[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σενάρια καφενείου. Για πες συμπατριώτη, τους έχουμε τους τουρκαλάδες;

Οι πόλεμοι ανέκαθεν γίνονταν για λόγους οικονομικών συμφερόντων. Αυτό δεν άλλαξε ποτέ. Και τα συμφέροντα αυτά αφορούν οργανισμούς οι οποίοι είναι σε θέση να τα εξυπηρετήσουν, δηλαδή πολυεθνικοί κολοσσοί. Την τελευταία φορά που οι πολίτες των ΗΠΑ είχαν όντως λόγο ήταν στο ΒΙετνάμ, όπου η κυβέρνηση έκανε το "λάθος" να αφήσει την τηλεόραση να αναμεταδώσει εικόνες πολέμου.

Για όποιον θυμάται το 2012 είδαμε το τέλειο παράδειγμα αυτού. Έγινε μια τεράστια καμπάνια για τον Kony, έναν υποτιθέμενο δημόσιο κίνδυνο που καταπίεζε τους ντόπιους πληθυσμούς. Εκατομμύρια άνθρωποι υπέγραψαν petitions, όαλ τα social media βούιξαν. Κάπποιο είπαν πως το όλο εγχείρημα ήταν στημένο. Αλά όπως και να χει το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Δεν κουνήθηκε ούτε φυλαράκι. Όπως και δεν κουνιέται και τώρα με τη Μπόκο Χάραμ η οποία δραστηριοποιείται στα ίδια εδάφη όπως και με πολλές άλλες ένοπλες οργανώσεις και δικτάτορες. Οι ΗΠΑ θυμούνται να μοιράσουν freedom μόνο όπου υπάρχει χρήμα.

κι όλα αυτά προσπερνώντας τη λογική του να προσπαθήσεις να δικαιολογήσεις ή όχι τους ιμπεριαλιστικούς πολέμους με κριτήριο το αν οι ντόπιοι πληθυσμοί είναι αρκετα ανεπτυγμένοι και τους γουστάρουν ή όχι, το οποίο προσωπικά το βρίσκω εμετικό.

Κανείς δεν νικά την δύση σε συμβατικό πόλεμο και δει την Αμερική. Δεν είναι κουβέντα καφενείου. Είναι απλά ένα search σε στρατιωτικό εξοπλισμό. Εγώ δεν δικαιολόγησα κανένα πόλεμο. Εσύ λατρεύεις τον κρατισμό που δημιουργεί τους πολέμους, όχι εγώ. Εγώ αυτό που είπα ήταν πως αν έχω να επιλέξω μεταξύ Αμερικής και Κιμ Γιόνγκ για τον ρόλο του διεθνή τραμπούκου επιλέγω την Αμερική ως το lesser evil.

οια αγορά; Οι αγώνες για το 8άωρο σου λένε τίποτα; Θα με τρελάνετε τελείως εδώ πέρα :P Συγκεντρωθείτε λίγο: Το ότι οι εργαζόμενοι ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ότι μπορούν να διεκδικήσουν περισσότερα πράγματα και ό,τι μπορούν να τα καταφέρουν, σίγουρα δεν ήταν η "αγορά" εκείνη που το διασφάλισε. Η εξάπλωση των αριστερών ιδεών ανέδειξε τη δύναμη των εργαζομένων. Ακόμα κι αν μετά όλα έγιναν με το μηχανισμό που προτείνεις.

Πραγματικά δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. Οι καλύτερες συνθήκες εργασίας δεν επιτυγχάνονται με διεκδικήσεις και με αγώνες. Δεν είμαστε στη φεουδαρχία. Οι καλύτερες συνθήκες επιτυγχάνονται πρώτον με αύξηση της παραγωγικότητας λόγο καινοτομίας και δεύτερον με τον ανταγωνισμό μεταξύ εργοδοτών.

Ξέρεις γιατί πριν 1000 χρόνια οι άνθρωποι δουλεύανε απ΄το πρωί μέχρι το βράδυ? Γιατί είχαν χαμηλή παραγωγικότητα, άρα χρειαζόταν περισσότερες ώρες εργασίας για να επιβιώσουν. Σήμερα δουλεύεις 8ωρο και πενθήμερο όχι γιατί αυτά κατακτήθηκαν μέσω αγόνων, λες και τα είχαν στην τσέπη τους οι κακοί εργοδότες και δεν τα δίνανε, αλλά επειδή οι εργαζόμενοι είναι πιο παραγωγικοί σε καλές συνθήκες εργασίας και άρα πιο κερδοφόροι. Είναι ακριβώς ο λόγος για τον οποίο καταργήθηκε η δουλειά. Ένας σκλάβος δεν μπορεί να ανταγωνισθεί έναν ελεύθερο παραγωγό στην ελεύθερη αγορά με κανένα τρόπο. Με την επικράτηση λοιπόν του καπιταλισμού σε πολλές χώρες του κόσμου είδαμε εκτίναξη βιοτικού επιπέδου, όπως στις ΗΠΑ την Ευρώπη την Αυστραλία κτλ.

Βγείτε λοιπόν απ'την αριστερίστικη νοοτροπία του διεκδικώ (που σημαίνει απαιτώ από κάποιον άλλον να μου παρέχει κάτι) και μπείτε στην νοοτροπία του δημιουργώ παράγω. Αν θες καλύτερη δουλειά, περισσότερα χρήματα, λιγότερες ώρες δουλειάς, κάτσε και βρες έναν τρόπο να τα δημιουργήσεις και να τα προσφέρεις και σε άλλους.

Ακριβώς. Βία στη βία. Τώρα, λοιπόν, που μου ασκείται βία μέσω της υφαρπαγής της υπεραξίας μου, επειδή έτυχε να γεννηθώ σε οικογένεια που δεν είχε μέσα παραγωγής, ή με δέρνουν και μου πετάνε χημικά οι ΜΑΤατζήδες στις διαδηλώσεις, θα σκήσω εγώ βία επάνω τους. Είναι πολύ απλό το ζήτημα.

Αν δεν θες "υφαρπαγή της υπεραξίας σου" γίνε ελεύθερος επαγγελματίας για να την έχεις όλη δική σου. 36 χρονών άνθρωπος με μυαλό νηπίου. Σέλω και την πίτα γεμάτη και το τσίλο χορτάτο, αλλιώς θα σας κάνω ντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ακριβώς. Βία στη βία. Τώρα, λοιπόν, που μου ασκείται βία μέσω της υφαρπαγής της υπεραξίας μου, επειδή έτυχε να γεννηθώ σε οικογένεια που δεν είχε μέσα παραγωγής, ή με δέρνουν και μου πετάνε χημικά οι ΜΑΤατζήδες στις διαδηλώσεις, θα σκήσω εγώ βία επάνω τους. Είναι πολύ απλό το ζήτημα.

