[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.


Μητσοτακηηδες, Μαριετταα, Ντόρεεες, Πολύδωραας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω πει πως η διαφθορά δεν είναι χαρακτηριστικό ανθρώπων. Είναι χαρακτηριστικό κοινωνίας. Κι όσο κι αν έτρεφα κι εγώ ελπίδες για το ΣΥΡΙΖΑ ή ό,τι καινούργιο έβγαινε σήμερα επιβεβαιώνεται αυτή η υπόνοια. Φυσικά αυτό δε θα πει πως όλε ςοι πολιτικές είναι ίδιες. Απλά ο κομφορμισμός ισχύει για όλους δε κάνει διακρίσεις. Ιδεαλιστές στην εξουσία δε χωράνε δυστυχώς ή ευτυχώς.

To να περιορίσουμε λοιπόν την πηγή της διαφθοράς, δηλαδή την εξουσία θα ήταν κάτι θεμιτό νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
To να περιορίσουμε λοιπόν την πηγή της διαφθοράς, δηλαδή την εξουσία θα ήταν κάτι θεμιτό νομίζω.

Όπου εξουσία είναι κάθε ιεραρχική δομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όπα για μιλήστε τώρα και περί εξουσίας γίνεται ενδιαφέρον :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Όπου εξουσία είναι κάθε ιεραρχική δομή.

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα πως δεν μπορείτε να βάλετε στο κεφάλι σας ότι το να συμφωνώ (με την ελεύθερη μου βούληση) να ανταλλάσσω το προϊόν μου (είτε αγαθό είτε εργατοώρες) με κάτι που εμένα μου είναι χρήσιμο (πχ. ένα κοινώς αποδεκτό νόμισμα) είναι διαφορετικό από το να μου βάζουν το όπλο στο κεφάλι και να μου λένε 'οι 51% συμφωνούμε ότι πρέπει να δώσεις το προϊόν σου σε εμάς'.

Οι ιεραρχικές δομές δεν φτιάχνονται μόνες τους. Επιβάλλονται με την βία (κράτος). Άνθρωποι οι οποίοι είναι ελεύθεροι εξ'ορισμού δεν υποβάλλονται σε ιεραρχικές δομές, αντίθετα, επιλέγουν συνειδητά ότι πιστεύουν ότι είναι καλύτερο και συμβαδίζει με τις προσωπικές αξίες τους.

Σε μία ελεύθερη κοινωνία-αγορά (συνώνυμα είναι για εμένα), κανείς δεν σε αναγκάζει να υπακούς το αφεντικό σου στην εταιρεία. Συνειδητά επιλέγεις να πραγματοποιήσεις έργο, και αν οι όροι της συμφωνίας δεν σου αρέσουν, φεύγεις.

Σε μία ολοκληρωτική κοινωνία όπως την φαντάζεστε οι αριστεροί, με το ζόρι ακούς το κράτος που σου λέει τι να κάνεις. Η μόνη φυγή από την 'συμφωνία' αυτή είναι ο θάνατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα πως δεν μπορείτε να βάλετε στο κεφάλι σας ότι το να συμφωνώ (με την ελεύθερη μου βούληση) να ανταλλάσσω το προϊόν μου (είτε αγαθό είτε εργατοώρες) με κάτι που εμένα μου είναι χρήσιμο (πχ. ένα κοινώς αποδεκτό νόμισμα) είναι διαφορετικό από το να μου βάζουν το όπλο στο κεφάλι και να μου λένε 'οι 51% συμφωνούμε ότι πρέπει να δώσεις το προϊόν σου σε εμάς'.

Οι ιεραρχικές δομές δεν φτιάχνονται μόνες τους. Επιβάλλονται με την βία (κράτος). Άνθρωποι οι οποίοι είναι ελεύθεροι εξ'ορισμού δεν υποβάλλονται σε ιεραρχικές δομές, αντίθετα, επιλέγουν συνειδητά ότι πιστεύουν ότι είναι καλύτερο και συμβαδίζει με τις προσωπικές αξίες τους.

