[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Νεος Ευρωσκεπτικισμος και μαλιστα απο "συστημικο" κομμα.

Οι liberals τι θεωρούνται; Ελαφρώς, μερικώς ή καθόλου ευρωσκεπτικιστές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α και το να πιστεύεις πως είσαι σε θέση να εντοπίσεις στον άλλο κάτι τέτοιο δεν εμπίπτει σε αυτό το φαινόμενο;

Δεν ξέρω, δεν είμαι εγώ πάντως αυτός που χαρακτήρισε έναν self made δισεκατομμυριούχο, που έγινε πλανητάρχης ενώ τον πολεμούσε όλο το πολιτικό σύστημα και έσπαγε πλακίτσα με τα κανάλια, ηλίθιο βλάχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Δυστυχώς για οτν Trump και ευτυχώς για την Αμερική τη νομισματική πολιτική δε την ορίζιε εκείνος.

ας αρκεστεί στα ρατσιστικά μετρα κι εκεί όπου τον αφήνουν τα δικαστήρια

Care to explain γιατι το θεωρεις αρνητικο το gold standard?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δυστυχώς για οτν Trump και ευτυχώς για την Αμερική τη νομισματική πολιτική δε την ορίζιε εκείνος.

ας αρκεστεί στα ρατσιστικά μετρα κι εκεί όπου τον αφήνουν τα δικαστήρια

Δυστυχώς για σένα ο Trump έχει την δυνατότητα να επαναφέρει το gold backed δολλάριο με προεδρικό εκτελεστικό διάταγμα μην ξεχνάς οτι εκτελεστικό διάταγμα ακύρωσε το δολλάριο να είναι ανταλλάξιμο με τον χρυσο το 1971 απο τον Nixon ύστερα απο πίεση του Υπουργού Οικονομικών του και ''μικρό χρονικό διάστημα''.Μετά απο 46 χρόνια μάλλον δεν είναι και τόσο μικρό το χρονικό διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι liberals τι θεωρούνται; Ελαφρώς, μερικώς ή καθόλου ευρωσκεπτικιστές;

Πολλοί θεωρούνται liberals.Άλλοι είναι φουλ ευρωσκεπτικιστές,άλλοι είναι φιλοευρωπαιστές. Εξαρτάται πως βλέπουν την Ε.Ε.Άλλοι την βλέπουν ως εν δυνάμει κράτος μπαμπούλα με πολλά regulations,άλλοι την βλέπουν ως μια καλή ευκαιρία να μεταφερθεί ισχύς από τα κράτη σε ενα υπερεθνικό οργανισμο που μπορεί να λειτουργησει αποτελεσματικά χωρίς να εξελιχτει σε κράτος Λεβιαθαν.Διαλέγεις και παίρνεις.
To Αlde στο οποιο εντάσσονται πολλοί libs είναι αρκετά φιλοευρωπαικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν ξέρω, δεν είμαι εγώ πάντως αυτός που χαρακτήρισε έναν self made δισεκατομμυριούχο, που έγινε πλανητάρχης ενώ τον πολεμούσε όλο το πολιτικό σύστημα και έσπαγε πλακίτσα με τα κανάλια, ηλίθιο βλάχο.

Καλά δε θα κάτσω να ασχοληθώ σοβαρά για το αν ο τύπος έχει ιδέα του τι κάνει μόνο και μόνο τα 2 debate να παρακολουθήσει κανείς καταλαβαίνει με τι είδους άνθρωπο έχει να κάνει. Το ότι δεκαπλασίασε τη περιουσία που κληρονόμησε εκμεταλλευόμενος το brand name του προσωπικά δε μου λέει τίποτα δεν είμαι εγώ αυτός εδώ πέρα που έχει θεοποιήσει τις επιχειρηματικές ικανότητες.

Care to explain γιατι το θεωρεις αρνητικο το gold standard?

Δεν είναι πως το θεωρώ αρνητικό απλά το θεωρώ πισωγύρισμα μεν, κι απ' την άλλη δε βλέπω πώς ακριβώς μια οικονομία θα μπορούσε να διατηρήσei τα ίδια χαρακτηριστικά και τους ίδιους ρυθμούς ανάπτυξης επιστρέφοντας σε τέτοια standard.

