[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αλλο να βγανεις λεγοντας καποια χ πραγματα και οταν πας στην εξουσια να εφαρμοζεις τα y .
Το κάθε κόμμα λέει ότι θα κάνει μόνο καλά πράγματα αλλιώς αν πει ότι πρέπει να εφαρμόσει τα 5-10 σκληρά μέτρα τότε δε θα μπει καν στη βουλή. Ωστόσο δε ζούμε σε μια ονειρεμένη χώρα οπότε τα σκληρά μέτρα θα έρθουν έτσι και αλλιώς, εσύ μένει να αποφασίσεις αν θα ψηφίσεις αυτόν που σου λέει τι θα εφαρμόσει ή ψηφίζεις κάποιον που προφανέστατα σου τάζει ψέμματα και δεν ξέρεις τι θα εφαρμόσει.

Θεωρώ ότι είναι σωστό η κατάργηση του μέτρου καθώς δε μπορεί να συγκριθεί ο απόφοιτος Αγγλικής φιλολογίας με το κάτοχο proficiency σε καμία περίπτωση

Ας το να το αποφασίσει ο πελάτης αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ας το να το αποφασίσει ο πελάτης αυτό.

Στις αλυσίδες φροντιστήριων σαν το γράψα, ευρωγνωση , περνάνε κατόχους γλωσσομάθειας κατα βαςη γιατι ήταν πιο φτηνοί και φυσικά κρύβουν το βιογραφικά απο το πελάτη και παρουσιάζουν μονο την εταιρία. Τώρα αυτο θα σταματήσει και ο πελάτης δε θα επηρεάζεται.

Το οτι υπάρχουν κάτοχοι γλωσσομάθειας πολλοί καλύτεροι απο φιλολόγους είναι αλήθεια και το σωστό είναι να κρίνει ο πελάτης σε όλα όποτε συμφωνώ με σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Στις αλυσίδες φροντιστήριων σαν το γράψα, ευρωγνωση , περνάνε κατόχους γλωσσομάθειας κατα βαςη γιατι ήταν πιο φτηνοί και φυσικά κρύβουν το βιογραφικά απο το πελάτη και παρουσιάζουν μονο την εταιρία. Τώρα αυτο θα σταματήσει και ο πελάτης δε θα επηρεάζεται.

Το οτι υπάρχουν κάτοχοι γλωσσομάθειας πολλοί καλύτεροι απο φιλολόγους είναι αλήθεια και το σωστό είναι να κρίνει ο πελάτης σε όλα όποτε συμφωνώ με σένα.

Τότε ο πελάτης είναι χαζός που δεν ζητάει να δει βιογραφικά. Δεν θα προστατεύουμε τον κόσμο από την βλακεία του, για όνομα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Τι (ξανα)μάθαμε σήμερα; Έχουμε ένα τσούρμο αληταράδες με πολλή δύναμη πάνω από το κεφάλι μας, με αποτέλεσμα χωρίς να είσαι απόφοιτος αγγλικής φιλολογίας να μην μπορείς να διδάξεις (νόμιμα τουλάχιστον). Στερούν λοιπόν (στον οποιοδήποτε) την ελευθερία όχι μόνο να δουλέψει όπως αυτός νομίζει, αλλά και να αγοράσει ό,τι αυτός νομίζει.
Και μην νομίζετε ότι αν δεν ψηφιστεί η τροπολογία έγινε και τίποτα, μόνο και μόνο το ότι έχουν τέτοια δύναμη δείχνει την κατάντια.


https://www.esos.gr/arthra/42219/katargeitai-i-horigisi-eparkeias-didaskalias-xenon-glosson-tropologia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τότε ο πελάτης είναι χαζός που δεν ζητάει να δει βιογραφικά. Δεν θα προστατεύουμε τον κόσμο από την βλακεία του, για όνομα πια.

:confused:

ο κοσμος ειναι βλάκας κατά βάση η πολιτεία οφείλει να τον προστατεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
:confused:

ο κοσμος ειναι βλάκας κατά βάση η πολιτεία οφείλει να τον προστατεύσει.

