[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι παλιάνθρωποι! Θα ήσουν εκεί για να το ξέρεις με τόσοι σιγουριά!
Οι άλλοι , οι καλοί ντε, πώς αντιμετώπισαν τους στρατιώτες τους; Σίγουρα με τρυφερότητα....

It is called, ιστορικές πηγές. Από ανθρώπους που ζούσαν στην τότε ΕΣΣΔ. Αλλά εσύ σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα από υποκειμενικά άρθρα στο internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Προφανώς δεν θα έχουν διαβάσει τις πηγές που διαβάζεις εσύ! Μην απελπίζεσαι κάτι μπορεί να γίνει στο μέλλον!
Μπα. Δυστυχως οι άνθρωποι συμβιβάζονται εύκολα σε θέματα ιστορίας (και όχι μόνο). Άχρηστο το ποστ σου, τι καταφέρνεις κοροϊδευόντας εμένα :P:P;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Πολλά και διάφορα και πολλοί και διάφοροι με έχουν επηρεάσει.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τους θεωρώ "εμπνευστές".Καλές ιδέες μπορείς να βρεις σε πολλούς,ανεξάρτητα απ'την ταμπέλα που παίρνουν φιλοσοφικά και τη φήμη τους,όπως και ηλίθιες ιδέες.Σημασία έχει να μπορείς να επεξεργάζεσαι αυτά που δέχεσαι και να τα προσαρμόζεις στο σήμερα.

Αυτή δεν είναι η σημασία του εμπνευστή?Να επηρεάζει εσένα και τον τρόπο σκέψης σου?
Το ρήμα εμπνέω δεν νομίζω οτι σημαίνει άκριτη αντιγραφή.Και δεν νομίζω οτι έθεσε κάποιος τον περιορισμό οτι εμπνευστές είναι μόνο τα "μεγάλα ονόματα".

Ξεκινάμε με μια θεωρία.Και νομίζω οτι η μαρξιστική θεωρία είναι από τις καλύτερες για ένα ιδανικό πολίτευμα.Προφανώς μέσα από΄όλες τις αποτυχημένες εφαρμογές του κομμουνισμού χρειάζεται μια "ρεαλιστική" τροποποίηση.
Έτσι όπως τα παρουσιάζεις δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε?Να πούμε,ναι ρε μάγκα έχεις δίκιο,βάλε μου κι άλλους φόρους,έτσι κι αλλιώς αν κάνω επανάσταση χαμένος θα μαι?Να μείνουμε στην παρούσα φάση του καπιταλισμού?Ή να προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
@Crowley,

Έχεις εντελώς λάθος κριτήρια, και λανθασμένη αντίληψη.
Πού έχουν κοινά σημεία ο Σμιθ με τον Μαρξ; Στην ανάλυση του καπιταλιστικού συστήματος;
Ξέρεις τι λες; Ή μήπως έχουν και κοινές προτάσεις; :confused:
Επίσης, έχε ξεκάθαρο ότι είναι άλλο ο Μαρξ, άλλο ο Λένιν και άλλο ο Στάλιν. Μιλάμε για τρία διαφορετικά ιστορικά πρόσωπα.
Το γεγονός ότι ο τότε άπειρος άνθρωπος προσπάθησε να εφαρμόσει ένα πρωτόγνωρο για εκείνον σύστημα (τον σοσιαλισμό-κομμουνισμό του Μαρξ) με τα όποια αποτελέσματα/λάθη/σωστά κλπ, δε σημαίνει ότι η όλη κοσμοθεωρία είναι κενή, άκυρη ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δε μπορείς να κρίνεις τη θεωρία του Μαρξ στο πρόσωπο του Λένιν και του Στάλιν. Όπως, πασιφανώς, αποδείχθηκε, εφαρμόστηκε λανθασμένα η θεωρία αυτή -κυρίως από το 56 και μετά.
Εκτιμήσεις πάνω στην προσπάθεια οικοδόμησης του σοσιαλισμού-κομμουνισμού στην ΕΣΣΔ, αλλά και για την μετέπειτα πορεία έχουν γίνει άπειρες. Δε θα κάτσω να κάνω το ίδιο, και δεν είμαι ικανός να κάνω το ίδιο.