Δυστυχώς για σένα ο Trump έχει την δυνατότητα να επαναφέρει το gold backed δολλάριο με προεδρικό εκτελεστικό διάταγμα μην ξεχνάς οτι εκτελεστικό διάταγμα ακύρωσε το δολλάριο να είναι ανταλλάξιμο με τον χρυσο το 1971 απο τον Nixon ύστερα απο πίεση του Υπουργού Οικονομικών του και ''μικρό χρονικό διάστημα''.Μετά απο 46 χρόνια μάλλον δεν είναι και τόσο μικρό το χρονικό διάστημα.

Για μένα; για τις ΗΠΑ μίλησα εμένα δε μου πέφτει λόγος. Ναι το gold convertibility είναι κάτι διαφορετικό, εγώ είχα στα μυαλό μου πως περνά από τη δικαιοδοσία της fed ενώ έχει να κάνει με τα ταμεία του κράτους ξεκάθαρα. Αλλά όπως και να χει δε βλέπω πως κάτι τέτοιο είναι μια αμιγώς πολιτική απόφαση. Απ' όσο διαβάζω όταν το έκανε ο Nixon είχαν προηγηθεί διάφορα άλλα γεγονότα που ανάγκασαν τις ΗΠΑ να εγκαταλήψουν το χρυσό δεν το έκαναν γιατί βγήκε ένας τρελάρας να "make murica great again"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Πολλοί θεωρούνται liberals.Άλλοι είναι φουλ ευρωσκεπτικιστές,άλλοι είναι φιλοευρωπαιστές. Εξαρτάται πως βλέπουν την Ε.Ε.Άλλοι την βλέπουν ως εν δυνάμει κράτος μπαμπούλα με πολλά regulations,άλλοι την βλέπουν ως μια καλή ευκαιρία να μεταφερθεί ισχύς από τα κράτη σε ενα υπερεθνικό οργανισμο που μπορεί να λειτουργησει αποτελεσματικά χωρίς να εξελιχτει σε κράτος Λεβιαθαν.Διαλέγεις και παίρνεις.
To Αlde στο οποιο εντάσσονται πολλοί libs είναι αρκετά φιλοευρωπαικό.

Το να μεταφέρεται ισχύς απο τα κρατη σε ενα υπερεθνικό οργανισμό - τύπου κράτους Λεβιάθαν δεν φαίνεται τοσο compatible με τον φιλελευθερισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Δεν είναι πως το θεωρώ αρνητικό απλά το θεωρώ πισωγύρισμα μεν, κι απ' την άλλη δε βλέπω πώς ακριβώς μια οικονομία θα μπορούσε να διατηρήσei τα ίδια χαρακτηριστικά και τους ίδιους ρυθμούς ανάπτυξης επιστρέφοντας σε τέτοια standard.

Ναι ρε παιδι μου προχωρα το λιγο, γιατι ειναι πισογυρισμα και γιατι δεν θα εχει τους ιδιους ρυθμους αναπτυξης? Γιατι εχεις ξαναπει πως κυβερνησεις δεν θελουν μη πληθωριστικα νομισματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά δε θα κάτσω να ασχοληθώ σοβαρά για το αν ο τύπος έχει ιδέα του τι κάνει μόνο και μόνο τα 2 debate να παρακολουθήσει κανείς καταλαβαίνει με τι είδους άνθρωπο έχει να κάνει. Το ότι δεκαπλασίασε τη περιουσία που κληρονόμησε εκμεταλλευόμενος το brand name του προσωπικά δε μου λέει τίποτα δεν είμαι εγώ αυτός εδώ πέρα που έχει θεοποιήσει τις επιχειρηματικές ικανότητες.

Προφανώς δεν σου λέει κάτι γιατί δεν κατανοείς ούτε την δυσκολία του εγχειρήματος, ούτε τις ικανότητες που χρειάζονται για να το φέρεις εις πέρας. Αν το κατανοούσες δεν έλεγες τις ασυναρτησίες που λες. Βέβαια αν το κατανοούσες θα είχες εντελώς διαφορετική στάση ζωής αλλά τέλος πάντων. Το να είσαι άνεργος καταληψίας να είναι πιο σημαντική προϋπηρεσία ας πούμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτοαναιρείσαι μόνος σου. Φυσικά ήμουν έτοιμος να σου φέρω το Τσίπρα που πολύ αγαπάς ως αντιπαράδειγμα ή ηγέτες της χρυσής αυγής ή ακόμη και το Λεβέντη. Αυτούς δε "τους πολέμησε το σύστημα" χαχ καλά ξέρω τι θα πεις απλά οκ να χαμε να λέγαμε λίγο.

