[Αρχείο 2009 - 2017] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Η κοινωνία της Γαλλίας έχει σοσιαλιστική κουλτούρα δεν επιδέχεται έντονα ριζοσπαστικές αλλαγές είναι δεδομένο αυτό
Επειδη τα μετρα περνανε χωρις να ανοιξει ουτε μια μύτη; (και ακολουθούν πολλές σειρές μετρων, συνεχεια θα ψηφιζουν μετρα για οσους δεν το πηραν χαμπάρι...)
Εχμ... Η Γαλλία ειναι το number one... (numéro un)


Χειρότερα από την Αγγλια ειναι μονο η Ιρλανδία...
Βλέπε total score...

Και το κλου...
Και να πουμε και το άλλο; Η Γαλλια εχει τρεις χωρες φορολογικους παραδεισους διπλα της, μαντεψτε ποιες...Για να βοηθήσω και οι τρεις είναι γαλλοφωνες και...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Επειδη τα μετρα περνανε χωρις να ανοιξει ουτε μια μύτη; (και ακολουθούν πολλές σειρές μετρων, συνεχεια θα ψηφιζουν μετρα για οσους δεν το πηραν χαμπάρι...)
Εχμ... Η Γαλλία ειναι το number one... (numéro un)


Χειρότερα από την Αγγλια ειναι μονο η Ιρλανδία...
Βλέπε total score...

Και το κλου...
Και να πουμε και το άλλο; Η Γαλλια εχει τρεις χωρες φορολογικους παραδεισους διπλα της, μαντεψτε ποιες...Για να βοηθήσω και οι τρεις είναι γαλλοφωνες και...

Σε ποιό πράγμα οφελείται η Γαλλία με το να έχει δίπλα του φορολογικούς παραδείσους που δεν της ανήκουν?Στο ότι χάνει έξτρα φορολογικά έσοδα απο αυτούς?Το λουξεμβούργο μπορεί να είναι γαλλόφωνο αλλά μάντεψε δεν είναι η Γαλλία.
Κατάργηση του επιδόματος ανεργίας? Γιατί να θες να στρέψεις τον λαό σου εναντίων σου με τέτοια μέτρα ειδικά σε μια χώρα με 9,5% ανεργία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Σε ποιό πράγμα οφελείται η Γαλλία με το να έχει δίπλα του φορολογικούς παραδείσους που δεν της ανήκουν?Στο ότι χάνει έξτρα φορολογικά έσοδα απο αυτούς?
Well guessed! Mαντεψε λοιπον και τις δυο αλλες γαλλόφωνες χώρες, φορολογικούς παραδείσους δίπλα της...
εξαιρούνται το Μονακό και η Ανδόρρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Well guessed! Mαντεψε λοιπον και τις δυο αλλες γαλλόφωνες χώρες, φορολογικούς παραδείσους δίπλα της...
εξαιρούνται το Μονακό και η Ανδόρρα...

Πες μου να μάθω και εγώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το ενα είναι το και το δεύτερο είναι η https://en.wikipedia.org/wiki/Languages_of_Switzerland#History

Σου γράφω πιο πάνω δεν είναι η Γαλλία συνεχίζεις το βιολί σου
Θες να στο πώ στα αφρικανικό να το καταλάβεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Τώρα καταλαβες οτι και για αλλους λόγους είναι πιο πλούσιοι οι Γάλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
?
"Χρήσιμος" και "πολιτικός" δεν θα έπρεπε να είναι στην ίδια πρόταση.
edgy af

Αν αρνείσαι την δυνατότητα ενός πολιτικού να είναι χρήσιμος αρνείσαι και το πραγματικό επίπεδο της εξουσίας που διατηρεί στην πράξη. Το οποίο αν κρίνω από τη διαρκή μίρλα των νεοφιλελεύθερων του forum ως προς την πολτική ηγεσία μάλλον μια χαρά αναγνωρίζετε.