Ωστόσο, επαναλαμβάνω:
ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Μίλα ξεκάθαρα ρε φίλε. Τι πρεσβεύεις και τι θες. Δεν το κατάλαβα εγώ το:
το καθεστώς,όποιο και αν είναι αυτό,το οποίο θα είναι αποδεκτό από όσο το δυνατόν μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού.
Και η -αστική- δικτατορία μπορεί να γίνει αποδεκτή από την πλειονότητα των ανθρώπων υπό την επίδραση της βρώμικης προπαγάνδας. Τι σημαίνει αυτό; Ότι είναι και σωστή;
Τα έχεις μπλέξει.

Σχετικά με το:

Όσο για τον Λένιν,ήταν απλά ένας δολοφόνος.

δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Ή εσύ δεν ξέρεις τι λες, ή εγώ διαβάζω λάθος ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Πολλά και διάφορα και πολλοί και διάφοροι με έχουν επηρεάσει.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τους θεωρώ "εμπνευστές".Καλές ιδέες μπορείς να βρεις σε πολλούς,ανεξάρτητα απ'την ταμπέλα που παίρνουν φιλοσοφικά και τη φήμη τους,όπως και ηλίθιες ιδέες. Σημασία έχει να μπορείς να επεξεργάζεσαι αυτά που δέχεσαι και να τα προσαρμόζεις στο σήμερα.
Όπως είπα ήδη,ο ορθολογισμός είναι εργαλείο,τίποτε περισσότερο.Δεν έχω τίποτα μεταφυσικά ιδανικά και άλλα κολλήματα,απλώς κάθε φορά εξετάζω τις συνθήκες και τα δεδομένα,και χρησιμοποιώντας τον ορθολογισμό καταλήγω σε συμπεράσματα.Γίνε πιο συγκεκριμένος,ώστε να σου προτείνω κάτι.Τι θες να σου προτείνω,κάποιο καθεστώς?Δεν το παίζω παντογνώστης,δεν έχω ιδέα πως θα ήταν το ιδανικό καθεστώς.Αυτό που ξέρω όμως,είναι ότι ιδανικό θα είναι το καθεστώς,όποιο και αν είναι αυτό,το οποίο θα είναι αποδεκτό από όσο το δυνατόν μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού.Το καθεστώς που θέλω λοιπόν,είναι αυτό που μπορεί να φέρει μεγαλύτερη ισορροπία στις ανθρώπινες σχέσεις και λιγότερες τριβές και κοινωνικές εκρήξεις.Το πως θα λέγεται,δεν με αφορά διόλου.Δεν έχω το μικρόβιο της "πρωτοπορίας",όπως οι μαρξιστές για να θέλω να μαζέψω τον λαό κάτω απ'την "ομπρέλα" της ιδεολογίας μου.Κανένας πεφωτισμένος παπάρας δεν θα μας πει τι θα κάνουμε.Ο ίδιος ο λαός θα αποφασίσει τι θέλει,και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μιλάει εκ μέρους του.Μέσα στους χώρους εργασίας,στις συνελεύσεις γειτονιάς,μέσα από διάφορες τέτοιες ισότιμες διαδικασίες μπορεί ο λαός να δημιουργήσει τη γραμμή που θέλει να ακολουθήσει,η οποία τον εξυπηρετεί καλύτερα,και κατ'αυτόν τον τρόπο η θεωρητικοποίηση να εγερθεί μέσα απ'την πρακτική εμπειρία,και όχι η πραγματικότητα να αναγκαστεί με το ζόρι να χωρέσει στα καλούπια κάποιας ιδεολογίας,όπως γίνεται τόσα χρόνια,χωρίς να υπολογίζουμε αν αυτό είναι εφικτό.Δεν έχω ιδέα ποιο θα είναι το ιδανικό πολίτευμα,ξέρω μόνο ότι το ιδανικό πολίτευμα προϋποθέτει λαϊκή συνειδητοποίηση και ενασχόληση με τα κοινά.

