[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σωστά τα λες. Ο ΕΔΕΣ έκανε και τέτοια στον εμφύλιο.
Αλλά οι φιλελεύθεροι "πατριώτες" του ΕΔΕΣ να συνεργάζονται με τον κατακτητή; Απαπα, κουμμμμουνιστική προπαγάνδα θά 'ναι...

ενω οι ανταρτες δε τα εκαναν αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
εαμ, ελας, μελιγαλας.
Ίσως ό,τι καλύτερο έχεις γράψει/πει στη ζωή σου.
Αυτά αξίζουν σε φασίστες συνεργάτες των κατακτητών. Πηγάδες.
Αυτά πήραν, επομένως, και οι ταγματασφαλίτες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ίσως ό,τι καλύτερο έχεις γράψει/πει στη ζωή σου.
Αυτά αξίζουν σε φασίστες συνεργάτες των κατακτητών. Πηγάδες.
Αυτά πήραν, επομένως, και οι ταγματασφαλίτες.


1) Περίεργη αφίσα. Δεν φαίνεται να είναι του κόμματος. Στην πυρά.
2) Το θέμα είναι ότι στον μελιγαλά δολοφονήθηκαν αθώοι, άμαχοι και παιδιά. Στο μελιγαλά ξαναλέω. Ας τα αφήσουμε τα υπόλοιπα εγκλήματα. Εκτός από αριστερές, πατερναλιστικές ιδέες φασισμού υποστηρίζεις και ιδέες του τύπου "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
1) Περίεργη αφίσα. Δεν φαίνεται να είναι του κόμματος. Στην πυρά.
2) Το θέμα είναι ότι στον μελιγαλά δολοφονήθηκαν αθώοι, άμαχοι και παιδιά. Στο μελιγαλά ξαναλέω. Ας τα αφήσουμε τα υπόλοιπα εγκλήματα. Εκτός από αριστερές, πατερναλιστικές ιδέες φασισμού υποστηρίζεις και ιδέες του τύπου "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά" ;
Στην πυρά αυτοί που καπηλεύονται τις μάχες των άλλων.

Παράπλευρες απώλειες μιας μάχης που έγινε μέσα σε ένα κατοικημένο χωριό.

Ποιες, πάλι, είναι οι "πατερναλιστικές φασιστικές μου ιδέες"; Α, ναι, ξέχασα, η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ... Γιατί ως γνωστόν στη ΔΗΜΟ-ΚΡΑΤΙΑ σχηματίζεται μία πλειοψηφία και παίρνει μία απόφαση, αλλά μετά ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιες, πάλι, είναι οι "πατερναλιστικές φασιστικές μου ιδέες"

Το ότι θεωρείς πως ξέρεις ποιο είναι το καλύτερο για τους άλλους καλύτερα από τον εαυτό τους. Αυτό ως προς τον πατερναλισμό.

Το ότι θεωρείς πως όσοι έχουν διαφορετική άποψη από τη δική σου θα πρέπει να εξαναγκάζονται σε συμμόρφωση και να διώκονται, φυλακίζονται για αυτά που λένε. Αυτό ως προς τον φασισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το ότι θεωρείς πως ξέρεις ποιο είναι το καλύτερο για τους άλλους καλύτερα από τον εαυτό τους. Αυτό ως προς τον πατερναλισμό.

Το ότι θεωρείς πως όσοι έχουν διαφορετική άποψη από τη δική σου θα πρέπει να εξαναγκάζονται σε συμμόρφωση και να διώκονται, φυλακίζονται για αυτά που λένε. Αυτό ως προς τον φασισμό.
Κάθε πολιτική οντότητα θεωρεί ότι η θέση της είναι σωστή, πρέπει να εφαρμοστεί και την προπαγανδίζει. Υπό αυτήν την έννοια επομένως, κάθε πολιτική οντότητα, είτε είναι οργανωμένη σε κόμμα ή σε συλλογικότητα, είναι πατερναλιστική...

