[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Να πάρουν αντηλιακό γιατί η ουρά στον ΟΑΕΔ είναι μεγάλη.

Αυτή είναι η θέση που αρμόζει σε μας του τεμπέληδες :):):)8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
LibRib έχουμε ξανασυζητήσει επ' αυτού και σου έχω πει, επιπρόσθετα υπάρχει σε μηνύματά μου τουλάχιστον 5 φορές σε αυτό το νήμα. Τρίτον, γι αυτό το συγκεκριμένο, η απάντηση συνάγεται άμεσα από το ό,τι έχω γράψει, ούτως ώστε και να μην πλατιάσει το θέμα. Αλήθεια, η επαναληπτικότητα αυτού του νήματος με κουράζει πολύ. Δε θα κάνω τη δουλειά για άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Φυσικά και οι δύο ιδεολογίες υποστηρίζουν την μαζική κρατική εκπαίδευση από όσο το δυνατόν μικρότερη ηλικία γίνεται. Γιατί άραγε?

Βασικά όλες οι ιδεολογίες το υποστηρίζουν αυτό, ακόμα και οι φιλελεύθεροι. Εξαίρεση αποτελούν μόνο 5 παρακμιακοί ανύπαρκτοι παγκοσμίως ancaps, κυρίως πλουσιόπαιδα από τις ΗΠΑ, που πιστεύουν ότι οι γονείς πρέπει να έχουν την απόλυτη ιδιοκτησία πάνω στο παιδί τους, από το να τα αφήνουν αμόρφωτα έως να τα σκοτώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά όλες οι ιδεολογίες το υποστηρίζουν αυτό, ακόμα και οι φιλελεύθεροι. Εξαίρεση αποτελούν μόνο 5 παρακμιακοί ανύπαρκτοι παγκοσμίως ancaps, κυρίως πλουσιόπαιδα από τις ΗΠΑ, που πιστεύουν ότι οι γονείς πρέπει να έχουν την απόλυτη ιδιοκτησία πάνω στο παιδί τους, από το να τα αφήνουν αμόρφωτα έως να τα σκοτώνουν.

Βλέπω έχεις κάνει διατριβή πάνω στην θεωρία των ancap. Αυτό ακριβώς πιστεύουν. Ξέχασες μόνο να αναφέρεις το δικαίωμα των γονιών να μεταπωλούν τα παιδιά τους ή κομμάτια αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
LibRib έχουμε ξανασυζητήσει επ' αυτού και σου έχω πει, επιπρόσθετα υπάρχει σε μηνύματά μου τουλάχιστον 5 φορές σε αυτό το νήμα. Τρίτον, γι αυτό το συγκεκριμένο, η απάντηση συνάγεται άμεσα από το ό,τι έχω γράψει, ούτως ώστε και να μην πλατιάσει το θέμα. Αλήθεια, η επαναληπτικότητα αυτού του νήματος με κουράζει πολύ. Δε θα κάνω τη δουλειά για άλλους.

Δηλαδή μου λες "κάτσε ψάξε 140 σελίδες του θρεντ και βρες που έχω γρ'αψει τις απόψεις μου".
ΟΚ, αυτό δεν το κάνω.
Τίποτα δεν "συνάγεται" από τα παραπάνω μηνυματά σου. Σε αυτά μου λες ποιοι δεν είναι οι αριστεροί. Γιαυτό και γω σου ζητώ να μου πεις ποιοι ειναι οι αριστεροί.
Αν δεν θες να δεσμευτείς με αυτήν την απάντηση (καθώς αν δώσεις έναν ορισμό για τον "αριστερό" δεν θα μπορείς να κάνεις τρίπλες και να μιλάς αόριστα πλέον), τότε το σέβομαι. Ούτε και ο Che ήθελε να δώσει ορισμό για τον φασισμό γιατί ξέρει πως δεν τον συμφέρει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχήν διαβάζεις επιλεκτικά το μήνυμά μου. Κατά δεύτερον, παίρνεις μια υπόθεση και καταλήγεις στον Τσε. Τιμή μου, αλλά η γκεμπελική λογική "πες πες, κάτι θα μείνει" δεν με ενδιαφέρει να την παρακολουθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Καταρχήν διαβάζεις επιλεκτικά το μήνυμά μου. Κατά δεύτερον, παίρνεις μια υπόθεση και καταλήγεις στον Τσε. Τιμή μου, αλλά η γκεμπελική λογική "πες πες, κάτι θα μείνει" δεν με ενδιαφέρει να την παρακολουθήσω.