Οι ικανότητες που χρειάζεται η ανάπτυξη μιας επιχείρησης δεν είναι ίδιες με αυτές ενός πολιτικού.. Ή ενός επιστήμονα. Και αυτό γενικεύεται σε κάθε επάγγελμα. Εγώ δε θεοποιώ κανέναν. Και καλό θα ήταν να κοπεί η καραμέλα καθώς τυχαίνει να έχω αρκετά άτομα από το οικογενειακό μου περιβάλλον με επιχειρήσεις ( όχι μεγάλες ωστόσο ) κάποια πράγματα μπορώ να τα δω. Τον πολιτικό τον κρίνεις από το τι λέει και το τι κάνει. Γιατί αυτή είναι η δουλειά του. Αν ήταν μαρκετίστας θα κοιτούσα άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτοαναιρείσαι μόνος σου. Φυσικά ήμουν έτοιμος να σου φέρω το Τσίπρα που πολύ αγαπάς ως αντιπαράδειγμα ή ηγέτες της χρυσής αυγής ή ακόμη και το Λεβέντη. Αυτούς δε "τους πολέμησε το σύστημα" χαχ καλά ξέρω τι θα πεις απλά οκ να χαμε να λέγαμε λίγο.

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τον Τσίπρα καθόλου ηλίθιο, όπως έχω πει πολλάκις ότι δεν θεωρώ του αριστερούς ηγέτες ηλίθιους. Τους θεωρώ λαμόγια, κλέφτες και απατεώνες αλλά ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, τι πουλάνε και σε ποιους. Κανένας ηλίθιος δεν μπορεί να ηγηθεί κόμματος στην δημοκρατία αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Η εικόνα του ηλίθιου πολιτικού είναι καθαρά μιντιακό κατασκεύασμα που βρίσκει απήχηση κυρίως στου ψηφοφόρους που δεν θέλουν να κοιτάνε στον καθρεύτη και έτσι τους αρκεί η δικαιολογία "Η χώρα πάει κατά διαόλου γιατί έχουμε ένα βλάκα πρωθυπουργό". Επίσης είναι και ένα πολύ καλό άλλοθι για τους ίδιους του πολιτικούς καθώς είναι καλύτερα να σε λένε ηλίθιο παρά απατεώνα.

Οι ικανότητες που χρειάζεται η ανάπτυξη μιας επιχείρησης δεν είναι ίδιες με αυτές ενός πολιτικού.. Ή ενός επιστήμονα. Και αυτό γενικεύεται σε κάθε επάγγελμα. Εγώ δε θεοποιώ κανέναν. Και καλό θα ήταν να κοπεί η καραμέλα καθώς τυχαίνει να έχω αρκετά άτομα από το οικογενειακό μου περιβάλλον με επιχειρήσεις ( όχι μεγάλες ωστόσο ) κάποια πράγματα μπορώ να τα δω. Τον πολιτικό τον κρίνεις από το τι λέει και το τι κάνει. Γιατί αυτή είναι η δουλειά του. Αν ήταν μαρκετίστας θα κοιτούσα άλλα πράγματα.