Η πολιτεία υπάρχει για να προστατεύει τον κόσμο από την βία, όχι από τις κακές επιλογές. Εγώ μπορεί να θέλω να μάθω συγκεκριμένα αγγλικά από κάτοχο proficiency, θα μου το απαγορέψουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω γνώση επί του θέματος, μου λέτε δηλαδή ότι μέχρι τώρα μπορούσα εγώ με το C2 μου να διδάξω επίσημα την γλώσσα; Νόμιζα αυτό είχε καταργηθεί προ πολλού. Προφανώς και δεν επαρκεί το πτυχίο. Για να διδάξεις πρέπει πρώτα απ' όλα να είσαι παιδαγωγός και να το σπουδάσεις. Είναι θέμα ποιότητας και αθέμιτου ανταγωνισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάρκο Πόλο

Νεοφερμένος

Ο Μάρκο Πόλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν έχω γνώση επί του θέματος, μου λέτε δηλαδή ότι μέχρι τώρα μπορούσα εγώ με το C2 μου να διδάξω επίσημα την γλώσσα; Νόμιζα αυτό είχε καταργηθεί προ πολλού. Προφανώς και δεν επαρκεί το πτυχίο. Για να διδάξεις πρέπει πρώτα απ' όλα να είσαι παιδαγωγός και να το σπουδάσεις. Είναι θέμα ποιότητας και αθέμιτου ανταγωνισμού.

Άρα να απαγορεύσουμε και σε αυτούς που παράγουν πατάτες να παράγουν πατάτες, γιατί μπορεί να υπάρχουν διαφορετικής ποιότητας πατάτες στην αγορά. Να επιτραπεί να παράγουν και να πουλάνε πατάτες μόνο όσοι είναι κρατικά πιστοποιημένοι πατατοπαραγωγοί, γιατί είναι θέμα ποιότητας και αθέμιτου ανταγωνισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η πολιτεία υπάρχει για να προστατεύει τον κόσμο από την βία, όχι από τις κακές επιλογές. Εγώ μπορεί να θέλω να μάθω συγκεκριμένα αγγλικά από κάτοχο proficiency, θα μου το απαγορέψουν?


Φίλε μου φαντάσου να μπορείς να ασκούσες ιατρική με απλό σεμινάριο ή και εμπειρικά. Θα ανοίγανε ιατρεία που θα προσφέραν υπηρεσίες πολύ φτηνά και ο κόσμος ως πελάτης θα έκρινε σε ποιον πρέπει να πάει και σε ποιον όχι. Ο κόσμος κοιτώντας το πορτοφόλι του θα προτιμούσε τους ιατρούς του σεμινάριου και όχι αυτούς που βγάλανε ιατρική σχολή.

Παρόμοιο είναι και αυτό με την διδασκαλία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάρκο Πόλο

Νεοφερμένος

Ο Μάρκο Πόλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Φίλε μου φαντάσου να μπορείς να ασκούσες ιατρική με απλό σεμινάριο ή και εμπειρικά. Θα ανοίγανε ιατρεία που θα προσφέραν υπηρεσίες πολύ φτηνά και ο κόσμος ως πελάτης θα έκρινε σε ποιον πρέπει να πάει και σε ποιον όχι. Ο κόσμος κοιτώντας το πορτοφόλι του θα προτιμούσε τους ιατρούς του σεμινάριου και όχι αυτούς που βγάλανε ιατρική σχολή.

Παρόμοιο είναι και αυτό με την διδασκαλία....

Το πρόβλημα ποιο είναι? Μπορούν όλοι γιατροί σχολών να γραφτούν σε ιατρικό σύλλογο όπου δεν θα γίνονται δεκτοί όσοι δεν είναι απόφοιτοι σχολών και έτσι ο σύλλογος θα εγγυάται την ποιότητα του ιατρού. Και προφανώς οι πελάτες θα επιλέγουν τους γιατρούς του συλλόγου. Αλλά γιατί αν κάποιος θέλει να πάει στον άλλο γιατρό δεν πρέπει να έχει την ελευθερία αυτή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Φίλε μου φαντάσου να μπορείς να ασκούσες ιατρική με απλό σεμινάριο ή και εμπειρικά. Θα ανοίγανε ιατρεία που θα προσφέραν υπηρεσίες πολύ φτηνά και ο κόσμος ως πελάτης θα έκρινε σε ποιον πρέπει να πάει και σε ποιον όχι. Ο κόσμος κοιτώντας το πορτοφόλι του θα προτιμούσε τους ιατρούς του σεμινάριου και όχι αυτούς που βγάλανε ιατρική σχολή.

