[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Άλλο εννοώ.Από το διαδίκτυο και εσείς κατακρίνετε τα κακώς κείμενα...

Αφου υπαρχει το τοπικ γιατι να μην γραψουμε τις αποψεις μας; δεν εχω βγει στο τουιτερ να βρισω τον Σαμαρα και τον καθε Σαμαρα ουτε ανεβαζω αρθρα στο φεισμπουκ βριζοντας τους... Ουτε εχω κανει like σε σελιδες που να τους βριζουν. Αρα δεν τους κατακρινω μεσω διαδικτυου... Εδω συζητηση να γινεται. Βλεπεις καποια αποψη που συμφωνει ή διαφωνει μαζι σου και την σχολιαζεις τπτ λιγοτερο τπτ περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το όνομα της σελίδας είναι το θέμα ή το ότι ακούγονται μεγάλα λόγια σε ένα τόπικ,όπως και παντού στο διαδίκτυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το όνομα της σελίδας είναι το θέμα ή το ότι ακούγονται μεγάλα λόγια σε ένα τόπικ,όπως και παντού στο διαδίκτυο;

ακριβως το ειπες και μονος σου ΛΟΓΙΑ.:) βαρεθηκα τα λογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
https://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/31089

https://ixnos.blogspot.gr/2012/07/blog-post_6652.html

''Με αφορμή τα παραπάνω επιθυμούμε να υποβάλουμε ορισμένα ερωτήματα που προκύπτουν από την επαγγελματική δραστηριότητα του Προέδρου του Συνασπισμού:
Α) Λειτουργεί η συγκεκριμένη εταιρεία και σήμερα;
Β) Επειδή η εταιρεία Τ&Τ Τεχνική Ο.Ε. συνεστήθη με σκοπό την ανάληψη δημοσίων και ιδιωτικών έργων διατυπώνεται δικαιολογημένα το ερώτημα αν η εταιρεία από το 2006 έως σήμερα ανέλαβε την κατασκευή , μερική η ολική, Δημοσίου Έργου οποιασδήποτε μορφής ,μεγέθους ή αξίας;
Γ) Κατόπιν ερεύνης διαπιστώνεται πώς δεν έχει κατατεθεί τροποποίηση σύστασης της εταιρείας Τ&Τ Τεχνική Ο.Ε. με την οποία να τεκμηριώνεται αλλαγή σύνθεσης των μετόχων ή παύση λειτουργίας της Εταιρείας. Προφανώς δεν προκύπτει νομικό πρόβλημα από μία τέτοιας μορφής επαγγελματική δραστηριότητα του Προέδρου του Συνασπισμού.
Προκύπτει ενδεχομένως όμως πολιτικό ζήτημα από τη στιγμή που ο πρόεδρος ενός πολιτικού κόμματος, ιδιαιτέρως ευαίσθητο σε θέματα διαπλοκής Κράτους και Πολιτικών, συμμετέχει σε εταιρεία που σκοπό έχει την ανάληψη εκτέλεσης Δημοσίων Έργων.
Με στόχο την αρτιότερη και αξιόπιστη ενημέρωση των πολιτών, θα επιθυμούσαμε να λάβουμε μία απάντηση, στα ως άνω διατυπωμένα ερωτήματα.
Μετά Τιμής
Αρχισυντάκτης της εκπομπής «Ζούγκλα»
Σωκράτης Γκιόλιας''