Την μαρξιστική προσέγγιση κατ'αρχάς,την ξέρω αρκετά καλύτερα από εσένα,που θα μου πεις ότι δεν κατανοώ τον Μαρξ.Ο Μαρξ,ήταν ένας φιλόσοφος.Όπως κάθε φιλόσοφος,έχει να επιδείξει κάποιες αξιόλογες ιδέες,alongside with a lot of crap.Κατά τη γνώμη μου,ο Μαρξ αποτυπώνει σε ικανοποιητικό βαθμό τις οικονομικές συνθήκες της εποχής του,αν και πιστεύω ότι λίγες ιδέες είναι πραγματικά δικές του,τα περισσότερα μπορεί να τα βρει κανείς και στον Ρικάρντο ή τον Άνταμ Σμιθ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν λέει και πολλές παπαριές (π.χ. ο ντετερμινισμός που αναφέρεις σε κάποια φάση).Anyway,δεν πρόκειται να κάτσω να συμμετάσχω σε φιλοσοφική συζήτηση,μου φαίνεται είναι αρκετά beyond τα όρια αυτού του forum.Ο Μαρξ ως "Μαρξ ο φιλόσοφος",δεν μ'ενοχλεί σε κάτι,όπως δεν μ'ενοχλεί και κανένας άλλος φιλόσοφος.Οι συνέπειες των ιδεών του με πειράζουν,και το πολιτικό μόρφωμα που ονομάζεται "μαρξισμός".Ο Μαρξ,δεν ήταν μαρξιστής.Θεωρώ αρκετά επιτυχημένη την ταξική ανάλυση του Μαρξ (η οποία μπορεί εύκολα να επικαιροποιηθεί με σύγχρονους μελετητές,π.χ. Richard Wolff και άλλοι),αλλά τεράστια αποτυχία όλες του τις πολιτικές προτάσεις.Και γι'αυτό,δεν χρειάζεται ιδιαίτερη θεωρητικολογία.Εμμένω στις πρακτικές εφαρμογές του μαρξισμού,γιατί έτσι κρίνεται κάθε πολιτική ιδέα.Η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού,όχι του ιδεατού.Έχω σιχαθεί να ακούω απολογητές του μαρξισμού να μου λένε για "αποτυχημένα πειράματα".Παιδάκια,ένα πείραμα δεν είναι ούτε "επιτυχημένο",ούτε "αποτυχημένο":ένα πείραμα είναι απλώς ένα πείραμα,το οποίο τεστάρει κάποιες υποθέσεις.Ανάλογα με το αν τα αποτελέσματα του πειράματος επιβεβαιώνουν ή όχι τις αρχικές μας υποθέσεις,χαρακτηρίζουμε επιτυχημένη ή μη τη θεωρία,όχι το πείραμα.Το πείραμα του σοσιαλισμού,ως μεταβατικό στάδιο για τον κομμουνισμό όπως τον όρισε ο Μαρξ (που τον θεωρώ σαν μια αρκετά καλή και σταθερή κοινωνική κατάσταση),εφαρμόστηκε πολλές φορές,και κάθε φορά έφερε το ίδιο αποτέλεσμα:εκφυλισμένο κρατικό καπιταλισμό,1000 φορές πιο σκληρό απ'τον καπιταλισμό των ιδιωτών.Απ'τα διαμάντια,σκατά δεν φτιάχνονται.Η αποτυχία των σοσιαλιστικών καθεστώτων σημαίνει συνολική αποτυχία της μαρξιστικής θεωρίας,στην οποία οδήγησαν οι εγγενείς της αντιφάσεις.Το "η θεωρία ήταν καλή,αλλά στην πράξη τα σκατώσαμε",δεν υπάρχει.Απλώς το πείραμα ανέδειξε τα κρυφά προβλήματα της θεωρίας σου.Και επειδή μιλάμε για πολιτική,αν είναι μια θεωρία να φτιάχνει 5 πράγματα και να χαλάνε 20,είναι για πέταμα.Καιρός λοιπόν να αφήσουμε τα φαντάσματα του παρελθόντος,και να κοιτάξουμε μπροστά.

Όσο για τον Λένιν,ήταν απλά ένας δολοφόνος.
:clapup:+1 Απο τις λίγες φορές που συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, πολύ καλή και συμπυκνωμένη περίληψη και με ρεαλισμό.:clapup:
Αυτή δεν είναι η σημασία του εμπνευστή?Να επηρεάζει εσένα και τον τρόπο σκέψης σου?
Το ρήμα εμπνέω δεν νομίζω οτι σημαίνει άκριτη αντιγραφή.Και δεν νομίζω οτι έθεσε κάποιος τον περιορισμό οτι εμπνευστές είναι μόνο τα "μεγάλα ονόματα".