Φυσικά και οι ικανότητες που χρειάζεται ένας επιχειρηματίας είναι οι ίδιες με αυτές ενός κράτους. Στρατηγική, δηλαδή μακρόχρονος σχεδιασμός, desicion making, διαπραγμάτευση, ηγεσία και χειραγώγηση της μάζας (μάρκετινγκ). Και αυτά έχουν εκθετικά περισσότερη σημασία ανάλογα με το πόσα άτομα διοικείς ή απασχολείς. Ένας επιχειρηματίας που πουλάει ρούχα σε ένα κατάστημα με δύο υπαλλήλους έχει χαοτικές διαφορές από κάποιον που απασχολεί 1000 υπαλλήλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Υπάρχει βέβαια μια κύρια δυσκολία στην επανασύνδεση χρυσού και δολάριου και αυτό γιατί η fed με τα προγράμματα qe1,qe2 και qe3 αύξησε τα χαρτονομίσματα σε κυκλοφορία στα 2,7 τρις οπότε πρέπει ή να αυξηθεί η τιμή του χρυσού κατά 10 φορές ή να αυξήσει η κυβέρνηση τα αποθεματικά σε χρυσό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και οι ικανότητες που χρειάζεται ένας επιχειρηματίας είναι οι ίδιες με αυτές ενός κράτους. Στρατηγική, δηλαδή μακρόχρονος σχεδιασμός, desicion making, διαπραγμάτευση, ηγεσία και χειραγώγηση της μάζας (μάρκετινγκ). Και αυτά έχουν εκθετικά περισσότερη σημασία ανάλογα με το πόσα άτομα διοικείς ή απασχολείς. Ένας επιχειρηματίας που πουλάει ρούχα σε ένα κατάστημα με δύο υπαλλήλους έχει χαοτικές διαφορές από κάποιον που απασχολεί 1000 υπαλλήλους.

Αυτα ομως πρεπει να καλυπτωνται απο ολη την ομαδα γυρω απο τον προεδρο. Η στρατιγικη και η γενικη εικονα ειναι η μεγαλυτερη αδυναμια του Trump και γι' αυτο εχει προσλαβει τα καταλληλα ατομα απ' οσο φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολύ μεγάλη κινητικότητα από Μητσοτάκη και Άδωνι τις τελευταίες μέρες.

Κυρ. Μητσοτάκης: Χρειαζόμαστε μια επανάσταση φιλελευθερισμού στην Ελλάδα


Μητσοτάκης: Χαμηλότεροι φόροι στις επιχειρήσεις

Μητσοτάκης προς εργαζομένους: Σταματήστε τις απεργίες στα ΜΜΜ
«Καμία απεργία χωρίς το 50% +1 των εργαζομένων»






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτα ομως πρεπει να καλυπτωνται απο ολη την ομαδα γυρω απο τον προεδρο. Η στρατιγικη και η γενικη εικονα ειναι η μεγαλυτερη αδυναμια του Trump και γι' αυτο εχει προσλαβει τα καταλληλα ατομα απ' οσο φαινεται.

Όπως θα σου πει κάθε καλός επιχειρηματίας, αν βρεις άνθρωπο πιο έξυπνο από εσένα ποσέλαβέ τον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Συρρικνώνεται η Ελλάδα -Το δημογραφικό πρόβλημα "σκοτώνει" το ασφαλιστικό και μειώνει τις συντάξεις. https://www2.iefimerida.gr/news/3227...provlima-skotonei-asfalistiko-kai-meionei-tis

Ποια η λύση στο δημογραφικό πρόβλημα της Ελλάδας; Σύμφωνα με έναν "ειδικό" και επίσης κατά καιρούς πολιτικά πρόσωπα φυσικά... η μετανάστευση ξένων στην Ελλάδα, ήτοι η σταδιακή αντικατάσταση των Ελλήνων με αλλοδαπούς στη χώρα (βλ. προσφυγικό). Για να ξέρουμε πλέον καθαρά πού οδηγούμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι ρε παιδι μου προχωρα το λιγο, γιατι ειναι πισογυρισμα και γιατι δεν θα εχει τους ιδιους ρυθμους αναπτυξης? Γιατι εχεις ξαναπει πως κυβερνησεις δεν θελουν μη πληθωριστικα νομισματα
Δε βλέπω τι ακριβώς ψάχνεις να διαβάσεις. Δεν θέλω να το παίξω ειδικός η λογική μου λέει πως ένα νόμισμα που δεν αυξάνεται παράλληλα με την αγορά δεν είναι ευέλικτο με την έννοια πως δεν έχει το ελεύθερο η τράπεζα να δημιουργήσει νέο για να δώσει δάνεια να γίνουν επενδύσεις οπότε εκεί βάζεις ενα τεχνητό ταβάνι στη δυναμική της αγοράς. κάνω κάπου λάθος;