Ρε nPb κοιμασε ορθιος?Ανοιξε καμια τηλεοραση!Δες τις αφισες γυρω σου !Η επανασταση ειδη ξεκινησε!Ο Τσιπραρας με τελεια αγγλικα του ειναι εδω ! Ντοντ γουοριιιιι...μπιιιι χαπιι!
Μανταμ μερκελ...αουτσ αιντ γιουροπ γιουροζο ουν ....δε οστεριδι μεζουορς
https://www.youtube.com/watch?v=FE2fZxjt4pY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι οι εντελώς απλοϊκές και υπεραπλουστευμένες απόψεις, οι οποίες ακούγονται ειδικά στην τηλεόραση, απόψεις που τις ονομάζω απόψεις του καφενείου. Έχουν μια δόση αλήθειας, όμως δε λένε κάτι το ξεχωριστό ούτε κάτι το ιδιαίτερο. Απόψεις κοινά αποδεκτές αλλά... άνευ ουσιαστικού νοήματος.
Λέτε για τους νέους που το μόνο που κάνουν είναι να κράζουν στο ίντερνετ. Μόνο που κι εσείς ακριβώς το ίδιο κάνετε. Χρειάζεται να διαχωριστεί σε κάθε περίπτωση η έννοια του "κράζω" και του "κατηγορώ με συγκεκριμένα επιχειρήματα" για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Εύκολο είναι να καθόμαστε όλοι μαζί και να εξαπολύουμε ευθύνες σε κάθε κατεύθυνση. Φταίει εκείνος που βολεύτηκε, να απολυθεί. Εκείνος που τον βόλεψε, δηλαδή, δε φταίει; Ο δεύτερος δεν έχει υποπέσει σε αδίκημα; Πόσο ειρωνικό, χυδαίο και πέρα από κάθε λογική είναι ο δεύτερος να κατηγορεί τον πρώτο, ο οποίος τόσον καιρό στήριζε με ποικίλους τρόπους; Τα ίδια άτομα, που κυβερνούσαν τόσα χρόνια και θεμελίωσαν την αδικία και την αναξιοκρατία ' ότι τώρα θα διορθώσουν όσα οι ίδιοι έκαναν λάθος.
Το ερώτημα που προκύπτει είναι γιατί τώρα αποφάσισαν να δράσουν (φαινομενικά) ενάντια στην αναξιοκρατία. Η απάντηση είναι απλή: επειδή αυτό προστάζει το μνημόνιο. Μόνο που υποτίθεται ότι μια κυβέρνηση συμπεριφέρεται με το σωστό τρόπο όχι λόγω τρομοκρατίας, αλλά λόγω αρχών και συνείδησης. Επιπλέον, είναι αδιανόητο να επικαλείται η κυβέρνηση τις αρχές αυτές επιλεκτικά, προς ορισμένες ομάδες εργαζομένων. Για παράδειγμα, όσοι διορίστηκαν σε υπουργεία γιατί δούλευαν σε γραφεία βουλευτών εξαιρούνται από τη φαινομενικά αξιοκρατική κίνηση της κυβέρνησης. Αυτό αποδεικνύει ότι η κυβέρνηση χαρακτηρίζεται από υποκρισία και ότι πράγματι χρησιμοποιεί την τρομοκρατία για να επιβληθεί στο λαό. Σημασία δεν έχει μόνο η απόφαση αυτή καθεαυτή αλλά και τα κίνητρα που οδήγησαν στην απόφαση αυτή.
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν ωφελεί να βγουν έτσι όλοι στους δρόμους μόνο και μόνο επειδή θίγονται τα ιδιωτικά τους συμφέροντα, με πρόφαση τη γενική κατάσταση στην Ελλάδα (και όχι μόνο). Χρειάζεται να εμβαθύνει ο καθένας στο πρόβλημα, χρειάζεται μια ας το πούμε "προετοιμασία", έτσι ώστε να υπάρχει μια ολοκληρωμένη άποψη της πραγματικότητας, για να αποφευχθεί ο κίνδυνος να ακολουθήσει ο λαός και να πιστέψει τα διάφορα λεκτικά πυροτεχνήματα. Το να βγούμε όλοι μαζί και να φωνάζουμε δίχως ενότητα, αλλά με βάση μια συγκεχυμένη εικόνα της πραγματικότητας δεν έχει νόημα επειδή είναι εύκολο να χάσουμε τον πραγματικό στόχο και να κάνουμε σοβαρά λάθη ενάντια ακόμα και στη δημοκρατία, αν δεν έχουμε σαφείς επιδιώξεις. Γνώμη μου είναι ότι ακόμα θέλουμε προεργασία, για να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω.
Για αποφυγή παρεξηγήσεων δε λέω ότι πρέπει να καθίσουμε να περιμένουμε τι θα γίνει πληκτρολογώντας μπροστά σε έναν υπολογιστή. Αντίθετα, λέω ότι με κάθε μέσο που έχουμε, είτε αυτό είναι το ίντερνετ είτε μια συζήτηση πρόσωπο με πρόσωπο, είτε μια διαδήλωση να επιδιώκουμε την ύπαρξη του διαλόγου σε θέματα πολιτικής, με σκοπό τη διαμόρφωση συνείδησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω καταλάβει πάντως:στα λόγια είμαστε όλοι πρώτοι και,επίσης, ο καθένας πίσω από την οθόνη του υπολογίστη λέει ό,τι θέλει και κατακρίνει όποιον θέλει γιατί όλα είναι απρόσωπα. Όταν όμως έρχεται η ώρα να κάνουμε πράξη αυτά που λέμε ξαφνικά κάτι μας σταματάει. Και θεωρώ γενικό το κακό αυτό ,καθώς χαρακτηρίζει τους περισσότερους 'Ελληνες,οι οποίοι το μόνο που ξέρουν να κάνουν καλά είναι να σχολιάζουν όλα όσα γίνονται και να πρότεινουν λύσεις για διάφορα θέματα-πολιτικής ,οικονομικής κ.ο.κ φύσεως- αλλά όταν έρχεται η ώρα να αναλάβουν τα ηνία πράττουν όπως έπρατταν και οι προηγούμενοί τους. Γι'αυτό για ποια επανάσταση μιλάμε όταν κάποιοι όντας βολεμένοι δεν ενδιαφέρονται και αδρανούν αφού ''δεν τους επηρεάζει μωρέ'' και οι υπόλοιποι που τους επηρεάζει απλά συνεχίζουν την τακτική ''σχολιάζω τα πάντα,θεωρώ τον εαυτό μου ικανό,αλλα δεν θέλω να μπλέξω με τετοιά''!
Υ.Γ. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις και δεν τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι,άλλα το παραπάνω φαινόμενο πιστεύω πως συναντάται πολύ συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εγώ λέω το άλλο:
Πάνε σε έναν κλασικό νεοέλληνα και πες του ότι αν δώσει όλη του την περιουσία μπορεί να σώσει την χώρα του από την κρίση.
Ούτε 1€ δεν θα δώσει!

