[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προφανως,ξερω τι λεω...και προφανως εχω δικαιωμα να πω την αποψη μου,οπως την λες και συ.Οσοι γνωριζουν..γνωριζουν.:thumbup:

Δεν είπα ότι δεν έχεις δικαίωμα να πεις την άποψη σου. Όλοι μπορούν. Αλλά το να μας λες συνεχώς ότι δεν ανήκεις σε κάποιο κόμμα... δεν ξέρω, μου φαίνεται ότι είναι αυτό που λέμε όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται :)

Το παρελθόν μου το γνωρίζουν πολλοί, έχω τον wild_boy να μου στέλνει πολλές φορές παλιές μου δημοσιεύσεις όπου έριχνα πολύ σφοδρή κριτική στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ στα πρώτα δυο μνημόνια. Όμως τώρα που το σκέφτομαι Χιμέλα εσύ πάντα... υπέρ του Σύριζα μαχόσουν. Ακόμη και από τις αρχές του τόπικ, όσοι αριστεροί είχαν ψηφίσει Σύριζα και εξέφραζαν την απογοήτευση τους για αυτήν την ψεύτικη μνημονιακή φασιστερά του Τσίπρα εσύ συνέχιζες ακάθεκτη... στην υποστήριξη της :) Ενδιαφέρον το θεωρώ...

Αλλά πες μας ακόμη μια φορά πόσο αντικειμενική είσαι και θα το πιστέψουμε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Τζωνη ξεκολα...δεν περιστρεφεται το συμπαν γυρω απο εσενα...:laugh:
Επισης...ο καθενας εχει δικαιωμα να υποστηριζει αυτο που θελει...δεν τον κανει γραμμενο σε κομμα...μα..τοσο δυσκολα τα λεω;Η χιμελα ,εγω..εσυ...ο οποιοσδηποτε εχει δικαιωμα να υποστηριζει αυτο που θελει,δεν καταλαβα;΄Λογαριαμσο θα σου δωσουμε;Καποιοι εδω ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ παλιοι,καποια πραγματα εχουν ειπωθει ακομα και στο τσατ..ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ....οκ..καποια πραγματα ειναι γνωστα.Και σαφως δικαιωμα του καθενος να ειναι γραμμενος Σε κομμα.Αλλα για καποιους ειναι γνωστα,τι να κανουμε;Και καλο θα ειναι να μην το παιζουν κινεζοι.Οι ιδιοι τα εχουν πει.Γενικα μιλαω..και οχι για σενα.Ξεκολα λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μάλιστα. Ξεκολλάω. Μόλις βρήκα αυτήν την αστεία πικ οπότε ας τη βάλω να γελάσουμε τουλάχιστον σε ένα πιο ευχάριστο κλίμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Όμως τώρα που το σκέφτομαι Χιμέλα εσύ πάντα... υπέρ του Σύριζα μαχόσουν. Ακόμη και από τις αρχές του τόπικ, όσοι αριστεροί είχαν ψηφίσει Σύριζα και εξέφραζαν την απογοήτευση τους για αυτήν την ψεύτικη μνημονιακή φασιστερά του Τσίπρα εσύ συνέχιζες ακάθεκτη... στην υποστήριξη της Ενδιαφέρον το θεωρώ... Αλλά πες μας ακόμη μια φορά πόσο αντικειμενική είσαι και θα το πιστέψουμε όλοι.

ΣΥΓΓΝΩΜΗ, αλλά και η Χιμέλα, η Πουπουλίνα και εγώ κατακρίναμε σε ποστ μας τα λάθη που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν το έκανες μόνο εσύ όπως αναφέρεις τα 2 πρώτα χρόνια μνημονίων! Και όπως λες ότι συνεχίζει να είναι ακάθεκτη, εκείνη αλλά και εμείς που τον υποστηρίζουμε προφανώς, και εσύ βλέπω να ακολουθείς την ίδια τακτική με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Υποστηρίζεις αυτούς που σε έκλεψαν και έφεραν την χώρα μας να χρωστάει, ή κάνω λάθος; Άφεση αμαρτιών σε αυτούς, ξεχάσαμε τα λάθη τους, δεν πειράζει αλλά να δώσουμε μία ακόμα ευκαιρία στον ΣΥΡΙΖΑ όχι ; Γιατί μέσα σε 5 χρόνια φταίει αυτός για όλα τα κακά; ; Μην μου πεις για τα ψέμματα ...όλοι έχουν πει ψέμματα .... Αλλά εντάξει κομματικοποιημένοι είστε μερικοί εδώ και όχι πολιτικοποιημένοι φυσικό είναι να γίνεται ό,τι γίνεται!...... :/:



Καληνύχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ε ναι...ο ΣΥΡΙΖΑ κατεχει βεβαια τον σκαι,τον αντεννα,τον αλφα,τον σταρ και ολα τα ιδιωτικα καναλια.:loltooth:

Βερύκιος, παπαδάκης, Κούρης (κόντρα), Αρβανίτης, ΕΡΤ, Ευαγγελάτος, έψιλον, Κλέων Γρηγοριάδης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για κάποιον που θέλει να λέει ότι δεν έχει καμία σχέση με κόμματα, διαβλέπω υπερβολική χολή απέναντι του προέδρου της αξιωματικής αντιπολίτευσης.
Πραγματικά μου φαίνεται αστείο, 5 χρόνια έρχονταν οι Ευρωπαίοι στην Ελλάδα και μόνο που δεν τους κρεμούσαμε. Αλλά τώρα, ξαφνικά, είπαν οι ευρωπαίοι ότι βγαίνουμε από τα μνημονία και όποιος λέει το αντίθετο είναι ο κακός μπαμπούλας.
Επί της ουσίας, το αν ήρθε ή όχι το 4ο μνημόνιο με υπογραφή ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ θα το δούμε όλοι, λίγο το Σεπτέμβρη και κυρίως το Γενάρη. Και οι κωλοτούμπες δεν θα αργήσουν να έρθουν. ;)
Οι κολοτουμπες του ΣΥΡΙΖΑ ξεκίνησαν από χτες.
Συγκεκριμένα ο Nick Father η αλλιώς ο Νίκος Παππας έγραψε στο προσωπικό λογαριασμό του στο Twitter για την Νέα Δημοκρατια «Για αυτό και δεν θέλανε τα αντίμετρα. Δεν θα επαναδιαπραγματευτούν τα μέτρα 2019-2020. Θα τα εφαρμόσουν. Τα υπόλοιπα προσεχώς.»
Εμένα για αυτο δείχνει 2 πράγματα
1. Εκλογές προορες
2. Ψέμματα του ΣΥΡΙΖΑ για τις εκλογές από τώρα
Θυμίζω όμως αν κλείσει η 4ετια εκλογές θα πάμε Σεπτέμβρη η Οκτώβρη του 19 άρα θα εφαρμόσουν οι ζαιοι τα μέτρα

Και εντάξει οι μειώσεις συντάξεων και αφορολογήτου. Ο Συριζα έχει πάρει ήδη ένα σορό αντιλαικά μέτρα. Μνημόνιο 3, αυξήσεις φορολογιών, μείωση εκασ, ιδιωτικοποιήσεις, αυξήσεις διοδίων, αυξήσεις καυσίμων, μηδενικές επενδύσεις, capital controls κλπ.
Με λίγα λόγια, δε χρειάζεται να έρθει ο Γενάρης για να καταλάβουμε ότι η κυβέρνηση Συριζα απέτυχε. Το βλέπουμε εδώ και τρία χρόνια καθημερινά.
Τα ευνόητα λες άχρηστοι είναι σαν υπουργοί
Άχρηστοι συνολικά

Το οτι καποιος δεν ειναι κομματοσκυλο,δεν τον κανει ηλιθιο.Ουτε τον κανει να συμπαθει το καθε σιχαμα.Αυτο που λεω ειναι οτι ΕΓΩ...δεν παιρνω γραμμη απο πουθενα,καθως δεν ειμαι γραμμενη σε κανενα κομμα.Ουτε σε καμια νεολαια ημουν ποτε.Δεν εχω μαθει να λειτουργω ως προβατο.Εχω δικια μου κριση,γραμμη δεν παιρνω απ κανεναν,οπου διαφωνω το λεω,οπου συμφωνω επισης.
Εκ των πραγματων οσοι ειναι γραμμενοι σε κομματα,ακολουθουν γραμμη...δεν ξερω αν με πιανεις.:thumbup:
Δικαιωμα τους βεβαια,αλλα δικαιωμα και σε εμας να το αντιλαμβανομαστε.:loltooth:
Ε ναι...ο ΣΥΡΙΖΑ κατεχει βεβαια τον σκαι,τον αντεννα,τον αλφα,τον σταρ και ολα τα ιδιωτικα καναλια.:loltooth:
Για το αν παίρνεις γραμμή η όχι ψάξε λογο την Ελστατ
Εγώ την έψαξα και βρήκα καλύτερη χρόνια το 2003 του Σημιτη
Ναι του «κακού» Σημιτη
Έψαξα τον προϋπολογισμό ισολογισμό και δικαίωνε το psi
(σ.σ. Αυτα σε οσους έχουν πει εδώ μέσα ότι παίρνω γραμμή κομμάτος ενώ δικαιώνομαι απόψεις τις δημοσιες αρχές τις Ελληνικές)
Δε σας λέω για δημοσιες θα κλαίτε
Όσο γι τα μέσα
Documento κόντρα παπαδακης Αυτιάς χατζηνικολαου real αυριανή αυγη Αυτιάς κ.λ.π.