Σε μία ελεύθερη κοινωνία-αγορά (συνώνυμα είναι για εμένα), κανείς δεν σε αναγκάζει να υπακούς το αφεντικό σου στην εταιρεία. Συνειδητά επιλέγεις να πραγματοποιήσεις έργο, και αν οι όροι της συμφωνίας δεν σου αρέσουν, φεύγεις.

Σε μία ολοκληρωτική κοινωνία όπως την φαντάζεστε οι αριστεροί, με το ζόρι ακούς το κράτος που σου λέει τι να κάνεις. Η μόνη φυγή από την 'συμφωνία' αυτή είναι ο θάνατος.

Οι αξιες των ανθρωπων δεν ειναι κατι το ομοιογενες. Αυτο, λοιπον,που δεν μπορω εγω να καταλαβω ειναι πως δινεις με τοση ευκολια ,στο ονομα καποιας ελευθερης αγορας, απολυτη ελευθερια σε καποιον αγνωστο. Θεωρεις να φανταστω πως το ατομο εχει αισθηση του μετρου και μπορει να ελεγξει απολυτα την ελευθερια του χωρις να ερχεται σε συγκρουση οχι με εσενα μονο αλλα και με το 51%. Και ολα αυτα εχοντας ως γνωμονα τις δικες του προσωπικες αξιες. Με αυτη τη λογικη το συστημα που θεωρεις βελτιστο, πιθανως να ειναι. Επειδη εγω ομως δεν εμπιστευομαι πολλους ανθρωπους, δεν μπορω να το δεχτω.

Απο την παραπανω δυσπιστια μου, λοιπον, πιστευω οτι ο εργοδοτης δεν εχει καμια διαθεση να βοηθησει τον εργαζομενο. Δεν δεχομαι εναν εργαζομενο-νομα, ο οποιος θα περιφερεται απο επιχειρηση σε επιχειρηση μεχρι να βρει αυτον με τον οποιο θα συνεργαστει το λιγοτερο ασχημα.
Και το οτι η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να υπαρχει ελεγχος ως προς τις ενεργειες των μελων της κοινωνιας, δεν εχει να κανει μονο με τα αποτελεσματα αυτων στην κοινωνια αλλα και στο περιβαλλον.

Δε ξερω με τι αριστερους συναναστρεφεσαι αλλα ξερω σχετικα λιγους οι οποιοι θελουν κρατικο καπιταλισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι αξιες των ανθρωπων δεν ειναι κατι το ομοιογενες. Αυτο, λοιπον,που δεν μπορω εγω να καταλαβω ειναι πως δινεις με τοση ευκολια ,στο ονομα καποιας ελευθερης αγορας, απολυτη ελευθερια σε καποιον αγνωστο.

Αναρχία δε σημαίνει όχι αρχές, σημαίνει όχι άρχοντες. Απλά στην ελεύθερη αγορά η συμμόρφωση των ανθρώπων ως προς τους κανόνες της κοινωνίας γίνεται μέσω των συμβολαίων και όχι μέσω της βίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Οι αξιες των ανθρωπων δεν ειναι κατι το ομοιογενες. Αυτο, λοιπον,που δεν μπορω εγω να καταλαβω ειναι πως δινεις με τοση ευκολια ,στο ονομα καποιας ελευθερης αγορας, απολυτη ελευθερια σε καποιον αγνωστο. Θεωρεις να φανταστω πως το ατομο εχει αισθηση του μετρου και μπορει να ελεγξει απολυτα την ελευθερια του χωρις να ερχεται σε συγκρουση οχι με εσενα μονο αλλα και με το 51%. Και ολα αυτα εχοντας ως γνωμονα τις δικες του προσωπικες αξιες. Με αυτη τη λογικη το συστημα που θεωρεις βελτιστο, πιθανως να ειναι. Επειδη εγω ομως δεν εμπιστευομαι πολλους ανθρωπους, δεν μπορω να το δεχτω.