Όπως έχω πει σε προηγούμενο μήνυμα της κουβέντας μας, η φιλικότητα στον ιδιώτη σημαίνει ότι το κράτος δεν τον εμποδίζει να δημιουργηθεί και να αναπτυχθεί, εφόσον δεν προκαλεί βία. Οπότε αν ένας ιδιώτης καταστρέφει έκταση που δεν του ανήκει, π.χ. ρίχνει σκουπίδια στην θάλασσα, ναι θα του το απαγορεύσω και δεν αναιρώ τίποτα. Με τον ίδιο τρόπο του απαγορεύω να κάψει μια αντίπαλη επιχείρηση ή να χαλάσει μηχάνημα της αντίπαλης επιχείρησης, καθώς δεν είναι δικά του. Αν τώρα θέλει ας πούμε να ανακαινίσει τον χώρο της επιχείρησης, κάνει κουμάντο στα δικά του χωράφια και δεν πρέπει να του πω τίποτα.
Δεν ξέρω τι σχέση έχει αυτό και δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς έχεις ορισμένη την έννοια της βίας στο μυαλό σου ( αλήθεια αν εγώ υπογράψω ένα συμφωνητικό και το παραβιάσω είναι βία; γιατί αν όχι τότε σταματά να έχει βάση και το όποιο επιχείρημα περί παραβίασης της ιδιοκτησίας ).

Όπως ο νόμος είναι αυτός που ορίζει το δικαίωμα του καθενός να αγοράσει γη και να την εκεταλλευτεί όπως εκείνος επιθυμεί, έτσι και ο ίδιος νόμος έχει κάθε ελεύθερο να του πει φίλε κάνε ό,τι θες ΕΚΤΟΣ από αυτό και αυτό γιατί έτσι μ' αρέσει κι αν δε σου αρέσει αλλού. Σου ακούγεται φασιστικό; πού να δεις τι υπαγορεύουν άδειες πνευματικών δικαιωμάτων.

Φυσικά μπορεί κάποιος από κει κι έπειτα να διαφωνήσει με την ουσία του κάθε νόμου και του κάθε πολιτικού narrative αυτό βέβαια είναι κάτι που ξεφεύγει απ'το παρόν θέμα το οποίο είναι το κατά πόσο πρέπει μια κυβέρνηση να αφήσει μια εξορυκτική εταιρεία να παρανομήσει ή όχι εις βάρος της χώρας που τη φιλοξένεί. Το θέμα είναι πως καταρχήν αν βγάλεις απ' την εικόνα τη νομοθεσία αυτόματα σταματάς να ορίζεις αυστηρά και τη βία που έχουμε κάνει καραμέλα. "Βία"; ατομική ιδιοκτησία; τι είν αυτά; σε ποιανού ηθική πατούν; Στο τέλος λοιπόν απλά ασχολείσαι με το τι είναι αυτό που θέλει στο σύνολό του ο κόσμος μιας κοινότητας κι από εκεί απορρέει και το "τι είναι φιλικό προς τον ιδιώτη". Αν κάτι είναι φιλικό για τους 9 στους 10, τοτε πολύ πιθανό να είναι φιλικό για τον μέσο άνθρωπο. Αυτός είναι ένας αντικειμενικός τρόπος να κρίνεις αποφάσεις. Οι νόμοι λοιπόν είναι φτιαγμένοι ώστε να έχουν την έγκριση ( ή έτσι θα πρεπε ) της συντριπτικής μερίδας του κόσμου. Γιατί αν αυτό δεν συμβαίνει τότε αυτό που είναι φιλικό για σένα, δεν είναι φιλικό για πολλούς άλλους και το τελικο αποτέλεσμα, ίσως να μην αρέσει ούτε σε εσένα. Αλήθεια τι θα συνέβαινε αν διναμε το ελεύθερο στην εταιρεία να κάνει ό,τι θέλει με το χωράφι της, αλλά παράλληλα δίναμε και στα γύρω χωριά το ελεύθερο να μπουκάρουν και να τα σπάσουν όλα; αυτή δεν θα ήταν η ύψιστη μορφή ατομικής ελευθερίας; όχι;

