[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

KATS

Νεοφερμένος

Ο KATS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν είναι όταν λέω οχι στην εισβολη της τουρκικης προπαγανδας στο σπιτι μου , οταν δεν θέλω το ξεπούλημα της πατρίδας μου, όταν στενοχωριέμαι για την κατάντια της , Αν ο πατριωτισμος και η αγνη ανιδιοτελης αγαπη προς την πατριδα είναι φασισμός για το 2% των ακροαριστερων προδοτων, τότε ναι ρε οπαδε του μεγαλυτερου σφαγεα( ο λενιν εσφαξε υπερδιπλάσιους από τον Χίτλερ, όποιος δεν ηταν κουμουνιστης.... ξέρετε ... δημοκρατικα... :P + bonus: ο κουμουνισμος διελυσε την Ρωσία) είμαι φασιστας!

Συμφωνώ,αν αυτό το εννοείται φασισμό ναι ρε και εγώ είμαι φασίστας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Αν είναι όταν λέω οχι στην εισβολη της τουρκικης προπαγανδας στο σπιτι μου , οταν δεν θέλω το ξεπούλημα της πατρίδας μου, όταν στενοχωριέμαι για την κατάντια της , Αν ο πατριωτισμος και η αγνη ανιδιοτελης αγαπη προς την πατριδα είναι φασισμός για το 2% των ακροαριστερων προδοτων, τότε ναι ρε οπαδε του μεγαλυτερου σφαγεα( ο λενιν εσφαξε υπερδιπλάσιους από τον Χίτλερ, όποιος δεν ηταν κουμουνιστης.... ξέρετε ... δημοκρατικα... :P + bonus: ο κουμουνισμος διελυσε την Ρωσία) είμαι φασιστας!
Ελπίζω να είσαι έτοιμος γιατί μετά από αυτή σου τη δήλωση σίγουρα θα δεχτείς επίθεση!:P
Θα μας πεις ποιο ακριβώς το πρόβλημα με τα τούρκικα σε μας τους αδαείς;:hmm:
Από την άγνοια και την αδιαφορία ξεκινά η κάθε είδους εκμετάλλευση ξέρεις...
Αυτό είναι το πρόβλημα με τα τούρκικα...και μη μου πεις ότι αυτό ανήκει στο παρελθόν και ότι τώρα είναι φίλοι μας,γιατί...όσο για το τελευταίο για την αδιαφορία και την άγνοια θα συμφωνήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ελπίζω να είσαι έτοιμος γιατί μετά από αυτή σου τη δήλωση σίγουρα θα δεχτείς επίθεση!:P