Οχι 1€ . Ουτε 50 cents δεν θα έδινα για τους μπασταρδους . Το χρέος πρπει να το πληρώσουν αυτοί που το δημιούργησαν και οχι έλληνας πολίτης . Έρχεται και η αλλη η καριολα η μερκελ λες και εκείνη μας εχει δωσει τις πολεμικές αποζημιώσεις γαμω την Γερμανία της . Σκατά στους φασιστες και τους πολιτικούς ! Και σε πολλους άλλους που δεν ειναι της παρούσης !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Οχι 1€ . Ουτε 50 cents δεν θα έδινα για τους μπασταρδους . Το χρέος πρπει να το πληρώσουν αυτοί που το δημιούργησαν και οχι έλληνας πολίτης . Έρχεται και η αλλη η καριολα η μερκελ λες και εκείνη μας εχει δωσει τις πολεμικές αποζημιώσεις γαμω την Γερμανία της . Σκατά στους φασιστες και τους πολιτικούς ! Και σε πολλους άλλους που δεν ειναι της παρούσης !
Άλλο λέω εγώ.
Αν ήταν στο χέρι του να σώσει εκατομμύρια, αλλά να πεινάσει αυτός, δεν θα το έκανε.
Γιατί δεν έχει καταλάβει ποτέ ότι εκτός από το ατομικό συμφέρον υπάρχει και το συλλογικό. (Εγώ θα έλεγα κυρίως το συλλογικό.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Οχι 1€ . Ουτε 50 cents δεν θα έδινα για τους μπασταρδους . Το χρέος πρπει να το πληρώσουν αυτοί που το δημιούργησαν και οχι έλληνας πολίτης . Έρχεται και η αλλη η καριολα η μερκελ λες και εκείνη μας εχει δωσει τις πολεμικές αποζημιώσεις γαμω την Γερμανία της . Σκατά στους φασιστες και τους πολιτικούς ! Και σε πολλους άλλους που δεν ειναι της παρούσης !
συμφωνω μαζι σου οτι το χρεος πρεπει να το πληρωσουν αυτοι που το δημιουργησαν...ομως αυτη η εξισωση ολων των πολιτικων και πολλων αλλων δεν νομιζω πως ειναι εποικοδομητικη και οφελει την εξελιξη οποιασδηποτε κοινωνιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Άλλο λέω εγώ.
Αν ήταν στο χέρι του να σώσει εκατομμύρια, αλλά να πεινάσει αυτός, δεν θα το έκανε.
Γιατί δεν έχει καταλάβει ποτέ ότι εκτός από το ατομικό συμφέρον υπάρχει και το συλλογικό. (Εγώ θα έλεγα κυρίως το συλλογικό.)

Και ξαναλέω γιατί να πεινάσει αυτος ο ένας ; Αυτος ζωή δεν εχει ; Αξίζουν να πεινάσουν αυτοί που τα πήραν . Και εμένα αν ερχόταν ένας και μου έλεγε δώσε μου τα πάντα ν σωθούν οι έλληνας θα του έλεγα πάρε τα τρεις προς το παρών . Παρόλα αυτα συμμετέχω σε καθε πορεία και είμαι έτοιμος να δώσω τα πάντα για να πληρώσουν αυτοί που εχουν την ευθύνη .

συμφωνω μαζι σου οτι το χρεος πρεπει να το πληρωσουν αυτοι που το δημιουργησαν...ομως αυτη η εξισωση ολων των πολιτικων και πολλων αλλων δεν νομιζω πως ειναι εποικοδομητικη και οφελει την εξελιξη οποιασδηποτε κοινωνιας..