Ο καπιταλισμός επικράτησε επί της φεουδαρχίας, επειδή η φεουδαρχία ήταν πλέον ένα σάπιο σύστημα που δεν είχε να προσφέρει τίποτε. Αν ήταν, όμως, η αστική τάξη, να επικρατούσε με το που έγινε αναχρονιστική η φεουδαρχία, τότε ο καπιταλισμός καθυστέρησε τέσσερις αιώνες και ηττήθηκε στην προσπάθεια εξέγερσης σε ουκ ολίγες περιπτώσεις από την καταστολή της μοναρχίας.

Σωπα ρε μαγκα.. εισαι θυμα τρομερης βιας ρε συ. Καλυτερα γκουλαγκ παρα "υπεραξια" σωστα; ναι ρε, δικιο εχεις. Καλυτερα εξοριες, μυστικες αστυνομιες, δολοφονιες, κατασχεσεις παρα κακους καπιταλιστες.
Φιλε, τα εχεις εντελως λαθος. Εχουν σχεση οι ματατζηδες με την ελευθερη αγορα και τον καπιταλισμο; η αστυνομευση ειναι χαρακτηριστικο του κρατους και της πλειοψηφιας. Ειναι κρατικη βια οπως την βλεπουμε σημερα και οπως την βλεπαμε στην Σοβιετικη Ενωση. Αν σε βαρανε η ματαδες δεν σου φταει ο επενδυτης της ιαπωνιας ουτε η ελεθερη αγορα. Σου φταει ο συριζα και το κρατος.

Και ξαναλεω, ο καπιταλισμος εστω οτι εκανε βιαιη επανασταση. Γιατι κυριαρχησε σε ολον τον πλανητη ενω η σοσιαλιστες, που εκαναν την επανασταση τους, κατερρευσαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Σωπα ρε μαγκα.. εισαι θυμα τρομερης βιας ρε συ. Καλυτερα γκουλαγκ παρα "υπεραξια" σωστα; ναι ρε, δικιο εχεις. Καλυτερα εξοριες, μυστικες αστυνομιες, δολοφονιες, κατασχεσεις παρα κακους καπιταλιστες.
Φιλε, τα εχεις εντελως λαθος. Εχουν σχεση οι ματατζηδες με την ελευθερη αγορα και τον καπιταλισμο; η αστυνομευση ειναι χαρακτηριστικο του κρατους και της πλειοψηφιας. Ειναι κρατικη βια οπως την βλεπουμε σημερα και οπως την βλεπαμε στην Σοβιετικη Ενωση. Αν σε βαρανε η ματαδες δεν σου φταει ο επενδυτης της ιαπωνιας ουτε η ελεθερη αγορα. Σου φταει ο συριζα και το κρατος.

Και ξαναλεω, ο καπιταλισμος εστω οτι εκανε βιαιη επανασταση. Γιατι κυριαρχησε σε ολον τον πλανητη ενω η σοσιαλιστες, που εκαναν την επανασταση τους, κατερρευσαν;
Λες βλακείες. Βλέπεις το κράτος σαν κάποιον οργανισμό που δεν έχει σχέση με τις τάξεις, ακριβώς επειδή δεν μελετάς το ζήτημα διαλεκτικά, βλέπεις την επιφάνεια και μένεις εκεί. Το κράτος έχει προκύψει, ακριβώς λόγω της ύπαρξης τάξεων και της διαπάλης μεταξύ των, για να μπορέσει η κοινωνία να προχωρήσει επιβάλλοντας κάποια ζητήματα με τη βία. Ως τέτοιο είναι αδύνατο να μην εξυπηρετεί τα συμφέροντα της άρχουσας τάξης. Δεν έχει απολύτως καμία σημασία η εκλογική διαδικασία, το ποιος εκλέγεται, τι πρόγραμμα έχει. Τελικά θα προχωρήσει συγκεκριμένη αντζέντα. Οι ίδιοι οι νόμοι του κράτους, το σύνταγμα, οι εκλογικοί νόμοι κτλ είναι φτιαγμένοι έτσι ώστε να μην επιτρέπεται καμία παρέκκλιση από τη γραμμή που συμφέρει την άρχουσα τάξη, εν προκειμένω την αστική. Φαντάζομαι δεν έχεις δει ποτέ ΜΑΤ να πηγαίνουν να πετάνε χημικά και να χτυπάνε εφοπλιστές, επιχειρηματίες, καναλάρχες κλπ, αλλά στον απλό κόσμο γαμάνε τη μάνα, ακόμη και αν είναι ηλικιωμένοι συνταξιούχοι, ανάπηροι, παιδιά. Και όλο αυτό προφανώς γίνεται, γιατί θα ήταν αδύνατο να συνεχίσει να υπάρχει ένα σύστημα, δηλαδή η κυριαρχία μιας τάξης, από μόνο του, λόγω της δράσης των καταπιεζομένων τάξεων.

Σε αυτό, λοιπόν, το πλαίσιο, είναι προφανές πως ό,τι ακριβώς κάνει επιτυχημένα η αστική τάξη τώρα, πρέπει να γίνει από την εργατική και τους συμμάχους της, έτσι ώστε αυτή να μπορέσει να διατηρήσει την εξουσία της, έναντι των αστών, εγχώριων και ξένων. Συνεπώς, ναι, προφανώς και πρέπει να υπάρχει κράτος που θα εξυπηρετεί τα συμφέροντα της άρχουσας τάξης, εδώ πλέον της εργατικής, και προφανώς θα υπάρχει καταστολή έναντι των αστών, των συμμάχων τους και των υποστηρικτών τους. Αυτό που θα αλλάξει, επομένως, στο ζήτημα του κράτους, είναι η θέση των συγκρουομένων μερών και η προσπάθεια εξάλλειψης των ταξικών διαφορών έτσι ώστε να καταστεί άχρηστο το ίδιο το κράτος.