Αυτό είναι το πρόβλημα με τα τούρκικα...και μη μου πεις ότι αυτό ανήκει στο παρελθόν και ότι τώρα είναι φίλοι μας,γιατί...όσο για το τελευταίο για την αδιαφορία και την άγνοια θα συμφωνήσω!
Ας δεχτω, εχω συνηθισει ;) Τωρα με τους ανιστορητους.... Εισβολή στην Β. Κύπρο.. Μπα, φίλοι οι Τούρκοι. Μικρασιατική καταστροφή, αδέλφια οι Τούρκοι... Εγω σου λέω ότι οι αριστερόμαγκες φιλότουρκοι αγνοούν μια μεγάλη ιστορικη πορεια των 2 λαων , πόσες σφαγες, πολιτικες επεκτατικες βλέψεις, αερομαχιες στο Αιγαίο που δίνονται από γενναιους Έλληνες πιλότους κτλ κτλ... Αυτοι τουλαχιστον δεν ειναι φασιστες:P ειναι σωστοι ανθρωποι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Ας δεχτω, εχω συνηθισει ;) Τωρα με τους ανιστορητους.... Εισβολή στην Β. Κύπρο.. Μπα, φίλοι οι Τούρκοι. Μικρασιατική καταστροφή, αδέλφια οι Τούρκοι... Εγω σου λέω ότι οι αριστερόμαγκες φιλότουρκοι αγνοούν μια μεγάλη ιστορικη πορεια των 2 λαων , πόσες σφαγες, πολιτικες επεκτατικες βλέψεις, αερομαχιες στο Αιγαίο που δίνονται από γενναιους Έλληνες πιλότους κτλ κτλ... Αυτοι τουλαχιστον δεν ειναι φασιστες:P ειναι σωστοι ανθρωποι:)
Καλά τα λες,αλλά την επίθεση δε τη γλιτώνεις...:P...άντε αποφάσισα να σου κάνω παρέα!Λοιπόν επίσης εκείνο που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί όταν σκοτώνεται ένας λαθρομετανάστης(εννοείται δε το επικροτώ)γίνεται ντόρος...πορείες,επεισόδια,πανό,ανακοινώσεις από αριστερά κυρίως κόμματα,
ενώ όταν ένας λαθρομετανάστης σκοτώνει,κλέβει,βιάζει ή όλα μαζί(και βλέπουμε πολλά τέτοια περιστατικά καθημερινά πχ η Μυρτώ στην Πάρο που κακοποιήθηκε από Πακιστανό,ο άνθρωπος που πήγαινε στο μαιευτήριο επειδή γεννούσε η γυναίκα του και κάτι Αφγανοί τον σκότωσαν για μια κάμερα,οι γριούλες που ληστεύονται/σκοτώνονται από αλλοδαπούς κυρίως Αλβανούς)δεν ακούγεται κιχ...η απόλυτη σιωπή...γιατί αυτή η διάκριση?Όλες οι ανθρώπινες ζωές δεν έχουν την ίδια αξία?Ή μήπως οι Έλληνες είναι λιγότερο σημαντικοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Καλά τα λες,αλλά την επίθεση δε τη γλιτώνεις...:P...άντε αποφάσισα να σου κάνω παρέα!Λοιπόν επίσης εκείνο που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί όταν σκοτώνεται ένας λαθρομετανάστης(εννοείται δε το επικροτώ)γίνεται ντόρος...πορείες,επεισόδια,πανό,ανακοινώσεις από αριστερά κυρίως κόμματα,
ενώ όταν ένας λαθρομετανάστης σκοτώνει,κλέβει,βιάζει ή όλα μαζί(και βλέπουμε πολλά τέτοια περιστατικά καθημερινά πχ η Μυρτώ στην Πάρο που κακοποιήθηκε από Πακιστανό,ο άνθρωπος που πήγαινε στο μαιευτήριο επειδή γεννούσε η γυναίκα του και κάτι Αφγανοί τον σκότωσαν για μια κάμερα,οι γριούλες που ληστεύονται/σκοτώνονται από αλλοδαπούς κυρίως Αλβανούς)δεν ακούγεται κιχ...η απόλυτη σιωπή...γιατί αυτή η διάκριση?Όλες οι ανθρώπινες ζωές δεν έχουν την ίδια αξία?Ή μήπως οι Έλληνες είναι λιγότερο σημαντικοί?
φασισμος από την αλλη πλευρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Τωρα με τους ανιστορητους.... Εισβολή στην Β. Κύπρο.. Μπα, φίλοι οι Τούρκοι.
Το ότι η ΕΟΚΑ Β' (Προσοχή! να μην συγχέεται με την ΕΟΚΑ) έκανε επιθέσεις σε Τουρκοκυπριακά χωριά σφάζοντας έγκυες γυναίκες και παιδιά και η έπειτα η ΤΜΤ (Τουρκοκυπριακή - αντίστοιχης νοοτροπίας οργάνωση) ξεκίνησε να κάνει τα ίδια το γνωρίζεις να φανταστώ;
Μικρασιατική καταστροφή, αδέλφια οι Τούρκοι...
Τη στιγμή που κατά την Μικρασιατική Εκστρατεία ο Ελληνικός στρατός προχώρησε μέχρι την Κιουτάχεια και το Αφιόν Καραχισάρ παραβιάζοντας μια διεθνή συνθήκη που παραχωρούσε την ζώνη της Σμύρνης στο Ελληνικό Κράτος (Συνθήκη Σεβρών) ήταν σίγουρο ότι τα Τουρκικά στρατεύματα δεν θα το άφηναν έτσι.
Αυτό είναι το πρόβλημα με τα τούρκικα...και μη μου πεις ότι αυτό ανήκει στο παρελθόν και ότι τώρα είναι φίλοι μας,γιατί...όσο για το τελευταίο για την αδιαφορία και την άγνοια θα συμφωνήσω!
Αφού έχεις τόσο καλή γνώση της την Ιστορίας, περιμένουμε να μας πεις τι ξέρεις για το ατμόπλοιο Κουρτουλούζ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ας δεχτω, εχω συνηθισει ;) Τωρα με τους ανιστορητους.... Εισβολή στην Β. Κύπρο.. Μπα, φίλοι οι Τούρκοι. Μικρασιατική καταστροφή, αδέλφια οι Τούρκοι... Εγω σου λέω ότι οι αριστερόμαγκες φιλότουρκοι αγνοούν μια μεγάλη ιστορικη πορεια των 2 λαων , πόσες σφαγες, πολιτικες επεκτατικες βλέψεις, αερομαχιες στο Αιγαίο που δίνονται από γενναιους Έλληνες πιλότους κτλ κτλ... Αυτοι τουλαχιστον δεν ειναι φασιστες:P ειναι σωστοι ανθρωποι:)