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τον Τσίπρα καθόλου ηλίθιο, όπως έχω πει πολλάκις ότι δεν θεωρώ του αριστερούς ηγέτες ηλίθιους. Τους θεωρώ λαμόγια, κλέφτες και απατεώνες αλλά ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, τι πουλάνε και σε ποιους. Κανένας ηλίθιος δεν μπορεί να ηγηθεί κόμματος στην δημοκρατία αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Η εικόνα του ηλίθιου πολιτικού είναι καθαρά μιντιακό κατασκεύασμα που βρίσκει απήχηση κυρίως στου ψηφοφόρους που δεν θέλουν να κοιτάνε στον καθρεύτη και έτσι τους αρκεί η δικαιολογία "Η χώρα πάει κατά διαόλου γιατί έχουμε ένα βλάκα πρωθυπουργό". Επίσης είναι και ένα πολύ καλό άλλοθι για τους ίδιους του πολιτικούς καθώς είναι καλύτερα να σε λένε ηλίθιο παρά απατεώνα.
Δε μου κάνει εντύπωση δεδομένου πως κατά τη δική σου αντίληψη μαζικά όλοι οι πολιτικοί της μεταπολίτευσης ήταν αριστεροί. Πώς σας αρέσει να το λέτε μερικοί, "μπλε και πράσινο ΠΑΣΟΚ" πώς λένε απ' το άλλο στρατόπεδο για τους άλλους "μπλε και πράσινη ΝΔ". Τα τσιτάτα είναι σαν τα οπαδικά κασκόλ βγαίνουν σε πολλά χρωματάκια.


Αυτό που λες πάντως για τους ηλίθιους δε το βλέπω, μια χαρά λένε και οι πολίτες τους πολιτικούς κλέφτες και απαταιώνες όπως και λαϊκιστές και φυσικά ηλίθιους και ό,τι άλλο επίθετο υπάρχει. Μπορεί να μη συμφωνώ σε όλα αλλά έχουν δίκιο να τους κατηγορούν. Οι πολιτικοί δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ευθεία αντανάκλαση του εκλογικού συνόλου. Αν κάποιος πολιτικός προκειμένου να δικαιολογήσει τη θέση του προσπαθεί να ευθυγραμμίσει τον εαυτό του με το μέσο ψηφοφόρο όπως έκανε ο Πάγκαλος, τότε είναι ολοφάνερο πως δεν κάνει για πολιτικός. Αλλά αυτό πέρα από την ίδια αλήθεια που φέρει καλό είναι να μη χρησιμοποιείται σαν αλλοθι γιατι δε λύνει τίποτα εδώ θα συμφωνήσω.

Φυσικά και οι ικανότητες που χρειάζεται ένας επιχειρηματίας είναι οι ίδιες με αυτές ενός κράτους. Στρατηγική, δηλαδή μακρόχρονος σχεδιασμός, desicion making, διαπραγμάτευση, ηγεσία και χειραγώγηση της μάζας (μάρκετινγκ). Και αυτά έχουν εκθετικά περισσότερη σημασία ανάλογα με το πόσα άτομα διοικείς ή απασχολείς. Ένας επιχειρηματίας που πουλάει ρούχα σε ένα κατάστημα με δύο υπαλλήλους έχει χαοτικές διαφορές από κάποιον που απασχολεί 1000 υπαλλήλους.
Ξεχνάς το πιο σημαντικό. Πολιτική συνείδηση. Στόχος του επιχειρηματία είνια να βγάλει λεφτά. Στόχος του πολιτικού είναι το καλό της χώρας του έστω όπως το οραματίζεται εκείνος. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικό mindset.

Όπως θα σου πει κάθε καλός επιχειρηματίας, αν βρεις άνθρωπο πιο έξυπνο από εσένα ποσέλαβέ τον.

