[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,841 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι ένα τέτοιο κόμμα πιάσει 3% και μπει στη Βουλή μόνο ΔΥΟ ενδεχόμενα υπάρχουν: Ή να υποκύψει και τελικά να παίξει το ρόλο που θα του αναθέσει το σύστημα κάνοντας τη μια κωλοτούμπα πίσω από την άλλη Ή να συνεχίσει στην ίδια γραμμή και να γίνει ό,τι έγινε και με το Λεβέντη (που μολονότι τον έσπρωξαν να μπει στη Βουλή μαζί με Ποτάμι και Καμμένο για να έχει ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. τρεις πιθανούς τσάτσους αυτός προσωπικά συνέχισε το βιολί του και το πλήρωσε) απλά με 100 φορές πιο έντονο και σκληρό πόλεμο αυτή τη φορά!
Τα ψηφοδέλτια όλων αυτών των μικρών κομμάτων αποτελούνται κατά 95% από λιγούρηδες τυχοδιώκτες που με το που μπουν στη Βουλή και τους πλευρίσει μια Ν.Δ. ή ένας ΣΥ.ΡΙΖ.Α. θα είναι πρόθυμοι να πουλήσουν και την ψυχή τους για να ενταχθούν εκεί και να επωφεληθούν όπως και όσο μπορούν!
Το σύστημα είναι πανίσχυρο, έχει τις ασφαλιστικές του δικλείδες και ξέρει καλά πως να βοηθάει ή να "πνίγει" τα μικρά κόμματα...
Η λύση για την Ελλάδα δε θα έρθει μεμονωμένα από τον κάθε Κασιδιάρη ή Κρανιδιώτη ή Τζήμερο αλλά από τους ίδιους τους πολίτες της, όταν (και ΑΝ ποτέ) σοβαρευτούν κι αρχίζουν ασχολούμενοι ενεργά με την πολιτική να ψηφίζουν τους σοβαρούς, ικανούς, τίμιους κ.λπ. υποψήφιους των κομμάτων εξουσίας (και όχι τους Ζαγοράκηδες τις Νοτοπούλενες κ.λπ.) ώστε αυτοί με τη σειρά τους ν' αλλάξουν την ατζέντα των κυβερνήσεων και την πορεία της χώρας...

Τα συστημικά κόμματα φαίνονται. Δεν σου λέω ότι δεν μπορεί να γίνει το ίδιο πράγμα με τους Κασ και Τζήμερο-Κρανιδιώτη. Αν και για τον πρώτο δεν θα το πίστευα ποτέ, δεν θα μπορούσα ποτέ να καταλάβω τι θα έλεγε αν έκανε τέτοια κωλοτούμπα. Από την άλλη ο Τζήμερος καιρό λέει ότι η ΝΔ αν είχε διάθεση για ριζικές μεταρρυθμίσεις θα πετύχαινε πολλά οπότε αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο σε συγκυβέρνηση μελλοντικά σε περίπτωση που η ΝΔ κατεβάσει υποψήφιο που δείχνει μία ροπή για μεταρρυθμίσεις.

Ότι είναι δύσκολο είναι, τίποτα δεν νικιέται εύκολα, πόσο μάλλον το σύστημα. Αλλά η Ελλάδα πλέον έχει ανάγκη από έναν εθνικό ευεργέτη που επιτέλους θα ξυπνήσει αυτόν τον λαό. Γιατί από μόνος του ΔΕΝ πρόκειται. Μια ζωή ΝΔ και πασοκοσυριζαίους θα ρίχνει. Άλλωστε ήδη όλοι οι νέοι έχουν φύγει στο εξωτερικό. Είμαστε μία τέλεια δεξαμενή επιστημόνων για τις ανεπτυγμένες χώρες. Όσοι μένουν εδώ είναι τέρμα απολιτίκ και με τέτοια απογοήτευση που έχουν φάει ( εμείς, η γενιά της κρίσης ) λογικό είναι να μην ασχολούνται με τα κοινά. Όπως βλέπεις, δυσοίωνο το μέλλον της πατρίδας.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
Τα συστημικά κόμματα φαίνονται. Δεν σου λέω ότι δεν μπορεί να γίνει το ίδιο πράγμα με τους Κασ και Τζήμερο-Κρανιδιώτη. Αν και για τον πρώτο δεν θα το πίστευα ποτέ, δεν θα μπορούσα ποτέ να καταλάβω τι θα έλεγε αν έκανε τέτοια κωλοτούμπα. Από την άλλη ο Τζήμερος καιρό λέει ότι η ΝΔ αν είχε διάθεση για ριζικές μεταρρυθμίσεις θα πετύχαινε πολλά οπότε αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο σε συγκυβέρνηση μελλοντικά σε περίπτωση που η ΝΔ κατεβάσει υποψήφιο που δείχνει μία ροπή για μεταρρυθμίσεις.