Παρόμοιο είναι και αυτό με την διδασκαλία....

Και πάλι δεν έχεις δικαίωμα να του πεις ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι που δεν βλάπτει κανέναν άλλον εκτός από τον εαυτό του. Και σήμερα υπάρχουν χασάπηδες που απλά έχουν πάρει ένα χαρτί και δεν ξέρουν την τύφλα τους, και θα υπάρχουν με κάθε σύστημα. Τουλάχιστον χωρίς όρια ο ασθενής-πελάτης αναγκάζεται να αναζητήσει τα προσόντα του ιατρού πριν πάει, κάτι που εύκολα θα μπορούσε να αναλάβει μία ΜΚΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Συμφωνώ με το συνάδελφο Klean δεν μπορεί στα άλλα καθηγητικά επαγγέλματα η πολιτεία να ζητά πιστοποιητικά παιδαγωγικής επάρκειας κ.λπ. και στις ξένες γλώσσες να αρκεί μόνο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάρκο Πόλο Δε θα μπω στη συζήτηση γιατί η αναλογία με τις πατάτες είναι ατυχής.

Ας έχουν πτυχίο φιλολογίας από ιδιωτικό ξένο πανεπιστήμιο, ποιος είπε για κρατικό; Μπορεί να αναγνωρίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φίλε μου φαντάσου να μπορείς να ασκούσες ιατρική με απλό σεμινάριο ή και εμπειρικά. Θα ανοίγανε ιατρεία που θα προσφέραν υπηρεσίες πολύ φτηνά και ο κόσμος ως πελάτης θα έκρινε σε ποιον πρέπει να πάει και σε ποιον όχι. Ο κόσμος κοιτώντας το πορτοφόλι του θα προτιμούσε τους ιατρούς του σεμινάριου και όχι αυτούς που βγάλανε ιατρική σχολή.

Παρόμοιο είναι και αυτό με την διδασκαλία....

Δεν είναι παρόμοιο, ως ιατρός παίζεις με τη ζωή του ασθενή, δηλαδή μπορεί να προκύψει πρόβλημα. Ως τσαρλατάνος καθηγητής αγγλικών απλώς δε θα διδάξεις καλά αγγλικά, αργά ή γρήγορα είτε ο μαθητής είτε οι γονείς του θα καταλάβουν ότι ο τύπος είναι άσχετος και θα πάνε σε άλλον καθηγητή και την επόμενη φορά θα μάθουν να κάνουν καλύτερα έρευνα όσον αφορά ποιον θα προσλάβουν για να μάθει αγγλικά στο παιδί τους. Οπότε είναι διαφορετικά παραδείγματα, δεν είναι παρόμοια.

Αλλά και πάλι είμαι υπέρ του ανοίγματος όλων των επαγγελμάτων. Πλέον από το internet μπορείς να λάβεις περισσότερες και πιο σύγχρονες γνώσεις από αυτές που θα σου δώσει το πανεπιστήμιο. Ας μην είμαστε κολλημένοι σε άλλες δεκαετίες, στο 2017 ζούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όπως λέγεται και πιο πάνω τέτοιες αποφάσεις έρχονται να εναρμονιστούν με τους υπόλοιπους τομείς πχ μαθηματικά/φυσική κλπ. Λέγοντας αυτό φυσικά μη ξεχνάμε πως και σήμερα το ότι υπάρχουν μαθηματικοί με κατοχυρωμένα δικαιώματα δεν εμποδίζει πχ έναν φοιτητή φυσικού να διδάξει μαθηματικά γυμνασίου σε κάποιο μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τζόνι, ως καθηγητής δεν παίζεις με την τύχη του παιδιού; Το θεωρείς λιγότερο σημαντικό; Νομίζεις πως όλοι έχουν την οικονομική ευχέρεια να προσλάβουν καθηγητή με πτυχίο φιλολογίας ή παιδαγωγικών; Αναγκαστικά η ευάλωτη κατηγορία (και πελατών και εργοδοτών) θα σέρνεται σε χαμηλότερου επιπέδου υπηρεσίες υπό αυτό το καθεστώς. Και καλό το ίντερνετ, αλλά εδώ μιλάμε για δασκάλους, που έχουν άλλου επιπέδου χρησιμότητα πέραν της απλής μετάδοσης πληροφοριών.