Ανιστόρητος είναι ο άνθρωπος που δεν βλέπει τα συντρίμμια που αφήνει η ακροδεξιά σε όποιον λαό βρεθεί.
Όσο για τον Λένιν αμφιβάλλω αν ξέρεις για ποιο πρόσωπο μιλάς. Η ιστορία έχει κρίνει τον Λένιν και οποίος ξέρει ιτορία ξέρει αν ο Λένιν ήταν σφαγέας ή επαναστάτης.

Για τους τούρκους που λες θα αφήσω τον Καζαντζάκη να σου απαντήσει ο οποίος γράφει "αγάπα τον άνθρωπο γιατί είσαι εσύ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας δεχτω, εχω συνηθισει ;) Τωρα με τους ανιστορητους.... Εισβολή στην Β. Κύπρο.. Μπα, φίλοι οι Τούρκοι. Μικρασιατική καταστροφή, αδέλφια οι Τούρκοι... Εγω σου λέω ότι οι αριστερόμαγκες φιλότουρκοι αγνοούν μια μεγάλη ιστορικη πορεια των 2 λαων , πόσες σφαγες, πολιτικες επεκτατικες βλέψεις, αερομαχιες στο Αιγαίο που δίνονται από γενναιους Έλληνες πιλότους κτλ κτλ... Αυτοι τουλαχιστον δεν ειναι φασιστες:P ειναι σωστοι ανθρωποι:)

