[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ο ναζισμός είναι έκφραση του Γερμανικού εθνικισμού, ο φασισμός του Ιταλικού. Αποτελούν το ίδιο σύστημα. Δε συνηθίζω να χρησιμοποιώ τη λέξη φασισμός για ότι δε μου αρέσει ή είναι αυταρχικό στο φαντασιακό μου, γιατί έτσι οι λέξεις χάνουν τη σημασία τους. Δε θα κάνω άλλο debate μαζί σου πάνω στον καπιταλισμό, άλλο είναι το ζήτημα που συζητάμε και αυτό είναι η χυδαία ανάρτηση του Τζημεροειδούς.

lol. όπως θες.

Αν θες να κατηγορήσεις κάποιον για την Μαρφίν κατηγόρησε την εργοδοσία, που σε μέρα γενικής απεργίας ανάγκασαν τους εργαζόμενους να δουλέψουν, και τις γνωστές προβοκάτσιες του παρακράτους. Οι αγωνιστές με το καθαρό πρόσωπο, τα μπλοκ τους και τις περιφρουρήσεις τους δεν έχουν να απολογηθούν για τίποτα.
Εγώ ακούω συνέχεια του "ναζιστές, εν δυνμαει δολοφόνους" και πραόλα αυτα δεν ήταν δεξιός αυτός που έκαψε την τράπεζα (και τους ανθρώπους). Επομένως, μη μου λες για "εν δυναμει δολοφόνους" γιατι όλοι τα ίδια σκατά είμαστε. Και εγω "εν δυναμει δολοφόνος" ειμαι με την λογική σου.



Θα δυσκολευόμουν να στεναχωρηθώ για το θάνατο μέλους εγκληματικής ναζιστικής συμμορίας, εν δυνάμει δολοφόνο που δικάζεται ποινικά.
Φυσικά και θα δυσκολευώσουν αφού έχεις μάθει να κρίνεις τους ανθρώπους από την σημαία που κρατάνε.
Αλλά αυτό σημαίνει υποκρισία της αριστεράς·τους αγωνιστές,"εν δυναμει δολοφονους" τους χτίζουμε αγαλμα και τους χρυσαυγιτες,"εν δυναμει δολοφονους" τους γράφουμε.

Μίας που πιάσαμε πάλι υπαρκτό σοσιαλισμό και Ψυχρό πόλεμο, βάζω και αυτό. Οταν το ΝΑΤΟ ήθελε να «υιοθετήσει» το εκπαιδευτικό σύστημα της ΕΣΣΔ!

λολ εντάξει, εσύ μου λες για μια οργάνωση οπως το ΝΑΤΟ που ήθελε να αντιγράψει άλλη μια οργάνωση όπως η ΕΣΣΔ. Χεστήκαμε και η βάρκα γέρνει. Δεν έχω καμία σχέση με το ΝΑΤΟ σε αντιθεση με εσένα, νοσταλγέ της ΕΣΣΔ και σταλινολαγνε μου :) Περίμενε την ΕΣΣΔ με το "πρωτοπόρο" εκπαιδευτικό της σύστημα να σε μάθει να σκεφτεσαι.

Από την άλλη, μήπως το ΝΑΤΟ ήθελε να αντιγράψει τις τεχνικές πλύσης εγκεφάλου; :whistle: food for thought

Χώρια το υπαρκτό παρακράτος, υπάρχουν και άτομα τα οποία καπηλεύονται το όνομα της Αριστεράς και κάνουν διάφορα πράγματα, εμείς τους λέμε "μπάχαλους" απ' όσο ξέρω και δε το μάθατε από μένα, λοιπόν, είναι σαφές ότι τέτοια στοιχεία δεν έχουν αριστερό πρόσημο, αλλά καθαρά φασιστική νοοτροπία. Λοιπόν, και εδώ απαιτείται και σαφέστερος διαχωρισμός από την ίδια την αριστερά, επανάσταση δεν είναι να καις ένα λεωφορείο της πόλης. Καταλαβαίνω πάντως πως αν δεν έχεις μια κάποια ιδιαίτερη ενασχόληση, κυριαρχεί η άγνοια και η γενίκευση. Ψάξτε το. Ένα αυτό,

