[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μάγκες κοιτάξτε εδώ την διαφορά των αναρχικών στις ευρωπαικές χώρες και στο Ελλαδιστάν τους βγάζω πραγματικά το καπέλο
https://www.youtube.com/watch?v=ncExDhE7Vns






11χρονα με ξύλα,ρουκέτες,πέτρες...πραγματικά έχουμε αποτύχει σαν κράτος και κοινωνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
χρηστάρα δε πιστεύω να περιμένεις από ένα δημοσιογράφο να σου πει τι γίνεται στα εξάρχεια έτσι;

οκ ο Μαρξ μπορεί να είχε την καλύτερη ιδεολογία
πως εφαρμόστηκε από
  • Λενιν
  • Χοντζα
  • Βορειοκορεατες
Δεν θα σου πω ο ναζισμος ήταν καλύτερος
ΥΓ την Κινα δε τη βάζω γιατί πριν τον Μαο Τσε τουγκ
Είχαν άλλη δικτατορια Ναζιστική

ο καπιταλισμός πώς εφαρμόζεται από τον Ερντογάν σήμερα;

Ο πυρήνας της ιδεολογίας εχει αποσυναρμολογηθεί και καταρριφθεί προ πολλού. Ονομάζεται <<κολλεκτιβισμός>> και είναι η πηγή του ναζισμού, του κομουνισμού, του αναρχικού κομουνισμού, των περισσότερων θρησκειών κτλ. Είναι η πηγή όλων των μελανών σημείων της ανθρωπινης ιστορίας.
Η θεωρία του κομουνισμού ήταν πανέμορφη και άριστη, γιαυτό γέννησε γκούλγκ, εκτελέσεις, πείνα, το τείχος του βερολίνου κτλ.

I see, εκεί που τελειώνουν τα memes μπαίνει η κασέτα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
χρηστάρα δε πιστεύω να περιμένεις από ένα δημοσιογράφο να σου πει τι γίνεται στα εξάρχεια έτσι;

Οτι γίνεται στα εξάρχεια φαίνεται στην κάμερα απο τους καθημερινούς πολίτες των εξαρχείων και τους παιδοψυχολόγους δεν χρειάζεται η γνώμη δημοσιογραφίσκων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όταν πριν κάνα μήνα βρέθηκαν καμιά 50αριά δημοτικοί σύμβουλοι και υπάλληλοι να περιγράψουν ένα συμβάν τους βγάλατε όλους στρατευμένους ψεύτες. Τώρα που βρέθηκαν 5 άτομα να βταφτίσουν τον εαυτό τους μόνιμοι κάτοικοι εξαρχείων τους παίρνουμε για reference ε;

επίσης φαντάζομαι όταν βγαίνουν στον άγιο παντελεήμονα "αγανακτισμένοι κάτοικοι" να ξεχύσουν ρατσιστικό δηλητήριο είναι απλά κάτοικοι κι όχι βαλτοί χρυσαυγίτες όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Όταν πριν κάνα μήνα βρέθηκαν καμιά 50αριά δημοτικοί σύμβουλοι και υπάλληλοι να περιγράψουν ένα συμβάν τους βγάλατε όλους στρατευμένους ψεύτες. Τώρα που βρέθηκαν 5 άτομα να βταφτίσουν τον εαυτό τους μόνιμοι κάτοικοι εξαρχείων τους παίρνουμε για reference ε;

επίσης φαντάζομαι όταν βγαίνουν στον άγιο παντελεήμονα "αγανακτισμένοι κάτοικοι" να ξεχύσουν ρατσιστικό δηλητήριο είναι απλά κάτοικοι κι όχι βαλτοί χρυσαυγίτες όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων έτσι;