Αυτά τα βγάζεις από το κεφάλι σου. Αυτό που θεωρώ είναι ότι μέσα στα δημοκρατικά όργανα που συμμετέχει ο εργαζόμενος πληθυσμός, παίρνονται κάποιες αποφάσεις με βάση την αρχή της πλειψηφίας και αυτές πρέπει να γίνονται σεβαστές από όλους και αν μία μειοψηφία αντιδρά, να της επιβάλλεται να συμμορφωθεί με τους νόμους. Αυτό, ξανά, λέγεται δημοκρατία. Αλλά μου φαίνεται δε σας ενδιαφέρει ούτε να μάθετε μερικές έννοιες, ούτε να τις χρησιμοποιείτε σωστά. Και άλλωστε γιατί να το κάνεις αυτό; Αφού κάθε κομμουνιστής είναι ΚΝίτης και:
Με κνίτες μόνο τρολλάρω
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάθε πολιτική οντότητα θεωρεί ότι η θέση της είναι σωστή, πρέπει να εφαρμοστεί και την προπαγανδίζει. Υπό αυτήν την έννοια επομένως, κάθε πολιτική οντότητα, είτε είναι οργανωμένη σε κόμμα ή σε συλλογικότητα, είναι πατερναλιστική...

Η διαφορά έγκειται στον τρόπο εφαρμογής της οντότητας. Όταν μου επιβάλλεις την πολιτική σου πεποίθηση γιατί την θεωρείς σωστή είσαι πατερναλιστής. Όταν με αναγκάζεις να κάνω κάτι παρά την θέλησή μου για το καλό μου, είσαι πατερναλιστής.

Αυτά τα βγάζεις από το κεφάλι σου. Αυτό που θεωρώ είναι ότι μέσα στα δημοκρατικά όργανα που συμμετέχει ο εργαζόμενος πληθυσμός, παίρνονται κάποιες αποφάσεις με βάση την αρχή της πλειψηφίας και αυτές πρέπει να γίνονται σεβαστές από όλους και αν μία μειοψηφία αντιδρά, να της επιβάλλεται να συμμορφωθεί με τους νόμους. Αυτό, ξανά, λέγεται δημοκρατία. Αλλά μου φαίνεται δε σας ενδιαφέρει ούτε να μάθετε μερικές έννοιες, ούτε να τις χρησιμοποιείτε σωστά.

Εγώ δεν είπα ποτέ πως η δημοκρατία και η αρχή της πλειοψηφίας δεν είναι φασισμός.

Και άλλωστε γιατί να το κάνεις αυτό; Αφού κάθε κομμουνιστής είναι ΚΝίτης και:
...