μετά βλέπω να κυριαρχεί η άγνοια σε πολλά πράγματα, λέτε αυτό δε γίνεται, αυτό δε κάνουμε, εκείνο δεν γίνεται, ενώ πολλά από αυτά που λέτε γίνονται και παραγίνονται. Όπως είπα και πριν, δε σας δίνω έτοιμη τροφή, ψάξτε, καλό κάνει. Και τέλος πάντων, η ουσία είναι η τιμή που αποδίδεται και όχι η μικροπολιτική με βάση το είδος της (άγαλμα, οδός, κλπ) ή την προβολή της, αυτό εμπεριέχεται στον λαϊκισμό, να διαχωρίσουμε επιτέλους τα σοβαρά θέματα.

Εμείς είμαστε οι αριστεροί. Εμείς είμαστε οι σωστοί. Οι υπόλοιποι είναι βάρβαροι αριστεριστές και κατάσκοποι.
ΟΚ. το πιασα.
Όπως και να το κάνεις, αριστερός είναι και ο σταλινολάγνος αλλά αριστερός είναι και ο τσομσκυ και γενικά κάθε άλλος που υποστηρίζει σοσιαλισμό/κομμουνισμο/αναρχοκομμουνισμο κτλ

Το οτι δεν συμφωνούν όλοι οι αριστεροί με την δική σου αριστερή "ηθική" Κλεάνθη, δεν τους κάνει φασίστες και λιγότερο αριστερούς.
Απλώς πρεπει να δεχτείς ότι και η αριστερά μπορεί πανεύκολα να γίνει φασιστική, βίαιη, άδικη, λαικιστικη και θανατηφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Χώρια το υπαρκτό παρακράτος, υπάρχουν και άτομα τα οποία καπηλεύονται το όνομα της Αριστεράς και κάνουν διάφορα πράγματα, εμείς τους λέμε "μπάχαλους" απ' όσο ξέρω και δε το μάθατε από μένα, λοιπόν, είναι σαφές ότι τέτοια στοιχεία δεν έχουν αριστερό πρόσημο, αλλά καθαρά φασιστική νοοτροπία. Λοιπόν, και εδώ απαιτείται και σαφέστερος διαχωρισμός από την ίδια την αριστερά, επανάσταση δεν είναι να καις ένα λεωφορείο της πόλης. Καταλαβαίνω πάντως πως αν δεν έχεις μια κάποια ιδιαίτερη ενασχόληση, κυριαρχεί η άγνοια και η γενίκευση. Ψάξτε το. Ένα αυτό,

μετά βλέπω να κυριαρχεί η άγνοια σε πολλά πράγματα, λέτε αυτό δε γίνεται, αυτό δε κάνουμε, εκείνο δεν γίνεται, ενώ πολλά από αυτά που λέτε γίνονται και παραγίνονται. Όπως είπα και πριν, δε σας δίνω έτοιμη τροφή, ψάξτε, καλό κάνει. Και τέλος πάντων, η ουσία είναι η τιμή που αποδίδεται και όχι η μικροπολιτική με βάση το είδος της (άγαλμα, οδός, κλπ) ή την προβολή της, αυτό εμπεριέχεται στον λαϊκισμό, να διαχωρίσουμε επιτέλους τα σοβαρά θέματα.

Καλά ούτε οι ίδιοι οι αναρχικοί θεωρούν τους εαυτούς τους αριστερά. Άλλο είναι το ζήτημα.
Υπάρχει το σοβαρό κομμάτι του αντιεξουσιαστικού χώρου που δρα οργανωμένα με τα μπλοκ του και την περιφρούρηση του, και όταν είναι να συγκρουστεί με τις δυνάμεις καταστολής ακόμα και αυτό θα το κάνει όπως πρέπει.
Απο κει και πέρα τα λεγόμενα μπάχαλα πέρα από την χουλιγκανοποίηση της πολιτικής παρέμβασης, λόγω της ανοργάνωτης δράσης τους είναι εκπλήκτικά εύκολο να αλλοιωθούν απο το παρακράτος.

