[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σε αυτο με την κριση!
Δεν φταινε μονο οι πολιτικοι! Κατι καναμε και εμεις αφου συνεχως κοιτουσαμε πως τα εκμεταλλευτουμε τους αλλους και το κρατος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
ΥΓ. ο εκλογικος νομος ειναι ΑΔΙΚΟΣ. γιατι το πρωτο κομμα να παιρνει 50 εδρες μπονους; διαστρευλωνονται τα αποτελεσματα σε τοπικο επιπεδο.
Δεν γινεται ο ΣΥΠΙΖΑ με 21,8 στην Β Αθηνας να παιρνει 9 εδρες και η ΝΔ με 12,4 να παιρνει 14!!!!
Το σύστημα που εφαρμόζεται στην Ελλάδα δεν είναι απλή, αναλογική κατανομή εδρών, αλλά ενισχυμένη αναλογική, που ευνοεί το πρώτο σε ψήφους.



Κάτι άλλο που δυστυχώς παρατήρησα είναι ότι τα ΜΜΕ άρχισαν ήδη να τρομοκρατούν τον κόσμο (βλέπε NET) με βαρύγδουπες δηλώσεις όπως "50-75% οι πιθανότητες εξόδου από το ευρώ", με σκοπό να ξαναψηφιστούν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ σε περίπτωση επαναληπτικών εκλογών.

Είτε βγούμε από το ευρώ είτε όχι, είναι η οικονομική πολιτική του κράτους που θα καθορίσει την ισχύ του νομίσματός μας.




Κάτι άλλο που επίσης θέλω να θίξω:

όλα αυτά τα κόμματα εκτός πασοκ-νδ που τόσα χρόνια ήταν στη βουλή,πού ήταν για να βγούνε και να μιλήσουν όταν το κράτος έπαιρνε τα υπέρογκα δάνεια και έδινε απεριόριστη εξουσία στους τραπεζικούς; Τώρα βγαίνουν και τους καταγγέλλουν, αφού έχουν εισπράξει και αυτοί τους βουλευτικούς τους μισθούς.



Φέτος, αν και ήταν η πρώτη χρονιά που μπορούσα να ασκήσω το εκλογικό μου δικαίωμα, απείχα από τις εκλογές, συνειδητά.
Δεν υποστηρίζω κανένα κόμμα, και θεωρώ πως κανένας από τους υποψηφίους δεν είναι ικανός να αναλάβει την ηγεσία της χώρας, όσο κι αν το θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Nαι, γινόμαστε βαλκανική χώρα ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Nαι, γινόμαστε βαλκανική χώρα ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ.

Από πότε το να είμαστε στην ΕΕ και το ευρώ θεωρείται δείγμα "ανάπτυξης";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όπως κέρδισαν τη συμπάθεια του κόσμου, έτσι θα τη χάσουν κιόλας.


Δυστυχώς ο ελληνικός λαός, χρόνια τώρα, ψηφίζει άτομα χωρίς ποιότητα (και αυτό ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα πολιτικά κόμματα).

Δεν έχω την ίδια άποψη για τον Ιωάννη Μεταξά. Ο άνθρωπος αυτός κατάφερε να πετύχει την ανάπτυξη της πληγμένης από το Κραχ του '29 Ελλάδας, χωρίς να βάλει στην άκρη την εθνική αξιοπρέπεια, και όταν χρειάσθηκε να υπερασπιστεί τα εδάφη της, το έκανε χωρίς να εγκαταλείψει τη χώρα (σε αντίθεση με τους υπολοίπους πολιτικούς που φυγαδεύονταν στο εξωτερικό για να "βοηθήσουν εξ αποστάσεως" τον τόπο αυτό).
Το ότι ήταν άνθρωπος ποιότητας δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανένας.

