[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Φιλε μου σε καταλαβαινω, εισαι γιατρος και ειναι λιγο δυσκολο να το αποδεχτεις..Δυστυχως αυτη ειναι η κατασταση σημερα, κι αν θες να μιλησω με στοιχεια να σου πω λοιπον οτι το 86% των ελευθερων επαγγελματιων τη χρονια που μας περασε δηλωσε εισοδηματα <6000 ευρω..Αν εσυ εισαι στο 14% μπραβο σου..Αυτα ειναι στοιχεια απο ερευνα πανεπιστημιακων και οχι απο τη lifo ή την i-efimerida

Εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος για λίγους μήνες ακόμα και κάνω την ζωάρα που προανέφερα όντας αγροτικός ιατρός. Στην συνέχεια, θα δούμε, πάντως το ελεύθερο επάγγελμα δεν με τραβάει, πολύ άγχος. Α και μιας και το ανέφερες, αν ήμουν στο 14% των τιμιων τέκνων του έθνους (λέμε τώρα μην με παρεξηγείς), θα μπορούσα να επιζήσω υπό των δεδομένων συνθηκών? Ευχαριστώ.

Φιλε μου σε καταλαβαινω, εισαι γιατρος και ειναι λιγο δυσκολο να το αποδεχτεις..Δυστυχως αυτη ειναι η κατασταση σημερα, κι αν θες να μιλησω με στοιχεια να σου πω λοιπον οτι το 86% των ελευθερων επαγγελματιων τη χρονια που μας περασε δηλωσε εισοδηματα <6000 ευρω..Αν εσυ εισαι στο 14% μπραβο σου..Αυτα ειναι στοιχεια απο ερευνα πανεπιστημιακων και οχι απο τη lifo ή την i-efimerida

Οσον αφορα τα υπολοιπα που προσθεσες, ναι αν δεν βγαινει να κλεισει..οταν αναλαμβανεις τετοιες επιχειρησεις ταυτοχρονα παιρνεις ενα ρισκο..Αν λοιπον δεν τα καταφερεις γιατι πρεπει να πληρωνω εγω και ολοι οι υπολοιποι μια ζωη τα σπασμενα σου? Γιατι πρεπει να αρπαζεις τον ΦΠΑ που τον εχω πληρωσει απ την τσεπη μου? Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι το επιχειρημα σου με τον δημοσιο τομεα στεκει, στην κατασταση που βρισκεται σημερα η χωρα, μπραβο σου

Ναι νομίζω ότι στέκει ακόμα και στην σημερινή κατάσταση. Μπράβο και σε εσένα που νομίζεις το αντίθετο, δημοκρατία έχουμε. Επίσης δεν είπα κάτι κακό για το δημόσιο, ίσα ίσα που είναι το όνειρό μου να χωθώ στην αστυνομία. Μετά δεν με κουνάει κανείς. Ξύσιμο στα μπατσοιατρεία το πρωί, ιδιωτικό ιατρείο το απόγευμα και αγγίζω την τελειότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος για λίγους μήνες ακόμα και κάνω την ζωάρα που προανέφερα όντας αγροτικός ιατρός. Στην συνέχεια, θα δούμε, πάντως το ελεύθερο επάγγελμα δεν με τραβάει, πολύ άγχος. Α και μιας και το ανέφερες, αν ήμουν στο 14% των τιμιων τέκνων του έθνους (λέμε τώρα μην με παρεξηγείς), θα μπορούσα να επιζήσω υπό των δεδομένων συνθηκών? Ευχαριστώ.



Ναι νομίζω ότι στέκει ακόμα και στην σημερινή κατάσταση. Μπράβο και σε εσένα που νομίζεις το αντίθετο, δημοκρατία έχουμε.