Και στο τέλος - τέλος, επιμένεις για τον καπιταλισμό που κυριάρχησε. Σου ξανά λέω ότι ο καπιταλισμός μέχρι να κυριαρχήσει είχε πολλά πισωγυρίσματα και του πήρε τουλάχιστον τέσσερις γαμημένους αιώνες. Έτσι και ο σοσιαλισμός έχει τα πισωγυρίσματά του. Το θέμα, όμως, είναι πως είναι νομοτελειακό ότι η πάλη των τάξεων θα οδηγήσει στην οργάνωση των καταπιεσμένων, για να ανατρέψει τους καταπιεστές. Και για αυτό ο σοσιαλισμός θα επικρατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αυτές οι κοινωνικές αλλαγές θα είχαν συμβεί ούτως ή άλλως. Οι επιχειρήσεις που πηγαίνουν καλά προσφέρουν παροχές, άδειες και μικρότερο/πιο ευέλικτο ωράριο στους εργαζομένους τους, επειδή από ένα σημείο και μετά η επιτυχία της επιχείρησης βασίζεται λιγότερο στο brute force και περισσότερο στην καινοτομία και στην προσέλκυση των ειδικών στο πεδίο. Ο ανταγωνισμός είναι αμφίδρομος, τουλάχιστον όταν δεν μπλέκεται το κράτος: οι εργοδότες είναι άχρηστοι χωρίς εργαζομένους και vice versa. Αν κάποιος δεν έχει αρκετή αξία σαν εργαζόμενος για να διαπραγματευθεί ευνοϊκούς όρους, δεν του φταίει κανένας άλλος.



Προσωπικά δεν αμφισβητώ ότι οι Σοβιετικοί συνέβαλλαν στην πτώση του 3ου Ράιχ, αλλά πιστεύω ότι ο πόλεμος θα είχε λήξη με νίκη των συμμάχων ανεξάρτητα της συμμετοχής τους. Σίγουρα, θα είχαμε πολύ περισσότερα θύματα, αλλά η παράδοση των Ναζί έγινε λίγους μήνες πριν την ολοκλήρωση της πυρηνικής βόμβας από τους αμερικάνους. Απλά θα είχε πέσει στο Βερολίνο και όχι στην Χιροσίμα.

Και αν και καταδικάζω την χρήση της ατομικής βόμβας σε αμάχους, μπορώ να δω γιατί το κάνανε: η εναλλακτική ήταν ένας μακρύς, αιματηρός πόλεμος εναντίων ενός πληθυσμού που είχε κάθε διάθεση να πάει σε total war. Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά η πυρηνική βόμβα έσωσε εκατομμύρια ζωές και από τις δύο μεριές - και αργότερα από έναν πιθανό συμβατικό πόλεμο ΝΑΤΟ/ΕΣΣΔ.



Έχει σημασία τι θέλει το 50% αν το άλλο 50% δεν θέλει? Δεν λέω να μην υπάρχει κομμουνισμός - σε μία ελεύθερη κοινωνία, αν 10/100/1000/1000000 άτομα θέλουν να μοιραστούν την ιδιοκτησία τους, δεν με αφορά εμένα. Το πρόβλημα είναι ότι θέλουν να το επιβάλουν με την βία σε όσους δεν θέλουν.
Πως όταν ξεκίνησαν οι μεγάλες επιχειρήσεις στην Ευρώπη για να δουλέψει ο κόσμος τους μάζευε η αστυνομία από τους δρόμους γιατί έκλαιγαν οι βιομήχανοι.
Έβαζαν παιδιά 4-12 χρονών σε δουλειές που μπορούσαν να χάσουν χέρια πόδια μάτια.
Άμα τα έχαναν δεν έπαιρναν καν μισθό.
Εννοείται δούλευαν από τις 4 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ.
Για να μην μιλήσω για το μαστίγωμα παιδιών που έκαναν ότι δεν κυνηγούσαν την τροφή τους (γουρούνια συνήθως).
Τα πρόστιμα που τους έβαζαν για τα πάντα και ότι οι Βιομήχανοι δεν πλήρωναν φόρο και πλήρωναν τα πάντα οι εργαζόμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ακριβώς. Βία στη βία. Τώρα, λοιπόν, που μου ασκείται βία μέσω της υφαρπαγής της υπεραξίας μου, επειδή έτυχε να γεννηθώ σε οικογένεια που δεν είχε μέσα παραγωγής, ή με δέρνουν και μου πετάνε χημικά οι ΜΑΤατζήδες στις διαδηλώσεις, θα σκήσω εγώ βία επάνω τους. Είναι πολύ απλό το ζήτημα.

Ωπωωπωπω ανατρίχιασα απο την βαρβαρότητα σου.Πόσες φορές σου έχουν γεμίσει οι Ματατζηδες το βρακί κόκκαλα



Υ.Γ έλα βρίσε με τώρα εγώ εδώ είμαι για να μου λες τα προβλήματα που σε απασχολούν :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Σε αυτό, λοιπόν, το πλαίσιο, είναι προφανές πως ό,τι ακριβώς κάνει επιτυχημένα η αστική τάξη τώρα, πρέπει να γίνει από την εργατική και τους συμμάχους της, έτσι ώστε αυτή να μπορέσει να διατηρήσει την εξουσία της, έναντι των αστών, εγχώριων και ξένων. Συνεπώς, ναι, προφανώς και πρέπει να υπάρχει κράτος που θα εξυπηρετεί τα συμφέροντα της άρχουσας τάξης, εδώ πλέον της εργατικής, και προφανώς θα υπάρχει καταστολή έναντι των αστών, των συμμάχων τους και των υποστηρικτών τους. Αυτό που θα αλλάξει, επομένως, στο ζήτημα του κράτους, είναι η θέση των συγκρουομένων μερών και η προσπάθεια εξάλλειψης των ταξικών διαφορών έτσι ώστε να καταστεί άχρηστο το ίδιο το κράτος.
Οταν τρως εσυ την καταστολη ειναι αδικο, αλλα ταυτοχρονα θες να την επιβαλεις και στους αλλους, ολα καλα.
Καποια στιγμη μπορει να συνειδητοποιησεις οτι εισαι ο χρησημος ηλιθιος για να γινει καποιος αλλος ο χαλιφης στη θεση του παλιου χαλιφη και εσυ να τρως τα ψιχουλα του λεγωντας ευχαριστω κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ένας εργαζόμενος δεν είναι σίγουρο ότι έχει την επίγνωση της αξίας του.
Δείξε μου μία κοινωνική αλλαγή που έχει συμβεί "ούτως ή άλλως". Αποδεδειγμένα.

Α δηλαδή τι, όλοι είναι χαζοί και οι έξυπνοι σοσιαλιστές θα τους αναγκάσουν να κάνουν το καλύτερο για τον εαυτό τους? Δεν είναι πατερναλιστικό αυτό? Πρέπει να αποδεχτούμε επιτέλους ότι ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να κάνει ότι πιστεύει ότι είναι καλύτερο για τον ίδιο (εφόσον δεν ασκεί βία). Μπορεί πολύ εύκολα να πάρει συμβουλές από κάποιον ειδικό πάνω στο θέμα της εργασίας, τον οποίο ο ίδιος εμπιστεύεται λόγω της επιτυχίας του.

