[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ψηφίζω ΚΚΕ, για μία ζωή πέρα από τον εργασιακό μεσαίωνα (συγκεκριμένα, γύρω στην χρονολογία 1917), για μια ματωμένη τουριστική επιχείρηση στις πλάτες των εργοδοτών (ΧΑ! σας την φέραμε), για μια ζωή με διακοπές ως δικαίωμα και όχι πολυτέλεια. Σπάστε τις βιτρίνες του τουρισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Του πόσο καλά πάει μια οικονομία.


Είναι ποσοτικοοικονομικός δείκτης που προσδιορίζει κατά προσέγγιση πάντα την οικονομική ευημερία μιας χώρας.Αυτό δεν σημαίνει οτι επειδή π.χ η Ελλάδα έχει κατά κεφαλήν εισόδημα 50.000$ αυτό θα είναι και το πραγματικό εισόδημα ενος μέσου εργαζόμενου στην Ελλάδα γιατί προφανώς ο πλούτος δεν ειναι ισομοιρασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Δεν τις λες και φτωχές τις χώρες με υψηλό GDP άσχετα αν ο πλούτος δεν είναι ισομοιρασμενος... Σημειωτέον οτι υπαρχουν διάφορα GDP...
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_hour_worked.
Σημαντικός είναι και ο μέσος όρος ζωής ανα χώρα άσχετα αν δεν είναι ισομοιρασμενος...
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_life_expectancy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν τις λες και φτωχές τις χώρες με υψηλό GDP άσχετα αν ο πλούτος δεν είναι ισομοιρασμενος... Σημειωτέον οτι υπαρχουν διάφορα GDP...
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_hour_worked.
Σημαντικός είναι και ο μέσος όρος ζωής ανα χώρα άσχετα αν δεν είναι ισομοιρασμενος...
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_life_expectancy

Προφανώς και όχι η Κίνα ας πούμε εχει το δεύτερο μεγαλύτερο ΑΕΠ στο κόσμο και μάλιστα μεχρι το 2020 πιστεύεται οτι θα ξεπεράσει το ΑΕΠ των ΗΠΑ αλλά οι κινέζοι ψωφάνε της πείνας.Εκεί παίζουν πολλοί παράγοντες οτι τα μέσα παραγωγής και ο χρηματοπιστωτικός τομέας ελέγχονται απο μια κλειστή ομάδα του ΚΚ της Κίνας και φυσικά ο ρυθμός με τον οποίο αυξάνεται ο πληθυσμός (πράγμα που έχουν προσπαθήσει να σταματήσουν με την επιβολή του νόμου 1 παιδί ανα οικογένεια :whistle:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πιστεύω πως η εικόνα δείχνει το ακριβώς αντίθετο, αποτελεί σάτιρα μεερικών κρατικών θέσεων εργασίας που ουσιαστικά ανακυκλώνουν χρήμα, χωρίς να παράγουν έργο και ως δικαιολογία προβάλουν την αύξηση του ΑΕΠ.

Τζάμπα tilting δηλαδή. :/:

Πίσω από τη βιτρίνα του τουρισμού, τις διαφημίσεις με τα ειδυλλιακά τοπία, τα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια της χλιδής, κρύβονται ο εργασιακός μεσαίωνας και τα κάτεργα για τους εργαζόμενους στον επισιτισμό-τουρισμό, η αυξανόμενη κερδοφορία των επιχειρηματικών ομίλων και η ματωμένη ανάπτυξη που χτίζεται πάνω στις πλάτες των εργαζομένων· βρίσκεται το σύστημα της εκμετάλλευσης που ορίζει για το λαό τις διακοπές εμπόρευμα πολυτελείας και όχι κοινωνικό δικαίωμα.
https://www.katiousa.gr/koinonia/pis...ellinon-den-kanoun-oute-mia-vdomada-diakopes/
Σχολιο δικο μου:Ευτυχως δεν μπηκαμε στην δραχμη και παραμειναμε στο ευρω και ετσι δεν αλλοιωθηκε ο μπολιτισμο μας.Φατε ευρωπαικη αναπτυξη τωρα και ευρωπαικο οραμα