Απο την παραπανω δυσπιστια μου, λοιπον, πιστευω οτι ο εργοδοτης δεν εχει καμια διαθεση να βοηθησει τον εργαζομενο. Δεν δεχομαι εναν εργαζομενο-νομα, ο οποιος θα περιφερεται απο επιχειρηση σε επιχειρηση μεχρι να βρει αυτον με τον οποιο θα συνεργαστει το λιγοτερο ασχημα.
Και το οτι η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να υπαρχει ελεγχος ως προς τις ενεργειες των μελων της κοινωνιας, δεν εχει να κανει μονο με τα αποτελεσματα αυτων στην κοινωνια αλλα και στο περιβαλλον.

Δε ξερω με τι αριστερους συναναστρεφεσαι αλλα ξερω σχετικα λιγους οι οποιοι θελουν κρατικο καπιταλισμο.

Επειδή εφόσον δεν μου ασκεί βία, δεν βλέπω καμία ηθική στο να του επιβάλω κάτι με το ζόρι. Ακριβώς επειδή δεν εμπιστεύομαι τους ανθρώπους, δεν εμπιστεύομαι κανέναν (έναν, δέκα, εκατό ή 5 εκατομμύρια) να αποφασίσει τι θεωρεί σωστό για εμένα με την απειλή της φυλακής/όπλου. Το αν έχει αίσθηση του μέτρου μου είναι αδιάφορο: μπορεί να ζει την ζωή του όπως αυτός θέλει, και εφόσον δεν ασκεί βία (στην οποία περίπτωση μιλάμε για άμυνα), δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.

Ο εργοδότης φυσικά και δεν έχει κάποια ηθική ανωτερότητα για να βοηθήσει τον εργαζόμενο. Προσφέρει ικανοποιητικούς όρους εργασίας και πληρωμής με τον σκοπό να προσελκύσει αποδοτικούς εργαζόμενους, και αν δεν τους προσφέρει αυτός, θα τους προσφέρει κάποιος ανταγωνιστής του (αφού τα μονοπώλια δεν θα ενισχύονται από την αγορά). Δεν είναι λίγες οι εταιρείες (το βλέπουμε στην αγορά της υψηλής τεχνολογίας σε φιλελεύθερες χώρες, πχ. ΗΠΑ) που μόνο στοματικό δεν προσφέρουν για να αποκτήσουν προσωπικό.Ταυτόχρονα, οι εργαζόμενοι βελτιώνουν την απόδοσή τους για να μπορούν να διαπραγματευτούν καλύτερες απολαβές, και έτσι κερδίζει ο εργοδότης.

Αντίθετα, σε κρατικές οικονομίες όπως η Ελλάδα, τα κρατικά μονοπώλια δεν επιτρέπουν τον ανταγωνισμό, και χρειάζονται τεχνητά όρια (πχ. κατώτατος μισθός) για να μην υπάρχει εκμετάλλευση.

Δεν βλέπω γιατί ο εργαζόμενος 'νομάς' όπως τον χαρακτηρίζεις είναι κάτι κακό. Αν βρει καλύτερη ευκαιρία, είτε λόγω καλύτερης πληρωμής, τοποθεσίας ή για χίλιους άλλους λόγους, τότε επιλέγει το καλύτερο για αυτόν. Η 'μονιμότητα' είναι Ελληνικοσοβιετική πατέντα, η οποία αφαιρεί τον ανταγωνισμό και στα δύο άκρα: οι εργαζόμενοι δεν προσπαθούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους, επειδή δεν έχουν κάτι να κερδίσουν, και οι εργοδότες δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το κράτος λόγω άνισων όρων.