Όσο για τα 'εργασιακά δικαιώματα':
https://www.history.com/this-day-in-history/ford-factory-workers-get-40-hour-week

Το πενθήμερο ξεκίνησε από τους εργοδότες, όχι από το κράτος.

Συγχαρητήρια για την οικονομική σου επιφάνεια. Επειδή όμως εγώ δεν την έχω, όπως και πολλοί άλλοι, επέτρεψέ μας να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο για τις ζωές μας με τον τρόπο που εμείς καταλαβαίνουμε καλύτερα. Υπάρχουν συγκρουόμενα συμφέροντα.

Καμία οικονομική επιφάνεια δεν έχω. Ένας οποιοσδήποτε φοιτητής από μία οποιαδήποτε οικογένεια είμαι. Απλά έχω καταλάβει εδώ και καιρό ότι δεν μου χρωστάει κανένας τίποτα σε αυτή την ζωή, και δεν μπορώ να απαιτώ με την βία να μου δώσουν πράγματα που δεν μου ανήκουν. Ακριβώς αυτό που λες θέλω: να είναι ο καθένας να διεκδικεί κάτι καλύτερο, χωρίς να χρησιμοποιεί την βία, είτε άμεσα είτε μέσω του κράτους.

Δεν θα είχαν συμβεί έτσι και αλλιώς. Τι πάει να πει "έτσι και αλλιώς". Ποτέ δεν ξέρεις ποιες μεταβλητές παίζουν ρόλο στο να γίνει κάτι. Επίσης, αυτό που λες δεν ισχύει. Για πήγαινε δούλεψε σε Αμερική και Ασία και θα δούμε πόσο "ευέλικτο" ωράριο έχουν οι εργαζόμενοι. Δουλεύουν υπερωρίες κάθε μέρα.

Δουλεύουν υπερωρίες επειδή η κρατική παρέμβαση έχει αναγκάσει τους εργοδότες να τους πληρώνουν πάνω από την αξία της εργασίας τους, και ο μόνος τρόπος να 'βγάλουν τα λεφτά τους' από αυτό είναι να τους βάζουν να δουλεύουν παραπάνω. Ταυτόχρονα, το κράτος κλέβει κομμάτι από την πίτα και του εργοδότη και του εργαζόμενου, και έτσι ο πρώτος μεν χάνει το profit margin του, ο δεύτερος δε πρέπει να δουλεύει περισσότερο για να βγάλει τα ίδια χρήματα.

Για τις κοινωνικές αλλαγές μίλησα πάνω, και για τον Β' Παγκόσμιο δεν θα επεκταθώ άλλο: ήδη είπα ότι αναγνωρίζω την σημαντική συμβολή της ΕΣΣΔ, αλλά καταδικάζω τους μαζικούς βιασμούς και δολοφονίες της.

Ακριβώς. Βία στη βία. Τώρα, λοιπόν, που μου ασκείται βία μέσω της υφαρπαγής της υπεραξίας μου, επειδή έτυχε να γεννηθώ σε οικογένεια που δεν είχε μέσα παραγωγής, ή με δέρνουν και μου πετάνε χημικά οι ΜΑΤατζήδες στις διαδηλώσεις, θα σκήσω εγώ βία επάνω τους. Είναι πολύ απλό το ζήτημα.

Ο καπιταλισμός επικράτησε επί της φεουδαρχίας, επειδή η φεουδαρχία ήταν πλέον ένα σάπιο σύστημα που δεν είχε να προσφέρει τίποτε. Αν ήταν, όμως, η αστική τάξη, να επικρατούσε με το που έγινε αναχρονιστική η φεουδαρχία, τότε ο καπιταλισμός καθυστέρησε τέσσερις αιώνες και ηττήθηκε στην προσπάθεια εξέγερσης σε ουκ ολίγες περιπτώσεις από την καταστολή της μοναρχίας.

Δεν σου υφαρπάζει κανείς τίποτα. Κάνεις μία αμοιβαία ευνοϊκή ανταλλαγή στην οποία συναινείτε και εσύ και ο εργοδότης, την οποία είσαι σε θέση να τερματίσεις όποτε θες. Και μην ακούσω τίποτα 'μα αλλιώς θα πεινάσω', γιατί με την ίδια λογική η φύση σου ασκεί βία επειδή πρέπει να τρως για να ζήσεις.

https://www.youtube.com/watch?v=uz09t3oPfHA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Φαντάζομαι δεν έχεις δει ποτέ ΜΑΤ να πηγαίνουν να πετάνε χημικά και να χτυπάνε εφοπλιστές, επιχειρηματίες, καναλάρχες κλπ, αλλά στον απλό κόσμο γαμάνε τη μάνα...

Εγώ δεν έχω δει εφοπλιστές, επιχειρηματιες και καναλάρχες να τους χτυπάνε τα ΜΑΤ αλλά δεν έχω δει εφοπλιστές, καναλάρχες και επιχειρηματίες να σπάνε βιτρίνες, να κάνουν γκράφιτι σε ξένη περιουσία, να βανδαλίζουν ξένη περιουσία, να πετάνε μολότοφ, να σπάνε αμάξια, να πετάνε πέτρες κοκ
όταν δεις έναν επιχειρηματία να τα κάνει οοοολα αυτά, τότε να πας να τραβήξεις το αυτάκι του ματατζή... Την έχετε δει αγωνιστές και επαναστάτες ενώ στην πραγματικότητα μάλλον είστε βίαιοι ταραξίες. ΜΑΤ σημαίνει Μονάδα Αποκατάστασης Τάξης. Γιατί να πετάξουν χημικά σε επιχειρηματίες, δεν το έχω καταλάβει και ποτέ δεν θα το καταλάβω. :confused:

Το κράτος έχει προκύψει, ακριβώς λόγω της ύπαρξης τάξεων και της διαπάλης μεταξύ των, για να μπορέσει η κοινωνία να προχωρήσει επιβάλλοντας κάποια ζητήματα με τη βία.

Και ο σοσιαλισμός τι θέλει; Ένα πανίσχυρο κράτος, κατακεράυνωση της ιδιοκτησίας και της ελεύθερης αγοράς και περισσότερη αστυνόμευση, περισσότερη φίμωση του λόγου, περισσότερο ολοκληρωτισμό. Μια χάρα τα έχεις στο μυαλό σου.

Συνεπώς, ναι, προφανώς και πρέπει να υπάρχει κράτος που θα εξυπηρετεί τα συμφέροντα της άρχουσας τάξης..