Φίλε μου κοίταξε να δεις . Το θεμα ειναι τι εκπροσωπείς . Και πολλοι στρατιώτες των ναζί το 1940 μπορει να ηταν καλοί ανθρωποι και σωστοί ( ' πάντα υπολογίζοντας οτι υπάρχει πόλεμος ' ) . Παρόλα αυτα εκπροσώπουςαν την σβαστιγκα . Άρα αυτομάτως ειναι ολοι σκαρτοι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Και ξαναλέω γιατί να πεινάσει αυτος ο ένας ; Αυτος ζωή δεν εχει ; Αξίζουν να πεινάσουν αυτοί που τα πήραν . Και εμένα αν ερχόταν ένας και μου έλεγε δώσε μου τα πάντα ν σωθούν οι έλληνας θα του έλεγα πάρε τα τρεις προς το παρών . Παρόλα αυτα συμμετέχω σε καθε πορεία και είμαι έτοιμος να δώσω τα πάντα για να πληρώσουν αυτοί που εχουν την ευθύνη .
Τι να σου πω, εγώ διαφωνώ.
Αν μπορούσα να σώσω τόσα εκατομμύρια σίγουρα θα έκανα τα πάντα και θα έδινα τα πάντα.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι οι υπεύθυνοι δεν θα τιμωρηθούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Φίλε μου κοίταξε να δεις . Το θεμα ειναι τι εκπροσωπείς . Και πολλοι στρατιώτες των ναζί το 1940 μπορει να ηταν καλοί ανθρωποι και σωστοί ( ' πάντα υπολογίζοντας οτι υπάρχει πόλεμος ' ) . Παρόλα αυτα εκπροσώπουςαν την σβαστιγκα . Άρα αυτομάτως ειναι ολοι σκαρτοι ![/QUOTE]

ακριβως ! το θεμα ειναι ποιων τα συμφεροντα εξυπηρετει το καθε κομμα(πολιτικοι)...δεν προκειται περι σωστου και καλου ανθρωπου..αλλα δεν ειναι λογικο να λες σκατα σε ολους..αυτο λεω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,857 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι ο καθένας πρέπει να καταλάβει πως κανένα κράτος δεν ενδιαφέρεται για τους πολίτες του από την στιγμή που οι ίδιοι οι πολίτες του επέλεξαν "μοναχικές" πορείες μέσω πολιτικών επιλογών. Με αυτό θέλω να πω ότι λαοί σαν τους νεοΈλληνες, έγιναν παρτάκηδες και συμφεροντολόγοι. Ο καθένας κοιτάζει ότι σχετίζεται με το σπιτάκι του. Πέρα από εκεί..το τοίχος της ανωνυμίας. Οι πολιτικοί είναι αποτέλεσμα επιλογών του νεοΈλληνα, αφού είναι κομμάτι της νοημοσύνης του, της παιδείας του και των προτιμήσεών του. Φαίνεται κάπως να ζητάμε τα "ρέστα" από ανθρώπους που εμείς οι ίδιοι τους δώσαμε εξουσίες και εμπλακήκαμε κατά κάποιον τρόπο μαζί τους. Όταν το δημόσιο με έντοκα γραμμάτεια δανειζόταν λεφτά απέξω, τότε όλα πήγαιναν καλά. Μόνο που έμπαινε υποθήκη το δημόσιο για την λήψη των δανείων. Την υποθήκη πληρώνουμε τώρα. Οι νεοΈλληνες επίσης μεγάλωσαν σε ένα "σύστημα" παιδείας που αντί να καλλιεργεί τον ανθρωπισμό καλλιέργησε την υλική επιτυχία εις βάρος του συνανθρώπου του, το βόλεμα εις βάρος του δημοσίου συμφέροντος, την κομματική ταυτότητα ως διαβατήριο εργασιακής αποκατάστασης στο δημόσιο (βλ. αφισοκολλήσεις του 1981, την διαδήλωση για το σχήμα της μπουγάτσας)...