Ο τσε ήταν το 1/10 του μηνυματος μου. ένα παράδειγμα της συμπεριφοράς σου.
Αντι να απαντήσεις σε μια ερώτηση που στο κάτω-κάτω αφορά τις ιδέες σου και τα πιστεύω σου, επιλέγεις να κάνεις την συζήτηση λάστιχο. ΟΚ, προφανώς δεν θες να παραθέσεις τις ιδέες σου καθώς έτσι θα δεσμευθείς. Ποιος ξέρει·μπορεί να θεωρείς ως "αριστερό" τον ηθικό ανθρωπο και να μην θες να το πεις.
Τέλος πάντων, δεν με αφορά. Αν δεν θες να ορίσεις τις ιδέες σου, τότε εγώ δεν έχω λόγο.
Απλώς σου αναφέρω πως ούτε ο τσε ούτε ο ikjhgfdsa ορίζουν τις ιδέες τους (ο τσε με τον φασισμό και ο ikjhgfdsa με την διαφοροποίηση "ιδιωτικής και προσωπικής περιουσίας". κανείς δεν ορίζει τις ιδέες του. αν είστε τόσο προστατευτικοί με αυτές τότε ίσως δεν θα έπρεπε να τις έχετε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
την γκεμπελική λογική "πες πες, κάτι θα μείνει" δεν με ενδιαφέρει να την παρακολουθήσω.
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ο εμπνευστής του #παραιτηθείτε τοποθετήθηκε με ένα μεστό φιλελεύθερο κείμενο για το ασφαλιστικό της κυβέρνησης. Φυσικό ήταν αφού οι φιλελεύθεροι δεν έχουν καμία σχέση με χρυσή αυγή άλλωστε.



https://luben.tv/stream/83644
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 13501723_627966150695146_3749700587658535485_n.jpg
    13501723_627966150695146_3749700587658535485_n.jpg
    28.9 KB · Εμφανίσεις: 159

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Ο εμπνευστής του #παραιτηθείτε τοποθετήθηκε με ένα μεστό φιλελεύθερο κείμενο για το ασφαλιστικό της κυβέρνησης. Φυσικό ήταν αφού οι φιλελεύθεροι δεν έχουν καμία σχέση με χρυσή αυγή άλλωστε.



https://luben.tv/stream/83644

Το φιλελεύθερο στοιχείο στο κείμενο πού το βρήκες;

Επίσης, ναι, οι φιλελεύθεροι δεν έχουν καμιά σχέση με τους χρυσαυγίτες. Οι φιλελεύθεροι θέλουν ελευθερία, οι χρυσαυγίτες το αντίθετο, οι φιλελεύθεροι καπιταλισμό, οι χρυσαυγίτες όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αυτό το πιθίκι έχει θεό του το χρήμα, άσε το νεοφιλελευθερισμό. Και ΚΚΕ γίνεται άμα του τάξεις κανένα διορισμό…

Έχει ταλέντο πάντως στα γαμωσταυρίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το φιλελεύθερο στοιχείο στο κείμενο πού το βρήκες;

Επίσης, ναι, οι φιλελεύθεροι δεν έχουν καμιά σχέση με τους χρυσαυγίτες. Οι φιλελεύθεροι θέλουν ελευθερία, οι χρυσαυγίτες το αντίθετο, οι φιλελεύθεροι καπιταλισμό, οι χρυσαυγίτες όχι.


Μην κανεις τον κοπο. Του το εχω εξηγησει πιο πανω ότι ο ναζισμος/φασισμος δεν εχει σχεση με τον φιλελευθερισμο αλλα τελικα μου ειπε "Δεν εχει σημασια, μιλουσαμε για τον τζημερο". Δεν μπορεις να τον πιεσεις να ειναι λογικος. Αν δεν θελει, δεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Μην κανεις τον κοπο. Του το εχω εξηγησει πιο πανω ότι ο ναζισμος/φασισμος δεν εχει σχεση με τον φιλελευθερισμο αλλα τελικα μου ειπε "Δεν εχει σημασια, μιλουσαμε για τον τζημερο". Δεν μπορεις να τον πιεσεις να ειναι λογικος. Αν δεν θελει, δεν ειναι.
Αυτό κατάλαβες; Τα εισαγωγικά μου άρεσαν. Στον τοίχο μιλάω. :rolleyes:

Καλώς ή κακώς αυτοί είναι φιλελεύθεροι στην Ελλάδα. Ο Τζήμερος, ο Στάικος, ο Άδωνις κλπ. Όταν πει κάποιος κομμουνιστής να ψωφήσουν οι σκατόγεροι και να τους κοπούν οι Συντάξεις να με καλέσεις να απολογηθώ.
οι φιλελεύθεροι θέλουν καπιταλισμό, οι χρυσαυγίτες όχi.

:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς αυτοί είναι φιλελεύθεροι στην Ελλάδα. Ο Τζήμερος, ο Στάικος, ο Άδωνις κλπ. Όταν πει κάποιος κομμουνιστής να ψωφήσουν οι σκατόγεροι και να τους κοπούν οι Συντάξεις να με καλέσεις να απολογηθώ.

Το πως τους ονομαζεις εσυ δεν με αφορα. Πες τους οπως θες. Δεν τους κανει φιλελευθερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς αυτοί είναι φιλελεύθεροι στην Ελλάδα. Ο Τζήμερος, ο Στάικος, ο Άδωνις κλπ. Όταν πει κάποιος κομμουνιστής να ψωφήσουν οι σκατόγεροι και να τους κοπούν οι Συντάξεις να με καλέσεις να απολογηθώ.


:rofl:

Δεν έχει σημασία ποιος είναι φιλελεύθερος ή ποιος δηλώνει φιλελεύθερος στην Ελλάδα. Ο φιλελευθερισμός έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δεν αλλάζουν ανάλογα με τα πρόσωπα.
Το ΚΚΕ δεν ψήφισε υπέρ στο σύμφωνο συμβίωσης. Ή αυτό είναι οκ; Προσωπικά, το βρίσκω χειρότερο να μην δίνεις σε κάποιον κάτι που δικαιούται (με την ψήφο σου), παρά να βρίζεις κάποιον.
Ο φασισμός είναι αντικαπιταλιστικός. Δεν το λέω εγώ, αλλά ο Heywood στο βιβλίο του "Εισαγωγή στην πολιτική". Νομίζω κάτι ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Και λίγα λέει για τους συριζαίους σκατόγερεους. Αν και νομίζω ότι οι περισσότεροι γέροι ψήφισαν συνετά, δηλαδή ΝΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία ποιος είναι φιλελεύθερος ή ποιος δηλώνει φιλελεύθερος στην Ελλάδα. Ο φιλελευθερισμός έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δεν αλλάζουν ανάλογα με τα πρόσωπα.
Το ΚΚΕ δεν ψήφισε υπέρ στο σύμφωνο συμβίωσης. Ή αυτό είναι οκ; Προσωπικά, το βρίσκω χειρότερο να μην δίνεις σε κάποιον κάτι που δικαιούται (με την ψήφο σου), παρά να βρίζεις κάποιον.
Ο φασισμός είναι αντικαπιταλιστικός. Δεν το λέω εγώ, αλλά ο Heywood στο βιβλίο του "Εισαγωγή στην πολιτική". Νομίζω κάτι ξέρει.

Νομιζω σημασία δεν εχει τι λεει αλλα πως το δικαιολογει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Νομιζω σημασία δεν εχει τι λεει αλλα πως το δικαιολογει.
Αν λες για το τελευταίο μέρος του post μου, ο Heywood λέει ότι ο φασισμός στρέφεται εναντίον των δυτικών ιδεών που άρχισαν με την γαλλική επανάσταση. Δυστυχώς, δεν έχω μαζί μου ένα άλλο βιβλίο του, που αναλύει κάθε ιδεολογία πιο αναλυτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο Στάικος έχτισε ένα κίνημα το οποίο ακολούθησαν πολλά πρόσωπα της νεοφιλελεύθερης σκηνής στην Ελλάδα. Οπότε ναι, είτε μας αρέσει είτε όχι τα λόγια του έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα απ' τον κάθε random ακτιβιστή.

Βέβαια δεδομένου πως τα ίδια και χειρότερα έχει πει κι ο Τζήμερος που θεωρείται από πολλούς ως η φωνή του νεοφιλελευθερισμού στην Ελλάδα δε μου κάνει και τόση εντυπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Όταν οι υπουργοί της κυβέρνησης έχουν στα γραφεία τους πορτρέτο ενός κατά συρροή δολοφόνου (Βελουχιώτης), όταν δηλαδή όλο τους το είναι φωνάζει ότι αυτό που ζούμε είναι μια επιχειρούμενη ρεβάνς για την ήττα τους στον εμφύλιο, η αντιμετώπισή τους και των γελοίων οπαδών τους δεν μπορεί να γίνεται με το σεις και με το σας. Και πολύ ήπιος ήταν ο Στάικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top