Ξεκινάμε με μια θεωρία.Και νομίζω οτι η μαρξιστική θεωρία είναι από τις καλύτερες για ένα ιδανικό πολίτευμα.Προφανώς μέσα από΄όλες τις αποτυχημένες εφαρμογές του κομμουνισμού χρειάζεται μια "ρεαλιστική" τροποποίηση.
Έτσι όπως τα παρουσιάζεις δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε?Να πούμε,ναι ρε μάγκα έχεις δίκιο,βάλε μου κι άλλους φόρους,έτσι κι αλλιώς αν κάνω επανάσταση χαμένος θα μαι?Να μείνουμε στην παρούσα φάση του καπιταλισμού?Ή να προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε?
Οι απαντήσεις βρίσκονται μέσα στο πόστ του Crowley, ξαναδιάβαστο με άλλο μάτι, ίσως και άλλα γυαλιά.:whistle:
@Crowley,
Έχεις εντελώς λάθος κριτήρια, και λανθασμένη αντίληψη.
Πού έχουν κοινά σημεία ο Σμιθ με τον Μαρξ; Στην ανάλυση του καπιταλιστικού συστήματος;
Ξέρεις τι λες; Ή μήπως έχουν και κοινές προτάσεις; :confused:
Επίσης, έχε ξεκάθαρο ότι είναι άλλο ο Μαρξ, άλλο ο Λένιν και άλλο ο Στάλιν. Μιλάμε για τρία διαφορετικά ιστορικά πρόσωπα.
Το γεγονός ότι ο τότε άπειρος άνθρωπος προσπάθησε να εφαρμόσει ένα πρωτόγνωρο για εκείνον σύστημα (τον σοσιαλισμό-κομμουνισμό του Μαρξ) με τα όποια αποτελέσματα/λάθη/σωστά κλπ, δε σημαίνει ότι η όλη κοσμοθεωρία είναι κενή, άκυρη ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δε μπορείς να κρίνεις τη θεωρία του Μαρξ στο πρόσωπο του Λένιν και του Στάλιν. Όπως, πασιφανώς, αποδείχθηκε, εφαρμόστηκε λανθασμένα η θεωρία αυτή -κυρίως από το 56 και μετά.
Εκτιμήσεις πάνω στην προσπάθεια οικοδόμησης του σοσιαλισμού-κομμουνισμού στην ΕΣΣΔ, αλλά και για την μετέπειτα πορεία έχουν γίνει άπειρες. Δε θα κάτσω να κάνω το ίδιο, και δεν είμαι ικανός να κάνω το ίδιο.

Ωστόσο, επαναλαμβάνω:
ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Μίλα ξεκάθαρα ρε φίλε. Τι πρεσβεύεις και τι θες. Δεν το κατάλαβα εγώ το: Και η -αστική- δικτατορία μπορεί να γίνει αποδεκτή από την πλειονότητα των ανθρώπων υπό την επίδραση της βρώμικης προπαγάνδας. Τι σημαίνει αυτό; Ότι είναι και σωστή;
Τα έχεις μπλέξει.