Ότι είναι δύσκολο είναι, τίποτα δεν νικιέται εύκολα, πόσο μάλλον το σύστημα. Αλλά η Ελλάδα πλέον έχει ανάγκη από έναν εθνικό ευεργέτη που επιτέλους θα ξυπνήσει αυτόν τον λαό. Γιατί από μόνος του ΔΕΝ πρόκειται. Μια ζωή ΝΔ και πασοκοσυριζαίους θα ρίχνει. Άλλωστε ήδη όλοι οι νέοι έχουν φύγει στο εξωτερικό. Είμαστε μία τέλεια δεξαμενή επιστημόνων για τις ανεπτυγμένες χώρες. Όσοι μένουν εδώ είναι τέρμα απολιτίκ και με τέτοια απογοήτευση που έχουν φάει ( εμείς, η γενιά της κρίσης ) λογικό είναι να μην ασχολούνται με τα κοινά. Όπως βλέπεις, δυσοίωνο το μέλλον της πατρίδας.
Το προβλημα με τον Κασιδιαρη ειναι οτι χρησιμοποιει κατι Πασοκοσυριζαικα συνθηματα τυπου κανενα σπιτι στα χερια τραπεζιτη και δε θα γινουμε τα γκαρσονια της Ευρωπης. Ελπιζω αν βγει καποτε περα απο αυτα που θα κανεο για τη λαθρομεταναστευση να μην διαιωνισει το κλιμα κρατισμου και τη νοοτροπια των επιδοματων.
Παγκόσμια μέρα κατά του Ρατσισμού λέγεται στον πολιτισμένο κόσμο.
Ο ρατσισμος ειναι εγγενης ταση του ανθρωπου. Υπο περιπτωσεις οπως τωρα που γεμιζουν τη χωρα με 100000 λαθρομεταναστες οι οποιοι δε μπορουν να αφομοιωθουν, συνιστα ενα θετικο ενστικτο αυτοσυντηρησης. Αυτο δε δικαιολογει σε καθε ξενο να φερεται καποιος ασχημα και να τον θεωρηθει a priori κατωτερο λογω καταγωγης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,841 μηνύματα.
Το προβλημα με τον Κασιδιαρη ειναι οτι χρησιμοποιει κατι Πασοκοσυριζαικα συνθηματα τυπου κανενα σπιτι στα χερια τραπεζιτη και δε θα γινουμε τα γκαρσονια της Ευρωπης. Ελπιζω αν βγει καποτε περα απο αυτα που θα κανεο για τη λαθρομεταναστευση να μην διαιωνισει το κλιμα κρατισμου και τη νοοτροπια των επιδοματων.
Ναι έχω παρατηρήσει ότι στις πορείες του υπάρχουν γενικότερα οπαδικά συνθήματα που δεν προσδίδουν και ιδιαίτερο κύρος σε τέτοιου είδους πορείες. Κρίμα για τους πατριώτες αυτό. Κοίτα, το κακό ως τώρα του Κασιδιάρη είναι ότι πράγματι δεν έχουμε κάποιο αναλυτικό πλάνο για την οικονομία για να δούμε που κινείται. Μιλάει για πρόγραμμα αυτάρκειας των ειδών ( η Ελλάδα να παράγει μόνη της τα προϊόντα που χρειάζεται και να μην είναι απλά ένα εισαγωγικό κέντρο ξένων προϊόντων ) και για μείωση των φορολογικών συντελεστών και εξομοίωση τους με τις γειτονικές χώρες αλλά δεν μας λέει το πως θα επιτευχθεί ένα τέτοιο μεγάλο εγχείρημα. Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα από αυτό το κόμμα για να πειστούμε για το αν αξίζει ή όχι. Πάντως ως τώρα φαίνεται ότι δεν τάσσεται υπέρ του κρατισμού αλλά μάλλον της μεικτής οικονομίας. Μιλάει συνεχώς για ενίσχυση του ιδιωτικού τομέα και για επενδύσεις και για επιστροφή των ελληνικών επιχειρήσεων που έφυγαν στο εξωτερικό με την αύξηση της φορολογίας. Άρα μάλλον μία μεικτή οικονομία ( ίσως και κρατικά σχεδιασμένη, planned economy ) ονειρεύεται. Θα δούμε.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,841 μηνύματα.
Ε ναι, αυτό είναι το πρόβλημα του Κασιδιάρη, όχι ότι είναι ναζί.
Και η νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ είναι νοσταλγοί του ΔΣΕ και έκαναν εκδρομές σε κάτι Γράμμο και τέτοια. Τι θα πει αυτό; Ο Κασ πράγματι ξεκίνησε στα νιάτα του σαν Combat 18 και έτσι, με Ες Ες και τέτοια και πολλά που έχει κάνει τα καταδικάζουμε, για αυτό και υπάρχουν αμφιβολίες ως προς την αξιοπιστία του και νομίζω τα νιάτα του θα είναι αυτά που στο τέλος ίσως και του στερήσουν την άνοδο στην εξουσία γιατί μπορεί να έχει τρομερή ικανότητα λόγου και να ξεσηκώνει τα πλήθη αλλά σίγουρα ο λαός δεν θα ξεχάσει το παρελθόν του. Πάντως εγώ αυτό που εκτιμώ για την ώρα είναι ότι μετάνιωσε και για καιρό ζητούσε μεταρρυθμίσεις στην Χρυσή Αυγή και αποκήρυξη εθνικοσοσιαλιστικών-φασιστικών στοιχείων αλλά ο Μιχαλολιάκος αρνήθηκε για αυτό και την έκανε. Στο νέο κόμμα που ίδρυσε ως τώρα βλέπουμε να είναι πλήρως καταρτισμένο με επιστημονικού κύρους στελέχη, δεν υπάρχουν προσωποπαγή στοιχεία ( δόγμα του Αρχηγού ) αλλά ούτε και τάγματα εφόδου. Υπάρχει μία αλλαγή στο γενικό σύνολο. Ο καιρός θα δείξει.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τα συστημικά κόμματα φαίνονται. Δεν σου λέω ότι δεν μπορεί να γίνει το ίδιο πράγμα με τους Κασ και Τζήμερο-Κρανιδιώτη. Αν και για τον πρώτο δεν θα το πίστευα ποτέ, δεν θα μπορούσα ποτέ να καταλάβω τι θα έλεγε αν έκανε τέτοια κωλοτούμπα. Από την άλλη ο Τζήμερος καιρό λέει ότι η ΝΔ αν είχε διάθεση για ριζικές μεταρρυθμίσεις θα πετύχαινε πολλά οπότε αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο σε συγκυβέρνηση μελλοντικά σε περίπτωση που η ΝΔ κατεβάσει υποψήφιο που δείχνει μία ροπή για μεταρρυθμίσεις.