ΣΥΓΓΝΩΜΗ, αλλά και η Χιμέλα, η Πουπουλίνα και εγώ κατακρίναμε σε ποστ μας τα λάθη που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν το έκανες μόνο εσύ όπως αναφέρεις τα 2 πρώτα χρόνια μνημονίων! Και όπως λες ότι συνεχίζει να είναι ακάθεκτη, εκείνη αλλά και εμείς που τον υποστηρίζουμε προφανώς, και εσύ βλέπω να ακολουθείς την ίδια τακτική με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Υποστηρίζεις αυτούς που σε έκλεψαν και έφεραν την χώρα μας να χρωστάει, ή κάνω λάθος; Άφεση αμαρτιών σε αυτούς, ξεχάσαμε τα λάθη τους, δεν πειράζει αλλά να δώσουμε μία ακόμα ευκαιρία στον ΣΥΡΙΖΑ όχι ; Γιατί μέσα σε 5 χρόνια φταίει αυτός για όλα τα κακά; ; Μην μου πεις για τα ψέμματα ...όλοι έχουν πει ψέμματα .... Αλλά εντάξει κομματικοποιημένοι είστε μερικοί εδώ και όχι πολιτικοποιημένοι φυσικό είναι να γίνεται ό,τι γίνεται!...... :/:

Μην μου πεις πάλι ό,τι μου πες το πρωί ....δεν θα αντέξω, θα καταρρεύσω και θα πηδηχτώ από το παράθυρο :P

Καληνύχτα!
Ποιος έκλεψε ο πολακης είπε για διπλό ταμειο
Ο καμμενος δεν απαντάει γ τα βλήματα
Ο πκ ποιος είναι
Οι υπερωρίες του καρανικα τι έγιναν ποσά αλλά τέτοια θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Σωτηρη ποιος Σημιτης αυτος που μας ειχε βάλει στο ευρω;;;; ολοι τους ηταν παθητικοι. Απλα καθε ενας απο αυτους ειχε κάθε φορά το κομματικο του στρατο.


Για τον τσιπρα πανηγυριζαν και τωρα δεν τον θέλουν. Λες και τις θέσεις τους απο παλια για το Μακεδονικο δεν τις εξέφραζαν τωρα θυμηθηκαν οι δικοι μας οτι δεν τους κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ, αλλά και η Χιμέλα, η Πουπουλίνα και εγώ κατακρίναμε σε ποστ μας τα λάθη που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν το έκανες μόνο εσύ όπως αναφέρεις τα 2 πρώτα χρόνια μνημονίων! Και όπως λες ότι συνεχίζει να είναι ακάθεκτη, εκείνη αλλά και εμείς που τον υποστηρίζουμε προφανώς, και εσύ βλέπω να ακολουθείς την ίδια τακτική με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Υποστηρίζεις αυτούς που σε έκλεψαν και έφεραν την χώρα μας να χρωστάει, ή κάνω λάθος; Άφεση αμαρτιών σε αυτούς, ξεχάσαμε τα λάθη τους, δεν πειράζει αλλά να δώσουμε μία ακόμα ευκαιρία στον ΣΥΡΙΖΑ όχι ; Γιατί μέσα σε 5 χρόνια φταίει αυτός για όλα τα κακά; ; Μην μου πεις για τα ψέμματα ...όλοι έχουν πει ψέμματα .... Αλλά εντάξει κομματικοποιημένοι είστε μερικοί εδώ και όχι πολιτικοποιημένοι φυσικό είναι να γίνεται ό,τι γίνεται!...... :/:



Καληνύχτα!