Ναι, έχει τις καθυστερημένες του απόψεις και προσπαθεί για αυτές, τι να του πω μπράβο;

Όσον αφορά το δεύτερον, όχι δεν κάνουν τα πτυχία του πανεπιστημίου έναν καλό πολιτικό. Μπορεί να γίνει κάλλιστα και ένας επιχειρηματίας που ξέρει πως δουλεύουν οι αγορές και που έχει δουλέψει γενικά στη ζωή του. Γενικά ένας άνθρωπος που γνωρίζει πέντε πράγματα.

Ο Καρανίκας δεν είναι μόνο αγράμματος αλλά είναι και τεμπέλης από ιδεολογία. Οι μόνες δουλειές που έχει κάνει είναι λίγο σερβιτοριλίκι, εξάλλου η καριέρα είναι χολέρα. Είναι ένας κηφήνας του συστήματος. Είναι ένας που κάνει καταλήψεις και περιμένει να φάει λεφτά των άλλων.

Αυτό που θέλει για τη χώρα μας είναι, όπως όλων των αριστερών του είδους του, να ζούμε με τα λεφτά των πλουσίων. Δηλαδή αν περνούσε από το χέρι του, θα έπαιρνε όλα τα λεφτά των πλουσίων και θα τα μοίραζε σε όλους τους άλλους. Αυτό βέβαια, σημαίνει θάνατος της οικονομίας γιατί δε θα στεριώσει καμιά επιχείρηση, θα κλείσουν τα πάντα, θα φύγουν οι βιομηχανίες και οι πολυεθνικές και η Ελλάδα θα γίνει literally τριτοκοσμική χώρα. Ευτυχώς, δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Το ότι πληρώνεται ένας αγράμματος χιμπατζής όμως επειδή είχε μέσον τον Τσίπρα με εξοργίζει. Η κυβέρνηση που είπε θα πατάξει τη διαφθορά στο δημόσιο, τη συνεχίζει και κάνει το ΠΑΣΟΚ να ζηλεύει.

Αυτά από εμένα.
sorry αλλά αν αυτός είναι αγράμματος, αγράμματος είναι κι ο Τζήμερος. let that sink in for a while.

αυτό που διακρίνω εγώ πάντως είναι ένα μίγμα γκρίνιας-αγανάκτησης με σκοπό να βρούμε ένα εξιλαστήριο θύμα να στρέψουμε ευθύνες. Για κάποιο λόγο κάπως κολλάει η δουλειά κάποιου με τις πεποιθήσεις του και δε ξέρω γω τι άλλο. Είναι σύμβουλος του πρωθυπουργού. Αν είναι τόσο επικίνδυνος όπως λες γιατί δεν έγιναν όλα αυτά; Μήπως να σας θυμίσω το Κρανιδιώτη το σύμβουλο Σαμαρά πριν κάμποσα χρόνια και τα μαργαριτάρια που πετούσε; κι εκείνος θα έκανε πολλά πράγματα αν περνούσαν απ' το χέρι του, αλλά δεν τα έκανε.

όπως και να χει καλό θα ήταν μα μασταν κάπως πιο συγκρατημένοι όταν κρίνουμε τη δουλειά κάποιου βάσει του τι λέει ή τι πιστεύει. δε χρειάζεται να μας φταίνε οι πάντες.