Ότι είναι δύσκολο είναι, τίποτα δεν νικιέται εύκολα, πόσο μάλλον το σύστημα. Αλλά η Ελλάδα πλέον έχει ανάγκη από έναν εθνικό ευεργέτη που επιτέλους θα ξυπνήσει αυτόν τον λαό. Γιατί από μόνος του ΔΕΝ πρόκειται. Μια ζωή ΝΔ και πασοκοσυριζαίους θα ρίχνει. Άλλωστε ήδη όλοι οι νέοι έχουν φύγει στο εξωτερικό. Είμαστε μία τέλεια δεξαμενή επιστημόνων για τις ανεπτυγμένες χώρες. Όσοι μένουν εδώ είναι τέρμα απολιτίκ και με τέτοια απογοήτευση που έχουν φάει ( εμείς, η γενιά της κρίσης ) λογικό είναι να μην ασχολούνται με τα κοινά. Όπως βλέπεις, δυσοίωνο το μέλλον της πατρίδας.
Ο Τζήμερος δε λέει το πιο ουσιώδες (όπως και κάθε άλλος σαν αυτόν που στοχεύει στην είσοδο στη Βουλή): ότι η Ν.Δ. δεν έχει διάθεση για ριζικές μεταρρυθμίσεις γιατί η πλειοψηφία των στελεχών της δεν έχουν διάθεση για ριζικές μεταρρυθμίσεις κι αυτό γιατί ο κόσμος που ψήφισε αυτά τα στελέχη ΔΕΝ θέλει ριζικές μεταρρυθμίσεις!
Ας πήγαινε ο Τζήμερος στη Ν.Δ. όπου θα έβγαινε βουλευτής με τα τσαρούχια (που μέχρι υπουργείο του έδιναν το 2012 αλλά έκανε το βαρύ πεπόνι) ας καθόταν κι ο Κρανιδιώτης στη Ν.Δ. κάνοντας υπομονή μέχρι κάποια στιγμή να εκλεγεί κι ας πήγαινε ο κάθε ένας σαν αυτούς στη Ν.Δ. να την αλλάξουν (κι αυτή και τα άλλα μεγάλα κόμματα) εκ των έσω...αλλά όχι, ο εγωισμός και η φιλοδοξία είναι υπεράνω, σιγά μη συμβιβαστούν όλοι αυτοί με το απλό βουλευτιλίκι και μπουν στη διαδικασία να συγκρουστούν με τον οποιονδήποτε!:rolleyes:
Ειδικά το Τζήμερο τον έχω ακούσει αρκετές φορές να λέει ότι "εμείς απευθυνόμαστε στο 10%-15% των σκεπτόμενων κ.λπ. Ελλήνων"...με 10%-15% και το υπόλοιπο 85% της κοινωνίας εναντίον σου θα κυβερνήσεις και θ' αλλάξεις την Ελλάδα;!:whatever:
Να μη μιλήσουμε και για τα "στελέχη" τα οποία έχουν όλοι αυτοί στα κόμματά τους (έξυπνος νέος είσαι καταλαβαίνεις τι είδους άνθρωποι ασχολούνται εθελοντικά με τέτοια κόμματα)...μπες στη σελίδα της Δημιουργίας ή της Νέας Δεξιάς π.χ. να δεις το επίπεδο των σχολιαστών, το ξεκατίνιασμα που πέφτει κ.λπ. και θα καταλάβεις πολλά ακόμη!
Πως να μην πάρει ύστερα η Ν.Δ. 40% στις εκλογές όταν ακόμη κι εγώ (που κατά τ' άλλα όλους αυτούς τους εκτιμώ και τους παρακολουθώ συστηματικά) δεν τους ψηφίζω για τους παραπάνω λόγους;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,841 μηνύματα.
Ο Τζήμερος δε λέει το πιο ουσιώδες (όπως και κάθε άλλος σαν αυτόν που στοχεύει στην είσοδο στη Βουλή): ότι η Ν.Δ. δεν έχει διάθεση για ριζικές μεταρρυθμίσεις γιατί η πλειοψηφία των στελεχών της δεν έχουν διάθεση για ριζικές μεταρρυθμίσεις κι αυτό γιατί ο κόσμος που ψήφισε αυτά τα στελέχη ΔΕΝ θέλει ριζικές μεταρρυθμίσεις!