κλπ. Νομίζω ότι από το "με έκοψε" ο καθηγητής, ξεκινάνε όλα. Κανένας δεν έχει μάθει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Επιζητούμε εύκολες σπουδές, εύκολα θέματα, εύκολους πολιτικούς χαμηλών οραμάτων, εύκολες δουλειές / δουλειές του ποδαριού και αδήλωτες, ...είναι η νοοτροπία του εύκολου. Αυτά τα χρόνια, πέφτει σιγά-σιγά το προσωπείο της συνενοχής των νεοΕλλήνων στην διαμόρφωση της μεταπολιτευτικής Ελλάδας. Είναι η Ελλάδα που όλοι μας λίγο-πολύ, δομήσαμε και διαμορφώσαμε με την σκέψη μας και την παιδεία μας. Αυτό μπορέσαμε αυτό κάναμε. Μια Ελλάδα χρεωμένη μέσω πολιτικής ψήφου, με αντάλλαγμα μισθούς και φαγοπότι (π.χ. επαγγελματικά ταξίδια που στη ουσία ήταν ταξίδια "αναψυχής" με έξοδα του δημοσίου χωρίς να ελέγχονται από πουθενά). Δεν μπορώ άλλο το θέατρο, ότι φταίνε οι άλλοι, οι εξωγήινοι. Φταίμε όλοι μας. Τα σχολεία μας, τα Πανεπιστήμιά μας, τα Νοσοκομεία μας.. είναι το αποτέλεσμα αυτών που εμείς θέλαμε να έχουμε. Γιατί όλα ήταν καλά μέχρι να σκάσει η "υπομονή" των δανειστών μας. Επαναλαμβάνω για να μην γίνω πάλι ο "κακός της υπόθεσης" δεν βγάζω την πολιτική ηγεσία του κοινοβουλίου και της κυβέρνησης έξω από το πρόβλημα. Από εκεί ξεκίνησε η ηθική παρακμή και ο εκφυλισμός της λογικής, ώστε όλοι οι Έλληνες να νιώθουν προδωμένοι αφού ποτέ δεν έκαναν αυτογνωσία και αυτοκριτική των πράξεών τους. Ώρες-ώρες αισθάνομαι σαν να ζω σε μια χώρα ψυχασθενών με ναρκωμένη μνήμη. Ο καθένας επιλέγει να θυμάται ότι τον συμφέρει να θυμάται. Σήμερα πουλάει η Χρυσή Αυγή ως επικοινωνιακό τρικ για να έχει κάτι να απασχολείται η λαϊκή μάζα, αύριο θα πουλάει το Χρυσό Βρακί..κλπ. Σημασία έχει ότι πρέπει να καταλάβουμε ότι σωτήρες "επαναστατικής καραμέλας" με μηνιάτικο 10.000 € συν φοροαπαλλαγές και μηνιάτικα δεν υπάρχουν. Κατά κάποιο τρόπο οι επαναστάσεις για να πετύχουν θέλουν ανθρώπους με "καθαρό κούτελο", οι οποίοι ειδικά στην χώρα της συνδικαλιστικής κοινοβολευτικής διαφθοράς δεν υπάρχουν. Γι' αυτό και τα αντανακλαστικά είναι σπασμωδικά ή χαμηλής έντασης. Οι κομματικά καθοδηγούμενες εντάσεις, με το ζόρι να βγει τηλεοπτικό θέμα είναι επίσης μια άλλη ένδειξη εκφυλισμού και της ηθικής διάβρωσης που έχει υποστεί το πολίτευμα. Μιλάμε για μια σάπια νοοτροπία η οποία θα αλλάξει μέσα από την πάροδο χρόνων, χωρίς ποτέ να αγγίξει το τέλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Τι να σου πω, εγώ διαφωνώ.
Αν μπορούσα να σώσω τόσα εκατομμύρια σίγουρα θα έκανα τα πάντα και θα έδινα τα πάντα.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι οι υπεύθυνοι δεν θα τιμωρηθούν!