Όσον αφορά τους τεχνοκράτες η ιδέα που λέει πως θα εμπιστευτείς κάποιον να οδηγήσει τη χώρα σου σε γενικό πλαίσιο μόνο και μόνο επειδή τα κατάφερε ως επιχειρηματίας ή ως οτιδήποτε άλλο τι δείχνει ακριβώς; μήπως η πολιτική πρόοδος είναι απλά ένα μονόμετρο μέγεθος που είτε το γνωρίζεις καλά είτε όχι; Γιατί αν κάποιος πραγματικά το πιστεύει αυτό τι τη θέλουμε την κοινοβουλευτική δημοκρατία γιατί δε φωνάζουμε πίσω ένα δικτάτορα να μας κάνει δυτική χώρα κατευθείαν;

Συγγνώμη ρε Βασίλη, αλλά νομίζω κάθεσαι και μας δουλεύεις τώρα. Πού το βλέπεις ότι ο Καρανίκας θέλει να κάνει κάτι για τη χώρα? Το βιογραφικό του δεν απαρτίζεται από πράγματα που έκανε, αλλά από πράγματα που ΔΕΝ έκανε. Δεν σπούδασε κάτι, δεν πήγε στρατό, δεν έκανε κάποιο επάγγελμα. Σαφώς, ο πολιτικός είναι ένα επάγγελμα από μόνος του, και το να είσαι μεγάλος επιχειρηματίας ή ξεφτέρι καθηγητής δεν σε κάνει απαραίτητα καλό πολιτικό. Αλλά, σοβαρά τώρα, ο τύπος υπερηφανεύεται στο βιογραφικό του για όσα πράγματα δεν έκανε στη ζωή του. Δεν μας λέει για κάτι που έκανε, πλην των κινητοποιήσεων στις οποίες συμμετέχε (φαντάζομαι εννοεί πορείες, διαδηλώσεις κτλπ).

Ακόμα και στο ιδεολογικό κομμάτι, που λογικά είναι ο βασικός πυλώνας ενός πολιτικού, δεν εκφράζει κάτι το ουσιώδες, πέρα από άρνηση. Αντιρρησίας Συνείδησης, ενάντια στην υποθαλάσσια (ό,τι στο διάλο σημαίνει αυτό), εναντια στις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, υπέρ της σχολικής στέγης (πάλι, ό,τι στο διάλο σημαίνει αυτό), υπέρ των ζητημάτων καθημερινότητας (υπέρ της ζωής, υπέρ της ευτυχίας, υπέρ της ευημερίας κτλπ ξέρωγω). Το μόνο σημείο που όντως κάτι λέει για ιδελογία είναι υπέρ της ανοιχτής συνέλευσης και των κινητοποιήσεων των κατοίκων της γειτονιάς. Το οποίο, αν έχω αντιληφθεί σωστά από τα φυλλάδια που έχω διαβάσει κατά καιρούς στα αμφιθέατρα, πρόκειται για το σπάσιμο πλειστηριασμών. Το οποίο, άσχετα με το αν καλώς γίνεται ή όχι, δεν είναι ουσιαστικής σημασίας, γιατί γίνεται μια φορά το μήνα... Και που σπάνε τον πλειστηριασμό σήμερα, αυτός διεξάγεται κανονικά αύριο, αλλά λόγια να είχαμε να λέγαμε.

Επομένως, συνοπτικά, έχει γράψει ένα βιογραφικό στο οποίο αναλύει διεξοδικώς όλα όσα δεν έχει κάνει, τίποτα από όσα έχει κάνει, όλα όσα δεν πιστεύει και ένα και μόνο πράγμα που πιστεύει, το οποίο, ασχέτως της ορθότητάς/ηθικότητάς/νομιμότητάς του, δεν είναι ουσιαστικής σημασίας, αλλά πράξη του θεαθείναι. Και επειδή η ουσία κρύβεται στη λεπτομέρεια λέει ότι "μυήθηκε στα ζητήματα της τοπικής αυτοδιοίκησης μέσα από... τις κινητοποιήσεις των κατοίκων της γειτονίας". Δεν λέει πουθενά ότι συμμετείχε σε αυτές...