Ας πήγαινε ο Τζήμερος στη Ν.Δ. όπου θα έβγαινε βουλευτής με τα τσαρούχια (που μέχρι υπουργείο του έδιναν το 2012 αλλά έκανε το βαρύ πεπόνι) ας καθόταν κι ο Κρανιδιώτης στη Ν.Δ. κάνοντας υπομονή μέχρι κάποια στιγμή να εκλεγεί κι ας πήγαινε ο κάθε ένας σαν αυτούς στη Ν.Δ. να την αλλάξουν (κι αυτή και τα άλλα μεγάλα κόμματα) εκ των έσω...αλλά όχι, ο εγωισμός και η φιλοδοξία είναι υπεράνω, σιγά μη συμβιβαστούν όλοι αυτοί με το απλό βουλευτιλίκι και μπουν στη διαδικασία να συγκρουστούν με τον οποιονδήποτε!:rolleyes:
Ειδικά το Τζήμερο τον έχω ακούσει αρκετές φορές να λέει ότι "εμείς απευθυνόμαστε στο 10%-15% των σκεπτόμενων κ.λπ.
Η ΝΔ αν είχε διάθεση για μεταρρυθμίσεις θα το είχε καταφέρει. Η τελευταία φορά που προσπάθησαν να γίνουν αλλαγές ήταν τότε το 1990-91 που οδήγησαν σε πανεθνικές καταλήψεις και έναν γενικό χαμό. Από εκεί και πέρα η ΝΔ άλλαξε ριζικά και έγινε απλά ένα νεοliberal κόμμα που μιλάει απλά για να μιλάει και από ουσία μηδέν. Ο Τζήμερος μια χαρά τα λέει σε πολλά και αντικειμενικά είναι ο μόνος στον οποίο όντως θα εμπιστευόμουν την φιλελευθεροποίηση της οικονομίας της χώρας μου ( φαντάσου να το λέω εγώ που είμαι τέρμα σκεπτικός και επιφυλακτικός απέναντι στην ιδιωτικοποίηση ). Κατά την γνώμη μου καλά έκανε. Καταρχάς πως ένα κόμμα σαν την ΝΔ που έχει γεμίσει το δημόσιο με κομματικούς εγκάθετους της μαζί με το ΠΑΣΟΚ θα γυρίσει και θα πει πάμε για φιλελευθεροποίηση; Οι ίδιοι υπερφόρτωναν τόσες δεκαετίες το δημόσιο και το έκαναν δυσλειτουργικό. Καλά έκανε ο Τζήμερος πιστεύω και άλλαξε. Για τον Κρανιδιώτη δεν ξέρω πολλά.
Ελλήνων"...με 10%-15% και το υπόλοιπο 85% της κοινωνίας εναντίον σου θα κυβερνήσεις και θ' αλλάξεις την Ελλάδα;!:whatever:
Να μη μιλήσουμε και για τα "στελέχη" τα οποία έχουν όλοι αυτοί στα κόμματά τους (έξυπνος νέος είσαι καταλαβαίνεις τι είδους άνθρωποι ασχολούνται εθελοντικά με τέτοια κόμματα)...μπες στη σελίδα της Δημιουργίας ή της Νέας Δεξιάς π.χ. να δεις το επίπεδο των σχολιαστών, το ξεκατίνιασμα που πέφτει κ.λπ. και θα καταλάβεις πολλά ακόμη!
Πως να μην πάρει ύστερα η Ν.Δ. 40% στις εκλογές όταν ακόμη κι εγώ (που κατά τ' άλλα όλους αυτούς τους εκτιμώ και τους παρακολουθώ συστηματικά) δεν τους ψηφίζω για τους παραπάνω λόγους;
Κατά την γνώμη μου καλά λέει. Έχω ακούσει αρκετούς λόγους του και μπορώ να πω ότι πράγματι ο απλός μέσος Έλληνας ( ειδικά ο 50+ ) δεν θα καταλάβει πολλά. Ο νέος από την άλλη επίσης δεν θα ασχοληθεί. Άρα το κοινό που τον ακούει είναι αρκετά μικρό. Αλλά αυτό για εμένα δεν είναι πρόβλημα. Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος κάποιος θα αναδειχτεί από όλο αυτό. Ο κόσμος ήδη σκάει πια και η πανδημία μάλλον επισπεύδει την γενικότερη οργή. Σίγουρα δεν θα μπορούν για δεκαετίες ακόμα με ψέματα να κρατάνε δέσμιους τους Έλληνες.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Η ΝΔ αν είχε διάθεση για μεταρρυθμίσεις θα το είχε καταφέρει. β)Η τελευταία φορά που προσπάθησαν να γίνουν αλλαγές ήταν τότε το 1990-91 που οδήγησαν σε πανεθνικές καταλήψεις και έναν γενικό χαμό. Από εκεί και πέρα η ΝΔ άλλαξε ριζικά και έγινε απλά ένα νεοliberal κόμμα που μιλάει απλά για να μιλάει και από ουσία μηδέν. γ)Ο Τζήμερος μια χαρά τα λέει σε πολλά και αντικειμενικά είναι ο μόνος στον οποίο όντως θα εμπιστευόμουν την φιλελευθεροποίηση της οικονομίας της χώρας μου ( φαντάσου να το λέω εγώ που είμαι τέρμα σκεπτικός και επιφυλακτικός απέναντι στην ιδιωτικοποίηση ). Κατά την γνώμη μου καλά έκανε. Καταρχάς πως ένα κόμμα σαν την ΝΔ που έχει γεμίσει το δημόσιο με κομματικούς εγκάθετους της μαζί με το ΠΑΣΟΚ θα γυρίσει και θα πει πάμε για φιλελευθεροποίηση; Οι ίδιοι υπερφόρτωναν τόσες δεκαετίες το δημόσιο και το έκαναν δυσλειτουργικό. Καλά έκανε ο Τζήμερος πιστεύω και άλλαξε. Για τον Κρανιδιώτη δεν ξέρω πολλά.