Και καταλήγει το επιχείρημα στο πολύ λογικό του να θέλει κανείς να επιλέξει καθηγητή που έχει μόνο C2 κι όχι C2 συν πτυχίο σχολής. Εντάξει, δε μπορεί όμως ένα κράτος να πορευτεί με αυτό τον μπούσουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Τζόνι, ως καθηγητής δεν παίζεις με την τύχη του παιδιού; Το θεωρείς λιγότερο σημαντικό; Νομίζεις πως όλοι έχουν την οικονομική ευχέρεια να προσλάβουν καθηγητή με πτυχίο φιλολογίας ή παιδαγωγικών; Αναγκαστικά η ευάλωτη κατηγορία (και πελατών και εργοδοτών) θα σέρνεται σε χαμηλότερου επιπέδου υπηρεσίες υπό αυτό το καθεστώς. Και καλό το ίντερνετ, αλλά εδώ μιλάμε για δασκάλους, που έχουν άλλου επιπέδου χρησιμότητα πέραν της απλής μετάδοσης πληροφοριών. Εγώ έχω C2 αλλά σε καμιά περίπτωση δε μπορώ να διαχειριστώ τις παιδαγωγικές ανάγκες ενός παιδιού ή μιας τάξης. Είναι ευαίσθητα θέματα αυτά, δεν είναι πατάτες.

Γιατί αναγκαστικά θα σέρνεται σε χαμηλότερου επιπέδου υπηρεσίες; Δηλαδή όποιος έχει πτυχίο αγγλικής φιλολογίας είναι ο θεός της παιδαγωγικής και όποιος δεν έχει είναι ανίκανος παιδαγωγός de facto; Από πότε;
Το κράτος καλύτερα να κάνει να αφήσει τα πατερναλιστικά και να μας αφήσει να επιλέγουμε αυτό που θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, αλλά νομίζω πως μια τέτοια κατάρτιση είναι αναγκαία συνθήκη και σίγουρα προσφέρει κάτι απαραίτητο για έναν καθηγητή. Δε πρόκειται να μπω στη συζήτηση για το αν θες να απολαμβάνεις χειρότερες υπηρεσίες μόνο και μόνο για να καταδείξεις την "ελευθερία" σου. Αυτά δεν γίνονται. Η κατηγορία στην οποία αναφέρθηκα δεν θα έχει αυτή την ελευθερία που επικαλείσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Απλά στη δεύτερη περίπτωση υπάρχει ισότητα (έστω, κατά προσέγγιση) απέναντι στο νόμο, όποτε δυνητικά ο αδύναμος μπορεί να βρει το δίκιο του απέναντι στον ισχυρό. Σε άλλη περίπτωση αυτό είναι αδύνατο.
Μαλιστα, αν ησουν σε καμια Σαουδικη Αραβια θα εβρισκες το δικιο σου, δωξα τω Θεω που υπαρχει κρατος να σε προστατεψει. Αυτο που θελω να σου πω ειναι πως το βασικο σου προβλημα, και πολλων αλλων, ειναι οτι οταν μιλας για το κρατος παιρνεις μονο την περιπτωση που ειμαστε ολοι καλοι, ολα πανε καλα και δουλευουν τελεια, ενω χωρις αυτο νομιζεις οτι δεν θα δουλευει απολυτως τιποτα και θα τρωμε ο ενας τον αλλον. Περα του οτι δειχνει bias, ειναι και πολυ χαμηλου επιπεδου αναλυση. Κρατα την ιδια υποθεση για την αναλογια καλων και κακων ανθρωπων και δες τα potential upside and downside και στις δυο περιπτωσεις. Οι σκατοψυχοι ξερεις δεν προσευχονται μερα-νυχτα να σταμησει να υπαρχει κρατος για να ερθουν στο σπιτι σου να σου φανε το κατοικιδιο, αλλα ειναι ή συνεργαζονται στενα με τα ατομα που αποτελουν αυτο που λες κρατος, γιατι ξερουν πολυ καλα οτι αν εχεις ελευθερια και εναλλακτικες θα συνεργαστεις με αλλους καθως σε συμφερεις περισσοτερο. Τις υπηρεσιες που σου παρεχει το κρατος μια χαρα μπορει να στις προσφερει η αγορα και αντι να προσευχεσαι καθε 4 χρονια αυτος που θα βγει με τις ψηφους 10 εκ. μοσχαριων να μην ειναι τοσο χαλια οσο ο προηγουμενος, θα πηγαινες σε αυτον που σου προσφερει τις καλυτερες υπηρεσιες. Αλλα καπως το κρατος το θεωρεις λιγοτερο επικινδυνο.

