[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Όλοι στις κάλπες με το επαναστατικό ψηφοδέλτιο του ΚΚΕ! Παφίλης-Κουτσούμπας ξεμπροστιασαν χθες τους ευρωλάγνους Συριζαίους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • dimo.jpg
    dimo.jpg
    52.7 KB · Εμφανίσεις: 133

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι είπαν κι από ένα ποιηματάκι μαζί με το όχι μη και δε τους πάρει με τις ντομάτες ο κόσμος. Αν κατέβαζε ο ΣΥΡΙΖΑ δημοψήφισμα για εκτός ευρώ, θα έλεγε το ΚΚΕ δε το ψηφίζω γιατί δε λέει κι εκτός ΕΕ. Αν έλεγε κι εκτός ΕΕ θα έλεγε εγώ θέλω κι εκτός ΝΑΤΟ. Πάντα μετράνε την κατάλληλη στιγμή. Υπέρ ποιου όμως; Μια φορά προδότες, για πάντα προδότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Πάντως θα γίνει μάχη στην εσωκομματική πάλη. Τα περισσότερα μέλη και ψηφοφόροι θα πάνε με το οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Καλά, πλάκα κάνουμε μεταξύ μας; :P Μίλησέ μας για το success story, αλλά όχι ακόμα, αμέσως μετά τις διαφημίσεις του Mega mou.
https://www.bbc.com/news/world-europe-33303105
Καλή βδομάδα,θα έχει δροσιά τουλάχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.bbc.com/news/world-europe-33303105
Καλή βδομάδα,θα έχει δροσιά τουλάχιστον

Οι καλές εβδομάδες κρατάνε 5 χρόνια :/:
(αύξηση συσσιτίων, αστέγων, φτώχειας, αυτοκτονιών, ανεργίας... αλλά όχι, αυτά θεωρούνται λαϊκισμός, γιατί υποτίθεται ότι είναι μακριά από εμάς, κι όμως, είναι τόσο κοντά σε όλους μας - έστω εκτός από την οικονομική ελίτ)

Πάντως εκεί που έκανα κριτική ήταν στο ότι αυτή η κυβέρνηση δεν παρέλαβε ένα κράτος που όλα δούλευαν ρολόι και τα κατέστρεψε. Όμως κανένα σχόλιο σε αυτό, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Οι καλές εβδομάδες κρατάνε 5 χρόνια :/:
(αύξηση συσσιτίων, αστέγων, φτώχειας, αυτοκτονιών, ανεργίας... αλλά όχι, αυτά θεωρούνται λαϊκισμός, γιατί υποτίθεται ότι είναι μακριά από εμάς, κι όμως, είναι τόσο κοντά σε όλους μας - έστω εκτός από την οικονομική ελίτ)

Πάντως εκεί που έκανα κριτική ήταν στο ότι αυτή η κυβέρνηση δεν παρέλαβε ένα κράτος που όλα δούλευαν ρολόι και τα κατέστρεψε. Όμως κανένα σχόλιο σε αυτό, έτσι;

Ο ΣΥΡΙΖΑ υποσχεθηκε οτι στις 26 του Γεναρη, θα βαραει τους ζουρναδες και θα χορευει η Ευρωπη. Οτι θα καταθεσει προταση στη Μερκελ που δε θα μπορει να αρνηθει. Οτι συμφωνα με το πληρως κοστολογημενο προγραμμα της Θεσσαλονικης, θα αυξησει μισθους, συνταξεις, κατωτατο μισθο, θα επαναφερει 13ο μισθο και πολλα αλλα οπως οτι θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ. Χαρακτηριστικα ειχε πει να μη πληρωσουμε καν τη τελευταια δοση του ΕΝΦΙΑ του 14 γιατι τον καταργει μολις βγει πρωθυπουργος. Η ιδια η ελληνικη κυβερνηση στην προταση της προτεινει την παραταση του ΕΝΦΙΑ και το '15 και το '16.
Πολλοι μεγαλα λογια,πολλες υποσχεσεις...
Μην βιαστεις να χρησιμοποιησεις το επιχειρημα "γιατι να μην αποφασισει ο λαος" Ο λας αποφασισε, 25 Γεναρη.Ψηφισε μια κυβερνηση που θα απαλλασε τον ελληνικο λαο απο τη λιτοτητα αλλα ταυτοχρονα θα τον κρατουσε στην Ευρωζωνη.Δεν βλεπω τα πραγματα να ειναι εστω και στο πραμικρο με αυτο που ολοι περιμεναν.Ο λαος ναι να ψηφισει και ας ψηφισει ο καθενας μας οτι θεωρει σωστο.Θεωρω γελοιο ομως η μαλλον γελοιο μεχρι αηδιας να γυρνατε και να υποστηριζετε μια κυβερνηση που απευθυνετε με αυτο τον τροπο.Υποστηριζετε τα ατομα που γυρνανε και σας λενε"Αμα θελετε ναι λουστειτε τα" ενω πριν απο 4 μηνες ανακοίνωναν πως τετοια σεναρια ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας.
Όσο για την φτωχια που αναφερθήκες υπάρχει δεν μπορώ να το αρνηθώ στο Κέντρο της Αθήνας που κυκλοφορώ το βλέπω και πραγματικά έχεις δίκιο.
Αποψη μου παντα,και ζητω συγγνωμη ως καινουργιο μελος δεν διαβασα προηγουμενες σελιδες απλα ποσταρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ υποσχεθηκε οτι στις 26 του Γεναρη, θα βαραει τους ζουρναδες και θα χορευει η Ευρωπη. Οτι θα καταθεσει προταση στη Μερκελ που δε θα μπορει να αρνηθει. Οτι συμφωνα με το πληρως κοστολογημενο προγραμμα της Θεσσαλονικης, θα αυξησει μισθους, συνταξεις, κατωτατο μισθο, θα επαναφερει 13ο μισθο και πολλα αλλα οπως οτι θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ. Χαρακτηριστικα ειχε πει να μη πληρωσουμε καν τη τελευταια δοση του ΕΝΦΙΑ του 14 γιατι τον καταργει μολις βγει πρωθυπουργος. Η ιδια η ελληνικη κυβερνηση στην προταση της προτεινει την παραταση του ΕΝΦΙΑ και το '15 και το '16.
Πολλοι μεγαλα λογια,πολλες υποσχεσεις...
Μην βιαστεις να χρησιμοποιησεις το επιχειρημα "γιατι να μην αποφασισει ο λαος" Ο λας αποφασισε, 25 Γεναρη.Ψηφισε μια κυβερνηση που θα απαλλασε τον ελληνικο λαο απο τη λιτοτητα αλλα ταυτοχρονα θα τον κρατουσε στην Ευρωζωνη.Δεν βλεπω τα πραγματα να ειναι εστω και στο πραμικρο με αυτο που ολοι περιμεναν.Ο λαος ναι να ψηφισει και ας ψηφισει ο καθενας μας οτι θεωρει σωστο.Θεωρω γελοιο ομως η μαλλον γελοιο μεχρι αηδιας να γυρνατε και να υποστηριζετε μια κυβερνηση που απευθυνετε με αυτο τον τροπο.Υποστηριζετε τα ατομα που γυρνανε και σας λενε"Αμα θελετε ναι λουστειτε τα" ενω πριν απο 4 μηνες ανακοίνωναν πως τετοια σεναρια ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας.
Όσο για την φτωχια που αναφερθήκες υπάρχει δεν μπορώ να το αρνηθώ στο Κέντρο της Αθήνας που κυκλοφορώ το βλέπω και πραγματικά έχεις δίκιο.
Αποψη μου παντα,και ζητω συγγνωμη ως καινουργιο μελος δεν διαβασα προηγουμενες σελιδες απλα ποσταρα.

