[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
βεβαιως καταδικαστεα η δολοφονια Φυσσα οπως ομως καταδικαστεα ειναι και η δολοφονια του Φουντουλη και του Καπελωνη...γενικα θεωρω πως εδω στην ελλαδα εχουμε θυματοποιησει λιγο την αριστερα και εχουμε ξεχασει την ακροτητα που πηγαζει απο αυτην την πτερυγα...προσωπικα θεωρω οτι προκειται για εθνικοσοσιαλιστες και οι μεν και οι δε..σταλιν - χιτλερ...η πολιτικη ειναι κυκλος τα ακρα συμπιπτουν..στην ελλαδα βεβαια υπαρχει μονο απο την μια πλευρα το ακρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Η απειλη μετατρεπεται σε τρολλαρισμα...

Μα ποιος σε απείλησε ρε μπούφε; Εγώ ο ίδιος σου είπα ότι είμαι κατά της βίας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Έχουμε αποδείξεις ότι ο Φύσσας έδερνε κιόλας; Γιατί μόνο από το φρόνημα θα δίσταζα να χαρακτηρίσω κάποιον φασίστα. Π.χ. κι εγώ ονειρεύομαι να πεθάνουν όλοι οι συριζαίοι με αργό και βασανιστικό θάνατο, αλλά στην κανονική μου ζωή είμαι ένα υποδειγματικά φιλήσυχο και νομοταγές άτομο, δε θα με χαρακτήριζα φασίστα, αλλά μπορεί να είμαι κιόλας, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.
Μα ποιος σε απείλησε ρε μπούφε; Εγώ ο ίδιος σου είπα ότι είμαι κατά της βίας :D

Οπως μου ειπες οτι ειμαι και ταξικος σου εχθρος. Βλεπω εμαθες και πολλα κοσμητικα επιθετα. Ακουγες φαινεται κι εσυ αυτες τις τραγουδαρες...

βεβαιως καταδικαστεα η δολοφονια Φυσσα οπως ομως καταδικαστεα ειναι και η δολοφονια του Φουντουλη και του Καπελωνη...γενικα θεωρω πως εδω στην ελλαδα εχουμε θυματοποιησει λιγο την αριστερα και εχουμε ξεχασει την ακροτητα που πηγαζει απο αυτην την πτερυγα...προσωπικα θεωρω οτι προκειται για εθνικοσοσιαλιστες και οι μεν και οι δε..σταλιν - χιτλερ...η πολιτικη ειναι κυκλος τα ακρα συμπιπτουν..στην ελλαδα βεβαια υπαρχει μονο απο την μια πλευρα το ακρο

Συμφωνω απολυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Οπως μου ειπες οτι ειμαι και ταξικος σου εχθρος. Βλεπω εμαθες και πολλα κοσμητικα επιθετα. Ακουγες φαινεται κι εσυ αυτες τις τραγουδαρες...

Ποιος μίλησε πάλι για ταξικό εχθρό και μπαρούφες;
Αλοπεριδόλη, γεια σας.

Συμφωνω απολυτα...
Χεστήκαμε λίγο αν συμφωνείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.
Ποιοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Δηλαδή ο καπιταλισμός, ένα οικονομικό σύστημα, υποστηρίζει την ανωτερότητα/κατωτερότητα συγκεκριμ'ενων φυλών;
Ο ναζισμός, ο οποίος εφαρμόστηκε μέσω ενός εθνικοσοσιαλιστικού κράτους, τι σχέση μπορεί να έχει με τον φιλελευθερισμό;
Καμία απολύτως. Μόνο αν οργανώσεις την ναζιστική, εθνικοσοσιαλιστική κοινωνία με κάποιου είδους καπιταλισμό.
Αυτό όμως είναι μια περίπτωση εξαιρέσεως και όχι απαραίτητη προυπόθεση ύπαρξης της ναζιστικής ιδεολογίας.

Άκου ιδεαλιστή μου φίλε. Ο φασισμός είναι πολιτικό ρεύμα που ετεροπροσδιορίζεται. Έχει ιδεολογική αφετηρία τον αντικομμουνισμό. Πέρα από τους αμόρφωτους στη μεγάλη πλειοψηφία οπαδούς που μπορούν να ακολουθούν για τους δικούς τους "ιδεολογικούς" λόγους, οι φασιστικές ηγεσίες έχουν στενές σχέσεις με το κεφάλαιο και αποτελούν αξιόπιστη εναλλακτική του, πράγμα που αποδείχτηκε ιστορικά, σε συνθήκες όξυνσης της ταξικής πάλης. Όποιος βέβαια δεν μπορεί να προσεγγίσει το καπιταλιστικό σύστημα με υλιστικό τρόπο σκέψης και να αναγνωρίσει την κεντρική αντίθεση που τον διέπει, δηλαδή αυτήν κεφαλαίου-εργασίας είναι λογικό να μη μπορεί να το δει αυτό.