Η απαντηση μου ειναι οτι ναι θα μπορουσες να επιζησεις..Βεβαια εξαρταται και απο το πως οριζεις εσυ το "επιζω"..Αν εχεις ως μετρο αναφορας τη ζωη που γινοταν την προηγουμενη δεκαετια τα πραγματα θα ειναι δυσκολα για εσενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Η απαντηση μου ειναι οτι ναι θα μπορουσες να επιζησεις..Βεβαια εξαρταται και απο το πως οριζεις εσυ το "επιζω"..Αν εχεις ως μετρο αναφορας τη ζωη που γινοταν την προηγουμενη δεκαετια τα πραγματα θα ειναι δυσκολα για εσενα

Όχι ρε φίλε προς θεού, απλά να μπορώ να πληρώνω τους λογαριασμούς, το ενοίκιο, ένα πιάτο φαγητό το μεσημέρι κατά προτίμηση, το βραδινό δύσκολα καίγεται και κανά καφεδάκι μία, άντε δύο φορές το μήνα. Για τις μετακινήσεις, όπως τόσα χρόνια, έτσι και τώρα χρησιμοποιώ τα θεσπέσια ΜΜΜ, ουδέν πρόβλημα, είμαι ολιγαρκής άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Όχι ρε φίλε προς θεού, απλά να μπορώ να πληρώνω τους λογαριασμούς, το ενοίκιο, ένα πιάτο φαγητό το μεσημέρι κατά προτίμηση, το βραδινό δύσκολα καίγεται και κανά καφεδάκι μία, άντε δύο φορές το μήνα. Για τις μετακινήσεις, όπως τόσα χρόνια, έτσι και τώρα χρησιμοποιώ τα θεσπέσια ΜΜΜ, ουδέν πρόβλημα, είμαι ολιγαρκής άνθρωπος.

Με τουτη τη ζωη θα κανεις και αποταμιευσεις για τα γεραματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
#
Φιλε μου πραγματικα αυτη τη συζητηση την εκανε χθες με εναν γνωστη της καταστασης..Συνοπτικα να σου αναφερω οτι οι ελευθεροι επαγγελματιες -οι περισσοτεροι τουλαχιστον- δεν πληρωσαν ποτε φορο εισοδηματος καθως δηλωναν εισοδηματα 5000ευρω..Επισης ποτε δεν κατεβαλλαν τον ΦΠΑ στο κρατος με τον ισχυρισμο οτι αλλιως δεν μπορουν να τα βγαλουν περα, να επιβιωσουν οπως λες κι εσυ..Αν λοιπον δεν μπορουν να επιβιωσουν, σου απανταω, να κλεισουν..Τον ΦΠΑ τον αποδιδω ΕΓΩ στο κρατος κι απλα ΑΥΤΟΣ ειναι ο διαμεσολαβητης που ειναι υπευθυνος να τον αποδωσει και οχι να τον κλεψει...Αν λοιπον δεν βγαινει να κλεισει, να ψαξει αλλη δουλεια...Επισης φιλε οι ελευθεροι επαγγελματιες με εισοδημα εως 50000 φορολογουνται με συντελεστη 26% και >50000 με συντελεστη 33%..Το 60-80% δεν ξερω που το βρηκες αλλα αν οντως ισχυε τοτε δεν θα υπηρχε κιντητρο να δουλεψει κανενας

@Akikos για να απαντησω και σε εσενα, το αφορολογητο των 12000ευρω αφορα ΜΟΝΟ μισθωτους και συνταξιουχους που εχουν εισοδημα ΕΩΣ 12000ευρω, οι υπολοιποι θα φορολογουνται απο το πρωτο ευρω. Οποτε ναι μιλαμε για κοινωνικη αδικια


Τελος, για να φερω και 2 παραδειγματα :
1) Φοιτητης με 2 γονεις γιατρους εκανε αιτηση να παρει καρτα σιτησης..Οι γονεις δηλωσαν εισοδηματα 6000 συνολικα
2)Φοιτητης με 2 γονεις αρχιτεκτονες και 106 διαμερισματα στην κατοχη τους -ναι καλα ακουσατε- εκανε αιτηση για καρτα σιτησης..Οι γονεις δηλωσαν εισοδηματα 10000 συνολικα.
Φυσικα και οι δυο πηραν τα @@@ τους. Αυτοι ειναι οι ελευθεροι επαγγελματιες

Να προσέξεις αυτούς που θεωρείς γνώστες της κατάστασης.