Ο έλεγχος επιβάλλεται μόνο με την βία, ή με την απειλή χρήσης της. Αδυνατώ να αντιληφθώ πως οποιοσδήποτε θα μπορούσε να είναι υπέρ της βίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Με το "ρεύμα" που έχει τώρα ο Μητσοτάκης θα ξαναπάμε σε εκλογές, θα κάνει τον πρωθυπουργό κι αυτός με μεταρρυθμίσεις που θα ψηφίζονται και δε θα εφαρμοστούν ποτέ κ.λπ. για καμιά 1-2 χρόνια και μετά πάλι θα εμφανιστεί ο νέος Τσίπρας που θα σκίζει μνημόνια κ.λπ. και φτου κι απ' την αρχή...πόσες ακόμη επαναλήψεις του ίδιου έργου θα δούμε;

Είχα μια ελπίδα ότι με Μεϊμαράκη θα πηγαίναμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε οικουμενική, αλλά βλέπω ότι το κρυφτούλι πίσω απ' το δάχτυλο μας θα συνεχιστεί για καιρό ακόμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οικουμενική με τα 2 μεγάλα κόμματα πολύ δύσκολα ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ξεκαθαρίσει πως δε θα συμμετείχε και λογικό αφού αλλιώς θα υπέγραφε τη πολιτική του καταδίκη. Λεβέντης έχει δηλώσει δε θα μπαινε σφήνα για κανέναν ( σύνδρομο Κουβέλη γαρ ) μόνο ο Θεοδωρακης αν θα κανε κάτι αλλά αυτοί εκεί πάνε για διάλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Οικουμενική με τα 2 μεγάλα κόμματα πολύ δύσκολα ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ξεκαθαρίσει πως δε θα συμμετείχε και λογικό αφού αλλιώς θα υπέγραφε τη πολιτική του καταδίκη. Λεβέντης έχει δηλώσει δε θα μπαινε σφήνα για κανέναν ( σύνδρομο Κουβέλη γαρ ) μόνο ο Θεοδωρακης αν θα κανε κάτι αλλά αυτοί εκεί πάνε για διάλυση.

Χωρίς οικουμενική τάξη στο μπουρδέλο ΔΕΝ μπαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οικουμενική κυβέρνηση δεν γίνεται γιατί σε τέτοια περίπτωση αντιπολίτευση θα είναι η Χρυσή Αυγή. Ανεπίσημα με το Μειμαράκη είχαμε μια άτυπη συνεργασία ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ. Μπορώ να πω ότι σε όλη τη προεκλογική περίοδο ο μόνος που έκανε σοβαρή αντιπολίτευση ήταν ο Γεωργιάδης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Αναρχία δε σημαίνει όχι αρχές, σημαίνει όχι άρχοντες. Απλά στην ελεύθερη αγορά η συμμόρφωση των ανθρώπων ως προς τους κανόνες της κοινωνίας γίνεται μέσω των συμβολαίων και όχι μέσω της βίας.

Κατι εχει παρει το αυτι μου. Αλλα οταν μου λες εχεις προβλημα με το κρατος ειτε εργατικο ειτε αστικο(με το οποιο διαφωνω και εγω οταν αυτο δεν ειναι αμεσα διαμορφωσιμο απο τη βαση) και με καθετι περιεχει την λεξη δημοκρατια, δε βρισκω αλλους αποτελεσματικους τροπους ελεγχου. Η απαντηση σου ηταν περι εξοστρακισμου και περιθωριοποιησης των ανυπακουων πολιτων, αλλα δεν με πειθει αρκετα.

Επειδή εφόσον δεν μου ασκεί βία, δεν βλέπω καμία ηθική στο να του επιβάλω κάτι με το ζόρι. Ακριβώς επειδή δεν εμπιστεύομαι τους ανθρώπους, δεν εμπιστεύομαι κανέναν (έναν, δέκα, εκατό ή 5 εκατομμύρια) να αποφασίσει τι θεωρεί σωστό για εμένα με την απειλή της φυλακής/όπλου. Το αν έχει αίσθηση του μέτρου μου είναι αδιάφορο: μπορεί να ζει την ζωή του όπως αυτός θέλει, και εφόσον δεν ασκεί βία (στην οποία περίπτωση μιλάμε για άμυνα), δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.