Σοφη έχεις παρελθόν σε αυτό το φορουμ 3 μηνών. Εγώ έχω 8 ετών. Θυμάμαι περίπου τι έλεγε ο καθένας και πότε και εγώ έχω αλλάξει πολλές απόψεις σε σχέση με το τι έλεγα όταν ήμουν λύκειο ή πρώτο έτος. Από τους χρήστες που έχουν εξακριβωθεί σε βάθος χρόνου είναι ο Akikos για αυτό να τον ακους. Εγώ μάλωνα μαζί του και τον κορόιδευα αλλά εν τέλει παρατηρούσα ότι σε βάθος χρόνου γινόταν αυτό που έλεγε. Και κάνεις λάθος, δεν υποστηρίζω κανένα κόμμα, απλά θέλω να φύγει ο χειρότερος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης. Απλά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Καλα οι τύποι δεν έχουν καμια ευθιξια. Ειναι αληθεια αυτο κάθονται και λένε οσους διαδηλωνουν φασιστες και ξεχάσαν το παρελθον τους τοτε που έπαιρναν τις ντουντουκες και πηγαιναν να διαδηλωσουν για την ΕΡΤ.



Αλλα ολα αυτα ειναι απορροια της νοοτροπιας μας , άλλα λέμε άλλα κάνουμε και άλλα εννοουμε.


Απιστευτοι πραγματικα. Οι ξενοι πολιτικοι δεν ειναι ετσι. Τοσο κωλοτουμπα. αΛΛΑ δεν κατηγορω μονο τους πολιτικους φταιει και το κομματικο κοινο οταν σου λένε την αληθεια και στραβώνεις και λές αυτον που θέλει να κάνει δουλειά φασιστα και άλλα τέτοια νεροβραστα που λενε στα καναλια και τους ακουω και δεν βγαινει και κανενα νοημα θα το δει αυτο ο πολιτικος και θα προσαρμοσει αναλογα για να βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σωτηρη ποιος Σημιτης αυτος που μας ειχε βάλει στο ευρω;;;; ολοι τους ηταν παθητικοι. Απλα καθε ενας απο αυτους ειχε κάθε φορά το κομματικο του στρατο.
Να μη τα ξαναλέμε. Ο Σημίτης είναι ο τελευταίος μεγάλος Πρωθυπουργός που είχαμε ως χώρα και επί πρωθυπουργίας του ο λόγος χρέος/ΑΕΠ παρέμεινε σταθερός. Άφησε μεγάλο έργο που οι νέες γενιές τώρα το θεωρούν ως δεδομένα.

Απιστευτοι πραγματικα. Οι ξενοι πολιτικοι δεν ειναι ετσι. Τοσο κωλοτουμπα. αΛΛΑ δεν κατηγορω μονο τους πολιτικους φταιει και το κομματικο κοινο οταν σου λένε την αληθεια και στραβώνεις και λές αυτον που θέλει να κάνει δουλειά φασιστα και άλλα τέτοια νεροβραστα που λενε στα καναλια και τους ακουω και δεν βγαινει και κανενα νοημα θα το δει αυτο ο πολιτικος και θα προσαρμοσει αναλογα για να βγει.
Οι πολιτικοί συμπεριφέρονται έτσι ώστε να έχουν τη λαική αποδοχή σε οποιαδήποτε χώρα.
π.χ. Δες η Μέρκελ τι έκανε εδώ.

Οι Έλληνες πολιτικοί σε τέτοια περίπωση θα υιοθετούσαν το συγκεκριμένο μικρό κοριτσακι με χρήματα της Βουλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Να μη τα ξαναλέμε. Ο Σημίτης είναι ο τελευταίος μεγάλος Πρωθυπουργός που είχαμε ως χώρα και επί πρωθυπουργίας του ο λόγος χρέος/ΑΕΠ παρέμεινε σταθερός. Άφησε μεγάλο έργο που οι νέες γενιές τώρα το θεωρούν ως δεδομένα.


Εσυ μπορεις να τα λες οσες φορές θέλεις. Εγω θεωρω οτι ο σημιτης μας κατεστρεψε. Τοτε έγινε η εισοδος στην νομισματική ένωση. Δεν ειχαμε καμια δουλεια έπρεπε να παραμεινουμε ανεξάρτητοι και με δικο μας νομισμα.



Και εντάξει παιδια κάποιοι ειναι υπερ του ΠΑΣΟΚ επειδη βολεψε και μπαρμπάδες στο δημοσιο οποτε δεν περιμενω μετα να τους καταδικασουνε. Αμα ο άλλος έχει ενα μισθο σημερα πχ και τρώει ψωμι το οφειλει σε αυτους τοτε. Αλλα οχι να μου λες οτι ο κινεζος ηταν και σοβαρος πολιτικος.


