάψει να έρχεται στην Ελλάδα; Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε αυτοκίνητα.
Τότε να δείτε κλάμα που θα ρίξουν Γερμανοί και Γάλλοι που δεν θα ξαναπουλήσουν ούτε ένα αυτοκίνητο τα επόμενα χρόνια.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε γάλα, τυριά και βούτυρο.
Τότε να δείτε κλάμα που θα ρίξουν τα φασιστόμουτρα οι Βέλγοι και οι Ολλανδοί.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε ξηρούς καρπούς από την Τουρκία.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε καρπούζια και σταφύλια από την Αφρική.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε σταφίδες από την Χιλή (αν είναι δυνατόν!)
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε σπορέλαια και άλλα γράσα.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε ρετσίνα από την Καλιφόρνια (θου Κύριε).
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τις εκατοντάδες είδη από οινοπνευματώδη ποτά.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τυριά, κονσέρβες, κέικ, ζαμπονάκια κλπ.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε κινητά, τηλεοράσεις, υπολογιστές και τα χίλια δυο ηλίθια γκάτζετ που στραβώνουν τον κόσμο.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τα εκατοντάδες είδη καπνού, πούρων και άλλων δηλητηρίων.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τα μπατζάρια τουρσί από την Γερμανία (θεέ μου, θεέ μου). -Θα σταματήσουμε να εισάγουμε τα δεκάδες είδη ξένων γλυκών και σοκολατοειδών που στέλνουν τα λεφτά μας στο εξωτερικό και την χοληστερίνη στα ύψη.
-Θα σταματήσουμε να εισάγουμε ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια, και πληθώρα από άχρηστα είδη για το σπίτι (μέχρι κόφτης για να κόβεις σε ίσια κομμάτια την μπανάνα υπάρχει!!!).
Ας επιστρέψουμε στην εποχή του 60.
Ας περπατήσουμε και πάλι ήσυχοι στον άδειο δρόμο.
Ας κοιμηθούμε το βράδυ χωρίς να ξυπνάμε από τον κάθε αργόσχολο ηλίθιο που τριγυρνάει με το αμάξι ακούγοντας τουρκογύφτικα καψουρολαϊκά ή χαζά ραπ στην διαπασών.
Ας φάμε λιγότερο και ας χάσουμε το υπέρβαρο λίπος μας.
Ας κάνουμε πάλι γιορτές-ρεφενέ.
Ας ξανακάνουμε αληθινούς φίλους, αντί για τους ηλεκτρονικούς που έχουμε σήμερα.
Ξυπνάτε μαλάκες Έλληνες.
Έχουμε περάσει δια πυρός και σιδήρου.
Έχουμε δώσει τα φώτα του πολιτισμού στον κόσμο.
Έχουμε τσακίσει στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο την ιταλική και γερμανική υπερδύναμη.
Και έχουμε καταντήσει σήμερα να ζητιανεύουμε από τους κωλο-ευρωπαίους και να τους παρακαλάμε να μας πηδάνε ώστε να έχουμε βίντεο και κινητά.
Και από πάνω καθόμαστε και μας βρίζουν, αφού δεν έχουμε πλέον ΚΑΘΟΛΟΥ αξιοπρέπεια.”
-Χάρρυ Κλυνν

Η μη ξεφτύλα ποια θα ήταν ρε πασοκάκι να πούμε ναι στο μνημόνιο Τσίπρα που λένε τα στελέχη σας; Ψηφίστε όχι για να πείσουμε τους Ευρωπαίους να δεχτούν την 8 δισ φορομπηχτική μας πρόταση; Έχεις και το θράσσος να πιάνεις στο στόμα σου και τον κομμουνισμό πρόβατο. Χρυσή αυγή ανελ σύριζα όλοι οι εθνικοπατριωτικοί στην ίδια γραμμή ναι στο ευρώ "ηρωική" διαπραγμάτευση με τους εταίρους μας. Οι κομμουνιστές θα επιβεβαιωθούν για ακόμα μια φορά. Ελπίζουμε μόνο ο λαός να το καταλάβει έγκαιρα αυτή τη φορά και να συνταχθεί με την επαναστατική γραμμή της μετωπικής σύγκρουσης με το κεφάλαιο.


Πρόταση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΚΚΕ για το περιεχόμενο του δημοψηφίσματος
27/06/15
Η κυβέρνηση προτείνει τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος με το ερώτημα αν ο λαός εγκρίνει ή απορρίπτει την πρόταση για συμφωνία των ΕΕ-ΔΝΤ-ΕΚΤ.