Βέβαια υπάρχουν και πάρα πολλές αντιεξουσιαστικές ομάδες που βρίσκονται ενδιάμεσα στα δύο άλλοτε δρωντας σωστά, άλλοτε χουλιγκανίζοντας. Οι περισσότεροι από αυτούς βρίσκονται στο περιθώριο της κοινωνίας και η σκέψη τους κυμαίνεται στα όρια του απολιτικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, δεν το χεις πιάσει καθόλου νομίζω. Λες ότι δε μπορώ να λέω όποιον θέλω ότι δεν είναι αριστερός, ενώ το κάνω με σαφείς θέσεις και αρχές, ενώ δέχεσαι αδιαμαρτύρητα (επειδή σε βολεύει βέβαια) κάποιον που λέει ότι είναι αριστερός επειδή έτσι γουστάρει ενώ βρίσκεται στο άλλο άκρο από άποψη αρχών. Δεν νομίζω πως αυτός που θα έπρεπε να ανησυχεί σε αυτή τη περίπτωση είμαι εγώ.

Alejandro, δεν αντιλέγω, θα πρέπει να υπάρχει βέβαια σαφής διαφοροποίηση, δηλαδή ούτε ίχνος διάθεσης δικαιολόγησης πρακτικών χούλιγκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ρε Lib το ΝΑΤΟ αυτό που ήθελε να κάνει είναι να αποτρέψει τον "κομμουνιστικό κίνδυνο". Εκτός από τις απευθείας στρατιωτικές επεμβάσεις ο τρόπος που προσπαθούσε να το κάνει αυτό είναι κάνοντας τα Αμερικάνικο σύστημα πιο ελκυστικό στους ανθρώπους. Αν η περισσότερη ελεύθερη αγορά το έκανε πιο ελκυστικό και ήταν πιο αποτελεσματική όπως πιστεύεις δεν θα είχε κανένα λόγο να μην την εφαρμόσει. Προφανώς όμως έκριναν ότι ο κοινωνικός σχεδιασμός, ακόμα και χωρίς πραγματικό εργατικό έλεγχο που δεν είχε καταφέρει να επιτύχει πλήρως η ΕΣΣΔ, είχε σοβαρά συγκριτικά πλεονεκτήματα σχετικά με την εξάλλειψη των ανισοτήτων και την ικανοποίηση των ανθρωπίνων αναγκών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ίδιο είναι να είσαι εν δυνάμει δολοφόνος(φασίστας), με τα γεννετικά φυλετικά σου χαρακτηριστικά; Έτσι ξέπλυνε κι άλλο τους φασίστες και έλα μετά να διαμαρτυρηθείς ότι σε λέμε ακροδεξιό. Αναρωτιέμαι τι μπορεί να συμβεί σε κάποιον για να ξυπνήσει στα 26 οπαδός του Τραμπ, του Τζήμερου και του Άδωνι. Έφαγες κανένα τούβλο στο κεφάλι;

Και οι δύο υποστηρίζετε την βία ως μέσο επιβολής των απόψεών σας. Ο Χρυσαυγήτης θέλει να χρησιμοποιήσει βία για να διώξει τους Πακιστανούς και τους κομμουνιστές εσύ θες να χρησιμοποιήσεις βία για να πάρεις την περιουσία του αστού και να την κοινωνικοποιήσεις και να κατουρήσεις τα χυμένα μυαλά του Χρυσαυγήτη (σύμφωνα με τον ήρωα αοιδό σου). Η ιδεολογία σας στηρίζεται στις ίδιες βασικές αρχές. Δαιμονοποιείτε μια ομάδα ανθρώπων και μετά κήρυσετε ιερό πόλεμο σε αυτή την ομάδα. Και οι δύο ιδεολογίες έχουν ως σκοπό την δημιουργία ενός υπερκράτους. Φυσικά και οι δύο ιδεολογίες υποστηρίζουν την μαζική κρατική εκπαίδευση από όσο το δυνατόν μικρότερη ηλικία γίνεται. Γιατί άραγε? :whistle:


Μιας που μιλάμε για απεργίες και εργοδοσία ας δούμε άλλο ένα περιστατικό εργοδοτικής αυθαιρεσίας. Startup εταιρεία Goodvidio – Καινοτόμος επιχειρηματικότητα, παραδοσιακή εργοδοτική αυθαιρεσία και συνδικαλιστικές απολύσεις