Ναι μάλλον διαφωνούμε .εγω δεν θα έδινα τίποτα και σε κανέναν . Δίνω σε αυτους που θεωρω οτι πρεπει να πάρουν . Στους μετανάστες στον δρομο η στους ανθρώπους που πεινάνε γενικώς θα δώσω . Αλλα να χάλασω εγω που δεν έκλεψαν ποτε την ζωή μου για χάρη άλλων οχι ..δεν δίνω μια . Και για αυτο θέλω να φύγω απο αυτο το μπουρδελο γιατι σωτηρία δεν υπάρχει ! Θ γυρίσω Μονο αν γίνει εμφύλιος και βγούνε οι έλληνες πολίτες επιτέλους να τους σφάξουν . Μου έλειψε το ΚΚΕ του 70' ! Αυτο θέλω !

Το θέμα είναι ότι ο καθένας πρέπει να καταλάβει πως κανένα κράτος δεν ενδιαφέρεται για τους πολίτες του από την στιγμή που οι ίδιοι οι πολίτες του επέλεξαν "μοναχικές" πορείες μέσω πολιτικών επιλογών. Με αυτό θέλω να πω ότι λαοί σαν τους νεοΈλληνες, έγιναν παρτάκηδες και συμφεροντολόγοι. Ο καθένας κοιτάζει ότι σχετίζεται με το σπιτάκι του. Πέρα από εκεί..το τοίχος της ανωνυμίας. Οι πολιτικοί είναι αποτέλεσμα επιλογών του νεοΈλληνα, αφού είναι κομμάτι της νοημοσύνης του, της παιδείας του και των προτιμήσεών του. Φαίνεται κάπως να ζητάμε τα "ρέστα" από ανθρώπους που εμείς οι ίδιοι τους δώσαμε εξουσίες και εμπλακήκαμε κατά κάποιον τρόπο μαζί τους. Όταν το δημόσιο με έντοκα γραμμάτεια δανειζόταν λεφτά απέξω, τότε όλα πήγαιναν καλά. Μόνο που έμπαινε υποθήκη το δημόσιο για την λήψη των δανείων. Την υποθήκη πληρώνουμε τώρα. Οι νεοΈλληνες επίσης μεγάλωσαν σε ένα "σύστημα" παιδείας που αντί να καλλιεργεί τον ανθρωπισμό καλλιέργησε την υλική επιτυχία εις βάρος του συνανθρώπου του, το βόλεμα εις βάρος του δημοσίου συμφέροντος, την κομματική ταυτότητα ως διαβατήριο εργασιακής αποκατάστασης στο δημόσιο (βλ. αφισοκολλήσεις του 1981, την διαδήλωση για το σχήμα της μπουγάτσας)...κλπ. Νομίζω ότι από το "με έκοψε" ο καθηγητής, ξεκινάνε όλα. Κανένας δεν έχει μάθει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Επιζητούμε εύκολες σπουδές, εύκολα θέματα, εύκολους πολιτικούς χαμηλών οραμάτων, εύκολες δουλειές / δουλειές του ποδαριού και αδήλωτες, ...είναι η νοοτροπία του εύκολου. Αυτά τα χρόνια, πέφτει σιγά-σιγά το προσωπείο της συνενοχής των νεοΕλλήνων στην διαμόρφωση της μεταπολιτευτικής Ελλάδας. Είναι η Ελλάδα που όλοι μας λίγο-πολύ, δομήσαμε και διαμορφώσαμε με την σκέψη μας και την παιδεία μας. Αυτό μπορέσαμε αυτό κάναμε. Μια Ελλάδα χρεωμένη μέσω πολιτικής ψήφου, με αντάλλαγμα μισθούς και φαγοπότι (π.χ. επαγγελματικά ταξίδια που στη ουσία ήταν ταξίδια "αναψυχής" με έξοδα του δημοσίου χωρίς να ελέγχονται από πουθενά). Δεν μπορώ άλλο το θέατρο, ότι φταίνε οι άλλοι, οι εξωγήινοι. Φταίμε όλοι μας. Τα σχολεία μας, τα Πανεπιστήμιά μας, τα Νοσοκομεία μας.. είναι το αποτέλεσμα αυτών που εμείς θέλαμε να έχουμε. Γιατί όλα ήταν καλά μέχρι να σκάσει η "υπομονή" των δανειστών μας. Επαναλαμβάνω για να μην γίνω πάλι ο "κακός της υπόθεσης" δεν βγάζω την πολιτική ηγεσία του κοινοβουλίου και της κυβέρνησης έξω από το πρόβλημα. Από εκεί ξεκίνησε η ηθική παρακμή και ο εκφυλισμός της λογικής, ώστε όλοι οι Έλληνες να νιώθουν προδωμένοι αφού ποτέ δεν έκαναν αυτογνωσία και αυτοκριτική των πράξεών τους. Ώρες-ώρες αισθάνομαι σαν να ζω σε μια χώρα ψυχασθενών με ναρκωμένη μνήμη. Ο καθένας επιλέγει να θυμάται ότι τον συμφέρει να θυμάται. Σήμερα πουλάει η Χρυσή Αυγή ως επικοινωνιακό τρικ για να έχει κάτι να απασχολείται η λαϊκή μάζα, αύριο θα πουλάει το Χρυσό Βρακί..κλπ. Σημασία έχει ότι πρέπει να καταλάβουμε ότι σωτήρες "επαναστατικής καραμέλας" με μηνιάτικο 10.000 € συν φοροαπαλλαγές και μηνιάτικα δεν υπάρχουν. Κατά κάποιο τρόπο οι επαναστάσεις για να πετύχουν θέλουν ανθρώπους με "καθαρό κούτελο", οι οποίοι ειδικά στην χώρα της συνδικαλιστικής κοινοβολευτικής διαφθοράς δεν υπάρχουν. Γι' αυτό και τα αντανακλαστικά είναι σπασμωδικά ή χαμηλής έντασης. Οι κομματικά καθοδηγούμενες εντάσεις, με το ζόρι να βγει τηλεοπτικό θέμα είναι επίσης μια άλλη ένδειξη εκφυλισμού και της ηθικής διάβρωσης που έχει υποστεί το πολίτευμα. Μιλάμε για μια σάπια νοοτροπία η οποία θα αλλάξει μέσα από την πάροδο χρόνων, χωρίς ποτέ να αγγίξει το τέλειο.