Έχεις λοιπόν την καλή διάθεση να μας εξηγήσεις γιατί εσύ πιστεύεις ότι ο Καρανίκας είναι καλός πολιτικός?
Δεν είπα πουθενα'πως θεωρώ πως είναι καλός πολιτικός. Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό. Αυτό που δε μου άρεσε είναι όλο αυτό το bashing κατά πάντων επειδή το μόνο που δεν ξεχείλιζε ήταν πετυχημενιά. Ο κάθε άνθρωπος έχει να επιδείξει διαφορετικά πράγματα. Λες πως γράφει τι δεν έκανε, διαφωνώ. Γράφιε ξεκάθαρα τι έκανε από μικρός, σε ποιες οργανώσεις ήταν μέλος, πώς δρούσε και κατω από ποιους σκοπούς. Τώρα καλοί, κακοί ηλίθιοι δεν θα το πιάσω. Προσωπικά αυτό περιμένω να δω από έναν υποψήφιο πολιτικό. Όχι πόσο γαμάτη καριέρα έκανε. Δηλαδή οκ θα σαι 50 χρονών ρε φίλε σίγουρα με κάποιο τρόπο θα βγάζεις λεφτά, χεστήκαμε κιόλας. Το θέμα είναι να καταλάβω εγώ ως ψυφοφόρος τι σκατά έχεις σκοπό να κάνεις αν σου δώσω εξουσία. Κι όχι αυτο δεν αποδεικνύεται με ένα κειμενάκι του τι δηλώνεις. Μπορεί να ακούγεται περίεργο αλλά πραγματικά για δοκίμασε στις επόμενες δημοτικές εκλογές που βάζει υποψηφιότητα η σάρα και η μάρα για σύμβουλοι να δεις τι ηλιθιότητα κυκλοφορεί. Ο κάθε φαντασμένος ξαφνικά απ' το πουθενά θέλει να ασχοληθεί με τη πολιτική. Πριν κάμποσα χρόνια στο δήμο μου είχαμε ένα σούργελο που το main του επιχείρημα γιατί να τον βγάλουμε δήμαρχο είναι γιατί είναι γιατρός. ΑΥΤΟ!. τίποτα άλλο. Και το φώναζε λες και είναι κάποιο status symbol. Άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν ιστορικό, δεν έχουν ανησυχίες πολλές φορές δεν έχουν καν πολιτική θέση, ξαφνικά αποκτούν και cause. Να, μη πας πολύ μακριά, άτομα όπως ο Θεοδωράκης. Απ' το να ασχοληθώ λοιπόν με τον καθένα που μπορεί και να μη ξέρει τι σκατά θέλει και αν αντιμετωπίζει τη πολιτική σαν ένα παιχνίδι εντυπώσεων, ε προτιμώ να ασχοληθώ με τον άλλο που δηλώνει μέλος της ΚΝΕ απ' τα 15 του. Τουλάχιστον ξέρω τι να περιμένω και πού να στρέψω την κριτική μου, ακόμη κι αν δε συμφωνώ εν τέλει.

Το πρόβλημα δεν είναι οι επαγγελματίες πολιτικοί, είναι όλοι οι υπόλοιποι απολίτικοι που δεν έχουν σοβαρή άποψη για τίποτα με αποτέλεσμα να χαλιναγωγούνται απ' τον κάθε μαλάκα, είτε απλώς να τους δίνεται η εξουσία και να τα κάνουν όλα σκατά γιατί δεν μπορούν να δουν πέρα απ' τη μύτη τους. Σε μια χώρα που η πλειοψηφία κι εγω μαζί αφιερώνουν ένα μεγάλο μέρος της ζωής τους στον εαυτό τους και μόνο, είναι απόλυτα λογικό αυτοί που δεν το κάνουν να ξεχωρίζουν σαν τη μύγα μες στο γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι σχέση έχει αυτό και δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς έχεις ορισμένη την έννοια της βίας στο μυαλό σου ( αλήθεια αν εγώ υπογράψω ένα συμφωνητικό και το παραβιάσω είναι βία; γιατί αν όχι τότε σταματά να έχει βάση και το όποιο επιχείρημα περί παραβίασης της ιδιοκτησίας ).