Για ποιο περιστατικό αναφέρεσαι πριν 1 μήνα?Βασίλη το μυαλό σου σε θέματα συνωμοσίας ανταγωνίζεται τον Λιακόπουλο!Ναι πήραν 4-5 ηλικιωμένους χρυσαυγίτες και τους βάλανε να αναπαραστήσουν τους κατοίκους των εξαρχείων και να θίξουν το άβατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
ο καπιταλισμός πώς εφαρμόζεται από τον Ερντογάν σήμερα;
Θες να πούμε για τον Ερντογαν ξεκίνησε από το 2002 που ήταν Δήμαρχος της Κωσταντινούπολης για να κάνει μια ισχυρή Τουρκία με ένα δικό του Κόμμα.
Βγήκε με ποσοστό 34,28%
και ναι τότε έκανε κάτι καλά πραγματα.
Π.χ. έδωσε και στις γυναίκες δικαίωμα να σπουδάσουν (κάτι που ξέρω).
Στόχος τους είναι να μπει στην Ε.Ε.
Nίκησε το 2004 τις δημοτικές.
και το 2007 πήρε ποσοστό 46,58%
Επίσης κάνει το 2007 δημοψήφισμα (65% ναι) για το Σύνταγμα.
Το 2010 κάνει άλλο πάλι για το Συνταγμα το κέρδισε
Το 2011 (τότε πήρε πολύ αέρα) κερδίζει ξανα το ίδιο και το 2015
Οσπου φτάσαμε να νικάει δυο φορες το 2015 και το 2017 να έχουμε αυτά

ναι δε θα σου πω οτι ήταν ο σωστός αλλά και πριν ήταν χειρότερα

Kάτι που ξέχασα ναι είναι γραφικός π.χ. αυτό ήταν διαφήμιση για το

και αυτό για το ναι

και οχι δε κάνω πλάκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
"Ονομάζεται <<κολλεκτιβισμός>> και είναι η πηγή του ναζισμού, του κομουνισμού, του αναρχικού κομουνισμού, των περισσότερων θρησκειών κτλ".

Επίσης υπήρξε η πηγή της δημοκρατίας, της διαφάνειας, της εξέλιξης, του πολιτισμού, της ειρήνης.
Μήπως πιάνουμε το νήμα από λάθος σημείο;
της δημοκρατίας, ναι. τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία άμεση σχέση με τον κολλεκτιβισμό. εκτός και αν ορίζεις τον κολλεκτιβισμό με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
sceptical είμαι χρηστάρα όχι συνωμοσιολόγος.

Θες να πούμε για τον Ερντογαν ξεκίνησε από το 2002 που ήταν Δήμαρχος της Κωσταντινούπολης για να κάνει μια ισχυρή Τουρκία με ένα δικό του Κόμμα.
Βγήκε με ποσοστό 34,28%
και ναι τότε έκανε κάτι καλά πραγματα.
Π.χ. έδωσε και στις γυναίκες δικαίωμα να σπουδάσουν (κάτι που ξέρω).
Στόχος τους είναι να μπει στην Ε.Ε.
Nίκησε το 2004 τις δημοτικές.
και το 2007 πήρε ποσοστό 46,58%
Επίσης κάνει το 2007 δημοψήφισμα (65% ναι) για το Σύνταγμα.
Το 2010 κάνει άλλο πάλι για το Συνταγμα το κέρδισε
Το 2011 (τότε πήρε πολύ αέρα) κερδίζει ξανα το ίδιο και το 2015
Οσπου φτάσαμε να νικάει δυο φορες το 2015 και το 2017 να έχουμε αυτά

ναι δε θα σου πω οτι ήταν ο σωστός αλλά και πριν ήταν χειρότερα

νόμιζα πως σε ρώτησα τι γίνεται σήμερα.

το πώς ήταν πριν δεν ξέρω τι σχέση έχει και για τους κουβανούς επί Μπατίστα μπορεί να ήταν χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
sceptical είμαι χρηστάρα όχι συνωμοσιολόγος.



νόμιζα πως σε ρώτησα τι γίνεται σήμερα.

το πώς ήταν πριν δεν ξέρω τι σχέση έχει και για τους κουβανούς επί Μπατίστα μπορεί να ήταν χειρότερα.