Εσύ στα 36 είσαι ακόμη στην Κομμουνιστική Νεολαία? :D Αλλά ακόμη και αυτό να ισχύει, για τον βασικό εκτροφέα μου εννοείται πως θα κάνε μία εξαίρεση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Η διαφορά έγκειται στον τρόπο εφαρμογής της οντότητας. Όταν μου επιβάλλεις την πολιτική σου πεποίθηση γιατί την θεωρείς σωστή είσαι πατερναλιστής. Όταν με αναγκάζεις να κάνω κάτι παρά την θέλησή μου για το καλό μου, είσαι πατερναλιστής.
Δεν σου επιβάλει κανείς καμία πολιτική πεποίθηση. Δεν είναι δύσκολο, νομίζω, μιλάμε για εφαρμογή αποφάσεων και νόμων που πήραν εργαζόμενοι μέσω των οργάνων τους. Δε μιλάμε για κανένα κόμμα, καμία πολιτική οντότητα γενικά. Το αν οι εργαζόμενοι εμπιστεύονται ένα Κομμουνιστικό Κόμμα και ακολουθούν τις μελέτες του και ψηφίζουν τα μέλη του ως ανακλητούς εκπροσώπους στα όργανά τους, είναι δικό τους θέμα.
Εγώ δεν είπα ποτέ πως η δημοκρατία και η αρχή της πλειοψηφίας δεν είναι φασισμός.
Όχι, δεν είναι, φασισμός η δημοκρατία. Φασισμός είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και το έχετε κάνει λάστιχο, επειδή πιάνει στα αυτιά αυτών που δεν έχουν ιδέα. Η επιβολή της πλειψηφίας δεν έχει να κάνει ούτε με εξοντώσεις κατώτερων φυλών...
Εσύ στα 36 είσαι ακόμη στην Κομμουνιστική Νεολαία? :D Αλλά ακόμη και αυτό να ισχύει, για τον βασικό εκτροφέα μου εννοείται πως θα κάνε μία εξαίρεση. :P
Ξέρωγω, μετά τα "40άρη κνίτη τράβα ψόφα", και τα "δεν έχεις να σε χωρίσει τίποτα από έναν 18χρονο κνίτη", μπορεί να αρχίσω και εγώ να πιστεύω ότι είμαι...
Και δε χάνω μόνο εγώ το χρόνο μου, τον χάνεις και εσύ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σου επιβάλει κανείς καμία πολιτική πεποίθηση. Δεν είναι δύσκολο, νομίζω, μιλάμε για εφαρμογή αποφάσεων και νόμων που πήραν εργαζόμενοι μέσω των οργάνων τους. Δε μιλάμε για κανένα κόμμα, καμία πολιτική οντότητα γενικά. Το αν οι εργαζόμενοι εμπιστεύονται ένα Κομμουνιστικό Κόμμα και ακολουθούν τις μελέτες του και ψηφίζουν τα μέλη του ως ανακλητούς εκπροσώπους στα όργανά τους, είναι δικό τους θέμα.

Το ΚΚ της Ρωσίας δεν ήταν κάποια πολιτική οντότητα? Το ΚΚ της Κίνας? Και στις δύο χώρες δεν υπήρχε επιβολή? Δεν υπήρχε φυλάκιση και εξορία των διαφωνούντων? Δεν υπήρχε λοκρισία? Δεν ήταν απολυταρχικά καθεστώτα?

Όχι, δεν είναι, φασισμός η δημοκρατία. Φασισμός είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και το έχετε κάνει λάστιχο, επειδή πιάνει στα αυτιά αυτών που δεν έχουν ιδέα. Η επιβολή της πλειψηφίας δεν έχει να κάνει ούτε με εξοντώσεις κατώτερων φυλών...

Ο φασισμός δεν έχει σχέση με εξοντώσεις κατώτερων φυλών. Αυτό είναι ο ναζισμός.