Το κράτος εξυπηρετεί τα συμφέροντα της άρχουσας τάξης; Και όταν εσύ λές "άρχουσα τάξη" εννοείς του "πλούσιους"; ΟΚ μαν. Για να δούμε πόσο στέκει το σκεπτικό σου...
https://www.liberal.gr/arthro/51434/oikonomia/2016/to-isonegklimasin-tis-idioktisias.html

Τι έχουμε εδώ; Νέος έμφια που δεν "πειράζει" μικρούς και μιρκομεσαίους αλλά που πελαγώνοι τους "πλούσιους"; Ναι, μα είναι ξεκάθαρο! Το κράτος τα έχει πλακάκια με τους πλούσιους ιδιοκτήτες ακινήτων... :worry:
Φυσικά αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις που το πάω. Βέβαια, εσύ αναφέρεσαι στην συνεργασία κρατών-εταιριών και την δημιουργία μονοπωλίων. Στο λεγόμενο bailout. Αυτό είναι το κακό με το κράτος. Σε αυτό συμφωνώ. Δεν συμφωνώ στην λύση του προβλήματος. Εσύ θες πανίσχυρο κράτος, εγώ δεν θέλω κράτος.

Και στο τέλος - τέλος, επιμένεις για τον καπιταλισμό που κυριάρχησε. Σου ξανά λέω ότι ο καπιταλισμός μέχρι να κυριαρχήσει είχε πολλά πισωγυρίσματα και του πήρε τουλάχιστον τέσσερις γαμημένους αιώνες

Όχι. Δεν κυριάρχησε μετά από 4 αιώνες. Υπήρχαν προάγγελοι του καπιταλισμού αλλά δεν εδραινόταν ένα "καπιταλιστικό" κράτος και μετά αποτύγχαναι. Το καταλαβαίνεις αυτό που σου λέω; Δεν ήταν σαν την Σοβιετική Ένωση. Δεν δημιουργόνταν ένα καπιταλιστικό κράτος και μετά βυθιζόταν στην φτώχια. Απλώς οι αγρότες έκαναν μικρές, τοπικές επαναστάσεις και σιγά-σιγά άρχισαν να λογαριάζουν την ιδιωτική ιδιοκτησία. Ενώ στην ΣΕ έχουμε την δημιουργία ενός σοσιαλιστικού κράτους και μετά η πτώση. Στον καπιταλισμό δεν συναίβει ΠΟΤΕ αυτό (από οσο ξε΄ρω τουλάχιστον. Αν ξέρεις διαφορετικά, please διφώτισε με).
Τα ίδια και με την Βενεζουέλα, με το τείχος του Βερολίνου κτλ κτλ. Έχουμε την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ενός σοσιαλιστικού κράτους και μετά την κατάρρευση του. Πότε είχαμε την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ καπιταλιστικού κράτους και μετά την κατάρρευση του εν καιρω φεουδαρχίας; Ποτέ. :whistle:

Έτσι και ο σοσιαλισμός έχει τα πισωγυρίσματά του.

Αυτά φίλε να τα πεις στους εξόριστους και τους δολοφονημένους, όχι σε μένα. Να τα πεις σε όσους έφυγαν από την Ανατολική Γερμανία με δάκρυα στα μάτια. Όχι σε μένα.

Το θέμα, όμως, είναι πως είναι νομοτελειακό ότι η πάλη των τάξεων θα οδηγήσει στην οργάνωση των καταπιεσμένων, για να ανατρέψει τους καταπιεστές. Και για αυτό ο σοσιαλισμός θα επικρατήσει.

Αυτό το σκεπτικό είναι καπιταλιστικό. Οι φεουδάρχες είχαν την εξουσία ενώ δεν τους άξιζε. Σήμερα, πάνω-κάτω έχουμε αξιοκρατία. Βασικά υπάρχουν πολλά που δεν είναι σωστά. Αλλά αυτό επειδή πρέπει να ελευθερώσουμε την αγορά. Σήμερα ΔΕΝ εχουμε τον επιθυμητό καπιταλισμό. Έχουμε την συνεργασία κράτους-εταιριών και την δημιουργία μονοπωλίων.
Η πάλη έχει γίνει. Οι φεουδάρχες και οι αυτοκράτορες που είχαν την εξουσία ενώ δεν τους άξιζε, έχουν πέσει. Πλέον η εξουσία ανήκει κατα κύριο λόγο σε άτομα που έχουν παλέψει και που έχουν κοπιάσει. Τα χρήματα τα βγάζει αυτός που προσφέρει στην κοινωνία ότι χρειάζεται και ότι θέλει. Ο σοσιαλισμός θα ξαναέρθει και θα ξαναπέσει ακόμα πιο άσχημα. Πάντα αυτό θα συμβαίνει μέχρι να σταματήσει η προπαγάνδα και να σταματήσουν άτομα να ονειρεύοντε σταλινικά καθεστώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοβαρά; Τότε γιατί σε πολλές τριτοκοσμικές χώρες οι άνθρωποι δουλεύουν σε άθλιες συνθήκες; Δε θα ήταν πιο παραγωγικό εάν τους έδιναν κανονικούς μισθούς και αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας;

Δεν δίνεις μισθούς και συνθήκες για να γίνεις πιο παραγωγικός, αυτά τα δίνεις όταν έχεις ήδη γίνει παραγωγικός. Οι τριτοκοσμικές χώρες είναι τριτοκοσμικές γιατί έχουν έναν πληθυσμό με μέσο IQ από 80 και κάτω, έχουν τα πιο διεφθαρμένα κράτη στον κόσμο και συνεχείς πολέμους. Για πες μου μέσα σε τέτοιο περιβάλλον πως ακριβώς θα ανθήσει η επιχειρηματικότητα που θα φέρει την καινοτομία και εν συνεχεία την παραγωγικότητα?

In fact, αυτές οι χώρες δεν χρειάζεται καν να ξανανακαλύψουν τον τροχό. μπορούν απλά να κοπιάρουν την δύση και να πετύχουν τεράστια ανάπτυξη σε πολύ μικρό χρόνο, αλλά όπως είπα έχουν τα πιο διεφθαρμένα κράτη και εμφύλιους πολέμους. Η κατάσταση στην Αφρική θα πάρει αιώνες να εξομαλυνθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Η βία είναι κάτι πολύ πολύ σχετικό. Βία μπορεί να θεωρεί ο κλέφτης την απέχθεια την κοινωνίας στο πρόσωπό του


Don Corleone: You talk about vengeance. Is vengeance going to bring your son back to you? Or my boy to me?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σοβαρά; Τότε γιατί σε πολλές τριτοκοσμικές χώρες οι άνθρωποι δουλεύουν σε άθλιες συνθήκες; Δε θα ήταν πιο παραγωγικό εάν τους έδιναν κανονικούς μισθούς και αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας.