Κατά τη γνώμη μου, έχουν φύγει εκτός προγράμματος, ναι, αλλά όχι ηθελημένα. Ίσως υπολόγιζαν ότι θα έβρισκαν πιο διαλλακτικούς συνομιλητές, ίσως πίστευαν ότι όντας νέοι και αδιάφθοροι δε θα είχαν τόσο το θέμα της εμπιστοσύνης, όπως είχαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις, ίσως, ίσως... Ήθελαν όμως να κυβερνήσουν. Οι προηγούμενες κυβερνήσεις ήταν απαράδεκτες, συμπεριφέρονταν λες και δεν ευθύνονται καθόλου για την κατάσταση της χώρας, πάνω από όλα ήταν προκλητικές, κορόιδευαν τη νοημοσύνη μας. Είναι αδύνατον να δεχτεί η οικονομία μας άλλα μέτρα χωρίς ελάφρυνση του χρέους. Έγινε κούρεμα πριν μερικά χρόνια και τώρα το χρέος έγινε ακόμα μεγαλύτερο από τότε! Αυτό δε δείχνει αποτυχία της προηγούμενης πολιτικής;

Όλοι προεκλογικά τάζουν λαγούς με πετραχήλια, έτσι είναι η πολιτική. Ο κόσμος το θέλει το παραμύθι του. Για τον ΕΝΦΙΑ, νομίζω έλεγε αντικατάστασή του από φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας, κάτι που με βρίσκει σύμφωνη. Εκείνο που διαφέρει είναι η προσέγγιση: η σημερινή κυβέρνηση υποστηρίζει ότι πρέπει να ελαφρυνθούν από τα βάρη τα μεσαία και μικρά κοινωνικά στρώματα και να υπάρχει μια επιβάρυνση στα υψηλά εισοδήματα. Η προηγούμενη πάλι... κυκλοφορούσε με πανάκριβα αυτοκίνητα, με τα δικά μας τα χρήματα. Εάν αυτό δεν είναι αισχρό και προκλητικό, τότε τι είναι;

Νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν απηυδήσει από τα παλιά πρόσωπα στην πολιτική και λένε ας βγει οποιοσδήποτε άλλος και όχι οι παλιοί, γιατί έδειξαν ποιοι είναι και τι μπορούν να κάνουν. Τι να πω, δε θα τους κατηγορήσω...

Πάντα είμαι υπέρ ενός οποιουδήποτε δημοψηφίσματος, καθώς είναι ένα στοιχείο άμεσης δημοκρατίας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι δανειστές δεν αναγνωρίζουν στον Τσίπρα ότι εκπροσωπεί τη χώρα του ή ότι έχει εκλεχθεί με ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά συνεχίζουν να προτείνουν μέτρα σαν τα προηγούμενα. Τι να κάνει; Να πει ναι; Να πει όχι, χωρίς να είναι σίγουρος ότι έχει τη στήριξη του κόσμου σε κάθε περίπτωση; Το δημοψήφισμα ήταν το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει. Όλα βρίσκονται στο στρατόπεδο της ΕΕ: προφανώς, το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος θα είναι όχι. Από εκεί και πέρα θα φανεί πόσο δημοκρατική και αλληλέγγυα είναι. Μέχρι τώρα, σκορπούσε το μίσος μεταξύ των λαών, μίσος του μέσου Γερμανού, Σλοβάκου, Φινλανδού στον άπληστο Έλληνα, που πια δεν έχει δουλειά και κοιμάται στα παγκάκια. Αν συνεχιστεί έτσι, σίγουρα θα διαλύσει, εξάλλου η Μεγάλη Βρετανία έτοιμη είναι να φύγει.

(Πού να διαβάσεις τόσες σελίδες; Έχουν συγχωνευτεί άπειρα διαφορετικά θέματα σχετικά με πολιτική, δε θα έβγαζες άκρη :P )

ΥΓ: Καλώς ήρθες στο φόρουμ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Διαφωνώ για λόγους που ανέφερα παραπάνω αλλά συμπληρώνω πως και τα μέτρα-πρόταση που πρότεινε ο Τσιπρας δεν τα λες και διαφορετικά από τα προηγούμενα, μνημόνιο έκανε.
Πέρα από αυτό ελπίζω να διάβασες το άρθρο από το BBC καθώς και την σχετική ανακοίνωση της ECB, αυτές οι ανακοινώσεις δεν μου φαίνονται ευχάριστες. Η βδομάδα μέχρι το δημοψήφισμα,αν τα βγάλουμε πέρα θα ειναι τρομακτικη, αν δεν φοβάσαι και είσαι τοσο αισιοδοξη μπράβο μακάρι να μπορούσα να ήμουν και εγώ
https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2015/html/pr150628.en.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
“ΌXI” και ξανά “ΌXI” και πάλι “OXI”! Του Νίκου Μπογιόπουλου

"Ακόμα κι αν η δημοκρατία τους είναι τόσο δημοκρατική ώστε να θεωρεί… άκυρο ό,τι αρνείται τόσο τη Σκύλλα όσο και τη Χάρυβδη, ακόμα κι αν θεωρούν ότι είναι… άκυρο να διαλέγεις άλλο δρόμο από εκείνον που περνά μέσα από τις Συμπληγάδες, έχει μεγάλη σημασία να καταγραφεί με τρόπο ανόθευτο, πολιτικά έγκυρο και μετρήσιμο στην κάλπη το μόνο ουσιαστικό, ελπιδοφόρο και εξεργετικό «Όχι» που υπάρχει:

«Όχι στην ΕΕ- αποδέσμευση τώρα» από τον «λάκκο των λεόντων»! "


https://www.enikos.gr/mpogiopoulos/326168,OXI-kai-xana-OXI-kai-pali-OXI-.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Όλοι προεκλογικά τάζουν λαγούς με πετραχήλια, έτσι είναι η πολιτική. Ο κόσμος το θέλει το παραμύθι

Τουλάχιστον παραδεχεσαι πως και η τωρινή "αδιαφθορη" κυβέρνηση ακολούθησε την πεπατημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, έχουν φύγει εκτός προγράμματος, ναι, αλλά όχι ηθελημένα. Ίσως υπολόγιζαν ότι θα έβρισκαν πιο διαλλακτικούς συνομιλητές, ίσως πίστευαν ότι όντας νέοι και αδιάφθοροι δε θα είχαν τόσο το θέμα της εμπιστοσύνης, όπως είχαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις, ίσως, ίσως... Ήθελαν όμως να κυβερνήσουν. Οι προηγούμενες κυβερνήσεις ήταν απαράδεκτες, συμπεριφέρονταν λες και δεν ευθύνονται καθόλου για την κατάσταση της χώρας, πάνω από όλα ήταν προκλητικές, κορόιδευαν τη νοημοσύνη μας. Είναι αδύνατον να δεχτεί η οικονομία μας άλλα μέτρα χωρίς ελάφρυνση του χρέους. Έγινε κούρεμα πριν μερικά χρόνια και τώρα το χρέος έγινε ακόμα μεγαλύτερο από τότε! Αυτό δε δείχνει αποτυχία της προηγούμενης πολιτικής;

Δεν δέχομαι αυτή τη λογική. Οι άνθρωποι κοινοβουλευτικά "συγκυβερνούσαν" ως αντιπολίτευση. Ήξεραν το χάος της χώρας, όπως και το Πασοκ πριν τις εκλογές του 2009, όταν έκανε φτηνή αντιπολίτευση στη ΝΔ με το σλόγκαν: «λεφτά υπάρχουν». Κάτι φαίνεται ότι δεν πάει καλά από άποψη στοιχειώδους λογικής. Ειδικοί ψυχίατροι θα μπορούσαν να εξετάσουν. Ή μας δουλεύουν όλοι τους ή οι άνθρωποι είναι εγκληματικά επικίνδυνοι. Δεν γίνεται να πιστεύουν αυτά που λένε. Δεν γίνεται να μην γνώριζαν την δημόσια ζωή, όταν στην πλειοψηφία τους οι δημόσιοι υπάλληλοι ήταν πελάτες στο κόμμα τους. Όμως, υπάρχει μια λέξη που λέγεται: ξεβόλεμα από το βόλεμα. Το ξεβόλεμα σημαίνει ανάληψη ευθυνών αλλά σε ιδεολάγνους "επαναστάτες" με δεξιά γούστα, είναι σπάνια λέξη η ευθύνη.