Από πότε η πολιτική της εξουσίας μιας χώρας ταυτίζεται με τις απόψεις του λαού της; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μόνο σε εμένα δεν αρέσουν τα τούρκικα επειδή είναι κλισέ μελοδράματα και όχι επειδή είναι από μια άλλη χώρα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Μόνο σε εμένα δεν αρέσουν τα τούρκικα επειδή είναι κλισέ μελοδράματα και όχι επειδή είναι από μια άλλη χώρα? :P
Καλά εννοείται ότι είναι άθλια και από τη φύση τους...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλά τα λες,αλλά την επίθεση δε τη γλιτώνεις...:P...άντε αποφάσισα να σου κάνω παρέα!Λοιπόν επίσης εκείνο που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί όταν σκοτώνεται ένας λαθρομετανάστης(εννοείται δε το επικροτώ)γίνεται ντόρος...πορείες,επεισόδια,πανό,ανακοινώσεις από αριστερά κυρίως κόμματα,
ενώ όταν ένας λαθρομετανάστης σκοτώνει,κλέβει,βιάζει ή όλα μαζί(και βλέπουμε πολλά τέτοια περιστατικά καθημερινά πχ η Μυρτώ στην Πάρο που κακοποιήθηκε από Πακιστανό,ο άνθρωπος που πήγαινε στο μαιευτήριο επειδή γεννούσε η γυναίκα του και κάτι Αφγανοί τον σκότωσαν για μια κάμερα,οι γριούλες που ληστεύονται/σκοτώνονται από αλλοδαπούς κυρίως Αλβανούς)δεν ακούγεται κιχ...η απόλυτη σιωπή...γιατί αυτή η διάκριση?Όλες οι ανθρώπινες ζωές δεν έχουν την ίδια αξία?Ή μήπως οι Έλληνες είναι λιγότερο σημαντικοί?

Όχι φίλε μου η ζωή των Ελλήνων δεν είναι λιγότερο σημαντική από αυτή των αλλοδαπών και το ξέρουν και οι ίδιοι που τα προβάλλου αυτά. Απλώς τα ΜΜΕ , υποκινούμενη σίγουρα από κάποια μέλη της κυβέρνησης και άλλους παράγοντες, θέλουν να νιώσουμε συμπόνοια για τους αλλοδαπούς και συγκεκριμένα τους λαθραίους αλλοδαπούς και να τους ανεχόμαστε επίσης εντός του ελληνικού εδάφους. Τώρα γιατί το θέλουν αυτό, είναι προφανές.....απο τη μία για να στρέψουν την προσοχή μας αλλού ώστε να μη βλέπουμε άλλα προβλήματα που η κυβέρνηση αδυνατεί να επιλύσει (βλέπε τα εγκλήματα που κάνουν πολλοί λαθρομετανάστες κτλ) και από την άλλη στο να εξοικοιωθούμε/ συνηθίσουμε την παρουσία τους εντός της Ελλάδας μιάς και δεν τολμάει (ή δεν μπορεί πλέον, Δουβλίνο 2) η ηγεσία να προχωρήσει σε καμιά μαζική απέλαση αλλοδαπών (εννοείται αυτών που δεν πληρούν τις προυποθέσεις να μείνουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Όσο για τον Λένιν αμφιβάλλω αν ξέρεις για ποιο πρόσωπο μιλάς. Η ιστορία έχει κρίνει τον Λένιν και οποίος ξέρει ιτορία ξέρει αν ο Λένιν ήταν σφαγέας ή επαναστάτης.
Εγώ αυτό που ξέρω πάντως, είναι πως αν ήταν μετριόφρων και έκανε ότι έκανε από ιδεολογία και όχι από ανάγκη για
αναγνώριση, ο Λένιν δεν θα είχε επιτρέψει να μπει το όνομά του στον εθνικό ύμνο της ΕΣΣΔ :)
τώρα, μετά από κει, ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του και να πει την γνώμη του
Για τους τούρκους που λες θα αφήσω τον Καζαντζάκη να σου απαντήσει ο οποίος γράφει "αγάπα τον άνθρωπο γιατί είσαι εσύ".
που να έλεγες και για Χικμέτ... :redface:
Μόνο σε εμένα δεν αρέσουν τα τούρκικα επειδή είναι κλισέ μελοδράματα και όχι επειδή είναι από μια άλλη χώρα? :P
Μόνο σε εμένα δεν αρέσουν οι μεσημεριανές κατινοεκπομπές επειδή είναι το μεγαλύτερο σκουπίδι που υπάρχει στην τηλεόραση; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Το ότι η ΕΟΚΑ Β' (Προσοχή! να μην συγχέεται με την ΕΟΚΑ) έκανε επιθέσεις σε Τουρκοκυπριακά χωριά σφάζοντας έγκυες γυναίκες και παιδιά και η έπειτα η ΤΜΤ (Τουρκοκυπριακή - αντίστοιχης νοοτροπίας οργάνωση) ξεκίνησε να κάνει τα ίδια το γνωρίζεις να φανταστώ;
Μιλάς για δράση μιας μικρης ομαδας, μιλαω για στρατιωτικη εισβολη με οργανωμενο σχεδιο. Ωραια συγκριση;)