Ο Μεταξάς δεν είπε μόνο το οχι που ξέρει και η κουτσή Μαρία, αλλά τρομοκράτησε, σκότωσε, συνομώτησε. Αυτά τα γαργαλιστικά που η ιστορία του σχολείου δεν τα αναφέρει και μιλά για εθνικούς ευεργέτες. Το αν ήταν άνθρωπος ποιότητας το ξέρει ο βασιλιάς (καθώς ήταν τσιράκι του ο Μεταξάς) και οι φίλοι του γερμανοί. Τώρα γιατί είπε όχι αυτό είναι μια μεγάαλη ιστορία όντας φιλογερμανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Ο Μεταξάς δεν είπε μόνο το οχι που ξέρει και η κουτσή Μαρία, αλλά τρομοκράτησε, σκότωσε, συνομώτησε. Αυτά τα γαργαλιστικά που η ιστορία του σχολείου δεν τα αναφέρει και μιλά για εθνικούς ευεργέτες. Το αν ήταν άνθρωπος ποιότητας το ξέρει ο βασιλιάς (καθώς ήταν τσιράκι του ο Μεταξάς) και οι φίλοι του γερμανοί. Τώρα γιατί είπε όχι αυτό είναι μια μεγάαλη ιστορία όντας φιλογερμανός.

Και ποιά ιστορία αναφέρει τα "μη-γαργαλιστικά" που έκανε ο Μεταξάς;

Εγώ δεν αναφέρθηκα στην ιστορία του σχολείου. Και είδαμε τί έκαναν αυτοί που έδιωξε, όταν ο Μεταξάς πέθανε. Ξεκίνησαν να σφάζουν ολόκληρα χωριά.

Η σημερινή φιλοαμερικανική ή φιλορωσική στάση των κομμάτων σε ικανοποιεί περισσότερο;

Η σημερινή "ελευθερία του λόγου" μήπως είναι ακόμη πιο ικανοποιητική; Σήμερα δεν τρομοκρατούνται; Δεν διώκονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
τωρα το ειδα και εχω μεινει:worry:

635 ατομα στα Καλαβρυτα και 335 στο Διστομο ψηφισα Χ.Α.

ΑΙΣΧΟΣ απλα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τωρα το ειδα και εχω μεινει:worry:

635 ατομα στα Καλαβρυτα και 335 στο Διστομο ψηφισα Χ.Α.

ΑΙΣΧΟΣ απλα:mad:
ρε εδω σε κάτι νομούς που απορώ τι σχέση έχουν με μετανάστες, η χ.α είχε πάρει 10%:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Χθες που είδα αυτόν τον ψυχάκια να μιλάει πραγματικά φοβήθηκα! Έμοιαζε με κάτι ομιλίες του Χιτλερ που παθιαζόταν και γκάριζε...:eek:Δηλαδή από το Πασοκ και τη Νδ μετά αυτοί είναι η λύση? Είμαι σίγουρη ότι όσοι τους ψήφισαν και καλά για να βάλουν τάξη τα παληκάρια στο μπου***λο Ελλάδα θα μετανιώσουν την ώρα και τη στιγμή που έβαζαν το χαρτί στο φάκελο.:/: Πραγματικά τους φοβάμαι τώρα που έχουν και εξουσία.

Ρεεεε δεν μπήκε η Άννα στη Βουλή!!! :bye::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Φυσικά και όχι. Συνειδητοποιώ όμως ότι καμία πολιτική ηγεσία δεν είχε ποτέ ΦιλοΕλληνική στάση. Δε μου ρχεται στο νου ο ποιητής που το πε, αλλά η Ελλάδα υπήρξε τουρκική,γερμανική, γαλλική, αγγλική , πότε θα γίνει ελληνική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εμένα στο χωριό μου όταν είχαν έρθει οι γερμανοί ήταν σχεδόν μπατζανάκια αλλά κανένας σχεδόν δεν τους ψήφισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos75

Νεοφερμένος

Ο psilos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καταρχην , μιλαμε για ανιστοριτους που ψηφιζουν οτι ναναι...ΑΠΛΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Φυσικά και όχι. Συνειδητοποιώ όμως ότι καμία πολιτική ηγεσία δεν είχε ποτέ ΦιλοΕλληνική στάση. Δε μου ρχεται στο νου ο ποιητής που το πε, αλλά η Ελλάδα υπήρξε τουρκική,γερμανική, γαλλική, αγγλική , πότε θα γίνει ελληνική;

Συμφωνώ μαζί σου.

Ο Μεταξάς ωστόσο, αν και φιλογερμανός, βγήκε και υποστήριξε την αξιοπρέπεια της Ελλάδας, όταν η Ιταλική κυβέρνηση ζητούσε απλώς να περάσει από τα ελληνικά εδάφη και όχι να τα κατακτήσει (και κατέληξε φιλοάγγλος).