Όπως ο νόμος είναι αυτός που ορίζει το δικαίωμα του καθενός να αγοράσει γη και να την εκεταλλευτεί όπως εκείνος επιθυμεί, έτσι και ο ίδιος νόμος έχει κάθε ελεύθερο να του πει φίλε κάνε ό,τι θες ΕΚΤΟΣ από αυτό και αυτό γιατί έτσι μ' αρέσει κι αν δε σου αρέσει αλλού. Σου ακούγεται φασιστικό; πού να δεις τι υπαγορεύουν άδειες πνευματικών δικαιωμάτων.

Φυσικά μπορεί κάποιος από κει κι έπειτα να διαφωνήσει με την ουσία του κάθε νόμου και του κάθε πολιτικού narrative αυτό βέβαια είναι κάτι που ξεφεύγει απ'το παρόν θέμα το οποίο είναι το κατά πόσο πρέπει μια κυβέρνηση να αφήσει μια εξορυκτική εταιρεία να παρανομήσει ή όχι εις βάρος της χώρας που τη φιλοξένεί. Το θέμα είναι πως καταρχήν αν βγάλεις απ' την εικόνα τη νομοθεσία αυτόματα σταματάς να ορίζεις αυστηρά και τη βία που έχουμε κάνει καραμέλα. "Βία"; ατομική ιδιοκτησία; τι είν αυτά; σε ποιανού ηθική πατούν; Στο τέλος λοιπόν απλά ασχολείσαι με το τι είναι αυτό που θέλει στο σύνολό του ο κόσμος μιας κοινότητας κι από εκεί απορρέει και το "τι είναι φιλικό προς τον ιδιώτη". Αν κάτι είναι φιλικό για τους 9 στους 10, τοτε πολύ πιθανό να είναι φιλικό για τον μέσο άνθρωπο. Αυτός είναι ένας αντικειμενικός τρόπος να κρίνεις αποφάσεις. Οι νόμοι λοιπόν είναι φτιαγμένοι ώστε να έχουν την έγκριση ( ή έτσι θα πρεπε ) της συντριπτικής μερίδας του κόσμου. Γιατί αν αυτό δεν συμβαίνει τότε αυτό που είναι φιλικό για σένα, δεν είναι φιλικό για πολλούς άλλους και το τελικο αποτέλεσμα, ίσως να μην αρέσει ούτε σε εσένα. Αλήθεια τι θα συνέβαινε αν διναμε το ελεύθερο στην εταιρεία να κάνει ό,τι θέλει με το χωράφι της, αλλά παράλληλα δίναμε και στα γύρω χωριά το ελεύθερο να μπουκάρουν και να τα σπάσουν όλα; αυτή δεν θα ήταν η ύψιστη μορφή ατομικής ελευθερίας; όχι;

Έχει σχέση αυτό που είπα σχετικά με την βία, γιατί στο μήνυμα που σου απαντάω που είπες ότι το ένα αναιρεί το άλλο, παρουσίασες τον ορισμό της φιλικότητας στον ιδιώτη κομμένο και έτσι έβγαλες το συμπέρασμα ότι το ένα που λέω αναιρεί το άλλο. Η παραβίαση συμφωνιών είναι βία, καθώς εκεί εξαπατάς τον άλλο.

Ναι, ο νόμος μπορεί να επιτρέψει και να απαγορεύσει πράγματα, εγώ είμαι υπέρ αυτού, αλλά θέλω να επιτρέπει και να απαγορεύει τα σωστά πράγματα.