Ο εργοδότης φυσικά και δεν έχει κάποια ηθική ανωτερότητα για να βοηθήσει τον εργαζόμενο. Προσφέρει ικανοποιητικούς όρους εργασίας και πληρωμής με τον σκοπό να προσελκύσει αποδοτικούς εργαζόμενους, και αν δεν τους προσφέρει αυτός, θα τους προσφέρει κάποιος ανταγωνιστής του (αφού τα μονοπώλια δεν θα ενισχύονται από την αγορά). Δεν είναι λίγες οι εταιρείες (το βλέπουμε στην αγορά της υψηλής τεχνολογίας σε φιλελεύθερες χώρες, πχ. ΗΠΑ) που μόνο στοματικό δεν προσφέρουν για να αποκτήσουν προσωπικό.Ταυτόχρονα, οι εργαζόμενοι βελτιώνουν την απόδοσή τους για να μπορούν να διαπραγματευτούν καλύτερες απολαβές, και έτσι κερδίζει ο εργοδότης.

Αντίθετα, σε κρατικές οικονομίες όπως η Ελλάδα, τα κρατικά μονοπώλια δεν επιτρέπουν τον ανταγωνισμό, και χρειάζονται τεχνητά όρια (πχ. κατώτατος μισθός) για να μην υπάρχει εκμετάλλευση.

Δεν βλέπω γιατί ο εργαζόμενος 'νομάς' όπως τον χαρακτηρίζεις είναι κάτι κακό. Αν βρει καλύτερη ευκαιρία, είτε λόγω καλύτερης πληρωμής, τοποθεσίας ή για χίλιους άλλους λόγους, τότε επιλέγει το καλύτερο για αυτόν. Η 'μονιμότητα' είναι Ελληνικοσοβιετική πατέντα, η οποία αφαιρεί τον ανταγωνισμό και στα δύο άκρα: οι εργαζόμενοι δεν προσπαθούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους, επειδή δεν έχουν κάτι να κερδίσουν, και οι εργοδότες δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το κράτος λόγω άνισων όρων.

Ο έλεγχος επιβάλλεται μόνο με την βία, ή με την απειλή χρήσης της. Αδυνατώ να αντιληφθώ πως οποιοσδήποτε θα μπορούσε να είναι υπέρ της βίας.

Δεχομαι πως ο ανταγωνισμος και το κινητρο για καλυτερες συνθηκες διαβιωσης ειναι κινητηριος δυναμη της εξελιξης των κοινωνιων. Η κριτικη μου ομως πανω στην ελευθερη αγορα πηγαζει απο το οτι ο ανθρωπος ειναι απληστος. Η ιστορια το εχει αποδειξει παρα πολλες φορες. Και προκειμενου, λοιπον, να φτασει στην κορυφη του θα κανει τα παντα. Αρα θα εκμεταλλευτει τον συνανθρωπο του επειδη θα ειναι σε θεση ισχυος, θα κανει την λαμογια του για να παρακαμψει διαδικασιες, θα σκαρφιστει τελος παντων κατι λογω της ιδιοτελειας του.

Η αποψη μου περι μονιμοτητας ειναι ιδια πιστευω. Οποιοσδηποτε ειναι αντιπαραγωγικος πρεπει να αντικαθισταται. Αλλο ομως το να αντικαθισταται ενας τριανταρης σταρχιδιστης υπαλληλος απο καποιον πιο αποτελεσματικο και αλλο να αντικαθισταται ο 55αρης, ο οποιος λογω χρονων εχει πιο πεσμενη αποδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατι εχει παρει το αυτι μου. Αλλα οταν μου λες εχεις προβλημα με το κρατος ειτε εργατικο ειτε αστικο(με το οποιο διαφωνω και εγω οταν αυτο δεν ειναι αμεσα διαμορφωσιμο απο τη βαση) και με καθετι περιεχει την λεξη δημοκρατια, δε βρισκω αλλους αποτελεσματικους τροπους ελεγχου. Η απαντηση σου ηταν περι εξοστρακισμου και περιθωριοποιησης των ανυπακουων πολιτων, αλλα δεν με πειθει αρκετα.