Από το 1 ως το 10, πόσο καλύτερα πιστεύεις ότι θα ήμασταν σήμερα ως χώρα και ως κοινωνία, αν το 2015 φεύγαμε από την ευρωζώνη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πίσω από τη βιτρίνα του τουρισμού, τις διαφημίσεις με τα ειδυλλιακά τοπία, τα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια της χλιδής, κρύβονται ο εργασιακός μεσαίωνας και τα κάτεργα για τους εργαζόμενους στον επισιτισμό-τουρισμό, η αυξανόμενη κερδοφορία των επιχειρηματικών ομίλων και η ματωμένη ανάπτυξη που χτίζεται πάνω στις πλάτες των εργαζομένων· βρίσκεται το σύστημα της εκμετάλλευσης που ορίζει για το λαό τις διακοπές εμπόρευμα πολυτελείας και όχι κοινωνικό δικαίωμα.
https://www.katiousa.gr/koinonia/pis...ellinon-den-kanoun-oute-mia-vdomada-diakopes/
Σχολιο δικο μου:Ευτυχως δεν μπηκαμε στην δραχμη και παραμειναμε στο ευρω και ετσι δεν αλλοιωθηκε ο μπολιτισμο μας.Φατε ευρωπαικη αναπτυξη τωρα και ευρωπαικο οραμα
Το 53,6% θεωρώ ότι είναι μεγάλο ποσοστό. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι το πραγματικό ποσοστό είναι μαγαλύτερο.

Το ζήτημα είναι ότι όλες αυτές οι επιχειρήσεις αντί να πάρουν πραγματικούς εργαζόμενους τους παίρνουν από προγράμματα του ΕΣΠΑ ή εκπαιδευόμενους (280 ευρώ το μήνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Προφανώς και όχι η Κίνα ας πούμε εχει το δεύτερο μεγαλύτερο ΑΕΠ στο κόσμο και μάλιστα μεχρι το 2020 πιστεύεται οτι θα ξεπεράσει το ΑΕΠ των ΗΠΑ αλλά οι κινέζοι ψωφάνε της πείνας.Εκεί παίζουν πολλοί παράγοντες οτι τα μέσα παραγωγής και ο χρηματοπιστωτικός τομέας ελέγχονται απο μια κλειστή ομάδα του ΚΚ της Κίνας και φυσικά ο ρυθμός με τον οποίο αυξάνεται ο πληθυσμός (πράγμα που έχουν προσπαθήσει να σταματήσουν με την επιβολή του νόμου 1 παιδί ανα οικογένεια :whistle:).

Αυτό που μου προκαλει εντύπωση είναι οτι οι Κινέζοι ζουν κατα μέσο ορο 6 χρόνια περισσότερο απο τους Ρώσους. Βέβαια στην βοτανολογία και στα μαντζουνια τα παν πολύ καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

To ένα εμπόδιο μετά το άλλο στις Αμερικανο-Ρωσικές σχέσεις υποδειλώνοντας μια ψυχροπολεμικού τύπου σχέση σε πολλές περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.


μου το έστειλε κοπέλα από Ρουμανία, αφού μιλήσαμε στο omegle :D Επίσης μου είπε πως οι Ούγγροι έχουν κάτι σαν έθιμο να γιορτάζουν τον θάνατο του Στάλιν. Εμείς εδώ λατρεύουμε κομμουνισμό. Τα πανεπιστήμια γεμάτα από καθηγητές Μαρξιστές. Τι να πει κανείς... Different perspectives i suppose :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.


μου το έστειλε κοπέλα από Ρουμανία, αφού μιλήσαμε στο omegle :D Επίσης μου είπε πως οι Ούγγροι έχουν κάτι σαν έθιμο να γιορτάζουν τον θάνατο του Στάλιν. Εμείς εδώ λατρεύουμε κομμουνισμό. Τα πανεπιστήμια γεμάτα από καθηγητές Μαρξιστές. Τι να πει κανείς... Different perspectives i suppose :D

Αν ισχυριστείς πως οι περισσότεροι ακαδημαΪκοί είναι κομμουνιστές αυτόματα βρήκαμε την κατάντια των πανεπιστημίων, ιαχές περί σοβιετίας, αλητείας, ανομίας κλπ.