Σχετικά με το:
δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Ή εσύ δεν ξέρεις τι λες, ή εγώ διαβάζω λάθος ιστορία...
Δυστυχώς για σένα φίλε μου ο Crowley τα λέει όπως υπήρξαν...και επιχειρήματα αποδεκτά βάζει!!
Βάλε άλλα γυαλιά και ξαναδιάβασε την ιστορία, θα δείς αυτά που προσπέρασες βιαστικά, με άλλο μάτι πλεον.
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Την μαρξιστική προσέγγιση κατ'αρχάς,την ξέρω αρκετά καλύτερα από εσένα,που θα μου πεις ότι δεν κατανοώ τον Μαρξ.Ο Μαρξ,ήταν ένας φιλόσοφος.Όπως κάθε φιλόσοφος,έχει να επιδείξει κάποιες αξιόλογες ιδέες,alongside with a lot of crap.Κατά τη γνώμη μου,ο Μαρξ αποτυπώνει σε ικανοποιητικό βαθμό τις οικονομικές συνθήκες της εποχής του,αν και πιστεύω ότι λίγες ιδέες είναι πραγματικά δικές του,τα περισσότερα μπορεί να τα βρει κανείς και στον Ρικάρντο ή τον Άνταμ Σμιθ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν λέει και πολλές παπαριές (π.χ. ο ντετερμινισμός που αναφέρεις σε κάποια φάση).Anyway,δεν πρόκειται να κάτσω να συμμετάσχω σε φιλοσοφική συζήτηση,μου φαίνεται είναι αρκετά beyond τα όρια αυτού του forum.Ο Μαρξ ως "Μαρξ ο φιλόσοφος",δεν μ'ενοχλεί σε κάτι,όπως δεν μ'ενοχλεί και κανένας άλλος φιλόσοφος.Οι συνέπειες των ιδεών του με πειράζουν,και το πολιτικό μόρφωμα που ονομάζεται "μαρξισμός".Ο Μαρξ,δεν ήταν μαρξιστής.Θεωρώ αρκετά επιτυχημένη την ταξική ανάλυση του Μαρξ (η οποία μπορεί εύκολα να επικαιροποιηθεί με σύγχρονους μελετητές,π.χ. Richard Wolff και άλλοι),αλλά τεράστια αποτυχία όλες του τις πολιτικές προτάσεις.Και γι'αυτό,δεν χρειάζεται ιδιαίτερη θεωρητικολογία.Εμμένω στις πρακτικές εφαρμογές του μαρξισμού,γιατί έτσι κρίνεται κάθε πολιτική ιδέα.Η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού,όχι του ιδεατού.Έχω σιχαθεί να ακούω απολογητές του μαρξισμού να μου λένε για "αποτυχημένα πειράματα".Παιδάκια,ένα πείραμα δεν είναι ούτε "επιτυχημένο",ούτε "αποτυχημένο":ένα πείραμα είναι απλώς ένα πείραμα,το οποίο τεστάρει κάποιες υποθέσεις.Ανάλογα με το αν τα αποτελέσματα του πειράματος επιβεβαιώνουν ή όχι τις αρχικές μας υποθέσεις,χαρακτηρίζουμε επιτυχημένη ή μη τη θεωρία,όχι το πείραμα.Το πείραμα του σοσιαλισμού,ως μεταβατικό στάδιο για τον κομμουνισμό όπως τον όρισε ο Μαρξ (που τον θεωρώ σαν μια αρκετά καλή και σταθερή κοινωνική κατάσταση),εφαρμόστηκε πολλές φορές,και κάθε φορά έφερε το ίδιο αποτέλεσμα:εκφυλισμένο κρατικό καπιταλισμό,1000 φορές πιο σκληρό απ'τον καπιταλισμό των ιδιωτών.Απ'τα διαμάντια,σκατά δεν φτιάχνονται.Η αποτυχία των σοσιαλιστικών καθεστώτων σημαίνει συνολική αποτυχία της μαρξιστικής θεωρίας,στην οποία οδήγησαν οι εγγενείς της αντιφάσεις.Το "η θεωρία ήταν καλή,αλλά στην πράξη τα σκατώσαμε",δεν υπάρχει.Απλώς το πείραμα ανέδειξε τα κρυφά προβλήματα της θεωρίας σου.Και επειδή μιλάμε για πολιτική,αν είναι μια θεωρία να φτιάχνει 5 πράγματα και να χαλάνε 20,είναι για πέταμα.Καιρός λοιπόν να αφήσουμε τα φαντάσματα του παρελθόντος,και να κοιτάξουμε μπροστά.

Όσο για τον Λένιν,ήταν απλά ένας δολοφόνος.

Δεν θα κάτσω να σχολιάσω το "όχι εγώ ξέρω καλύτερα την Μαρξιστική προσέγγιση , όχι εγώ,όχι εσύ" αλλά το τελευταίο κυρίως κομμάτι που περιέχει και το ζουμί της κατάστασης.Εκεί που μπλέκεις την επιστημονική μέθοδο με την πολιτική και την κοινωνιολογία,χωρίς να έχω διάθεση να σου την μπω, το γάμησες και ψόφησε.Το συμπέρασμα σου θα ήταν μακράν το σωστότερο απ' ότι ακούστηκε σήμερα αν μιλούσαμε για κάτι ομοιογενές, όπως ένα διάλυμα.Όταν μιλάμε για κοινωνία και ανθρώπους και συστήματα, δεν μπορείς να πεις,δεν τα καταφέραμε μία φορά, τώρα ας κάτσουμε με τα χέρια σταυρωμένα και περιμένουμε από τον μη-κρατικό καπιταλισμό μπας και κάνει τίποτα.Αυτό προστάζει ο ορθολογισμός?Τα κοινωνικά συστήματα που είναι πραγματικά προοδευτικά παρουσιάζουν τέτοιο ποσοστό επιτυχίας, όσο και το ποσοστό συνηδειτοποίησης του κόσμου.Δεν είναι one night job, διαρκεί χρόνια η διαδικασία κατά την οποία ο κόσμος συνηδειτοποιεί ότι η άρχουσα τάξη καταπιέζει τις από κάτω.Τα ερεθίσματα και οι πειρασμοί είναι τόσοι πολλοί, που πλέον και 'γω έχω πειστεί ότι είναι *σχεδόν* ανέφικτο να εφαρμόσουμε κάτι τόσο προοδευτικό που απελευθερώνει τον κόσμο από αρχέγονες αντιλήψεις και θεσμούς όπως εξουσία και χρήμα.Δυστηχώς, ο σύγχρονος άνθρωπος, όπως και τα γένη πριν από αυτόν αναζητά την κυριαρχία της "αγέλης".Τελικά, αν σκεφτούμε την προσέγγιση κατά την οποία συνεχώς οδεύουμε προς την τελειότητα θα περάσουμε από πολλά συστήματα και πολλά μεταβατικά στάδια μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να καλωσορίσουμε μία αταξική κοινωνία, η επανάσταση αυτή θα είναι σχεδόν τόσο μεγάλη, όσο και αυτή των αστών του 16ου-17ου αιώνα για την διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους από την αριστοκρατεία.Πιθανότατα βέβαια από εμάς δεν θα έχει μείνει κόκκαλο για κόκκαλο,αλλά δεν βαριέσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Είχαν πάντα δουλειά (και αυτό μες τις ώρες εργασίας, δεν ισχύει, εκτός αν μιλάς για μεταπολεμικές εποχές...). Δεν πεινούσαν. Είχαν δωρεάν Παιδεία. Δωρεάν Υγεία. Φθηνό ηλεκτρικό, νερό και θέρμανση. Κοινωνικό κράτος.
Δεν ξέρω, μου διαφεύγει κάτι;
Περνούσαν, δηλαδή... χάλια... [χωρίς να θέλω να πω ότι ήταν τέλεια!]
Και αυτά τα εθνικιστικά για εξαφανισμό του ελληνισμού, κόψε τα, γιατί είναι βλακείες. Τα ίδια λέγανε και για την ΕΣΣΔ οι Έλληνες εθνικιστές και προσφάτως διάβαζα ένα άρθρο κάπου που άρχιζε και κατέρριπτε ένα-ένα ό,τι υποστήριζαν.