Why not? Τι επιλογές έχει ένα άτομο που εξοστρακίστηκε από την κοινωνία? Δεν μπορεί να δουλέψει, δεν μπορεί να αγοράσει τρόφιμα, νερό , ρεύμα , καύσιμα κτλ. Έχει μόνο τρεις επιλογές, ή να προσπαθήσει να επανενταχθεί στην κοινωνία, ή να ζήσει μόνος του στο δάσος, ή να πεθάνει της πείνας. Και στις τρεις περιπτώσεις το πρόβλημα λύθηκε.

Ακριβώς επειδή κάποιοι άνθρωποι θα κάνουν τα πάντα για να πετύχουν το σκοπό τους δεν μπορείς να έχεις συγκεντρωμένη μορφή ένοπλης εξουσίας όπως το κράτος, διότι αργά ή γρήγορα τα άτομα αυτά θα βρεθούν στο τιμόνι του, και θα το εκμεταλλευτούν προς όφελός τους. Αυτό είναι κάτι που αποδεικνύεται καθημερινώς. Μην πας μακρυά, δες τη χώρα μας. Επί 40 έτη οι πολιτικοί πουλούσαν το μέλλον των αγέννητων παιδιών μέσω του εθνικού χρέους, με σκοπό να φάνε αυτοί και να εξαγοράσουν ψήφους.

Στην ελεύθερη αγορά ο εργοδότης απλώς δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τον εργαζόμενο, διότι αυτό τον κάνει αυτομάτως λιγότερο ανταγωνιστικό. Απλά φαντάσου πόσο πιο αποδοτική καλλιέργεια έχεις σε μια φυτεία 100 στρεμμάτων που την καλλιεργούν ελεύθεροι καλλιεργητές απέναντι σε μια φυτεία σκλάβων. Ο κάτοχος της δεύτερη φυτείας μπορεί φαινομενικά να μην πληρώνει εργατικά αλλά, οι σκλάβοι είναι πολύ λιγότερο παραγωγικοί από τους ελεύθερους εργαζόμενους (καθώς αφού δεν πληρώνονται προσπαθούν να κάνουν το λιγότερο δυνατόν), είναι παθητικά επιθετικοί, δηλαδή προκαλούν σκοπίμως ζημιές παριστάνοντας πως δεν καταλαβαίνουν για εκδίκηση, ο δουλοκάτοχος δεν επενδύει σε μηχανές και τεχνολογία καθώς αυτό μειώνει την αξία των σκλάβων του κ.α. Μακροπρόθεσμα δηλαδή ένας εργοδότης που εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους του δεν μπορεί να ανταγωνιστεί κάποιον που δεν τους εκμεταλλεύεται.

Ο εργοδότης βέβαια μπορεί να εκμεταλλευτεί τον εργαζόμενο όταν έχει πλάτες στο κράτος. Αν μέσω της νομοθεσίας (licencing, μεγάλη φορολογία κτλ) μπορεί να κρατήσει τους αντίπαλους εργοδότες εκτός αγοράς, τότε δημιουργεί ένα τεχνητό μονοπώλιο ή ολιγοπώλιο και τότε ναι μπορεί να εκμεταλλευτεί τον εργαζόμενο με κάθε τρόπο. Το κράτος είτε εργατικό ή αστικό που λες εσύ πάντα θα πουλήσει την εξουσία του σε αυτόν που θα δώσει τα περισσότερα, άρα πάντα ο lobbyστας θα βρει τρόπο να κρατήσει τα προνόμιά του. Όταν έχεις ελεύθερη αγορά δίχως κράτος, τότε πολύ απλά τίποτα δεν σταματά τους ανταγωνιστές να μπουν στο παιχνίδι όταν μυριστούν κέρδη (στην περίπτωση πχ που κάποιος έχει σχετικό μονοπώλιο και είτε πάει να αυξήσει τις τιμές, ή να μειώσει τις απολαβές των εργαζομένων). Γι' αυτό το λόγο τα μονοπώλια ποτέ δεν μπορούν να σταθούν σε ελεύθερες αγορές, αλλά χρειάζονται πάντα την επιβολή του κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δεχομαι πως ο ανταγωνισμος και το κινητρο για καλυτερες συνθηκες διαβιωσης ειναι κινητηριος δυναμη της εξελιξης των κοινωνιων. Η κριτικη μου ομως πανω στην ελευθερη αγορα πηγαζει απο το οτι ο ανθρωπος ειναι απληστος. Η ιστορια το εχει αποδειξει παρα πολλες φορες. Και προκειμενου, λοιπον, να φτασει στην κορυφη του θα κανει τα παντα. Αρα θα εκμεταλλευτει τον συνανθρωπο του επειδη θα ειναι σε θεση ισχυος, θα κανει την λαμογια του για να παρακαμψει διαδικασιες, θα σκαρφιστει τελος παντων κατι λογω της ιδιοτελειας του.