Εξαιτίας του καπιταλισμού στις ανεπτυγμένες χώρες αυτοί οι άνθρωποι αυτοί έχουν κάποιο τρόπο επιβίωσης εξαιτίας της δυνατότητα εργαίας που τους προσφέρεται από τις πολυεθνικές έστω και με άθλιες συνθήκες εργασίας.

Αν με ένα νόμο και ένα άρθρο αναγκάζανε αυτές οι χώρες τους εργοδότες να προσφέρουν μεγάλους μισθούς και αξιοπρεπής συνθήκες εργασίας οι πολυεθνικές θα βρίσκανε άλλες χώρες. Αν όλες οι χώρες κάνανε το ίδιο θα μείωναν τη παραγωγή και θα αυξανόταν η τιμή των προιόντων εξαιτίας της αύξησης του κόστους κατασκευής του προιόντος. Ταυτόχρονα θα αυξανόταν η ανεργία και στις ανεπτυγμένες χώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Οσοι δεν θελουν πολυεθνικες... υπαρχει και η Β. Κορεα. Αν εχουν μεσα, να πανε... Δε μας χαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν δίνεις μισθούς και συνθήκες για να γίνεις πιο παραγωγικός, αυτά τα δίνεις όταν έχεις ήδη γίνει παραγωγικός. Οι τριτοκοσμικές χώρες είναι τριτοκοσμικές γιατί έχουν έναν πληθυσμό με μέσο IQ από 80 και κάτω, έχουν τα πιο διεφθαρμένα κράτη στον κόσμο και συνεχείς πολέμους. Για πες μου μέσα σε τέτοιο περιβάλλον πως ακριβώς θα ανθήσει η επιχειρηματικότητα που θα φέρει την καινοτομία και εν συνεχεία την παραγωγικότητα?

In fact, αυτές οι χώρες δεν χρειάζεται καν να ξανανακαλύψουν τον τροχό. μπορούν απλά να κοπιάρουν την δύση και να πετύχουν τεράστια ανάπτυξη σε πολύ μικρό χρόνο, αλλά όπως είπα έχουν τα πιο διεφθαρμένα κράτη και εμφύλιους πολέμους. Η κατάσταση στην Αφρική θα πάρει αιώνες να εξομαλυνθεί.

ισχύει αυτό:
Εξαιτίας του καπιταλισμού στις ανεπτυγμένες χώρες αυτοί οι άνθρωποι αυτοί έχουν κάποιο τρόπο επιβίωσης εξαιτίας της δυνατότητα εργαίας που τους προσφέρεται από τις πολυεθνικές έστω και με άθλιες συνθήκες εργασίας.

Αν με ένα νόμο και ένα άρθρο αναγκάζανε αυτές οι χώρες τους εργοδότες να προσφέρουν μεγάλους μισθούς και αξιοπρεπής συνθήκες εργασίας οι πολυεθνικές θα βρίσκανε άλλες χώρες. Αν όλες οι χώρες κάνανε το ίδιο θα μείωναν τη παραγωγή και θα αυξανόταν η τιμή των προιόντων εξαιτίας της αύξησης του κόστους κατασκευής του προιόντος. Ταυτόχρονα θα αυξανόταν η ανεργία και στις ανεπτυγμένες χώρες...

Don Corleone: You talk about vengeance. Is vengeance going to bring your son back to you? Or my boy to me?

8) Μεγάλη κουβέντα.

Οσοι δεν θελουν πολυεθνικες... υπαρχει και η Β. Κορεα. Αν εχουν μεσα, να πανε... Δε μας χαλα...

Ο χοντρούλης είναι πρώτο γκομενάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ο χοντρούλης είναι πρώτο γκομενάκι
Φιγουρινι "δημοκρατικο''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν δίνεις μισθούς και συνθήκες για να γίνεις πιο παραγωγικός, αυτά τα δίνεις όταν έχεις ήδη γίνει παραγωγικός. Οι τριτοκοσμικές χώρες είναι τριτοκοσμικές γιατί έχουν έναν πληθυσμό με μέσο IQ από 80 και κάτω, έχουν τα πιο διεφθαρμένα κράτη στον κόσμο και συνεχείς πολέμους. Για πες μου μέσα σε τέτοιο περιβάλλον πως ακριβώς θα ανθήσει η επιχειρηματικότητα που θα φέρει την καινοτομία και εν συνεχεία την παραγωγικότητα?

In fact, αυτές οι χώρες δεν χρειάζεται καν να ξανανακαλύψουν τον τροχό. μπορούν απλά να κοπιάρουν την δύση και να πετύχουν τεράστια ανάπτυξη σε πολύ μικρό χρόνο, αλλά όπως είπα έχουν τα πιο διεφθαρμένα κράτη και εμφύλιους πολέμους. Η κατάσταση στην Αφρική θα πάρει αιώνες να εξομαλυνθεί.

μισό στις τριτοκοσμικές χώρες στον κόσμο τους ήρθε μια ξένη κυριαρχία με τα όπλα από Αγγλία Γαλλία Ναι η οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω δει εφοπλιστές, επιχειρηματιες και καναλάρχες να τους χτυπάνε τα ΜΑΤ αλλά δεν έχω δει εφοπλιστές, καναλάρχες και επιχειρηματίες να σπάνε βιτρίνες, να κάνουν γκράφιτι σε ξένη περιουσία, να βανδαλίζουν ξένη περιουσία, να πετάνε μολότοφ, να σπάνε αμάξια, να πετάνε πέτρες κοκ
όταν δεις έναν επιχειρηματία να τα κάνει οοοολα αυτά, τότε να πας να τραβήξεις το αυτάκι του ματατζή... Την έχετε δει αγωνιστές και επαναστάτες ενώ στην πραγματικότητα μάλλον είστε βίαιοι ταραξίες. ΜΑΤ σημαίνει Μονάδα Αποκατάστασης Τάξης. Γιατί να πετάξουν χημικά σε επιχειρηματίες, δεν το έχω καταλάβει και ποτέ δεν θα το καταλάβω. :confused:

Οι καπιταλιστές δεν είναι αγανακτισμένα από το διεφθαρμένο σύστημα της εκμετάλλευσης 18χρονα να εκτονώνονται σπάζοντας βιτρίνες. Εγκληματούν με πολύ αποτελεσματικότερο τρόπο με σκοπό να αυξήσουν τα κέρδη τους. Ξέρεις σε πόσα εργατικά ατυχήματα έχει οδηγήσει η εντατικοποίηση της εργασίας; Ξέρεις τι βία έγκεται στο να πετάς οικογένεις στο δρόμο; Ακόμα και να υποστούν σε περιόδους κρίσης μία μικρή μείωση στα κέρδη τους όλο το σύστημα προσανατολίζεται στην ανάκαμψη τους μέσω της υποτίμησης της εργατικής δύναμης. Πάρε για παράδειγμα την μεταρρύθμιση στη Γαλλία. Είναι ταξικά ωμή:
- Το όριο για τον μέγιστο ημερήσιο αριθμό ωρών εργασίας πηγαίνει από τις 10 στις 12 ώρες.
- Το όριο για τον μέγιστο εβδομαδιαίο αριθμό ωρών εργασίας πηγαίνει απ’ τις 48 στις 60 ώρες.
- Για τους “μαθητευόμενους” το μέγιστο ωράριο πάει στις 10 ώρες· και 40 την εβδομάδα.
- Ο εργοδότης μπορεί κατά βούληση να αλλάξει τα ρεπό.
- Ο αριθμός των εβδομάδων (απ’ τις 52 που έχει κάθε χρόνος) που το αφεντικό μπορεί να επιβάλλει υπερωρίες πάει απ’ τις 44 στις 46.
- Οι “επιχειρησιακές συμβάσεις” υπερισχύουν των γενικών συλλογικών (που, απλά, μένουν κενό γράμμα). Αν ένας εργαζόμενος αρνηθεί να υπογράψει την επιδείνωση των όρων εργασίας του (με βάση το νέο εργασιακό καθεστώς), το αφεντικό μπορεί να τον απολύσει χωρίς αποζημίωση. Καθότι δεν πρόκειται για απόλυση αλλά για “παραίτηση”.
- Αν μια επιχείρηση “έχει προβλήματα” μπορεί να αλλάξει κατά βούληση τους μισθούς(προς τα κάτω) και τα ωράρια (προς τα πάνω...)
- Αν μια επιχείρηση “έχει προβλήματα” μπορεί να κάνει απολύσεις κατά βούληση. Τι πάει να πει “έχει προβλήματα”; Αν έχει πτώση των πωλήσεών της για δύο τρίμηνα...
- Ως τώρα οι πρώτες 8 ώρες υπερωρίας πληρώνονταν με 25% παραπάνω, και όλες οι επόμενες με 50%. Απ’ την ψήφιση του νόμου και μετά θα πληρώνονται όλες με 10% παραπάνω.
- Η εργοδοσία δεν έχει ανάγκη την συμφωνία έστω του 50%+ των εργαζόμενων (μέσω των συνδικαλιστικών εκπροσώπων τους) προκειμένου να εφαρμόσει τα μέτρα της. Αρκεί η συμφωνία του 30%.
- Μειώνονται σημαντικά οι αποζημιώσεις απολύσεων (δεν είχαν αλλάξει ως τώρα). Για δουλειά από 2 έως 5 χρόνια η αποζημίωση πέφτει στους 6 μισθούς.
- Καταργούνται οι έλεγχοι των επιθεωρητών υγείας στους εργασιακούς χώρους (ως τώρα γίνονταν συστηματικά). Απ’ την ψήφιση του νόμου και μετά οι εργάτες θα ενημερώνονται κατά την πρόσληψή του από κάποιον υπάλληλο της εταιρείας (π.χ. νοσοκόμα) για πιθανούς κινδύνους εργατικού ατυχήματος. Για προληπτικούς λόγους... Κι αυτό είναι όλο.
- Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις (με κάτω από 50 άτομα “προσωπικό”) θα μπορούν να κάνουν προσλήψεις “με την ημέρα”.

Ακόμα και οι ιμπεριαλιστικοί πόλεμοι αποτελούν εντολή των μονοπωλίων προς αναζήτηση νέων αγορών.

Και ο σοσιαλισμός τι θέλει; Ένα πανίσχυρο κράτος, κατακεράυνωση της ιδιοκτησίας και της ελεύθερης αγοράς και περισσότερη αστυνόμευση, περισσότερη φίμωση του λόγου, περισσότερο ολοκληρωτισμό. Μια χάρα τα έχεις στο μυαλό σου.



Το κράτος εξυπηρετεί τα συμφέροντα της άρχουσας τάξης; Και όταν εσύ λές "άρχουσα τάξη" εννοείς του "πλούσιους";
Άρχουσα τάξη είναι το κεφάλαιο και το κράτος του. Ακόμα και να ιδιωτικοποιηθούν τα πάντα το αστικό κράτος παραμένει ώστε να λειτουργεί ως χωροφύλακας των σχέσεων ιδιοκτησίας. Το κεφάλαιο έχει στην ιδιοκτησία του ένα ολόκληρο σύστημα υπερδομής με πυρήνα το εκπαιδευτικό σύστημα, την αστυνομία, την δικαιοσύνη και τα ΜΜΕ που εξασφαλίζουν την εξουσία του. Χωρίς την έγκριση του ΣΕΒ κυβέρνηση δεν αλλάζει. Ο μόνος τρόπος για να δημιουργήσεις ακρατική κοινωνία ώστε να εξαλλείψεις τα αρνητικά του κράτους(καταπίεση μειοψηφιών, αστυνομία, σύνορα κλπ) είναι η άρση των αιτιών που το γέννησαν εξαρχής. Αφου ο καπιταλισμός έδωσε ως σύστημα ότι πολύτιμο είχε να δώσει στην ανθρωπότητα, μετά με την ανάπτυξη των παραγωγικών μονάδων άρχισε να γίνεται παρασιτικός και να χρειάζεται το κράτος ώστε να επιβιώσει. Την άρση των αιτιών την προτείνουν μόνο οι κομμουνιστές. Το προλεταριάτο, δηλαδή η μεγάλη πλειοψηφία του λαού, οι εργαζόμενοι που παράγουν τον πλούτο, παίρνει το κράτος από την αστική τάξη και το αξιοποιεί για να λύσει τις ταξικές αντιθέσεις. Αποκαθιστά τους δημοκρατικούς θέσμους επιστρέφοντας τους εκεί που δένει το ατσάλι, δηλαδή στους τόπους δουλειάς, κοινωνικοποιεί σταδιακά τα μέσα παραγωγής και εργάζεται προς την προώθηση των επαναστατικών διαδικασιών σε όλο τον κόσμο. Αν κάτι τέτοιο επιτευχθεί το κράτος και τα σύνορα χάνουν τον ρόλο τους αφού δεν έχουν συμφέροντα να προστατεύσουν, ούτε υπάρχουν πλέον αιτίες πολέμων. Η κοινωνία λειτουργεί αρμονικά αφού το συμφέρον είναι συλλογικό ενώ η παραγωγή μεγιστοποιείται αφού ο εργαζόμενος πλέον λειτουργεί με κριτήριο την ολόπλευρη πνευματική του ολοκλήρωση και τα προβλήματα της υπερσυσσώρευσης κεφαλαίου έχουν νικηθεί. Αν σε μια τέτοια κοινωνία ιδιωτικοποιούσε κάποιος ένα εργοστάσιο δεν θα μπορούσε να κερδοφορήσει αφου δεν υπάρχει η ανάγκη ανθρώπινης εργασίας.