Μην χαλάς τον χρονο σου να γράφεις τόσο μεγάλα μηνύματα γιατι κανείς δεν θα μπει στον κόπο να διαβάσει . Προσπάθησε να είσαι πιο περιληπτικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οι απλοικες εξηγησεις της κρισης και οι ακομα πιο απλοικες λυσεις σημερα αφθονουν.

Αληθεια εχετε ποτε αναρωτηθει, η Ελλαδα πριν το 2009 ηταν ο επιγειος παραδεισος που ξαφνικα τα κατεστρεψαν ολα οι πολιτικοι? Δεν υπηρχαν ελλειψεις σε νοσοκομεια, σε σχολεια? Δν υπηρχε ανεργια? Δεν υπηρχε εγκληματικοτητα? Δν υπηρχε διαφθορα? Food for thought :hmm:

Η Ελλαδα ηταν ενα ωραιο παιχνιδι, ανταλλαγης κατα κυριο λογο. Ο απλος κοσμος εδινε ψηφο και ανοχη, ο πολιτικος κοσμος εδινε ψιχουλα για να κραταει το πληθος χαρουμενο. Βαζω στοιχημα οτι εχετε ακουσει τις φρασεις "Να χωθει στο Δημοσιο", "Μηνας μπαινει, μηνας βγαινει, πεφτει η πληρωμη'', ''Να εχει την καβατζα του Δημοσιου''. Ποσες φορες οι ψηφοι ανταλλαχθηκαν για μια θεση, για μια μεταθεση, για μια μουφατζιδικη επιδοτηση? Ποσες φορες ακουστηκε η φραση "Ε να παιρνει το μισθο, παιδια εχει''. Φταινε για ολα οι πολιτικοι? Οχι. Φταιει για ολα ο λαος? Επισης οχι.

Φταινε και οι δυο, φταιει και αυτος που ζητησε την χαρη και αυτος που την εκανε. Σαφως και το Δημοσιο ηξερε που βαδιζε, απλα εκρυβε τα προβληματα κατω απο το χαλι, αλλωστε μετα την απομακρυση απο το ταμειο, ουδεν λαθος αναγνωριζεται. Φταιει και αυτος που δν εκοβε αποδειξη, φταιει και αυτος που δν εκανε ελεγχο αν κοβονται οι αποδειξεις. Φταιει και αυτος που ειχε BMW, ρετιρε στο Μαρουσι και εξοχικο σε νησι και δηλωνε 7,000€, φταιει και αυτος που δν εκανε ποτε μια διασταυρωση στοιχειων. Φταιει και το κρατος που δν ειναι εντιμο στις συναλλαγες του με τον κοσμο, για παραδειγμα οι γιατροι πληρωνονται τις επισκεψεις μηνες μετα, ενω η φραση επιστροφη του ΦΠΑ αγνοειται απο την ελληνικη πολιτεια. Δεν επιδεχεται κριτικης το γεγονος οτι ειναι μεγαλη ευθυνη της πολιτειας η υπαρξη ζημιογονων επιχειρησεων στυλ Ολυμπιακης, ΕΡΤ, ΟΣΕ. Αλλα υπηρχε λογος, αν υπηρχε εξυγειανση θα υπηρχε ξεβολεμα. Ποσοι αληθεια ηταν αυτοι που κατεβηκαν στο κινημα των αγανακτισμενων και ηταν υπαλληλοι στο δημοσιο που ειχαν περικοπει τα μπονους και τα επιδοματα τους? Ποσοι ειχαν προβλημα επιβιωσης? Πιθανον οι μουφα τυφλοι και παραλυτοι που εχασαν το επιδομα αναπηριας ή αυτοι που δν ειχαν δηλωσει θανατους στο ικα για να λαμβανουν τη συνταξη

Βεβαια αν επαιρνες 1500€ κι ειχες βαλει τα 1000 δοση καθε μηνα για να παρεις 4αρι στη Γλυφαδα, σαφως σου κακοφανηκε η μειωση των 200€ το μηνα. Αν ομως τωρα δηλωσεις αδυναμια πληρωμης και η τραπεζα βγαλει το σπιτι που της ανηκει στον πλειστηριασμο θα βγεις εξω φρενων στον Παπαδακη να φωναζεις: μου παιρνουν το σπιτι.