Και δε χάνω μόνο εγώ το χρόνο μου, τον χάνεις και εσύ. :P

Εγώ όμως έχω περισσότερο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το ΚΚ της Ρωσίας δεν ήταν κάποια πολιτική οντότητα? Το ΚΚ της Κίνας? Και στις δύο χώρες δεν υπήρχε επιβολή? Δεν υπήρχε φυλάκιση και εξορία των διαφωνούντων? Δεν υπήρχε λοκρισία? Δεν ήταν απολυταρχικά καθεστώτα?
ΚΚ Ρωσίας, δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ. Το ΚΚ που υπονοείς, δεν ήταν της Ρωσικής ΣΣΔ μόνο, ήταν πανενωσιακό. Τέλος πάντων, λεπτομέρειες. Όχι, πάντως, ακόμη και εκεί, ακόμη και επί Στάλιν και Μάο, αντιστοίχως, τις αποφάσεις έπαιρναν οι εργαζόμενοι μέσω των οργάνων τους. Αν στα όργανα αυτά υπήρξε πλειοψηφία μελών των ΚΚ ή δινόταν η "προεδρία" σε συγκεκριμένα πρόσωπα, αυτό είναι θέμα των εργαζομένων που τους εξέλεγαν. Αν οι εργαζόμενοι θεωρούσαν ότι οι δολιοφθορείς, πρέπει να τιμωρούνται με ένα 6μηνο-χρόνο-όσο σε γκούλαγκ και το νομοθετούσαν, αυτό ήταν η ποινή του κράτους. Όπως και τώρα αν βάλεις μία βόμβα κάπου, θα σε κλείσουν φυλακή.
Εγώ όμως έχω περισσότερο.;)
Την ίδια στιγμή που σου γράφω κάνω άλλα δύο-τρία πράγματα. Πίστεψέ με, μπορώ να εξοικονομήσω πολύ ελεύθερο χρόνο όταν θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΚΚ Ρωσίας, δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ. Το ΚΚ που υπονοείς, δεν ήταν της Ρωσικής ΣΣΔ μόνο, ήταν πανενωσιακό. Τέλος πάντων, λεπτομέρειες. Όχι, πάντως, ακόμη και εκεί, ακόμη και επί Στάλιν και Μάο, αντιστοίχως, τις αποφάσεις έπαιρναν οι εργαζόμενοι μέσω των οργάνων τους. Αν στα όργανα αυτά υπήρξε πλειοψηφία μελών των ΚΚ ή δινόταν η "προεδρία" σε συγκεκριμένα πρόσωπα, αυτό είναι θέμα των εργαζομένων που τους εξέλεγαν. Αν οι εργαζόμενοι θεωρούσαν ότι οι δολιοφθορείς, πρέπει να τιμωρούνται με ένα 6μηνο-χρόνο-όσο σε γκούλαγκ και το νομοθετούσαν, αυτό ήταν η ποινή του κράτους. Όπως και τώρα αν βάλεις μία βόμβα κάπου, θα σε κλείσουν φυλακή.

Κατάλαβα, υποστηρίζεις δηλαδή μια κοινωνική οργάνωση στην οποία η πλειοψηφία μπορεί να μπορεί να σκοτώσει και να φυλακίσει όποιους διαφωνούν μαζί της. Αυτή είναι η βασική διαφορά μας, εγώ δεν θέλω κανείς να έχει τέτοια δύναμη επάνω στους άλλους. Για κάποιος λόγο όμως, εγώ είμαι ο φασίστας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Κατάλαβα, υποστηρίζεις δηλαδή μια κοινωνική οργάνωση στην οποία η πλειοψηφία μπορεί να μπορεί να σκοτώσει και να φυλακίσει όποιους διαφωνούν μαζί της. Αυτή είναι η βασική διαφορά μας, εγώ δεν θέλω κανείς να έχει τέτοια δύναμη επάνω στους άλλους. Για κάποιος λόγο όμως, εγώ είμαι ο φασίστας.
Έχει ειπωθεί το ίδιο "επειχείρημα" πολλάκις εδώ μέσα από διάφορα άτομα. Και είναι ηλίθιο επιχείρημα. Μου συγκρίνεις εποχές που η θανατική ποινή ήταν η νόρμα σε ΟΛΟ τον κόσμο για τα σοβαρότερα αδικήματα με τη σημερινή κατάσταση. Και, συγγνώμη κιόλας, αλλά όταν καις το χωράφι σου και προκαλείς λιμό, φταις εσύ που το έκαψες και όχι η απόφαση της κολλεκτιβοποίησης πχ. Και αν το να προκαλείς λιμό στη χώρα σου, δεν είναι προδοσία στην πατρίδα, τότε δεν έχει καν νόημα να μιλάμε για οτιδήποτε. Κατά τα άλλα σε πείραξε το ζήτημα της ονοματοδοσίας της ΠΓΔΜ πριν. Πλήρης ασυνέπεια, αλλά το κακό είναι ότι δεν είσαι μόνο εσύ που λες κάτι τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει ειπωθεί το ίδιο "επειχείρημα" πολλάκις εδώ μέσα από διάφορα άτομα. Και είναι ηλίθιο επιχείρημα. Μου συγκρίνεις εποχές που η θανατική ποινή ήταν η νόρμα σε ΟΛΟ τον κόσμο για τα σοβαρότερα αδικήματα με τη σημερινή κατάσταση. Και, συγγνώμη κιόλας, αλλά όταν καις το χωράφι σου και προκαλείς λιμό, φταις εσύ που το έκαψες και όχι η απόφαση της κολλεκτιβοποίησης πχ. Και αν το να προκαλείς λιμό στη χώρα σου, δεν είναι προδοσία στην πατρίδα, τότε δεν έχει καν νόημα να μιλάμε για οτιδήποτε. Κατά τα άλλα σε πείραξε το ζήτημα της ονοματοδοσίας της ΠΓΔΜ πριν. Πλήρης ασυνέπεια, αλλά το κακό είναι ότι δεν είσαι μόνο εσύ που λες κάτι τέτοια.