Αυτό το σκεπτικό είναι καπιταλιστικό. Οι φεουδάρχες είχαν την εξουσία ενώ δεν τους άξιζε. Σήμερα, πάνω-κάτω έχουμε αξιοκρατία. Βασικά υπάρχουν πολλά που δεν είναι σωστά. Αλλά αυτό επειδή πρέπει να ελευθερώσουμε την αγορά. Σήμερα ΔΕΝ εχουμε τον επιθυμητό καπιταλισμό. Έχουμε την συνεργασία κράτους-εταιριών και την δημιουργία μονοπωλίων.
Η πάλη έχει γίνει. Οι φεουδάρχες και οι αυτοκράτορες που είχαν την εξουσία ενώ δεν τους άξιζε, έχουν πέσει. Πλέον η εξουσία ανήκει κατα κύριο λόγο σε άτομα που έχουν παλέψει και που έχουν κοπιάσει. Τα χρήματα τα βγάζει αυτός που προσφέρει στην κοινωνία ότι χρειάζεται και ότι θέλει. Ο σοσιαλισμός θα ξαναέρθει και θα ξαναπέσει ακόμα πιο άσχημα. Πάντα αυτό θα συμβαίνει μέχρι να σταματήσει η προπαγάνδα και να σταματήσουν άτομα να ονειρεύοντε σταλινικά καθεστώτα.
Ο γιος μεγαλοεργολάβου έχει δουλέψει πολύ στη ζωή του για να πλουτίσει :whatever: Για ποια δικαιοσύνη μιλάς; Ο πλούτος αντι να μοιράζεται σε αυτούς που τον παράγουν συσσωρεύεται στους ιδιοκτήτες των μέσων παραγωγής.

Α δηλαδή τι, όλοι είναι χαζοί και οι έξυπνοι σοσιαλιστές θα τους αναγκάσουν να κάνουν το καλύτερο για τον εαυτό τους? Δεν είναι πατερναλιστικό αυτό? Πρέπει να αποδεχτούμε επιτέλους ότι ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να κάνει ότι πιστεύει ότι είναι καλύτερο για τον ίδιο (εφόσον δεν ασκεί βία). Μπορεί πολύ εύκολα να πάρει συμβουλές από κάποιον ειδικό πάνω στο θέμα της εργασίας, τον οποίο ο ίδιος εμπιστεύεται λόγω της επιτυχίας του.
Η αστική εξουσία αξιοποιεί όλα τα μέσα που έχει στην ιδιοκτησία της ώστε να καλλιεργήσει στους νέους και τους εργαζόμενους τη λογική της ηττοπάθειας και του συμβιβασμού. Ότι για να επιτύχουν πρέπει να ακολουθήσουν το παράδειγμα των αυθεντιών, των golden boys, των τραπεζιτών και των βιομήχανων, να πατήσουν επι πτωμάτων, να ξεχάσουν ποια μάνα τους γέννησε και να διαιωνίσουν τον φαύλο κύκλο της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο. Πατερναλιστής δεν είναι αυτός που λέει στον εργαζόμενο να πάρει την εξουσία, πατερναλιστής είναι αυτός που του λέει υποτάξου, δούλεψε και θα ζήσεις ασφαλής.

Δεν σου υφαρπάζει κανείς τίποτα. Κάνεις μία αμοιβαία ευνοϊκή ανταλλαγή στην οποία συναινείτε και εσύ και ο εργοδότης, την οποία είσαι σε θέση να τερματίσεις όποτε θες. Και μην ακούσω τίποτα 'μα αλλιώς θα πεινάσω', γιατί με την ίδια λογική η φύση σου ασκεί βία επειδή πρέπει να τρως για να ζήσεις.
Προφανώς και ο καπιταλιστής υφαρπάζει την υπεραξία μου. Κάθε καπιταλιστής με αναγκάζει να δουλέψω κάποιες ώρες δωρεάν ώστε να κερδοφορήσει. Εγώ δεν θέλω να δουλέψω για να καρπωθεί ο καπιταλιστής, αλλά για την κοινωνική ανάπτυξη και την διαπροσωπική μου ολοκλήρωση.
Οταν τρως εσυ την καταστολη ειναι αδικο, αλλα ταυτοχρονα θες να την επιβαλεις και στους αλλους, ολα καλα.
Καποια στιγμη μπορει να συνειδητοποιησεις οτι εισαι ο χρησημος ηλιθιος για να γινει καποιος αλλος ο χαλιφης στη θεση του παλιου χαλιφη και εσυ να τρως τα ψιχουλα του λεγωντας ευχαριστω κιολας.
Παίρνουμε την εξουσία από αυτούς που καταστέλλουν το λαό, καταπιέζουμε τους παλιούς εξουσιαστές ώστε να επιζήσει η νέα κοινωνία και τελικά υπερνικώ κάθε καταστολλή και εκμετάλλευση.


Φιλελέδες πείτε ότι θέλετε σήμερα κέρδισε ο θρύλος και έχω καλή διάθεση :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μισό στις τριτοκοσμικές χώρες στον κόσμο τους ήρθε μια ξένη κυριαρχία με τα όπλα από Αγγλία Γαλλία Ναι η οχι

Ναι και όσο είχαν αυτήν την κυριαρχία είχαν οικονομική ανάπτυξη και σταθερότητα. Μόλις φύγαν οι αποικιοκράτες οι ντόπιοι άρχισαν πάλι να σφάζονται μεταξύ τους γυρνώντας πάλι 500 χρόνια πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
μισό στις τριτοκοσμικές χώρες στον κόσμο τους ήρθε μια ξένη κυριαρχία με τα όπλα από Αγγλία Γαλλία Ναι η οχι


Το πρόβλημα εκεί είναι το χαμηλό IQ που υπολογίζεται το 2009 κατα μέσο ορο 80 σε σχέση με το 100-110 που έχει ο μέσος άνθρωπος.Γι αυτό και μεγάλες βασιλικές οικογένειας έχουν κατοχυρώσει την διακυβέρνηση των κρατών αυτών για δεκαετίες όπως στην Σαουδική Αραβία.Ποια αποικιοκρατία αυτή έληξε πριν 60+ χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ρε Alejandro che 7, σε γενικές γραμμές ωραία τα λες - ή, τέλος πάντων, συμφωνώ -, αλλά πώς στο διάολο είσαι αντικαπιταλιστής+αντιφα, ενώ πανηγυρίζεις για το "θρύλο";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top