Άτοπο, αν ήταν πιο έξυπνος από εκείνον θα ήταν επιχειρηματίας ο ίδιος, με περισσότερα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δε βλέπω τι ακριβώς ψάχνεις να διαβάσεις. Δεν θέλω να το παίξω ειδικός η λογική μου λέει πως ένα νόμισμα που δεν αυξάνεται παράλληλα με την αγορά δεν είναι ευέλικτο με την έννοια πως δεν έχει το ελεύθερο η τράπεζα να δημιουργήσει νέο για να δώσει δάνεια να γίνουν επενδύσεις οπότε εκεί βάζεις ενα τεχνητό ταβάνι στη δυναμική της αγοράς. κάνω κάπου λάθος;

Ναι ορθο το ότι δεν μπορείς να πετύχεις τους ρυθμούς ανάπτυξης που θα είχες με ενα fiat money αλλά είναι πολλά τα θετικά του gold standrard δεδομένου οτι αποφεύγεις τα ενδεχόμενα υπερπληθωρισμού και αποπληθωρισμού που θέτουν σε κίνδυνο τις καταθέσεις των πολιτών και φυσικά μιλάμε για λιγότερες αναταραχές και καταρρεύσεις στις χρηματαγορές άρα και πιο φιλικό περιβάλλον για επενδύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μου κάνει εντύπωση δεδομένου πως κατά τη δική σου αντίληψη μαζικά όλοι οι πολιτικοί της μεταπολίτευσης ήταν αριστεροί. Πώς σας αρέσει να το λέτε μερικοί, "μπλε και πράσινο ΠΑΣΟΚ" πώς λένε απ' το άλλο στρατόπεδο για τους άλλους "μπλε και πράσινη ΝΔ". Τα τσιτάτα είναι σαν τα οπαδικά κασκόλ βγαίνουν σε πολλά χρωματάκια.

Και οι δεξιοί μπορούν μια χαρά να είναι κλέφτες, λαμόγια και απατεώνες απλά ανέφερα τους αριστερούς γιατί αυτοί είναι στα σίγουρα. Μην κολλάς στις λέξεις. :P

Μπορεί να μη συμφωνώ σε όλα αλλά έχουν δίκιο να τους κατηγορούν. Οι πολιτικοί δεν είναι και δεν πρέπει να είναι ευθεία αντανάκλαση του εκλογικού συνόλου.

Συμφωνώ, αλλά από αυτό που λες προκύπτει ένα τεράστιο θέμα με το ίδιο το πολίτευμα. Αν ο πολιτικός δεν πρέπει να αποτελεί αντανάκλαση του συνόλου, αλλά θα πρέπει ένας "μπαμπάς" που ξέρει καλύτερα και παίρνει αποφάσεις για το καλό του συνόλου, τότε αυτομάτως δικαιολογείται και ο λαϊκισμός, καθώς προφανώς δεν γίνεται να πάρεις την εξουσία αν δεν λαϊκίσεις, αφού για να χρειάζεται "μπαμπά" το εκλογικό σώμα σημαίνει πως δεν είναι πνευματικά ενήλικο. Όταν ο λαϊκισμός όμως είναι ο μόνος δρόμος προς την εξουσία τότε βασίζεσαι μονάχα στην καλή θέληση του πολιτικού ότι θα πάρει αποφάσεις για το καλό του συνόλου και φυσικά δεν έχεις τρόπο να διαχωρίσεις τον σωστό πολιτικό αφού όλοι λαϊκίζουν. Σε τέτοιες περιπτώσεις η δικτατορία είναι πολύ καλύτερη αφού έχεις ουσιαστικά το ίδιο αποτέλεσμα, ένα "μπαμπά" που ξέρει καλύτερα, χωρίς όλες τις ανούσιες διαδικασίες εκλογών και εκλογικών φαρσοκωμωδιών.

Ξεχνάς το πιο σημαντικό. Πολιτική συνείδηση. Στόχος του επιχειρηματία είνια να βγάλει λεφτά. Στόχος του πολιτικού είναι το καλό της χώρας του έστω όπως το οραματίζεται εκείνος. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικό mindset.

Και τι ακριβώς εμποδίζει έναν επιχειρηματία να έχει πολιτική συνείδηση και να θέλει το καλό του τόπου του? Ή μήπως η πολιτική συνείδηση είναι trait των μη επιχειρηματιών. Αν μη τι άλλο ένας επιχειρηματίας της κλίμακας του Τραμπ έχει ικανοποιήσει ήδη και την ανάγκη του για χρήματα αλλά και την ανάγκη του να είναι αρχηγός, και στην πολιτική μπαίνει για την δόξα και για να κάνει κάτι παραπάνω για την χώρα (εκτός κι αν νομίζεις πως για έναν 70αρη δισεκατομμυριούχο έχει κάτι άλλο σημασία πέραν της δόξας του). Έναν πολιτικάντης από κούνια από την άλλη δεν έχει ικανοποιήσει αυτές τις ανάγκες και άρα είναι πολύ πιθανότερο να μην έχει πολιτική συνείδηση.