:clapup: Συνδικαλιστής σε startup. Τώρα τα είδαμε όλα. Επειδή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το πως λειτουργεί μια επιχείρηση θα σου δώσω μια σημαντική πληροφορία. Οι startups δεν είναι για συνδικαλιστόμουτρα, απεργιόπουλους που νομίζουν ότι μπορείς να λείπεις από την δουλειά σου όποτε αποφασίσει το ΠΑΜΕ να κάνει απεργία. Οι startups όταν γεννιούνται βρίσκονται αυτομάτως σε ένα περιβάλλον τεράστιου ανταγωνισμού και γι'αυτό θέλουν άτομα που δίνουν το 150% όχι το 50%. Επίσης αν είσαι συνδικαλιστής με μυαλό κρατικοδίαιτου παράσιτου δεν ξέρω για πιο λόγο πας να δουλέψεις σε startup. Εκεί πάνε μόνο οι άνθρωποι που πρώτον τους αρέσει να δουλεύουν και δεύτερον έχουν τυχοδιωκτική νοοτροπία καθώς σε startup δεν πας να δουλέψεις για τον μισθό, αλλά για το πακέτο μετοχών.

Από το άρθρο


Απαιτούμε:

  • Άμεση επαναπρόσληψη του απολυμένου εργαζόμενου της Goodvidio
  • Μείωση ωρών εργασίας
  • Καμία απλήρωτη υπερωρία
  • Ελεύθερη συνδικαλιστική δράση στους χώρους δουλειάς
  • Συλλογικές συμβάσεις εργασίας και αναπλήρωση των εργατικών απωλειών των τελευταίων χρόνων
:clapup::clapup:

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί η Ελλάδα έχει τα χάλια που έχει. Εγώ ακόμη αναρωτιέμαι γιατί όλα αυτά τα μαχητικά συνδικάτα δεν παίρνουν απλά όλους τους άδικα απολυμένους εργαζόμενους και να φτιάξουν αυτοί μία startup όπου θα τους πληρώνουν υπερωρίες και θα δουλεύουν 5 ώρες τη μέρα? Ούτως η άλλως αφού αυτοί οι εργαζόμενοι είναι τόσο καλοί και απλά απολύονται λόγο πολιτικών θέσεων αν τους μαζέψεις όλους αυτή η νέα επιχείρηση θα γαμάει. Η απάντηση είναι προφανής βέβαια, τα παράσιτα χρειάζονται ξενιστή για να επιβιώσουν. Ο συνδικαλιστής μπορεί να ζήσει μοναχά εις βάρος του καπιταλιστή. Αν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο θα το είχε ήδη κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όχι, δεν το χεις πιάσει καθόλου νομίζω. Λες ότι δε μπορώ να λέω όποιον θέλω ότι δεν είναι αριστερός, ενώ το κάνω με σαφείς θέσεις και αρχές, ενώ δέχεσαι αδιαμαρτύρητα (επειδή σε βολεύει βέβαια) κάποιον που λέει ότι είναι αριστερός επειδή έτσι γουστάρει ενώ βρίσκεται στο άλλο άκρο από άποψη αρχών. Δεν νομίζω πως αυτός που θα έπρεπε να ανησυχεί σε αυτή τη περίπτωση είμαι εγώ.

Ποιές είναι οι "σαφείς θέσεις και αρχές" με τις οποίες ορίζεις κάποιον "αριστερό";


Ρε Lib το ΝΑΤΟ αυτό που ήθελε να κάνει είναι να αποτρέψει τον "κομμουνιστικό κίνδυνο". Εκτός από τις απευθείας στρατιωτικές επεμβάσεις ο τρόπος που προσπαθούσε να το κάνει αυτό είναι κάνοντας τα Αμερικάνικο σύστημα πιο ελκυστικό στους ανθρώπους. Αν η περισσότερη ελεύθερη αγορά το έκανε πιο ελκυστικό και ήταν πιο αποτελεσματική όπως πιστεύεις δεν θα είχε κανένα λόγο να μην την εφαρμόσει. Προφανώς όμως έκριναν ότι ο κοινωνικός σχεδιασμός, ακόμα και χωρίς πραγματικό εργατικό έλεγχο που δεν είχε καταφέρει να επιτύχει πλήρως η ΕΣΣΔ, είχε σοβαρά συγκριτικά πλεονεκτήματα σχετικά με την εξάλλειψη των ανισοτήτων και την ικανοποίηση των ανθρωπίνων αναγκών.