αυτη την στιγμη λες πραγματα που δεν ισχυουν!
μπορεις να βρεις καποιον αλβανο που ζει πλεον στην ελλαδα, και θα σε διαβεβαιωσει πως τα πραγματα δεν ηταν καθολου ετσι!
εχω κανει συζητηση με γονεις φιλου μου, και δεν βρισκω λογο να μου ελεγαν ψεματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
χωρίς να περιαυτολογήσω,ευτυχώς που άρχισα το θέμα περι Λένιν και τα συναφή,τουλάχιστον συμφωνώ δε συφωνώ μαζί σας, πραγματοποιείτε έναν ωραίο διάλογο και αυτό είναι το πιο σημαντικό!! άλλωστε κατά τη γνώμη μου, όσοι λένε οτι με τον κομμουνισμό η χώρα μας θα προοδεύσει , ας ρίξουν μια ματια στο καθεστώς της Κορέας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
χωρίς να περιαυτολογήσω,ευτυχώς που άρχισα το θέμα περι Λένιν και τα συναφή,τουλάχιστον συμφωνώ δε συφωνώ μαζί σας, πραγματοποιείτε έναν ωραίο διάλογο και αυτό είναι το πιο σημαντικό!! άλλωστε κατά τη γνώμη μου, όσοι λένε οτι με τον κομμουνισμό η χώρα μας θα προοδεύσει , ας ρίξουν μια ματια στο καθεστώς της Κορέας .
Δεν υπάρχει κομμουνισμός στην Κορέα, τα ίδια θα λέμε;
Ο κομμουνισμός είναι μια ιδεατή θεωρία.
Αυτό που στην πράξη εφάρμοσαν κάποιοι παρανοϊκοί δικτάτορες κατά την γνώμη μου μόνο υπαρκτός σοσιαλισμός δεν είναι.
Θαυμάστε την Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας! Το πιο καπιταλιστικό κράτος στον Κόσμο για παράδειγμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
χωρίς να περιαυτολογήσω,ευτυχώς που άρχισα το θέμα περι Λένιν και τα συναφή,τουλάχιστον συμφωνώ δε συφωνώ μαζί σας, πραγματοποιείτε έναν ωραίο διάλογο και αυτό είναι το πιο σημαντικό!! άλλωστε κατά τη γνώμη μου, όσοι λένε οτι με τον κομμουνισμό η χώρα μας θα προοδεύσει , ας ρίξουν μια ματια στο καθεστώς της Κορέας .