Άγνοια και πολιτική δεν πάνε μαζί. Όποιος δεν γνωρίζει, παραιτείται. Τόσο απλό. :)
(δύσκολο αν παίρνεις όμως μισθό βουλευτή)

Θα συνεχίσω παρακάτω.

Όλοι προεκλογικά τάζουν λαγούς με πετραχήλια, έτσι είναι η πολιτική. Ο κόσμος το θέλει το παραμύθι του. Για τον ΕΝΦΙΑ, νομίζω έλεγε αντικατάστασή του από φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας, κάτι που με βρίσκει σύμφωνη. Εκείνο που διαφέρει είναι η προσέγγιση: η σημερινή κυβέρνηση υποστηρίζει ότι πρέπει να ελαφρυνθούν από τα βάρη τα μεσαία και μικρά κοινωνικά στρώματα και να υπάρχει μια επιβάρυνση στα υψηλά εισοδήματα. Η προηγούμενη πάλι... κυκλοφορούσε με πανάκριβα αυτοκίνητα, με τα δικά μας τα χρήματα. Εάν αυτό δεν είναι αισχρό και προκλητικό, τότε τι είναι;

Το κόστος του παραμυθιού ποιος το πληρώνει; :hmm: Άρα συμφωνείς ότι ο κόσμος έχει νοημοσύνη νηπίου; Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Προσπάθησε να είσαι αμερόληπτη πέρα από "ιδεολογικές" συμπάθειες που έχεις. Το καράβι βουλιάζει και βαρκούλες αρμενίζουν. Οι προηγούμενες κυβερνήσεις έκαναν τον κύκλο τους. Σημασία έχει το σήμερα, το αύριο πρωί. Οι επόμενοι μήνες. Ο καθένας κρίνεται από την Ιστορία. Μήπως να αναστήσουμε την Ανδρέα Παπανδρέου να ζητήσουμε ευθύνες; Οι τωρινοί πολιτικοί πιστεύεις ότι ζουν λιτά; Ζεις μαζί τους μήπως; Βλέπω ξέρεις πολλά και είσαι σίγουρη. Ξέρεις, επειδή είμαι πιο μεγάλος ηλικιακά από σένα, έχω φάει στη μάπα αρκετές κυβερνήσεις και πολιτικάντηδες που αντιμετωπίζουν τη χώρα ως αναγκαίο κακό.

Προσωπικά δεν έχω πειράξει στη ζωή μου ούτε κουνούπι. Γιατί να καθοριστεί η ζωή μου, ως αποτέλεσμα της διαφθοράς τόσων χρόνων; Βέβαια και η παρούσα κυβέρνηση δεν έδειξε αποφασιστικότητα να πάρει τομές στη διαπλοκή του χθες. Μάλιστα, ή συγκυβερνάει ή κάνει τα στραβά μάτια. Άλλα ως αντιπολίτευση έλεγαν και άλλα λένε τώρα.

Θα μπορούσα ως ιδεολάγνος, να αρνηθώ να πληρώσω στο κράτος εισφορές ως σύμμαχος της ιδεολογίας «Δεν Πληρώνω» της Νάντιας Βαλαβάνη. Μόνο που η εν λόγω κυρία, δεν έχει την ίδια άποψη τώρα. Καθημερινά η δικαιοσύνη, ρουφάει το αίμα του κόσμου με παράβολα, πλειστηριασμούς ακινήτων,...κλπ. Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο η δικαιοσύνη λειτουργεί ως η "άτυπη" εφορία μαζί με τα ασφαλιστικά ταμεία... που κατά ένα περίεργο λόγο είναι χρεωκοπημένα. Να έλεγα ότι οι παροχές υγείας είναι τόσο καλές, να πω εντάξει για το υπέρογκο ποσό που καλείται να πληρώσει ένας μικρομεσαίος ελεύθερος επαγγελματίας.

Πάντα είμαι υπέρ ενός οποιουδήποτε δημοψηφίσματος, καθώς είναι ένα στοιχείο άμεσης δημοκρατίας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι δανειστές δεν αναγνωρίζουν στον Τσίπρα ότι εκπροσωπεί τη χώρα του ή ότι έχει εκλεχθεί με ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά συνεχίζουν να προτείνουν μέτρα σαν τα προηγούμενα. Τι να κάνει; Να πει ναι; Να πει όχι, χωρίς να είναι σίγουρος ότι έχει τη στήριξη του κόσμου σε κάθε περίπτωση; Το δημοψήφισμα ήταν το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει. Όλα βρίσκονται στο στρατόπεδο της ΕΕ: προφανώς, το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος θα είναι όχι. Από εκεί και πέρα θα φανεί πόσο δημοκρατική και αλληλέγγυα είναι. Μέχρι τώρα, σκορπούσε το μίσος μεταξύ των λαών, μίσος του μέσου Γερμανού, Σλοβάκου, Φινλανδού στον άπληστο Έλληνα, που πια δεν έχει δουλειά και κοιμάται στα παγκάκια. Αν συνεχιστεί έτσι, σίγουρα θα διαλύσει, εξάλλου η Μεγάλη Βρετανία έτοιμη είναι να φύγει.

Σε περίμενα περισσότερο "καχύποπτη" και πιο διαβασμένη, σχετικά με την πορεία της Μ.Βρετανίας. Η Μ.Βρετανία, όπως μας έχει συνηθίσει, μας "χρησιμοποιεί" για τις δικές της κομπίνες. Όμως στο λογαριασμό και στην δύναμη, άλλο Μ.Βρετανία, άλλο Ελλάδα. Στην τελική, η Μ.Βρετανία είναι και στους G8...με τακτική συμμετοχή σε παγκόσμιες πολιτικές και δημοσιονομικές αποφάσεις. Δυστυχώς, όταν είσαι μέλος σε μια κοινότητα, υπάρχουν και κανόνες ίσης συμμετοχής. Η Ελλάδα, μέσω των κυβερνήσεών της, της κακής οικονομίας της, της κακής εσωτερικής πολιτικής της μη εξυγίανσης, των μη επενδύσεων κλπ, τα δάνεια που έλαβε κατά το (πρόσφατο) παρελθόν δεν τα εξόφλησε. Για ένα περίεργο λόγο, όσο μας δάνειζαν ήταν οι καλοί και όταν μας ζητάνε επιστροφές, πάμε...σε δημοψήφισμα και πολιτικές αστάθειες. Προσωπικά έχω μάθει να είμαι εντάξει στις συναλλαγές μου. Ξέρω ότι η Ελλάδα για επίκτητες εσωτερικές παθογένειες, αντί να τις λύσει μόνη της (αλλά δεν τις λύνει λόγω κομματικού κόστους), τις αναγάγει ως αίτιο αδυναμίας προσαρμογής στα διεθνή δεδομένα. Ο λαός, ως σάκος του μποξ, απλά θα πληρώσει τα "σπασμένα" των βαρβάρων ντόπιων και ξένων. Λυπάμαι την νοητική ραγιαδοποίηση πίσω από το άρμα ξεπουλημένων λαοπλάνων. Για την ενημέρωση, η χώρα μας πέρασε την ίδια φάση πάλι με ντόπια πολιτικά "μαγειρέματα", πριν περίπου 170 χρόνια και ο λαός την πλήρωσε με λιμό και ψυχοσωματική εξαθλίωση. Η κατάσταση αυτή πάλι με το "δάκτυλο" της "καλής" Αγγλίας, οδήγησε στον ατυχή πόλεμο του 1897...έκτοτε άρχισε η αρχή του τέλους της χώρας: υποτέλεια μέσω δανείων επιβίωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ναι είπαν κι από ένα ποιηματάκι μαζί με το όχι μη και δε τους πάρει με τις ντομάτες ο κόσμος. Αν κατέβαζε ο ΣΥΡΙΖΑ δημοψήφισμα για εκτός ευρώ, θα έλεγε το ΚΚΕ δε το ψηφίζω γιατί δε λέει κι εκτός ΕΕ. Αν έλεγε κι εκτός ΕΕ θα έλεγε εγώ θέλω κι εκτός ΝΑΤΟ. Πάντα μετράνε την κατάλληλη στιγμή. Υπέρ ποιου όμως; Μια φορά προδότες, για πάντα προδότες.
Κοινή ανακοίνωση του ΚΚΕ(μ-λ) και του Μ-Λ ΚΚΕ για το δημοψήφισμα