Και σου ξαναλέω, δεν έχω καμιά σχέση με το ΝΑΤΟ. Εσύ είσαι αυτός που βλέπει τον κόσμο ως άσπρο και μαυρο·ως ΝΑΤΟ - ΕΣΣΔ. όχι εγώ.


Πάμε τώρα στην "αποτελεσματικότητα" του κομμουνιστικού συστήματος της ΕΣΣΔ.
1)Την ταινία 1984 την έχεις δει; Δες την.
2) Την ταινία Die Welle την έχεις δει; Δες την.

Γιατί σου προτείνω αυτές τις δυο ταινίες; Γιατί σε αυτές φαίνεται η "αποτελεσματικότητα" ολοκληρωτικων συστηματων όπως είναι αυτό του σοσιαλισμού ή του εθνικοσοσιαλισμού.
Το επιχείρημα σου είναι ουσισαστικά αυτό: "Η ΕΣΣΔ είχε και γ.μω τα εκπαιδευτικά συστηματα γιαυτό είναι καλό να γίνουμε όλοι κομμουνιστές."
Δεν σε νοιάζει καθόλου ο αριθμός των ατόμων που είχαν δολοφονηθεί, εξορισθεί και τρομοκρατηθεί ώστε να φτάσουν να είναι όλοι σοσιαλιστές στην ΕΣΣΔ. Δεν σε νοιάζουν πόσα άτομα έπρεπε να περάσουν την ζωή τους στα γκουλαγκ ή να δολοφονηθούν στον ύπνο τους προκειμένουν να δημιουργηθεί ένα ολοκληρωτικό, απολυταρχικό σύστημα με "καλο εκπαιδευτικό σύστημα"..
Σκ'εψου το και αλλιώς. Οι ναζι ήταν από τους πρώτους που δημιούργησαν νόμους κατά τους καπνίσματος σε δημόσιο χώρο, που προσπάθησαν με νόμους να προστατεύσουν το περιβάλλον και τα δικαιώματα των ζώων.
Επίσης η ανεργία είχε μειωθεί απίστευτα, ο αθλητισμός ήταν στις ζωές όλων των νέων και γενικλα ο γερμανικός λαός ήταν 1000 φορές καλύτερα από ότι πριν τον πόλεμο.
Ε και; Να γίνουμε όλοι ναζι επειδή θέλουμε να περνάμε καλά; Να Υποκύψουμε σε ένα τέτοι ολοκληρωτικό καθεστώς για να μην εχουμε ανέργους; Αξίζει;
Το θέμα είναι να τα πετύχουμε αυτά διατειρόντας την ελευθερία μας, όχι θυσιάζοντάς την.
Η ενότητα και η πειθαρχία φέρνουν άμεσα αποτελέσματα. Αλλά με τι κόστος..

Και αφού στα είπα όολα αυτά, το εκπαιδευτικό σ'υστημα της ΕΣΣΔ δεν υπ'ηρξε καλύτερο από εκπαιδευτικά συστήματα του σήμερα. Το οτι το ΝΑΤΟ ήθελε να το αντιγράψει (αν ισχύει) δεν μου λέει τι.πο.τα.
Και οι ναζι μια χαρά κράτος είχαν. Ε.και.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Υπερτιμημένη αξία η ελευθερία, βρε παιδιά. Δεν έχετε ακούσει για τον Σαρτρ που έλεγε πως ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος να είναι ελεύθερος; Ε, ο κομμουνισμός απάλλαξε τον άνθρωπο από το βάρος της ελευθερίας του και επιπλέον του έδωσε και φαγί, σπίτι, υγεία, αλλά ο άνθρωπος είναι πλεονέκτης, με τίποτα δε φχαριστιέται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Υπερτιμημένη αξία η ελευθερία, βρε παιδιά. Δεν έχετε ακούσει για τον Σαρτρ που έλεγε πως ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος να είναι ελεύθερος; Ε, ο κομμουνισμός απάλλαξε τον άνθρωπο από το βάρος της ελευθερίας του και επιπλέον του έδωσε και φαγί, σπίτι, υγεία, αλλά ο άνθρωπος είναι πλεονέκτης, με τίποτα δε φχαριστιέται.