Πολύ ωραία λοιπόν, αν αύριο επαναστατήσει το Ελληνικό προλεταριάτο και δημιουργήσει ένα κομμουνιστικό καθεστώς στη Ελληνική επικράτεια, εγώ που δεν θέλω να κολλεκτιβοποιήσω τα χωράφια μου, και θέλω να παραμείνω καπιταλιστής τι επιλογές έχω? Αν με την βία πάει να απαλλοτριωθεί η περιουσία μου έχω την δυνατότητα να την προστατέψω ή όχι? Αν κάτσω στο χωράφι μου και πω όχι δεν θα το πάρετε, θα με δείρετε, σκοτώσετε ή όχι? Αν δεν θέλω να κολλεκτιβοποιήσω τα σπαρτά στην αποθήκη μου αλλά θέλω να τα πουλήσω θα τα πάρετε ή όχι?

Το κομουνιστικό σύστημα είναι το μόνο σύστημα στο οποίο αν κάψω το χωράφι μου η χώρα θα πάθει λιμό ή καλύτερα το μοναδικό σύστημα το οποίο μου δίνει κίνητρο να κάψω το χωράφι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πολύ ωραία λοιπόν, αν αύριο επαναστατήσει το Ελληνικό προλεταριάτο και δημιουργήσει ένα κομμουνιστικό καθεστώς στη Ελληνική επικράτεια, εγώ που δεν θέλω να κολλεκτιβοποιήσω τα χωράφια μου, και θέλω να παραμείνω καπιταλιστής τι επιλογές έχω? Αν με την βία πάει να απαλλοτριωθεί η περιουσία μου έχω την δυνατότητα να την προστατέψω ή όχι? Αν κάτσω στο χωράφι μου και πω όχι δεν θα το πάρετε, θα με δείρετε, σκοτώσετε ή όχι? Αν δεν θέλω να κολλεκτιβοποιήσω τα σπαρτά στην αποθήκη μου αλλά θέλω να τα πουλήσω θα τα πάρετε ή όχι?