δ)Κατά την γνώμη μου καλά λέει. Έχω ακούσει αρκετούς λόγους του και μπορώ να πω ότι πράγματι ο απλός μέσος Έλληνας ( ειδικά ο 50+ ) δεν θα καταλάβει πολλά. Ο νέος από την άλλη επίσης δεν θα ασχοληθεί. Άρα το κοινό που τον ακούει είναι αρκετά μικρό.
ε)Αλλά αυτό για εμένα δεν είναι πρόβλημα. Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος κάποιος θα αναδειχτεί από όλο αυτό. Ο κόσμος ήδη σκάει πια και η πανδημία μάλλον επισπεύδει την γενικότερη οργή. Σίγουρα δεν θα μπορούν για δεκαετίες ακόμα με ψέματα να κρατάνε δέσμιους τους Έλληνες.
α)Δεν έχει διάθεση γιατί οι ψηφοφόροι της δεν έχουν διάθεση, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω τόση ώρα...
β)ΚΑΘΕ φορά που εκλέγεται καινούργια κυβέρνηση (ναι ακόμη και το 2015) γίνονται προσπάθειες προς τον εξορθολογισμό του κράτους, άλλοτε εντονότερες (όπως π.χ. την περίοδο που ανέφερες) κι άλλοτε χλιαρότερες...η κατάληξη όμως είναι πάντα η ίδια, δηλαδή οι κυβερνήσεις να υποκύπτουν στα "θέλω" των εκπροσώπων της μάζας!
γ)Όχι δεν έκανε καλά γιατί με την πορεία που διάλεξε το πιθανότερο είναι ότι δε θα μπει ποτέ στη Βουλή ή αν τυχόν καταφέρει και μπει κάποια στιγμή (όπου κατά 99% θα τον έχουν σπρώξει γιατί θα έχουν συμφέρον να τον βάλουν π.χ. για να βάλει πλάτη σε κυβέρνηση με Ν.Δ. ή/και κόψει ψήφους από την "Αριστερά" κ.λπ.) μαζί με άλλους 9 βουλευτές καρικατούρες (απ' τις πολλές που απαρτίζουν τα ψηφοδέλτιά του, όπως και κάθε μικρού κόμματος δυστυχώς) θα έχει την ίδια ή και χειρότερη κατάληξη με την Ένωση Κεντρώων (θα έχει κάνει δηλαδή μια τρύπα στο νερό), ενώ αν πήγαινε στη Ν.Δ. θα ενίσχυε την πατριωτική ορθολογική κ.λπ. πτέρυγά της και με την προσθήκη κι άλλων υποψήφιων σαν αυτόν στο μέλλον κάποια στιγμή θ' αλλάζανε τα κόζια εντός του κόμματος, άρα ενδεχομένως και η "ατζέντα"...
δ)Όταν σου λέει ότι απευθύνεται μόνο σ' αυτό το ποσοστό ουσιαστικά σου λέει ότι "απ' το 10%-15% εμένα μου φτάνει ένα 3% να μπω στη Βουλή να κάνω το σόου μου κι από εκεί και πέρα στ' αρχίδια μου, δε θα κυβερνήσω ποτέ για να βρεθώ στη δύσκολη θέση να πάρω αποφάσεις για τη χώρα"!;)
Καλά λέει λοιπόν;:rolleyes:
ε)ΑΥΤΟ ακριβώς είναι το πρόβλημα αγόρι μου, ελπίζω να το αντιληφθείς κάποτε...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
Ωραια ολα αυτα αλλα γιατι οι ψηφοφόροι της δεν θελουν αλλαγες; Γιατι δεν θελουν να εξορθολογιστει το κρατος;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μολις



 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,841 μηνύματα.
α)Δεν έχει διάθεση γιατί οι ψηφοφόροι της δεν έχουν διάθεση, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω τόση ώρα...
β)ΚΑΘΕ φορά που εκλέγεται καινούργια κυβέρνηση (ναι ακόμη και το 2015) γίνονται προσπάθειες προς τον εξορθολογισμό του κράτους, άλλοτε εντονότερες (όπως π.χ. την περίοδο που ανέφερες) κι άλλοτε χλιαρότερες...η κατάληξη όμως είναι πάντα η ίδια, δηλαδή οι κυβερνήσεις να υποκύπτουν στα "θέλω" των εκπροσώπων της μάζας!