Ακόμα όμως και να διαφωνούμε σε αυτά, ο εμετός του Τζήμερου, που τον αναδημοσίευσε ο instant-εγώ επέλεξα να μην το κάνω για να μη δώσω σε αυτό το σκοταδιστικό παραλήρημα και περαιτέρω αξία, για ένα νέο παιδί που σκοτώθηκε για τις αντιφασιστικές-δημοκρατικές του αντιλήψεις από μία ναζιστική εγκληματική συμμορία στο Ελλαδιστάν του 2016 θα έπρεπε να καταδικάζεται από οποιονδήποτε έχει λίγη ανθρωπιά μέσα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
περα απο την υποθεση Φυσσα παντως οποιος ανηκει σε αυτον τον χωρο και γενικα στην ακρο-αριστερα και στην ουτοπια που λεγεται κομμουνισμος παρακαλειται να παει να μεινει για 2 χρονια στον κομμουνιστικο παραδεισο της Β. Κορεας και της Βενεζουελας και να ανοιξει κανα βιβλιο να πληροφορηθει ποσους "συντροφους" δολοφονησε το ειδολο σας ο Σταλιν γιατι μου φαινεται μονο για τον φασισμο του Χιτλερ και της χρυσης αυγης ξερετε να μιλατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Τα κομμουνιστικά καθεστώτα τα υπονόμευσε ο καπιταλισμός, αλλιώς θα μεγαλουργούσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα κομμουνιστικά καθεστώτα τα υπονόμευσε ο καπιταλισμός, αλλιώς θα μεγαλουργούσαν.
:rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
To θέμα της Ημέρας ο Μαρινόπουλος θέλει να μπει στο άρθρο 99 (πτώχευσης δηλαδή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ε, ας γίνουν καθαρίστριες του ΣΥΡΙΖΑ οι απολυμένοι, τόσο δύσκολο πια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.
Ε, ας γίνουν καθαρίστριες του ΣΥΡΙΖΑ οι απολυμένοι, τόσο δύσκολο πια;

Εναλλακτικα μπορουν να ζητησουν ασυλο στην Β. Κορεα ή την Βενεζουελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Μια χαρά είναι εκεί, στέγαση για όλους, μηδέν ανεργία... ζωάρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Τα κομμουνιστικά καθεστώτα τα υπονόμευσε ο καπιταλισμός, αλλιώς θα μεγαλουργούσαν.

#

To θέμα της Ημέρας ο Μαρινόπουλος θέλει να μπει στο άρθρο 99 (πτώχευσης δηλαδή)
Να απαγορευτει δια νομου η πτωχευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Άκου ιδεαλιστή μου φίλε. Ο φασισμός είναι πολιτικό ρεύμα που ετεροπροσδιορίζεται.

Αρχίζεις ενώ είσαι εκτός θέματος.
Ποιός μίλησε για φασισμό; Εγώ ότι έγραψα το έγραψα για τον ναζισμό. Ή μήπως τα έχεις ταυτίσει; :whistle:

Έχει ιδεολογική αφετηρία τον αντικομμουνισμό. Πέρα από τους αμόρφωτους στη μεγάλη πλειοψηφία οπαδούς που μπορούν να ακολουθούν για τους δικούς τους "ιδεολογικούς" λόγους, οι φασιστικές ηγεσίες έχουν στενές σχέσεις με το κεφάλαιο και αποτελούν αξιόπιστη εναλλακτική του, πράγμα που αποδείχτηκε ιστορικά, σε συνθήκες όξυνσης της ταξικής πάλης.

Συνεχίζεις να είσαι εκτός θέμταος.
Εγώ πάντως, για να μην μπερδευόμαστε, θα απαντήσω στο μηνυμα σου αντικαθιστόντας την λέξη "φασισμός" με την λέξη "ναζισμός" καθώς απο εκεί ξεκίνησε η συζήτηση και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα άλλαξες εξαρχής.

Η εθνικοσοσιαλιστική ιδεολογία του ναζισμού θεωρεί το Γερμανικό φύλο ως το ανώτερο όλων. Επιπλέον, θεωρεί τους εβραίους αποβράσματα της κοινωνίας των ανθρώπων και υπανθρώπους. Τους μαύρους το ίδιο.
Στόχος της γερμανικής ναζιστικής ηγεσίας ήταν ο ιμπεριαλιστικός αγώνας και η επέκταση του γερμανικού στρατοπέδου (αφού αυτό ήταν η γερμανία· ένα μεγάλο στρατόπεδο) μέχρι που να φτάσει στο μέγεθος μιας αυτοκρατορίας.
Το κράτος ήταν ο υπέρτατος κοινωνικός φορέας που ένωνε όλους τους γερμανούς. Ευθύνη των στρατιωτ'ων ήταν να πολεμούν για αυτό καθώς ισχυρό κράτος σήμαινε ισχυρή γερμανία και επίσπευση του αυτοκρατορικού σχεδίου.