ΦΠΑ πληρώνουνε όλοι. Ακόμα και αν δεν καταβάλει το ΦΠΑ ο επιτηδευματίας τον χρωστά. Το αφορολόγητο των 5000 € έχει σταματήσει εδώ και χρόνια και η κατάργηση του είχε ως συνέπειας χιλιάδες επιχειρήσεις να βάλουν λουκέτο και τη κατακόρυφη αύξηση της ανεργίας.

Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά. Ο επιτηδευματίας ή ο εργαζόμενος με μπλοκάκι για τα προιόντα και τις υπηρεσίες που προσφέρει (δηλαδή για την αμοιβή του) μπαίνει ΦΠΑ. Αντίθετα στο μισθωτό και στο συνταξιούχο οι αμοιβές είναι άνευ ΦΠΑ.

Απλοί υπολογισμοί ένας "τίμιος = κορόιδο" επιχειρηματίας πληρώνεται με 20.000 € αμοιβή. Βγάζουμε το ΦΠΑ 15400€. Βγάζουμε τη φορολογία εισοδήματος 11.396 €. Με 20% εισφορές (ακούγεται μέχρι 40% με το νέο νόμο του ΣΥΡΙΖΑ) 9116.8€, Βγάζουμε το τέλος επιτηδεύματος 8517€. Αν προσθέσεις ΕΝΦΙΑ και φόρους αλληλεγγύης έκτακτη εισφορά, τέλη κυκλοφορίας.... του μένουν κάτω από 5000 € στη τσέπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Akikos πάντως νομίζω ότι ήταν σωστό αυτό που είπε ο παναγιώτης για το αφορολόγητο, ότι δηλαδή όσοι μισθωτοί βγάζουν πάνω από 12.000 φορολογούνται από το 1ο ευρώ ακριβώς όπως όλοι. Συνέχεια κατηγορείς ότι οι μισθωτοί έχουν αφορολόγητο τόσο και φορολογούνται όλοι μετά από αυτό αλλά προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Akikos πάντως νομίζω ότι ήταν σωστό αυτό που είπε ο παναγιώτης για το αφορολόγητο, ότι δηλαδή όσοι μισθωτοί βγάζουν πάνω από 12.000 φορολογούνται από το 1ο ευρώ ακριβώς όπως όλοι. Συνέχεια κατηγορείς ότι οι μισθωτοί έχουν αφορολόγητο τόσο και φορολογούνται όλοι μετά από αυτό αλλά προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει.

Η φορολογία από το πρώτο ευρώ σχεδιάζεται από το 2016 (από φετός), αλλά και πάλι το πρώτο κλιμάκιο θα είναι χαμηλό 8% νομίζω . Ένας με 12001€ θα πληρώσει 960€ ενώ μέχρι τώρα δεν πλήρωνε τίποτα. Αντίστοιχα ένας με 15000€ θα πληρώνε 1200 € όπως και τώρα. Σιγά τα αυγά.

Να κάνω έναν παραλληλισμό. Φαντασου να μπει ΦΠΑ στους μισθούς και οι εργαζόμενος κάθε τρίμηνο να έχουν υποχρέωση να καταβάλουν το 23% από αυτά που αμοίβονται στο κράτος (ως φόρο του εργοδότη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Με τουτη τη ζωη θα κανεις και αποταμιευσεις για τα γεραματα

Για να το λες εσύ, έτσι θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
#

Να προσέξεις αυτούς που θεωρείς γνώστες της κατάστασης.