Γιατί είναι απλό. Οι παλιοί που γνώρισαν την γλυκιά εποχή της Ελλάδας με τους διορισμούς, τα θαλασσοδάνεια κλπ έχουν διαφορετική αντίληψη. Έμαθαν στο δίπολο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και του πελατειακού συστήματος. Πολλοί είναι ήδη βολεμένοι στο δημόσιο οπότε προφανώς ψηφίζουν αυτούς που τους έβαλαν. Από την άλλη οι νέοι δεν ασχολούνται με την πολιτική είτε δεν πατάνε είτε απλά ψηφίζουν τα κόμματα που τους λένε οι δικοί τους και βγαίνουν από την υποχρέωση έτσι απλά. Πως θα έχουν διάθεση για αλλαγή όσοι παίρνουν τον μισθό τους στο δημόσιο και δεν κάνουν πολλές φορές τίποτα γιατί γνωρίζουν ότι με πλάτες πάντα θα την γλιτώνουν. Άρα μην απορείς με το γιατί οι ψηφοφόροι δεν θέλουν αλλαγές.
Το έχω πει πολλές φορές, όσοι ψηφίζουν ΝΔ γιατί έχουν φιλελεύθερες απόψεις και ονειρεύονται φιλελευθεροποίηση της οικονομίας οφείλουν να ψηφίσουν πλέον Τζήμερο. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Μακάρι η ΝΔ να ήταν και πατριωτική και οικονομικά φιλελεύθερη και θα την ψηφίζαμε με χαρά.

γ)Όχι δεν έκανε καλά γιατί με την πορεία που διάλεξε το πιθανότερο είναι ότι δε θα μπει ποτέ στη Βουλή ή αν τυχόν καταφέρει και μπει κάποια στιγμή (όπου κατά 99% θα τον έχουν σπρώξει γιατί θα έχουν συμφέρον να τον βάλουν π.χ. για να βάλει πλάτη σε κυβέρνηση με Ν.Δ. ή/και κόψει ψήφους από την "Αριστερά" κ.λπ.) μαζί με άλλους 9 βουλευτές καρικατούρες (απ' τις πολλές που απαρτίζουν τα ψηφοδέλτιά του, όπως και κάθε μικρού κόμματος δυστυχώς) θα έχει την ίδια ή και χειρότερη κατάληξη με την Ένωση Κεντρώων (θα έχει κάνει δηλαδή μια τρύπα στο νερό), ενώ αν πήγαινε στη Ν.Δ. θα ενίσχυε την πατριωτική ορθολογική κ.λπ. πτέρυγά της και με την προσθήκη κι άλλων υποψήφιων σαν αυτόν στο μέλλον κάποια στιγμή θ' αλλάζανε τα κόζια εντός του κόμματος, άρα ενδεχομένως και η "ατζέντα"...
δ)Όταν σου λέει ότι απευθύνεται μόνο σ' αυτό το ποσοστό ουσιαστικά σου λέει ότι "απ' το 10%-15% εμένα μου φτάνει ένα 3% να μπω στη Βουλή να κάνω το σόου μου κι από εκεί και πέρα στ' αρχίδια μου, δε θα κυβερνήσω ποτέ για να βρεθώ στη δύσκολη θέση να πάρω αποφάσεις για τη χώρα"!;)
Καλά λέει λοιπόν;:rolleyes:
δεν διαφωνώ μαζί σου. Προφανώς το σύστημα θέλει μικρά κόμματα για συγκυβερνήσεις όπως τους ΑΝΕΛ που έγιναν και ρεζίλι και την ΔΗΜΑΡ παλιότερα. Αλλά δεν μπορούμε μια ζωή να ζούμε με το αν ποτέ οι ψηφοφόροι ενός μεγάλου κόμματος όπως της ΝΔ ή του ΣΥΡΙΖΑ ξυπνήσουν και πιέσουν για αλλαγές ( και αν θα γίνουν αυτές οι αλλαγές και πως ). Με την δικιά σου λογική να σου πω ότι και στην πρώτη δεκαετία του 2000 πολλοί θα έλεγαν ότι ο τότε Συνασπισμός ( τώρα ΣΥΡΙΖΑ ) χρησιμεύει μόνο για καμία συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ. Πόσοι θα πίστευαν ότι το 2015 θα γίνονταν εξουσία; Δες το έτσι. Ποτέ δεν ξέρεις τις εξελίξεις του μέλλοντος.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μολις

 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ωραια ολα αυτα αλλα γιατι οι ψηφοφόροι της δεν θελουν αλλαγες; Γιατι δεν θελουν να εξορθολογιστει το κρατος;
Γιατί όλα αυτά έχουν βαρύ τίμημα βραχυπρόθεσμα...κι αν θες να το διαπιστώσεις και μόνος σου ρώτα ένα γνωστό/φίλο σου συνταξιούχο αν θέλει να μειωθεί η σύνταξή του (για να εξορθολογιστεί το ασφαλιστικό να γίνει κεφαλαιοποιητικό κ.λπ.) ή ένα γνωστό/φίλο σου δημόσιο υπάλληλο αν θέλει να τον αξιολογήσουν να του καταργήσουν το εφάπαξ τη μονιμότητα κ.λπ. ή ένα γνωστό/φίλο σου ιδιωτικό υπάλληλο αν θέλει ν' αυξηθούν οι εισφορές του (για να έχει ανάλογη σύνταξη με τις σημερινές) να καταργηθεί ο κατώτατος μισθός (για να δουλέψουν νόμιμα και όσοι δεν έχουν προσόντα για το ύψος του βασικού μισθού αλλά παρακάτω) κ.λπ. και θα με θυμηθείς!;)
Αυτός σκουντουφλούσε στα σκαλιά του αεροπλάνου τις προάλλες όπως ακριβώς σκουντουφλούσε κι ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου λίγο πριν τον χάσουμε από καρκίνο, τη βγάζει δεν τη βγάζει τη χρονιά...αλλά δε βαριέσαι, έτσι κι αλλιώς οι Κινέζοι έχουν την εναλλακτική τους μαριονέτα έτοιμη (Kamala)!