Η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΚΚΕ θεωρεί ότι τα ζητήματα που πρέπει να τεθούν στην κρίση του ελληνικού λαού είναι τα παρακάτω:

1. ΟΧΙ στις προτάσεις για συμφωνία των ΕΕ-ΔΝΤ-ΕΚΤ αλλά και της Ελληνικής Κυβέρνησης

2. Αποδέσμευση από την ΕΕ - Κατάργηση των μνημονίων και όλων των αντιλαϊκών εφαρμοστικών τους νόμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
2. Αποδέσμευση από την ΕΕ - Κατάργηση των μνημονίων και όλων των αντιλαϊκών εφαρμοστικών τους νόμων
Είναι γνωστό ότι το ΚΚΕ είναι κατά της ΕΕ, αλλά τι όφελος θα είχε η Ελλάδα με την αποδέσμευση απο την ΕΕ ; Άλλο πράγμα η ευρωζώνη κι άλλο η ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Οι Συριζαίοι είναι με γραμμή Βαρουφάκη που λέει αν βελτιώσουν την πρόταση οι Ευρωπαίοι θα πουν στον κόσμο να ψηφίσει ναι. Τέτοιοι πασοκοι είστε.

https://www.sport-fm.gr/article/baro...-poume-stous-polites-na-psifisoun-nai/3094581

Είναι γνωστό ότι το ΚΚΕ είναι κατά της ΕΕ, αλλά τι όφελος θα είχε η Ελλάδα με την αποδέσμευση απο την ΕΕ ; Άλλο πράγμα η ευρωζώνη κι άλλο η ΕΕ.

Η ΕΕ είναι γνωστό ότι έχει αντικομμουνιστική-ιμπεριαλιστική γραμμή που εξισώνει κομμουνισμό με ναζισμό. Για να οργανώσεις την λαική οικονομία και τις κομμουνιστικές δομές στην παραγωγή είναι απαραίτητο να αποδεσμευτείς απο την ΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς η χώρα μας δεν μπορεί να σταθεί μόνη της στα πόδια της... όσο και να θέλουμε να λέμε για την τεράστια πορεία της χώρας μας στην ιστορία τα πράγματα έχουν αλλάξει... είμαστε μια μικρή Ελλαδίτσα για την οποία δεν νοιάζεται και πολύ κανένας...από τότε που ιδρύθηκε το σύγχρονο κράτος μας η Ελλάδα ήταν πάντα κάτω από την ομπρέλα κάποιας άλλης δύναμης... είτε αυτή ήταν η Αντάντ είτε ήταν οι βασιλείς της Ευρώπης είτε η Ε.Ε. Δεν έχουμε τα προσόντα να επιβιώσουμε μόνοι μας... δεν έχουμε βιομηχανία δεν έχουμε έσοδα από πουθενά..! Θέλουμε προστασια από κάποιον..! Και το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό... είναι και κοινωνικό και θέμα ασφαλείας... η Ε.Ε. μας εξασφαλίζει την ασφάλεια από πιθανές πολεμικές επιχειρήσεις εναντίον της χώρας μας... Ποιος τολμάει να πειράξει μια χώρα που είναι μέλος μιας τέτοιας υπεροικογενειας Η οποία θα την στηρίξει.. ενώ μια χώρα 10 εκατομμυρίων ατόμων δεν μπορεί να κάνει τιποτα απέναντι σε μια εχθρική Τουρκία με εξαπλασιο πληθυσμο Και οπλα... απέναντι στο θρησκευτικό πόλεμο που έχει ξεσπάσει...αν φυγουμε θα είμαστε απολύτως μόνοι μας Και θα συνεχίσουμε να χρωστάμε αλλά να μην έχουμε έσοδα για να πληρωσουμε... τα χρέη δεν διαγράφονται!!! Επίσης μην ξεχνάτε ότι το χρέος μας είναι πολύ περισσότερο από ότι ολόκληρο το ΑΕΠ της χώρας... χρωστάμε στους γερμανούς και προκειμένου να επιβιώσουμε πρέπει να κάνουμε μοκο..! Το ξέρω ότι θα πέσετε να με φάτε αλλά πρέπει να είμαστε και λίγο ρεαλιστές... τα πτυχία σας πλέον δεν θα έχουν καμία αξία και όσοι δεν έχουμε ακόμα τελειώσει δεν ξέρουμε καν αν θα μπορούμε να πάρουμε πτυχίο καθώς όλα τα συστήματα του κράτους θα υπολειτουργούν και δεν θα μπορούν να μας παρέχουν καμία υπηρεσία... είναι πολύ κρίσιμα τα πράγματα παιδιά... θέλει πολύ σκέψη Η απόφαση... μην είστε τόσο απόλυτοι και μην ζείτε με βαση ουτοπικά σχέδια...

Λέω κι εγώ,δεν μπορεί να είμαι ο μόνος που τα σκέφτεται αυτά!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 11403004_685909121515153_7453127866889637490_n.jpg
    11403004_685909121515153_7453127866889637490_n.jpg
    163.1 KB · Εμφανίσεις: 101
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top