Τη στιγμή που κατά την Μικρασιατική Εκστρατεία ο Ελληνικός στρατός προχώρησε μέχρι την Κιουτάχεια και το Αφιόν Καραχισάρ παραβιάζοντας μια διεθνή συνθήκη που παραχωρούσε την ζώνη της Σμύρνης στο Ελληνικό Κράτος (Συνθήκη Σεβρών) ήταν σίγουρο ότι τα Τουρκικά στρατεύματα δεν θα το άφηναν έτσι.
Αυτο δικαιολογεί και τις σφαγες- βιασμους κτλ αμαχων, ετσι;

Αφού έχεις τόσο καλή γνώση της την Ιστορίας, περιμένουμε να μας πεις τι ξέρεις για το ατμόπλοιο Κουρτουλούζ :)
Η προσπάθεια χρηματοδοτήθηκε κατά κύριο λόγο από Έλληνες ομογενείς...

Ανιστόρητος είναι ο άνθρωπος που δεν βλέπει τα συντρίμμια που αφήνει η ακροδεξιά σε όποιον λαό βρεθεί.
Όσο για τον Λένιν αμφιβάλλω αν ξέρεις για ποιο πρόσωπο μιλάς. Η ιστορία έχει κρίνει τον Λένιν και οποίος ξέρει ιτορία ξέρει αν ο Λένιν ήταν σφαγέας ή επαναστάτης.

Για τους τούρκους που λες θα αφήσω τον Καζαντζάκη να σου απαντήσει ο οποίος γράφει "αγάπα τον άνθρωπο γιατί είσαι εσύ".
Ε ενταξει 40 εκατομυριακια ανθρωποι δεν ειναι τιποτα... Ο αγιος Λενιν σας ειναι η αριστερη εκδοση του Χίτλερ. Απλα δεν σκοτωνε μονο Εβραιους, σκοτωνε τους πάντες. Δες πρακτικες της ΕΣΣΔ και πες μου μετα για φασισμο!

Από πότε η πολιτική της εξουσίας μιας χώρας ταυτίζεται με τις απόψεις του λαού της; :confused:
Την εξουσια ποιος την διαλεγει; Επίσης, η Ιστορια εχει δειξει την αποψη αυτου του λαου για μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ρε, παιδιά πείτε μου λίγο και εμένα, τι εστί πατρίδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Ρε, παιδιά πείτε μου λίγο και εμένα, τι εστί πατρίδα;
Το τυπικό ορισμό θα το βρεις εδώ...αν θες όμως τη γνώμη μου είναι κάτι που νιώθεις μέσα σου...δυστυχώς όμως δε το νιώθουν όλοι...κρίμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μιλάς για δράση μιας μικρης ομαδας, μιλαω για στρατιωτικη εισβολη με οργανωμενο σχεδιο. Ωραια συγκριση;)
Δεν ξύπνησαν μια μέρα οι Τούρκοι και είπαν σχεδιάζουμε τον Αττίλα!
Είχαν προηγηθεί από πριν επεισόδια και κυρίως λόγω της Αγγλικής διοίκησης στο νησί!
Είχε υπογραφεί συνθήκη όπου η Ελλάδα, η Μεγαλη Βρετανία και η Τουρκία είναι εγγυήτριες δυνάμεις για την τήρηση της Ειρήνης στην Κύπρο και έτυχε να είναι Ελληνοκύπριοι αυτοί που την παραβίασαν
Αυτο δικαιολογεί και τις σφαγες- βιασμους κτλ αμαχων, ετσι;
Μην τα τσουβαλιάζεις όλα!
Η Οθωμανική Αυτοκρατορία μόλις έχει διαλυθεί, τακτικός στρατός δεν υπήρχε και το κίνημα των Νεότουρκων προσπαθούσε να πάρει την εξουσία στα χέρια του.
Βλέπω όμως αυτά που γράφεις, και φοβάμαι πολύ πως κι εσύ τα ίδια θα έκανες :/:
Η προσπάθεια χρηματοδοτήθηκε κατά κύριο λόγο από Έλληνες ομογενείς...
Τότε εκεί στην ερυθρά ημισέληνο, πρέπει να είναι Έλληνες μουσουλμάνοι...:hmm:
Δεν εξηγείται αλλιώς...
Ρε, παιδιά πείτε μου λίγο και εμένα, τι εστί πατρίδα;
Για εμένα, πατρίδα είναι εκεί που οι άλλοι σε κάνουν νιώθεις καλά. Να νιώθεις άνθρωπος σε κοινωνία ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε, παιδιά πείτε μου λίγο και εμένα, τι εστί πατρίδα;