Αν αυριο η Χ κυβερνηση ανακοινωνε αυξησεις στους μισθους και 100,000 προσληψεις, ολοι θα ηταν ευχαριστημενοι. Ασχετως αν μονο καταναλωνουμε δανεικα, αν δν παραγουμε τιποτα, αν θεωρουμε τις επενδυσεις την προσωποποιηση του Σατανα στη Γη. Θελουμε προηγμενα νοσοκομεια, σχολεια προτυπα, πανεπιστημια που παραγουν μεγαλοεπιστημονες, συγκοινωνιες που κανουν το Berlin U-Bahn να μοιαζει για τα σκουπιδια, μισθους και συνταξεις υψηλοτερες απο τις Ολλανδικες κι ολα αυτα χωρις να πληρωνουμε ουτε ευρω απο φορους. :hmm:

Το προβλημα του Ελληνα δν ειναι η κατασταση της χωρας, ειναι οτι ξεβολευτηκε ο ιδιος, ξυπνησε απο τον ληθαργο που ζουσε απο την Μεταπολιτευση και μετα και ειδε τη σκληρη πραγματικοτητα. Αλλα φυσικα περιμενε οι Ευρωπαιοι να του δανεισουν δις χωρις να βαλουν ουτε εναν ορο γτ ''οταν εμεις ειχαμε πολιτισμο, οι αλλοι ηταν στα δεντρα και ετρωγαν βελανιδια'' (συνοδευεται και απο μεγαλη ρουφηξια φραπογαλου). Τωρα στηριζεται σε κουφιες ελπιδες οτι θα επανελθουμε στο 2008 απλα πατωντας το μαγικο κουμπι. Δυστυχως το μελλον μοιαζει δυσοιωνο, οσο και να φτιαξουν τα δημοσιονομικα, να εχουμε πλεονασμα αν δν αλλαξει η νοοτροπια του Ελληνα δυστυχως δν θα αλλαξει τιποτα απολυτως. Αυτοι που κυβερνανε αυτον τον τοπο ειναι αυτοι που του αξιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
καλά έχετε ζήσει όλοι στο εξωτερικό και βγάλατε το φοβερό συμπέρασμα ότι μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αδιαφάνεια, διαφθορά, ρουσφέτια κ.ο.κ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,857 μηνύματα.
καλά έχετε ζήσει όλοι στο εξωτερικό και βγάλατε το φοβερό συμπέρασμα ότι μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αδιαφάνεια, διαφθορά, ρουσφέτια κ.ο.κ ?

Τουλάχιστον στο εξωτερικό δεν υπάρχουν σε βαθμό που υπάρχουν εδώ. Εκεί λειτουργεί κάπως αξιοκρατικά το σύστημα. Δημιουργεί ευκαιρίες για τους πολίτες, εν αντιθέσει με τη χώρα μας όπου τα πράγματα είναι χύμα στο κύμα, ο γνωστός του γνωστού, η λογική του βολέματος...κλπ. Παθογένειες που έχει η χώρα μας, αντιμετωπίστηκαν με ανάλογα μέτρα σε προηγούμενες δεκαετίες ενώ η χώρα μας ακόμη και μετά από 50 χρόνια, (θα) έχει τις ίδιες ανίατες παιδικές ασθένειες. Το γαμώτο είναι ότι χρυσοπληρώνεις φόρους για ένα έντιμο κράτος που να σέβεται τον πολίτη και αντ' αυτού, οι παροχές είναι ανύπαρκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
καλά έχετε ζήσει όλοι στο εξωτερικό και βγάλατε το φοβερό συμπέρασμα ότι μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αδιαφάνεια, διαφθορά, ρουσφέτια κ.ο.κ ?

Ολοι μπορει οχι αλλα ματια εχουν ολοι και βλεπουν. Μπορει να υπαρχει παρομοια κατασταση εξω αλλα σε καμια περιπτωση δεν ''κοβουν'' απο την παιδεια και την υγεια! Μπορει να καταστρεφονται αλλα για την υγεια του λαου και μετα για την μορφοση του εννοια σου και φροντιζουν. Δεν υπαρχει αυτη η αδιαφορια που υπαρχει εδω συν τοις αλλοις οτι εκει φροντιζαν απο νωρις για να εχουν στα δυσκολα κατι που εδω δεν γινεται.... Οπως και εχουν ικανους ηγετες για την χωρα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ισχυει αυτο που λες..δεν θυμαμε ποτε αλλα οταν ξεκινησε η οικονομικη κριση θυμαμε οτι η κυβερνηση της Γερμανιας τονισε την σημασια της υγειας και της παιδειας και ειχαν πει οτι θα την στηριξουν και θα ειναι προταιρεοτητες τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ισχυει αυτο που λες..δεν θυμαμε ποτε αλλα οταν ξεκινησε η οικονομικη κριση θυμαμε οτι η κυβερνηση της Γερμανιας τονισε την σημασια της υγειας και της παιδειας και ειχαν πει οτι θα την στηριξουν και θα ειναι προταιρεοτητες τους...

Και οχι μονο η Γερμανια. Οι περισσοτερες κυβερνησεις το τονιζουν ( δεν ειμαστε μεσα σε αυτες αφου μονο ανικανους υπουργους υγειας εχουμε και κοβουν συνεχεια απο την παιδεια) και να σου πω την αληθεια μονο αυτα αξιζουν να ειναι η προταιρετοτητα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top