α)Άρα μην απορείς με το γιατί οι ψηφοφόροι δεν θέλουν αλλαγές.
β)Γιατί είναι απλό. Οι παλιοί που γνώρισαν την γλυκιά εποχή της Ελλάδας με τους διορισμούς, τα θαλασσοδάνεια κλπ έχουν διαφορετική αντίληψη. Έμαθαν στο δίπολο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και του πελατειακού συστήματος. Πολλοί είναι ήδη βολεμένοι στο δημόσιο οπότε προφανώς ψηφίζουν αυτούς που τους έβαλαν. Από την άλλη οι νέοι δεν ασχολούνται με την πολιτική είτε δεν πατάνε είτε απλά ψηφίζουν τα κόμματα που τους λένε οι δικοί τους και βγαίνουν από την υποχρέωση έτσι απλά. Πως θα έχουν διάθεση για αλλαγή όσοι παίρνουν τον μισθό τους στο δημόσιο και δεν κάνουν πολλές φορές τίποτα γιατί γνωρίζουν ότι με πλάτες πάντα θα την γλιτώνουν.
γ)Το έχω πει πολλές φορές, όσοι ψηφίζουν ΝΔ γιατί έχουν φιλελεύθερες απόψεις και ονειρεύονται φιλελευθεροποίηση της οικονομίας οφείλουν να ψηφίσουν πλέον Τζήμερο. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Μακάρι η ΝΔ να ήταν και πατριωτική και οικονομικά φιλελεύθερη και θα την ψηφίζαμε με χαρά.
α)Είδες πουθενά σε όσα έγραψα να "απορώ" γι' αυτό το λόγο;:rolleyes:
β)Ακριβώς για όλα αυτά που ανέφερες (και πολλά άλλα) δεν πρόκειται ν' αλλάξει κάτι, τουλάχιστον όχι όσο όλοι αυτοί οι "βολεμένοι" είναι εν ζωή και όσο οι νεότεροι "μη βολεμένοι" δεν ασχολούνται ενεργά με το παρόν και το μέλλον του κράτους και της κοινωνίας την οποία απαρτίζουν και δεν ενδιαφέρονται για τίποτε άλλο πέρα απ' το να ενταχθούν κι εκείνοι στους "βολεμένους"!
γ)Δεν ψηφίζεις κόμμα, ψηφίζεις υποψήφιους βουλευτές!
Στο χέρι σου είναι να ψηφίσεις τους κατάλληλους ανθρώπους και όχι τους "κράχτες" που σου πασάρει μέσω των Μ.Μ.Ε. η κάθε Ν.Δ. και ο κάθε ΣΥ.ΡΙΖ.Α. και να τους δώσεις τη δύναμη και την "εντολή" ν' αλλάξουν την ατζέντα!
Με το να ψηφίσεις τον κάθε Τζήμερο Ή θα πάει η ψήφος σου χαμένη σ' ένα κόμμα που δε θα μπει καν στη Βουλή Ή αν τύχει και μπει θα έχεις εκλέξει ανθρώπους που θα κάνουν τη Δούνια και το Ζαγοράκη να μοιάζουν Thatcher και Reagan!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
Γιατί όλα αυτά έχουν βαρύ τίμημα βραχυπρόθεσμα...κι αν θες να το διαπιστώσεις και μόνος σου ρώτα ένα γνωστό/φίλο σου συνταξιούχο αν θέλει να μειωθεί η σύνταξή του (για να εξορθολογιστεί το ασφαλιστικό να γίνει κεφαλαιοποιητικό κ.λπ.) ή ένα γνωστό/φίλο σου δημόσιο υπάλληλο αν θέλει να τον αξιολογήσουν να του καταργήσουν το εφάπαξ τη μονιμότητα κ.λπ. ή ένα γνωστό/φίλο σου ιδιωτικό υπάλληλο αν θέλει ν' αυξηθούν οι εισφορές του (για να στηριχθούν οι νυν συνταξιούχοι απ' τις απώλειές τους) να καταργηθεί ο κατώτατος μισθός (για να δουλέψουν νόμιμα και όσοι δεν έχουν προσόντα για το ύψος του βασικού μισθού αλλά παρακάτω) κ.λπ. και θα με θυμηθείς!
Πιστεύεις δηλαδή πως η Ν.Δ λειτουργεί σαν ένα σοσιαλιστικό ή αριστερο κόμμα παλαιάς κοπής επειδη οι ψηφοφόροι της την θέλουν έτσι.