Αν πεις πως οι περισσότεροι ακαδημαΪκοί είναι δεξιοί *insert αναφορές περί αλλεργίας στην αριστεία από αριστερούς* "εμ βέβαια οι αγωνιστές ξέρουν μόνο να ασχολούντια με πορείες και καταλήψεις" κλπ.

αλλά μη σας τη χαλάω συνεχίστε με τα memes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.


μου το έστειλε κοπέλα από Ρουμανία, αφού μιλήσαμε στο omegle :D Επίσης μου είπε πως οι Ούγγροι έχουν κάτι σαν έθιμο να γιορτάζουν τον θάνατο του Στάλιν. Εμείς εδώ λατρεύουμε κομμουνισμό. Τα πανεπιστήμια γεμάτα από καθηγητές Μαρξιστές. Τι να πει κανείς... Different perspectives i suppose :D

Οι Ούγγροι θυμούνται επίσης...

https://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_Revolution_of_1956
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.


μου το έστειλε κοπέλα από Ρουμανία, αφού μιλήσαμε στο omegle :D Επίσης μου είπε πως οι Ούγγροι έχουν κάτι σαν έθιμο να γιορτάζουν τον θάνατο του Στάλιν. Εμείς εδώ λατρεύουμε κομμουνισμό. Τα πανεπιστήμια γεμάτα από καθηγητές Μαρξιστές. Τι να πει κανείς... Different perspectives i suppose :D

Ντάξει ρε υπερβάλλεις δεν ειναι ολοι Μαρξιστές ο ενας καθηγητής μου πρότεινε Ayn Rant να διαβάσει ενας 4ετής που τελείωνε τώρα.Υπάρχει και οι ουδέτεροι φυσικά υπάρχουν και τα κομματόσκυλα και είναι αρκετά για να αρπάξουν μια θέση στο δημόσιο τομέα σε ανώτερο πόστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Αν ισχυριστείς πως οι περισσότεροι ακαδημαΪκοί είναι κομμουνιστές αυτόματα βρήκαμε την κατάντια των πανεπιστημίων, ιαχές περί σοβιετίας, αλητείας, ανομίας κλπ.

Αν πεις πως οι περισσότεροι ακαδημαΪκοί είναι δεξιοί *insert αναφορές περί αλλεργίας στην αριστεία από αριστερούς* "εμ βέβαια οι αγωνιστές ξέρουν μόνο να ασχολούντια με πορείες και καταλήψεις" κλπ.

αλλά μη σας τη χαλάω συνεχίστε με τα memes


what? Διαφωνείς για να διαφωνείς; :D Δεν είπα ότι όλοι είναι μαρξιστές, δεξιοί ή οτιδήποτε. Απλά όταν το έγραφα είχα στο μυαλό μου φοιτήτρια που μου έλεγε ότι οι καθηγητές της (και άλλοι που η ίδια δεν γνωρίζει) προωθούν τους μαθητές τους να διαβάσουν το Κεφάλαιο του Μαρξ από την βιβλιοθήκη και να το συζητήσουν κτλ. Τους δίνουν μέχρι και δικό τους υλικό, από το σπίτι.
Τώρα θα μου πεις "ε καθηγητές είναι, προωθούν την γνώση. δεν σημαίνει ότι είνια μαρξιστες". ΟΚ, αν θέλεις να μην δεις την αλήθεια, τότε μπορείς να το καταφέρεις αυτό με 1000 τρόπους, να είσαι σίγουρος. Απλά σου λέω τι γίνεται πάνω-κάτω, ή τουλάχιστον τι βλέπω και τι μου λένε εμένα.

Όσο για τις χώρες του ανατολικού μπλοκ, δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι αντικομουνιστές. Τα συμπεράσματα δικά σου.