ΦΠΑ πληρώνουνε όλοι. Ακόμα και αν δεν καταβάλει το ΦΠΑ ο επιτηδευματίας τον χρωστά. Το αφορολόγητο των 5000 € έχει σταματήσει εδώ και χρόνια και η κατάργηση του είχε ως συνέπειας χιλιάδες επιχειρήσεις να βάλουν λουκέτο και τη κατακόρυφη αύξηση της ανεργίας.

Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά. Ο επιτηδευματίας ή ο εργαζόμενος με μπλοκάκι για τα προιόντα και τις υπηρεσίες που προσφέρει (δηλαδή για την αμοιβή του) μπαίνει ΦΠΑ. Αντίθετα στο μισθωτό και στο συνταξιούχο οι αμοιβές είναι άνευ ΦΠΑ.

Απλοί υπολογισμοί ένας "τίμιος = κορόιδο" επιχειρηματίας πληρώνεται με 20.000 € αμοιβή. Βγάζουμε το ΦΠΑ 15400€. Βγάζουμε τη φορολογία εισοδήματος 11.396 €. Με 20% εισφορές (ακούγεται μέχρι 40% με το νέο νόμο του ΣΥΡΙΖΑ) 9116.8€, Βγάζουμε το τέλος επιτηδεύματος 8517€. Αν προσθέσεις ΕΝΦΙΑ και φόρους αλληλεγγύης έκτακτη εισφορά, τέλη κυκλοφορίας.... του μένουν κάτω από 5000 € στη τσέπη.

Αυτους που θεωρω γνωστες της καταστασης δεν ειναι τυχαιοι αλλα ακαδημαικοι που ασχολουνται πανω απο 25 χρονια με labor economics

Τι εννοεις τον ΦΠΑ τον πληρωνουν ολοι? Αν ο ελ.επαγγ. δεν αποδιδει τον ΦΠΑ στο κρατος? Αν ο ελ.επαγγ. δεν κοβει καν αποδειξεις?

Επισης δεν μιλησα πουθενα για αφορολογητο 5000, απλα ειπα πως την παραπανω χρονια που μας περασε το 86% των ελ.επαγ. δηλωσε εισοδηματα <6000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αλλο ένα success story κυβέρνησης Τσίπρα-Καμμένου πέρα απο τους αγρότες και τους καθηγητές έχουμε και τους προνομιούχους των συστημικών τραπεζών που όλη μέρα τους ματώνουν απο το ξύσιμο με τσουγκράνα παρόλα αυτά επειδή θέλουν να διώξουν κόσμο μην γίνουν απολύσεις να κάνουν εθελούσια έξοδο με προνομιούχα πακέτα που αγγίζουν τα 200.000 ευρώ.Μην κολώνεται παίδες πληρώνουν οι μ@λ@κες (φορολογούμενοι) αφήστε τις κακές τράπεζες (βλέπε UBS,JP Morgan κτλ) που διώξαν πόσες χιλιάδες άτομα στα σπίτια τους εμείς εδώ είμαστε φιλάνθρωποι άσχετα που στις τράπεζες έχει μπει όλη η κουτσή μαρία που είχε βύσμα τον ανιψιό του μπατζανάκι του ξάδερφου του γείτονα του διευθύνοντα συμβούλου της Τράπεζας Πειραιώς ή της Alpha Bank ή της Εθνικής.Αλλά βέβαια ο λιμενεργάτης,εμποροπλοίαρχος και ο μηχανικός που έχουν να πάρουν μισθό κόντα 1 χρόνο είναι ξεπουλημένα καθίκια των μεγαλοεργολάβων και εφοπλιστών και δεν αξίζουν έλεος ενώ οι υπάλληλοι τραπεζών που έχουν πάρει πόσα δισεκατομμύρια σε προνομιούχες μετοχές δημοσίου και πακέτα στήριξης για ρευστότητα είναι τα κουρασμένα παλικάρια.Σκουπίδια του δημοσίου είναι και αυτά αλλά κρύβονται πίσω απο συμβάσεις αορίστου χρόνου ιδιωτικού δικαίου για να μην δίνουν στόχο και μάλιστα απολαμβάνουν προνόμια πολύ καλύτερα και απο τους δημόσιους υπάλληλους έχοντας ως στήριγμα το κράτος και τους φορολογούμενους.