Ο ΛΑΟΣ ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ!
ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ!
Εδώ και πέντε μήνες, η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ προσπαθεί να μας πείσει ότι το μέλλον του λαού και της χώρας βρίσκεται μέσα στις ιμπεριαλιστικές λυκοσυμμαχίες της ΕΕ και του ΝΑΤΟ.
Πριν τις εκλογές της 25ης Γενάρη, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, ο Αλέξης Τσίπρας, επαναλάμβανε το κακόφημο «ανήκομεν εις την Δύσιν», επιβεβαιώνοντας την υποταγή του στα συμφέροντα των ιμπεριαλιστών των ΗΠΑ και της ΕΕ, προκειμένου να πάρει το χρίσμα τους στην πορεία του προς την πρωθυπουργία.
Εδώ και πέντε μήνες, η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ προσπαθεί να μας πείσει ότι η τρόικα ΕΕ-ΕΚΤ-ΔΝΤ (δηλαδή αυτοί που προώθησαν τα αντιδραστικά μνημόνια και τους δεκάδες αντιδραστικούς εφαρμοστικούς νόμους, αυτοί που έσπρωξαν το λαό μας βαθιά στην εξαθλίωση και την ανεργία) αποτελούν «εταίρους» με τους οποίους μπορεί να διαπραγματευτεί για μια «αμοιβαία επωφελή συμφωνία».
Εδώ και πέντε μήνες, η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ προσπαθεί να μας πείσει ότι υπάρχουν και «καλοί» ιμπεριαλιστές, «σύμμαχοι» και «φίλοι» του λαού και της χώρας, οι οποίοι θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν σε αυτήν τη διαπραγμάτευση. Έφτασε μάλιστα στο σημείο να μας παρουσιάζει ως «φιλική» δύναμη τις ΗΠΑ, τους μεγαλύτερους μακελάρηδες των λαών, αυτούς που έχουν μετατρέψει τη χώρα σε ορμητήριο για τις αιματοβαμμένες επεμβάσεις τους. Και τους πρόσφεραν και νέα βάση, στην Κάρπαθο!
Εδώ και πέντε μήνες, η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ συνεχίζει την εφαρμογή του μνημονίου της κυβέρνησης Σαμαρά-Βενιζέλου, ενώ από το Φεβρουάριο έχει υπογράψει συμφωνία με την ΕΕ ότι αναλαμβάνει «την αναπόδραστη δέσμευσή της να τιμήσει τις οικονομικές της υποχρεώσεις προς όλους τους πιστωτές πλήρως και εγκαίρως» και ότι δεν πρόκειται να προβεί σε «μονομερείς αλλαγές» στα μνημόνια.
Όλο αυτό το διάστημα, η κυβέρνηση Τσίπρα – Καμμένου προωθεί θέσεις ανοιχτής υπηρέτησης των συμφερόντων του ιμπεριαλισμού και της μεγαλοαστικής τάξης. Από τις προεκλογικές εξαγγελίες του ΣΥΡΙΖΑ για πρόγραμμα ανακούφισης (Θεσσαλονίκη) και για προώθηση φιλολαϊκών μέτρων, η κυβέρνηση πέρασε στην «αμοιβαία επωφελή» συμφωνία, μετά στον «έντιμο συμβιβασμό» και μετά στον «επώδυνο συμβιβασμό», για να καταλήξει να προτείνει στους ιμπεριαλιστές ένα νέο δικό της μνημόνιο 47 σελίδων το οποίο ενίσχυε με περισσότερα αντιλαϊκά μέτρα. Μεγαλύτερη φορομπηξία, μειώσεις μισθών και συντάξεων μέσα από αυξήσεις εισφορών, ιδιωτικοποιήσεις και ένα σωρό ακόμη αντιλαϊκά-αντεργατικά μέτρα περιλαμβάνονταν στην τελευταία πρόταση που έκανε η ίδια η κυβέρνηση προς τους ιμπεριαλιστές.
Και ξαφνικά, η κυβέρνηση αυτή, πνιγμένη στις αυταπάτες και τα αδιέξοδά της, σηκώνει δήθεν τα λάβαρα της «εθνικής υπερηφάνειας» και καλεί το λαό να αποφασίσει με δημοψήφισμα για το αν θα εγκρίνει την τελική συμφωνία που προτείνουν οι «θεσμοί». Αυτοί που εδώ και μήνες φρόντισαν να κρατήσουν το λαό στο περιθώριο, αυτοί που τον αφόπλισαν πολιτικά και ιδεολογικά, αυτοί που τον γέμιζαν αυταπάτες προσπαθώντας να στήσουν τις πολιτικές τους γέφυρες με το κεφάλαιο, τα ιμπεριαλιστικά κέντρα, την ξένη και ντόπια πλουτοκρατία, καλούν σήμερα το λαό να βγάλει το φίδι από την τρύπα, για δικό τους λογαριασμό βέβαια και όχι για λογαριασμό του λαού.
Από δίπλα και απέναντι, όλο το μέτωπο των αντιδραστικών δυνάμεων, η δεξιά και το μνημονιακό μπλοκ, συνεχίζουν και εντείνουν τους δικούς τους εκβιασμούς προς το λαό, εκμεταλλεύονται το κυβερνητικό αδιέξοδο και συσπειρώνονται προσπαθώντας να ξεπεράσουν τις δικές τους αντιφάσεις και αδυναμίες, να επανακάμψουν και να συγκροτήσουν την επόμενη πρόταση πολιτικής διαχείρισης για το σύστημα. Αυτοί που προώθησαν τη βάρβαρη αντιλαϊκή πολιτική των τελευταίων χρόνων, σήμερα προσπαθούν να εμφανιστούν προς το λαό ως «δικαιωμένες» και «υπεύθυνες», και μάλιστα με τη δήθεν λαϊκή υποστήριξη των στημένων φιλο-ΕΕ συγκεντρώσεων.
• Η επίκληση της λαϊκής ετυμηγορίας είναι κάλπικη, όπως κάλπικη αποδείχτηκε και η δήθεν φιλολαϊκή πολιτική τους. Γιατί Ο ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ στους ιμπεριαλιστές και το κεφάλαιο:
- Μέσα από τους μαζικούς αγώνες του ενάντια στη βάρβαρη πολιτική των μνημονίων, ενάντια στο καθεστώς της εξάρτησης και της υποδούλωσης.
- Μέσα από τις μεγαλειώδεις απεργίες του, τις διαδηλώσεις και τις συγκεντρώσεις του.
- Μέσα από τη σύγκρουσή του με τις δυνάμεις κρατικής καταστολής και το καθεστώς φασιστικοποίησης.
Και είναι η πραγματική και ξεκάθαρη απάντηση! Τόσο ξεκάθαρη που ο ΣΥΡΙΖΑ -τόσο προεκλογικά όσο και συγκυβερνώντας με τους ΑΝΕΛ- ήθελε να την εξουδετερώσει, να την βάλει στην άκρη, για να προωθήσει τα σχέδιά του ως επίδοξος πολιτικός διαχειριστής της ντόπιας άρχουσας τάξης και των ιμπεριαλιστών.
Είναι μια απάντηση που απορρίπτει κατηγορηματικά όχι μόνο την τελευταία πρόταση των ιμπεριαλιστών που στρίμωξε τη συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, αλλά και όλες τις προηγούμενες προτάσεις με τις οποίες ήταν έτοιμη να συμφωνήσει τούτη εδώ η κυβέρνηση. Είναι μια απάντηση αντίθετη και με την πρόσφατη κυβερνητική πρόταση-μνημόνιο των 47 σελίδων, είναι αντίθετη και με τη συμφωνία της 20ης Φλεβάρη.
Γι’ αυτό και ο λαός δεν έχει κανένα λόγο να νομιμοποιήσει τα αδιέξοδα της κυβερνητικής πολιτικής. Γιατί είναι δικά της αδιέξοδα και όχι δικά του.
Αυτό που πρέπει να κάνει ο λαός είναι να συνεχίσει να παλεύει και να διεκδικεί. Να αγωνίζεται για τα δικαιώματά του, να υπερασπίζεται τις κατακτήσεις του. Να οργανώνει την πάλη του ενάντια στους ιμπεριαλιστές και την ντόπια άρχουσα τάξη, ενάντια στην ιμπεριαλιστική εξάρτηση και την καπιταλιστική κυριαρχία, ενάντια στα παλιά και νέα μνημόνια, ενάντια στα παλιά και νέα δεσμά. Για το δικαίωμα όλου του λαού στη δουλειά, την ασφάλιση, την περίθαλψη, την εκπαίδευση. Για το δικαίωμα σε μια ζωή με αξιοπρέπεια, σε μια χώρα χωρίς προστάτες, εκμετάλλευση και καταπίεση.
- ΚΑΤΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΕΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ!
- ΚΑΤΩ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ, ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΗΣΤΕΙΑΣ, ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗΣ!
- ΚΑΤΩ Ο ΕΡΓΑΣΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ!
- ΕΞΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΕΕ ΚΑΙ ΝΑΤΟ!
- ΟΙ ΛΑΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ!
Προδοτες κ αυτοι? Εγγραφη μονο κ μονο για τ μνμ σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε με απασχολεί τι λέει ή τι κάνει ένα κόμμα του 0.13%.