Σε σχέση με τους ψηφοφόρους άλλων κομμάτων δεν πιστεύεις ότι θα τα δέχονταν κάπως πιο εύκολα (ή τουλάχιστον θα ήταν λιγότερο εχθρικοί) όλα αυτα που λες;
Σε κάποιους τομεις της οικονομίας π.χ Ελληνικό, υποστήριξη της επιχειρηματικότητας κτλ δεν είναι κάπως πιο φιλελεθεροι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πιστεύεις δηλαδή πως η Ν.Δ λειτουργεί σαν ένα σοσιαλιστικό κόμμα επειδη οι ψηφοφόροι της την θέλουν έτσι.
Τα κόμματα εξουσίας στην Ελλάδα λειτουργούν με βάση τα "θέλω" της μάζας, τα οποία εκφράζονται με διάφορους τρόπους (με την τάση που ακολουθούν οι αιτήσεις των πολιτών προς το κράτος, με τα αιτήματα των συντεχνιών, των επιμελητηρίων κ.α.) και προσπαθούν όσο γίνεται να τα ικανοποιήσουν, πάντα με σειρά προτεραιότητας (άλλες παροχές θα έχει π.χ. ένας επαγγελματικός κλάδος που απαρτίζεται από 100.000 ανθρώπους κι επηρεάζει 1.000.000 κι άλλες ένας που απαρτίζεται από 100 κι επηρεάζει 1.000) και πάντα με γνώμονα την επανεκλογή τους (γιατί στο τέλος της ημέρας ο πολιτικός την καριέρα του θα κοιτάξει πρώτα και μετά το "δημόσιο συμφέρον")...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,841 μηνύματα.
Μαζικές διαδηλώσεις στην Κωνσταντινούπολη κατά της επαίσχυντης απόφασης της κυβέρνησης Ερντογάν να αποσυρθεί η Τουρκία από τη διεθνή σύμβαση της Κωνσταντινούπολης για την προστασία των γυναικών από την βία. Αυτό το έκτρωμα θεωρείται πατριωτική-εθνικιστική κυβέρνηση τώρα; Δεν προστατεύει τους πολίτες του από την βία.

Είμαστε στο πλευρό όσων διαδηλώνουν στην γειτονική χώρα. Κρίμα να διαδηλώνει κανείς για τόσο αυτονόητα πράγματα το 2021

 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Τα συστημικά κόμματα φαίνονται. Δεν σου λέω ότι δεν μπορεί να γίνει το ίδιο πράγμα με τους Κασ και Τζήμερο-Κρανιδιώτη. Αν και για τον πρώτο δεν θα το πίστευα ποτέ, δεν θα μπορούσα ποτέ να καταλάβω τι θα έλεγε αν έκανε τέτοια κωλοτούμπα. Από την άλλη ο Τζήμερος καιρό λέει ότι η ΝΔ αν είχε διάθεση για ριζικές μεταρρυθμίσεις θα πετύχαινε πολλά οπότε αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο σε συγκυβέρνηση μελλοντικά σε περίπτωση που η ΝΔ κατεβάσει υποψήφιο που δείχνει μία ροπή για μεταρρυθμίσεις.

Ότι είναι δύσκολο είναι, τίποτα δεν νικιέται εύκολα, πόσο μάλλον το σύστημα. Αλλά η Ελλάδα πλέον έχει ανάγκη από έναν εθνικό ευεργέτη που επιτέλους θα ξυπνήσει αυτόν τον λαό. Γιατί από μόνος του ΔΕΝ πρόκειται. Μια ζωή ΝΔ και πασοκοσυριζαίους θα ρίχνει. Άλλωστε ήδη όλοι οι νέοι έχουν φύγει στο εξωτερικό. Είμαστε μία τέλεια δεξαμενή επιστημόνων για τις ανεπτυγμένες χώρες. Όσοι μένουν εδώ είναι τέρμα απολιτίκ και με τέτοια απογοήτευση που έχουν φάει ( εμείς, η γενιά της κρίσης ) λογικό είναι να μην ασχολούνται με τα κοινά. Όπως βλέπεις, δυσοίωνο το μέλλον της πατρίδας.

Στην πραγματικότητα και αυτοί της πρώην Χρυσής Αυγής μπορεί να είναι καθαροί, να μην συμμετείχαν καθόλου στην λεηλασία των μεγάλων κομμάτων αλλά έχουν και αυτοί τις διασυνδέσεις τους. Ο πρώτος ξάδελφος του Μιχαλολιάκου ήταν πάντα το δεξί χέρι του Σαμαρά, είναι ακόμα και το λέει έτσι τον γνώρισε ο κόσμος. Ο Κασιδιάρης το έχει πει πολλές φορές ότι οφείλει την πολιτική του ύπαρξη στον Μιχαλολιάκο. Ο Κρανιδιώτης είναι και αυτός του Σαμαρά, ο Τζήμερος είναι άλλη περίπτωση αλλά δηλώνει μόνιμα Μερκελικός. Άν δεν κυβερνήσουν δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα, τον Γεωργιάδη παράδειγμα δεν μπορούσε κανείς να τον φανταστεί όταν ήταν στον ΛΑΟΣ ότι θα έφτανε σήμερα σε αυτό το σημείο, ο μόνος που έχει κρατήσει μια συνέπεια είναι ο πατέρας του Πλεύρη.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top