Τουλάχιστον να τρολάρεις με ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα. Πότε είσαι κομμουνιστής και πότε αντικομμουνιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ωχ μπέρδεψα τους λογαριασμούς σόρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σήμερα ήταν η πρώτος μήνας που κάποιοι συνταξιούχοι μείνανε χωρίς ΕΚΑΣ.
Κοιτάξτε μείωση που έχουν κάποιοι
https://www.protothema.gr/economy/ar...hiliades-sudaxiouhous-apo-810-euro-piran-420/


Ένας συνταξιούχος με 580 ευρώ σύνταξη με το ΕΚΑΣ πήγαινε 810 ευρώ. Τώρα έμεινε με τα 580. Κατά τη γνώμη μου είναι σωστό γιατί δεν μπορεί το κράτος να "επιδοτεί" συνταξιούχους των 580 ευρώ και ταυτόχρονα να υπάρχουν εργαζόμενοι που δουλεύουν 8ωρο για 390 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
αναπάντεχα καλό νέο η κατάργηση του εκάς, άντε νά ρθει κι ο κόφτης μπας και γίνουμε σοβαρό κράτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Υπάρχει πιο τοξικό θέμα από το συγκεκριμένο στο φόρουμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
επισης πολλοι υποστηριζουν οτι ο ΣΥΡΙΖΑ με του που ανελαβε την εξουσια εγινε δεξιο κομμα (ετσι δικαιολογειται και η πολιτικη του αποτυχια) ενω ταυτοχρονα αδυνατουν να κατανοησουν την κρατικοδιαιτη πολιτικη του μπουλη του γιωργακη και του σαμαροφ που μας οδηγησαν εδω..συμπερασμα: αυτο που μας οδηγησε στην σημερινη κατασταση ειναι η νοοτροπια του δημοσιου και του φραπε και της πληρους κρατικοποιησης -τακτικες που ανηκουν στον αριστερο χωρο και τακτικες που ακολουθησαν και οι δηθεν προοδευτικοι και φιλελευθεροι σαμαρασς,καραμανλης..τωρα εχουμε τον τσιπρανδρεου να βαζει βεβαια το κερασακι στην τουρτα...δυστηχως παρατηρω μια ταση σοβιετοποιησης της ελληνικης δημοκρατιας και ο μισος πληθυυσμος εθελοτυφλει..THIS IS GREECE ..να σημειωσω πως διαφαινεται και στα πολιτικα αποτελεσματα η πρωτη φορα "φανερη" αριστερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
:clapup: Συνδικαλιστής σε startup. Τώρα τα είδαμε όλα. Επειδή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το πως λειτουργεί μια επιχείρηση θα σου δώσω μια σημαντική πληροφορία. Οι startups δεν είναι για συνδικαλιστόμουτρα, απεργιόπουλους που νομίζουν ότι μπορείς να λείπεις από την δουλειά σου όποτε αποφασίσει το ΠΑΜΕ να κάνει απεργία. Οι startups όταν γεννιούνται βρίσκονται αυτομάτως σε ένα περιβάλλον τεράστιου ανταγωνισμού και γι'αυτό θέλουν άτομα που δίνουν το 150% όχι το 50%. Επίσης αν είσαι συνδικαλιστής με μυαλό κρατικοδίαιτου παράσιτου δεν ξέρω για πιο λόγο πας να δουλέψεις σε startup. Εκεί πάνε μόνο οι άνθρωποι που πρώτον τους αρέσει να δουλεύουν και δεύτερον έχουν τυχοδιωκτική νοοτροπία καθώς σε startup δεν πας να δουλέψεις για τον μισθό, αλλά για το πακέτο μετοχών.

Όλοι οι καπιταλιστές τα ίδια λένε φίλε, ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί που δεν πέφτουν σε τέτοιες παγίδες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι οι καπιταλιστές τα ίδια λένε φίλε, ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί που δεν πέφτουν σε τέτοιες παγίδες. :)
Να πάρουν αντηλιακό γιατί η ουρά στον ΟΑΕΔ είναι μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ποιές είναι οι "σαφείς θέσεις και αρχές" με τις οποίες ορίζεις κάποιον "αριστερό";




Και σου ξαναλέω, δεν έχω καμιά σχέση με το ΝΑΤΟ. Εσύ είσαι αυτός που βλέπει τον κόσμο ως άσπρο και μαυρο·ως ΝΑΤΟ - ΕΣΣΔ. όχι εγώ.