Άκυροοοοοοοοοο!!!!!!!!!
Εντελώς ΑΚΥΡΟ, όμως.
Να σε ενημερώσω, η ανθρωπότητα δεν έχει γνωρίσει ακόμα τον κομμουνισμό. Στο σοσιαλισμό έμεινε, και επέστρεψε στον καπιταλισμό.
Επίσης, στην χώρα του παραδείγματός σου επικρατεί καπιταλιστικό καθεστώς! Το γεγονός ότι ένα κόμμα τιτλοφορεί την λέξη "κομμουνιστικό", δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας. Η πράξη το αποδεικνύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κομμουνισμός στην Κορέα, τα ίδια θα λέμε;
Ο κομμουνισμός είναι μια ιδεατή θεωρία.
Αυτό που στην πράξη εφάρμοσαν κάποιοι παρανοϊκοί δικτάτορες κατά την γνώμη μου μόνο υπαρκτός σοσιαλισμός δεν είναι.
Θαυμάστε την Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας! Το πιο καπιταλιστικό κράτος στον Κόσμο για παράδειγμα....
φίλε δε διαφωνώ,αλλά έχουν στην εξουσία κομμουνιστικό κόμμα και τείνουν προς τον κομμουνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
φίλε δε διαφωνώ,αλλά έχουν στην εξουσία κομμουνιστικό κόμμα και τείνουν προς τον κομμουνισμό.
Θα ήθελες να μου πεις σε ποιο σημείο τείνουν με τον κομμουνισμό;
Γιατί μάλλον δεν ξέρεις τι είναι ο κομμουνισμός...
Όσο για το "στην εξουσία κομμουνιστικό κόμμα" θα σου κάνω μια αναγωγή στην ελληνική πραγματικότητα,
το ότι το πολίτευμα στην Ελλάδα λέγεται προεδρευόμενη δημοκρατία δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας...
αν με πιάνεις:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
φίλε δε διαφωνώ,αλλά έχουν στην εξουσία κομμουνιστικό κόμμα και τείνουν προς τον κομμουνισμό.

Τι λες;;;
Πόση άγνοια ακόμη θα αντέξουν να δουν τα μάτια μου εδώ μέσα;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Άκυροοοοοοοοοο!!!!!!!!!
Εντελώς ΑΚΥΡΟ, όμως.
Να σε ενημερώσω, η ανθρωπότητα δεν έχει γνωρίσει ακόμα τον κομμουνισμό. Στο σοσιαλισμό έμεινε, και επέστρεψε στον καπιταλισμό.
Επίσης, στην χώρα του παραδείγματός σου επικρατεί καπιταλιστικό καθεστώς! Το γεγονός ότι ένα κόμμα τιτλοφορεί την λέξη "κομμουνιστικό", δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας. Η πράξη το αποδεικνύει.
λέμε το ίδιο πράγμα απλώς ίσως δεν κατάλαβες τη διατύπωσή μου.Ζητώ συγγνώμη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Θα ήθελες να μου πεις σε ποιο σημείο τείνουν με τον κομμουνισμό;
Γιατί μάλλον δεν ξέρεις τι είναι ο κομμουνισμός...
Όσο για το "στην εξουσία κομμουνιστικό κόμμα" θα σου κάνω μια αναγωγή στην ελληνική πραγματικότητα,
το ότι το πολίτευμα στην Ελλάδα λέγεται προεδρευόμενη δημοκρατία δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας...
αν με πιάνεις:
ντάξει, και οι οικολόγοι πράσινοι για παράδειγμα,υποτίθεται οτι προωθούν τη χρήση πόρων και την προστασία του περιβάλλοντος όμως όλοι ξέρουμε οτι δεν είναι αυτό.Ξέρω περι κομμουνισμού καλύτερα απο όλους σας και θα σου πω τί εννοώ για το πού τείνουν.Έχουν στην κυβέρνηση ένα κομμουνιστικό κόμμα σωστά; Ε λοιπόν αυτοί υπόσχονται στο λαό οτι θα ξημερώσει η μέρα που θα επικρατήσει η ιδεολογία αυτή, και μπορεί αυτή η μέρα να μη φτάσει ποτέ.Το ίδιο ακριβώς γινόταν στη Σοβιετική Ένωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Να ρωτήσω ακόμα κάτι που αγνοώ... ο κομμουνισμός δέχεται ιδιωτικές επιχειρήσεις και τα συναφή, ή θέλει να είναι το 100% των οργανισμών, επιχειρήσεων κλπ. κρατικά και δημόσια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Συλλυπητήριο για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ​
Η ΚΕ του ΚΚΕ απέστειλε στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας το ακόλουθο συλλυπητήριο μήνυμα για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ:
«Η Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας, στην ηγεσία της ΛΔ Κορέας και στο λαό της για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ, Γενικού Γραμματέα του Κόμματος Εργατών Κορέας.
Ο λαός της ΛΔ Κορέας έχει δικαίωμα να προχωρήσει στο δρόμο ανάπτυξης που έχει επιλέξει ενάντια στις κάθε λογής ιμπεριαλιστικές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας.
Η υπεράσπιση του δικαιώματος αυτού έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα που καιροφυλακτούν οι ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, εντείνουν την επιθετικότητα και πληθαίνουν τους τυχοδιωκτισμούς τους κατά της ΛΔ Κορέας.
Το ΚΚΕ αντιτάσσεται στα σχέδια αυτά. Στέκεται αλληλέγγυο με τον αντιιμπεριαλιστικό αγώνα του Κόμματος Εργατών Κορέας και του κορεάτικου λαού».