Όσον αφορά το ΚΚΕ, ας κάνει καμιά συγκέντρωση ακόμα στην Ομόνοια να νιώσει λίγο επαναστατικό, όχι απλά δεν καταδέχονται να υπερψηφίσουν μια ενέργεια που ακόμη κι αν δεν ταυτίζεται με τα δικά τους πιστεύω, είναι στη σωστή κατεύθυνση, δεν αναγνωρίζουν ούτε ψύγμα προόδου, έστω και σε σχέση με 1 χρόνο πριν. Θες να σε πάρει ο κόσμος στα σοβαρά, αλλά εξακολουθείς ως κόμμα να βρίσκεσαι εκτός τόπου και χρόνου.

Το πρόγραμμα που είχε προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πέρασε όχι γιατί δεν ήταν στα πλαίσια της δημοσιονομικής πειθαρχίας, αλλά γιατί τα όποια περεταίρω έσοδα, προέρχονταν από φορολογία των πλουσίων και των επιχειρήσεων. Θα μπορούσε κάποιος να επιχειρηματολογήσει πως το κανένα πακέτο μέτρων είναι επίσης καλύτερο από το ήπιο πακέτο μέτρων, αλλά ας έχει ο καθένας στο μυαλό του πως στη φάση που βρισκόμαστε κάθε επιλογή θα έχει και συνέπειες, όπως θα είχε και μια έξοδος από ΕΕ και ευρώ, κάτι που κάποιοι παραλείπουν εντέχνως να αναφέρουν.

Πάντως όποιος έκατσε και διάβασε τι περιελάμβανε η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ θα ξέρει πως απέχει τρομερά από το χαρακτηρισμό, μνημόνιο, τουλάχιστον όπως ήταν συνυφασμένο μέχρι και 6 μήνες πριν.

Ας περάσει το "Ναι", να πέσει η κυβέρνηση και να σχηματιστεί εθνικής ενότητας υπό ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-Ποτάμι, που θα συνεχίσει τη δουλειά από εκεί που έμεινε το Γενάρη. Μην ακούσω μετά κανέναν καθαρόαιμο κομμουνιστή να λέει πως δεν ήξερε. Πέρα δηλαδή από το σλόγκαν της πολιτικής καθαρότητας: "εμείς τα λέμε, αν δε μας δίνει σημασία κανείς, δικό τους πρόβλημα". γελάνε και οι πέτρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Θα επρεπε να σε νοιαζει ωστοσο το αν αυτο που λεει το κομμα του 0,13% ειναι σωστο η οχι. Γιατι αν ειναι σωστο η λαθος δεν το καθοριζει το εκλογικο ποσοστο του.

Αυτο που εγω βλεπω ως απλος πολιτης ειναι τον συριζα να ειναι εκτος τοπου και χρονου. Ολακερη η αριστερα του ελεγε δεν μπορεις να κανεις τπτ εντος εε και αυτος επιμενει. Μεχρι κ δικοι του του λενε εβγα εξω κ αυτος τπτ. Για να μη σχολιασω την πρωτη φορα αριστερα με καλεσμα για βαση του νατο σε καρπαθο...