Πάμε τώρα στην "αποτελεσματικότητα" του κομμουνιστικού συστήματος της ΕΣΣΔ.
1)Την ταινία 1984 την έχεις δει; Δες την.
2) Την ταινία Die Welle την έχεις δει; Δες την.

Γιατί σου προτείνω αυτές τις δυο ταινίες; Γιατί σε αυτές φαίνεται η "αποτελεσματικότητα" ολοκληρωτικων συστηματων όπως είναι αυτό του σοσιαλισμού ή του εθνικοσοσιαλισμού.
Το επιχείρημα σου είναι ουσισαστικά αυτό: "Η ΕΣΣΔ είχε και γ.μω τα εκπαιδευτικά συστηματα γιαυτό είναι καλό να γίνουμε όλοι κομμουνιστές."
Δεν σε νοιάζει καθόλου ο αριθμός των ατόμων που είχαν δολοφονηθεί, εξορισθεί και τρομοκρατηθεί ώστε να φτάσουν να είναι όλοι σοσιαλιστές στην ΕΣΣΔ. Δεν σε νοιάζουν πόσα άτομα έπρεπε να περάσουν την ζωή τους στα γκουλαγκ ή να δολοφονηθούν στον ύπνο τους προκειμένουν να δημιουργηθεί ένα ολοκληρωτικό, απολυταρχικό σύστημα με "καλο εκπαιδευτικό σύστημα"..
Σκ'εψου το και αλλιώς. Οι ναζι ήταν από τους πρώτους που δημιούργησαν νόμους κατά τους καπνίσματος σε δημόσιο χώρο, που προσπάθησαν με νόμους να προστατεύσουν το περιβάλλον και τα δικαιώματα των ζώων.
Επίσης η ανεργία είχε μειωθεί απίστευτα, ο αθλητισμός ήταν στις ζωές όλων των νέων και γενικλα ο γερμανικός λαός ήταν 1000 φορές καλύτερα από ότι πριν τον πόλεμο.
Ε και; Να γίνουμε όλοι ναζι επειδή θέλουμε να περνάμε καλά; Να Υποκύψουμε σε ένα τέτοι ολοκληρωτικό καθεστώς για να μην εχουμε ανέργους; Αξίζει;
Το θέμα είναι να τα πετύχουμε αυτά διατειρόντας την ελευθερία μας, όχι θυσιάζοντάς την.
Η ενότητα και η πειθαρχία φέρνουν άμεσα αποτελέσματα. Αλλά με τι κόστος..