Άτοπο, αν ήταν πιο έξυπνος από εκείνον θα ήταν επιχειρηματίας ο ίδιος, με περισσότερα λεφτά.

Σχεδόν δεν ήθελα να το αντικρούσω αυτό γιατί απλά αυτοακυρώνεις όλο σου το επιχείρημα, καθώς αν ισχύει αυτό που λες είναι απόδειξη του πόσο έξυπνος είναι ο Τραμπ αλλά είναι λάθος οπότε θα το αντικρούσω. Αυτό που λες δεν ισχύει για πολλούς λόγους. Υπάρχουν πάρα πολλοί έξυπνοι άνθρωποι που δεν είναι επιχειρηματίες για διάφορους λόγους, κυρίως επειδή δεν θέλουν να δουλεύουν 16ώρες την μέρα και να ρισκάρουν, καθώς έχουν άλλες προτεραιότητες. Η εξυπνάδα δεν είναι το μόνο προσόν για έναν επιχειρηματία, ούτε καν το το κυριότερο. Χρειάζεται πολύ εργατικότητα, πολύ περισσότερη από έναν υπάλληλο, χρειάζεται υπομονή καθώς θα πρέπει να δουλέψεις πολλά χρόνια απλήρωτος και χρειάζεται κυρίως μια οπορτουνιστική προσωπικότητα κάτι που πολλοί απεχθάνονται. Το να μπορεί ένας επιχειρηματίας να αναγνωρίζει τους ανθρώπους που είναι πιο έξυπνοι από αυτόν και να τους προσλαμβάνει είναι ικανότητα κλειδί.

Ναι ορθο το ότι δεν μπορείς να πετύχεις τους ρυθμούς ανάπτυξης που θα είχες με ενα fiat money αλλά είναι πολλά τα θετικά του gold standrard δεδομένου οτι αποφεύγεις τα ενδεχόμενα υπερπληθωρισμού και αποπληθωρισμού που θέτουν σε κίνδυνο τις καταθέσεις των πολιτών και φυσικά μιλάμε για λιγότερες αναταραχές και καταρρεύσεις στις χρηματαγορές άρα και πιο φιλικό περιβάλλον για επενδύσεις.

Συγνώμη αλλά για εξήγησε γιατί δεν μπορείς να πετύχεις του ίδιους ή καλύτερους ρυθμούς ανάπτυξης χωρίς fiat money? Διότι εκ πρώτης όψεως μου ακούγεται εντελώς παράλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά για εξήγησε γιατί δεν μπορείς να πετύχεις του ίδιους ή καλύτερους ρυθμούς ανάπτυξης χωρίς fiat money? Διότι εκ πρώτης όψεως μου ακούγεται εντελώς παράλογο.


Οι κεντρικές τράπεζες τυπώνουν σε περιόδους κρίσεων χρηματοδοτούν την επιχειρηματικότητα και τις επενδύσεις μέσω ακατάπαυστου τραπεζικού δανεισμού και αυτό είναι που αυξάνει τους δείκτες της ανάπτυξης.Αυτό σε gold standard νομίσματα δεν γίνεται γιατί εφόσον είναι περιορισμένα τα αποθεματικά σε χρυσό είναι περιορισμένα και τα χαρτονομίσματα σε κυκλοφορία επομένως πιο δύσκολο να χρηματοδοτηθεί η οικονομική ανάπτυξη.Απο εκεί και πέρα για τον Βασίλη να πούμε οτι ο τραπεζικός δανεισμός μέσω του fiat money είναι μια απάτη!Γιατί το θεωρώ εγώ προσωπικά απάτη δες στην φώτο πιο κάτω



H κεντρική τράπεζα τυπώνει τα λεφτά και τα δανείζει στην κυβέρνηση με επιτόκιο με αποτέλεσμα το υπουργείο οικονομικών να επιβάλλει έξτρα φόρο στους φορολογούμενους για να πληρώσει τα επιτόκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    284.3 KB · Εμφανίσεις: 212
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top