1)στους υπαλλήλους τραπεζών δίνεται επίδομα πολυετίας 1,75% x μισθού τους ενώ στον δημόσιο τομέα δίνουν 1,5%
2)στα άτομα διοίκησης δίνετε επίδομα χρήσης Η/Υ
3)επίδομα διοίκηση (άγνωστο ο λόγος που δίνετε το επίδομα)
4)για τους προιστάμενους δίνετε επίδομα για να βάζουν υπογραφές σε φακέλους και έγγραφα
5)απο το 2012 και μετά έχουν προσληφθεί παράνομα στην Εθνική Τράπεζα χωρίς κανέναν διαγωνισμό με πράξη διοικήσεως δεκάδες εκατοντάδες ειδικούς συνεργάτες με μισθούς έως και 8000 ευρώ μηνιαίως.
6)εταιρείες κερδοσκοπούν σε βάρος της τράπεζας αφού επιλέγονται με αδιαφανή τρόπο απο τις διοικήσειε των τραπεζών να αναλάβουν έργα χρεώνοντας τους την διπλάσια ίσως και τριπλάσια τιμή.



https://www.capital.gr/story/3105583
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τι εννοεις τον ΦΠΑ τον πληρωνουν ολοι? Αν ο ελ.επαγγ. δεν αποδιδει τον ΦΠΑ στο κρατος? Αν ο ελ.επαγγ. δεν κοβει καν αποδειξεις?
Υποχρέωση έχει και ο πελάτης να ζητά απόδειξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Υποχρέωση έχει και ο πελάτης να ζητά απόδειξη.

Εγώ πάντως τις μισές φορές που δεν μου δίνουν απόδειξη αν ζητήσω μόνο που δεν με βρίζουν. Με κοιτάνε με ένα βλέμμα γεμάτο μίσος. Συγνώμη κιόλας που ζητάω αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να δίνεις. Φυσικά δεν μου δίνει απόδειξη αλλά δεν μου κάνει και μείωση. Και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Αν μου κάνει κάποια προσφορά ίσως δεχτώ όμως επειδή καταλαβαίνω και το δικό του αγώνα πάνω στην φορολογία. Απλά πρέπει να βγαίνουμε κερδισμένοι και οι δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Υποχρέωση έχει και ο πελάτης να ζητά απόδειξη.

Καλα αυτο δεν χωρα συζητηση, φυσικα και εχει υποχρεωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θα σου πει τώρα πως φταίει ο πελάτης επειδή συμφωνεί στην πρόταση του επαγγελματία για μαύρη συναλλαγή σε καλύτερη τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Η αγαπημένη μας ΟΝΝΕΔιτισσα ξαναχτυπα

https://luben.tv/stream/73793
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλε μου πραγματικα αυτη τη συζητηση την εκανε χθες με εναν γνωστη της καταστασης..Συνοπτικα να σου αναφερω οτι οι ελευθεροι επαγγελματιες -οι περισσοτεροι τουλαχιστον- δεν πληρωσαν ποτε φορο εισοδηματος καθως δηλωναν εισοδηματα 5000ευρω..Επισης ποτε δεν κατεβαλλαν τον ΦΠΑ στο κρατος με τον ισχυρισμο οτι αλλιως δεν μπορουν να τα βγαλουν περα, να επιβιωσουν οπως λες κι εσυ..Αν λοιπον δεν μπορουν να επιβιωσουν, σου απανταω, να κλεισουν..Τον ΦΠΑ τον αποδιδω ΕΓΩ στο κρατος κι απλα ΑΥΤΟΣ ειναι ο διαμεσολαβητης που ειναι υπευθυνος να τον αποδωσει και οχι να τον κλεψει...Αν λοιπον δεν βγαινει να κλεισει, να ψαξει αλλη δουλεια...Επισης φιλε οι ελευθεροι επαγγελματιες με εισοδημα εως 50000 φορολογουνται με συντελεστη 26% και >50000 με συντελεστη 33%..Το 60-80% δεν ξερω που το βρηκες αλλα αν οντως ισχυε τοτε δεν θα υπηρχε κιντητρο να δουλεψει κανενας