Και αφού στα είπα όολα αυτά, το εκπαιδευτικό σ'υστημα της ΕΣΣΔ δεν υπ'ηρξε καλύτερο από εκπαιδευτικά συστήματα του σήμερα. Το οτι το ΝΑΤΟ ήθελε να το αντιγράψει (αν ισχύει) δεν μου λέει τι.πο.τα.
Και οι ναζι μια χαρά κράτος είχαν. Ε.και.
Πιο Οργουελικός κόσμος από τη νέα ιμπεριαλιστική τάξη πραγμάτων του 21ιου αιώνα δεν υπάρχει μην το ψάχνεις. Btw ο Όργουελ ήταν κομμουνιστής. Όπως αποποιείσαι εσύ τον υπαρκτό καπιταλισμό με τον τρόπο που εφαρμόζεται στην πράξη το ίδιο μπορούμε πολύ εύκολα να κάνουμε και εμείς για τον υπαρκτό σοσιαλισμό. Κρατούμενοι και θανατικές ποινές στην πράξη υπήρχαν σε όλες τις χώρες του κόσμου στον 20ο αιώνα, στην Αμερική πολύ περισσότεροι από την ΕΣΣΔ. Το ζήτημα είναι ότι η Οκτωβριανή επανάσταση έθεσε τις βάσεις και πέτυχε ένα πρόπλασμα εργατικής εξουσίας ειδικά τα πρώτα χρόνια. Με πραγματική άμεση δημοκρατία και εξουσία στα εργατικά συμβούλια, με νέες ανώτερες σχέσεις εργασίας και παραγωγής, με δωρεάν παιδεία, υγεία, στέγαση και φθηνό ρεύμα, ζεστό νερό και αγαθά για όλους, με ανατροπή της πατριαρχίας κ.λπ. . Με την ήττα των Δυτικοευρωπαικών επαναστάσεων, με τον παγκόσμιο πόλεμο, με την ιμπεριαλιστική επιθετικότητα κ.λπ. ήταν λογικό το πρωτόγνωρο αυτό πείραμε στην ιστορία της ανθρωπότητας να αρχίσει να διαφθείρεται και να αλλοτριώνεται. Η πτώση της ΕΣΣΔ αποδείχθηκε ιδιαίτερα σήμερα με την έξαρση των πολέμων, με την ιμπεριαλιστική κυριαρχία, με την καπιταλιστική κρίση και τις νέες ελαστικές σχέσεις εργασίας, και με την κατακόρυφη άνοδο του νεοφασισμού και του νεοσυντηρητισμού, ένα τεράστιο κοινωνικό πισογύρισα στην ανθρώπινη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πιο Οργουελικός κόσμος από τη νέα ιμπεριαλιστική τάξη πραγμάτων του 21ιου αιώνα δεν υπάρχει μην το ψάχνεις. Btw ο Όργουελ ήταν κομμουνιστής. Όπως αποποιείσαι εσύ τον υπαρκτό καπιταλισμό με τον τρόπο που εφαρμόζεται στην πράξη το ίδιο μπορούμε πολύ εύκολα να κάνουμε και εμείς για τον υπαρκτό σοσιαλισμό. Κρατούμενοι και θανατικές ποινές στην πράξη υπήρχαν σε όλες τις χώρες του κόσμου στον 20ο αιώνα, στην Αμερική πολύ περισσότεροι από την ΕΣΣΔ. Το ζήτημα είναι ότι η Οκτωβριανή επανάσταση έθεσε τις βάσεις και πέτυχε ένα πρόπλασμα εργατικής εξουσίας ειδικά τα πρώτα χρόνια. Με πραγματική άμεση δημοκρατία και εξουσία στα εργατικά συμβούλια, με νέες ανώτερες σχέσεις εργασίας και παραγωγής, με δωρεάν παιδεία, υγεία, στέγαση και φθηνό ρεύμα, ζεστό νερό και αγαθά για όλους, με ανατροπή της πατριαρχίας κ.λπ. . Με την ήττα των Δυτικοευρωπαικών επαναστάσεων, με τον παγκόσμιο πόλεμο, με την ιμπεριαλιστική επιθετικότητα κ.λπ. ήταν λογικό το πρωτόγνωρο αυτό πείραμε στην ιστορία της ανθρωπότητας να αρχίσει να διαφθείρεται και να αλλοτριώνεται. Η πτώση της ΕΣΣΔ αποδείχθηκε ιδιαίτερα σήμερα με την έξαρση των πολέμων, με την ιμπεριαλιστική κυριαρχία, με την καπιταλιστική κρίση και τις νέες ελαστικές σχέσεις εργασίας, και με την κατακόρυφη άνοδο του νεοφασισμού και του νεοσυντηρητισμού, ένα τεράστιο κοινωνικό πισογύρισα στην ανθρώπινη ιστορία.


Ξέχασες τα ποτάμια από γάλα και τις 7 παρθένες για κάθε πιστό κομμουνιστή.

Αν εσύ αδυνατείς να δεις πως και οι πιστοί στο ραιχ γερμανοί απολάμβαναν τα ίδια αγαθά με τους πιστούς κομμουνιστές (άρα η καλοπέραση δεν είναι κριτήριο ενός οικονομικοκοινωνικού συστήματος) εγώ δεν θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν εσύ αδυνατείς να δεις πως και οι πιστοί στο ραιχ γερμανοί απολάμβαναν τα ίδια αγαθά με τους πιστούς κομμουνιστές (άρα η καλοπέραση δεν είναι κριτήριο ενός οικονομικοκοινωνικού συστήματος) εγώ δεν θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω άλλο.

Που κολλάει το ένα με το άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Που κολλάει το ένα με το άλλο;

Διάβασε το #6775 μηνυμα και θα δεις που κολλάει.

@Klean

Δεν μου απάντησες τελικά. Ποιές είναι οι "σαφείς θέσεις και αρχές" με τις οποίες ορίζεις κάποιον "αριστερό";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top