Τι δουλεια έχει η Ανγκέλα να μου λεει εμενα ποσους μεταναστες θα πάρω παλι πισω εδω και θα γινει χαμος. Δικο μου ειναι το κράτος οτι πολιτικες θέλω θα έχω. Αλλα αυτα για να τα πεις πρέπει να εισαι ανεξαρτητος σαν τις ΗΠΑ και το Ισραηλ.


Κάθεσαι τωρα και μου λες για το Σημιτη εσυ ο άλλος για τον Καραμαν Αλή κτλπ κτλπ τι ακριβως έκαναν αυτοι για πες μας ... μηπως πολέμησαν να απελευθερωσουν την ελλαδα και δεν το ξέρω. Ποτε θα ξεκολησετε απο το παρελθον και θα κρινετε με βάση τη κατασταση και οχι τα ρουσφέτια και τις πελατειακες εξυπηρετησεις ; δεν θα γινουμε ποτε σοβαρο κράτος αν συνεχισουμε ετσι το φαγαμε και μυαλο δε βαζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εσυ μπορεις να τα λες οσες φορές θέλεις. Εγω θεωρω οτι ο σημιτης μας κατεστρεψε. Τοτε έγινε η εισοδος στην νομισματική ένωση. Δεν ειχαμε καμια δουλεια έπρεπε να παραμεινουμε ανεξάρτητοι και με δικο μας νομισμα.
H τάση είναι οι χώρες να συγχωνεύονται και να κάνουν οικονομικούς συνασπισμούς. Ο καταθέτης προτιμα τα ισχυρή χωρίς αυξομοιώσεις νομίσματα. Όποιος δεν ακουλουθά αυτή την οδό καταρρέει. Μην μου αναφέρεις ειδικές περιπτώσεις όπως η Ελβετία). Αυτές έχουν ισχυρό νόμισμα για άλλους λόγους
Και εντάξει παιδια κάποιοι ειναι υπερ του ΠΑΣΟΚ επειδη βολεψε και μπαρμπάδες στο δημοσιο οποτε δεν περιμενω μετα να τους καταδικασουνε. Αμα ο άλλος έχει ενα μισθο σημερα πχ και τρώει ψωμι το οφειλει σε αυτους τοτε. Αλλα οχι να μου λες οτι ο κινεζος ηταν και σοβαρος πολιτικος.
Η μητέρα μου δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και ο πατέρας μου πήρε σύνταξη στα 67 ως γιατρός του ΕΣΥ. Δεν είχαν ανάγκη να τους βολέψει κανένα κόμμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν οφείλουν στο ΠΑΣΟΚ τίποτα γιατί ενώ δεν ήταν από πλούσιες οικογένειες, το κράτος τους έδωσε την ευκαιρία και να σπουδάσουν και να βγάλουν λεφτά.

Συνεπώς καμία σχέση. Δεν αναφέρομαι σε σενα αλλά σε αυτούς που υποστηρίζουν ΣΥΡΙΖΑ (εκτός από την Σόφη που έχει ignore :(). Βρίζετε το ΠΑΣΟΚ - ΝΔ αλλά υπερασπίζεστε ένα κόμμα που θέλει να διατηρήσει τις παροχές των προηγούμενων κυβερνήσεων. Αντίθετα η ΝΔ/ΠΑΣΟΚ με νομοσχέδια τύπου (5 ευρώ στα νοσοκομεία), προσπάθεια για ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, συνταγογράφηση, μείωση συντάξεων κατευθύνθηκε στη σωστή κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
θΕς να μου πεις δηλαδη οτι απο τον συνασπισμο με την ευρωπη έγινες ισχυροτερος :loltooth:



και εσυ μη μου αναφερειες γενικές θεωριες ρε συ ακικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εσυ μπορεις να τα λες οσες φορές θέλεις. Εγω θεωρω οτι ο σημιτης μας κατεστρεψε. Τοτε έγινε η εισοδος στην νομισματική ένωση. Δεν ειχαμε καμια δουλεια έπρεπε να παραμεινουμε ανεξάρτητοι και με δικο μας νομισμα.
Και εντάξει παιδια κάποιοι ειναι υπερ του ΠΑΣΟΚ επειδη βολεψε και μπαρμπάδες στο δημοσιο οποτε δεν περιμενω μετα να τους καταδικασουνε. Αμα ο άλλος έχει ενα μισθο σημερα πχ και τρώει ψωμι το οφειλει σε αυτους τοτε. Αλλα οχι να μου λες οτι ο κινεζος ηταν και σοβαρος πολιτικος.
Τι δουλεια έχει η Ανγκέλα να μου λεει εμενα ποσους μεταναστες θα πάρω παλι πισω εδω και θα γινει χαμος. Δικο μου ειναι το κράτος οτι πολιτικες θέλω θα έχω. Αλλα αυτα για να τα πεις πρέπει να εισαι ανεξαρτητος σαν τις ΗΠΑ και το Ισραηλ.
Κάθεσαι τωρα και μου λες για το Σημιτη εσυ ο άλλος για τον Καραμαν Αλή κτλπ κτλπ τι ακριβως έκαναν αυτοι για πες μας ... μηπως πολέμησαν να απελευθερωσουν την ελλαδα και δεν το ξέρω. Ποτε θα ξεκολησετε απο το παρελθον και θα κρινετε με βάση τη κατασταση και οχι τα ρουσφέτια και τις πελατειακες εξυπηρετησεις ; δεν θα γινουμε ποτε σοβαρο κράτος αν συνεχισουμε ετσι το φαγαμε και μυαλο δε βαζουμε.

Μπορείς να μου πεις ποιους διόρισε ο Σημίτης
Με την περίοδο του είχαμε τους περισσότερους οικονομολόγους π.χ. Γιάννης Στουρνάρας για παράδειγμα
Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. με το ΑΣΕΠ έφτιαξε την αξιοκρατία
Αν αρχίζουμε να μιλάμε για τα καλά του ΠΑΣΟΚ θα μα παρει χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις ποιους διόρισε ο Σημίτης
Με την περίοδο του είχαμε τους περισσότερους οικονομολόγους π.χ. Γιάννης Στουρνάρας για παράδειγμα
Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. με το ΑΣΕΠ έφτιαξε την αξιοκρατία
Αν αρχίζουμε να μιλάμε για τα καλά του ΠΑΣΟΚ θα μα παρει χρόνια


Ναι ναι. Προς το παρον θα μας πάρει χρονια η αποπληρωμη των χρεών λογω χρονιας πολιτικής ανικανοτητας.

Και μια ζωη θα ειμαστε υποζυγιο στην Γερμανια. Εμεις οι απογονοι του Περικλή. Να μου πεις για τους αρχαιους πολιτικους και οσους ηταν κυβερνητες μέχρι το 70 στην Ελλάδα να σου πω ναι και τι δουλεια έκαναν. Αλλα οχι ρε φιλε να γινεστε θαυμαστες ανθρωπων που παρέλαβαν μια χωρα σε ειρηνικη περιοδο και την έφτασαν στο χειλος της οικονομικης ανεχειας και καταστροφης. Σιγα και τι εκαναν σε συγκριση με τους προηγουμενους τιποτα. Αυτους θα εκθειάσω. Κάτσε καντο εσυ εγω δεν εκθειάζω τσάμπα κοσμο πρέπει να το αξιζει.



Απλα η κατασταση στην Ελλαδα πηγε οπως πάει με τις κληρονομιες κάποιος κληρονομει κάτι απο τους προηγουμενους και αράζει να κανει τη ζωάρα του δεν τον πιέζει ουτε η συνθηκη ουτε η αναγκαιοτητα. Ο Μακιαβελι ειχε πει πως η αναγκαιοτητα ειναι εκεινη που κινει τον άνθρωπο να αναλάβει δράση και εκει θα αξιολογηθει. Τεμπεληδες δεν αξιολογω με συγχωρεις.


Ο Σημιτης λεει και ο Καραμανλης.... χαχαχα σιγα και τι εκαναν. Εδω περασαν Καποδιστριας , Μεταξας , Βενιζελος πλάκες μου κανεις τωρα με το Βενιζελο φτάσαμε μέχρι την Άγκυρα και εσυ καθεσαι και εκθειάζεις τον κινεζο που δέχθηκε γκριζες ζωνες στο αιγαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι ναι. Προς το παρον θα μας πάρει χρονια η αποπληρωμη των χρεών λογω χρονιας πολιτικής ανικανοτητας.

Και μια ζωη θα ειμαστε υποζυγιο στην Γερμανια. Εμεις οι απογονοι του Περικλή. Να μου πεις για τους αρχαιους πολιτικους και οσους ηταν κυβερνητες μέχρι το 70 στην Ελλάδα να σου πω ναι και τι δουλεια έκαναν. Αλλα οχι ρε φιλε να γινεστε θαυμαστες ανθρωπων που παρέλαβαν μια χωρα σε ειρηνικη περιοδο και την έφτασαν στο χειλος της οικονομικης ανεχειας και καταστροφης. Σιγα και τι εκαναν σε συγκριση με τους προηγουμενους τιποτα. Αυτους θα εκθειάσω. Κάτσε καντο εσυ εγω δεν εκθειάζω τσάμπα κοσμο πρέπει να το αξιζει.