Βέβαια, ο Β' ΠΠ δεν είχε να κάνει με την Ελλάδα, αλλά περισσότερο με οικονομικά συμφέροντα των Μεγάλων Δυνάμεων. Το ότι οι Σύμμαχοι έχωσαν και την Ελλάδα στον πόλεμο, χωρίς αυτή να ευθύνεται για τίποτα, είναι επίσης μια πικρή ιστορική αλήθεια, που ίσως λίγοι την συνειδητοποιούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Η Χ.Α. δειχνει τη βλακεια και την αμορφωσια του Ελληνα. Με το να δωσει ψηφο στους φασιστες ο ηλιθιος Ελληνας νομισε οτι τιμωρει το δικομματισμο κ θα διωξει τους μεταναστες. Οι ανθρωποι αυτοι εκτος απο μισος βια και πολεμο δεν ερεθιζονται με κατι αλλο ουτε τους ενδιαφερει κατι αλλο. Η αμορφωσια κ η παιδεια φανηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να πάρει θέση και ένας χρυσαυγίτης επί του θέματος. Αν δεν έχει πάρει ήδη:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Θα είχε ενδιαφέρον. Εάν δεν κάνω λάθος, σε ένα άλλο τόπικ που έδειχνε προθέσεις ψήφου, αρκετοί είχαν δηλώσει πως θα ψηφίσουν Χρυσή Αυγή.


Αν και πιστεύω ότι άτομα τέτοιας ηλικίας που ασχολούνται με τη ΧΑ, δεν το κάνουν από ιδιοτέλεια και με κομματικά συμφέροντα, ωστόσο πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης από τους "μεγαλύτερους" του κόμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να πάρει θέση και ένας χρυσαυγίτης επί του θέματος. Αν δεν έχει πάρει ήδη:worry:
Τι περιμένεις να πουν ρε Τάσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η Χ.Α. δειχνει τη βλακεια και την αμορφωσια του Ελληνα. Με το να δωσει ψηφο στους φασιστες ο ηλιθιος Ελληνας νομισε οτι τιμωρει το δικομματισμο κ θα διωξει τους μεταναστες. Οι ανθρωποι αυτοι εκτος απο μισος βια και πολεμο δεν ερεθιζονται με κατι αλλο ουτε τους ενδιαφερει κατι αλλο. Η αμορφωσια κ η παιδεια φανηκε.

και η πολιτική ανωριμότητητα...

θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον να γνωρίζαμε δημογραφικά στοιχεία, δηλαδή ποιες ηλικίες ψήφισαν Χρυσά αυγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Από πότε το να είμαστε στην ΕΕ και το ευρώ θεωρείται δείγμα "ανάπτυξης";
Μην λέμε και ότι θέλουμε. Φυσικά και πίσω από την Ε.Ε και το ευρώ κρύβονται, τραπεζίτες, λαμόγια,συμφέροντα αλλά δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί οτί η ευρώπη δεν επιδεικνύει σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα και στην ισότητα. Εκεί αναφέρεται το σχόλιο μου, γιατί η Ελλάδα είναι και επισήμως η πρώτη χώρα με ναζιστές στην βουλή της μετά από πολύ καιρό, και θα καταντήσουμε στο τέλος να κυνηγάμε μάγισσες, φαντάσματα και μετανάστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να πάρει θέση και ένας χρυσαυγίτης επί του θέματος. Αν δεν έχει πάρει ήδη:worry:

Δεν ειμαι χρυσαυγιτης αλλα ξερω τους λογους που οδηγησαν τοσους ανθρωπους να ψηφισουν χ.α.
1.Λαθρομεταναστες. Πλεον ο λαος πιστευει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ακουστει στη βουλη οτιδηποτε περι υποδοχης και περιθαλψης των λαθρομεταναστων.
2.Το καναλι της βουλης θα αποκτησει υψηλη τηλεθεαση, καθως ειναι πολυ πιθανο οι χρυσαυγιτες να κυνηγουν οποιον βουλευτη δε συμπαθουν με την ιδια χαρα οπως αν κυνηγουσαν και εναν αφγανο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top