Όχι, αλλά νομίζω πως μια τέτοια κατάρτιση είναι αναγκαία συνθήκη και σίγουρα προσφέρει κάτι απαραίτητο για έναν καθηγητή. Δε πρόκειται να μπω στη συζήτηση για το αν θες να απολαμβάνεις χειρότερες υπηρεσίες μόνο και μόνο για να καταδείξεις την "ελευθερία" σου. Αυτά δεν γίνονται. Η κατηγορία στην οποία αναφέρθηκα δεν θα έχει αυτή την ελευθερία που επικαλείσαι.
Κλεανθη it's not about you. Αν ο γατος που εμαθε αγγλικα απο την Ντορα την εξερευνητρια και 5 λεξικα που αγορασε με 10 ευρω πιανει ποντικια, it's good enough. Εσενα μπορει να σου χαλαει την αισθητικη ή τα παιδαγωγικα σου προτυπα, αλλα, μιας και "νοιαζεσαι" για τους φτωχους, πιστευεις οτι χεστηκε για την αποψη σου ο γονιος με το περιορισμενο budget που θα στειλει το παιδι του σ'αυτον και θα κανει τη δουλεια του? Γιατι τα πτυχια ξερεις κοστιζουν και πρεπει να αποσβεστουν καπως, αυξανοντας το κοστος της υπηρσιας, το οποιο μπορει και να μην γινται να καλυφθουν οταν βαζεις την "μπαρα" καπου. Αυτο ειναι και το πλεονεκτημα της ελευθερης αγορας, ανταμειβει την αποδοτικοτητα και οχι τις φαμφαρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Όχι, αλλά νομίζω πως μια τέτοια κατάρτιση είναι αναγκαία συνθήκη και σίγουρα προσφέρει κάτι απαραίτητο για έναν καθηγητή. Δε πρόκειται να μπω στη συζήτηση για το αν θες να απολαμβάνεις χειρότερες υπηρεσίες μόνο και μόνο για να καταδείξεις την "ελευθερία" σου. Αυτά δεν γίνονται. Η κατηγορία στην οποία αναφέρθηκα δεν θα έχει αυτή την ελευθερία που επικαλείσαι.

Ένας που έχει μόνο το c2, μπορεί να έχει παρακολουθήσει ένα σωρό πράγματα που αφορούν το επάγγελμα του παιδαγωγού. Ο πτυχιούχος της αγγλικής φιλολογίας μπορεί να μην ξέρει την τύφλα του όσον αφορά τα παιδαγωγικά. Οπότε, δεν ισχύουν αυτά που λες για την κατάρτιση.

Θέλω επίσης να μου πεις με ποιο δικαίωμα έρχεται ο οποιοσδήποτε να μου επιβάλλει το τι θα επιλέξω. Πού ξέρει αυτός το καλό μου; Και να σου πω και το άλλο. Πες πως το δέχομαι να μου κάνει το κράτος τον μπαμπάκα στην εκπαίδευση. Γιατί να μην το επεκτείνουμε κι αλλού; Σημαντική η υγεία; Ας βάλουμε και δερβέναγα εκεί; Σημαντικές οι μετακινήσεις; Και εκεί δερβέναγας. Σημαντικές οι τέχνες για την διαπαιδαγώγηση; Ας βάλουμε και εκεί το αλάνθαστο κράτος να τις ελέγχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top