Το κομουνιστικό σύστημα είναι το μόνο σύστημα στο οποίο αν κάψω το χωράφι μου η χώρα θα πάθει λιμό ή καλύτερα το μοναδικό σύστημα το οποίο μου δίνει κίνητρο να κάψω το χωράφι μου.
Όταν θα επαναστατήσει το Ελληνικό προλεταριάτο, θα είναι, ακριβώς, επειδή θα έχουν επικρατήσει οι ιδέες του σοσιαλισμού, δηλαδή όταν πλέον θα υπάρχει δημοκρατία. Και στα πλαίσια αυτής, θα ακολουθείς τους νόμους της, όπως κάνεις και τώρα. Το τι θα γίνει συγκεκριμένα, κανείς δε μπορεί να στο πει από τώρα, γιατί οι συνθήκες που θα επικρατούν τότε, είναι άγνωστες. Μπορεί να είναι εφικτή και αναγκαία η άμεση κολλεκτιβοποίηση ή μπορεί να είναι απαραίτητη μία αντίστοιχη ΝΕΠ. Το μόνο σίγουρο είναι πως τα μέσα παραγωγής (και όχι η προσωπική περιουσία πχ το σπίτι σου, το αυτοκίνητό σου κτλ) αργά ή γρήγορα θα κοινωνικοποιηθούν. Αν εσύ από αντίδραση θέλεις να γκρεμίσεις το εργοστάσιό που σου ανήκε προεπαναστατικά ή να κάψεις τα σπαρτά σου, προκαλώντας πρόβληα στη χώρα, τότε θα υποστείς και τις συνέπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
"Ο παππούς σου μωρό μου, παρόλο που ήταν πατέρας πέντε παιδιών πολέμησε και στην Αλβανία τους Ιταλούς και μετά τους Γερμανούς. Στη κατοχή ήταν καπετάνιος στον ΕΛΑΣ. Όταν ήρθε η ευλογημένη ώρα και έφυγαν από την πατρίδα μας οι κατακτητές, γυάλισε το όπλο του, το παρέδωσε στο σύνδεσμο του και ζήτησε να φύγει για να γυρίσει στη γυναίκα του και στα πέντε παιδιά του. Ο καπετάνιος του 1ου Tάγματος Mιχάλης Παναγιωτίδης, του είπε ότι δεν είχαν τελειώσει ακόμα και του ζήτησε να μείνει. Ο παππούς σου του απάντησε ότι η δική του δουλειά είχε τελειώσει με την αποχώρηση των Γερμανών και έφυγε για να γυρίσει στο πατέρα σου και τη γιαγιά σου.

Ήταν Κυριακή πρωί όταν ο παππούς σου πέρασε την αυλόπορτα, του σπιτιού μας στη Πλάκα και η γιαγιά σου μόλις είχε γυρίσει από την εκκλησία. Μόλις τον είδε έτρεξε να τον αγκαλιάσει και γύρω του μαζεύτηκαν όλα παιδιά. Ο πατέρας σου ήταν μόνο 5 χρονών. Άπλωνε τα χεράκια του και αγκάλιαζε τα πόδια του πατέρα του και όταν εκείνος τον πήρε αγκαλιά και τον πετούσε στον αέρα, ο πατέρας σου γέλαγε και γέμιζε φωνές όλη η αυλή.

Το μεσημέρι η οικογένεια κάθισε στο τραπέζι να φάει όλη μαζί για πρώτη φορά, μετά από πολλά χρόνια. Την ώρα που μοίραζα τη μπομπότα, ακούσαμε φασαρία στην αυλή. Ποδοβολητά και άγριες φωνές. Πριν προλάβουμε να καταλάβουμε κάποιοι έσπασαν τη πόρτα και μπήκαν μέσα στο σπίτι με τα όπλα στα χέρια. Όταν ο παππούς σου τους είδε, κατάλαβε και σηκώθηκε γρήγορα από το τραπέζι. Η γιαγιά σου κοιτούσε έντρομη και όρμηξε να τον αγκαλιάσει. Εκείνος την απομάκρυνε και της είπε να προσέχει τα παιδιά και μετά έφυγε μαζί τους. Ήταν η τελευταία φορά που τον είδαμε ζωντανό.