Απλα η κατασταση στην Ελλαδα πηγε οπως πάει με τις κληρονομιες κάποιος κληρονομει κάτι απο τους προηγουμενους και αράζει να κανει τη ζωάρα του δεν τον πιέζει ουτε η συνθηκη ουτε η αναγκαιοτητα. Ο Μακιαβελι ειχε πει πως η αναγκαιοτητα ειναι εκεινη που κινει τον άνθρωπο να αναλάβει δράση και εκει θα αξιολογηθει. Τεμπεληδες δεν αξιολογω με συγχωρεις.


Ο Σημιτης λεει και ο Καραμανλης.... χαχαχα σιγα και τι εκαναν. Εδω περασαν Καποδιστριας , Μεταξας , Βενιζελος πλάκες μου κανεις τωρα με το Βενιζελο φτάσαμε μέχρι την Άγκυρα και εσυ καθεσαι και εκθειάζεις τον κινεζο που δέχθηκε γκριζες ζωνες στο αιγαιο.
Πήγες με τον Σημίτη στην καταστροφή

Δες λίγο τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1.ΑΕΠ τριμηναιο Μη εποχικα διαθεσιμα στοιχεια.xlsx
    40 KB · Εμφανίσεις: 68
  • 2. Τριμηνιαίο Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν - Εποχικά δι?.xlsx
    41.9 KB · Εμφανίσεις: 73
  • 03. Τριμηνιαίο Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν - Μη εποχικά.xlsx
    84.7 KB · Εμφανίσεις: 71
  • 04. Τριμηνιαίο Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν - Μη εποχικά.xlsx
    61 KB · Εμφανίσεις: 68
  • 05. Τριμηνιαίο Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν - Εποχικά δι.xlsx
    90.7 KB · Εμφανίσεις: 62
  • 06. Τριμηνιαίο Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν - Εποχικά δι.xlsx
    68.1 KB · Εμφανίσεις: 71
  • 07.Τριμηνιαίο Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν - Μη εποχικά .xlsx
    29.3 KB · Εμφανίσεις: 67

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Εισαι σιγουρος οτι ξέρεις την ιστορια του Ισραηλ τοσο καλα οσο νομιζεις;

Το κράτος του Ισραήλ δημιουργήθηκε κυρίως χάρη σε μεταναστευτικές ροές Εβραίων, αρχικά από την Ευρώπη και ύστερα και από τον υπόλοιπο πλανήτη, στην περιοχή. Επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας οι Εβραίοι στο σημερινό Ισραήλ αποτελούσαν μειονότητα και μάλιστα ήταν λιγότεροι και από τους Χριστιανούς.

Άλλωστε η αντίληψη πως ο όρος "Εβραίος" υποδηλώνει και εθνική ταυτότητα πέραν της θρησκευτικής και πως οι Εβραίοι χρειάζονται ανεξάρτητο κράτος, αναπτύχθηκε πρώτη φορά κατά το 19ο αιώνα(Σιωνισμός). Αποτελεί κατά πολλούς "απάντηση" στον έντονο αντισημτισμό της Ευρώπης.

Με εθνικιστικά, βίαια κινήματα να έχουν ήδη αναπτυχθεί και από τις δυο πλευρές τελικά υπάρχει πρόταση της Μ. Βρετανίας μετά τον Β' Παγκόσμιο για δημιουργία τόσο ανεξάρτητου Παλαιστινιακού κράτους όσο και του κράτους του Ισραήλ στην περιοχή. Έκτοτε έχουν υπάρξει πολλαπλές παραβιάσεις διεθνών συνθηκών εκατέρωθεν, πολλές από τις οποίες καταλήγουν σε εδαφικές παραβιάσεις από πλευράς Ισραήλ με άμεσο(στρατιωτικό) ή και έμμεσο τρόπο.

Το ζήτημα πως οι Παλαιστίνιοι δικαιούνται ανεξάρτητο κράτος, σε κάθε περίπτωση, παραμένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Πήγες με τον Σημίτη στην καταστροφή

Δες λίγο τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ


Φιλε δεν ειμαι οικονομολογος και δεν προκειται να ασχοληθω με αυτά. Φτάνουμε στο σήμερα ή καλυτερα στην κριση του 2008 ... 4 χρονια αφοτου ο Σημιτης παρέδωσε και έφυγε. Σου φαινεται λογικο εσένα μετά να ξεσπάει τέτοια κριση.