αυτό γίνεται σήμερα
υγ αυτός με το μουστάκι ειναι ο πρωθυπουργός της Τουρκίας (στην αφίσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
sceptical είμαι χρηστάρα όχι συνωμοσιολόγος.
Προσπαθείς να βαφτίσεις τους πολίτες που μιλάνε σε ενα βίντεο για την καθημερινότητα των εξαρχείων ως βαλτούς ή χρυσαυγίτες.Ακούς συνομιλία δημοσιογράφου και ο αστυνομικός λέει οτι το περιπολικό δεν μπορεί να εισέλθει στα εξάρχεια να βγεί ο τύπος Λεωφόρο Αλεξάνδρας μιλάμε για κάποιο ανεξάρτητο κρατίδιο στο οποίο επικρατεί ανομία και δεν το αγγίζει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ναι ρε Χρήστο, εμείς δεν ζούμε εξάρχεια ούτε είμαστε αριστεροί. Άρα είμαστε βλάκες και δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το τι πραγματικά γινεται στα εξάρχεια.
Τις προάλλες πήγα πρώτη φορά στο Βοξ, στα εξάρχεια με ένα φίλο. Ρεύμα, νερό και ίντερνετ έκλεβαν από γύρω-γύρω για πάνω από μία δεκαετία, απότι μου είπαν. Γνώρισα και ένα άτομο το οποίο ήρθε να μας τσεκάρει μην είμαστε τίποτα ασφαλίτες. 30 ετών μας είπε ότι θα έπαιρνε πτυχίο από ένα ΤΕΙ σε μερικούς μήνες.. Στον δρόμο για την πλατεία είδαμε πρεζόνια, χόρτασε πρέζα το μάτι μας. Εντωμετξύ, εγώ πήγαινα πρώτη φορά. Έψαχνα να βρω καμιά γμημενη ταμπέλα που να γράφει τις οδούς αλλά δεν είχε τίποτα. Παντού κακόγουστες ζωγραφιές και φυλλάδια.
Αλλά εγώ δεν μένω εξάρχεια ούτε είμαι αριστερός, οπότε καλύτερα να το βουλώνω, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προσπαθείς να βαφτίσεις τους πολίτες που μιλάνε σε ενα βίντεο για την καθημερινότητα των εξαρχείων ως βαλτούς ή χρυσαυγίτες.Ακούς συνομιλία δημοσιογράφου και ο αστυνομικός λέει οτι το περιπολικό δεν μπορεί να εισέλθει στα εξάρχεια να βγεί ο τύπος Λεωφόρο Αλεξάνδρας μιλάμε για κάποιο ανεξάρτητο κρατίδιο στο οποίο επικρατεί ανομία και δεν το αγγίζει τίποτα.

δεν έκανα αυτό που μου προσάπτεις ξανά διάβασε τι γράφω κατά προτίμηση χωρίς τις παρωπίδες δεν έχω καμία όρεξη να εξηγώ ξανά τα αυτονόητα


αυτό γίνεται σήμερα
υγ αυτός με το μουστάκι ειναι ο πρωθυπουργός της Τουρκίας (στην αφίσα)

ρε σωτήρη σε ρώτησα τι γίνεται σήμερα και μου δίνεις ένα διαφημιστικό σποτάκι του κυβερνώντος κόμματος; oh god
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
δεν έκανα αυτό που μου προσάπτεις ξανά διάβασε τι γράφω κατά προτίμηση χωρίς τις παρωπίδες δεν έχω καμία όρεξη να εξηγώ ξανά τα αυτονόητα



ρε σωτήρη σε ρώτησα τι γίνεται σήμερα και μου δίνεις ένα διαφημιστικό σποτάκι του κυβερνώντος κόμματος; oh god

το οποίο ήταν για το δημοψήφισμα
αν ψάξεις για το CHP θα βρεις πολύ λίγα
επίσης εγινε και ενα πραξικοπημα και ο λαος τον υποστηριξε.
έχω μιλήσει με άτομα απο την Τουρκίας
Μου παν ακριβως ο ερντογαν ειναι ενας καλός ανθρωπος δεν ξέρεις την νοοτροπία τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι ρε Χρήστο, εμείς δεν ζούμε εξάρχεια ούτε είμαστε αριστεροί. Άρα είμαστε βλάκες και δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το τι πραγματικά γινεται στα εξάρχεια.
Τις προάλλες πήγα πρώτη φορά στο Βοξ, στα εξάρχεια με ένα φίλο. Ρεύμα, νερό και ίντερνετ έκλεβαν από γύρω-γύρω για πάνω από μία δεκαετία, απότι μου είπαν. Γνώρισα και ένα άτομο το οποίο ήρθε να μας τσεκάρει μην είμαστε τίποτα ασφαλίτες. 30 ετών μας είπε ότι θα έπαιρνε πτυχίο από ένα ΤΕΙ σε μερικούς μήνες.. Στον δρόμο για την πλατεία είδαμε πρεζόνια, χόρτασε πρέζα το μάτι μας. Εντωμετξύ, εγώ πήγαινα πρώτη φορά. Έψαχνα να βρω καμιά γμημενη ταμπέλα που να γράφει τις οδούς αλλά δεν είχε τίποτα. Παντού κακόγουστες ζωγραφιές και φυλλάδια.
Αλλά εγώ δεν μένω εξάρχεια ούτε είμαι αριστερός, οπότε καλύτερα να το βουλώνω, σωστά;