Τον παππού σου τον πέρασαν από Λαϊκό δικαστήριο, αυτός που τον καταδίκασε δις εις θάνατο ζει ακόμα στη Πλάκα και για χρόνια τον βλέπαμε μέχρι που φύγαμε από εκεί και ήρθαμε εδώ. Το πτώμα του το έριξαν στο ποτάμι και ξεβράστηκε στο Φάληρο. Εκεί ανάμεσα σε εκατοντάδες πτώματα που μάζεψε ο Ερυθρός Σταυρός τον αναγνώρισε η γιαγιά σου μετά από πολύ καιρό και τον έφερε σπίτι. Το κορμάκι του ήταν μέσα στις πληγές και τα δόντια του όλα σπασμένα. Από τα χέρια του έλειπαν νύχια και κάποια δάχτυλα ήταν κομμένα. Τον πλύναμε, τον ντύσαμε και καθίσαμε να τον μοιρολογήσουμε. Η γιαγιά σου τράβαγε τα μαλλιά της και χτύπαγε το κεφάλι της. Την ώρα που γινόντουσαν όλα αυτά, όρμηξαν στο σπίτι οι ίδιοι που τον είχαν αρπάξει, κλότσησαν τις καρέκλες που στήριζαν το φέρετρο και μαζί και τη γιαγιά σου και τον πατέρα σου, που πήγαν να μπουν στη μέση.

Μετά πήραν το πτώμα του παππού σου και το έδεσαν πίσω από ένα κάρο με ένα σκοινί. Το πατέρα σου και όλα τα παιδιά μαζί με τη γιαγιά σου και μένα μας έσπρωξαν στο πεζοδρόμιο χτυπώντας μας με τις κάννες των όπλων τους και μας έβαλαν να κοιτάτε. Μετά έδωσαν μία στο άλογο του κάρου και αυτό άρχισε να τρέχει σαν τρελό γύρω γύρω στα σοκάκια σέρνοντας πίσω του τον παππού σου. Εμείς είχαμε απομείνει στο πεζοδρόμιο να κοιτάμε έντρομοι, μέχρι που η γιαγιά σου λιποθύμησε και τότε ένας από τους συμμορίτες άρχισε να τη κλωτσάει. Μη ούρλιαξα και άρπαξα τα πόδια του, πέντε παιδιά έχει, μη μείνουν ορφανά και από μάνα. Εκείνος με έσπρωξε και με φιλοδώρησε και εμένα με αρκετές κλωτσιές. Μείναμε στο πεζοδρόμιο για αρκετές ώρες να κοιτάμε το κάρο να περνάει από μπροστά μας ξανά και ξανά, μέχρι που δεν έμεινε κρέας στα κόκαλα του παππού σου και το κάρο χάθηκε από τα μάτια μας.

Τα παιδιά έμειναν εκεί στο πεζοδρόμιο να κλαίνε αγκαλιάζοντας τη μάνα τους, ένα κουβάρι από σάρκα και αίματα. Το παππού σου, τον δολοφόνησαν οι κομμουνιστοσυμμορίτες να το θυμάσαι αυτό. Να μη το ξεχάσεις ποτέ. Να έχουν τη κατάρα μου και αυτοί και τα παιδιά τους μέχρι να πεθάνει και ο τελευταίος από αυτούς. Δολοφόνησαν έναν αθώο, ένα πατέρα πέντε παιδιών γιατί αρνήθηκε να σκοτώσει Έλληνες. Να μου ορκιστείς ότι θα το θυμάσαι, εσύ που έχεις και το όνομα του παππού σου. Ακούς, να μου το ορκιστείς.

Και το ορκίστηκα και δεν το ξέχασα ποτέ. Ευτυχώς η γιαγιά έζησε αρκετά χρόνια για να μου πει ξανά και ξανά αυτή την ιστορία με όλες τις λεπτομέρειες και με όλα τα ονόματα των μακελάρηδων που δρούσαν στη Πλάκα και το Θησείο."

Κανένα σχόλιο.

Έχω μία ερώτηση όμως για όλους τους ΚΝΙτες εδώ, και θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν δεν υπεκφεύγατε. Υποστηρίζεται την απόλυτη, άμεση δημοκρατία. Έστω. Αν ο λαός, δημοκρατικά, αποφασίσει να σκοτώσει μία εθνική μειονότητα, είναι ηθικό αυτό? Τι ποσοστό του λαού απαιτείται για να γίνει ηθικός ένας μαζικός βιασμός, ένας μαζικός φόνος και ένας συνδυασμός αυτών? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν κανόνες και απαράβατες συνθήκες περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Τα δικαιώματα δεν μπαίνουν στην κρίση της πλειοψηφίας. Έτσι τουλάχιστον θα πρέπει να γίνεται.