Όσον αφορά τον καπιταλισμό, είναι ουσιαστικά το οικονομικό σύστημα το οποίο επιτρέπει την κατοχή κεφαλαίου από ιδιώτες.
Το κεφάλαιο είναι οτιδήποτε μπορεί να επενδυθεί και να αποφέρει κέρδος. Δεν σημαίνει ότι κεφάλαιο θεωρείτε μόνο το πολύ μεγάλο, αλλά και το μικρό επίσης. Με λίγα λόγια, καπιταλιστής είσαι εσύ ο εφοπλιστής αλλά και γω ο κουρέας (το κεφάλαιο μου περιλαμβάνει τις γνώσεις μου, τα ψαλίδια μου κτλ).

Όσο υπάρχει ένα τιτανομέγιστο κράτος, όπως αυτό της γερμανίας, μοναδικός στόχος του οποίου είναι η επέκταση του και εξυπηρέτηση της Αριας φυλής, δεν μπορεί να υπάρξει καπιταλισμός (με εξαίρεση μερικές μορφές του) πόσο μάλλον φιλελευθερισμός (ο οποίος υποστηρίζει τον περιορισμό του κράτους!).

Αδυνατώ να κατανοήσω τον τρόπο με τον οποίο η ναζιστική ιδεολογία του φυλετισμού συνδέεται με τον διεθνιστικό φιλελευθερισμό. Ας πούμε ότι μπορεί να συνδεθεί με κάποιες μορφές καπιταλισμού. Ε και; Τι προσπαθείς να κάνεις; Να δαιμονοποιήσεις τον φιλελευθερισμό επειδή κάποιοι ναζιστές ήταν καπιταλιστές; Ε-ΚΑΙ;
Οι καλοί σταλινικοί δολοφόνησαν πολύ περισσότερους και φυλάκισαν άλλους τόσους. Με την λογική σου, λοιπόν, εγώ δαιμονοποιώ τον κομμουνισμό ο οποίος εφαρμόστηκε από τους σταλινικούς.
Αλλά θα μου πεις "αυτοί που δολοφονήθηκαν ήταν φασίστες!" (;) Καλά. Αν επιλέγεις να το πιστέψεις αυτό, με γεια σου.




Ακόμα όμως και να διαφωνούμε σε αυτά, ο εμετός του Τζήμερου, που τον αναδημοσίευσε ο instant-εγώ επέλεξα να μην το κάνω για να μη δώσω σε αυτό το σκοταδιστικό παραλήρημα και περαιτέρω αξία, για ένα νέο παιδί που σκοτώθηκε για τις αντιφασιστικές-δημοκρατικές του αντιλήψεις από μία ναζιστική εγκληματική συμμορία στο Ελλαδιστάν του 2016 θα έπρεπε να καταδικάζεται από οποιονδήποτε έχει λίγη ανθρωπιά μέσα του.


Ποιο 2016; Τι έγινε το 2016;
Πέθανε ο φύσσας το 2016 ή μήπως η "ναζιστική" συμμορία δημιουργήθηκε τότε; Σε χάνω.. :/:

Ο φύσσας όταν δολοφονήθηκε ήταν 34 ετών. Σχεδόν όσο και ο ikjhgfdsa. Δεν τον λες και "νεο παιδί"...

Τέλος, σε παρακαλώ να ορίσεις τον "φασισμό".
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Γιατί το κάνετε περίπλοκο βρε παιδιά; Τι θέλει ο άνθρωπος; Ένα πιάτο φαγί κι ένα κεραμμύδι. Ε αυτά ο κομμουνισμός τα εξασφαλίζει , και μην ξεχνάμε και το ανώτερο σύστημα υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βόρεια Κορέα, Βενεζουέλα, Τζήμερος, καθαρίστριες, γελάκια και γενικά πχιότητα μέχρι εμετού.
Ψάχνουν διαχειριστές στα social του Κούλη αν ενδιαφέρεται κανείς. Και του Τζήμερου, αν και τα καταφέρνει καλά και μόνος, έχοντας blocked το σύμπαν όλο.

Edit: Για θέμα δεοντολογίας περισσότερο, αναπαράγω την δήλωση της πλευράς της οικογένειας, που δεν συμπεριλήφθηκε ως έπρεπε στην αναπαραγωγή του κειμένου Τζήμερου:

Η αυτοταπείνωση και ο εξευτελισμός συντελείται ενίοτε και υπό το μανδύα της ελευθερίας του λόγου. Η έκφραση συγκεκριμένης κρίσης -που εν προκειμένω συνιστά και αξιόποποινη πράξη- διαστρεβλώνει χυδαία και δόλια την αλήθεια. Η χρήση του ονόματος του Παύλου Φύσσα και της μητέρας του Μάγδας, γίνεται σε μία προκλητική προσπάθεια να αποκτήσει ο υβριστής τους υπόσταση. Μην έχοντας κανένα άλλο τρόπο να έλθει στην επικαιρότητα, προσπαθεί ανεπιτυχώς να εξισώσει τον θύτη με το θύμα. Εσκεμμένα δε, παραλείπει -σε μία αποτυχημένη προσπάθεια marketing του εαυτού του- να αναφέρει ποίοι εκπαίδευσαν και όπλισαν το χέρι του δολοφόνου.
Πηγή: news247.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.
Blocked universe - Commies = 0 - 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top