Δεν είναι η Β.Κορέα κομμουνιστική,το ΚΚΕ συμπαραστέκεται στους ομοϊδεάτες τους,άρα το ΚΚΕ δεν είναι κομμουνιστικό κόμμα...Είναι έγκυρος ή άκυρος ο συλλογισμός μου?


https://www.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6604998
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συλλυπητήριο για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ​
Η ΚΕ του ΚΚΕ απέστειλε στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας το ακόλουθο συλλυπητήριο μήνυμα για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ:
«Η Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας, στην ηγεσία της ΛΔ Κορέας και στο λαό της για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ, Γενικού Γραμματέα του Κόμματος Εργατών Κορέας.
Ο λαός της ΛΔ Κορέας έχει δικαίωμα να προχωρήσει στο δρόμο ανάπτυξης που έχει επιλέξει ενάντια στις κάθε λογής ιμπεριαλιστικές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας.
Η υπεράσπιση του δικαιώματος αυτού έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα που καιροφυλακτούν οι ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, εντείνουν την επιθετικότητα και πληθαίνουν τους τυχοδιωκτισμούς τους κατά της ΛΔ Κορέας.
Το ΚΚΕ αντιτάσσεται στα σχέδια αυτά. Στέκεται αλληλέγγυο με τον αντιιμπεριαλιστικό αγώνα του Κόμματος Εργατών Κορέας και του κορεάτικου λαού».


Δεν είναι η Β.Κορέα κομμουνιστική,το ΚΚΕ συμπαραστέκεται στους ομοϊδεάτες τους,άρα το ΚΚΕ δεν είναι κομμουνιστικό κόμμα...Είναι έγκυρος ή άκυρος ο συλλογισμός μου?

Ναι οκ επίσης, ο Ομπάμα είχε στείλει πέρσι στην 28η Οκτωβρίου μήνυμα στους Έλληνες για την ανεξαρτησία τους. Αυτό τον κάνει φιλέλληνα;

Τι κομμουνισμό τι νεοφιλευθερισμό, εγώ επιλέγω αριστοτελική "πολιτεία" και κυριαρχία της μεσαίας τάξης με πηγή εξουσίας το νόμο. Καληνύχτα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Συλλυπητήριο για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ​
Η ΚΕ του ΚΚΕ απέστειλε στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας το ακόλουθο συλλυπητήριο μήνυμα για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ:
«Η Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας, στην ηγεσία της ΛΔ Κορέας και στο λαό της για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ, Γενικού Γραμματέα του Κόμματος Εργατών Κορέας.
Ο λαός της ΛΔ Κορέας έχει δικαίωμα να προχωρήσει στο δρόμο ανάπτυξης που έχει επιλέξει ενάντια στις κάθε λογής ιμπεριαλιστικές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας.
Η υπεράσπιση του δικαιώματος αυτού έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα που καιροφυλακτούν οι ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, εντείνουν την επιθετικότητα και πληθαίνουν τους τυχοδιωκτισμούς τους κατά της ΛΔ Κορέας.
Το ΚΚΕ αντιτάσσεται στα σχέδια αυτά. Στέκεται αλληλέγγυο με τον αντιιμπεριαλιστικό αγώνα του Κόμματος Εργατών Κορέας και του κορεάτικου λαού».

Δεν είναι η Β.Κορέα κομμουνιστική,το ΚΚΕ συμπαραστέκεται στους ομοϊδεάτες τους,άρα το ΚΚΕ δεν είναι κομμουνιστικό κόμμα...Είναι έγκυρος ή άκυρος ο συλλογισμός μου?


https://www.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6604998

Ο συλλογισμός σου είναι επαγωγικός άρα και άκυρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Πάντως η Χρυσή Αυγή δεν έστειλε συλληπητήρια στην Β.Κορέα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top