Δεν έχει να κάνει με την αναρχία ως ιδεολογία μαγκιά τους για να ξεκαθαρίζουμε κάτι τέτοιο το οτι υποστηρίζουν μια x ιδεολογία δεν με αφορά οποια και αν είναι αυτή αρκεί να μην προκαλούν προβλήματα στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων.Πλέον εδώ μιλάμε για άβατο ανομίας το οποίο δεν έχει να ζηλέψει και πολλά απο το αντίστοιχο στο Μενίδι ή το Ζεφύρι μέχρι και εκτέλεση Αιγύπτιου απο εμπόρους ναρκωτικών είχαμε πριν κάποιους μήνες εκεί.Λεηλασία καταστημάτων και τραπεζών,δημόσιες υπηρεσίες φρούρια καλύτερα και απο τις φυλακές κορυδαλλού,παρεμπόριο έξω απο την ΑΣΣΟΕ,πρεζόνια να τρυπιούνται και να ουρούν στην μέση του δρόμου,φθορά αυτοκινήτων και φυσικά μια αστυ-νομία η οποία φοβάται να πλησιάσει σε ενα ολόκληρο οδικό τετράγωνο στο κέντρο της Αθήνας.

Όταν πριν κάνα μήνα βρέθηκαν καμιά 50αριά δημοτικοί σύμβουλοι και υπάλληλοι να περιγράψουν ένα συμβάν τους βγάλατε όλους στρατευμένους ψεύτες. Τώρα που βρέθηκαν 5 άτομα να βταφτίσουν τον εαυτό τους μόνιμοι κάτοικοι εξαρχείων τους παίρνουμε για reference ε;

Γράφεις μέσα σε ένα ποστ οτι αυτά τα 5 άτομα βαφτίζουν τον εαυτό τους ως κάτοικοι εξαρχείων άρα προσπαθείς να τους κρίνεις ψεύτες ορθά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν εγώ δηλώσω κάτοικος Αγγλίας αυτό αυτόματα με κάνει κάτοικο Αγγλίας;

αν εσύ πεις πως δε με πιστεύεις αυτόματα συνεπάγεται πως με κρίνεις, ή κατηγορείς για ψεύτη;

δε τα πιστεύω αυτά που διαβάζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αν εγώ δηλώσω κάτοικος Αγγλίας αυτό αυτόματα με κάνει κάτοικο Αγγλίας;

αν εσύ πεις πως δε με πιστεύεις αυτόματα συνεπάγεται πως με κρίνεις, ή κατηγορείς για ψεύτη; όπως είπα πρόβλημα κατανόησης

Ναι όταν δεν σε πιστεύω θεωρώ οτι λές ψέματα έτσι πάει το πράγμα...αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται αυτή η συζήτηση αφού δεν πρόκειται να βγει ποτέ αποτέλεσμα γιατί για όλους τους υπόλοιπους τα εξάρχεια είναι ενα μπάχαλο (έχει μιλήσει παλιότερα και ο gaspar εδώ στο φόρουμ αλλά στα μάτια σου είναι ενας ένστολος μπασκίνας που δεν ξέρει τι λέει γιατί φοράει παρωπίδες) για σένα μπορεί να θεωρείται παράδεισος.Αμα μπεί ποτέ σοβαρή κυβέρνηση στην χώρα παίρνουμε και τα άρματα μάχης να καθαρίσουμε την βοθρίλα των εξαρχείων.Μην ανησυχείς δεν θα θίξουμε τα ιδεολογικά σου συναισθήματα μην μας πεις φασίστες θα ντυθούμε κυανόκρανοι και θα πούμε οτι κάνουμε ειρηνευτική επιχείρηση στην νεκρή ζώνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Θα σε πουν φασίστα άμα πας να πολεμήσεις τον αριστερό κολλεκτιβισμό.. Αν όμως τους πεις για κονσερβοκούτια θα σε πουν ήρωα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν θεωρώ τα εξάρχεια παράδεισο. Απλά δε φιλτράρω αυτά που ακούω αναλόγως με το αν μου κάθονται καλά στο αυτί. τα λέω σε περίπτωση που κάποιος που μας διαβάζει παρεξήγησε γιατί κάποιοι άλλοι απ' ό,τι φαίνεται μιλάτε άλλη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν θεωρώ τα εξάρχεια παράδεισο. Απλά δε φιλτράρω αυτά που ακούω αναλόγως με το αν μου κάθονται καλά στο αυτί. τα λέω σε περίπτωση που κάποιος που μας διαβάζει παρεξήγησε γιατί κάποιοι άλλοι απ' ό,τι φαίνεται μιλάτε άλλη γλώσσα.