Η αποψη μου περι μονιμοτητας ειναι ιδια πιστευω. Οποιοσδηποτε ειναι αντιπαραγωγικος πρεπει να αντικαθισταται. Αλλο ομως το να αντικαθισταται ενας τριανταρης σταρχιδιστης υπαλληλος απο καποιον πιο αποτελεσματικο και αλλο να αντικαθισταται ο 55αρης, ο οποιος λογω χρονων εχει πιο πεσμενη αποδοση.

Ο άνθρωπος είναι άπληστος, αλλά μέσω του κράτους του δίνεται η δύναμη να εκμεταλλευτεί τον άλλο, όπως απάντησε πάνω ο Ξεχασμένος. Αφού δεν εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους, και καλά κάνεις, πως μπορείς να εμπιστεύεσαι μία μικρή ομάδα αυτών (τους οποίους μπορεί να μην έχεις καν ψηφίσει) να ασκούν εξουσία πάνω σου με την απειλή της βίας?

Εδώ να ρωτήσω, γιατί είναι άλλο ο τριαντάρης και άλλο ο πενηνταπεντάρης. Σκοπός μιας υπηρεσίας δεν είναι η φιλανθρωπία, αλλά η πραγματοποίηση έργου. Όμως ο 55αρης, αν επένδυσε σωστά στον εαυτό του (συμμετοχή σε προγράμματα επιμόρφωσης, συνεχής εκπαίδευση, κλπ.) θα είναι ακόμα πιο παραγωγικός από τον 30αρη, επειδή θα κατέχει πολλά χρόνια εμπειρίας στην συγκεκριμένη εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση γιατί αυτό είναι 1 μεγάλο δίλημμα.
Τις εκλογές της ΝΔ τις κέρδισε ο Μητσοτάκης (οκ είμαι κεντροαριστερος δε λέω αλλά ήμουν με τον Μεϊμαράκη εγώ).
Σκέφτομαι αν είναι αλήθεια αυτά που λένε τώρα ότι θα ανέβει η κεντροδεξιά.
Οκ αυτό είναι κακό για την κεντροαριστερα αλλά από την άλλη σκέφτομαι τι θα γίνει άμα ανέβει η ακροδεξιά (χρυσή αυγή δηλαδή) μήπως είναι αναγκαίο να ανέβει λίγο η κεντροδεξιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.topontiki.gr/article/155...s-tis-konstantinoypolis-germanoi-toyristes-oi

Κι άλλο χτύπημα τζιχαντιστών, αυτήν τη φορά στη γειτονιά μας. 10 Γερμανοί τουρίστες νεκροί στη Κων/πολη από βομβιστή μέλος του ISIS.
Περιμένω να δω πόσοι νεκροί πρέπει να υπάρξουν ακόμη μέχρι η Ευρώπη να καταλάβει πως το Ισλάμ δεν είναι συμβατό με το δυτικό πολιτισμό και τις αξίες του. Σκάβουμε μόνοι μας το λάκκο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Σήμερα δεν είχε ζεσουιςινστανμπουλ στο φβ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top