Το δημόσιο φυσικά όταν δε βγαίνει να μην κλείσει, ούτε να απολύσει κόσμο, αλλά να πάρει του κώλου τα δάνεια για να συντηρεί τα κοπρόσκυλα. Μου αρέσουν πολύ τα double standard σου. Αφού ρε φίλε οι ελεύθεροι επαγγελματίες βγάζουν τόσο χρήμα και δεν πληρώνουν και μία γιατί δεν γίνεσαι κι εσύ ελεύθερος επαγγελματίας να τα κονομήσεις?

Ο ελεύθερος επαγγελματίας και ο επιχειρηματίας πρέπει εξορισμού να βγάζουν περισσότερα χρήματα από το μισθωτό για τον απλό λόγο πως αυτοί για να ξεκινήσουν να κερδίζουν χρήματα πρέπει να ρίξουν και τα αντίστοιχα κεφάλαια. Δεν έχουν ούτε εργασιακή ασφάλεια, ούτε σταθερές απολαβές, ούτε ωράρια εργασίας και πρέπει να κυνηγάνε τον πελάτη. Ο μισθωτός το μόνο που κάνει είναι να στείλει ένα βιογραφικό και μπαίνει έτσι σε μια έτοιμη επιχείρηση, με στάνταρ ωράρια, όπου κερδίζει χρήματα από την πρώτη ώρα και στην χειρότερη θα απολυθεί και θα πάει να δουλέψει αλλού.

Οποιοσδήποτε άνθρωπος μπορεί να κάνει μια απλή costs/benefits ανάλυση μπορεί να καταλάβει πως ο επιχειρηματίας πρέπει να έχει την ίδια αν όχι μικρότερη φορολογία με τον μισθωτό. Αλλά θα μου πεις αν ο μέσος Έλληνας μπορούσε να κάνει μια τέτοια ανάλυση δεν θα ήμασταν μια χρεοκοπημένη χώρα δημοσίων υπαλλήλων και συνταξιούχων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αγαπημένη μας ΟΝΝΕΔιτισσα ξαναχτυπα

https://luben.tv/stream/73793

Θα έπρεπε να ντρέπεσαι που την αμφισβητείς. Σύμφωνα με πληροφορίες αυτή την περίοδο εντρυφεί στα έργα των στοχαστών της Σχολής της Φρανκφούρτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Δυστυχώς μάλλον δεν είμαστε αρκετά έξυπνοι για να αντιληφθούμε αντιστοίχως τους έξυπνους στοχασμούς του Μαρξ...καθοδηγείστε μας συντρόφια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς μάλλον δεν είμαστε αρκετά έξυπνοι για να αντιληφθούμε αντιστοίχως τους έξυπνους στοχασμούς του Μαρξ...καθοδηγείστε μας συντρόφια!

Ειρωνεύεται άτομο που λέει πως διάβασε και κατανόησε Μαρξ στα 15(!)>>>θα είναι ή αριστερός ή κομμουνιστής ή Συριζαίος

Συγχαρητήρια για τον συλλογισμό σου :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ειρωνεύεται άτομο που λέει πως διάβασε και κατανόησε Μαρξ στα 15(!)>>>θα είναι ή αριστερός ή κομμουνιστής ή Συριζαίος

Συγχαρητήρια για τον συλλογισμό σου :rolleyes:

Οχι απλά Μαρξ. Το κεφάλαιο κιολας. Ξεπέταξε 3.000 σελιδούλες. Μάλλον θα ήταν το μόνο που είχε ακούσει και το πέταξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top