Αφησε τα αυτα τα σαπια φιλε μ. Τοσες φοροεραφρλυνεις σε επιχειρησεις και ο συριζα εκανε μοκο στο μνημονιο που προτεινε. Τα μετρα 8 δις τι ήταν; Κηνυγημα πεταλουδων στους αγρους; Διαβασα τις προτασεις της κυβερνησης και της τροικα και ειναι παρτη μια χτυπα στην αλλη. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Πραγματικά όμως. Και δν ξερω για σενα αλλα εμενα δε με νοιαζει αν θα μου πινει το αιμα αριστερη η δεξια κυβερνηση. Θα επρεπε να σταματησει η κοροιδια οχι τωρα αλλα χτες. Γιατι οταν μιλας για προδοσια να εχεις και ανοιχτα τα ματια για το τι κωλοτουμπα εχει κανει και αυτη η κυβερνηση και τι προδοσια αποτελει για την αριστερα που υποτιθεται υπηρετει. Ο λακκος των λεοντων της ΕΔΑ εγινε ξαφνικα το κοινι ευρωπαικο μας σπιτι. Ντροπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αυτή η κυβέρνηση τελικά ξεπέρασε κάθε όριο ανευθυνότητας. 5 μήνες το μόνο που βλέπαμε ήταν τα επικοινωνιακά παιχνίδια και το ειρωνικό χαμόγελο του βαρουφάκη και ακούγαμε τις λέξεις αξιοπρέπεια και περηφάνεια. Το τελικό αποτέλεσμα είναι να κλείσουν οι τράπεζες για μια εβδομάδα και μέσα σε αυτές τις συνθήκες να κληθούμε να αποφασίσουμε για ένα κρίσιμο θέμα, παρά τις διαβεβαιώσεις τους το Σάββατο πως οι τράπεζες θα λειτουργήσουν κανονικά. Λένε πως οι καταθέσεις και οι μισθοί είναι διασφαλισμένοι. Ποιος τους εμπιστεύεται πλέον; Πόσες φορές άλλα λένε και άλλα γίνονται; Το μόνο που θα κερδίσουμε με αυτό το δημοψήφισμα θα είναι ο διχασμός: Με κλειστές τράπεζες όσοι έχουν έστω και λίγες καταθέσεις (σε ελληνικές τράπεζες και όχι σε ξένες) και κουτσά στραβά τα βγάζουν πέρα, θα αναγκαστούν να ψηφίσουν ΝΑΙ, και οι άνεργοι και όσοι συνάνθρωποί μας ζούνε κάτω από το όριο της φτώχιας θα ψηφίσουν ΟΧΙ κατηγορώντας τους υπόλοιπους για προδότες. Δεν το καταλαβαίνουν; Τι να πω, είμαι τελείως απογοητευμένος. Αν αυτό είναι αξιοπρέπεια, μάλλον έκανα λάθος τόσα χρόνια για το τι σημαίνει αυτή η λέξη. Αλλά όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα, αρχίζει η επίκληση στις λέξεις πατρίδα, περηφάνεια και αξιοπρέπεια και ρίχνουν πάντα τις ευθύνες στους άλλος: η ΕΚΤ τους εκβιάζει παρά το γεγονός πως δεν την είχαν ενημερώσει, 18 χώρες της ευρωζώνης τους εκβιάζουν, πάντα οι άλλοι φταίνε. Το ότι μπορεί να φέρνουν και οι ίδιο ευθύνη, δεν τους έχει προβληματίσει; Και το αποκορύφωμα, όποιο και να είναι το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος, ο λαός θα φταίει για τις επιπτώσεις, αφού το αποφάσισε. Προσωπικά, έχω χάσει οποιαδήποτε εμπιστοσύνη προς την κυβέρνηση. Δεν πιστεύω πια τίποτα από ό,τι λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θα επρεπε να σε νοιαζει ωστοσο το αν αυτο που λεει το κομμα του 0,13% ειναι σωστο η οχι. Γιατι αν ειναι σωστο η λαθος δεν το καθοριζει το εκλογικο ποσοστο του.
Με νοιάζει όσο θα με ένοιαζε και για οποιονδήποτε άλλον. Τέλος πάντων δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κόμμα για αυτό και δεν έχω άποψη. Το κείμενο που παρέθεσες ωστόσο κινείται στο ίδιο μήκος κύματος με ΚΚΕ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ, χωρίς να λέω πως είναι τα ίδια.

Αυτο που εγω βλεπω ως απλος πολιτης ειναι τον συριζα να ειναι εκτος τοπου και χρονου. Ολακερη η αριστερα του ελεγε δεν μπορεις να κανεις τπτ εντος εε και αυτος επιμενει. Μεχρι κ δικοι του του λενε εβγα εξω κ αυτος τπτ. Για να μη σχολιασω την πρωτη φορα αριστερα με καλεσμα για βαση του νατο σε καρπαθο...

Αφησε τα αυτα τα σαπια φιλε μ. Τοσες φοροεραφρλυνεις σε επιχειρησεις και ο συριζα εκανε μοκο στο μνημονιο που προτεινε. Τα μετρα 8 δις τι ήταν; Κηνυγημα πεταλουδων στους αγρους; Διαβασα τις προτασεις της κυβερνησης και της τροικα και ειναι παρτη μια χτυπα στην αλλη. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Πραγματικά όμως. Και δν ξερω για σενα αλλα εμενα δε με νοιαζει αν θα μου πινει το αιμα αριστερη η δεξια κυβερνηση. Θα επρεπε να σταματησει η κοροιδια οχι τωρα αλλα χτες. Γιατι οταν μιλας για προδοσια να εχεις και ανοιχτα τα ματια για το τι κωλοτουμπα εχει κανει και αυτη η κυβερνηση και τι προδοσια αποτελει για την αριστερα που υποτιθεται υπηρετει. Ο λακκος των λεοντων της ΕΔΑ εγινε ξαφνικα το κοινι ευρωπαικο μας σπιτι. Ντροπη.
Καταρχήν αυτή ήταν η πρόταση, για να ξέρουμε για τι μιλάμε:
https://tvxs.gr/news/ellada/ayti-einai-i-elliniki-protasi-stoys-thesmoys

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, αριστερά δε σημαίνει μόνο μαρξισμός. Σημαίνει θεμελιωδώς ισοκατανομή της εξουσίας και του πλούτου. Κάτι πολύ γενικότερο που καλύπτει πολλές και διαφορετικές αντιλήψεις σχετικά με τη θέση της Ελλάδας. Κάτι που δυστυχώς πολλοί δε λένε να χωνέψουν και διεκδικούν πρωτοκαθεδρίες.

Από τη στιγμή που κάποιος λοιπόν μέσα σε αυτά τα πλαίσια επιλέγει το δρόμο της Ευρώπης, θα πρέπει να παίξει με κάποιους κανόνες. Αυτό δε συνεπάγεται τυφλή υπακοή, το διαπιστώσαμε χθες. Αλλά πρέπει να υπάρχει ένας αμοιβαίος σεβασμός σε κάποια πράγματα. Και αυτό στην προκειμένη περιλαμβάνει ισοσκελισμένο προϋπολογισμό και σταθερή οικονομία.

Μπορώ να καταλάβω την καψούρα του οποιουδήποτε σχετικά με την αποδέσμευση από ΕΕ και ΝΑΤΟ, αλλά καλό είναι να συνειδητοποιούμε και κάποια πράγματα μερικές φορές. όπως το ότι δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτή τη χώρα, και δεν γίνονται τα πράγματα μόνο με το δικό μας τρόπο. Από τη στιγμή που η συντριπτική πλειονότητα της χώρας αυτή τη στιγμή είναι υπέρ του δρόμου της Ευρώπης και του ευρώ, ένα δημοψήφισμα μέσα σε ΑΥΤΑ τα πλαίσια, κάθε άλλο παρά αδικαιολόγητο είναι.
Σχετικά με το ΝΑΤΟ που ανέφερες, ο ίδιος ο Τσίπρας έχει δηλώσει πως είναι κατά της ύπαρξής του. Αλλά αυτό δε σημαίνει πως αν αύριο αποχωρούσαμε τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για την Ελλάδα. Και η διπλωματία καλό είναι να λαμβάνεται υπόψη πού και πού.

Προδοσία στις ιδέες μιας παράταξης δεν διακρίνεται μόνο από το τι λες, αλλά και πολύ περισσότεορ από το τι κάνεις. Αυτή η βδομάδα πρόκειται να κρίνει πολλές και σημαντικές εξελίξεις, και ό,τι και να λέει ή δηλώνει ο καθένας, πρόκειται να βρεθεί προ των ευθυνών του. Και η Βάρκιζα με καλές προθέσεις έγινε κάποτε, αλλά το αποτέλεσμα έδειξε άλλα. Από την ιστορία θα πρέπει να διδασκόμαστε πότε είναι θεμιτό να ενεργούμε ανοιχτόμυαλα, πότε όχι, πότε να συμβιβαζόμαστε, και πότε να ετοιμαζόμαστε για ρήξη. Κόμματα όπως το ΚΚΕ δεν έχουν μάθει τίποτα σχετικά με αυτό. Όλο το χρόνο τσαμπουκά και αγώνα, αλλά όταν οι συνθήκες το επιβάλλουν, κλείνουμε τα αυτιά μας και βάζουμε πλάτη σε αυτούς που δεν πρέπει, πάντα με γνήσιες κομμουνιστικές προθέσεις ωστόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
[...] αριστερά δε σημαίνει μόνο μαρξισμός [...]
Καταρχάς, οταν μιλω για προταση δεν μιλω καν για τα ειδησεογραφικα κειμενα οπως αυτο το λειψο που παρεθεσες. Εχω διαβασει τις επισημες θεσεις. Εσυ;

Αριστερα δε σημαινει μονο μαρξισμος αλλα να μη συγχεουμε την κεντροαριστερα με την αριστερα. Γιατι στην ελλαδα νομιζουν μερικοι πως η θεση ενος αστικου κομματος εχει παγια θεση. Το πασοκ ειναι πλεον κεντροαριστερο πχ; Η νδ ειναι απλα κεντροδεξια τωρα πια; Αυτα αλλαζουν. Ο συριζα ηταν οπως λες μη μαρξιστικο αριστερο κομμα μεχρι περιπου το '11. Σημερα με τη μαζικη εισροη στελεχων του πασοκ σε αυτο και με την πληρη αλλαγη την κοινωνικης βασης του, εχει αλλαξει και αυτος. Τωρα ειναι ενα κλασσικο κεντροασριστερο κομμα με ολη τη σημασια της λεξης.