Και τέλος, κάτι για τα memes. Τα σχολίασες και πριν κανά μήνα αλλά δεν είπα τίποτα. Τα memes δεν παίζει να τα σταματήσω σύντομα, καθώς χάρη στην αριστερά, έχω μπόλικο ύλικό για να ανεβάζω. Τα memes μπορείς να τα μειώνεις όσο θέλεις, εφόσον δεν έχεις καλύτερα αντεπιχειρήματα. Απλά σου λέω ότι μερικές φορές, μια εικόνα και μια λεζάντα μπορούν να μεταφέρουν πολύ μεγαλύτερα νοήματα από ένα κείμενο. Και είναι και πιο ευχάριστα. Οπότε συνεχίζω με τα memes, και βλέπουμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Όσο για τις χώρες του ανατολικού μπλοκ, δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι αντικομουνιστές
Κάτι θα πρεπει να ένιωσαν στο πετσί τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
what? Διαφωνείς για να διαφωνείς; :D Δεν είπα ότι όλοι είναι μαρξιστές, δεξιοί ή οτιδήποτε. Απλά όταν το έγραφα είχα στο μυαλό μου φοιτήτρια που μου έλεγε ότι οι καθηγητές της (και άλλοι που η ίδια δεν γνωρίζει) προωθούν τους μαθητές τους να διαβάσουν το Κεφάλαιο του Μαρξ από την βιβλιοθήκη και να το συζητήσουν κτλ. Τους δίνουν μέχρι και δικό τους υλικό, από το σπίτι.
Τώρα θα μου πεις "ε καθηγητές είναι, προωθούν την γνώση. δεν σημαίνει ότι είνια μαρξιστες". ΟΚ, αν θέλεις να μην δεις την αλήθεια, τότε μπορείς να το καταφέρεις αυτό με 1000 τρόπους, να είσαι σίγουρος. Απλά σου λέω τι γίνεται πάνω-κάτω, ή τουλάχιστον τι βλέπω και τι μου λένε εμένα.

Όσο για τις χώρες του ανατολικού μπλοκ, δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι αντικομουνιστές. Τα συμπεράσματα δικά σου.

Και τέλος, κάτι για τα memes. Τα σχολίασες και πριν κανά μήνα αλλά δεν είπα τίποτα. Τα memes δεν παίζει να τα σταματήσω σύντομα, καθώς χάρη στην αριστερά, έχω μπόλικο ύλικό για να ανεβάζω. Τα memes μπορείς να τα μειώνεις όσο θέλεις, εφόσον δεν έχεις καλύτερα αντεπιχειρήματα. Απλά σου λέω ότι μερικές φορές, μια εικόνα και μια λεζάντα μπορούν να μεταφέρουν πολύ μεγαλύτερα νοήματα από ένα κείμενο. Και είναι και πιο ευχάριστα. Οπότε συνεχίζω με τα memes, και βλέπουμε :D

Αν θες να κάνεις πολιτική κουβέντα κάνεις πολιτική κουβέντα. Αν θες να σπάσεις πλάκα ανεβάζεις memes. Κι εγώ το έχω κάνει όταν θέλω να κοροϊδεύσω κάτι ή να αναδείξω κάτι αστείο. Μπορείς κι εσύ λοιπόν να ανεβάζεις ό,τι θες και να γελάμε κλπ αλλά μέχρι εκεί. Σοβαρά μπορεί εσύ να μη θες να το δεις γιατί είσαι πολιτικά προσκείμενος αλλά είναι γελοίο πόσο υπεραπλουστευμένα είναι τέτοιου είδους αστεία ακριβώς γιατί απευθύνονται εκεί που απευθύνονται και δεν έχουν σκοπό για κάτι σοβαρότερο. Αν θες να συζητήσουμε σοβαρά για κατι απ' ό,τι έχεις ανεβάσει πολύ ευχαρίστως (αν και τα περισσότερα αν όχι όλα τα έχουμε πιάσει με το dreamweaver) αλλά αν καθόμασταν να κάνουμε πολιτική συζήτηση πάνω σε memes... χαιρετίσματα.

Όσον αφορά τα πανεπιστήμια δε καταλαβαίνω πού το πας. Τι σε παραξενεύει ακριβώς; πως υπάρχουν πολιτικοποιημένοι καθηγητές; μ' αρέσει που μου βρίσκεις και reference απο γνωστούς σου εσύ σε σχολή δεν είσαι δε τα βλέπεις από μονος σου; δε μπορώ να σε καταλάβω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Λογοκρισία στο χιούμορ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top