Επίσης, πρώτον αυτό δε με κάνει ΚΝίτη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ναι, μπράβο PeterTG, θα κρίνουμε την ιστορία με βάση πρωτογενείς πηγές: ΜΙΑ μαρτυρία χωρίς να αναφέρονται καν ποιοι είναι οι ερευνητές που την κατέγραψαν. Θα κάνουμε, λοιπόν, επιστημονική μελέτη της ιστορίας, εδώ, μέσα σε ένα διαδικτυακό φόρουμ, ενώ κανένας από εμάς δεν είναι ιστορικός, κανένας από εμάς δεν είναι/ήταν καν σε σχετική σχολή και μάλιστα την ίδια στιγμή που πασχίζετε να καταλάβετε και να διαχωρίσετε πέντε έννοιες. Sure, θα βγάλουμε και γαμώ τα αποτελέσματα. Να τα εκδώσουμε και σε paper μετά.
Ταυτόχρονα, αρνείστε να δεχθείτε και διαστρεβλώνεται ιστορία τριτογενών πηγών...

Στην ερώτηση δε θα απαντήσω, πρώτον, γιατί είναι γελοία και δεύτερον γιατί όπως φαίνεται θέλεις απάντηση μόνο από άτομα που είναι σε συγκεκριμένη οργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ναι, μπράβο PeterTG, θα κρίνουμε την ιστορία με βάση προτογενείς πηγές: ΜΙΑ μαρτυρία χωρίς να αναφέρονται καν ποιοι είναι οι ερευνητές που την κατέγραψαν. Θα κάνουμε, λοιπόν, επιστημονική μελέτη της ιστορίας, εδώ, μέσα σε ένα διαδικτυακό φόρουμ, ενώ κανένας από εμάς δεν είναι ιστορικός, κανένας από εμάς δεν είναι/ήταν καν σε σχετική σχολή και μάλιστα την ίδια στιγμή που πασχίζετε να καταλάβετε και να διαχωρίσετε πέντε έννοιες. Sure, θα βγάλουμε και γαμώ τα αποτελέσματα. Να τα εκδώσουμε και σε paper μετά.
Ταυτόχρονα, αρνείστε να δεχθείτε και διαστρεβλώνεται ιστορία τριτογενών πηγών...

Στην ερώτηση δε θα απαντήσω, πρώτον, γιατί είναι γελοία και δεύτερον γιατί όπως φαίνεται θέλεις απάντηση μόνο από άτομα που είναι σε συγκεκριμένη οργάνωση.

Δεν σχολίασα την πηγή ούτε το περιεχόμενο. Απλά παραθέτω ένα κείμενο, τα συμπεράσματα δικά σας.

Επίσης, δεν κατάλαβα γιατί είναι γελοία η ερώτηση. Έχει, ή δεν έχει η πλειοψηφία απόλυτη κυριαρχία σε μία ιδανική κομμουνιστική κοινωνία, ακόμα και πάνω στην ζωή και στον θάνατο? Ποιος κρίνει ποια δικαιώματα είναι απαράβατα και ποια όχι σε μία τέτοια κοινωνία, αν όχι η πλειοψηφία? Μπορεί να μην είσαι στην ΚΝΕ, αλλά και πάλι, θα εκτιμούσα μία απάντηση σε μία ευθεία ερώτηση: αν μία μεγάλη πλειοψηφία (πες 90% του λαού, πες 99%), ψηφίσει να θανατωθούν οι μαύροι/εβραίοι/ασιάτες/μαθηματικοί/κοκκινομάλληδες, δεν είναι μία δημοκρατική απόφαση που πρέπει να τηρηθεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top