Δεν θεωρείς τα εξάρχεια παράδεισο γιατί δεν είναι όπως και το υπόλοιπο κέντρο της Αθήνας έχουν παραδοθεί στους εμπόρους ναρκωτικών τους αναρχομπαχαλάκηδες και τα κλεφτρόνια-πορτοφολάδες-τσαντάκηδες-παράνομους μικροπωλητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι διαφορες στην κουλτουρα απο μονες τους δεν οδηγουν σε συγκρουσεις ή τουλαχιστον μια γενικη αντδρασης μια πλευρας προς μια αλλη, δεν καταλαβαινω γιατι σου εχει καρφωθει στο μυαλο. Οι Κινεζοι ή οι Εβραιοι εχουν τις δικες τους γιορτες και εθιμα και δεν πεφτει ξυλο καθε τρεις και λιγο το 2017. Το να εχεις μια δικη σου εθνικη θρησκεια ή γλωσσα ή να ειναι κομματι της κουλτουρας σου τις στενες σχεσεις με τα υπολοιπα μελη της εθνικης σου κοινωτητας δεν ειναι κατι κακο, κακο αρχιζει να γινεται οταν αποκλειεις ή ακομα και θεωρειται οκ να εισαι καφρος μεχρι επιθετικοτητας προς οτιδηποτε ειναι εξω απο την κοινωτητα σου, οπως κανουν οι γυφτοι. Η απομονωση μπορει να ειναι η αντιδταση της μια πλευρας στις καφριλες της αλλης και θα πρεπει να λαβουμε υποψη οτι υπαρχουν και απειρως πιο αργιες λυσεις και το οτι η ισχυρη πλευρα αρκειται στην απομονωση κατι σημαινει για το επιπεδο της. Πιο απλα, θα πρεπει να εξετασουμε τις κουλτουρες που ερχονται σε συγκρουση.
Σου είπα αναλόγως τη κουλτούρα. Δε ξερω γιατί επιμένεις να μου φέρνεις παραδείγματα κινέζων ή εβραίων.

Γενικά υπάρχουν στοιχεία που χρεώνονται στην ίδια τη κουλτούρα και στοιχεία που χρεώνονται στο επίπεδο ζωής. Και πολλές φορές η διαχωριστική αυτή γραμμή δεν είναι τόσο διακριτή. Λέμε πχ πως ένας πακιστανός βρωμά επειδή η κουλτούρα του υπαγορεύει να μη κάνει μπάνιο ή επειδή ζει κατω από τις συνθήκες που ζει; το πιο βολικό και συνετό για αρχή είναι να υποθέσεις το δεύτερο. Από την άλλη από ποιο σημείο κι έπειτα βάζουμε ένα αντκειμενικό κριτήριο στης συνθήκες και το επίπεδο ζωής και δεν το θεωρούμε υποκειμενικό πολιτισμικό χαρακτηριστικό; Κι όταν πια φτάνουμε να συγκρίνουμε την καθημερινή ζωή διαφόρων πληθυσμών και την αλληλεπίδρασή τους με το σύνολο μιλάμε πλέον για ενσωμάτωση και ομαλή συμβίωση ή για οικονομική ενίσχυση και εκμοντερνισμό; Στο τέλος της ημέρας το μόνο που σε απασχολεί είναι να λυθούν τα όποια προβλήματα μεταξύ των κοινοτήτων όπως κι αν ερμηνεύονται αυτά.