Οχι ευρωπη φιλος. ΕΕ. τι ειναι και γιατι τα απανταχου αριστερα κομματα ειναι εναντιιον της; Μηπως δεν ειναι μια οικονομικη-αστυνομικη-νομοθετικη-κλπ συμμαχια τμηματων του ευρωπαικου κεφαλαιου; Η μηπως δεν πρεπει να ακουγονται τετοια πραγματα σε μη μαρξιστικα αριστερα κομματα;
Οταν η εε επομενως πτωνευσε την Κυπρο επειδη δεν σεβαστηκε τους κανονες της ελευθερης αγορας και κρατικοποιησε την λαικη τραπεζα ειχε δικαιο; Εγκρινεται αυτο απο μη μαρξιστικα αριστερα κομματα;


Να συνειδητοποιησουμε και αλλο πραγμα. Η Ισλανδια τι εκανε; Τους εγραψε κανονικα, προχωρησε σε μονομερεις ενεργειες, διέκοψε και την ενταξη της στην εε και μας χαιρετα τωρα από τον δρομο της αναπτυξης (με καπιταλιστικους ορους, αφου παντα μιλαμε για μη μαρξιστικα αριστερα κομματα). Ο Βαρουφακης προτεινε μονομερεις ενεργειες απο το '11. τωρα τα ξεχασε μαλλον.
Και συγκεκριμενα για το ΝΑΤΟ, φιλε μ, πραγματικα με τους σφαγεις του γιουγκοσλαβικου λαου, του λαου του αφγανισταν, του ιρακ, της λιβυης, της συριας, της ουκρανιας και πολλων αλλων, δεν κωλοτριβεσαι. Ειτε εισαι μαρξιστικα αριστερος ειτε οχι.

Εβγαλε γραμμη ο ΚουτιΤΠ, ε; Εγω με ιστορια δε θα ασχοληθω ειναι αστοχο και αποπροσανατολιστικο. Εχουμε τωρα χειροπιαστα ζητηματα τα οποια συμβαινουν στο σημερα. Ουτε στο χθες, ουτε στην κατοχη, ΤΩΡΑ, εν ετει 2015. Εχουμε μια κυβερνηση αριστερων (μη μαρξιστων - για να μην σας παρεξηγησει και ο κοσμος) και εθνικστων... που αντι να κάνουν αυτο για το οποιο τους ψηφισε ο ελληνικος λαος το οποιο δεν ηταν φιλε μου η παραμονη στο κοινο ευρωπαικο μας σπιτι, αλλα το τελος των μνημονιων, το τελος της "ανθρωπιστικης κρισης", το τςλος της φτωχεις και της εξαθλιωσης, καθονται και παιζουν. Ετσι ειναι, γιατι κατα τον βαρουφακη "οι Ελληνες δε θελουν λεφτα, ουτε καν δουλειες. Θελουν αξιοπρεπεια"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καταρχάς, οταν μιλω για προταση δεν μιλω καν για τα ειδησεογραφικα κειμενα οπως αυτο το λειψο που παρεθεσες. Εχω διαβασει τις επισημες θεσεις. Εσυ;
Κάτω κάτω επισυνάπτεται η 8σέλιδη αναφορά σχετικά, όπως δόθηκε στο in.gr. Έχεις κάτι πιο επίσημο;
Δεν έκατσα να το διαβάσω όλο, με ενδιαφέρει κυρίως η ουσία. Όταν θα έχω λίγο χρόνο θσ το κοιτάξω αλλά νομίζω πως το ζουμί είναι το ίδιο.

Αριστερα δε σημαινει μονο μαρξισμος αλλα να μη συγχεουμε την κεντροαριστερα με την αριστερα. Γιατι στην ελλαδα νομιζουν μερικοι πως η θεση ενος αστικου κομματος εχει παγια θεση. Το πασοκ ειναι πλεον κεντροαριστερο πχ; Η νδ ειναι απλα κεντροδεξια τωρα πια; Αυτα αλλαζουν. Ο συριζα ηταν οπως λες μη μαρξιστικο αριστερο κομμα μεχρι περιπου το '11. Σημερα με τη μαζικη εισροη στελεχων του πασοκ σε αυτο και με την πληρη αλλαγη την κοινωνικης βασης του, εχει αλλαξει και αυτος. Τωρα ειναι ενα κλασσικο κεντροασριστερο κομμα με ολη τη σημασια της λεξης.
Διαφωνώ. Οι άνθρωποι αλλάζουν, οι συνθήκες αλλάζουν, τα κόμματα δεν αλλάζουν. Όσον αφορά τις ιδέες τουλάχιστον. Η ρητορική μπορεί να συμπλέει με το κλίμα αναλόγως των περιστάσεων. Το ΠΑΣΟΚ είναι κεντροαριστερό κόμμα. Όπως κεντροαριστεροί είναι και οι εργατικοί στην Αγγλία, και οι σοσιαλιστές στη Γαλλία και τη Γερμανία. Όλοι αυτοί είναι αρκετά μετριοπαθείς ώστε να πάνε με τα νερά των δανειστών στη σημερινή κρίση, και θα είχαν την ίδια ανιτμετώπιση με το ΠΑΣΟΚ στη θέση της Ελλάδας, και θα έκαναν τουμπεκί όπως έκανε ακόμη κι ο Κουβέλης τότε.
Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι αριστερό κόμμα, στα πλαίσια ( υποθέτω, δεν το έζησα ) της ΕΔΑ του 60. Κι όσοι κι αν εισχώρησαν απ' το ΠΑΣΟΚ ενσωματώθηκαν στις δομές και τις αξίες του κόμματος όπως αυτές προϋπήρχαν. Υπονοείς πως το 2011 κομφορμίστηκε λες και πιο πριν που έκαναν κουμάντο προσωπικότητες όπως ο Κουβέλης κι ο Ψαριανός ήταν έτοιμο για επανάσταση.

Οχι ευρωπη φιλος. ΕΕ. τι ειναι και γιατι τα απανταχου αριστερα κομματα ειναι εναντιιον της; Μηπως δεν ειναι μια οικονομικη-αστυνομικη-νομοθετικη-κλπ συμμαχια τμηματων του ευρωπαικου κεφαλαιου; Η μηπως δεν πρεπει να ακουγονται τετοια πραγματα σε μη μαρξιστικα αριστερα κομματα;
Οταν η εε επομενως πτωνευσε την Κυπρο επειδη δεν σεβαστηκε τους κανονες της ελευθερης αγορας και κρατικοποιησε την λαικη τραπεζα ειχε δικαιο; Εγκρινεται αυτο απο μη μαρξιστικα αριστερα κομματα;
ΕΕ είναι οι χώρες πάνω απ' όλα, και οι θεσμοί. Όχι οι πολιτικές. Αν η κάθε χώρα ψηφίζει δεξιούς και ως αποτέλεσμα έχει όλη τη δύναμη πάνω του το λαϊκό κόμμα τι περιμένεις ακριβώς; Εδώ η Ελλάδα έβγαζε 40 χρόνια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ οι υπόλοιπες χώρες της ΕΕ γιατί να διαφέρουν; σου προκαλεί εντύπωση;

Η Ελλάδα σε αυτό είναι η αρχή. Δυνητικά μπορούν να ακολουθήσουν Ισπανία, Πορτογαλία και Ιταλία. Βέβαια αν φροντίζουμε να σκάβουμε το λάκκο εκ των έσω αυτό γίνεται όλο και πιο δύσκολο.