Τον κοσμο δεν τον ενδιαφέρουν τα νουμερα. Τον ενδιαφέρει το επιπεδο ζωης του. Βγαινουν και μιλάνε για νουμνερα και θεωριες .... ο άλλος ξέρει οτι ειναι άνεργος πάνω απο 3-4 χρονια και δεν έχει να κινηθει. Τι θα του πει ο Τσακαλωτος οτι θα έχουμε αναπτυξη τον Αυγουστο ; ή πρωτογενες πλεόνασμα;;;


Και πλεον φαινεται οτι ηταν κακη επιλογη να μπουμε σε κοινο νομισμα. Αυτο εννοω πως μας κατέστρεψε. Ξαφνικά η τυροπιτα κοστιζει 500 δρχ το λιγοτερο εκει που κοστιζε 100. Σου λεει θα χωσω τη χωρα στην Ευρωπη και θα ζουμε με δανεικα. Ανταγωνισμος ομως δεν υπάρχει γιατι δεν εχεις ισχυρο νομισμα σαν χώρα οποτε θα κρέμεσαι απο την φράου μέρκελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Με το ευρώ έχουμε ξεπουληθεί.Ηταν η μεγαλυτερη αποτυχια που θα μπορουσε να συμβει στα χρονικά. Μετα απο μερικά χρονια το βλέπουμε. Χρεωκοπια - και σαν να μην εφταναν αυτα η Γερμανια μας προωθει πισω τους μεταναστες. Για τους στρατιωτικους χέστηκαν και αμα λάχει πουλάνε και υποβρυχια στους Τουρκους. Για ποια ενοτητα μου μιλας; για ποια αλληλεγγυη. Η Φραου Μέρκελ κοιτάζει τα συμφεροντα της Γερμανιας Προτιμω να ειμαι Ισραηλινος τοτε μονος μου και ανεξαρτητος και οποιος γουστάρει και τον συμφέρει ας κανει εμποριο μαζι μου. Να αποβαλλεουμε απο μεσα μας την ηττοπάθεια καποτε η Ελλαδα ηταν απο τα πιο ισχυρα έθνη στο κοσμο. Τωρα ολοι γελάνε μαζι μας και ερχεσαι εσυ και μου λες για το Σημιτη και ο άλλος αναπολει το καραμανλη ... πές τους να πάνε να γαργαληθουν. Δεν αναγνωριζω κανεναν τους. Εσυ αν θες αναγνωρισε.


Κανεις δεν προκειται να ενδιαφερθει για σενα καθενας κοιτάει τη πολιτικη και το συμφερον του. Αυτο το βλέπω και σε ατομικο επιπεδο. Οταν χρειάστηκε ο δικηγορος μου με βοηθησε και τα λεφτά που έδωσα. Ακομα και οσοι ενεπλάκησαν το έπαιζαν δημοσιες σχέσεις το πανηγυρι τους έλεγες να γράψουν την αληθεια και το έπαιζαν δύσκολοι. Κανεις δεν πήρε ξεκάθαρη θέση -εισαι μονος σου- Νομιζεις δεν ξέρω σε ποιο κοσμο ζουμε. Θα τα δεις και εσυ μεγαλώνοντας.Ακομα εισαι 20.


Το μονο που σώζει μια χωρα ειναι η στρατιωτική και οικονομική της ισχύ. Οπως σε ατομικο επιπεδο κάποιον σωζει τι δικηγορους έχει ποσο ευελικτος ειναι και τι λεφτά εχει να κινηθει. Και βεβαια να ειναι σωστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
θΕς να μου πεις δηλαδη οτι απο τον συνασπισμο με την ευρωπη έγινες ισχυροτερος :loltooth:



και εσυ μη μου αναφερειες γενικές θεωριες ρε συ ακικο.

Ενοείται. Η Ε.Ε. μας έκανε μια ισχυρή οικονομικά βαλκάνική χώρα όταν οι γειτονές μας είχαν άσχημο βιοτικό επίπεδο. Η Ε.Ε. και το ευρώ μας δίνει την ελευθερία να δηλώσουμε τα εισσδήματα σε άλλη χώρα της Ε.Ε. χωρίς περαιτέρω φορολόγηση και αντίστροφα. Αεροπορικά εισητήρια, μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που παλιά ήταν σε απλησίαστες τιμές τώρα είναι προσιτά στον καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top