ο υπολοιπο που γραφεις ειναι η πιο σιχαμενη και παρακμιακη μαλακεια που εχω διαβασει φετος. Αποδεινυεις μονος σου ακριβως αυτο που ειπα πως πιστευεις οτι οι γυφτοι δεν φταινε σε τιποτα, εμεις τους μισουμε στα καλα καθουμε και ειναι ολα αποτελεσμα καθαρα δικων μας επιλογων. Εμεις φταιμε για τις συγκρουσεις που δεν μας αρεσει να μας κλεβουν, το προβλημα ειναι η δικη μας αντιδραση, οχι η λογικες των αλλων, γιατι ο αλλος ειναι μια μεοψηφια και παντα φταινε οι πλειοψηφιες, ειναι μονο δικη μας ευθυνη η ενσωματωση τους. Λες και μιλαμε για καμια χωρα που ο ρατσισμος ειναι νομικα επιβεβλημενος.
Καταρχήν το θέμα δεν είναι μόνο νομικό. Άνθρωποι κάνουν παράπονα για τον τρόπο που μιλάνε, τη γλώσσα πυο χρησιμοποιούν, το πώς κάνουν οικογένεια από μικρά κλπ.

Δεν έθιξα κάπου το ποιος φταίει εσύ το λες αυτό. Το ποιος φταίει είναι μια ερώτηση που δε λύνει κάτι αυτό που θα σου δώσει λύση είναι ποιος μπορεί να διορθώσει την κατάσταση. Και μπορεί να σιορθώσει μια κατάσταση συνήθως αυτός που διαθέτει τα ισχυρότερα μέσα. Το φταίξιμο από μόνο του έχει να κάνει με το initiative. Αυτό που εσύ αποκαλείς σιχαμένη και παρακμιακή μαλακία είναι το narrative ενο σοβαρού κράτους που δε λειτουργεί με συναισθηματισμούς και δε κοιτά να δράσει εκδικητικά χωρίς πλάνο.

Αλλα ακομα και αν πρεπει να τους δειξουμε εναν αλλο, καλυτερο τροπο ζωης που ειναι η δικη μας κουλτουρα, δεν βοηθαει παρα πολυ οταν παραλληλα επιχορηγεις της παρακμιακη δικη τους μειωνωντας την διαφορα και τα κινητρα για αλλαγη. Και εγω ξερεις ξεχωριζα στην Ελλαδα απο τα 100 μετρα οτι δεν ειμαι απο εδω, και εγω εχω ακουσει διαφορα πραγματα, αλλα ειτε γουσταρεις ειτε οχι η Ελλαδα, και γενικα ο δυτικος κοσμος, εχει απειρως λιγοτερο προβλημα με τον ρατσισμο και discrimination απ'οσο νομιζεις. Το προβλημα μεγαλωνει ή και δημιουργειται οταν δεν μπορει να χωρεσει στο μυαλο μας οτι μπορει να φταιει κατι αλλο περα απο τις διακρισεις προς τα minorities, οπως οι λογικες μιας κουλτουρας, ή οτι η ενσωματωση δεν ειναι ευθυνη μονο μιας πλευρας ή το ποιες ειναι οι συνεπειες καποιων πολιτικων στην ενσωματωση. Τα οποια προβληματα γινονται πολυ χειροτερα οταν παραλληλα στηριζεις φανατικα μετρα που καταστρεφουν την οικονομια και το social mobility ή φορολογεις τη μια πλευρα υπερ της αλλης. Παντως εχεις δικιο οταν λες οτι εμεις φταιμε, μονο που το εμεις δεν περιλαμβανει τους παντες, αλλα το ατομα με αυτες τις λογικες. Ανεξαρτητως του τι πιστευεις ή αισθανεσαι, δεν βοηθας καμια πλευρα, πιο σκατα τα κανεις για τους παντες, αλλα ολα αυτα ειναι χρησιμα πολιτικα
Δε διαφωνώ απαραίτητα στη λογική πως τα μέτρα που λαμβάνονται είναι αναποτελεσματικά. Ούτε εγώ θα θελα να δίναμε στο καθένα επιδόματα αβέρτα. Αυτό που είπα γενικα από την αρχή είναι πως για κάθε τι που απαγορεύεις από κάποιον θα πρέπει να δείχνεις και τι είναι το σωστό. Γιατί αν δεν το κάνεις αφήνεις τον άλλο να το κρίνει για εκείνον κάτι το οποίο πολλές φορές μπορεί να μην συνάδει με αυτό που θα νομίζαμε ή επιθυμούσαμε. Αν το μόνο που κάνεις είναι να λες σε κάποιον τι να μην κάνει απλά μπαίνεις σε μια συνεχή λούπα παίζοντας τη γάτα με το ποντίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top