Να συνειδητοποιησουμε και αλλο πραγμα. Η Ισλανδια τι εκανε; Τους εγραψε κανονικα, προχωρησε σε μονομερεις ενεργειες, διέκοψε και την ενταξη της στην εε και μας χαιρετα τωρα από τον δρομο της αναπτυξης (με καπιταλιστικους ορους, αφου παντα μιλαμε για μη μαρξιστικα αριστερα κομματα). Ο Βαρουφακης προτεινε μονομερεις ενεργειες απο το '11. τωρα τα ξεχασε μαλλον.
ΤΙ ομοιότητες και τι διαφορές έχουμε με την Ισλανδία ξέρεις; Εγώ δεν έχω ιδέα. Να συγκρίνουμε και με την Αργεντινή; το Εκουαδόρ; Κάποιο άλλο παράδειγμα χώρας που μας βολεύει;
Δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις για να κάτσω να βγάλω τέτοιους είδους συμπεράσματα για αυτό τέτοιες λογικές τις θεωρώ λαϊκίστικες. Παραθέτω πάντως ένα άρθρο του Μάρδα πάνω στο θέμα, που μου φάνηκε αρκετά λογικό:
https://www.capital.gr/story/1912532

Και συγκεκριμενα για το ΝΑΤΟ, φιλε μ, πραγματικα με τους σφαγεις του γιουγκοσλαβικου λαου, του λαου του αφγανισταν, του ιρακ, της λιβυης, της συριας, της ουκρανιας και πολλων αλλων, δεν κωλοτριβεσαι. Ειτε εισαι μαρξιστικα αριστερος ειτε οχι.
Η Ελλάδα φιλούσε, φιλά, και θα φιλά τον κώλο κάθε άλλης δύναμης που κινείται ιμπεριαλιστικά στους γύρω της. Οι λόγοι είναι προφανείς και ισχύουν για κάθε άλλη χώρα του ίδιου βεληνεκούς. Θες να τα σπάσουμε με κάθε ιμπεριαλιστή πάνω στη γη; η λίστα θα είναι μεγάλη...


Εβγαλε γραμμη ο ΚουτιΤΠ, ε; Εγω με ιστορια δε θα ασχοληθω ειναι αστοχο και αποπροσανατολιστικο. Εχουμε τωρα χειροπιαστα ζητηματα τα οποια συμβαινουν στο σημερα. Ουτε στο χθες, ουτε στην κατοχη, ΤΩΡΑ, εν ετει 2015. Εχουμε μια κυβερνηση αριστερων (μη μαρξιστων - για να μην σας παρεξηγησει και ο κοσμος) και εθνικστων... που αντι να κάνουν αυτο για το οποιο τους ψηφισε ο ελληνικος λαος το οποιο δεν ηταν φιλε μου η παραμονη στο κοινο ευρωπαικο μας σπιτι, αλλα το τελος των μνημονιων, το τελος της "ανθρωπιστικης κρισης", το τςλος της φτωχεις και της εξαθλιωσης, καθονται και παιζουν. Ετσι ειναι, γιατι κατα τον βαρουφακη "οι Ελληνες δε θελουν λεφτα, ουτε καν δουλειες. Θελουν αξιοπρεπεια"..
Είναι άστοχο να ασχοληθείς με την ιστορία; να διαπιστώσεις τι λάθη έγιναν και πού κατέληξε η κάθε λογική; Δεν είχα σκοπό να το παώ εκεί που νομίζεις, πάντως το συγκεκριμένο σχόλιο ήταν το ίδιο αρκετά άστοχο...

Όσον αφορά τα υπόλοιπα θα έλεγα ας περιμένουμε να δούμε πού θα καταλήξει η ιστορία και θα βγουν τα συμπεράσματα που πρέπει. Η σημερινή κατάσταση ήταν αναμενόμενη για κάποιον που θεωρούσε αδύνατη την εύρεση συμφωνίας κάτω από αυτές τις συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
13% ΦΠΑ στα φαρμακα ειναι λιγο ας πουμε; Η συνεχιση του ΕΝΦΙΑ; Η αυξηση εισφορων; Η μηπως θα πρεπει να το σκεφτουμε συγκριτικα; Οτι ενταξει και η ΝΔ ειχε σκληρα μετρα, και της τροικα ειναι τρισχειροτερα; Ναι, της τροικα ειναι αναμφισβητητα εργασιακος μεσαιωνας, θέλουν να φερουν την ανταπεργεια (λοκ αουτ), την διαλυση ΕΣΣ μεχρι να αλλαξουν γνωμη, τον περιορισμο των διεκδικησεων δικαιωματων κλπ Αλλά οταν πας και φερνεις οποιοδηποτε μετρο να πληρωσει ο λαος που εδω και 6 χρονια εχει χασει εισοδημα και εχει φορτωθει με φορους και μαλιστα ως επιτυχια κααι μαλιστα της αριστερας, ειναι ντροπη. Και μεγαλυτερη ντροπη ειναι να λες τους αλλους προδοτες επειδη δε δεχονται αλλα μετρα-μνημονια.
Να το πεις αυτο για πασοκ, νδ, ποταμι να πω οκ, γιατι δεν καταλαβαινω γιατι κομματα που δεν εχουν προβλημα να περασουν τα μετρα της τροικα, να εχουν προβλημα να περασουν τα μετρα του συριζα. Αλλα και αυτοι σου λενε οτι δεν εχεις ξεκαθαρισει το πως εκλαμβανεις το οχι.


Για το θεμα του εξαναγκασμου της Κυπρου σε πτωχευση απο το κοινο μας σπιτι τπτ;

Την Ισλανδια την εθιξα εσκεμμενα επειδη ξερω οτι ειναι γραμμη συριζα, ωστοσο ειχε ενδιαφερον και η δικη σου απαντηση:
https://www.efsyn.gr/arthro/i-eyropi-i-islandia-kai-i-parthenos-tis-nyremvergis
https://www.efsyn.gr/arthro/i-hora-poy-afise-tis-trapezes-na-hreokopisoyn
https://www.efsyn.gr/arthro/ohi-poy-esose-tin-islandia-apo-tin-katastrofi

Μαλλον τελικα η εντολη που πηρε ο συριζα στις 25 του Γεναρη ηταν για να φιλαει και τους κωλους των ιμπεριαλιστων. ΟΚ, δεν το ξερα.

Περι της ιστοριας, πεταξε μια προπαγανδιστικη ατακα το ιστολογιο του βαξεβανη και εγινε θεμα. Σιγα μην ασχοληθω και σοβαρα. Αυτες τις τακτικες τις θυμαμαι από μικρος από το πασοκ και τον τοτε ΣΥΝ.

ΥΓ
Ο συριζα εχει και ενα κομματικο προγραμμα που αν θυμασαι, πολλοι νεοδημοκρατες το εχουν χαρακτηρισει κομμουνιστικο. Απο οσα λες για διαφορα ζητηματα αλλα και κυριως για εε-νατο αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το προγραμμα ειναι μονο στα λογια. Ενας ας πουμε επαναστατικος λογος δηλαδη που δεν συνοδευεται με επαναστατικες πραξεις και μετατιθεται αοριστα στο μελλον. Αυτο εχει ενα ονομα στην πολιτικη. Οπορτουνισμος. Μη δυσανασχετειτε επομενως οταν σας χαρακτηριζουν ετσι οι απανταχου αριστεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top