Την νομοθεσία δεν την βγάζω από την κουβέντα, την βάζω πάντα σε ένα κράτος, αλλά πρέπει αυτή να στηρίζεται σε μια σωστή ηθική. Βία είναι να κάνεις κακό σε κάποιον, υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει συμφωνήσει σε αυτό (για παράδειγμα κάποιος μπορεί να έχασε όλα τα λεφτά του στο καζίνο, αλλά συμφώνησε να πάει στο καζίνο και να τα παίξει) ή ότι δεν γίνεται για λόγους αυτοάμυνας (εγώ μπορεί να χτυπήσω ένα κλέφτη που μπήκε στο σπίτι μου, αλλά το έκανα για να σωθώ και αυτός ο ίδιος δεν έχει δικαίωμα να με κλέψει). Ατομική ιδιοκτησία είναι να έχω δικαίωμα πάνω σε κάτι (π.χ. ένα σπίτι) μόνο εγώ και κανείς άλλος. Όλα αυτά πατούν στην ηθική του να μπορεί ο οποιοσδήποτε να μπορεί να δημιουργεί και να κυνηγά στόχους. Φυσικά, επειδή αυτήν την δυνατότητα πρέπει να την έχουν όλοι οι άνθρωποι και όχι μόνο ένας ή κάποιοι συγκεκριμένοι, δεν μπορείς π.χ. να απαιτείς από τον άλλο να σου δώσει το συγκεκριμένο γάλα που θέλεις, όπως σε ένα προηγούμενο παράδειγμα. Ποτέ δεν θα ασχοληθώ με το τι θέλει η πλειοψηφία, εμένα με νοιάζει μόνο τι λέει η λογική. Η πλειοψηφία καμιά αντικειμενικότητα δεν έχει, καθώς μπορεί την μία χρονιά να θέλει το Α και την επόμενη χρονιά το Β, όπως στις εκλογές. Για το παράδειγμα που λες με τα γύρω χωράφια, έχω απαντήσει και πιο πριν ότι όπως δεν μπορεί κάποιος αντίπαλος μιας καφετέριας να την κάψει, έτσι και οι ιδιοκτήτες των γύρω χωραφιών, να μπουκάρουν σε έδαφος που δεν τους ανήκει. Αν έκαναν αυτό που λες θα ήταν ασυδοσία, όχι ελευθερία. Ελευθερία σημαίνει να παίρνεις τις δικές σου αποφάσεις, αλλά το ίδιο μπορεί να κάνει και ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Ο πελάτης έχει παντα δίκιο... (αλλά μονο στον ιδιωτικό τομέα αυτά)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν είναι ένας αδιόριστος εκπαιδευτικός/σερβιτόρος που έχει λιώσει τις σόλες του σε διαδηλώσεις,έχει στο βιογραφικό του το ''η καριέρα είναι χολέρα'' και έχει τις σωστότερες φιλίες στο κομματικό σωλήνα ικανός να κάνει μια SWOT ανάλυση σαν σύμβουλος για στρατιετζικ πλανινγκ,τότε ποιος είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
"Πακιστάν: μουσουλμάνοι σκότωσαν χριστιανό συμμαθητή τους επειδή ήπιε νερό από το ίδιο ποτήρι, παρουσία του καθηγητή!"
Μπρος προς μια πολυπολιτισμική Ελλάδα!

https://www.iefimerida.gr/news/36205...ano-symmathiti-toys-epeidi-ipie-nero-apo-idio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Αίσχος η κυβέρνηση αγνοεί το σοβαρό αυτο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Πρώτα απο ολα οφείλεις να νομοθετήσεις για κάποια κριτήρια ασφάλειας στα πλοία μεταφοράς υγρού καυσίμου ώστε να μην συμβαίνουν αυτά το εν λογω πλοίο ήταν σαράβαλο του 1972 και έπρεπε να παει σκραπ οχι να υπάρχει και να κάνει ταξίδια αν ειναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Πολύ σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top