ωωωω αρχίζουμε τις σπουδαίες ερωτήσεις! :clapup:

Ας πω κι εγώ λοιπόν μία συμπληρωματική: γιατί υπάρχουν σύνορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Γιατί υπάρχουν σύνορα;

Για να οριοθετήσουν μια χωρική περιοχή στην οποία ισχύουν κάποιοι κοινά αποδεκτοί κανόνες (Σύνταγμα και νομοθεσία)
Χωρίς να λέω ότι αυτό είναι σωστό ή λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το τυπικό ορισμό θα το βρεις εδώ...αν θες όμως τη γνώμη μου είναι κάτι που νιώθεις μέσα σου...δυστυχώς όμως δε το νιώθουν όλοι...κρίμα!

Μάλιστα. Και τι διαφορά έχουν αυτά απο το κράτος και το έθνος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δεν ξύπνησαν μια μέρα οι Τούρκοι και είπαν σχεδιάζουμε τον Αττίλα!
Είχαν προηγηθεί από πριν επεισόδια και κυρίως λόγω της Αγγλικής διοίκησης στο νησί!
Είχε υπογραφεί συνθήκη όπου η Ελλάδα, η Μεγαλη Βρετανία και η Τουρκία είναι εγγυήτριες δυνάμεις για την τήρηση της Ειρήνης στην Κύπρο και έτυχε να είναι Ελληνοκύπριοι αυτοί που την παραβίασαν
Το '' Αττιλας'' ηταν σχεδιασμενο αρκετο καιρο.. Τα χουμε ξαναπει ;) Για τον Ιωαννιδη κλπ κλπ

Μην τα τσουβαλιάζεις όλα!
Η Οθωμανική Αυτοκρατορία μόλις έχει διαλυθεί, τακτικός στρατός δεν υπήρχε και το κίνημα των Νεότουρκων προσπαθούσε να πάρει την εξουσία στα χέρια του.
Βλέπω όμως αυτά που γράφεις, και φοβάμαι πολύ πως κι εσύ τα ίδια θα έκανες :/:
ΟΚ, αυτο δικαιολογει τις σφαγες.. Ουτε από Γκριζο Λύκο δεν θα περιμενα τέτοιο αβάσιμο επιχείρημα!
Τότε εκεί στην ερυθρά ημισέληνο, πρέπει να είναι Έλληνες μουσουλμάνοι...:hmm:
Δεν εξηγείται αλλιώς...
Έλληνες χρηματοδοτησαν αυτην την προσπαθεια... Το ότι το πλοίο ήταν τουρκικο δειχνει οτι αυτοι πληρωθηκαν για αυτην την δουλεια. Από την αρχη το συμβαν αυτο δεν λεει και τιποτα και το παραπάνω σου σχόλιο ήταν.. απίστευτα σχετικο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top